Zeven en Negentigste Jaargang. 1895. ZONDAG 28 APRIL. Nationale Militie. Gemeenteraad van Alkmaar, Nederland, Stadsberichten. op Woensdag 1 Mei 1895 KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN, NO. 5L Berste blad. ALKMAARSCHË COURANT. Deze Courant wordt Dlasdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar/ 0,88; franco door het geheele rjjk 1, De 3 nummers ƒ0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. FrQs der gewone Advertentiën: Per regel 8,14. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. De Burgemeester der gemeente ALKMAAR gelastkrachtens bekomen aanschrijvingonderstaanden verlofganger aldaar, om zich bij zijn korps te vervoegen op den daghieronder vermeld 's namiddags vóór 4 uren op 6 Mei 1895 korps Genietroepen lichting 1893 garnizoen Utrecht, COBNELIS SUKKEL. Hij moet voorzien zijn van zijn verlofpas en heeft recht op vrij transport naar zijn korpstijdig ter gemeente secretarie aan te vragen. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 26 April 1895. A. MACLAINE PONT. des namiddags 123/4 uur. Punten van behandeling: Van de vaste commissie van financiën. Rapport op de rekening der algemeens bewaarschool over 1894. Rapport op de suppletoirs begrooting voor het gasthuis voor 1894 en op het verzoek om machtiging tot het doen van af- en overschijvingen in de begrooting voor 1894. Rapport omtrent de verzekering van brandweerlieden en politie-agenten tegen ongelukken enz. Van Burgemeester en Wethouders. Rapport op het verzoek van J. W. Willemsen, leeraar aan de burgeravondschool om teruggave van f 19,20, door hem voor zijne tijdelijke vervanging betaald. Reglement voor de gemeentelijke normaallessen en verordening op de heffing van schoolgeld op die lessen. Verordening op de heffing van schoolgeld op de open bare burgerschool. Voorstel om overeenkomstig het rechtsgeleerd advies van den advokaat, den heer mr. A. P. de Lange zich te verdedigen tegen de bij exploit van dagvaarding van 9 April 1895 tegen de gemeente door de Nederl. Maat schappij van Zekerheidsstelling te Amsterdam ingestelde rechtsvordering, in zake den borgtocht van den gemeente ontvanger. Rapport der vaste commissie voor de strafverordenin gen op het adres van de Nederl. Vereeniging tegen de prostitutie betrekkelijk het ondersteunen van haar adres aan H. M. de Koningin-Regentes. Benoeming onderwijzer 2e openbare school voor on- vermogenden. stembureau voor de verkiezing van 2 leden der Prov. Staten. commissie bedoeld bij art. 11 en 15 der wet op de schutterijen. Vergadering met gesloten deuren. Namens den Voorzitter van den Raad, Alkmaar, De Secretaris, 1 Mei 1895. NUHOUT VAN DER VEEN. te ALKMAAR. VEKCJADERIKG op Woensdag den 1 M e I 1895 des avonds ten half acht uur, ten Stadshuize. De Secretaris Mr. W. C. BOSMAN. DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat aan hen vergunning is gevraagd door JAN WILLEM ZORENzonder be roep wonende te Haarlem tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan de Achterstraatwijk BNr. 27, welke vergunning thans ten name staat van D. DE BOER. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. AlkmaarDe Secretaris, 26 April 1895. NUHOUT VAN DER VEEN. De Koningin-Regentes had den kerkeraad der Her vormde gemeente te Nijmegen kennis gegeven, dat de Koninginnen op 19 Mei de godsdienstoefening zouden bij wonen en den wensch uitgesproken, dat de oudste der dienst doende predikanten deze zou leiden, als daartegen geen bezwaar bij den kerkeraad bestond. De kerkeraad ant woordde dat bij hem noch bij den oudsten predikant (ds. Ter Haar) bezwaar bestond om aan den wensch der Regentes te voldoen, doch dat de predikant, die op 19 Mei de voormiddagbeurt had (ds. Smits), weigerde zijn beurt af te staan. Daarop kwam namens de Regentes bericht, dat zij van het voornemen om met de Koningin de godsdienstoefening bij te wonen, afzag. Westwoud. Tot lid van den gemeenteraad in plaats van wijlen den heer T. van der Meer Sr. is met 42 van de 45 geldige stemmen gekozen de heer Dirk Hoek te Zwaagdijk, gemeente West woud. Hensbroek. In het begin van deze week zijn twee ooievaars in onze gemeente aangekomen, die hun nest op den schoorsteen gebouwd hebben, waarover iedereen zich verheugt. Op den beschrijvingsbrief voor de 51ste jaarlijksche vergadering der gewestelijke vereeniging Noordholland n het NJederlaudsch onderwijzers-genoot schap, te houden den 1 Juni in het Hof van Holland" te Hilversum, komen onder meer de volgende belangrijke punten voor lezing van den heer Joh. van Wulfen, van Larenover Noorwegen inleiding van den heer J. Verslnijs, van Amsterdam, over »de plaats der school in de maatschappij" en eene lezing van den heer J. J. Francken, van Haarlem, over Wenschen en eischen voor het onderwijs en de onderwijzers van 50 jaren geleden. Sc hagen. In een der lokalen van de openbare lagere school alhier wordt eene tentoonstelling gehouden van teekeningen, door de leerlingen der drie hoogste klassen in het afgeloopen leerjaar vervaardigd. Belang stellende ouders kunnen deze tentoonstelling, die er wezenlijk smaakvol uitziet, kosteloos komen bezoeken. Den 5 Mei zal de Vereeniging tot bevordering der bouwkunst voor deze gemeente en omstreken hare jaar- lrjksche vergadering en tentoonstelling van teekeningen houden in het lokaal van den heer W. Roggeveen. Pun ten van behandeling zijn behalve de gewone, uitreiking van prijzen aan de beste leerlingen en verkiezing van een bestuurslid vacature J. Winkel. Aartswoud. Den 23 is door het gemeentebestuur aanbesteed het herstellen van den toren der ned. herv. kerk alhierhet werk is gegund aan de laagste van elf inschrijvers voor 5830, zijnde de heeren de Boer en Schuurman te Medemblik. Hoorn. Den 23 is een jongmensch van 19 jaren, werkend bij den heer Jb. Claij, landman in den Baars- dorpermeer, van den hooizolder gevallen en eenige oogen- blikken later overleden. Zijne ouders woonden te Obdam. De Koninginnen te Amsterdam. Den 24 na afloop van den gala-maaltijd woonde de Koningin-Regentes in don Stadsschouwburg de gala-voor stelling van het Nederlandsch Tooneel bij, waar op hoog bevel De Schoonzoon van mijnheer Poirier" opgevoerd werd. Bij het betreden der loge door H. M., die een zwart zijden japon droeg, stonden alle aanwezigen op en speelde de muziek het Wilhelmus." H. M. groette het publiek en nam plaatswaarna de voorstelling dadelijk een aanvang nam. Na het tweede bedrijf begaf H. M. zich naar den foyer, waar o.a. eenige ververschingen ge bruikt werden. Den 25 bracht de Koningin-Regentes alleen een be zoek aan het Wilhelmina-gasthuis. Aan alle lijders werden bloemen uitgereikt. Vervolgens werd met de Koningin, in een crème costume en een hoed, met blauw gegarneerd, een bezoek gebracht aan het R. K. Meisjes-Weeshuis het z.g. Maagdenhuis op het Spui, waar twee dor jongste verpleegden Anna Allard, 4 lj2 jaar en Anna Letsch 5 jaar bloemruikers aanboden. Bij monde van een der weeskinderen Cateau Frielink werd aan de Koningin als herinnering aangeboden een zijden kussenmet goud borduursel bewerktin het midden een W, liggende in een sierlijk rood peluche doos en aan de Koningin-Regentes, een in marocco leder rijk gebonden exemplaar van Thom. van Rijckevorsel's Ge schiedenis van het R. K. Maagdenhuis. Na den middag werd nog een bezoek gebracht aan de stichting van de Vereeniging tot oprichting en instand houding van het Protestantsch Weduwen-en Weezentonds in de tweede Hugo de Grootstraatwaar 84 woningen gevonden worden, waarin weduwen, die met de zorg voor jeugdige kinderen belast zijn, kostelooze huisvesting vin den, terwijl een bewaarplaats voor jeugdige kinderen daar aan verbonden is. Een dor woningen werd in oogenschouw genomen en het spelen der kinderen in genoemde bewaar plaats gade geslagen. Ten slotte werd het Museum Fodor op de Keizersgracht bezocht. Des namiddags had een gala-maaltijd plaats voor 110 genoodigden. Den 26 reed de Koningin, vergezeld van eene hofdame en de gouvernante, miss Saxton Winter, naar Artis, waar in den aanvang zeer weinig publiek was, daar het bezoek niet vooruit aangekondigd was. Te half twaalf was zij op het Paleis teruggekeerd. Tegen één uur kwamen de 120 kinderen uit de Willemstraat, wier zang bij het be zoek op den 29 niet tot zijn recht was gekomen door de groote drukte, op den Dam bijeen om de liederen nogmaals te zingen. De Koningin-Regentes had op verzoek der commissie verklaard, dat zij en hare dochter het zingen gaarne nog eens zonden hooren, maar dat de Dam daar voor betere gelegenheid aanbood, dan het Centraal-station, waar de commissie het had willen doen. Twee kinderen, Nicolaas Rijnsoud 4 jaar en Klara Pingoud 5 jaar werden met de commissie ten Paleize toegelaten en boden de op fraai papier met vergulden rand gedrukte pro gramma's der te zingen liederen aan. De Koninginnen kwamen des avonds te 7 u. 10 min. te Vlissingen aan door duizenden opgewachtwaar zij zich aan boord van de Valk begaven. Den 28 zullen de Koninginnen te Londen de godsdienst oefening bijwonen in de hollandsche kerk in Austin Triars, onder het gehoor van ds. D. W.Schuuring te Assen. Texel. In de laatst gehouden vergadering der liberale kiesvereeniging te Den Burg werd door den pen ningmeester rekening en verantwoording gedaan over het afgeloopen jaar. Met algemeene stemmen werd, naar aanleiding van een schrijven van de besturen der kies vereeniging Burgerplicht" en Vooruitgang' te Den Helder de heer 0. D. Zurmuhlen tot candidaat gesteld voor het lidmaatschap der provinciale staten. Tot be stuursleden werden gekozen de heeren A. P. Koorn en J. de Jongh tot afgevaardigde naar de vergadering der centrale liberale kiesvereeniging te Den Helder de heer G. Kuperus, terwijl de heor F. Keyser als plaatsvervanger werd aangewezen. Helder. Den 26 is bij de oefening met zwaar kustgeschnt op de batterij zeefront alhier de in zee voor bijvarende Enkhnizer vischschuit Eh 82, schipper Ede- lenbos, door een granaat getroffen en verbrijzeld. De zoon van den schipper, vader van twee kinderen, is ver dronken. De vader, wiens been afgeschoten werd, is in het gemeente-ziekenhuis alhier opgenomen. De knecht Jacob Bakker werd gered door de Wieringer blazerschuit W. R. 84. Spanbroek. Het kohier van den hoofdelijken omslag bevat 171 aangeslagenen met een invorderbaar bedrag van f 2403. De hoogste aanslag is f 280 en de laagste f 2. Zaandam. De gemeenteraad heeft den 25 be sloten een nieuwen gashouder te stichten van 5000 kub. el inhoud met de fundeering eene uitgaaf van f 45350 zullende vorderen. Reeds deelden wij mede de namen der clubs, die zondag, den 28, in den nallonalcn kegelwedstrijd, van wege de Vereeniging „de Unie", alhier, te houden, zullen werpen. Wij vernemen, dat daaronder uitnemende krachten moeten schuilen. Het belooft dus een belang wekkende dag te worden en kan het de moeite loonen alsdan den kosteloos toegankelijken wedstrijd bijtewonen. De strijd wordt zondag den 5 Mei, door een aantal nader optegeven clubs voortgezet, terwijl de personeele en vrije banen geopend blijven tot en met zondag, 12 Mei en aan den avond van dien dag, te 7 uur, de uit reiking der prijzen plaats heeft. Wielerwedstrijd. Zondag, den 28, houdt de afdeeling Noordholland van den Algemeeuen Nederlandschen Wielrijdersbond een wedstrijd om het clubkampioenschap op den weg Alk maarVelsen en terug, met 1 keerpunt, (vóór de spoor brug te Velzen bij café van ZadelK. M. paal 10,5), afstand plm. 40 K. M. De afrid geschiedt te Alkmaar te 12 uur (amst. tijd) bij K. M. paal 30,7 bij het kof fiehuis van den heer J. van der Haagen. Als het weêr gunstig is, zal het hier dien dag zeker krioelen van wielrijders. Clubtochten zijn uitgeschreven van Helder en Schagen van Amsterdam van Zaandam van Haarlem enz. Des namiddags te 5 uur vereenigen zich de wielrijders aan een diner in het Hotel de Toelast. De wedstrijd zal onderworpen zijn o. a. aan de vol gende regelen Iedere club komt uit met een minimum van 4 en een maximum van 7 rijders alleen de tijden van de 4 eerst- aankomenden van elke club worden opgenomen. Er wordt gereden club voor club de volgorde van vertrek wordt bij loting bepaald. De club, wier 4 eerstaankomende rijders gemiddeld den kortsten tijd hebben gemaakt, behaalt daarmede den titel van Kampioen der afdeeling over het loopende jaar. Het gebruiken van gangmakers is niet geoorloofd. Clubledendie den geheelen afstand niet afleggen, worden geacht 5 minuten meer te hebben besteed dan het laatst aangekomen, aan dezen wedstrijd deelnemend lid van eenige club. Het bestuur van den A. N. W. B. heeft 3 medailles uitgeloofd (in verguld zilver, zilver en brons), terwijl bovendien de vier rijders van de winnende club, elk eene kleine zilveren medaille ontvangen. De Prentverzameling. Reeds nu gedurende eene week ligt in het nieuwe bovenvertrek van ons Stedelijk Museum een ge deelte der hoogst belangwekkende prentverzameling uit gestald voor zoover die met Alkmaar in verband staat. Straks zullen de prenten, op andere gemeenten betrek king hebbendevolgen. Men heeft wel eens de opmerking gemaakthoe oor deelkundig ook mogen gesorteerd en hoe gemakkelijk zij ook te vinden mogen zijn dat het lastig is in kor toren tijd van de geheele prentverzameling een overzicht te krijgen. Het scheen ons daarom van den on vermoei den verzamelaar, den heer C. W. Bruinvis, een uitnemend denkbeeld, om groepsgewijze de in het museum berus tende prenten gedurende eenigen tijd op tafels uit te leggen, zoodat zij gemakkelijk kunnen worden bekeken» Uit den aard der zaak kan de uitstalling van de col -

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1