Amsterdamsclie Brieven. Spoorweg Tarik-Soerabaya-Kalimas. oorlogstijd aan de grootste nadeelen en ontzettende ver- liezen bloot staat, vooral tegenwoordig, nu men infab- terie-vuur afgeeft op 2 kilometer afstand. In afwachting eener wetsherzieuing de weerloosheid van de schutterij te bestendigen en bij voortduring alle oefe ning in het schieten achterwege te laten, is dus in geenen deele raadzaam. Bij examens in de Duitsche taal kan de volgende zin ter vertaling in goed Nederlandsch wellicht gebruikt worden „Alle die Fortsehritte welche die Neuzeit auf mili- tSrischem Gebiete und namentlich auf dem des Waffen- wesens die Einfiihrung des klein kalibrigen Mehrladers, des rauchschwachen Pulvers x.c. gebracht hater- heischen um so dringender auch eine urn so griindlichere Einzolausbildungeine gesteigerte Treffsicherheit des Schützen. Das weisz man im deutschen Heereund dem- entsprechend wird die Ausbildung geleitetwobei der Schieszstand eine Hauptrolle spielt." Bij deze oefening 32 patronen in oorlogstijd heeft daar ie lande ieder man 185 patronen bij zich. (2) In '94 werd de afstandsmeter Le Boulengé vervan gen in het Fransche leger door de lunette Souchier, waarmee men beweert tot 1400 meter vrij nauwkeurig den afstand te kunnen bepalen. VIII. Wanneer deze brief onze lezers bereikt zitten onze Koninginnen aan gene zijde van de Noordzee uit te rusten van de vermoeienissen, waaraan zij bijna een week lang in de hoofdstad waren blootgesteld. Om een stereo tiepe uitdrukking te gebruiken die rust is welverdiend, want wat van de Vorstinnen wordt gevergd tijdens haar verblijf te Amsterdam, zou zeker de krachten van menig gewoon mensch te boven gaan. Zullen wij een beschrijving geven van de verschillende bezoekendoor de Koninginnen afgelegd Zullen wij mededeelen wat ons ter oore kwam omtrent de raout en de verschillende audiënties Wij gelooven op die vragen gerust een ontkennend antwoord te mogen geven. Vooreerst vermeldde de Alkm. Ct. reeds verschillende bijzonderheden, maar bovendien hebben de te Amsterdam verschijnende bladen reeds zooveel kolommen aan het Koninginnenbezoek afgestaan, dat wij niets anders zouden kunnen doen dan in herhalingen vervallen. Hoe die couranten altijd zoo precies weten wat er gebeurt en zoo letterlijk kunnen vermelden wat er ge sproken wordt Dat is eenvoudiger dan het schijnt. De pers mag zich bij dergelijke buitengewone gelegenheden als een vorstelijk bezoek steeds in de grootste medewer king van autoriteiten verheugen. De hoofdcommissaris van politie die anders voor de verslaggevers met on weerstaanbare kalmte de rol van het gesloten boek der wijsheid speeltis in die dagen de meegaandheid en wel willendheid zelve. Het voorbeeld geeft trouwens de naaste omgeving der Koninginnen. Persoonlijk mocht ik ondervindon dat eenige door mij gewenschte inlich tingen met de grootste voorkomendheid werden verstrekt door jhr. de Ranitz, den particulieren secretaris van de Koningin-Regentes. Toen ik hem daarvoor mijn harte- lijken dank bracht, maakte hij een afwerend gebaar O neen, geen dank, ik stel mij gaarne tot- Uwe be schikking en wanneer ik er niet bendat kunt ge u wenden tot den hofmaarschalk die u naar zijn beste krachten zal voorlichten. Onder die omstandigheden wordt natuurlijk de taak der verslaggevers zeer vergemakkelijkt. Van de politie ontvangen zij eenige dagen van te voren een opgave van de inrichtingen, welke H.H. MM. denken te bezoeken en nu begeven zij zich daarheen om te vernemen wat aan de vorstinnen zal worden getoond. Van elk bezoek wordt vooruit een programma vastgesteld, dat eerst door IMBMMW—IIIIH lliBII II il»BH De beide andere dames die nog bij het regiment be hoorden, waren bijna nooit tegenwoordig en telden daarom niet meede eene was zeer zwak en lijdend en de andere was een klein, lief poppetje, dat eigenlijk nog in de kinder kamer thuis hoorde. Hare Excellentie GSrtner en gravin Dynar waren als de eenige uitzonderingen op verlangen van Anna Regina in dezen kleinen krans opgenomen tusschen welks zoo verschillende rozen de elegante dragers der ulanenmuts zich als vliegende harten" invlochten. Ook thans waren de kleine tabourets zoo behendig mogelijk tusschen de stoelen der dames gesmokkeld. Ieder het zijnelachte men en vond dat het van zelf sprak, als de trouwe pages hun plaats innamen aan de voeten harer meesteressen, wier sleep zij in den officieelen minnedienst mochten dragen. Gravin Kany was uit de zijkamer aan de whisttafel ontsnapt en vertelde nu, op den stoel van gravin Taren- berg geleund, dat zij 't haar plicht achtte, aan het lieve vrouwtje mee te deelen, dat haar man, hoogst verdacht, al driemaal op harten vrouw gewonnen had. Een algemeen gelach was het antwoord doch Leonie wisselde een vluchtigen blik met de hofdame en trok haar naast zich op den hoek der causeuse. Je bent een ondeugend klein ding, beste Kany!" dreigde ze schertsend met haar waaier, »nu wil je weer dien armen Tarenberg het vuur aan de schenen leggen, omdat hij u niet genoeg het hof maaktKom spoedig 't op een ander onderwerp gebrachtWie zingt toch daarginds zoo hartverscheurend aandoenlijk van de lotus bloem, die in angst verkeert »Uw protégé van de opera, Excellentie Laat zijn smart maar uitwoeden hij wordt er immers voor be taald >'t Werd u niet gevraagd, ami Hechelberg Leonie gaf met haar waaier een tik op den arm van den rit meester en richtte zich hooger op. Dames en heeron ik heb een nieuwtje in petto »Bravo! Excellentie, gy hebt het woord!" riep men van alle kanten en barones von Hofstraten sloeg jhr. de Ranitz moet worden goedgekeurd en daarvan wordt met de bekende stiptheid der Oranje's slechts hoogst zelden afgeweken. De reporters kunnen derhalve hun ver slag vooraf in gereedheid brengen. Met de drukproeven in hun zak gaan zij dan naar de inrichtingen welke met een bezoek worden vereerd en, komen er onverwacht hier of daar kleine wijzigingen, dan teekenen zij dat op de drukproef aan. Buiten het gebouw staan kruiers te wachten, die met de grootste snelheid zich naar de respectieve zetterijen begeven zoodra zij iets van den verslaggever hebben ontvangen. Aldus is het mogelijk dat in een courant, die om half vier ter perse gaateen kolom wordt gegeven van een plechtigheid, die tien mi nuten vroeger pas eindigde. Wanneer alles in zijn werk gaat als hierboven be schreven heeft men natuurlijk waarborgen voor een cor rect verslag. Doch nu bomt de verleiding De Koningin nen zullen b. v. even over half vier ergens heengaan waarvan het programma bekend en gezet is. Bij den noodzakelijken wedijver in de journalistiek zou het heel aardig zijn om ook dat verslag in de post-editie te plaat sen, in het vertrouwen, dat ook nu wel alles zal afloopen als te voren is bepaald. Aan die lokstem kunnen som mige bladen ook al liepen zij er vroeger reeds in, maar geen weerstand bieden. Opnieuw is dat gebleken bij de aankomst der Koning innen. Wat gaven sommige couranten hartroerende beschrijvingen van de geestdrift, waarmee de vorstinnen werden ingehaald en hoe roemden zij in het feit, dat geen enkele wanklank werd gehoord Toch was dat alles pure phantasie, want naast liet enthousiasme van velen, die H. H. M. M. toejuichten, klonk het schel gefluit en honend geroep van de in grooten getale opgekomen soci alisten. De vermakelijkste fout beging echter het Handelsblad woensdagmiddag. Dit liet de Koninginnen rijden langs de kinderspeeltuinen en schetste met levendige kleuren, hoe de kinderen hadden gejuicht en uit volle borst ge zongen. Ja, dat alles zon zeker waarheid zijn geworden, als er niet plotseling een verandering in de route der Koninginnen was gekomen. Geheel onverwacht brachten zij namelijk een bezoek aan de terreinen der Wereldten toonstelling en het voorgenomen plan om langs de kin derspeeltuinen te rijden kon daardoor niet tot uitvoering komen. Voor het Hbl. natuurlijk een geweldige pech. Wat mij op de rijtoeren der Koninginnen bijzonder pijnlijk heeft getroffen, is het feit, dat Koningin Wilhel- mïna er zoo slecht uitziet. Alleen bij Carré, toen zij zich bijzonder goed amuseerdekwam er een blos op hare wangen, maar overigens was van een gezonde kleur weinig te bespeuren. »Ze moet veel te hard leeren het arme kind", hoorde ik op den Dam zeggen door iemand, die het heele lijstje kende van professorendie aan de Koningin geregeld los geven. Missehien is daarin veel waars gelogen. En dan op den teederen leeftijd onzer jeugdige vorstin die vermoeiende reizen en die afmattende ovaties Waarlijk, de weg van een Koningskind, dat met haar volk door persoonlijke kennismaking een band van liefde en vriendschap sluiten wilis niet met rozen be zaaid. Wat moet ook de Koningin-Regentes, de zorg dragende moeder, met angst haar kind brengen in het gewoel der menigtewaar voor het gestel misschien de grootste kalmte wordt vereisc'nt. Mogen onze Vorstinnen ruimschoots krachten opdoen gedurende haar incognito-verblijf in Engeland, opdat onze lieftallige Wilhelmina in het zuiden de3 lands zij op gewassen tegen de vermoeienissen, die haar daar weder wachten. Gelukkig volgt er dan weer rustmoge deze doorgebracht in een gezonde en kalme natuur, de rozen tooveren op de Koninginne-wangen, die wij daar zoo noode missen. Tweede Kamer. Nadat het gelijktijdig met de indische begrooting voor 1893 ingediende wetsontwerp tot aanleg van Staatswege van eene rechtstreeksche spoorwegverbinding tusschen Tarik en Soerabaya (Kalimas) was verworpen heeft in Indië een nauwgezet onderzoek plaats gehad naar de mogelijkheidom door een ander middel aan het toene- de armen over elkaar en zei met haar grove stem »Maar pikant, alsjeblieft, anders is er geen aardigheid aan Leonie glimlachte zoo onschuldig als een engel. >Iets buitengewoons voor ons Siberië, mes damesverbeeld je, de alomgevierdede verrezen Apollo met zijn heerlijk keelgeluid de geniale Proczna, zal hier in de residentie een concert geven Een steelsche blik trof Xeniadie op de haar eigen koele bezadigde manier zat te pratenzij scheen geen belang te stellen in het nieuws, wendde het fraaie hoofd om, en voltooide bedaard den zin dien zij begonneu was. »Wat, Proczna in Duitschland riepen vorstin Reus seek en gravin Ettisbach, nieuwsgierig bijschuivend, ter wijl gravin Kany in een luid gelach uitbarstte. »Inder- daad zal die onsterfelijke Pool een aanslag wagen op den Duitschen geldzak? Hoeveel kost elke entréekaart In Weenen moeten zelfs twee menschen doodgedrukt zijn omdat de zanger bij de gratie Gods de bankeiljetten van honderd gulden niet vlug genoeg wisselen kon Leonie klapte in de handen en Plandern hield zijn buik vast van 't lachen. Anna Regina echter keek ver wonderd op en zei: »Maar, beste Kany, Janeck is een onzer grootste kunstenaars, en zal toch wel niet zelf de entréekaarten verkoopen I" >Mon Dieu Koninklijke Hoogheid, tusschen zulke lui die voor een publiek voor het voetlicht treden, valt mijns inziens geen onderscheid te maken, ze mogen dan in een zwarten rok goddelijke liederen zingen, of in een potsierlijk gewaad vuur eten en degen slikken, dat is om het even I" Een boosaardige uitdrukking lag er op het vaalbleeks gelaat der hofdame, haar blik vloog naar Gravin Dynar, die roerloos, als een marmeren beeld tegenover haar zat. >In de kranten staat echter, dat Janek Proczna slechts een aangenomen naam is bracht gravin Ettisbach haas tig in het midden, toen Anna Regina niet wist wat zij zeggen zon, »en dat hij eigenlijk iemand van zeer hoo- gen stand is f' Plandern speelde met Leonie's waaier. Maar waarde mende verkeer op het baanvak Sidhoardjo-Soerrabaya- Kalimas op den duur het hoofd te kunnen bieden. De minister van koloniën meentdat de dringende noodzakelijkheid daarvan gebleken is. Om door spoorwegverdubbeling in de bestaande be hoeften te voorzien acht do minister niet raadzaam daar dit eene improductieve uitgave is, die geen vermeer dering van het vervoer in het leven roept. Van de voorgestelde nieuwe verbinding mag verwacht worden dat zijafgescheiden van het vervoer waarvan zij de bestaande verbinding zal ontlasten eene behoor lijke rente van het aanlegkapitaal zal opbrengen. Dat het aanleggen van de directe verbinding Tarik- Kalimas het baanvak Tarik-Sidhoardjo tot een doode lijn zou maken daarvoor behoeftnaar het oordeel des mi nisters, geen vrees te bestaan. Evenmin behoeft er vrees te bestaan dat de lijn niet voor f 2,062,000 zou te maken zijn. Den 21, des morgens, is de postbode van Hilver sum op Huizen, die steeds met de Gooische Stoomtram heen en terug gaatop noodlottige wijze omgekomen. Terwijl de tram het Hoogt" daar opreed, zag hij ter zijde van den weg een haas in den greppel liggen en daar de tram op dat oogenblik weinig gang had, meende hij het beest gemakkelijk te kunnen oprapen en mede- nemen. Hij struikelde echter, werd overreden en bleef onmiddellijk dood. De coöperatieve Handelsdrukkerij te Leeuwarden keert over 1894 10x/j pet. dividend uit bovendien is aan de werklieden als aandeel in de winst en rente op de aandeelen ongeveer f 3000 uitgekeerd en f 681.55 gestort in het pensioenfonds voor de werklieden. Blijkens telegram van den gouverneur-generaal van Nederl. Indie van den 23 wordt de gouvernements-kof- fieoogst op Java voor dit jaar geraamd op 336.045 pikols. Volgens de Standaard heeft de minister van justitie te Leeuwarden een persoonlijk onderzoek ingesteld naar aanleiding van de door den heer jhr. mr. de Savornin Lohman in de Tweede Kamer medegedeelde feiten met betrekking tot de middernachtzendelingen. Niet alleen de ambtenaren der justitie, maar ook do midderuachtzen- delingen werden gehoord. De minister van justitie heeft een commissie inge steld om te onderzoeken in hoever door den arbeid in gevangenissen en Rijkswerkinrichtingen afbreuk wordt gedaan aan den arbeid in de vrije maatschappij, en door welke maatregelen de aldus ontstane mededinging tot zoo gering mogelijke afmetingen zou kunnen worden be perkt. Tot lid en voorzitter dier commissie is benoemd mr. A. Kerdijk lid der Tweede Kamer, tot leden mr. M. J. 0. M. Kolkman, lid der Tweede Kamerdr. J. Th. Mouton, wethouder van 's-Gravenbage en B. P. Huur man, architect te 's-Gravenhage en tot lid en secretaris de heer mr. J. Simon van der Aahoofdcommies aan het departement van justitie. Het wetsontwerp tot regeling van het kiesrecht is bij deD Raad van State ingekomen. De gemeenteraad van Gorinchem heeft aangenomen een voorstel van burg. en weth. om over te gaan tot de aflossing der 4 pet. schuld, bedragende f 294.500 en tot het aangaan eener nieuwe 3 pet. leening van f 307.000 tegen den koers van 96 pet., met de directie der Rijks postspaarbank te Amsterdam, aflosbaar in 30 jaren. Uit het verslag der Noordhollandsche Tramweg- Maatschappij en der tweede Noordhollandsche Tramweg- Maatschappij over 1894 blijkt, dat de aanleg der lijn Schouw-Purmerend in Juni gereed kwam. De aanleg- kosten bedroegen f 225.000, zoodat de raming niet over schreden werd. De gezamenlijke ontvangsten bedroegen f 87102 de exploitatiekosten f 45075 of 52 pet. tegen onderscheidenlijk f 69203 en f 32974 of 47'/2 pet. in 1893. De winst- en verliesrekening wijst met de over genomen winst der tweede Noordh. Tramwegmaatseh. ad f 9412 voor de Noordh. Tramwegm. een winst aan van f 31412, waarvan na aftrek van het vereischte voor den dienst der leening een saldo blijft van f 15382. Daarvan wordt 4 pet. dividend aan de aandeelhouders uitgekeerd en f 7182 op weg en materiaal afgeschreven. gravin zeide hij spottend, »ik betuig alle hoogachting voor uw naïvieteit en zal de vrijheid nemen u binnen kort een bezoek te brengen, ten einde een voordracht te houden over kunstenaars handigheid en reclame Uitmuntend!" giegelde Hare Excellentie Gartner, doch gravin Tarenberg lei den vinger op de rozenlipjes en zei met een smachteoden oogopslag: „Een mijner vriendinnen heeft Proczna te Parijs gehoord, en me een hoogst opge wonden brief over hem geschreven Hij moet bizonder belangwekkend zijn, zoo origineel en eigenaardig, zoodat de dames bepaald dol op hem waren Zelfs de keizerin heeft hem met in 't oog loopendo onderscheiding behan deld en aan het hof genoodigd. De geruchten, dat hij met minnebriefjes zijn haardvuur onderhoudtmoeten werkelijk waar zijn Ja, de Parijsche dames moeten zelfs zoover gegaan zijn, dat ze de bedienden van zijn hotel met goud hebben omgekocht, om een flaeon met het door hem gebruikte wasch water te vullen 1" »Wel drommels, wat een mirakel!" Mevrouw van Hofstraten strook plompweg met den rug harer hand langs den mond, vorstin Rensseck gaf echter het sein tot algemeene vroolijkheid. »Als mijn man daarginds aan de whisttafel het geluk heeft de portemonnaie van die goede Excellentie Gartner terdege lichter te maken gaan we van de renten van het kapitaal morgen op reis naar de residentie en dan krijgt gij allen voor uw kerst geschenk zulk een historischen flacon van mij 1" »Ik zou willen voorstellen, vorstin, water en zeep apart", zuchtte de kleine luitenant Weijer von Sensfeld aan hare zijde, „anders kost 't den mededinger het leven »Ik ga mee naar de residentie ik zal Proczna's naam uit het programma snijden en bij mijn botei ham opeten 1" juichte gravin Ettisbach en klapte met kinderlijke blijd schap in de handen >zoo deden we vroeger op school ook!" Haar vriendin Tarenberg wierp schieljjk haar waaier op tafel. >Een verrukkelijk idee! we trekken er geza menlijk heen Op naar Valencia Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 6