No. 53. Eerste blad. Zeven en TVegentigste Jaargang 1895. V R IJ D A Gr 3 AI EI. Buitenland. Nederland. Historische Herinneringen. ALJilAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag», Donderdag» en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SOfranco door het gekeele rjjk j 1, De 3 nummers O,O®. Afzonderlijke nummers 3 ets. Frfjs der gewone Advertenties» Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer DUlTSCIIIiABïD. De Bondsraad heeft een nader krediet van ruim f 1 000.000 verleend voor de opening van het Noord-Oostzeekanaal. ENCiELAltD. Lagerhuis. Een voorstel, van minister Harconrt, om gedurende deze zitting den beschikbaren tijd op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag te besteden aan de behandeling van regeeringsvoorstellen, is aangenomen met 252 tegen 230 stemmen. Den 30 is een wetsontwerp ingediendbepalendedat bij verkiezingen voor de wetgevende macht elke kiezer slechts ééne stem mag uitbrengen en dat de verkiezingen vooral op denzelfden dag, nl. op Zaterdag, moeten ge houden worden. Het werd voor de eerste maal gelezen. De woordvoerders der oppositie veroordeelden het ont werp, indien het niet gepaard ging met eene vernieuwde verdeeling der zetels. FSAKHRIJE. Door de doorbraak bij Epinal zijn meer personen omgekomen dan aanvankelijk opgegeven was het getal is tot boven de honderd geklommen. De' minister van buitenl. zaken kwam te Epinal aan en bood als eerste ondersteuning 30000 fra.ncs aan. De schade wordt op 90.000.000 francs geschat. KRIEKEBfliANrD. De uitslag der verkiezingen is, dat gekozen zijn 141 aanhangers van den minister-pre sident Delijannis, 16 medestanders van den heer Trikoepis, 18 aanhangers van den beer Ral lis 24 onaf hankelijken, 4 progressisten en 4 deligeorgisten. De nederlaag van de medestanders van den heer Trikoepis heeft eene leven dige opschudding veroorzaakt. II'AAJE. In de Kamer hield Labra den 30 een lange redevoering over de begrooting van koloniën hij eischte hervormingen op Cuba en verlangde dat de re geering het bericht zou tegenspreken volgens hetwelk twee schepen met eenige honderden Amerikanen aan boord op weg waren om de opstandelingen te helpen. De minister van koloniën verklaarde deze geruchten onge grond en wees op de goede gezindheid van de Ver. Sta ten ten opzichte van Spanje. Indien de hervormingen op Cuba den 15 Juni niet tot stand gebracht waren, dan zon de regeering zich wenden tot de wetgevende macht. IERVIE. De Skoepsjtina spreekt in haar adres van antwoord op de troonrede hare goedkeuring uit over de laatste grondwetswijziging (de bekende staatsgreep van Koning Alexander tegenover de radicalen) en over de intrekking van wetten, waarbij 's Konings ouders zijn verbannen. Zij belooft mede te zullen werken tot verdero hervormingen spreekt haar vertrouwen in de regeering uit en belooft eene goede ontvangst der aangekondigde wetsontwerpen met name van het wetsontwerp betref fende financiöele hervormingen. Koning Alexander heeft den voorzitter der Skoepsjtina bij de overhandiging van het adres zijn dank betuigd voor den steun hem door de volksvertegenwoordiging toegezegd. CHINA. Op last van den Keizer is Li-Hung-Chang den 29 des avonds naar Peking vertrokken. De bekrach tiging van het vredesverdrag door den keizer wordt voor waarschijnlijk gehouden. RCiLASD. Hut stoomschip Kotzebue is in de Zwarte Zee in aanvaring gekomen met't oorlogschip Pen- deraklia. Het oorlogsschip drong diep in de flank vau de Kotzebue die onmiddelijk zonk. Van de opvarenden zijn 37 gered en 5 verdronken. ZWEDEN. De Tweede Kamer heeft het voorstel tot opzegging van het zweedsch-noorsch handelsverdrag verworpen en met 112 tegen 106 stemmen een voorstel aangenomen tot herziening van het verdrag. De Koninginnen In Engeland. Den 30 hebben de koninginnen in de morgenuren twee uren doorgebracht in het britsch museum te Londen des namiddags bezochten zij de groote winkels in het West-End. Amsterdam. Den 1 zijn als onderwijzeres ge slaagd de dames M. P. van Opzeeland en K. Bakker alhier en J. E. Bijleveld te Halfweg. Barsingcrhoi-n. Den 27 werd door de hier ge vestigde afdeeling van »het Witte Kruis" aanbesteed het bouwen van een regenwaterbak te Kolhorn. Van de 4 inschrijvingen was de laagste van den heer A. Droog aldaar, voor J 315, aan wien het werk is opgedragen. Te K olhorn zijn de geepvisschers reeds eenige malen ter visscherjj geweestgeen enkele geep werd echter ge vangen. Blijkbaar zijn zij nog niet tot de kusten genaderd. Ook de ansjovisbooten en netten worden in orde gebracht, om goreed te zijn wanneer dit vischje zich vertoont. Den 30 is te Helder aanbesteed: 1°. het eenjarig onderhond der werken en kazernegebouwen te Helder en op Texelgeraamd op 8700. Van zes inschrijvers was F. Steeman te Helder voor 7780 de laagste 2°. het verven van de militaire gebouwen en werken te Helder, geraamd op J 1800. Van acht inschrijvers was J. Hoo- gerduijn aldaar voor 1799 de laagsto. Wormerveer. Den 30 brachten de leerlingen der Handelsschool te Amsterdamvergezeld van den directeureen bezoek aan de chocoladefabrieken van de erven H. de Jong en de papierfabriek van de firma van Gelder Zonen. Tot behoorlijke inrichting van het lager onderwijs is boven en behalve de bijdrage bedoeld bij art. 45 der wetbij kon. besluit o.a. subsidie verleend aan de volgende gemeenten Assendelft f 1000 Westzaan f 3800 Oost- zaan f 1500, Landsmeer f 2500, Edam f4000, Spaarn- dam f 1475Graft f 1900Middelie f 1500Texel f 7000 Vlieland f 2750 en Terschelling f 4800. De lijst van hoogst aangeslagenen in de provincie Zeeland bevat 132 personen met den laagsten aanslag van f 465.78; die van Groningen 181, met den laagsten aanslag van 526.37sdie van Utrecht 147 met den laagsten aanslag van 1153.86. De minister van koloniën heeft aan generaal Vetter bij zijne aankomst te Genua een telegram van begroeting en verwelkoming gezonden. Den 28 is bij een zwaar onweder boven Deventer en omstreken de bliksem geslagen in een herberg onder de gemeente Voorst die geheel afbrandde. Op den straatweg naar Hoevelaken is den 30 twist ontstaan tusschen twee kippen-kooplieden uit Amersfoort, waarbij de een den ander met een mes een doodelijken steek onder de rib toebracht. De dader is in hechtenis. Den 30des avonds is te Joure een moordaanslag gepleegd op het gezin van Kleefstra. Er werd geschoten door de ramen der huiskamer waarin het gezin vertoefde, zonder dat iemand gewond werd. Het vermoeden is, dat de dader vroeger ongenoegen met Kleefstra heeft gehad. De Koninginnen zijn voornemens in de eerste helft van September een bezoek te brengen aan de provinciën Drente en Overijselvermoedelijk zullen voor een bezoek in aanmerking komen de gemeenten Assen Meppel Hoogeveen Zwolle Enschede en Kampen. Te Utrecht is door de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen aanbesteed het maken der fundee ringen voor eene brug voor spoorweg- en voor gewoon verkeer over den IJsel bij Westervoort, met eenige bij komende werken, geraamd op 414 000. Van 7 inschrij vers was de heer J. Hillen te Utrechtvoor 367.000 de laagste. Amsterdam. Bij kon. besluit van den 29 zijn met ingang van 1 Juni benoemd tot commissaris van politie alhier de heeren C. P. van der Wiele thans hoofdinspecteur van politio en afdeelingschef alhier E. M. Dusser de Barenne thans commissaris van politie te Maassluis tevens commissaris van Rijkspolitie. Den 30 zijn vier van de vijf voor de vrije- en orde oefeningen der gymnastiek geëxamineerden geslaagd, n.l. P. van Soelen en K. F. Traanberg alhier en 2 uit Alkmaar. St. Pankras. In eene den 30 alhier gehouden vergadering van het bestuur over den polder Vroonermeer is tot voorzitter van dat bestuur benoemd ter ver vanging van wijlen den heer A. Kok de heer J. Oud te Koedijk, en tot diens plaatsvervanger art. 65 van het algemeen reglement voor de polderbesturen in Noord- holland, de heer D. Nol te St. Pankras. Spanbroek. In het afgeloopen winterseizoen is van de bibliotheek voor jongelieden van het nutsdeparte- ment door 22 lezers gebruik gemaakt, aan wie werden uitgereikt 254 boekwerken. Het aantal lezers der volks bibliotheek bedroeg 9, aan wie 72 boekwerken werden uitgegeven. Schagen. In de den 30 gehouden vergadering van den raad dezer gemeente werd de in vorige ver gadering gewijzigde gemeentelijke verordening vastge steld, waarin, met het oog op de afschaffing der patentwet, een nieuw hoofdstuk is opgenomen betreffende de ver momde bedelarij. Tevens werd bepaaldde kermis te doen honden van 16 tot 23 Juni a.s. Ook werden de leden voor de beide stembureaux bij de a.s. verkiezingen benoemd. De heer W. Roggeveen Cz. vestigde de aandacht van burgemeester en wethouders op het vervallen van den namiddagtrein, tengevolge van het doen loepen van den zoogenaamden schooltrein. Hij verzocht hun, pogingen in het werk te stellen om dien vroegeren trein met het oog op de marktbezoekers uit het noorden vooral van Texelweder te verkrijgen. Wierlngerwaard. In de laatst-gehouden verga dering van den raad waren afwezig de heoren Zijp en Bakkerbeiden met kennisgeving. Na openinglezing en goedkeuring der notulen werd het jaarverslag over 1894 aangeboden en voorgelezen; het gaf tot geene op merkingen aanleiding. Aan mej. A. Wijn werd wegens hare benoeming te den Helder tegen 15 Juni eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de openbare lagere school. Besloten werd zoo spoedig mogelijk eene nieuwe oproe ping te plaatsen tegen eeno jaarwedde van J 600. Bij een onlangs gehouden verificatie bleekdat bij den ge meenteontvanger in kas was eene som van J 495,835, en dat boeken en bescheiden in orde waren. De verga dering werd hierna gesloten. Prins- H endrikstichting. Den 30 is te Amsterdam onder leiding van den heer A. C. Wertheim de jaarlijksche algemeene vergadering der Prins Hendrikstichting te Egmond aan Zee gehouden. Uit het jaarverslag bleek dat door eene gift van 70.000 het mogelijk werd den lang gekoes- terden wensch tot vervulling te brengen namelijk het bouwen van een nieuw tehuis voor zeelieden waarvoor reeds f 20.000 was bijeengebracht. Den 8 Juli a.s., op welken dag het vorige jaar de gift ontvangen was zal de nieuwe woning voor de thans gehuisveste 112 per sonen worden ingewijd. In het gebouw zal plaats zijn voor 200 personen. In 1894 was aan bijdragen ingekomen f 22.756, winstsaldo f 8602,571/2 do balans sloot met f 290.825,09®. Nadat nog medegedeeld was, dat de heer P. W. Janssen het eere-regentschap der Stichting had aangenomen, werd de vergadering door den voorzitter geslotenmet een opwekkend woord om de stichting te blijven steunen 84 oude zeelieden wachten nog op plaatsing. HRljeSfiEVANEENEN. In den winter van 16001601 bevonden zich hier ter stede krijgsgevangenen uit Vlaanderen gekomen ver moedelijk tengevolge der overwinningdoor Prins Mciurits bij Nieuwpoort behaald. Wegens de felle koude besloot de vroedschap den 3 Januarihen in den kelder (naar wij meenen in plaats van op den zolder van het stadshuis) te doen logeeren, en hen des noods te gerijven met een pot met heete kolen. In Maart was het met eenigen hunner dus gesteld dat zij en vervolgens ook de anderen zouden omkomen, indien zij niet beter „geaccommodeerd" werden waarom de vroedschap den 14 beslootden zoo- danigen een ander verblijf te gevendoch onder voldoende verzekering van hersteld zijnde weder in hechtenis te komen. Eenigen werden dan ook in hot gasthuis opge nomen nadat er goede lieden gevonden waren, die zich borg voor hen stelden tot een bedrag den 26 bepaald van 200 per man. In 1639 gaf de door Tromp ter reede vau Duins op de Spanjaarden bevochten zege aanleidingdat wederom, krijgsgevangenen herwaarts gezonden werden, en wel den 26 November 40 den volgenden dag nog 36. Met uit zondering van 6 die al spoedig naar Dordrecht gezonden werden om aan gecommitteerden van Brabant overge leverd te worden en 22 die met meerderen in het pesthuis verpleegd aan hunne wonden of aan ziekten bezweken verbleven zij hier in het huisarmen-, tevens tuchthuis tot ver in 1641 waarvoor door den Lande eene tegemoetkoming van 6 stuivers per dag en per man verstrekt werd. Als dag van hun vertrek wordt opge geven de 13 Septembermaar met het in de declaratiën vermelde aantal verpleegdagen kunnen wij het niet verder brengen dan tot 23 Augustus. Voor 54 gezonden of hersteldenieder 636 dagen werd gerekend f 10303 4 Voor 22 overledenen te zamen 8752 dagen 2625 12 Zijnde f 12928:16: waarvan voor de 6 naar Dordrecht ge zondenen gewis naar een hooger dagtariefmaar dan ten koste van het voor de anderen toegekende afging 1377 Alzoo f 1155116 waarvan voor het huisarmenhuis 9976 10 en voor het pesthuis 1575 6. De toelaag was veel te gering temeer omdat de ver pleging der zieken en het opsporen van ontvluchtten nog buitengewone uitgaven vorderden. Het pesthuis rekende aan extra-kosten f 1050 4 en het huisarmenhuis aan spijs voor scheurbuiklijders 135aan voorziening in kleeding 150 aan sluitgeld 228, aan buitzakkenen stroo f 408, aan vuur en licht f 150aan opsporing van uitgebrokenen te Amsterdam Haarlem Leiden Delft en Rotterdam f 32 5 f 41 en 48 6 aan drukken van biljetten om in andere steden aan te slaan 18 10, aan terughalen van 6 ontvluchtten uit Amsterdam 32, en aan gecommitteerden naar Dordrecht 60, f 50 en ƒ60. Behalve dit alles rekende men dat den doctoren Vrijburgh en Geesteranus tegen 6 stuivers per visite toe kwam f 540, den stads-chirurgijn van Houten f 100: 10, den stads-apotheker Brasher ƒ654:12, en voorts was te vorderen voor het bewasschen der gevangenen 330 voor doodkisten 44 en voor verdere begrafeniskosten 66. Men werd echter evenmin spoedig als voldoende voor alles schadeloos gesteld; eerst den 12 December 1643 maakten de regenten van het huisarmen-tuchthuis over eenkomstig de resolutie der Staten van den 14 Juni hunne declaratie op waarop de teerkosten a 6 stuivers daags van de 22 overledenenals reeds door Gecommit teerde Raden van het Noorderkwartier voldaanvoor memorie waren uitgetrokken en 725 voor het bewas schen der overledenen, der 54 anderen van 26 November 1639 tot 25 Augustus 1641 slechts 2 dag en met onze berekening verschillende voor bultzakken en stroo doodkisten en begrafeniskostensluiten en ontsluiten der gevangenen. C. W. B.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1