Stadsberichten. Gemeenteraad van Alkmaar, BURGERLIJKE STAND. op Woensdag 1 Mei 1895 Credietmisbrnik. Zooals bekend is, zijn de ereditenren in faillissementen in den regel ontevreden over de handelingen van den ge failleerde over de faillissements-beredderingmaar ook zijn zij vaak onderling boos. Een en ander heeft den handel aanleiding gegeven tot het bijeenroepen van handelaren en indnstrieelenom middelen te beramen ter bevordering van een boteren toestand. Op het congresverleden jaar te Arnhem gehonden door den Ned. Bond Maatschappelijk Belang", hebben vele besprekingen alleen het gevolg gehaddat zijn ver spreid geworden brochnres over flesschentrekkerij en credietmisbrnikomdat een juiste vorm tot samen werking nog niet was verkregen. Vele handelaren bij herhaling vergaderd hebben be sproken te stichten eene vereeniging, vertegenwoordigende alle takken van handel en nijverheid in Nederland en daarbuiten voor zooverre buitenlandsche firma's in Ne derland crediet verleenen. Het bestuur zou gekozen worden uit de leden der ver eeniging en wel uit de voornaamste handelaren en in dnstrieelen in den landeedoch die hebben het in hunne eigene zaken te druk voor zich veel minder voor het algemeen dergelijke belangen te kunnen behartigen. Hiervan is het logisch gevolg geweest de vaststelling, dat een goed resultaat alleen is te bekomen door eene bijzondere inrichting gesteund door des advocaten mi nisterie. Om den geheelen handel en de geheele industrie te kunnen omvatten en te verkrijgen een bestuur van per sonen van gewenschte positiegroote bekwaamheden en veeljarige ondervindingis opgericht „Ihiifas." »Unitas" is eene inrichting, die, blijkens het prospectus, niet bedacht zal zijn op geldelijk voordeel voor zich maar die alleen gekozen is als vorm om te kunnen ge raken tot het gewenschte doel ten algemeene nutte, ïhet bestrijden van credietmisbrnik." Bij geschil omtrent uitlegging der wet, vooral bij in voering van de nieuwe wet (waarmede is rekening ge houden en tot het in werking treden waarvan »Unitas" ook zal ageeren) wordt de uitspraak van den rechter zoo noodigtot in het hoogste ressort gevraagd zijnde het maatschappelijk kapitaal gesteld als waarborg voor de te maken kosten ook daar waar het betreft de be strijding van ondeugdelijke vorderingen. Voorzeker zal mogen gerekend worden op de sympathie en den steun van een iedertot het verkrijgen eener groote macht van vereenigde handelaren en indnstrieelen en zulks in het belang van den geheelen handel en de geheele industrie. De raad van bijstand en advies van »Unitas" is als volgt samengesteld J. Blooker fabrikant, lid der Kamer van Koophandel te Amsterdam; Julius Eltzbacher, koop man te Amsterdam; mr. K. Hazelhofl Roelfzemaadvo caat en procureur te Amsterdam Frits Olie koopman, directeur der Amsterdamsche Tabaks-Handel-Maatschappij te Amsterdam; en mr. B. J. Polenaar, advocaat en pro cureur te Amsterdam. Tot directeur is benoemd de heer P. F. van Vloten redacteur v/d Gids v/d Rechterlijke Macht. Het hoofd kantoor is gevestigd te Amsterdam aan de Keizersgracht 455/461 gebouw »New-York." In het arrondissement Alkmaar is tot advocaat der Vereeniging benoemd de heer mr. K. A. Cohen Stuartte Alkmaar. Bij kon. besluit van den 29 is benoemd tot com missaris van politie te Amsterdam de heer F. €S. C. J. Fundter, alhier, tevens commissaris van Rijkspolitie. De onderwijzers Vrucht en Westenbroek zijn den 30 te Amsterdam geslaagd voor de vrije- en orde- oefeningen der gymnastiek. Uitreiking getuigschrift. Het bewijs dat de leerlingen een volledig gebruik gemaakt hebben van het onderwijs op de openbare lagere scholen, is door burg. en weth. afgegeven aan le Tusschenschool lï leerlingen 9 jongens n.l.: Tennis Hillenius Jan van Heerden Nicolaas van Ommen Simon Trijbetz Leendert "Uiten- bosch, Willem Kuik, Jacob Fr. Habich J. K. P. Kraan, Floris Akkerman en 8 meisjes, n.l.: Geertruida Petro- nella Bakker, Femma Vierkant, Cornelia G. Brouwer, Maria Boogh, Maria Aarts, Sofia Stroomer, Marijtje Rike en Johanna de Vries. 2e Tusschenschool 30 leerlingen 16 jongens, n.l.: H. L. Boon, A. Eecen, J. van den Ende, P. den Hartog, J. Narold, P. Vergaai K. Geus C. Jupijn H. de Jong J. Hekket, J. A. Grootegoed A. C. Dekker, C. Bakker, M. Koning, L. Vogelpoel D. Jansen en 14 meisjesHa. de Jong, N. Hekket, G. B. Teerink, S. Bakker, C. Schouten, G. Akkerman, G. Klerk, E. Post, J. Sjoerd de Vries, F. Bakker, J. van Assen T. Koeman, R. Pastoor en A. van den Burch. Openbare school voor onver mogende n. 415 leerlingen. 26 jongens n.l.: Willem van Amstel, Nicolaas Baden- huizen, Jan Berger, Jan Blokker, Jacobus Blokker, Louis Bok, Dirk Braak, Cornelis Eriks, Hendrik Göddeke, Hen drik Jacob de Graaff, Jacobus Nicolaas de Heer, Pieter Hoek, Jacob Kes, Jan Koeman, Joseph Koeman, Cornelis Neef, Jan Pel, Jan Pool, Simon Pool, Willem Ruiter- man Arie Schermer, Pieter Stam, Nicolaas Arnoldus Strop, Hendrik de Vet, Wilhelm van der WaalCornelis Wit en 19 meisjes n.l.Trijntje de Boer, Maria Elles Maria Catharina Gilles Maartje Groot, Neeltje Göddeke, Maria Albertina de HaasBarbara Cornelia Johanna Hoekmeijer, Alida Kaagman, Cornelia Landman, Leentje van Maarleveld Grietje Mulder Guurtje Oostwouder, Dirkje Peek, Maria Piket, Aagje de Ruiter, Maria Seegers, Anna Maria Sieuwerts Johanna Margaretha Vogel en Christina Wolzak. Voor het front der troepen werd Woensdag, den 1, met eene waardeerende toespraak door den comman dant der d.d. schutterij den heer J. van Leeuwen alhier, op het Doelenveld de zilveren medalje, wegens löjarigen trouwen dienst, uitgereikt aan den tamboer P. Hazes. De muziek was voor deze plechtigheid mede opgeroepen en speelde een paar nummers. In de den 1 gehouden vergadering der Kamer van koophandel en fabrieken werd mededeeling gedaan van een ingekomen schrijven van het gemeente bestuur van Akersloot waarin wordt toegezegd voor de wegverbetering langs de westzijde van het Noordhollandsch Kanaal tusschen Akersloot en Alkmaar eene gelijke bij drage van f 1279,50 als door de gemeente van Alkmaar is verleendonder dezelfde voorwaarden. Daar nu de gevor derde guarantie van 1j3 der geraamde kosten door de onmiddellijk belanghebbenden is bijeengebracht, heeft de Kamer stappen gedaan om te verkrijgen dat het andere !/5 deel worde gewaarborgd door de provincie in welk geval het rijk bereid is het werk tot stand te brengen. GETROUWD. 2 Mei. Petrus Vlaar en Alida Mooij. GEBOREN. 30 Apr. Elbertz. van Johannes Cornelis de Jongen Geertruida Vlugt. Catharina Hendrina, d. van Willem Haartman en Trijntje Kreijger. des namiddags 133/4 uur. No 6. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 13 leden. Afwezig met kennisgeving de heeren mr. J. P. Kraakman, wegens ambtsbezigheden buiten de gemeente, C. J. Canters, wegens ongesteldheid, mr. H. Boelmans ter Spill, wegens verhindering en G. T. M. van den Bosch, wegens uitstedigheid. De Voorzitter opent de vergadering en wenscht, onder instemming van de raadsleden den heer Preijer, die na zijne ongesteldheid voor het eerst weer tegenwoordig is geluk met zijn herstel. 1. Vervolgens worden de notulen der gewone verga dering van 20 Maart en der buitengewone vergadering van 27 Maart gelezen en goedgekeurd. 2. Deelt de Voorzitter mede, dat a. hij in navolging van hetgeen in de laatste jaren geschied is, vergezeld van den secretaris, op den 22 April ter audiëntie bij H. M. Koningin-Regentes te Amsterdam is geweest en bij die gelegenheid H. M. namens den Raad en de burgerij dank gebracht heeft voor de eer van het ten vorigen jare aan de gemeente Alkmaar ge brachte bezoek, met verzoek dien dank ook over te bren gen aan H. M. de Koningin en verder de belangen van de gemeente en hare ingezetenen bij H. M. aanbevolen heeft. H. M. de Koningin-Regentes heeft daarop geant woord, dat H. M. zeer gaarne dien dank aan H. M. de Koningin zon overbrengendaar beide de aangenaamste herinneringen hadden aan den zoo genoegelijk te Alkmaar doorgebrachten dag. Voor kennisgeving aangenomen. b. reeds in handen der vaste commissie van financiën om bericht en raad gesteld zijn de bezwaarschriften, in gediend tegen den aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1895, door de heeren B. Koorn, dr. P. J. Hollman, D. Lotgering Jr., A. Soec- ker, J. Kluft, mr, J. A G. Gockinga en C. Pieket, als mede de rekening van het burgerweeshuis over 1894 c. den afloop der op gisteren gehonden aanbestedingen. (In dit blad reeds medegedeeld.) Voor kennisgeving aangenomen. Zijn medegedeeld de sedert de laatste vergadering inge komen stukken. Van Gedeputeerde Staten. 3. Brieften geleide van het goedgekeurde kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen dienst 1895. 4. Besluit, dat de gemeente-rekeningen over 1894 uiter lijk 31 Augustus 1895 ingezonden moeten zijn. Nos. 3 en 4 voor kennisgeving aangenomen. 5. Voorstel van de heeren Mr. J. P. Kraakman G. de Groot Jz., W. F. Stoel en A. Goede Dz., leden van den Gemeenteraad tot wijziging van de verordenin gen regelende de «levering van liciit- en kookgas van welke wijziging de hoofdstrekking is, om den arbeiden den stand in de gelegenheid te stellen zich te voorzien van licht- en kookgas, zonder daarbij van twee geleidingen en twee metors gebruik te maken. De dub bele kosten van aanleg en meterhnur behooren Daar hun inzien voor arbeiderswoningen te worden vermeden. Om daaraan uitvoering te kunnen geven, is het onver mijdelijk, dat voor die woningen de prijs van kook- en lichtgas wordt gelijk gesteld en alzoo op zes centen per stère gebracht. Het is te verwachten, dat de hooge prij s van de petro leum een ruimer gebruik van kook- en lichtgas zal ver oorzaken en dit zal aan de exploitatie der gasfabriek ten goede komen, nu deze op breede schaal is ingericht. Eenige vermindering van meterhnur en betere regeling der kosten van aaDleg voor de bedoelde woningen vloeit uit het voorstel voort. Gesteld om bericht en raad in handen van burg. en weth., de vaste commissie voor de gemeentelijke gas fabriek gehoord. 6. Brief van burg. en weth. ten geleide van het ver slag omtrent den toestand der gemeente over het jaar 1894. Voor kennisgeving aangenomen. Het verslag wordt reeds gedrukt; aan ieder lid zal een exemplaar toege zonden worden zoodra het afgedrukt is. Bebouwing terrein aan den Westerweg. 7. Rapport der commissie, in wier handen bij besluit van 27 Februari 1895 no 9 om bericht en raad gesteld werd het verzoek van de heeren N. A. Conijn, houthan delaar en A. de Vries, hótelhouder, beiden alhier, betrek kelijk het maken van uitgangen op gemeentegrond aan den Westerweg in den hout, ten dienste van de voorge nomen bebouwing der hun en mede-eigenaren toebehoo- rende kadastrale perceelen der gemeente Alkmaar, sectie E nos. 572 en 37, op eene overgelegde situatieteekening nader aangeduid. De commissie bericht, dat haar bij in zage der kadastrale leggers gebleken is dat genoemde perceelen behooren aan de heeren N. A. Conijn C. J. Canters, A. C. Vaessen A. de Vries, Th. van Spall, dr. J. C. M. Simon Thomas en mr. H. Boelmans ter Spill. Daar uit de bij het verzoek overgelegde teekening alleen bleek van het voornemen, om dat terrein als bouwterrein te verkoopen, en iedere aanduiding of opgave gemist werd, hoe en voor wiens rekening de rioleering zou worden gemaakt en hoe de in het plan ontworpen straten aangelegd zouden wordenzoo verzocht zij aan de verzoekers bij den in afschrift overgelegden brief eenige inlichtingen. Uit het daarop van hen ontvan gen antwoord zal blijkendat het in hunne be doeling ligt voor hunne rekening de vereischte riolen aan te leggen en in de bestrating te voorzien, naarmate de bouw der woonhuizen zal vorderen. Na die inlichtingen te hebben ontvangen en na bij plaatselijke opneming zich overtuigd te hebben dat deze stukken land eenen uitgang op gemeentegrond hebben door mid del van een landhekdat 237 a 240 centimeters breed is, nam de commissie in overweging, of het gemeente belang medebrengtdit verzoek in gunstige overweging te nemen. Op den voorgrond stellende, dat de commissie liever zou gezien hebbendat dit terrein voorloopig onbebouwd bleef, zoo was eenparig het gevoelen, dat de gemeente alleen hare medewerking tot eene bebouwing van dit terrein zou mogen verleenenwanneer het be bouwd werd met goede woonhuizen. Het bouwen van arbeiderswoningen waaraan op het oogenblik volstrekt geene behoefte bestaat, zou zeker niet in de hand mogen worden gewerkt. Van die meening uitgaandevindt de commissie vrijheidvoor le stellen, het verzoek in te willigen, mits door de verzoekers of opvolgende eigenaren voldaan wordt aan de volgende voorwaarden a. op de perceelen thans kadastraal bekend in sectie E, Nos. 1495 tot en met 1505, woonhuizen gebouwd wor den van eene huurwaarde volgens de Rijks personeele belasting van minstens f 200 en op de perceelen 1506 tot en met 1628 woonhuizen van eene huurwaarde vol gens de Rijks personeele belasting van minstens f 100, zullende ieder perceel niet ingericht mogen worden voor het bewonen van twee gezinnen. Twee leden der commissie achten f 100 huurwaarde te hoog en stellen voor minstens 80 te bepalen b. de straten in dat bouwterrein aangelegd worden ter breedte van 6 meter en behard worden over de volle straatbreedte met beste, eenigszins getrokken straat klinkers ten genoegen van burg. en weth.; c. het geheele riolenplan aan de goedkeuring van burg. en weth. onderworpen wordemet inachtneming van de volgende hoofdbepalingen I. de riolen van voldoende wijdte gemaakt worden van dubbel verglaasde ijzeren buizen of portland- cement beton II. voor huisaansluitingen de noodige cementsteenen of gemetselde putjes in het riool opgenomen worden; III. ter weerszijden in de straten op hoogstens 30 Meter afstand reukelooze kolken geplaatst en met het riool verbonden worden IV. ieder riool een voldoende cementsteenen zinkput geplaatst worde, voordat het kan uitmonden in het door de Westlaan te leggen gemeente-riool en zulks ook geschiede op kruispunten en nader noodig geoordeelde plaatsen d. hot riolenplan niet stuksgewijze gelegd worde maar in zijn geheel op eens worde afgewerkt. Verder te bepalen, dat het hakhout door de gemeente niet zal worden weggenomen en de uitgang niet zal worden gemaaktdan nadat het geheele riolenplan en de geheele bestrating overeenkomstig de gestelde voor waarden in orde ten genoegen van burg. en weth. opge leverd is. Ter lezing gelegd. 8. Verslag van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs omtrent den toestand van dat onder wijs over 1894. 9. Verslag van de commissie van toezicht op het lager onderwijs omtrent den toestand van dat onderwijs over 1894. Nos. 8 en 9 voor kennisgeving aangenomen. Beide verslagen worden als bijlagen tot het gemeente-verslag afgedrukt. 10. Verslag van Regenten van het burgerweeshuis om trent den toestand van dat gesticht over 1894. Op 1 Januari 1894 waren in het huis opgenomen 17 jongens en 10 meisjes; op 1 Mei verlieten 3 j. en 2 m. het huis wegens het voltooien van hun 18e levensjaar, terwijl in den zomer 2 jongens en 2 meisjes opgenomen werden zoodat op 31 Dec. 26 verpleegd werden. Op dat tijdstip was 1 jongen werkzaam bij een schoenmaker en 1 bij een mandenmaker. In het R. K. weeshuis werden op 1 Januari 20 weezen verpleegd, waarvoor de uitkeering van f 40 betaald werd en op 31 December 23 weezen, In het geheel werd uit gekeerd f 848,29. Voor kennisgeving aangenomen. 11. Bericht van diakenen der geref. kerk, dat op de kiezerslijsten voor 1895 geene door hen bedeelde perso nen voorkomen. 12. Gelijk bericht van het bestuur der Remonstrantsch Gereformeerde gemeente. Nos. 11 en 12 voor kennisgeving tangenomen. Stoomtramweg; Beverwijk-Alkmaar. 13. Verzoek van den heer Maurice Lubcké inge nieur domicilie kiezende bij den heer C. D. le Cornte te Heemstede, wien den 4 Februari 1.1. door den minis ter van waterstaat cóncessie is verleend voor den aan leg van een stoomtramwegloopende langs den zijtak van den Rijks grooten weg der le klassevan Haar lem naar Nieuwediep tusschen Haailem en Beverwijk om voorloopige concessie voor een stoomtram weg van Beverwijk naar Alkmaardaar hij genoemde lijn wenscht door te leggen over den Rijks grooten weg der 1 klasse, loopende door de gemeenten Castricum, Limmen, Heiloo en Alkmaar. Op voorstel van den Voorzitter de voorloopige conees- cie verleend, in afwachting van de nader aan den Raad in te dienen en door dat college goed te keuren plannen, wordende, op voorstel van den heer Bruinvis, die voorloopige concessie verleend voor den tijd van zes m a a n d e n, ingaande heden. 14. Adres van den heer K. Akkerman, veehouder al- bier, waarbij hij zich beklaagt over nadeel, schade en hinder, welke de tweede Noordhollandsehe Tramweg- maatsehappij hem bij het maken van de werken voor den aanleg van de stoomtram Purmerend-Alkmaar aan zijne nabij den Schermerweg gelegen bezittingen toebrengt, met verzoek maatregelen te nemen, dat hij in zijne rech ten niet wordt verkort.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2