Poolscli Bloed, Inschrijving. SCHUTTERIJ. ALKMAABSCHE COURANT Stedelijk Museum te Alkmaar. Onbestelbare Brieven, Personeele Belasting. FEUILLETON. G-e vonden Voorwerpen, Schaakprobleem No. 82. NATALY VON ESCHSTRUTH. abcdefgh wit. No. 53. Zeveu en negentigste Jaargang. 1895. van VRIJDAG 3 MEf 1895. Tweede blad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar; Gezien de wettelijke bepalingen omtrent de schutterijen; Roepen bij deze ten einde zich in de daartoe gereed gemaakte registers te doen inschrijven op alle mans personen, ingezetenen dezer gemeente, op 1°. Januari 1895 hun 25ste jaar ingetreden en alzoo de geborenen van het jaar 1870 alsmede hen die, ofschoon in andere gemeenten ingeschreven sedert de laatste inschrijving binnen deze gemeente zijn komen wonen en op 1°. Ja nuari 1.1. hun 34ste jaar nog niet hebben voleindigd alzoo de geborenen van de jaren 1861 tot en met 1869, de vreemdelingen van denzelfden ouderdom die sedert de laatste inschrijving in de termen gevallen zijn, om als ingezetenen te worden beschouwd benevens de gepasporteerde mililitairendie zich tot dusverre niet voor de schutterij hebben laten inschrijven. Zij maken tevens den ingezetenen bekend dat de inschrijving zal geschieden van 15 tot en met 31 Meiin een der vertrekken van het Stadshuis op iederen Dinsdag en Donderdag, van des mid dags 12 tot des namiddags 2 uren een iegelijkzonder onderscheid of hij mocht ver- meenen al of n i e t onder de bij de wet vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren verplicht is zich voor de schutterij te doen inschrijven zijdie in meer dan eene gemeente hun verblijf hou den of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd tot de inschrijving verplicht zijn binnen die gemeente waar eene dienstdoende schutterij aanwezig is en bij aldien in die verschillende gemeenten alleen dienstdoende of alleen rustende schutterij bestaatzich te doen in schrijven in die gemeentewaar zij ambtshalve ver plicht zijn hun verblijf te houden en eindelijk zijdie zich niet vóór 1 Juni hebben doen inschrijven door het plaatselijk bestuur ingeschreven en in eene geldboete verwezen worden terwijl zij daaren boven zonder loting bij de schutterij worden ingelijfd indien het blijkt dat er tijdens de verzuimde inschrij ving geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling te hunnen aanzien bestonden. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 30 April 1895. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. Bezichtiging tegen lO ets. de persoon op Kondag 5 Mei, 's namiddags van 13 uier. Kostelooze bezichtiging op Kondag 13 Mei 's namiddags van 13 uren, waarvoor toegangskaarten te verkrijgen zijn ter vergadering der Commissie op Don derdag 9 Mei 1895, 's namiddags van 23 uren, ten stadshuize. Aan en voor hinderen beneden 13 jaren worden geene toegangskaarten afgegeven. Verder is het museum te bezichtigen tegen betaling van 3ö ets. de persoon op Maandag on Vrijdag van iedere week, van des namiddags 13 uren. verzonden gedurende de le helft van Mei 1895 Directie Begrafenisfonds, Alkmaar; Mej. J. v. Galen, AmsterdamCafé «de Vriendschap," BergenGrootes, Driehuizen H. J. v. d. Lee, Utrecht. Van H eerhugowaard: J. Ransijn, Amsterdam. Oprichting Ketel voor Honigzoet. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeen te-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediend verzoek, met de bijlagen, van J. DE ROO honigzoet- fabrikant alhier, om vergunning tot het oprichten van een ketel tot het bereiden van honigzoetin het perceel aan het Fnidsenwijk C, no. 106, en dat op Dinsdag 14 Mei 1895 's middags te twaalf uren teu raadhnize gelegen heid wordt gegeven om tegen het oprichten van die in richting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar De Secretaris, 30 April 1895. NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR; Gezien het besluit van den heer Commissaris der Ko ningin in de provincie Noordholland van 29 April 1895 5e Afdeeling Nos. 113/ 4646 en 4647 (Prov. bl. No. 26) omtrent de beschrijving voor de personeele belasting voor den dienst 1895/96 en art. 30, 2, le zinsnede der wet van 29 Maart 1833 (Staatsblad No. 4); Maken aan de ingezetenen dezer gemeente onder her innering aan de wet van 9 April 1869 (Staatsblad No. 59) en in het bijzonder aan art. 7 bekend dat de ontvanger der directe belastingen alhier, aan hunne woningen te beginnen met 6 Mei 1895 zal doen bezorgen een beschrijvingsbiljet, inhoudende eene korte schets van de grondslagen der voornoemde belasting, zijnde: 1°. De huurwaarde. 4°. Het mobilair. 2°. deuren en vensters. 5°. De dienst-en werkboden. 3°. haardsteden. 6°. paarden, waarbij aan ieder ingezeten de noodige vragen ter be antwoording worden gesteld, en ingevuld van wege den Ontvanger wordt teruggehaald te beginnen den 20 dier maand. Dat zijdie bij het bezorgen of het terughalen dei- biljetten mochten zijn overgeslagen zich in geen geval kunnen beroepen op zoodanig verzuim, maar integendeel gehouden zijn om de vereischte en behoorlijk ingevulde verklaring vóór of uiterlijk'op 25 Mei e.k. intedienen ten kantore van den ontvanger, waar de biljetten ter invul ling steeds verkrijgbaar zijn. Dat ieder gehouden is de aangifte te onderteekenen en zoo iemand niet kan schrijvente doen invullen in tegenwoordigheid van een derden persoondie de aangifte na voorlezing met den ontvanger of zijn ge machtigde zal onderteekenen. Zij verwittigen voorts, dat als tegensc'natters ingevolge bovenstaand wetsartikel zijn benoemd Willem VasMnder, Gijsbertus Baas en Martlnus van Teggel. Dat de bevolking dezer gemeente voor zooveel zij tot maatstaf van sommige grondslagen der belasting moet dienen, bedraagt een getal van 11840 personen en dat bezwaarschriften tegen de belasting op het personeel volgens art. 1 der wet van 4 April 1870 (Staatsblad No. 60) aan Gedoputeerdo Staten van Noordholland be hooren te worden ingediend, onder overlegging van een dubbel van het aanslagbiljet (tegen betaling van 5 centen bij den ontvanger verkrijgbaar), binnen drie maanden na den dag der afkondiging van het kohier, waarop de aan slag voorkomt. Burgemeester en wethouders vermanen de ingezetenen om met de meeste nauwkeurigheid binnen den bepaalden termijn hunne beschrijvingsbiljetten intevullenter be vordering van den geregelden afloop der beschrijving en ter voorkoming van de toepassing der boeten en straffen, tegen valschheid en onnauwkeurigheid der in vulling vastgesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 1 Mei 1895. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. DOOR 26) Wacht maar ma chère Zorg slechts bijtijds voor ledige flaconsopdat ge later geen gebrek lijdtZie zoo, voila mag ik u maar verzoeken lieve Kanylast not least De hofdame keek op, scherp als de punt van een dolk trof haar blik het doodsbleeke gelaat van Xenia. Volkomen juist, last not least!'' zei ze glimlachend, »ik zou gaarne de rij sluiten en eerst na gravin Dynar teekeuen. Janek Proczna zal het geluk hebbende reeks van sterren naast elkaar geschaard te zien zonder dat hij daarbij op mij als struikelblok stuit 1 Komaan, lieve, geen tegenspartelen, teeken maar!" Xenia hief het fraaie hoofd op geen spier van haar bleek gelaat vertrok. »Ik verzoek u dringend mij van die formaliteit te verschoonen, beste gravin", antwoordde zij koel. »De lijst telt reeds zooveel namen van gewicht, dat de mijne er gemakkelijk op gemist kan worden!" Er ging een storm van tegenkanting op. »Zoudt gij n willen onthouden Spelbreekster willen wezen Neen neen er helpt niets aan gravin kom spoedig uw naam ingevuld 1" Leonie sloeg de oogen ten hemel als een engel der onschuld. »Maarliefste Xenia", vroeg zij verwonderd»hebt gij iets tegen dien goddelijken Proczna, dat gij u op zulk een in 't oog vallende wijze aan ons huldebetoon onttrekt »Niet het geringste allen eerbied voor zijn kunst Een geheimzinnig gegrinnik vertrok het gelaat van Kany. »Wel, wel, ma petite mignonne, gij zijt laatstleden herfst in Parijs geweestkent gij soms den onweer staanbare reeds en maakt ge uw hart tot een moord kuil Als door een schok getroffen schoven allen naderbij. »Ha ha biechten, lieve gravin, biechten Kent gij dien Janeck Proczna? kreet Flandern met glinsterende oogen. Bekleedt hij in uw hart een hoogere plaats dan wij vermoeden »Als 't een beetje wil, heeft ze zelf een flacon!" Xenia klemde de tanden op elkaar, haar vuurschietende blik trof de hofdame. »Neen, ik ken Janeck Proczna niet antwoordde zij bevend van gekrenkten trots, zich nauwe lijks bewust van hetgeen ze zei; het dwarrelde haar voor de oogen. »Toen ik mijn handteekening overbodig achtte, geschiedde het enkel, omdat ik hoogst waarschijnlijk een mijner vriendinnen naar het Zuiden zal vergezellen en dus Proczna's aanwezigheid niet eens bijwonen." Xenia greep met vaste hand de pen: Verlangt gij ook nu nogdat ik er mijn naam zal bijvoegen »Dat spreekt vanzelf, lieve!" giegelde Kany. Femme variezegt het spreekwoorden uwe koffers zjjn nog niet gepakt I" »En zullen het, hoop ik, niet wordenAnna Regina lei de fijn gevormde hand op het blad papier»Laat me toch niet in den steek Xenia Met groote vaste trekken schreef gravin Dynar haar naam onder de uitnoodiging aan Janeck Proczna. Niemand kon 't het ijskoude gelaat aanzien dat elke pennestreek een dolkstoot was voor haar gefolterd harteen knods- slag voor haar trots. Leonie wisselde echter met haar vriendin Kany een zegevierenden giftigen blik. ACHTSTE HOOFDSTUK. Ver buiten de stad vrij wel aan het einde der nieuwe reeks van villa'slag het prachtig buiten dat gravin Dynarmet het oog op haar verblijf gedurende den wintervan de erfgenamen van een rijken fabrikant aan- gedurende de maand April 1895. Een zwarte zak, inh. een portemonnaie met goud ge monteerd vingerhoed en drie sleuteltjeseen charivari van eene horlogekettingeen wit koralen rozenkrans een tabakspijp een hondenhalsband een zwarte omslag doek een parapluie zonder knopeen onderstuk van een sabelkwasteen grijze jongensdas een zakmesje een engelsche huissleuteleen nieuwe roode zakdoek een stalen rozenkranseen paarlmoeren rozenkranseen goud oorbelletje met rood steentjeeen vergulde haarspeld een broche in den vorm van een hoef; een heerenboord een zilveren vingerhoed eeu lampje van eene vélocipède een metalen bus van het lemoen van een rijtuigtwee 1/20 loten der Staatsloterij een bruine ledige porte monnaie een rood steentje van een broche een defect bloedkoralen armbandje met goud slootje; een huissleutel een springtouw een tabakszakeene witte boezelaar zeventien verschillende portretten een oorknopje een zakmesje; een sleutel; een portemonnaie, inh. f 0,10; een gouden oorbel een insigne. Alkmaar, De Commissaris van Politie voorn., 1 Mei 1895. F. G. C. J. FUNDTER. Van den heer J. S. We aley {London News.) Kwart. V/////Z/// Wit: K f7. D h7. T d3. T hl. R b2. Rg2. P b7. P g5. b3. e6. f3. Z w a r tK e5. T d4. e7. g3. g6. Wit begint en geeft in 3 zetten mat. Goede oplossingen binnen 8 dagen aan het bureau van dit blad. Oplossing van probleem No. 80. Van den heer G. van Nieuwkuijk, Alkmaar. R c4 enz. Goede oplossingen ontvangen van J. D. Tander, Nic. Beekman en Ij., AlkmaarJ. de V., Spanbroek; S. J. A., Woudsend; J. H. Gelker, Roe- lofarendsveen. Briefwisseling. L.teA. De kwestie a. g. den stand in het door u be doelde probleem is niet, of ooit zoo'n stand is of zal voorkomen in eene partij, maar wel of die stand kan voorkomen en dan zeggen wij volmondig ja. Schaaknieuws. Vrijdag, den 19, gaf de bekende schaakspeler J. Tau- benhaus, in de Schaakclub »Discendo Discimus" te's Hage, op uitnoodiging, een simultaan séance van 20 partijen. Van deze won de meester er 122 remise tegen de heeren S. van Houten en 0. Bakker, en verloor er 6 tegen de heeren M. Edersheim, Wttenbogaard, Faber gekocht had. Uit de donkere dennengroepen van het park rezen de trotsche muren van gepolijst marmer op, en maakten op den aanschouwer denzelfden kouden in druk als het trotsche gelaat der jonge eigenares. Wel zag men in de vestibules en op de portalen een menigte kostbare, vreemde gewassen, doch 't waren enkel bladplanten; bloesems en liefelijke geur ontbraken er aan. Schilderijen, meubels, degelijke kunstwerken, alles hing of stond in de strengste orde op zijn plaats, een amber geur woei den binnentredende als een hooghartige glimlach tegen en ofschoon er behoorlijk werd gestookt en een gelijkmatige warmte het gansche huis doorstroomde, was het toch alsof er een kille adem ging over al wat zich binnen de wanden bevond. De ruime vertrekken gelijkvloers werden bewoond door den kamerheer von Drach en diens gezin terwijl gravin Dynar de eerste verdieping tot baar verblijf ingericht had. Een generaalsweduwe mevrouw von Godlaw vervulde de plaats van dame d' honneur. Want ofschoon Xenia zich volkomen beschouwde als te behooren tot de familie van haar voogd toch had zij zich van den beginne af veel zelfstandigheid voorbehouden en gaf soms bals en feesten, waarbij zij aan de zijde der generaalsche den naam Dynar vertegenwoordigde, 't Was een koude stormachtige Novemberdag. De eerste sneeuwvlokken werden tegen de hooge spiegelruiten opgezweeptdie uit de woonkamer der gravin een vrij uitzicht gunden op de ruischende boomtoppen van het park. Groot en luchtig was dit vertrek geheel verschillend van die geheimzinnige, halfdonkere boudoirs van elegante dames waarin driedubbele tapijten den vloer bedekken, tal van snuisterijen den weg versperren en een rooskleurig licht van de zoldering neerstraalt. Xenia hield van helder licht, veel lucht en ruimte om zich heen, en daarom waren de met gouddraad doorwerkte Perzische zijden sloffen meer als omlijsting bij de hooge ramen aangebracht, en lagen enkel in den vorm van kussens op de stoelen met hooge rugleuningen en op de sofa'sdie door haar ern- stigen stijl bijna den indruk maakten van hoekige ge beeldhouwde kerkstoelen.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 5