Nederland, Kantongerecht te Alkmaar. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. van Wageniugen v. d. Pot en d'Anmerie. Het eigen aardige van deze séance was, dat de meester om het andere bord wit en zwart won. Des middags speelde dezelfde heer eenige partijen simul taan in «de Witte Sociëteit", die hij allen won, met uitzondering tegen den heer M. Edersheim. Later zullen wij een partij plaatsen uit deze séance. Tweede Kamer. Nieuwe geweren marine. De minister van marine heeft het afdeelingsverslag over de aanvullings-begrooting van zijn departement voor bovengemeld doel beantwoord. Hij doet uitkomen, dat het zoowel voor vredes- als voor oorlogstijd van over wegend belang isdat zee- en landmacht met hetzelfde geweer gewapend zijn. Oostenrijk, Hongarije, Frankrijk Spanje, Italië, Engeland, Duitsehland en Rusland hebben allen het repeteergeweer voor de marine aangenomen. Het deskundig onderzoek heeft in alle opzichten bevre digende uitkomsten opgeleverdde beproeving is bijgewoond ook door een zeeofficier, en een officier van het korps mariniers en heeft geloopen over de ballistische eigen schappen, het indringingsvermogen, de hechtheid en de duurzaamheid, de goede werking en het sluit- en repe- teermecbanisme, het gemak en de snelheid van laden, de lengte, het gewicht, het al of niet hinderlijke van uit stekende deelen enz. Het geweer zal volkomen gelijk vormig zijn aan dat van de landmacht, dat hoogstwaar schijnlijk ook voor het indische leger zal worden aange nomen. Het voornemen bestaat dezelfde soort van rookzwak buskruit te gebruiken hetgeen ook voor de bewaring aan boord of in de indische magazijnen geen bezwaar zal opleveren. Er is gerekend op eene verstrekking van 250 patronen per geweersamen voor 6362 geweren (behalve de reserve) 1,866,800 scherpe patronen. De kostenaanvankelijk geraamd op f 244,500 zijn ten gevolge van den lageren prijs der patronen terugge bracht tot f 239,300 zoodat het eindcijfer der begrooting van marine voor 1895 bij aanneming van dit wetsontwerp zal worden J 15,651,605, zijnde f 30,469 meer dan het voor 1894 toegestane bedrag. Hedembllk. De heer J. C. Gieben, arts te Am sterdam is benoemd tot gemeente-geneesheer alhier. Velsen. Den 19 Juni zal het Leger des Heils op het terrein van Yelserbeek daartoe welwillend afge staan door den heer baron van Tuijll vau Serooskerken, een grooten veldslag houden. Wormer. Tot secretaris-ontvanger dezer gemeente is den 25 gekozen de heer L. Remptcommies-griffier ter secretarie te Zierikzee, met 4 stemmen tegen 3 stem men uitgebracht op den heer G. B. Fortuijngemeente ontvanger te Landsmeer. Zaandam. De gemeenteraad heeft den 25 be noemd tot onderwijzeres aan de meisjesschool mej. T. IJpes te Leeuwarden aan de school achter de Westzij- derkerktot den verbouw waarvan een voorstel werd ingediend, eene uitgave van ongeveer f 46000 zullende vorderenmej. A. Bolleman te Stad-Delden en aan de school op het Kalf mej. E. de Lange te Bennebroek en tot onderwijzer aan de school Witte, K. Poeze te Dui- vendrecht. Met 7 tegen 6 stemmen werd aangenomen het voorstel van burg. en weth. om in de bestekken van gemeentewerken de volgende bepalingen op te nemen: een arbeidstijd van hoogstens elf uren uitbetaling van standaardloon (thans 17 centen) per uur en bij overwerk verhooging van het loon per uur met 50 pet. De Groninger Waterleiding met 3460 contracten en een waterdebiet van 78743,64® behaalde eene zuivere winst van f 55,946,34®, toelatende eene uitkeering van f 15,20 per aandeel van f 250. De voltooide uitbreidings werken hebben 211.230.09® gevorderd. Te Enschede is den 28 des avonds in de Gronausche straat de fabrieksarbeider A. J. Terriet uit Lonneker doodgestoken drie personen werden naar aanleiding daarvan aangehouden. De vermoedelijke dader is de 19jarige fabrieksarbeider G. M. Plas te Enschede. De gladde parketvloer was geheel en al onbedektenkel voor den grooten schrijflessenaar lag een leeuwenhuid,waar van de met lange manen omgolfde kop te gelijker tijd tot steunsol voor de voeten diende. Van uitgespannen waaiers bloemtafeltjes en sierlijke minnegodjes was geen sprake in de «werkkamer" der gravin Dynar. Hooge boekenkasten vond men er dikke deelen van wetenschappelijke werken, globes en landkaarten, vreemde wapenen en kostbare stukken antiek beeldhouwwerk, ook uit opgravingen. Hoogst zelden bijna nooitmocht een vreemde den blik slaan in dit eigenlijk tehuis" van Xenia. Toen echter Donatus Hüningen eens den drempel over schreden had was de aanblik hem als verlammend door alle leden gevaren. «Wel hemelsche goedheid 1 hebt ge ook nog niet een doodshoofd en een electriseermachine achter een groen gordijn professor Xenia Bloedzuigers op spiritus zijn er al 1" En bij die woorden beschreef hij een groote bocht om een Jerichoroosdie de gravin van een reis in het Oosten medegebracht had en in een Phoenicische glazen vaas bewaarde. Den volgenden dag kreeg de jonge vorst een vrij lange, wetenschappelijke verhandeling over die beide voorwer pen toegezonden. Nog een tweede maal waagde hij 't de werkkamer der gravin te betreden en zich ten hoogste te verbazen over een klomp marmer van zonderlingen vorm. »Wel dat is de Torso van Hercules, dien ik in deze meesterlijke nabootsing met veel moeite en voor een aan zienlijk bedrag te Rome machtig ben geworden 1" onder richtte Xenia hem een weinig op een toon van verwijt. »Torso van Hercules Donatus spalkte de oogen wijd open. «Het ding is zeker onder weg zoo vervaarlijk toegetakeld dat de arme kerel hoofd noch beenen meer heeft 1" Gravin Dynar staarde den spreker vol stomme verba zing aan. «Maar, neef! Ik zeg je immers, dat't de Torso van Hercules is, juist omdat de ledematen er aan ont breken." Nu achtte Hüningen zijne beurt gekomen om een beris ping toe te dienen. »Dat leelijke brokstuk zijt ge voor veel goud met moeite Bij kon. besluit van 9 April jl., zijn wijzigingen gebracht in de uniform der cavalerie. De langemet leder bekleede rijbroek vervalt en wordt door eene korte vervangen. Bij groote diensten worden daarbij rijlaarzen gedragen bij kleine rijgschoenen met losse beenstukken van zwart leder. Verder is bij kon. besluit van 24 April, wat de infanterie betreftbepaald dat de gele uitmon stering der lakensche kleedingstukken, de gele schouder passanten en de gele halssnoeren door roode worden vervangen en dat, in plaats van de witte pompon en den gelen bal op de schako, een zwarte pompon en een roode bal gedragen zullen worden. Het invoeren dezer wijzi gingen geschiedt regimentsgewijzezoodra de oude voor raad der magazijnen is uitgeput. Officieren kunnen echter reeds terstond die wijzigingen doen aanbrengen. Bij kon. besluit van den 17 (Stbl. No. 43) is de dienstdoende schutterij te 's-Hertogenbosch in haar geheel voor den dienst der infanterie bestemd. De gemeenteraad van Utrecht heeft zich den 25 vereenigd met het voorstel van burg. en weth., om geene leges meer aan de provincie te betalen. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 25, na langdurige besprekingmet 19 tegen 15 stemmen ver worpen het voorstel van burgemeester en wethouders om f 1870 toe te staan voor de meerdere uitgaaf, voort vloeiende uit de vorming van parallel-klassen aan de Vormschool voor onderwijzeressen. Bij kon. besluit van den 26 is de adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, de luitenant- generaal commandant van het leger en chef van het departement van oorlog in Nederlandsch Indie, A. R. W. Geij van Pittius, op zijn verzoek, met ingang van 2 Mei 1895, eervol uit 's lands dienst ontslagen, onder dankbe tuiging voor de vele en gewichtige dionsten door hem aan den lande bewezen en met behoud van aanspraak op pensioen. Gedurende den laaisteu dag, dat Belgie voor den invoer van nederl. vee geopend waszijn den 26 van 's morgens 6 uren tot zonsondergang2860 stuks groot rundvee langs het grensstation Rozendaal naar Belgie verzonden, ter aangegeven waarde van 415000. Jnhet geheel zijn in de dagendat de invoer goopend was uit Nederland 26116 stuks vee langs Rozendaal verzonden, ter waarde van f 2.940.000. Beroepen tot predikant bij de berv. gemeente te Zierikzee ds. C. G. Menzel, predikant te Z a a n d ij k. Bij kon. besluit van 25 Maart 1895 (Stbl. No. 36) zijn vastgesteld nieuwe formulieren van de beschrijvings biljetten voor de belasting op bedrijfs- en andere iukom- sten. Deze nieuwe formulieren beslaan 10 heele vellen van de Staatscourant van den 28/29. Het besluit treedt in werking op 1 Mei 1895. De Maatschappij tot exploitatie van waterleidingen in Nederland keert over 1894 f 40 dividend uit. Aan de 1 Mei betooging te Hengeloo werd den 28 door ongeveer 2000 personen uit Twente deelgenomen. Helder. Schipper Jacobus Edelenbos, 62 jaar oud, is aan de verwondingen in het gemeente-ziekenhuis alhier overleden. Iiangedijk. Ouden van dagen herinneren zich geen jaardat er op het eind van April nog zooveel kool onverkocht in de schuren ligt als nu het geval is. Zij is dan ook zeer weinig waard en wordt voor weinig van de hand gedaan (beste roode kool f 4). Uien is zoo goed als onverkoopbaar (per mud 0,25). Ook de han del in wortelen en bieten is stil. Voor rapen wordt nog 1,50 per 100 stuks besteed. Schagen. Het concertdat Schagen's zangvor- eenigiug Euterpe" den 28 aan hare kunstlievende leden aanbod, mag goed geslaagd genoemd worden. Het meest in den smaak van het publiek vielen, wat de gemengde koornummers betreft: «Aan de maan" van J. B. Kolk man en «Vox dilecti" van Palestrina, wat do mannen koren aangaat, vooral «Bede" van Heinze, dat op verzoek herhaald werd. Van de nummers, door de heeren Kooger, Winkel en Jb. Denijs Kz. (piano, orgel en viool) gegeven, voldeed het allermeest »Andante Religiato'' van Wilh Pop, terwijl »Otello" voor viool en piano mede zeer werd toegejuicht. Een gezellig bal besloot als gewoonlijk den avond. machtig geworden Neem me niet kwalijk, nichtje, maar dan hebben ze u duchtig beet genomen Dat heb je nu altijd van die schuchtere dametjes Waarom doen ze de oogen niet flink open en kiezen een Torso uit, die behoor lijk van ledematen voorzien is Zoo'n gehavend ding kun je toch niet in een fatsoenlijke kamer plaatsen Xenia wrong de handen en den volgenden dag kreeg vorst Heller-Hüningen de onderzoekingen en verhandelin gen van Winkelmann over den Torso van Hercules toege zonden. »0, die klassieke steenon des aanstoots," weeklaagde hij. Beeldhouwwerk en kunstgeschiedenis zijn altijd mijn zwakke zijde geweest." Sedert dien tijd was hij «met geen tien paarden' meer over den drempel dier ongezellige studeerkamer te brengen, die hij voorgoed als zijn vijandin beschouwde. Na zulk een geval, dat telkens weer een zwakke zijde van den jongen officier in het licht stelde, schudde Xenia mismoedig het hoofd, liet bet op de hand rusten en staarde zuchtend voor zich neer. Was dit nu de man, die in de toekomst haar geleider door het leven, haar steun, haar trots zou zijn haar heer en gebieder Welk een onbegrijpelijke gedachte Donatus is een innemende, goedhartige jongen, van wien zij houdt als van een kind, dat men vriendelijk de lokken van het voorhoofd strijkt, van wien zij weet, dat hij haar trouw is toegedaan, dat zijn stamboom onberispelijk is, zijn neigingen hoogst voornaam zijn. 't Is zoo natuurlijk, dat hij naar hare hand dingt, dat hun beider namen verbonden worden tot een trotschen, welluidenden klankde laatste der Dynars draagt een vorstenkroon, onder welker wicht de fakkel van hun over oud geslacht uitdooft. Dan heeft haar trots en haar eerzucht het ware doel bereikt, dan kan gravin Dynar in den grafkelder der voorouders afdalen en met hoog opgerichten hoofde aan degenen, die daar den eeuwigen slaap slapen verkondigen: «Rust in vrede Uw wapenschild ligt smetteloos bij uwe hoofden, uw naam is heengegaan, als een ster, die opgaat n de stralenzee der zon. En de bliksem, die uw stam- Ds. S. van der Wal te Wostzaan heeft het be roep naar de geref. gemeente te Minnertsga aangenomen. Zitting van 26 April 1895. E. P., Warmeuhuizen, Art. 425 Wotb. v. Strafr., f 3 boete of 2 dagen hecht. D. Zw. Az., Nieuwediep, zich in 't veld bevinden met een strik, f 5 boete of 2 dagen hecht. Allen te Egmond aan Zee Kos Zw. Rz., strooperij, 3maal gepleegd, 3maal f 1 boete of 3maal 1 dag hecht. P. SI. Az. en E. W. Pz., konijnendel ven, ieder f 3 boete of 2 dagen hecht. G. V. Jacz. en Kos Gl. Az., strooperij, 2maal gepleegd, ieder 1 boete van f 1 en 1 boete van f 0,50 of 2maal 1 dag hecht. D. Kr. Ad., J. BI. Gz. en J. Gr. Jz., strooperij, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. W. St. Jzn., strooperij, 2maal gepleegd, 2maal f 1 boete of 2maal 1 dag hecht. P. d. Gr. Sz. en KI. Zw. Glz., Art. 461 Wetb. v. Strafr., ieder f 1 boete of 1 dag hecht. KI. St. Ezn., C. BI. Jbz. en J. V. Wzn., strooperij, ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. Ar. d. Gr. Cz., strooperij, 2maal gepleegd, 2maal f 0,50 boete of 2maal 1 dag hecht. Alb. V. Jzn., J. St. Jz. en 0. Zw. Jz., zich in het veld bevinden met wildstrikken, 1 en 2 ieder f 5 boete of 2 dagen hecht., de 3e f 0,50 boete of 1 dag hecht. A. Zw. Ez. en J. V. Ez., poging om wild te bemach tigen, ieder f 3 boete of 2 dagen hecht. J. Gr. Wz., als boven, f 1 boete of 1 dag hecht. Ger V. Janz., poging om wild te bemachtigen en strooperij, 1 boete van f 10 en 1 boete van f 0,50 of 2 dagen en 1 dag hecht. Zitting van 30 April. J. N., Castricum, wederspannigheid, 8 dagen gey. 0. B., Scbermerhorn bedreiging en mishandeling 4 weken gev. W. C. N., Helder, openbare dronkenschap en beleedi- ging, f 3 boete, subs. 2 dagen hecht. C. D., G. D en P. v. R., Hoorn diefstalde le 2 maanden gev., de 2e en 3e ieder 1 maand gev. M. V., Hem, gem. Veenhuizen, kindermoord, vrijgesp. K. P., Hoogkarspel, diefstal, vrijgesproken. W. L., Hoorn, verwonding, 4 weken gev. B. G. en R. W., Hoorn verzet tegen een agent van politie, ieder 14 dagen gev. C. v. d. K., Hoorn, mishandeling, 3 weken gev. Wleringer waard. Ondertrouwd: 20 April. Jan Haverkorn en Stijntje Davids Abbekerk. 27 Gerrit Veeter en Alida Maria Ewald, onlangs te Alkmaar. Ondertrouwd 13 en getrouwd 28 April Pieter Keuris en Elisabeth SlekkerZijpe. Luitje van der Ham en Jannetje Hoornsman Winkel. Geboren: 21 April. Aaltje, d. van Gerrit Krap en Jansje Klomp. 23 Sijtje d. van Pieter Hakof en Neeltje Oudendijk. Overleden: 6 April. Johannes Hermanns Kranevoet weduwn. van Johanna Oatharina Perk 72 j. §t. Pankras. Ondertrouwd (te Ursem) 11 April. Jan Koster, alhier, en Maartje Roos, Ursem. Ondertrouwd 6 en getrouwd 21 April: Adolf van Soelen Oudkarspelen Antje Lek alhier. Geboren 7 April. Trijntje d. van Pieter Groen en Maartje Kokkes. 20 Mariad. van Klaas Trompetter en Antje Admiraal. 21 Grietje, d. van Roelof Blok en Geertje van Leijen. Overleden: 11 April. Aafjed. van Cornelis Groen en Trijntje Ruys circa 3 m. boom trof, kwam uit een trotsche hoogte neer, niet om hem in het slot te werpen, maar om hem met zijn eigen pracht en macht te versmelten." Zoo zou de laatste van haar geslacht spreken kunnen, doch zij zou daarbij de hand tegen den boezem drukken en heimelijk zuchten: «Vraagt echter niet, tot welken prijs ik de eer mijner vaderen heb staande gehouden." Hoe zou zij een man liefhebben, dien zij noch bewon deren, noch hoogschatten kon Donatus' oppervlakkige beschaving, zijn talrijke zwakke zijden waren gifdroppels, die haar dagelijks den kelk des levens verbitterden, en haar met schaamte en teleurstelling vervulden. Duizendo andere vrouwen zouden lachend al die feilen door de vingers gezien hebben, maar Xenia met haar stroef en fijngevoelig karakter, met haar begaafden aanleg kon het niet dulden, dat de man, 'die haar meester worden zou, verstandelijk zoo ver beneden haar stond. Hoe zou ze zich kunnen schikken naar een persoonlijkheid, die op haar geen indruk maakte 't Was alsof Donatus haar van dag tot dag minder be langstelling inboezemde alsof al die kleine, witte sneeuw vlokjes, die door de lucht dwarrelden, op haar hart neer kwamen, om er een ijskouden scheidsmuur op te werpen tusschen dat hart en den jongen officier. Toch bleef zij zich nog hardnekkig vastklampen aan de gedachte, dat zij in Hüningen haar toekomstigen echt genoot moest zien, hoewel zij zijne toenaderingen geen haar breed tegemoet kwam. Integendeel, hetbesluite- looze, weifelende van Donatus deed haar telkens nieuwe middelen aan de hand om een beslissende verklaring nog te verschuiven. Een vruchteloos uitstel Waarom is eigenlijk de gedachte zich te verbinden voor haar zoo angstwekkend Gravin Xenia leefde immers enkel voor haar trots en haar eer, waarom kou zij dan niet besluiten, daarvoor de onvermijdelijke schatting te betalen Wordt vervolgd. Drukkerij v. Herms. Coster Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 6