Buitenland. Nederland. Kantongerecht te Alkmaar. lande meer bekend isweethoeveel duizende guldens juist door hen jaarlijks in de z.g. begrafenisfondsen wor den gestort en men mag wel zeggen, grootendeels verspild. Den stroom van al die zuurverdiende centen moet men trachten te leiden in een veilige beddingzoodat deze gelden bewaard blijven, hetgeen thans niet het geval is. De Rijksbank moet propaganda makenmoet streven om bekend en gewaardeerd te wordenjuist in die kringen waar thans de gewoonte bestaat om het geld klakkeloos ter hand te stellen aan den eersten den besten colporteur, agent of bode van eenig onmogelijk fonds. Een ruim arbeidsveld voor de Staatsbank t Laat ons dan ook hopendat onze partij-leiders de oprichting daarvan niet belemmeren en dat zij wat deze aangele genheid betrefthunne politieke neigingen weten te betoomen. Want alleen indien de wetgevende macht de noodige zelfbeheersching zich eigen maaktkan zij met vrucht zich wagen aan de oplossing van het probleem der toe komst hoe de maatschappelijke organisatie zijn moet die eenerzijds individuën aanzet tot uiterste krachtsin spanning en anderzijds allen helptwier krachten te kort schieten. BELGIE. De Koning is den 30 des avonds van zijne buitenlandsche reis te Brussel teruggekeerd. DUITSCHIjAAD. Den 30 des avonds is te Wies- baden overleden de bekende romanschrijver Gustav Freytag. Bij de herstemming in het district Lennep-Metmann is tot lid van den Rijksdag gekozen de radicale candi- didaat Fischbeck, die bij de eerste stemming 4500 stem men en thans 15500 stemmen verkreegde sociaal democraat, die bij de eerste stemming 13000 stemmen had verkregen, had nu 15000 stemmen. Rijksdag. Den 30 is goedgekeurd een door de re geering voorgesteld wetsontwerp tot intrekking van de uitzonderingsbepalingen op de aanstelling van burge meesters en wethouders in Elzas-Lotharingen. Van ver schillende zijden werd met ingenomenheid van deze regeeringsdaad gewag gemaakt. Den 1 is beraadslaagd over een voorstel der sociaal democraten tot het verkrijgen van eene voor het geheele Rijk geldende wet op het recht van vereeniging en ver gadering. Algemeen werd de wensch uitgesproken dat deze zaak niet langer door ongeveer twintig zeer ver schillende wetten beheerscht zou worden, doch tevens opge merkt dat de door de sociaal-democraten verlangdo regeling voor alle andere partijen onaannemelijk zou zijn. Bovendien bestond er in de tegenwoordige omstandigheden evenmin kans van den Bondsraad eene gewonschte wet te verkrijgen. Den 2 is de novelle betreffende het toltarief voor goed aangenomen. Verschillende amendementen daarop zijn mede goedgekeurdmet name het amendement van de heeren Hammacher en v. Salisch strekkende om repre saillerechten op tolvrije waren slechts tot 20 pet, van de waarde toe te laten. Verder een amendement van den heer Werner om het recht op alcoholische parfumeriën van f 120 op f 180 te brengen. Voorts is de motie aangenomenwaarin de wensche- lijkheid wordt uitgesproken van een beschermend recht op Quebracho-hout voor de looierijen. Deze novelle op het toltarief treedt den 1 Juni in werking. Pruisen. Bij het Huis van Afgevaardigden is een wetsontwerp ingediendwaarbij de regeering 3,000,000 vraagt voor verbetering der woningen van rijkswerklieden en rijksambtenaren, die een klein salaris genieten. Dit geld zal bestemd worden voor het bouwen van woningen die het eigendom van den Staat blijven en ver huurd zullen worden aan die arbeiders en ambtenaren tegen zoodanigen prijs dat na aftrek der kosten van En nu duwde een onzalig noodlot haar de pen in de hand om hem herwaarts te roepenom hem aan hare zijde te wenken hem voor wien hemel en aarde niet groot genoeg waren om een scheidsmuur tusschen hen op te werpen 't Was of een snik aan Xenia's lippen ontsnapte, zij drukte het voorhoofd tegen de koude vensterruiten en staarde met brandend oog naar buiten, naar den sneeuwstorm. Zal hij komen In dat geval is 't voor haar niet mo gelijk langer hier te blijven zij moet dan de wijde we reld in vluchtenom smart en schande te ontgaan Heden zal zijn antwoord inkomenheden valt de be slissing of haar koffers gepakt moeten worden of hij wijken zal of zij. Voor hèm wijken klinkt het schrilals een hoonge lach door de ruischende boomtoppen buiten, en de sneeuw sterretjes wenken en lokken en dwarrelen als plaagzieke, kleine kaboutertjes voor haar oogen heen. Zou hij weigeren uit trots omdat zij hem roept Ja, stellig. Janeck Proczna is er aan gewoon, dat de vrouwen om zijne gunst bedelen, en gravin Dynar's flink getrokken letters zien er uit als een hooghartig bevel. Wat zou hem ook herwaarts drijven Men huldigt hem hier als elders, vorstengunst streelt hem overal, en gravin Xenia? Wat kan hem gelegen zijn aan de eigenzinnige blondine, die altijd met vuisten hem geslagen heeft Achter haar deden zich voetstappen op den parket vloer hoorenvoor het eerst van haar leven schrikte gravin Dynar op en wendde verbleekend het hoofd om. Een bediende overhandigde haar op een zilveren blad een brief en voegde er bij dat de livreiknecht van hare Ex cellentie Gartner stond te wachtenom het schrijven nog verder te bezorgen. >'t Is goed, ik zal wel schellen.'' De stem der gravin klinkt anders dan gewoonlijkbijna ongeduldig wenkt zij den bediende zich te verwijderen en treedt op haar schrijftafel toeals een donkere schaduw ruischt de zwartzijden sleep haar na. Xenia bemerkt dat haar vingers beven bijna toornig dwingt zij zich zelve tot kalmte. bestuur en onderhoud een voldoend bedrag overblijft om eene matige rente van het kapitaal en de aflossing der kosten van den bouw te waarborgen. Verder zal het geld besteed kunnen worden voor het verleenen van premiën en het voorschieten van sommen aan bouwers van huizen. De f 3,000,000 zullen bijeengebracht worden door het uitschrijven eener leening. EISBISIiASlD. In Oost-Leeds is tot lid van het Lagerhuis gekozen de heer Leuty, aanhanger van Glad stone, met 3999 stemmen; de candidaat der conservatieven bekwam 2868 stemmen. Te Lowestoft heeft de Coroner's jury den 1 na gedaan onderzoek beslistdat de ondergang der Elbe te wijten is aan plichtverzuim van den stuurman Craig en een matroos van de Crathie, echter in het midden latende of zij uitsluitend daarvoor aansprakelijk moeten gesteld worden, daar men de officieren der Elbe niet had kunnen hooren. James Sharpekok en hofmeester aan boord van de Crathiehad den 29 in den loop van het ge tuigenverhoor verklaard, dat hij op den morgen van de ramp omstreeks twintig minuten over vijven op het dek kwam en naar de kombuis ging om koffie te zetten alwaar hij den stuurman en den uitkijk vond zitten. Eenige minuten later verliet de stuurman de kombuis gevolgd door den uitkijk, tengevolge van geroep van den man aan het roer. Buiten de deur kijkende zag de kok verscheidene lichten voor de boeg van de Crathie en dadelijk daarop had de aanvaring plaats. De Elbe stoomde door en hij verloor haar spoedig uit het gezicht. Sharpe legde de bezwarendste verklaring voor de bemanning der Crathie af. liagcrliuls. Den 2 diende minister Harcourt de begrooting in. Deze is in uitgaven geraamd op 95.982.000 pd. st., in ontvangsten op 95.662.000 pd. st., zoodat er een tekort zou zijn van 320.000. Om daarin te voorzien, wordt niet voorgesteld het extra recht van 6 stuivers per gallon evenals het vorige jaar van spiritualiën te heffen maar een extra recht van 6 stuivers per vat op bier evenals het vorige jaar; daardoor verandert het tekort in een overschot van 181.000 pd. st. In 1894 zijn hier te lande opgericht 179 maat schappijen wier statuten in de Staatscourant zijn open baar gemaaktvoor die instellingen is door de aandeel houders gestort het gezamenlijk bedrag van f 25.603.779. Volgens den regenmeter der Rijkslandbouwschool te Wageningen bedraagt de gevallen regen over April 34 streep tegen 30 over April 1893. Te Groningen is de Nederlandsche Failliet-waarborg Maatschappij failliet Den 1 zijn aan den Kamper zeedijk onder Geue- muiden vijf met riet gedekte woningen afgebrand. Amsterdam. Den 2 zijn vier van de zes voor onderwijzeres geëxamineerden toegelaten n.l. de dames G. P. Charbon C. E. Doorenbos J. E. Copper allen te H a a r 1 e m en E. Dentz alhier den 3 vier van de zes, nl. de dames B. J. Chr. Giesberts A. E. van Goor, A. Groustra en E. H. Heeres allen alhier. Alhier is overleden Ant. L. de Rop, hoofd der open bare lagere school 2e. KI. letter in den ouderdom van 57 jaren als dichter zeer bekend. Haarlem. Het provinciaal bestuur van Noordholland heeft den 2 bij enkele inschrijving aanbesteed het tweejarig onderhoud van het gebouw van het provinciaal bestuur alhier, van den dag der goedkeuring van de aanbesteding tot en met 31 December 1896 geraamd op f 2934. Laagste inschrijver de heer J. P. A. Nelissen alhier voor f 2317. Warinenliuizen. Gedurende de maand April hadden aan het hulppostkantoor alhier plaats 17 inlagen in de postspaarbank, bedragende f 132,20 1 terugbetaling f 1,56. Aan het telephoonkan- t o o r werden behandeld 32 telegrammen waarvan 21 inkwamen. Beroepen te Enschede ds. C. Woutman te Aarts woud, onder Spanbroek. Te Groningen is bij herstemming tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer H. Windliberaal. Uit het couvert valt een briefop gewoon postpapier geschreven. Zij vouwt dien op en slaat er een blik in eerst dansen haar de zwarte letters voor de oogen als buiten de sneeuwvlokken, daarop worden zij al duidelijker en scharen zich tot een vast en sierlijk schrift. Janeck Proczna!" wat stond 'tdaar rustig en gelaten, en toch was 'tof een vuurgoed de leden der lezeres doortintelde. Hare Excellentie Gartner had haar schrijven in het keurigste en meest opgeschroefde Fransch opgesteld. Janeck Proczna antwoordde in het Duitsch kortbeleefd en met een zweem van humor. Hij zou komen zoo al niet als gast van Hare Koninklijke Hoogheid en van het regiment, dan toch als iemanddie zijn keel enkel ter beschikking zon stellen in den besloten kring der geëerde dames, die zoo vriendelijk geweest waren de uitnoodiging te onder teekenen. Roerloos staarde Xenia de regels aan. Slechts in besloten kring slechts één enkele maal wel licht zingen en weer heengaan, wat kon hij anders bedoe len Waarom schrijft hij Duitsch? Zou Fransch soms zijn zwakke zijde zijn? Onmogelijk, hij heeft langer dan een jaar te Parijs gewoond hij doet 'tom aan Hare Excel lentie Gartner te laten zien dat hij nu eens goedvindt, in het Duitsch met haar te correspondeèrenEn daar bij 't lastig acht zich verplichtingen op den hals te halen wijst hij het aanzoek af en keert het blaadje om door de dames op zijn kunst te gast te noodigen Xenia bijt zich op de lippen. En voor zulk een aan matiging het veld te ruimen? Hoe zou hij in een schater lach uitbarstenals in den kring der onderteekenaressen ééne ontbrakwier reden tot vluchten hem bekend is en over wie zijn ijdelheid zou kunnen zegevieren Hij komt immers niet uit eigen beweging hij geeft slechts gevolg aan mijn eigen roepstem en weifelt geen oogenbiik mij als den zanger Proczna onder de oogen te treden en ik Xenia Dynarzou lafhartig voor hem uit den weg gaan Voor mijne oogen zal hij zijn triomf vieren Hij zal de voldoening erlangen dat de hooghartige roodharige Te Schiedam zjjn tot leden van den gemeenteraad gekozen de heeren mr. W. H. Jansen, r.k., met 473 en H. Dienske, a.r., met 452 st.: de heeren W. F. Tak en J. M. van der Schalk verkregen 415 en 410 stemmen. Op de Zuiderzeein de nabijheid van Elburgis den 2 des nachts de praam van den schipper Gerardus Schurink die eene lading rogge inhad en van Amster dam op reis was naar Meppelgezonken de opvarenden zijn te Elbnrg aan land gebracht. De Haagsche trammaatschappij vervoerde gedurende 1894 5.720.235 reizigers tegen 5.616.760 in 1893de ontvangsten bedroegen f 594.767.31 in 1894 tegen f 576.293.765 in 1893. Op de 9 jaarlijksche algemeene vergadering van de Vereeniging ter bevordering van de Nederlandsche Vis- scherij is o. a. besloten a. zich tot de regeering te wenden met het verzoek, rem- mingwerken te laten maken aan de spoor- en loopbrug te Velsen b. bij de regeering aan te dringen op telephonische of telegrafische verbinding met Urk het aan haar over latende hoe de aanleg zal geschieden c. de jaarvergaderingen in het vervolg te houden in het laatst van April, in plaats van in het begin van Mei, omdat in het laatst van April en begin van Mei de ansjovis-visscherij begint en dan vele leden niet tegen woordig kunnen zijn d. aan de regeering te verzoeken het licht te willen plaatsen op de uiteinden van den steenen dam die over de Pollen voor Harlingen ligt e. aan de regeering opruiming te vragen van het wrak van het N. W. van Egmond, 45 min. uit den wal gezonken stoomschip Pallas en dat van de 15 engel- sche mijlen O. N. O. van Eierland gezonken engelsche vischsmak. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren mr. D. P. H. Aberson te Beverwijk dr. Th. W. van Lidth de Jende te Leiden, mr. F. J. A. Reekers te Amsterdam, A. Hoogenraad te Scheveningen en F. Lieftinck te Haar lem terwijl in de plaats van den heer J. W. J. van Harwegen den Breems te Schiedam die bedankt had gekozen werd de heer G. E. V. L. van Zuijlen te 's-Gra- venhage. De gemeentelijke gasfabriek te Leeuwarden heeft over 1894 eene winst van f 25753,24s opgeleverd niette- staande de gasprijs met ingang van 1 Januari 1894 van 7 lot 6 centen per kub. el verhoogd was. De arr. rechtbank te Heerenveen heeft eene spoor- wegwachteres te Rottum tot 3 dagen hechtenis veroor deeld wegens het niet tijdig sluiten der boomen aan eenen overweg langs den spoorweg. Zitting van 3 Mei 1895. W. Kr., Heerhugowaard dronkenschap f 0,50 boete of 1 dag hecht. N. de J., D. W. en F. S. G., Alkmaar, dronkenschap, le, bij 2e herh., 3 dagen gev., 2e, bij 7e herh., 14 dagen gev., 3e, bij le herh., f 3 boete of 2 dagen hecht. L. v. T., Akerslootovertr. art. 20 jachtwet, f 3 boete of 2 dagen hecht, en f 3 boete of 1 dag hecht. G. N. en J. D., Castricum dronkenschap, le f 0,50 boete of 1 dag hecht., 2e f 1 boete f 1 dag hecht. Allen Egmond aan Zee J. Pr. Jz., strooperij, 2maal gepleegd, f 1 en f 0,50 boete of 2 dagen hecht. J. Pr. Jz., strooperij f 0,50 boete of 1 dag hecht. W. Pr. Jz., konijnendelven f 3 boete of 2 dagen hecht. J. Gr. Hz., D. Pr. Wz., J. Pr. Jz., J. V. Jz. en J. V. Cz strooperij ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. S. Zw. Sz., overtr. art. 32 prov. regl. op de wegen f 1 boete of 1 dag hecht. W. Zw. Ez., konijnendelven, poging om wild te bemach tigen en zich met strikken in het veld bevinden 2maal f 5 en f 3 boete of 6 dagen hecht. E. Zw. Phz. en G. Zw. Phz poging om wild te be machtigen f 10 boete of 3 dagen hecht. A. Kr. Gz., strooperij2maal gepleegd2maal f 1 boete of 2 dagen hecht. L. St. Gz., strooperij 2maal f 0,50 boete of 2 da gen hecht. C. Zw. Cz., konijnendelvenf 1 boete of 1 dag hecht. P. Zw. Cz., konijnendelven en strooperij f 1 en f 0,50 boete of 2 dagen hecht. J. Zw. Phz., dronkenschap f 0,50 boete of 1 dag hecht. in de handen klaptom het verachte koekoeksei bijval te betoonen Xenia richtte zich hoog ophaar fijngevormde hand balde zich tot een vuist boven den brief en om haar lippen speelde een spotlach. »Kom maar, Janeck Proczna! al verhief uw roem n tot aan de sterren mijns hemels mijn oog zal toch nog over u heen zien Daarna deed ze het schrijven in een enveloppe en adres seerde het aan gravin Kany. De heldere klank der zilveren tafelschel riep den be diende binnen. Zwijgend overhandigde zij hem den brief en wendde zich weer naar het raam. Nog voor weinige minuten had zij zich voorgenomen bij een belofte tot overkomst van deD Pool onmiddellijk bevel te geven om hare koffers te pakken jin was die toezegging gekomen, en gravin Xenia wendde zich bedaard naar het raam en zweeg. Ze dacht stellig op dit oogenbiik aan andere dingen was verstrooid en slecht geluimd Als een heirleger van verwarde gedachten dansten de sneeuwvlokken buiten wild dooreen. De equipage van Hare Excellentie Gartner hield stil voor de tweede deur van het gouvernementsgebouwdat sedert de aanwezigheid van het vorstelijk paar in de gansche stad kortweg het paleis genoemd werd. Een lakei was toegeschoten en had het portier open gerukt om vervolgens de schoone vrouw met een onder danige buiging in de door zuilen gedragen vestibule te volgen. Gravin Kany!" uitte het kleine mondje op bevelenden toon en de gegalonneerde wenkte een kamerdienaar en herhaalde vol dienstijver op fluisterenden toon: >Hare Excellentie verlangt bij gravin Kany aangediend te worden." [Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 6