Poolsch Bloed, No. 55. Zeven en Negentigste Jaargang, 1895. WOENSDAG 8 MEI. Stedelijk Museum te Alkmaar. Amsterdamsche Brieven. FEUILLETON. NATALY VON ESCHSTRUTH. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag., Donderdag, en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,®©; franco door het geheele rjjk j 1, De 3 nummers f O,O©. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer rrjjs der gewone Advertentlën: Per regel j O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. KLostelooze bezichtiging op Zondag 13 Del 's namiddags van 13 uren, waarvoor toegangskaarten te verkrijgen zijn ter vergadering der Commissie op Don derdag 9 Mei 1895, 's namiddags van 23 nren, ten stadshuize. Aan en voor kinderen beneden 13 jaren worden geene toegangskaarten afgegeven. Verder is het museum te bezichtigen tegen betaling van 25 ets. de persoon op Daantlag en Vrijdag van iedere week, van des namiddags 1—3 uren. Bedr ij fsbelasting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat de heer Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland bij besluit van 29 April 1895 No. 113/3712 en 4647 5e afd. be paald heeft, dat met de uitreiking der beschrijvingsbil jetten voor de belasting op bedr ij fs- en andere inkomsten over het dienstjaar 1895/6 in al de gemeenten dezer provincie een aanvang zal worden ge maakt den 6 Mei a.s. en dat de aanslagregeling op 1 October a.s. moet zijn geëindigd. Zij vestigen in het bijzonder de aandacht van belang hebbenden op den inhoud van de artt. 15 2, 16 en 45 met art. 47 5, 6, alsmede van de artt. 34, le lid en art. 47 7. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. AlkmaarDe Secretaris, 4 Mei 1895. NUHOUT VAN DER VEEN. IX. In de wereld der diamantbewerkers heerscht groote vreugde. Zóó nanw aaneengesloten hadden zij de gelederen en zóó krachtig werd door hen eeue organisatie tot Btand gebracht, dat de patroons ten slotte hebben moeten wijken en de eischen hebben ingewilligd die zij eerst volkomen onaannemelijk achtten. Men kent de geschiedenis. Na jaren van overdaad en weelde is in het diamantvak de reactie gevolgd en zijn de loonen tot nog minder dan de helft ingekrompen. Door het monopolie van het De Beer's syndicaat werd de toe voer van diamanten op de wereldmarkt kunstmatig be perkt zoodat zelfs bij den lageren loon standaard nog tientallen diamantbewerkers een groot gedeelte van het jaar geen werk konden bekomen. Van die omstandigheden profiteerden de patroons door steeds minder loon nit te betalen. Zonneklaar werd dat door socialistische woord voerders aan de beoefenaren van het diamantvak uitge legd en meer en meer rijpte bij hen de gedachteop eenigerlei wijze daaraan een einde te maken. Al mokkende werd de arbeid verricht en steeds meer verbitterd werden de gemoederen. Toen dan ook de aanvoer op de diamant markt wat ruimer werd en de juweliers niettemin het loon onveranderd lieten, was er weinig aansporing noodig DOOR 28) -- Nn ging 't de met tapijten belegde trap op door een reeks van kruis- en dwarsgangen dan een paar treden omlaag, dan weer een paar omhoog, tot men eindelijk voor de lage, met snjjwerk versierde eikenhouten deur stond, waarop het naamkaartje der hofdame vastgehecht was. De bediende klopte aan en opende te gelijker tijd met een rnk de dearom de presidente te laten binnentreden. Van de andere zijde kwam een kamermeisje in het kleine, gezellige salonom op het gezicht van Hare Excellentie ijlings naar de slaapkamer terug te snellenten einde het bezoek aan te kondigen. »Oeh, lieve, kom me alsjeblieft maar hier opzoeken!" kraste de stem der oude vrijsteren mevrouw Leonie verleende gehoor aan die roepstem en dribbelde haastig voorbij een japon van atlasdie voor het diner over een stoel gereed hing. Met een allerliefst »Laat ik je vooral niet storen, chérie, ik ben erg onbescheiden, je reeds bij de ochtendchocolade te komen overvallen maar zaken van het grootste ge wicht, vous comprenez boog zij zich over den stoel naast het ledikant, waarin gravin Kany in een vrij slor dige ochtendjurk aan haar ontbijt zat, en knste haar op het voorhoofd, onder de grijzende, tot een knot saamge bonden haren. »Ga toch zitten, neem plaats 1" noodigde Kany, onder het kauwen van een beschuitje»als gij 't me veroor looft, zal ik maar mijn gang gaan, want ik heb me een beetje verslapen Geef me mijn ochtend muts eens van de toilettafel, Bertha,zoo en laat ons na maar alleen, kind 1" om vrij algemeen het werk te doen staken. De werk gevers, die groote partijen diamant hadden gekocht, had den zoo iets niet kannen voorzien om grooter nadeel te ontkomen waren zij wel genoodzaakt, het door de werk lieden gevraagde minimumtarief toe te staan. Eenige weken ging dat goeddoch toen de voorraad van het ruwe materiaal grootendeels was verwerkt begonnen de jnwoliers weder aan het loon te tornen. Nn stonden de werklieden voor een zeer moeilijk geval. Staakten zij allen dan zouden de patroons waarschijnlijk zegevieren, want thans was de prikkel van den grooten voorraad verdwenenzoodat eenige maanden van stilstand der fabrieken voor de werkgevers geen renteverlies van be- teekenis zouden opleveren. De honger zon dan ten slotte den doorslag geven en menigen diamantslijper genoegen doen nemen met een loon ook al was dat beneden het minimnm-tarief. Ten einde dien afloop te voorkomen en toch de juwe liers te noodzaken aan hunne gedane beloften duurzaam gevolg te geven werd besloten, dat slechts een groep van diamantbewerkersde zoogenaamde chipsmakersden arbeid zon neerleggen en dien niet hervatten voordat voor het geheele vak aan alle eischen van het minimum tarief was voldaan. De chipsmakers die de moeilijkste soort diamant bewerken, waren aangewezen omdat hun werkkracht juist het moeilijkst door de patroons gemist kon worden. De andere beoefenaren van het diamantgilde bleven nu aan het werk en verschaften zich daardoor bovendien de middelen om de weerstandskas der chips geregeld van gelden te voorzien. Natuurlijk, dat was een opoffering doch elke wekelijksche contributie was geen uitvloeisel van philanthropic, maar een noodzakelijkheid ter wille van het zelfbehoud. Verloren namelijk de chips makers den strijddan kon men 't op zijne vingers na rekenen dat de juweliers door deze victorie ook aan hunne andere werklieden het loon zouden geven, dat hun goeddacht. Vandaardat de chips elke week met een behoorlijk loon uit de weerstandskas huiswaarts konden gaan en bij de patroons het besef levendig werd dat wilden zij zich niet van de wereldmarkt laten verdrin gen toegeven het eenige was. Uit den aard der zaak gingen zij daartoe schoorvoetend over en deden zij hun best in den strijd der wederzijdsche belangen zooveel mogelijk voor zich te behouden. Het comité der diamant bewerkers wilde echter van geen concessies weten te meer niettoen eenige juweliers zich daarbij aansloten en erkenden dat de stakers het goed recht aan hnnne zijde hadden. Van dat moment was de strike beslist en was de triomf der werklieden volkomen Zij hebben hnnne victorie op waardige wijze gevierd in de groote zaal van het Paleis voor Volksvlijt, die ondanks hare ruimte alle opgekomenen nauwelijks kon bevatten. Aan de heeren Polak en van Zutphen, de hoofd mannen van het comité, werd daar warme hulde gebracht voor alle beslommeringen die zij zich hadden getroost. Zij aanvaardden dat huldebetoon zeer bescheiden en namen de gunstige stemming te hunnen opzichte te baat om er op aan te dringen, dat de werklui nu alle rancune jegens Bertha zette de muts met lange keelbanden op goed geluk op het reeds kaal wordend hoofd harer meesteres, en slofte vervolgens naar het zijvertrek. »Gij komt stellig wegens Proczna 1 Is hij er al De jonge vronw van den onden president wierp haar langharige mof met zenuwachtige drukte op een nabij- staanden stoel en knikte de vraagster gejaagd toe. »Zoo- even aangekomen, o, ik verzeker je, dierbaarste vriendin, een ideaal van een man 1 Oogen, neen maar, oogen li..." Leonie wierp vol verrukking een kushand in de lacht »en een gestalte, och laat ik er maar niets van zeggen, je moet 't zelf maar zien 't gaat alle beschrijving te boven 1 Plandern is toch waarlijk geen Lilliputter, naast Proczna echter scheen 't of hij uit diens vestzak gevallen was en dan zijn geheele voorkomen 1 Ik verzeker je mon angeeen reiskostuum lange mantel met bont, uiterst nonchalant en daarbij toch echt gedistingeerd Gravin Kany at met znlk eon koortsige gulzigheid, dat zij zich er toe beperken moest nn en dan als bewijs van instemming een soort van geknor te doen hooren doch haar oogen schoten over den chocoladekop heen letter lijk vonken. En toen barones von Gartner even ophield en diep ademhaaldevroeg zij met een vollen mond Hij ziet er dus goed nit. Dat doet me pleizier En Flan- dern heeft hem afgehaald »Flandern en Weyern von Sensfeld 1" vervolgde Leonie haastig. »Maar moeite heeft 't gekost eer ik die twee zoo ver had gebrachtwant die kindeiachtige jaloerschheid begint nu al! Natuurlijk was de kleine rijksbaron Weyer als verstijfd van schrik, dat men zijn verheven persoontje durfde opdragen een zanger te ontvangen Doch ik fluis terde hem zoo iets in van aangenomen zoon en garde» kurassier 1 en veroorzaakte daarmee een on middellij ken omkeer, terstond was 't koek en ei 1 Flandern was natuurlijk met zijn equipage op de proppen gekomen en wilde zelf den onsterfelijke rijden, maar verbeeldt je nu eens, hoe fabelachtig origineel 1 Proczna stapte nauwelijks op het perron of hij wenkte een bediende: in een wip, terwijl de heeren elkaar begroeten, komt er een vorstelijk vierspan aanstuiven met twee lijfkechts achterop, natuurlijk ge heel en al naar de Parijsche mode uitgemonsterd. Proczna de patroons moesten laten varen en bovendien zelf hun leven verbeteren door niet langer den Maandag als dag van uitspatting voor den arbeid verloren te laten gaan. Verder betoogden beiden, dat men, nn men zelf de over winning had behaald allerminst anderen mocht ver getendie zich nog midden in den struggle for life be vonden, met andere woorden, dat ieder een gedeelte van zijn weekloon moest afstaan ten behoeve van de stakende meubelmakersgezellen Het vooruitzicht voor deze is verre van schitterend. De commissie van bekende werkmansvrienden die zich had gevormd om tot een compromis te komen is ont bonden zonder dat eenig resultaat van belang werd ver kregen. Alleen enkele patroons hebben sommige wenschen van hun personeel ingewilligd en daarmee hunne werk plaatsen weer bevolktdoch het gros denkt niet aan toegeven wijl zij nu de meubelen in de provincie laten maken hetgeen bij het lagere loon dat daar wordt uit gekeerd op stuk van zaken nog goedkooper uitkomt. Wordt er niet spoedig eene schikking getroffen, dan zullen de groote meubelmakers hnnne werkplaatsen sluiten en hunne magazijnen voortaan voorzien van elders gemaakte meubelen. Slechts enkelen zullen zij in dienst nemen voor het reparatiewerk, doch de meubelindustrie, die in Amsterdam in de laatste jaren zoo in opkomst was, zal al hare beteekenis verliezen. Wij noemden zooeven het Palels voor "Volksvlijt daarvoor is een nieuwe lijdensperiode aangebroken. Wat had men schoone verwachtingen, toen de heer Van Kes- teren zijn directeurschap moest overdragen aan den heer J. G. de Groot! Nu meende men den man gevonden te hebben die eindelijk eens wat geld zon brengen in de zakken der aandeelhouders van het Paleis 1 Immers, wat de Groot aanpaktemoest wel slagen. Had hij niet de Hollandsche Opera gesticht en die tot een hoogte ge bracht dat menig spotter in een bewonderaar was ver keerd Had hij niet de menschen weten te trekken naar den Parkschouwburg, waar men eerst niet wilde komen 1 Was hij niet de man die den smaak van het publiek kende en nooit tegen eenige moeite opzag om dien te streelen 1 De Groot heeft zijn best gedaan om al dat vertrouwen niet te besehamen. Hij heeft gewerkt voor het Paleis naar zijn beste krachten en getracht daaraan allerlei attracties te schenken. Een schouwburgzaal liet hij bouwen en een tooneelgezelschap bracht hij bijeen een restauratie liet hij maken zoo aantrekkelijk mogelijk een balletge zelschap engageerde hij om de uitvoeringen van zijne Hollandsche Opera aanlokkelijker te maken dan die van de zuster-instelling op het Leidscheplein. 't Is de Groot echter in alle opzichten tegengeloopen. Het Paleis staat nn eenmaal in een niet al te besten reuk en het mag wel een duizendkunstenaar zijn, die daarheen de menschen weet te drijven. De oprichting van een tweede neder- landsche opera was een geweldige tegenvaller, daarbij kwam de strijd met de pers en de algemeene malaise kortom, na verloop van een jaar stond de Groot voor een duizelingwekkend tekort. Op de algemeene verga- neemt lachend plaats op den bokgrijpt de tengels en rijdt de heeren in volle vaart de stad in 1 Hoe vindt ge dat, beste Kany 1 Daar brengt me zoo'n verrnkkelijk mensch al aanstonds zijn equipage mee en gedraagt zich zoo kalm en hoogst voornaam als de Bey van Tunis, die slechts in de handen behoeft te klappen, om voor zich te zien wat hij verlangt." Fabelachtig 1 maakt een goeden indruk Om wat vlugger voort te komen brokkelde de hofdame een tweede kopje chocolade tot aan den rand vol bisqnit en greep naar het theelepeltje. Maar zeg me nn eenslieve, hoe ter wereld komt ge toch aan al die nauwkeurige be richten 1 1" Hare Excellentie Gartner glimlachte fijntjes en trok de rooskleurige voile wat lager over de punt van haar neus. Verraad me niet en hond me niet voor een nieuwsgierige wezel, als ik voor je opbiecht 1 Maar vous comprenez ik stelde er levendig belang in den veelbesproken man reeds vooraf gezien te hebben eer ik hem in gezelschap zou ontmoeten; men is daarbij dan zekerder van zich zelf en gij weet hoeveel ik er aan hechttegenover de men schen steeds dezelfde te zijn 1 Voor hedenavond is dus mijn eigen belangstelling bevredigd, en ik behoud een hel derder oog om mijn omgeving gade te slaan Luister nu 1 Ik liet mijn equipage vlak bij de stoep van het stations gebouw stilhoudenstapte bij aankomst van den trein uit en maakte gebruik van het gedrang om ongemerkt, en terwijl ik voor den schijn een brief in de bas deed, de begroeting af te kijken. Daarop haastte ik mij weer naar mijn rijtuig en nam Janeck Proczna van nabij op, toen hij de stoep afkwam want natuurlijk was Plandern er van verwittigd dat hij hem vlak bij mijn rijtuig een oogenblik moest staande houden. Dat ging uitstekend, terwijl hij om zijn equipage zond want al moeten ook rijtuig en paarden een dag vroeger gekomen zijn of al thans opgetuigd in den waggon hebben gestaan toch duurde het wel twee minuteneer Proczna instapte." »Dat was tijd genoeg, om voor hem in geestverrukking te komen." De hofdame lonkte de spreekster toe en in haar leelijke gelaatstrekken vertoonde zich een bijna listige uitdruk-

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1