Buitenland. Nederland. dering van aandeelhouders wist hij zich niet beter te redden dan door zijn ontslag te nemen en te verklaren, dat bij zulk een tegenstroom al het roeien niets hielp. Welk een verschil de benefice-voorstelling des heeren de Groot van vóór eenige weken en het afscheidstooneel op de algemeene vergaderingToen gelauwerd van alle kanten, toegejuicht door het publiek en zijne onderge schikten, geprezen als kunstbeschermer en gedecoreerd met een ridderorde thans verwenscht door de aan deelhouders, bespot om den hoogen toon dien hij kon aanslaan, door het slijk gesleurd door hen, die hem een maal benijdden. Wie zich echter daarvan iets aantrekt, de Groot wel het allerminst. De rumoerige vergadering eindigde 's avonds ten half zeven en om half negen zag ik de Groot met zijne vrouw aan zijn arm het salon van Saur binnengaan. Er is één omstandigheid, die den oud-directeur met trots en blijdschap mag vervullen. Zijne ondergeschikten, die door den desolaten toestand van het Paleis thans broodeloos zijn, erkennen niettemin openlijk, dat de Groot altijd goed voor ben is geweest en hij alles heeft gedaan om de wrakke onderneming, aan het hoofd waarvan hij werd geplaatstop hechtere grondslagen te vestigen. Daartoe waren ingrijpende en dientengevolge kostbare maatregelen noodig en het is niet aan de Groot te wijten, dat hij het spel verloor, waarbij hij alles op één kaart zette. Die arme orkest-leden van het Paleis hebben bange dagen en nachten doorgebracht. Het Damocles-zwaard zweefde hun reeds zoo dikwijls boven het hoofd, maar steeds had men den val nog weten af te wenden. Nu was het in al zijn zwaarte neergekomen en verschrikkelijk waren de gevolgen. Al die mannen, meerendeels met gezinnen, stonden plotseling op straat. De toekomst voor hen is nog zeer duister. Wel hebben zij een overeen komst gesloten met den heer Muller tot het geven van middag- en avond-concerten in den Parktuin, wel bestaat het vooruitzicht, dat de diensten der artisten bij de schut terij zullen aanvaard worden, maar er is veel noodig om al die monden open te houden. Op vrij wat meer belangstelling mag de Amsferdamsche Huishoudschool bogen en dat is des te merkwaardiger, omdat deze instelling zooveel vooroordeelen heeft te over winnen gehad. Toen zij vier jaar geleden werd opgericht werd zij met schouderophalen verwelkomd en kon men vrij algemeen twijfel aan de levensvatbaarheid hooren opperen. De uitkomst heeft al die zwartgalligheid schit terend gelogenstraft. De aanvragen tot deelname aan de lessen namen steeds toe, de cursussen moesten voort durend worden uitgebreid en eindelijk werd het vrij ruime huis, waarin de school was gevestigd, veel te klein. Daarom werd getracht de noodige gelden bijeen te krijgen tot het stichten van een flink eigen gebouw en deze pogingen werden insgelijks met succes bekroond. In de afgeloopen week werd de nieuwe school, staande aan het Zandpad en toegang hebbende door het Vondelpark, op plechtige wijze ingewijd. Jonkvrouw Jeltje de Bosch Kemper, voorzitster van het bestunr der school, hield bij die gelegenheid de ope ningsrede, waarin zij tal van belangwekkende bijzonder heden meedeelde. De school heeft drie keukens, waarvan de kleinste bestemd is voor huishoudelijk gebruik, ter wijl de grootste zal worden gebezigd voor de kinderen en dienstboden-lessen. In de keukens wordt de schepter gezwaaid door de directrice, mej. Suze Meijboom, door mej. Martine Wittop Koning, die zich vooral wijdt aan de lessen voor de meisjes der volksklasse en door de andere leerlingen, die zieh practisch bekwamen voor het examen van kookschool-leerares. Vóór beneden is de theorie-kamer, waar den leerlingen onderricht wordt ge geven in de voedingswaarde der spijzen in verband met de winkelwaarde. De bovenkeuken zal gebruikt worden door de inwonende leerlingen en door die van de beta lende cursussen. In een tweede theorie-kamer op de bovenverdieping zal mej. Elise Westendorp mondelinge lessen geven in het onderhoud van het huisraadmej. Ganderheyden zal daar tevens les geven in het practisch boekhouden. Nog een verdieping hooger is de cursus kamer met oploopende banken, waar dr. Kamminga van king, 't Was inderdaad zoo, Hare Excellentie scheen bui tengemeen verrukthet gloeiend rood haren wangen de glinstering harer oogen waren onbescheiden verraders »Dus Janeck Proczna is hier 1'' grinnikte zij, »en de mooie Xenia heeft het veld niet geruimd maar om ons te trotseeren zelfs uw uitnoodiging voor morgenavond aangenomenNu komt 't er op aan met meedoogenlooze hand aan het incognito te tornen dat voorloopig nog het harnas van haar trots is De uitdrukking van Leonie's gelaatstrekken veranderde zeer sterk. »Zoo zijt ge er zoo zeker van, dat de roode sneeuwbal morgenavond zal verschijnen Ik heb alle reden om op het uiterste oogenblik de tijding te verwachtendat een hevige hoofdpijn het der gravin tot haar spjjt totaal onmogelijk maakt om te komen »Maar dat zou meer dan ergerlijk zijn Barones von Gartner glimlachte bitter. »Dat vind ik ook, en daarom heb ik een middel bedacht om zoo iets te verhinderen, 't Mag voor gravin Dynar een erg zure appel zijn, den verloochenden broeder in haar eigen huis te ontvangen, ja, zelve hem te moeten uitnoodigen,maar zij komt er niet aftoehappen moet ze. Daarom ben ik hier gekomen. De muzikale soirée zal morgen avond niet bij mij plaats hebben maar bij Janeck Proczna's mooie zuster Gravin Kany vloog op, alsof haar eensklaps een spook verschenen was. Gij schertst, lieve 1" Volstrekt niet. Luister slechts. Ik kom hierheen, om u ten einde raad de mededeeling te doen, dat bij ons aan huis de schoorsteenen en kachels defect zijn bevonden, dat een scherpe roetlucht alle kamers onbruikbaar maakt en er aan de eerste twee dagen geen denken aan isbij mij te stoken Natuurljjk zit ik er duchtig over in Ik wend me nu tot Hare Hoogheid met de bede, de soirée elders te mogen geven, en dring er bij haar op aan, dat zij gravin Dynar, wier lokalen het meest geschikt zijn verzoeken zal voor mij in de plaats te treden.'' »En moet de prinses dat doen •Natuurlijk mij zal Xenia het misschien onder allerlei voorwendsels weigeren. Het verzoek moet haar derhalve in den vorm van een vermomd bevel gedaan worden." »Of Anna Regina daartoe te bewegen zal zijn der Meer proeven zal doen op het gebied der keuken- scheikunde en natuurkunde tot toelichting zijner lessen. Ook de lessen in hygiene, ziekenverpleging en eenvoudige verbandleer worden in dit lokaal gegeven door mej. D. E. Cool, dr. Barnouw en mevrouw dr. Hammerdu Saar. De cursus in naaien en verstellen, waaraan ook uitwonende leerlingen kunnen deelnemen, zal gegeven worden door mej. Reither Mundhenk, terwijl eindelijk op de ruime zolders mej. Anna van der Ven de leerlin gen zal onderrichten in de kunst van strijken en de wasch doen. Mej. Jeltje de Bosch Kemper besloot haar rede met den wensch, dat de Amsterdamsche huishoudschool zou mogen bloeien en groeien een wensch, waarbij wij ons van harte aansluiten. Waar nog in vele gezinnen zulke primitieve begrippen heerschen ten opzichte van de voeding en de voedingswaarde, is voor deze instelling een schoone taak weggelegd. En wat zeggen onze lezers wel van het Dagelijksch Bestuur van Amsterdam, dat nu ook reeds de eerste stappen wil doen om de gasfabriek in eigen beheer te nemen. Want dat is toch zeker de strekking der voor dracht van B. en W., waarin zij de wensehelijkheid be- toogen om de gemeente gebruik te doen maken van het recht om de gasconcessie op den len Augustus 1897 in te trekken. Met dien datum voor oogen zal men zeggen dat men hiermee nog den tijd heeft, doch in de werke lijkheid is dat niet het geval. Art. 29 van de aan de Imperial verleende concessie zegt namelijk, dat minstens twee jaar te voren van een voornemen tot intrekking aan den concessionaris moet worden kennis gegeven, zoodat uiterlijk 1 Juli van dit jaar een beslissing moet zijn genomen. De ondervinding met de Bell-telephoon maatschappij is nu juist niet verleidelijk voor den gemeenteraad om met B. en W. mee te gaan. Doch er is een lokmiddel. B. en W. geven namelijk in dezolfde voordracht hun plan te kennen om, indien de raad hunne meening deelt, een advies van een of meer deskundigen in te winnen om trent de waarschijnlijke gevolgen eener prijsverlaging van al het gas of alleen van dat, hetwelk tot bijzondere doeleinden wordt aangewend. Bij de vele klachten om trent de duurte van het gas nog dezer dagen was een adres om verlaging van den prijs in enkele uren van honderden handteekeningen voorzien zullen vele raadsleden door die belofte toegeeflijker worden gestemd. In ieder geval wachten ons belangrijke debatten op het Prinsenhof, waarmee waarschijnlijk deze week reeds een begin zal worden gemaakt. BELGIE. De Kamer heeft den 2 met 60 tegen 39 stemmen het wetsontwerp betreffende de douane-tarieven, den 8 Maart 1.1 ingediend en den 18 April d. a. door de regeering gewijzigd, aan de orde gesteld tegen den 9. DUITSCHLAND. Rijksdag. De staatssecretaris Bötticher weigerde den 3 te antwoorden op eene interpellatie over het op en neerjagen van de petroleumprijzen. De Rjjksregeering onderzocht met de pruisische regeering sedert langen tijd de vorming van den amerikaanschen petroleum-ring. Die onderzoekingen naderen haar einde, maar een besluit had de regeering nog niet genomen. Een voorstel om de bespreking over de interpellatie te openen werd niet voldoende ondersteund. Daarmede was de interpellatie afgeloopen. Lagerhuis. Den 3 stelde heer Morton eene motie voor waarin de wensehelijkheid werd uitgesproken, het jaargeld van den hertog van Coburg niet langer uit te betalen, nu deze een vreemden troon heeft bestegen. Deze door minister Harcourt bestreden motie werd verworpen met 193 tegen 72 stemmen. De onder-minister van buitenl. zaken deelde mede dat overeengekomen wasde eischen van den kapitein Leouie wierp het hoofd in den nek. »Laat dat maar aan mij over. In elk geval kleedt gij u thans eens heel vlug aan en vraagt voor mij om gehoor. Intusschen schrijf ik aan Xenia en beroep me alvast op Hare Hoogheid stel mijn door den hof kok in orde gebracht buffet te harer beschikking en deel haar mede, dat mijn beide bedienden de genoodigden van de wijziging zullen verwittigen." De hofdame deed zulk een vervaarlijken ruk aan het schellekoord, dat dit bijna naar beneden kwam. »Een grootsch, een geniaal idéé, lieve I Ik laat me onmiddellijk kleeden en stel al mijne krachten tot uw dienstom dit heerlijk plan te volvoeren Doch waartoe u aangemeld Waartoe die omhaal 1 Laat de kamenier eenvoudig vragen of de koningin Saba bij vorstin Anna Regina hare op wachting mag maken 1 voor een dringende aangelegen heid 1 »Bertha, loop eens spoedig naar den linkervleugel en ga bij mevrouw Godet vragen, of Hare Hoogheid reeds toilet heeft gemaakt en of soms haar muziekles begon nen is Maar snel, maak wat haast 1 wij moeten ten spoedigste antwoord hebben 1" Toen na verloop van een uur de equipage der presi dente von Gartner over het slotplein huiswaarts rolde hield de palfrenier twee briefjes in de hand, die hij aan de villa Floriana zoogenoemd naar den beschermheilige op het torendak bij gravin Dynar moest afgeven. Mevrouw Leonie liet behaaglijk het fraaie hoofd tegen de zachte kussens rusten en zag er hoogst voldaan uit. Zij bezat den aard van een stormvogelhoe hooger de golven bruischend opspatten hoe woester en onheilspel lender het bulderde door de luchtmet des te meer genot wierp zij zich te midden van het rumoer, streek met de wieken rakelings over de branding, doopte ze soms in hut schuim en zweefde er toch zegevierend over heen, terwijl haar schrille kreten als hoongelach klonken, zoodra een trotsche bark tusschen de klippon was gelokt en er red deloos tegen te pletter sloeg. Een stormvogel gevaar en onstuimige golven van de levenszee waren haar element 1 Wordt vervolgd. en de bemanning van Costarica-Packet aan een scheidsge recht te onderwerpen. Over de vragenwelke daarin zouden worden voorgelegdwerd thans met de nederl. regeering onderhandeld. Daarna werd de inlijving van het gebied tusschen Swaziland en Tongaland ter sprake gebracht. De onder minister van koloniën Sydney Buxtonzeide, dat de kleine landen onder de kafferhoofden Mahlaleni, Sambaan en Umbegesa en andere, gelegen ten noorden van Zoeloe- land, sinds langen tijd onder engelschen invloed staan. De staat van staten, zooals die zich in den jongsten tijd heeft ontwikkeld zou tot moeilijkheden in de toekomst kunnen leiden en het is noodig er een krachtdadiger bestuur te vestigen daarom is besloten, deze .streken onder den gouverneur van Zoeloeland te plaatsen. Bij de overeenkomst van 1884 is aan Transvaal uitdrukkelijk verboden deze streken in te palmen of verdragen te sluiten met de hoofden zonder toestemming van Engeland. Bij de overeenkomst van 1890 is aan Transvaal vrijheid gegeveD, met de hoofden onderhandelingen aan te knoopen om grond te verkrijgen voor den aanleg van een spoor weg van Transvaal door Swaziland naar zee maar van dit recht is nooit gebruik gemaakt en het is verstreken te gelijk met de overeenkomst van 1890. De maatregel, thans door de britsche regeering genomen is volstrekt niet voortgesproten uit onvriendschappelijke gevoelens jegens de Transvaal. Brltsch-Indië. Umra Khan is in Afghanistan in hechtenis genomen en zal aan de engelsche regeering uitgeleverd worden. Zijne aanhangers hebben zich in hunne nederlaag geschikt en zijn weer aan het bebouwen hunner akkers gegaan. FRASHRIJK. Op de Noordzee voor Calais is eene visschersschnit verongeluktwaarbij de negen opvarenden verdronken zijn. NOORWEGEN. Het Storthing heeft den 3 de verhooging van het invoerrecht op brandewijn aangeno men, waardoor de belasting op brandewijn gebracht is op 50 ore per kan. Het verhoogde tarief treedt dadelijk in werking. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Graaf Kalnoky schijnt in brieven aan baron Banffy, den hongaarscheu minister-president, afgekeprd te hebben de reis van den pauselijken nuntius msgr. Agliardi. Na eene interpellatie over die zaak in het hongaarsche Volkshuis gehouden vroeg graaf Kalnoky zijn ontslag. Het hongaarsche Volkshuis heeft het wetsontwerp be treffende den aanleg van spoorwegen in Bosnië en tot het aangaan eener leening van 24.000.000 florijnen voor Bosnië en Herzegowina aangenomen. RUSLAND. In een artikel over den toestand in Oost-Azië zegt het Dagblad van St. Petersburg: Wij hebben niet de bedoeling Japan van de vruchten zijner overwinning te berooven, maar de vorderingen van Japan op den weg der beschaving zouden vroeg of laat met vernieling bedreigd worden, wanneer zij niet berustten op de beginselen, welke den grond vormen van de goede verslandhouding tusschen de beschaafde volkeren. Naar die beginselen moet iedere Staat, zonder dat hij daarom verplicht is zijn billijke eischen te laten varen, ze binnen de perken der billijkheid ondergeschikt maken aan het algemeen belang, waar het geldt een waarborg te geven voor het behoud van den vrede, Rusland kan wijzen op voorbeelden van deze handelwijze, die niet vergeten zul len worden en waarmede zijne laatste keizers den naam van vredesvorsten hebben verdiend. Terwijl Rusland vast besloten is, dezen weg ook verder te bewandelen, heeft het te meer het recht van anderen dezelfde zelfbeperking te verlangen. Door het gezamenlijk optreden van de drie mogend heden wordt Japan niet geschaad; het zal spoedig inzien, dat de mogendheden, die het beletten verder te gaan, waar zijne eigene kracht zijne toekomst in de waagschaal stelde, het een uitstekenden dienst bewezen hebben. Uit Kroonstad wordt van den 4 gemeld dat het ijs in beweging waszoover men zien kon. SPANJE. Het socialistisch comité te Bilbaodat wegens het verwekken van ongeregeldheden in hechtenis was genomen, is weer in vrijheid gesteld. Overal heerscht thans op de mijnondernemingen volkomen rust. SERVIE. De Skoepschtina heeft bij acclamatie eene motie aangenomen waarin verklaard wordtdat met de verwerping van het finaneiëel wetsontwerp in geenen deele een bewijs van wantrouwen in het kabinet beoogd wordtintegendeel het kabinet kan op den volledigen steun der vergadering rekenen. De voorzitter sprak zijn dank uit en riep Leve de Koning De Skoepschtina bekrachtigde onder levendige toejuichingen de wijzigingen, ten vorigen jare in de grondwet gebracht. BRAZIL1R. De zitting der Wetgevende Macht werd geopend met eene boodschap van den president dr. Prudente dn Moraeswaarin er op gewezen wordtdat de betrekkingen met alle mogendheden van uitstekendun aard zijnverder wordt gewezen op de vermindering der immigratie, die echter aangemoedigd moet worden. Aanbe volen wordt eene herziening der belastingen, een hervor ming der nationale garde en een versterking der kusten. Ten slotte drukt de president de hoop uit, dat de opstand in Rio Grande do Sul weldra zal geëindigd zijn. CHINA. De Keizer heeft den 3 de vredesvoorwaar den van Simonoseki goedgekeurd. JAPAN. De regeering heeft goed gevonden zich met Port Arthur tevreden te stellen en de uiterste strook van het schiereiland Liao-Toeng en met Talienwan. Als vergoeding zou de door China te betalen oorlogsschatting aanzienlijk hooger worden. De Koninginnen ln Engeland. Den 4 des morgens deden de Koninginnen verscheidene inkoopen in het West-End" en begaven zich, na het dejeuner in haar hotelper extra-trein van King's Cross naar Hatfield om een bezoek te brengen aan den heer Salisbury. Het door bem bewoonde kasteel werd onder

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2