348e Staatsloterij. Stadsberichten. Nos. 8820, 12730 en 13731 1000; Ns. 16526 en 19375 f 400; Ns. 8469, 9343 en 17310 ƒ200; Ns. 387 2976, 3390, 4288, 9397, 12296, 15406, 16371 en 18605 f 100. Ns. 8854, 12097, 13242 en 16183 f 1000 Ns. 3748 1321020303 en 20343 f 400Ns. 1514 10718 12520 f 200; Ns. 5051, 5898,6995, 10495, 17086,17818 en 19398 f 100. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. BURGERLIJKE STAND. zijn geleide bezichtigd. Na thee te hebben gedronken, keerden de Koninginnen per extra trein te 5 nren weder naar Londen terug. Den 4 dos morgens bezochten zij het koninklijk slot •Hamptoncourt en Claremont House, de verblijfplaats van de hertogin van Albany, zuster der Koningin-Regentes. Den 9 keeren zij naar Nederland terug. Den 1 is de te 4 u. 24 m. uit Rijnsbnrg vertrokken Noordwijker stoomtram ontspoord, doordat drie elf jarige knapen van Noordwijk in een bocht zware graszoden op de rails gelegd hadden om te zien of de tram er uit zou gaan of de tram ze zou doorsnijden de locomotief viel van den weg op het een el lager gelegen land. De machinist, die met de machine meevielbekwam geen letsel. De brigadier der Rijksveldwacht, die in de tram zat, achter volgde de jongens en vatte hen. De lijst van hoogstaangeslagenen in Zuidholland bevat 633 namen het laagste gezamenlijke bedrag van aan slagen, dat tot plaatsing op de lijst heeft geleid, is 993,01, voor Noordbrabant zijn die cijfers 339 en f 408.07. Bij kon. besluit van den 3 is benoemd tot ont vanger der registratie en domeinen te Texel de heer K. J. W. Kempers. Te Baarn heeft zich eene commissie gevormd voor het uitschrijven van harddraverijen in den aanstaanden zomer zal er een op de korte baan gehouden worden. Den 2 is te Schoterland het kohier van den hoof- delijken omslag vastgesteld op f 45400waarvan 9/10 invorderbaar werd verklaard. Te Zaltbommel is de gasprijs voor verwarming en drijfkracht verminderd van acht op vijf centen per kub. el. In de afgeloopen week zijn 25 huzaren naar Prui sen uitgeweken om daar eene betrekking te zoeken. Aan den heer O. Drnijvesteijn, gewezen commies ter prov. griffie van Noordholland is een jaarlijksch pensioen van f 1507 en aan den heer W. J. Bonte, eer vol ontslagen schoolopziener in het district Hoorn, van f 1320 toegekend. De wachtmeester bij het 5 escadron 2 regiment huzaren S. J., te Yenloo in garnizoen, thans gedetineerd, is wegens moord, den 25 Februari op den weg naar het station Meerlo-Tienraij op zijn meisje gepleegd, veroor deeld tot 15 jaar gevangenis met vervallen-verklaring van den militairen stand. De auditeur-militair heeft onmiddellijk tegen dit vonnis hooger beroep ingesteld. Bij kon. besluit van den 29 April zijn benoemd tot hoogheemraden van Waterland de heeren S. van den Berg an C. Tensen. Tegen half September is er gelegenheid tot plaatsing van leerlingen aan de Rijkskweekscholen voor vroed vrouwen te Amsterdam en Rotterdam. De leerlingen genieten van het Rijk huisvesting, voeding, verpleging en onderwijs gedurende 2 jaren, tenzij zij zich door wan gedrag of door gebleken ongeschiktheid voor de betrek king van vroedvrouw een verder verblijf aan de school onwaardig toonen. Bovendien kunnen eenigo uitwonende leerlingen aan de lessen deel nemen. Bij kon. besluit van den 3 is bepaald dat de stembriefjes, bij de verkiezing van leden der Prov. Staten in het hoofdkiesdistrict Helder in te leveren op 14 en bij herstemming op 28 Mei, geopend zullon worden op 16 en 30 Mei. De minister van binnenl. zaken heeft afwijzend beschikt op het verzoek van den gemeenteraad van Zie rikzee om het Rijkssubsidie voor de hoogere burgerschool met öjarigen cursus met f 1500 te verhoogen en alzoo te brengen op f 10000. De gemeenteraad van Nijmegen heeft den 4 het voorstel van burg. en weth. tot aflossing der in 1888 tegen 3'/2 pet. gesloten geldleeningnog groot ruim f 1200000, uit de opbrengst eener 3 pets, geldleening, waarvan de opbrengst gewaarborgd is door een bankiers- consertium te Amsterdam voor 98 petverworpen. Te gen dit voorstel was bij den raad verzet aangeteekend door regenten van het gasthuis en van de Ellendige en andere gemegde broederschappen welke instellingen voor ruim 300000 aan de leening van 1888 deelnamen. De gemeenteraad van Dordrecht heeft den 6 aan het 48e Ned. landbouwkundig congresin Juui aldaar te houdeneene toelage verleend tot een bedrag van ten hoogste J 1000. Bij den wielerwedstrijd te Arnhem op den 5 is in het slotnummer waaraan 17 rijders deelnamen over een afstand van 10 mijlen in 25 ronden waarvoor het record had Jan R. Fockema in 14 min. 43 sec., de eerste prijs gewonnen door Jaap Eden in 16 m. 1 a/5 s. H. J. Gorter was n°. 2 in 16 m. 352/& s., en Ridout een engelsche rijder in nagenoeg gelijken tijd. Amsterdam. Het American-Hótel keert over 1894, na ruime afschrijving, 8 pet. dividend uit. Nabij Halfweg, bij 't Kalfje aan den Amstel is den 6 een met steenen geladen schuit gezonkeneen der beide opvarenden verdronk. De Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappij zal over 1894 evenals over 1893 een dividend van 8 pet. uitkeeren de naaml. vennootschap Wester Suikerraffinaderij van 11 pet. tegen 13 pet. over 1893. Den 11 wordt de tentoonstelling officieel geopend door den koninklijken vertegenwoordiger, mr. M. W. baron du Tour van Bellinehaveopper-ceremoniemeester aan het hof. De officiëele redevoeringen zullen in het hol- landsch worden gehouden; aan den maaltijd in het Paleis voor Volksvlijt te zes uren zal het fransch de officiëele taal zijn. Den 6 zijn alhier de zes voor onderwijzeres geëxami- neerden geslaagd n.l. de dames C. M. E. Anturch J H. ArnoldW. J. BianchiM. Brandenburg van der Gronden en I. J. H. Brannallen alhier en G. Bakker van Enkhuizen. Barslngerhorn. Bij het graven van een gat voor de te bouwen regenwaterbak van het Witte Kruis te Kolhorn ontwaarde men een aantal menschelijke beenderen. Herinnerd werd toen dat daar ter plaatse in 1856 de aan cholera overledenen zijn begraven, in plaats van op de algemeene begraafplaats waarop het gat weder is gestopt en voor de te bouwen bak eene plaats bij de gemeenteschool is aangewezen. Tot de »Vereeniging ter bescherming van den natio nalen landbouw" zijn in deze gemeente en omstreken een groot aantal leden toegetreden. Het lidmaatschap kost slechts 25 cents per jaar. Een persoon heeft dagen aan een huis aan huis afgeloopen, om leden aan te winnen en met zooveel succes, dat zelfs verklaarde tegenstanders van landbouwbescherming als lid toetraden. Edam. De gemeenteraad beeft besloten te onder steunen het verzoek aan het hoogheemraadschap van de Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en West-Fries land om het peil van Schermerboezem te verlagen. Egmondbinnen. De gemeenteraad heeft den 24 besloten, de kermis te Rinnegom, te beginnen met het jaar 1895, te doen aanvangen op den tweeden Zondag der maand Juli des namiddags te 4 urenom te eindi gen op Dinsdag d.a.v., des voormiddags te 4 uren. Enkhuizen. Den 4 is voor rekening van het Snouck van Loosenfonds aanbesteed het bouwen van eene opzichterswoning en 50 arbeiderswoningen, geraamd op f 310,117. Van 19 inschrijvers was die van de Ned. Aannemingsmaatschappij te Gouda voor 297,443 de laagste. De gunning is aangehouden. Heemskerk. In den nacht van den 4 op den 5 aan den grintweg tusschen hier en Uitgeest eene arbeiderswoning afgebrand. De brand ontstond door het uitblazen eener petroleumlamp, waarbij de vlam in de olie sloeg. Purmerend. De gemeenteraad heeft den 2 in ne buitengewone vergadering de jaarwedde van den directeur der gasfabriek, in verband met zijne sollicitatie te Stad Almelo, met f 300 verhoogd. Schermerhorn. Door de directie der Tramweg maatschappij is aangesteld als stationsbeambte de heer Boxman alhier. üchagen. De heer S. van Everdingen waarne mend ontvanger der registratie alhieris benoemd te Gennep (Limburg). Den 11 treedt van wege de socialistenafdeeling alhier als spreekster op mej. J. Kleefstra. Den 5 had in het lokaal W. Roggeveen de tentoon stelling der teekeningen plaatsvervaardigd door de leerlingen der teekenschool van de vereeniging tot be vordering der bouwkunst alhier. Prijzen voor de beste teekeningen werden uitgereikt aan 5 leerlingen voor handteekenen en 5 leerlingen voor bouwkundig teekenen De teekenschool werd bezocht in 1894/95 door 23 leer lingen. Als gewoonlijk was het onderwijs opgedragen aan de heeren F. Gielen (handteekenen) en J. Roggeveen Wz. (bouwkundig teekenen). Den 5 gaf de dameszangvereeniging »Euphonia" alhier een concert in het lokaal »Cérès'' onder leiding van haren directeur den heer Ter Linden. In de nummers die wij hoorden gaf het koor blijken van nog op dezelfde hoogte te staan als het vorige jaar. De zaal was flink bezet en de directeur der vereeniging had bij de samen stelling van het programma, dat een elftal nummertjes bevatte er bljjkbaar op gelet dat velen voornamelijk voor het bal waren opgekomen. Daarvan werd dan ook oen flink gebruik gemaakt. Den 1 werden op de openbare lagere school in deze gemeente ongeveer 60 nieuwe leerlingen aangenomen zoodat het geheele aantal voor 1895/96 ongeveer 360 bedraagt. De tentoonstelling van teekeningen door de leer lingen in 94/95 gemaakt, werd den 5 door slechts wei nige ouders en belangstellenden bezocht. Verscheidene onderwijzers waren in het tentoonstellingslokanl aanwezig om zoo noodig inlichtingen te geven. Zaandam. Den 3 des avonds is brand ontstaan in de Zaanlandsche fabriek van verduurzaamde levens middelen van den heer Lopez de Cardozo. Slechts een klein gedeelte der fabriek is uitgebrand. Den 6, des avonds te ongeveer 9 uren is een ern stige brand ontstaan in het gebouw der Maatschappij tot verhuring van stoomkracht aan de Kievitstraat bij de Rottestraat te Rotterdam, waarin verschillende nijver heidsondernemingen gevestigd zijn. De schade zal zeer groot zijn. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft den tot hoofd eener gemeenteschool alhier benoemd den heer H. Sasburg, onderwijzer te Hazerswoude. - De korpswedstrijd, uitgeschreven door de kegel club >de Unie", is zondag, den 5, beëindigd. De einduitslag was: »Ewaldi", te Amsterdam, 240 punten, le prijs; Koningmoorders", Leiden 224 p., 2e pr.; Harmonie", alhier222 p., 3e pr.; »Nooit gedacht", Amsterdam 213 p., 4e pr.; »Kennemers", alhier212 p., 5e pr.; Alcmaria Victrix", alhier, 204 p., 6e pr.; Koekoek", Amsterdam 199 p., 7e pr.; »de Kroon", Haarlem 185 8e pr. Den eere-prijs verwierf de heer J. J. H. Fischer, Amsterdamvan de club vEwaldi", met 64 punten, den consolatie-prijs de heer E. G. van der Horstalhier van »Entre-nous", met 54 puntenterwijl de negen- prijs werd gewonnen door »Nooit gedacht", van Am sterdam met vier negens. De uitreiking van de prijzen zal plaats hebben op zondag 12 Mei a.s. Ook aan den personeelen wedstrijd werd tot heden druk deelgenomen. Het; zal zeker velen genoegen doen te vernemen dat de Vereeniging tot bevordering van christelijke be langen te Alkmaar" zich verzekerd heeft van het optreden van den heer ds. C. Rogge den bekenden prediker tijdens de Eombok-expedltle. De bijeenkomst zal plaats hebben in het lokaal Harmonie, op Hemel vaartsdag (donderdag, den 23) en de spreker zal daarin uit zijne rijke ervaring in die zware tijden zijn gehoor een en ander mededeelen. Door de »Amateur-Fotografen-Vereeniging", te Amsterdam, zal eene Internationale fotografie-ten toonstelling gehouden worden in de Militiezaal te Amsterdam van 8 tot 22 September 1895. Het pro gramma bestaat uita. beroeps-fotografen portretten groepen genrebeelden vergrootiugen momentbeelden landschappen, reproduktiën enz.; drukmethoden, formaten en aantal worden volkomen vrijgelaten b. amatour fotografen I. positieven op papieralle soorten werk formaten en aantal vrijgelatenII. positieven niet op papier, lantaarnplaatjes, transparantbeelden, opaalbeelden enz.; alle soorten werkformaten en aantal vrijgelaten III. stereo8kopische fotografieafdrukken op glas, papier enz.; formaten en aantal vrijgelaten c. beroeps- en amateur-fotografen fotografie in natuurlijke kleuren; d. mechanische drukkersbeelden naar fotografische negatieven, verkregen volgens mechanische drukmethoden zooals lichtdruk, autotypie, fotogravure, driekleurendruk enz.; e. fabrikanten en handelaren toestellen en be noodigdheden voor fotografie en aanverwante wetenschap pen. Alle aanvragen of mededeelingen deze tentoonstel ling betreffend, moeten worden gezonden aan: »Het secretariaat der internationale fotografie-tentoonstelling Handboogstraat 2, Amsterdam". 5e Klasse, le lijst, 6 Mei. 5e Klasse2e lijst7 Mei. In de week van den 28 tot den 4 Mei zijn in het badhuis van het Witte Kruis genomen 38 kuipbaden 85 regenbaden le kl. en 121 regenbaden 2e kl., samen 244 baden. Tot leeraar in het werktuigkundig teekenen enz aan de Ambachtsschool alhier is benoemd de heer A. J. Gaspers, thans in dezelfde betrekking werkzaam aan de Ambachtsschool te Rotterdam. Zitting van 7 Mei. G. W. H., Alkmaar, mishandeling, 2 maanden gev. J. S., Winkelmishandelingf 10 boete of 5 dagen heeht. C. B Helder, diefstal, 1 maand gev. M. K., huisvr. van H., Hoogwoud, f 5 boete of 3 dagen hecht. J. K. en A. C. M., huisvr. van S., Helder schennis der eerbaarheid, ieder 2 maanden gev. D. v. B. en A. S., huisvr. van B., Schagen, beleediging, ieder f 4 boete of 2 dagen hecht. M. Z., Twisk, brandstichting, vrijgesproken. ONDERTROUWD. 6 Mei. Derk Arnold Wisselink alhier, en Anna Marga- retha Itz, te Zutphen. GETROUWD. 5 Mei Antonie Geerling en Johanna Maria Snijders. Willem Dorreman en Cornelia Dieuwertje Neef. GEBOREN. 3 Mei Elisabeth, d. van Jacob Brands en Antje Blaauboer. 4 Johannes Jacobus, z. van Adrianus Johannes Hugtenburg en Jansje Trompetter. 5 Alida Maria, d. van Jan Meurs en Maartje Gooij. Hendricus Everardus, z. van Hendrik Johannes Bek en Geertruida Catharina Maria Puttenaar. 6 Elisabeth, d. van Cornelis Bakker en Annigje Huisman. 7 Johannes Andreas, z. van Johannes Peeters en Hendrika Wilhelmina Johanna Meewis. OVERLEDEN. 29 Apr. Anna Margaretha Pater, 43 j. 2 Mei. Dina Trompetter, wed. Levi Joseph Trijbetz, bijna 71 j., overleden te Amsterdam. 5 Hiske Visserechtgen. van Hendrik Schümer, eerder wed. van Willem Jupijn 56 j. en8m. 6 Jan z. van Jacobus de Vries en Cornelia Brug man 1 j. en bijna 7 m. Akersloot. Ondertrouwd en Getrouwd: 12 en 25 April. Pieter Verduin en Maartje Jonker. 12 en 28 Dirk Louw en Aaltje Struving.Pieter Kalverboer en Neeitje de Boer. Ondertrouwd: 26 Dirk Verduijn en Aaltje Tiebie. Geboren: 3 April. Jacob, z. van Jan Groot en Antje Mooij. 13 Adrianus, z. van Cornelis Kuijs en Margaretha Stuijt. 14 Anthonius, z. van Pieter Leijen en Alida Krom. 19 Adrianus Johannes z. van Cornelis Johannes Zuurbier en Anna de Groot. 23 Johannes, z. van Cornelis Duin en Aagje Steeman. 30 Cornelis, z. van Jan Dammes en Geertje Bakker. Overleden: 2 April. Cornelis Verduijn wednr. van Neeitje Admi raal, 69 j. 12 Maria, d. van Th. Kraakman en Gr. Kaptein, 15 j. 21 Willem Prins, echtgen. van Kaatje Zwart, 76 j Harlngcarspel. Ondertrouwd 12 en getrouwd 28 April: Pieter Korver en Neeitje Bregman. Cornelis Wit en Trijntje Korver. Ondertrouwd: 19 April. Willem Swaan en Dieuwertje Berkhouwer. Petrus Bruin bn Antje Roozendaal. Arie Tijm en Aagje Doodeman. 26 Jan Weel en Maartje Groen. Pieter Hink en Maartje Dubbeld. Getrouwd: 14 April. Pieter Rempt en Jansje Bruin. Geboren: 5 April. Dirk, z. van Pieter Spoor en Maartje Raap. 10 Johannes, z. van Dirk Bruin en Neeitje Bruin. 12 Alida, d. van Jan Slot en Klaasje Frans. Guurtje, d. van Petrus Borst en Grietje Raat- gers. 24 Thomasz. van Cornelis Wijnker en Trijntje Molenaar. 27 Wilhelminad. van Jan Strooper en Agatha Somerdijk. Trijntje, d. van Klaas Schujjt en Jaantje Rus. 28 Adrianusz. van Simon Kruijer en Maartje Rit. Agatha Wilhelmina, d. van Cornelis Zut en Geertje Strooper. Elizabeth, d. van Jan Hoek en Antje Bijpost. Overleden:'. 2 April. Antje Francis, echtgen. van Heertje Koog, 60 j.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 3