Buitenland. Nederland. Geheel veilig is het in eene groote stadals Parijs nooit. Voor eenige dagen geleden door de rue «bleue" komendezagen wij daar een kleine oploop van menschen, die allen een huis bekeken waarvan de deur gesloten wasen waaraan dus natuurlijk niets te zien was. Doch achter die gesloten deur bevonden zich de chefs en in specteurs der veiligheidspolitie want in den nacht was de conciergeeene oude vrouw van 78 jaar vermoord geworden. Tot heden zijn de daders nog niet gevat. J. M. T. Juist dat wij dezen brief sluiten hooren wij de came- lots roepen: Le crime de la rue Bleue, l'arrestation des assassins. De moordenaars zijn dus gevat. Alle eer aan de wakkere veiligheidspolitie. MGELMD. Lagerhuis. Den 6 zijn aan de regeering inlichtingen gevraagd over de inlijving van het gebied ten noorden van Zneloeland, De minister van koloniën zeide dat men niet anders had kunnen doen dan dit gebied in te lijven omdat de regeering van Transvaal niet bij machte was, aan hare burgers te beletten invallen in dit gebied te doen. Er was geen twijfel, of deze streek lag binnen den britschen kring van invloed. FRANKRIJK. Graaf von Wolkenstein, de oosten- rijksche gezant te Parijs, is den 4 bij een wandelrit in het bosch van Boulogne van het paard gevallen en brak een rib. Te Petersburg is hem hetzelfde ongeluk over komen voor eenige jaren. De ministerraad heeft in overeenstemming met de begrootingscommissie besloten voor te stellenaf te schaffen hot privilege van den moutwjjnstokers en het recht op den alcohol te brengen op 175 francs. De ont lasting van de hygiënische dranken zal meer dan 80 millioen bedragen. Al de rechten op wijnen worden afgeschaft en door één eenig verteringsrecht vervangen. ITALIË. De Kamers zijn ontbonden en de ver kiezingen bepaald op den 26 de herstemmingen zullen, zoo noodig, gehouden worden op 2 Juni. OOSTENRIJK-HONKARIJE. Den 5 des avonds heeft het door den Keizer verlangde onderhoud plaats gehad tusschen de heeren Banffyhongaarsch minister-president, en graaf Kalnoky, oostenrijksch-hon- gaarsch minister van buitenl. zaken, waarbij het tusschen hen gerezen misverstand uit den weg geruimd is op de door den Keizer zeiven gelegde grondslagen. Een dier grondslagen was dat baron Banffy onder handhaving van zijn goed recht in de hoofdzaak, openlijk verklaarde gedwaald te hebben, toen hij in de vorige week in het Volkshuis mededeelde, dat graaf Kalnoky bij het Vati- kaan reeds vertoogen ingediend had. Verder richtte de Keizer een zeer vleiend schrijven tot graaf Kalnoky waarin hij hem van zijn vertrouwen verzekerde en het gevraagde ontslag weigerde. In het Hongaarsche Volkshuis heeft den 6 de minister president Banffy geantwoord op de interpellatie van graaf Apponyi. Hij deed mededeeling van de met den minister van buitenlandsche zaken Kalnoky gewisselde nota's, die volgens hem bewezen, dat er tusschen hen eene volmaakte overeenstemming had geheerscht betreffende eene tusschen- komst bij de Curie. Hij dacht, dat de tnsschenkomst waartoe op 25 April 1.1. besloten was, den 1 Mei had plaats gehad. Hij handhaafde zijne zienswijze aan de geheele wereld het recht ontzeggende, zelfs aan den Hei ligen Stoel, om zich te mengen in de zaken van Hongarije. Het Huis nam van zijne verklaringen acte. Graaf Apponyi antwoordde vervolgens baron Banffy. Hij vroeg, waarin de genoegdoeningaan hem, den minister-presidentte verleenen moest bestaan en in hoever de nuntius zijne bevoegdheid te buiten was gegaan. Ten slotte zeide hij van oordeel te zijn, dat baron Banffy niet berekend was voor zijne taak. Ook in het oostenrijksehe Muis van Afgevaardigden heeft prins Lichtenstein den 6 aan de regeering over het voorgevallene inlichtingen gevraagd. Hij wilde weten, Daar haalde zij haar dagboek te voorschijn kuste hei melijk het bloempje en lei het tusschen de witte bladen. «Ter herinnering aan zijn handkus 1" fluisterde zij als in geestverrukking, drukte haar mof onstuimig aan haar hart, omdat hij ze in de hand had gehad, en zuchtte: »Ach, hoe gelukkig is die Xenia 1 al de andere meiklokjes brengt hij haar Op dit oogenblik werd Beatrice geroepen door miss Davenportaan wier hoede zij was toevertrouwd. «Goddankdat de oude heks niet vroeger gekomen is om ons gesprek te storen juichte Beatrice in haar hart, vloog de kamer uit en zag haar broer Constantijn in de deur staan. «Den laatsten riep ze met een overmoedigen lach gaf met haar geliefkoosden mof den op niets verdachten knaap een flinken klap op het hoofd, en daar stormden beiden in dolle vaart den tuin in, waar zich spoedig een hevig gevecht met sneeuwballen ontspon. Constantijn was goed op zijn dreef en bleef haar niets schuldig. Incredible like a Blackguard ...like a schoolgirl!!" riep miss Davenport in de grootste ontsteltenis uit en zag't hoofdschuddend aan hoe de bruine vlecht met den rooden strik in de hitte van den strijd zich haast kronkelde van de pret Intusschen had vorst Heller Hüningen boven in het hoeksalon een stoel naast den schildersezel geschoven waarvoor gravin Dynar gezeten was, bezig met op goud kleurig atlas een Watteau-medaljon te schilderen. Hij was zeer opgewekt en in zulk een prettige stem ming dat zijn verzekering »ik kom zoo pas van mijn ontbijtvolkomen overbodig geacht kon worden. »Dus heeft vandaag de onsterfelijke Proczna met vier Andalusische strijdrossen een gansche reeks bedienden en een vorstelijke bagage hier zijn intocht gehouden riep hjj lachend terwijl hij de opgerolde handschoenen aan het onderste knoopje in de rondte deed draaien, »en Flandern heeft zich natnurlijk gehaast hem onder den arm te nemen en naar ons casino te brengen. Een lastig ge val, nichtje, want 't spreekt vanzelf, dat we hem wilden overbluffen of het voorlezen der nota van graaf Kalnoky door baron Banffy in het hongaarsche Volkshuis geschied was met goedvinden van den oostenrijkschen president-minister en zoo niet welke maatregelen dan tegen zulke eene han delwijze dienden genomen te worden. Tweede Hamer. Waterstaatsbegrootlng 1894. Een wetsvoorstel is door de regeering ingediend, waarbij een groot aantal artikelen dezer begrooting worden ge wijzigd en aangevuld, zonder dat het eindcijfer verande ring ondergaat. O.a. is voor ijsopruiming 12 000 meer noodig geweest en de post voor winter- en stormschade met 100 000 overschreden. Voorts is op dezen dienst overgebracht de som van 220 000 als subsidie voor het waterschap van den Ouden IJsel, waarover vroeger niet kon beschikt worden, en zijn wijders op dienst 1894 uitgetrokken de sommen van 25 500 voor de werken aan het station te Nijmegen; van 48 700 voor het havenstation Vlis- singen en van f 7 500 voor werken op Fijenoord. Voor hetgeen ongebruikt is gebleven van de gelden voor den bouw van het post- en telegraafkantoor te Am sterdam, is f 42 000 aangevraagd voor verbetering van ver schillende andere postgebouwen. Eindelijk zijn eenige nieuwe artikelen onder de afdee- ling Waterstaat uitgetrokken in verband met de spoorweg- werken voor den verbindingsweg te Rotterdam voor het station te Hoek van Holland en voor de spoorwegwerken te Loppersum en Zwijndrechtwaartegenover bedragen van f 450 000, f 250 000 en f 300 000 van de begroo ting voor 1894 konden worden afgevoerd, wegens ver schillende rivier- en kanaalwerken, waarvoor de gelden in dat jaar niet ten volle konden verwerkt worden. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat in Juni of Juli e.k. te Amsterdam gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens, vermeld in art. 16 der wet van 25 Dec. 1878 en art. 12 van het kon. besluit van 12 Feb. 1879, ter verkrijging van een getuigschrift als vroedvrouw. Zij die tot die examens wenschen te worden toegelaten, worden uitgenoodigd daarvan vóór 1 Juni schriftelijk opgave te doen aan den inspecteur voor het geneeskundig Staatstoezicht voor Noord-Holland, dr. J. P. Dozy te Amsterdam, en bij het verzoek om toela ting, een uittreksel uit de registers van den burgerlijken stand over te leggen, waaruit blijkt, dat zij den leeftijd van achttien jaren hebben bereikt en het bewijs, dat zij als leerlingen-vroedvrouw bij een geneeskundigen inspec teur zijn ingeschreven, onder de voorwaarden, vastgesteld bij art. 11 van voormeld kon. besluit, en minstens tien gewone verlossingen in tegenwoordigheid van een bevoegd verloskundige hier te lande hebben verricht. Gedurende Maart 1895 is in de Rijkspostspaarbank ingelegd f 1.690.224.92 en terugbetaald 1.469.787.86. Het tegoed op 31 Maart bedroeg 39.071.031.865. Er werden in die maand 5810 nieuwe spaarbankboekjes af gegeven, en 2132 geheel afbetaald, zoodat aan het einde der maand nog 463.958 boekjes in omloop waren. Voor de 18 opengestelde plaatsen als adelborst voor den zeedienst en 4 als adelborst voor de mariniers hebben zich 132 jongelieden aangegeven. Op het kohier van den hoofdelijken omslag voor de gemeente Leeuwarden dienst 1895 komen 26 personen voor met een belastbaar inkomen van f 10000 tot f 20000, 21 met een" belastbaar inkomen boven f20000, onder de laatsten 1 van f 55000 tot f 580001 van f 65000 tot f 69000, 1 van f 81000 tot f 85000 en 1 van f 131000 tot f 136000. In 1894 werden in Nederland aan geladen nederl. stoomschepen ingeklaard 2168, samen metende 5 022 471 M3aan geladen nederl. zeilschepen 394, met een geza- menlijken inhoud van 231 820 M3 aan nederl. stoomsche pen in ballast 24, metende 19 781 M3 en aan nederl. zeilschepen in ballast 231, met een inhoud van 77 660 M3. Voorts werden ingeklaard 5742 geladen vreemde stoom schepen, met een inhoud van 8 871 412 M3744 gela- Donatus schoot even in een lach. »Een kranige kerel, die Proczna Dat is nu eens iemanddie tegen het ula- nen regiment «Keizer Frans Jozef" opgewassen is Hjj en hem overbluffenFlandern verbeeldt zich al heel watals hij zijn beide knollen inspant en den zanger naar het hotel rijdt! Hij leent nog een livreiknecht van Weyer, en zoodra Proczna het armoedige boeltje in 't oog krijgt schudt hij 't hoofd en brengt de beide heeren van het «feudale wapen" met zijn vierspan huiswaarts, ha ha 1 Ik heb dien goeden Flandern den raad gegeven, zijn beide gedienstige geesten aan een lijntje te binden anders zal hij ze onder de menigte van Proczna's perso neel niet meer terug kunnen vinden «Ik had niet gedachtdat ge zoo hatelijk waartDona- tusXenia wendde het hoofd nog meer ter zijde en re toucheerde een verkeerd lichteffectzij werkte zeer ver strooid het penseel trilde haar tusschen de vingers. «O wat er volgt is nog veel gekker zei Hüningen met een gezicht stralend van genoegen. «Je hadt dat ontbijt eens bij moeten wonen Xenia; waarlijk zoo iets doet zich nooit meer voor, en Flandern's gezicht en dat van dien dikken ritmeester Hechelbergdie eerst zat te kijken als een opgeblazen kikkerL'état c'est le roi! L'état eest moi «Mij ook wel!.... en daarna zoo nietig en kleintjes werd als een zesmaal gesplitste ansjovis ik verzeker je nichtjenog nooit van mijn leven heb ik zoo gelachen Zijn dappere Doorluchtigheid Isterloh heb ik van pleizier bijna zjjn grooten teen onder tafel afgetraptDoch luis ter. Er werd besloten de ster der kunst hoogst genadig aan onze tafel toe te latenom hem eens te laten zien hoe de ulanen in H. gewoonlijk ontbijten, en hem boven dien verlof te geven <Ga heen en vertel het verder Wij, ulanen, zijn gewoon, dat de wereld ons vol bewon dering aanstaart!" Flandern en de ritmeester, opgebla- zener dan ooitzetten alle zeilen bij en laten als «socië- teit8-commissarissen" onmiddellijk onze keurwijn aanruk ken, waarvan het merk en de vergulde hals waarlijk niet van slechten huize zijn Proczna drinkt hem dan ook, omdat er niets anders is en daar hij er zoo geheel over zwijgtwordt de ritmeester er wat kregel over. den vreemde zeilschepenmetende 769 255 M3368 vreemde stoomschepen in ballast van te zamen 541 892 M3 inhoud en 82 vreemde zeilschepen in ballast, metende 30 179 M3. Uitgeklaard werden 2026 nederl. geladen stoomschepen inhoudende 4 461 732 M3 en 639 zeilschepen van den zelfden aard, met een inhoud van 271 234 M3voorts 162 nederl. atoomschepen in ballast, metende 570 329 M3 en 89 zeilschepen van denzelfden aard, met een ladings vermogen van 81 441 M3. Verder zijn uitgeklaard 3475 vreemde geladen stoomschepen, met een inhoud van 5 730 163 M3; 523 vreemde geladen zeilschepen, inhou dende 309 366 M3; 2481 vreemde stoomschepen in ballast metende 7 388 725 M3 en 346 vreemde zeilschepen in ballast met een inhoud van 538 494 Ms. De heer R. baron van Lijnden te 'g-Gravenhage heeft aan de huurders zijner hooilanden te Opsterland 1j3 der pachtsommen kwijtgescholden wegens de door hen in 1894 geleden schade tengevolge van den hoogen waterstand. De lijst der hoogstaangeslagenen in de Rijks directe belastingen voor Friesland bevat 223 namen met f 490.93 als den laagsten aanslag voor Zeeland 132 namen met f 465,78. Den 7 is bij de halte Voorhout een paard door den trein der Holl. Spoorwegmaatschappij, die om 11 uur van Amsterdam naar Rotterdam vertrok, overreden en gedood het dier sprong over den slagboom juist toen de trein aankwam. Den 6 des morgensis nabij het station Maars- bergen eene kudde schapen aangereden door een uit Arnhem komende personentrein; veertien schapen werden gedood. Benoemd tot onderwijzer aan de r. k. jongensschool te Westwoud J. Schipper te Hoogkarspel. De Leeuwarder Waterleidingmaatschappij keert over 1894 33/2 pet. dividend uit, evenals over 1893. Den 8 's nachts zijn te Emmen de boerenhuizen van K. Woering, A. IJken en J. Wiggering geheel af gebrand eerstgenoemde, wiens koeien in de vlammen omkwamen, overleed aan de gevolgen der bekomen brand wonden. Te Alfen is een schepenjager, wiens paard schrikte van schepradschepen, te water geraakt en verdronken. Te Kaatsheuvel Capelle zijn zes arbeiderswoningen geheel afgebrand. Het grasgewas der wegen in den polder Haarlem mermeer is in 92 perceelen verpacht voor f 6699, on geveer 1300 minder dan in 1894. De commissie uit de Tweede Kamer voor de in voering der faillissementwet heeft den minister van justi tie uitgenoodigd tot eene bijeenkomst over dit onderwerp. Amsterdam. In den nacht van den 4 op den 5 is in het Hortusplantsoen een kassiersknecht gevonden met eene belangrijke wonde in den buik, welke hem toegebracht zou zijn door een militair, die hem tevergeefs geld had trachten af te persen. Den 7 zijn van de zes voor onderwijzeres geëxamineer- den drie geslaagdn.l. de dames J. A. A. G. de Bruin van Nieuwer-Am9tel. J. Buis van Hoorn en H. W. Lion Cachet te Amsterdam. De Schouwburg van Lier in de Plantage is voor f 45127 verkocht aan den makelaar C. Wiegant, ver moedelijk als bouwterrein. Den 8 zijn vijf van de tien voor de nuttige handwer ken geëxamineerden geslaagd, n.l. de dames J. H. E. Arnold, W. J. Bianchi, M Brandenburg van den Grond en H. W. Cachet alhier en G. Bakker te Enkhufien; en zes van de tien voor de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek, n.l. de dames E. A. Heeres W. J. Bianchi en H. W. Cachet alhier, G. Bakker, Enkhuizen, J. Buis te H o o r n en J. A. A. C. de Bruin te Nieu- wer-Amstel. Zoowel de kiesvereeniging Burgerplicht als de Grond- w et hebben de aftredende leden der Prov. Staten candi- d aat gesteld en voor de drie bestaande vacaturen door het zich terugtrekken van de heeren Rendorp, de Koning en Teixeiia de Mattos, de heeren J. Ankersmit, oud-wet houder, R. W. J. C. v. d. Wall Bake en Ph. J. Waller «Wel geachte heer die komt uit het vaderland dier slanke schoonen 1" zegt hij glimlachend en trekt daarbij tal van plooitjes in zijn vettig aangezicht. «Hebt ge soms al eens het geluk gehad, dat merk in Frankrijk aan te treffen 1" «Dat geloof ik niet, meneer de ritmeester.pardon... ik heb nog volstrekt geen acht geslagen op de eti quette en meteen draaide hij de flesch doodbedaard om en las wat er op stond. «Dat geloof ik graag, Proczna 1" schreeuwt Flandern met het hoofd in den nek. «Gij zoudt ook de eerste zijn voor wien onze fleurs de gouttes d'or" een oude bekende was >Fleurs de gouttes d'orzei Proczna met een fijn glim lachje. «Zou dat niet een vergissing zijn, mijne heeren Men brulde het uit van lachen. «Neen neen 't is een zeldzaam, maar waar feit", schetterde de ritmeester met half dichtgeknepen oogen. «Het ulanenregiment «Keizer Frans" maakt dikwijls het onmogelijke mogelijk en weet zich een wijntje te ver schaffen welks bestaan door de meeste stervelingen voor een fabeltje gehouden wordt! Prosit, mijn waarde Proczna! dat 't u wel ga en gij nog lang moogt leven Opnieuw een helsch rumoeronze gast doet volgens de rij af op de beminnelijkste wijze bescheid, leunt daarop achterover in zijn stoel en zegt: «Het vaderland van de gouttes d'or is een wijnberg van ternauwernood twintig hectaren in omvang en gelegen in Gnienne, bij Chateau Nisle la Baise een bezitting van den hertog van Valence. Ontvangen de heeren den wijn door de voorspraak van dezen of genen rechtstreeks uit de kelders van den hertog Algemeene stiltedaarop kucht Hechelberg even en zegt«Neen voor zoover ik weet waar krijgen we hem ook weer vandaanFlandern Jjj zorgt voor he^_ bestellen er van Flandern voelt zich half en half beleedigd. «Ik bbn zelf naar Bordeaux geweest en heb met een volkomen betrouwbare eerste firma eene overeenkomst getroffen.!" Proczna schudde het hoofd en haalde de schouders op hij hield het glas tegen het licht en zei op meewarigen toon: «Het schijnt wat aanmatigend van mij, te beweren

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2