.No. 57. Eerste blad. Zeven en JKTegentigstê jaargang 1895. ZONDAd 12 M E I. Inschrijving Schutterij Stadsbericliten. UMlAtKStllli COTOAMT. Deze Courant wordt Diasdag-, Donderdag- eu Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80franco door bet gebeele rjjk ls- De 8 nummers 'f Afzonderlijke namm31*6 3 ets. Telefoonnummer3. rr|)s der gewone Advertentlën: Per regel j O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. DINSDAG en DONDERDAG, van des middags 12 tot des namiddags 2 uren ter gemeente-secretarie van 15 tot en met SI Mei a.s. DUITS® HI. AN D. Rijksdag. Den 10 hekelde het eentramslid Grober de van de Bondstafe! den 9 gehouden redevoering. Hij zeide dat de minister von Köller den Rijksdag wilde verlagen tot een machine om wetten goed te keuren. De minister van justitie Schönstedt noemde de bewe ring van den heer Gröber onjuist, dat tusschen hem en den Rijkskanselier verschil van meening zou bestaan. Wacht het af, zeide hij of de Rijkskanselier mij des avoueert. De loop der beraadslagingen is tot dusver van dien aard, dat hij vreesde, dat de Rijksdag aan de re geering de verlangde wapens wil ontzeggen en haar andere in de hand wil geven waarvan de regeering geen gebruik kan of wil maken. Paragraaf 111 werd verworpenzoowel de redactie van de -commissie als het regeeringsvoorsteL, benevens alle voorstellen tot wijziging. De verdere beraadslaging werd daarna verdaagd tot den 1L Men begint dan met 112, waarin straf wordt bedreigd tegen het aan zetten van militairen tot ongehoorzaamheid aan de bevelen hunner meerderen. De Koninginnen la Engeland. Den 8 brachten de Koninginnen een half uur door in het Huis der Gemeenten, naar aanleiding van den door Koningin Wilhelmina daartoe te kennen gegeven wensch. Mevrouw Gully, de echtgenoote van den voor zitter, ontving de Koninginnen en bracht ze voor de ga lerij, welke voor-de vrienden des voorzitters beschikbaar wordt gehouden. De hertogin van Albany en hare kin deren dejeuneerden daarna bij H. H. M. M. in hot hötel. De Koninginnen dejeuneerden den .9 op het Bucking ham-paleis met koningin Victoria. Nadat de hertogin van Teek en de kinderen van de hertogin van Albany een afscheidsbezoek hadden gebracht, verlieten de Koninginnen Brown's Hötel in halve staatsie, in een hofrijtuig met vier paarden 4 la danmont gereden en drie voorrijders Langs den weg naar het station, werden H. H. M. M. luide en met geestdrift toegejuicht door een talrijke menigte. Aan het Victoria-station was een eerewacht van grenadiers opgesteldde muziek speelde het Wilhelmus. De prins eu prinses van Wales, de prinsessen Victoria en Maud, de hertog en de hertogin van York en de hertogin van Albany waren gekomen om H. H. M, M. uitgeleide te doen. Véór het station was een ontzaglijke menigte aanwezig. Onder het spelen van het »Wieti Neerlandsch bloed" gingen de Koningin nen t.e 8 u. 30 min. te Queenshorough aan boord van de Valk. De zeereis werd zeer goed volbracht. Den 10 des morgens te tien uren, kwamen de Koninginnen ts Vlis singen aan opgewacht door eene talrijke menigte. Om 10 n. 25 min. vertrokken zij, om precies te kwart vóór een uur te 's Gravenhage aan te komen. Des middags te twee uren reden de Koninginnen uit. Amsterdam. Den 9 zijn drie van de zes voor onderwijzeres geëxamineerden geslaagd, n.L de dames S. CL van Ingeu, J. W. F. Seheffer en M. de Jongh, allen te Haarlem; den 10 alle zes n.l. de dames M. J. 11. van de Klashorst, A. H. H. Klokke van Steen- wijk A. J. Kramer en H M. E. van der Haan allen te H a a r 1 em, J. Kroese te Amsterdam en M. 0. A. Kruseman te Hoorn. De hear jhr. mr. C. J. den Tex heeft het voorzitter schap der internationale jury voor de wereldtentoonstel ling aanvaard. De heer mr. W. W. van Lennap, wethouder, die dit jaar aftreedt als lid van den gemeenteraad, heeft besloten zich niet meer herkiesbaar te stellen. De gemeenteraad heeft den 8 besloten tot verkoop van een terrein achter bet Rijksmuseum aan het Rijk tot stichting van een gebouw voor de Rijkspostspaarbank met verwerping van een voorstel van burgemeester en wethouders om hst terrein, groot ongeveer 2000 vierk. el, om ,-het te stichten gebouw heen onbebouwd te laten althans niet anders te gebruiken dan tot aanleg van plantsoen. Enkhuly.cn. Het bouwen der 50 arbeiderswo ningen met opzichter&woning voor het Snouck van Loo senfonds is gegund aan de Nederl. Aannemingsmaatschappij te Gonda voor 310.000. Helder. Het meisje, dat den 7 door .den trein overreden werd, is ook overleden. Oudorp. Tot onderwijzer is benoemd de heer W. Zegel, van Velsen. Vlieland. De gemeenteraad heeft gekozen tot wethouder den heer P. L. Bakker met 5 tegen 4 stemmen. Rarslngerhorn. Er werd te K o 1 h o r n den 10 vrij wat geep gevangen. Ansjovis heeft zich tot heden nog niet vertoond, al wordt zij met ongeduld verbeid. In den polder Waard en Groet zijn weder belgische arbeiders werkzaam. Door den veranderden postdienst, in verband met den zoogenaamden schooltrein komen eenige nieuwsbladen in plaats van 'g avonds, eerst 's morgens aan, zeker hier in menig opzicht een gemis. Het feit, dat iu den school trein bijna geen schoolkinderen te vinden zijn, stelt deze thans gevergde opoffering in een eigenaardig licht. Bij kon. besluit van den 6 is benoemd tot kapitein - kwartiermeester, bij het vierde regiment vesting-artillerie, de eerste luitenant-kwartier meester de heer .1. M. van Baak van de Cadettenschool. De uitslag van de den 9 gehouden aanbesteding van de perceelen nos. 62 en 64, aan het Verdronkenoord, alhieronder beheer van den. heer W. H. Matthijsen bouwkundige, is als volgt No. 62. No. 64. in massa. J. Elleman f 4589,7282, W. Duinmeijer 7855, J. Schermer 5000,f 4000,8500, Spruit en Wils 4740,7760, F. Rens 5790,— 2580,— 8225,— H. de Louw 5318,— 3231,— 8497,— S Fraaijman 5098,3000,— 8098, T. P. van der Waal 4700,— 2800,— 7450,— J. Balder 4590,— 2840,— 7370,— J. Schreuder 4945,— 3616,— 7977, G. Baas 5340,3232, Het werk is gegund aan J. Balder, alhier. Bij de den 10 te 's-Gravenhage gehouden aanbe steding was laagste inschrijver voor de verbou wing en vergrooting van het Rijksopvoe dingsgesticht alhier de heer W. Meijer te Amster dam, -voor f 52900. Door het stedelijk muziekkorps zullen op zondag, den 12des namiddags te 3 uren, in den Stads- houtde volgende stukken worden uitgevoerd I. «Wien bleibt Wien", militaire marsch vau J. Schram- mel;2. Ouverture romantique v. Kéler Béla 3. «Lagunen- WalzBr" aus «Eine Nacht in Venedig" v. Joh. Strauss; 4. Fantaisie op motieven uit de opera t Lak mé" v. Léo Délibee 5. «Sehlittenfahrt", polca de concert v. Fr. Zi- koff:; 6. Marie Henrietta", ouverture de concours v. L. Montagne; 7. Fantaisie op motieven uit de opéra Maritana" v. Wallace; 8. «Künstlerfahrteii", bouquet de mélodies v. G. Rüdiger; 9. «Heiter durch die Welt", Marscb-potpourri v. J. Beissig. Be barometerstand alhier was als volgt op den 10 765.5 den 11 767.5. Donderdag den 9 hield de kolosel G. F. H. Borel, inspeeteur van het militair onderwijs vergezeld van den hem toegevoegden hoofdofficier majoor J. H. Engelbregt, inspectie over de cadettenschool. Het corps cadetten was daartoe, in groot tenue gekleed, gewapend opgesteld. Na afloop dezer inspectie waarbij het cadetten-muziek corps zich hooren lief werden de officieren en leeraren, aan de inrichting werkzaamaan den inspecteur voorge steld. Na afloop dezer voorstelling -werden de verschillende localiteiten in oogensehouw genomen. Des avonds had erop uitdrukkelijk verlangen van den koloneleene uitvoering van het cadetten-strijkorkest «Orpheus", onder leiding van den lsten luitenant-adjudant J. H. v. d. Hegge Zijnen plaats, die behalve door genoemde hoofd officieren, door de officieren en leerarendaartoe uitge- noodigd werd bijgewoond. Des anderen daags overtuigde de inspecteur zich door het bijwonen van eenige lessen, van den gang van het anderwijsenz. Het onderzoek van de verlofgangersalhier is bepaald op dinsdag 25 Jani, des' voormiddags te tien uren. In een onbewaakt oogenblik geraakte het 2jarig kind van den heer G., wonende aan het Yarnebroek donderdag, den 9, des namiddags, te water in de sloot langs de Egelenburgerlaan. Het werd door een bewoner dier laanden heer P., levenloos daaruit gehaald. Dr. Broers beproefde vruchteloos de kleine tot het leven terug te brengen. Vrijdag, den 10, 's avonds, werd in het lokaal Harmonie eene openbare vergadering gehouden, uit geschreven door de Timmcrlleden-vereenlglng „Verbetering door Eendracht". De voorzitter, de heer M. Uitenbosch, opende de bijeenkomst met de mededeeling, dat in 1893 reeds pogingen waren aange wend om, in overleg met de patroons, het lot van den werkmaa, vooral dat van den timmerman, te verbeteren. Toen echter ondervond de zaak nog niet genoeg de sympathie van allen en bereikte men dus niet het doel den timmerman een loon te kunnen bezorgen zooveel mogelijk geljjk aan zijne noodige uitgaven. Op het wei- gereu van enkele werkgevers stuitte de poging af en nu was deze vergadering belegd ten einde de publieke opinie te hooren en als 't kon daardoor de toenadering der anderen te verkrijgen. Als spreker was daartoe door het bestuur uitgenoodigd de heer mr. A. P. de Lange, wien hij het woord gaf. He heer de Lange die, zooals nn bekend was, deze nitnoodiging kreeg van de vereeniging «Verbetering door Eendracht" begon met de verzekering, dat hij zich maar niet de vraag had gedaan of jnist hij hier tot spreken geroe pen was, al had hij, evenals vele anderen, de zaak wel be studeerd of dat het wellicht beter ware toevertrouwd aan lieden van practische ondervinding, misschien hier tegenwoordig. Hij had de nitnoodiging aangenomen, èn omdat z.i. een afgevaardigde geen reden heeft zulk een verzoek te weigeren èn omdat dit onderwerp hem reeds bekend was en hij zijne meening daarover reeds vroeger te Langendijk had uitgesproken. Een tamelijk uitvoerig verslag in de Alkmaarsehe Courant heeft de niet aldaar tegenwoordigen daarvan op de hoogte kunnen stellen. Van de hier aanwezigen mocht spreker veronderstellen, dat men het gelezen had en het zich zou kunnen her inneren. Alzoo dit bekend rekenende, mocht eene herha ling in vele opzichten overbodig geacht worden. Zijne bedoeling was daarom, dezelfde zaak uit een ander, hoofd zakelijk geschiedkundig oogpunt te beschouwen. Spreker kon getuigen, de nitnoodiging te hebben aan genomen dadelijk, gaarne en vol sympathie, omdat hij van oordeel is, dat de vakvereenigingen eene noodzake lijke, zoo niet nuttige plaats innemen. Door vereenigin- gen kunnen vraagstukken worden opgelost, welke bij on derzoek door enkelen wellicht onbeantwoord blijven. Hierbij herinnerde spr. o.a. aan de «Métiers" en «Gilden" van vroeger. Na de fransche revolutie was naar veler mee ning volkomen vrijheid verkregen spr. was van oor deel dat wij thans zoo ongeveer aan het tijdperk zijn waarin die vrijheid hare schaduwen afwerpt. Vrijheid van allen zag inen vaak tengevolge hebbenovermacht van don sterke en verdrukking van den zwakke. Bij eene vakvereeniging heeft men ten doelde bevordering van het gemeenschappelijk belangen bet vertrouwen dat eene goed georganiseerde vereeniging zal genieten, geeft haren leden allerlei voordeelen. Dat zij veel kunnen doen, heeft z.i. de geschiedenis der arbeiders-vereenigingen in Engeland bewezen. Den eersten plicht eener goede vereeniging meende spreker te moeten zoeken in eene versterking van den band tusschen werkgevers en -nemersen veel kon daartoe geschieden door te werken op het geweten van hen, die den toestand kunnen verbeteren. Er zijn patroons meent spr., die het doel der veree- nigingen miskennen en wantrouwenmaar bij nadere kennismaking zullen zij inzien dat het beter ie ze te beschouwen als een onmisbaren steunals een schakel tusschen hen en de werklieden. De geïsoleerde werkman is z. i. in een slechten toestand, daar hij steeds afwachten moetmaar geheel anders wordt hetals hij bij eene vereeniging is. Deze kunnen voor hem veel regolen en naar verschillende toestanden met goed gevolg onder zoeken. De patroons kunnen b. v. niet aan iederen werkmanmaar wel aan weldenkende bestuursleden eener vereeniging verklaringen doen omtrent prijs der materialen, verdiensten enz. Spreker stelde o. a. voor, aan do patroons deze vraag te doen: is uwe positie zoo gemakkelijk en mooi, kunt ge alles, zoo grondstoffen als loonen naar eisch uitre kenen? Velen zeggen: als ik beter loon geef, is mijne rekening te hoog en bij eene aanbesteding krijg ik het werk niet. Hoe vraagt spreker komt men dan zonder vakvereenigingen tot een bepaalden loonstandaard Een zijner kennissen in den Haag verzekerde hem laatst«ik ben schilder en tegen wil en dank word ik genoodzaakt, op bepaalden tijd een deel mijner werk lieden te ontslaan. Wat doen deze dan In dien tnsschentijd nemen zij hier en daar kleine karweitjes aan zelfs bij de bekende klanten werken voor minder loon, en wat heeft dit ten gevolge De werklieden moeten bestaan, die hebben dus in zekeren zin gelijk maar de anderen vinden dat het nu toch minder kost, meenen dat ik dus te duur ben en ik raak zoo het werk van mijne klanten en hunne vrienden kwijt." Hooge loonen, zegt spr., dit zal ieder begrijpen zijn tijdelijk en afhankelijk van de vraag naar arbeiders bij toevallig grooten voorraad arbeid maar een loon- standaard is bepaald goed en noodig. De geschiedenis leert alweder dat men in Engeland in vele gevallen handelt in overleg met de vakvereeni gingen. Als men spr. soms op dit oogenblik de vraag mocht tegenwerpen hoe komt ge er toe, met zooveel klem het bestaan der vakvereenigingen te verdedigen zou hij uit overtuiging antwoordenOmdat ik daarin zie den grondslag voor een blijvende overeenkomst tusschen werkgevers en -nemers. De leus «verbotering door een dracht' noemt spr. voor dergelijke vereeniging de ware leus. Wil de werkman aan politiek doen of in zake godsdienst eene bepaalde meening hebben, waarom niet, vraagt spr,, maar hij raadt den leden allen aanbe hartig in uwe vakvereeniging uitsluitend de belangen van nw vak en houdt 't andere ais te scherpe bronnen van tweedracht er immer buiten. Als hij nagaathoe de stand is van de loonsvraag dan heeft de arbeider meent spreker reden tot tevre denheid. De periode van berusting in zijn lot is lang voorbij en het gevolg daarvan is, dat de materieele toe stand reeds merkelijk is verbeterd. Als bewijs dient een opgave van het engelseh minis terie waaruit blijktdat de prijs van 45 verschillende artikelen in een bepaalden tijd ongeveer 37 percent is gedaald, terwijl de loonen 20 percent zijn gestegen. Een ander feit vindt spr. in de encycliek van Paus Leo XIIIwelke o. a. spreekt van den plicht tot het wegnemen der oorzaken van den strijd tusschen werk gevers eu werknemers.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1