Poolsch Bloed, No. 57. Tweede biad. Zeven en IVegentigste Jaargang. 1895. ZONDAG 12 MEI. CHINA'S NEDERLAAG. FEUILLETON. NATALY VON ESCHSTRUTH. ALkltA VltSCElË iOlllAYI. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnei uentsprijs per maanden voor Alkmaar ƒ0,80; fianco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,OO. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer Prijs der gewone Advertentlën Per regel O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgavers HERMs. COS- TER ZOON. „Weet je wat ik ook altijd al een heel mooi verzenboek vind zei mejuffrouw van Naslaanhet gezelschap rond ziende „Het nut der Tegenspoeden." „Wat!" vroeg de heer Dor been droger en komieker dan ooit„het nut der regenhoeden Dat groot gelach ontstond om deze aardigheiden dat juffrouw van Naslaan min of meer verlegen raakte is zeker meer begrijpelijk dan dat bijna ieder lezer van de Camera obscura eveneens vermaak schept in dit mis verstand. Misschien is het verklaarbaar, omdat de woordspeling in zich sluit de ontkenning van het nut van den tegen spoed en wijaardsche stervelingen die voortdurend naar voorspoed hakenzijn geneigdin den grond van ons hart eerder aan het nut der regenhoeden te gelooven dan aan het nut der tegenspoeden. Geeft men wellicht toewanneer het een persoon geldt, de nuttige zijde van den tegenspoed waar het een ge heel volk betreftligt hetzelfde niet zoo voor de hand. Den laatsten tijd werd meermalen de vraag gesteld of de nederlagen door de Chineezen geleden voor hen per slot van rekenig niet veel grooter voordeel zullen afwerpen dan overwinningen ooit hadden kunnen doen. De heer Whitehead, lid van den wetgevenden raad te Hongkongwees er op dat China's militaire nederlaag het meest te verwachten geeft voor de herleving zijner nijverheid. Wat is het geval De ambtenaren in dat rijk belemmerden allerlei ondernemingen. De noodlottige afloop van den oorlog heeft nu aan het licht gebracht de vele tekortkomingen der regeeringspersonen en bun macht doen tanen. Voor de bewoners van het Hemelsche rijk is de les die Japan hun toediende even gevoelig als leerrijk. In de plaats van zelfgenoegzaamheid wordt de over tuiging gewektdat de westersche beschaving althans in zooverre boven de oostersche staatdat een bevolking van veertig millioen bij machte iseene van meer dan vier honderd millioen op eigen gebied te verslaan. Op hunne beurt zullen thans de Chineezen ter schole gaan in Europa en tot het besef komen dat de Westerlingen allerminst die barbaren zijn waarvoor zij hen hielden en dat zij in practische kennis verre boven de Chineesche schriftgeleerdheid verheven zijn. Want hetgeen China het meest deed achterblijven is de regeering door de geletterden de mandarijnen. Men kan zich voorstellenwat er van Europa zou DOOR 30) Proczna vertelde tot bekrachtiging zijner uitspraak dat de echte gouttes d'or nooit onder het publiek kwam daar enkel de keizerlijke tafel te Parijs en die van den hertog van Valence uit de kelders van Nisle la Baise werden voorzien. »Een buitengewoon gelukkig toeval heeft mijn bescheiden tafel als derde in dat voorrecht doen deelen zei hij met een gezicht alsof hij de eenvoudigste mede- deeling deed, »want de hertog van Valence heeft mij de onderscheiding gegund hem vriend te mogen noemen, en toen ik op een kleine matinée in zijn hótel voor een zeer besloten hofkring zong en bijzonder goed bij stem was beweerde hij dat dit enkel kwam van de flesch gouttes d'or, die we vooraf samen gedronken hadden. Sedert word ik op zijn bevel op de meest onbekrompen wijze van dit stemverbeterend middel voorzien." »0 nichtje ik zou er een jaar levens voor over hebben, als ik na dat betoog van Proczna Plandern en den ritmeester had kunnen photografeeren Gezich ten o zoo lang en een kleur allererbarmelijkst En waarlijk niet zonder redendenk eens aan welk een gednchten knak onze wijnkelder gekregen heeft. De onze de cave des landers, die in het duitsche leger zoo beroemd is als een kangoeroe in Lapland, ha, ha! En nu komt me daar zoo'n Janeck Proczna en vertelt aan het verbaasde volk dat hij bij Keizer Frans Jozef-ulanen met bocht van wijn bijna vergeven is Des Jleurs de gouttes d'or 't is wat moois, suikerwater met azijn en luciferskoppen er in 1achnichtje ik zal me nog dood lachen En vorst Heller-Hilningen lachte zoo aanstekelijk uit bundig dat zelfs van Xenia's voorhoofd de sombere geworden zijn indien geen andere opleiding als de z. g. klassieke bestond men zou het nut niet inzien noch van den telegraafden telepboon de groot-industriede geneeskunde de hygiène enz. Zoover was het b.v. gekomen in het laatst der vorige eeuw in Spanje, waar geen industriëel zitting mocht nemen in den Cortes van Arragon 6n de Academie van Madrid zich genoopt zageen prijsvraag uit te schrijven om aan te toonendat nuttige bedrijvigheid niets onteerends bevatte. Oudere tijdgenooten herinneren zich misschien dat ook hier te lande een kreet wij willen niet zeggen van verontwaardiging maar toch van verbazing opging, toen Rotterdam voor het eerst het waagde een lid van den handelsstand naar de Staten-Generaal af te vaardigen. Tot heden heeft China in dorgelijken toestand verkeerd. Noch groote matigheid noch groote werkkracht kunnen een volk vooruitbrengenindien het geen mannen heeft die nieuwe takken van industrie doen ontwikkelen, nieuwe bronnen van welvaart openenen op wetenschappelijk gebied uitmunten. De regeerende mandarijnen hadden geen andere kennis dan van traditiesvan oude formules en verouderde wetten en doen denken aan die Europeanen die vast geroest zijn in de routine wier bevattelijkheid om de eischen van het dagelijksch leven te zien gelijk het is geleden heeft door het te lange turen in folianten. Hetgeen een volk voor ondergang bewaart, zijn, behalve maatschappelijke deugden,.de levenwekkende kracht, die van hooger begaafde individaën uitgaat. Het groote verschil tusschen Chineezen en Japanneezen ligt nu juist daarindat de laatsten in Japan tijdig aan het bewind zijn gekomen. In China niet. Daar bestuurde de aan sleur gehechte middelmatigheid. Lang voor de Romeinen tot een hoogen trap van beschaving geklommen bloef de toestand van het Hemelsche rijk eeuwenlang onveranderd en afgesloten van het wereldverkeer. De aartsvaderlijke gewoonten en misbruiken bleven gehandhaafd en hoogstwaarschijnlijk isdat thans ten gevolge van den oorlog de gelegenheid voor de onder nemende lieden openkomt, om hun krachten te gebruiken, hun energie te toonen nieuwe bedrijven te beproeven naar Enropeesche wijze industriën te vestigen en den handel uit te breiden. Zullen de heilzame gevolgen die men voorspeltzich aanstonds openbaren Zullen zij langen tijd door binnenlandsche onlusten worden ver traagd Wie zal het zeggen Doch dit staat vastdat de invloed van Japan zich schaduw een oogenblik week. Zij lei het penseel uit de hand en keek hem strak aanhaar stem klonk strenger dan ooit. Hoe kunt ge u toch in zulk een beschaming, die immers u zeiven even goed trelt als uwe kameraden, zoo uitermate veel pret hebben Donatus zag trouwhartig op. »We hebben er allen dol veel schik inBehalve Flandern en de verloren zoon, de ritmeester die met hun beiden ons dat bocht bezorgd hebben Bij een volgende gelegenheid zetten ze ons nog karmijninkt voorAls 't ons tegenover een ander over komen was, zou ik stellig verschrikkelijk kwaad zijn, maar Proczna, die ridder van het zuiverste water, de innemend ste aller gasten die ooit aan onzen disch heeft gezeten zou zich eer de tong afbijten eer hij ons om dit geval bespottelijk maakte Gravin Dynar scheen zenuwachtig te zijn zij beet zich op de onderlip en schoof den schildersezel driftig ter zijde. «En die heldendaad van den zanger Proczna is nu alles wat ge mij als iets heel gewichtigs hadt mede te deelen? vroeg zij half spottend. Het gelaat van den jongen officier kreeg een ernstiger plooi, hij richtte zich op en schudde het fraaie hoofd. «Neen, Xenia, ik kom met een ander doel, en dat ik me zoo lang bij de voorrede ophield, geschiedde met opzet om mij zeiven eerst wat moed in te spreken want ik weet dat ge over mijn vraag weer erg boos zult worden Verwonderd zag zij op doch Donatus keek haar strak in de oogen. «Openhartig en ronduit gesproken nicht, in welke betrekking staat Janeck Proczna tot u en uw ge slacht? Het schoone gelaat der gravin werd doodsbleekhaar handen frommelden krampachtig aan haar ritselend zijden kleed, maar toch bleven haar gelaatstrekken strak en onveranderd. «Janeck Proczna tot mij klonk het minachtend van haar lippen. «Ik smeek u, Xenia, wil tegenover mij, uw bloed verwant geen valsch spel spelen drong vorst Hüningen aan houd toch niet voor mij verborgen wat wildvreemde menschen reeds weten in het oosten even sterk zal doen gevoelen als die van Engeland in Europa. Dit nu hebben de Japanners te danken aan- hun ver mogen om bekwame leiders van de onbekwame te on derscheiden. Merkwaardig is hetdat de generaaldie de laatste oorlog bestuurd heeftYamatagadoor de studie van de Nederlandsche taal er toe gekomen isom in zijn land groote hervormingen in te voeren. Eerbied koestere men voor een man als Yamatagadieuit een aanzienlijk geslacht geboren in afwijking met de traditiën zijner familieen tegen den zin van zijn oudersNederlandsch gaat leerenom zich zoodoende op de hoogte te stellen van eene beschaving die hem en de zijnen geheel vreemd was. Tamasougi, zijn meester, die eenigen tijd te Amsterdam vertoefd had en groote bewondering had voor de Hol- landsche wettenzeden en letterkundebracht zijnen ijverigen leerling van alles, wat ons land betreft, uit stekend op de hoogte. Vooral werd Yamataga aangetrokken door krijgskundige werken en door de geschiedenis van den taehtigjarigen oorlog. Toen hij in 1889 zijne eerste reis naar Europa maakte, was het Japansche leger door hem reeds op Enropeesche wijze geoefend en gewapend. Misschien is het juist de lezing van Hollaudscho geschriften die van den Japan- schen veldheer een ander persoon gemaakt heeftals zjjn evenknie von Moltke. Yamataga was door zijn soldaten even geëerd als be mind. Dezelfde humaniteit, die men bij vele Nederlandsche officieren aantreft was hem eigen. De onverbiddelijke gestrengheid van het Duitsche leger nam hij niet over. Zijn stelregel was: nooit den soldaat bij de eerste over treding te bestraffen, maar hem steeds in de gelegenheid te stellen om zijne fouten te verbeteren. Wanneer een volk aan dergeljjke begaafde personen de leidiug der za ken toevertrouwtdan is het voor veel rampen bewaard. De mogelijkheid is zeker niet uitgesloten dat ook in China thans in de regeering een meer vrijzinnige geest zal heerschenzoo men wil, kan men dit noemen het nuttige gevolg van den tegenspoed. Maar hooger staat een volk, dat geen tegenspoed behoeft, dat aan practische en kundige lieden de plaats weet te ruimen, die in het maatschappelijk leven hun toekomt, tengevolge waarvan de geheele natie voordeel behaalt en in aanzien toeneemt. De behoudzieke middelmatigheid uit het bestuur te «Wildvreemde menschen weten?!..." als een angst kreet ontsnapte dit aan de borst. Ik bezweer u, Donatus, wat heeft men zich verstout op te disschen wat voor geruchten heeft men uitgestrooid Weg was de strakke kalmtemet vonken schietende oogen was gravin Dynar opgesprongen en de hand die zij bezwerend op den arm van den ulanenofficier leibeefde. Donatus was ernstig doch er blonk iets in zijn oog. «Janeck Proczna is een aangenomen naam, dat is zeker, en 't schijnt ook niet langer verborgen te wezen, wie zich achter dien psewdoniem verschuilt. Toen wij aan het ontbijt zaten en Weijer-Sensfeldt een rood hoofd kreeg begon zijn tong over te loopen van hetgeen waarvan zijn hart vol was. Hij hief het glas naar Proczna op en zei: «Geheimhouding is een kwestie van eer, beste kameraad, maar zooals 't onder huzaren en jagers gaat, zoo heerscht er ook tusschen de beide korpsen der kurasiers en der ulanen een geheime verstandhouding, waardoor men scher per ziet dan dikwijls vermoed wordt Het welzijn der garde-kurassiers, Proczna 1" Als een koortsige rilling liep 't door de leden der gra vin. «En hijde Poolwat antwoordde hij «Hij hield zich meesterlijk van den dommetotdat Flandern hem met allerlei kleine toespelingen prikkelde, die op u doelden nicht «Op mij fluisterde Xenia met opeengeklemde tan den «en toen «Toen stond hij op, trotsch ernstig en zeer bedaard, hief zijn glas in de hoogte en liet zijn blik op waarlijk koninklijke, bijna dreigende wijze de tafel rondgaan. «Ge heimhouding is een kwestie van eer mijne heerenzei hij langzaam. «Ik noodig u uitmet mij te drinken op het «kruidje der vergetelheid 1" Xenia's hoofd zonk haar op de borststrak staarde haar oog naar de bonte figuren in het tapijtdoch vorst Hüningen stond op en plaatste zich naast haar. «Xenia!" zei hij zacht, «is Proczna uw aangenomen broeder Hans?" Zij keek opwoeste trots gloeide in haar oog »'t Zij God geklaagd Donatusja hij is 't 1" «Is hij 't Xenia, is hij 't riep Heller-Hüningen juichend uit en greep driftig beide handen der gravin, «en

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 5