Buitenland. Nederland, weren, is dan ook een eerste plicht van den staatsburger. Waar het toe leiden kan, indien deze plicht niet betracht wordt ziet men in China het voorbeeld van Japan toont wat een klein volk vermag, indien het bekwaamheid en karaktor weet op prijs te stellen. BELGIE. Den 9 is in de Kamer beraadslaging begonnen over het wetsontwerp betreffende de afschaffing van vuur- en bakenrechten en de instelling van ver schillende inkomende rechten. De heer Beernaert, voor zitter der Kamer, verliet zijn zetel om de invoerrechten op voedingsmiddelen te bestrijden als zijnde zuiver beschermende rechten. Hij beijverde zich aan te toonen, dat de landbouwten behoeve waarvan men bescher ming bedoelde maatregelen wil nemen, niet meer lijdt dan andere takken van nijverheid. Eene motie van den heer Coremans, om ten opzichte van de rechten op haver de prealable kwestie te stellen werd verworpen met 60 tegen 40 stemmen. DUITSCHLAND. Generaal von Pape, die in 1870 bij Gravelotte en Sedan de eerste divisie der pruisische garde aanvoerdeis dezer dagen in den ouderdom van 82 jaren overleden. De commissie uit den Rijksdag, in wier handen gesteld was het voorstel van graaf Kanitz tot invoering van een graanmonopolie van Rijkswege, heeft met 13 tegen 12 stemmen de algemeene strekking van dat voorstel afge keurd één lid hield zich buiten stemming. Rijksdag. Bij de beraadslaging, den 8 over de voor gestelde wijziging van 111 van het strafwetboek, be helzende strafbepalingen tegen de aanprijzing van mis daden, verklaarden Barth, Muncket en Wolszlegier namens de vrijzinnigen en polen ronduit, dat zij tegen zouden stemmen. De sociaal-democraat Auer noemde het ont werp een uitvloeisel van vrees. Onze tegenstanders, zeide hij, wenschen dat wij onze gematigde houding als tot dusver laten varen, oproer maken en ons voor de geweren plaatsen, zoodat er bloed stroomt. Auer werd daarvoor tot de orde geroepen. Naar aanleiding van deze uitlating van den vorigen spreker merkte de minister van oorlog op, dat het leger als zijne voornaamste taak beschouwt, naar de grenzen op te rukken en den vijand te verslaan. De lauweren groeien niet op de straat, waar men het gepeupel op een hoop drijft. Dit laat men aan politie en brandweer over. (Aanhoudend gelach.) Yon Manteuffel verklaardedat bij verwerping der wijzigingsvoorstellen van von Levetzow, de conservatieven tegen de gebeele wet zouden stemmen. Enneccerus wees er op, dat de meerderheid der na- tionaal-liberalen hetzelfde standpunt inneemt, terwijl de minderheid onvoorwaardelijk tegen de wet is. Kardorff, van de rijkspartij, en de antisemiet Zimmer- mann verklaardendat hunne partijen enkel zouden stemmen voor verscherping van de militaire strafwet en voor strafbepalingen op het verleiden van soldaten tot ongehoorzaamheid. De katholiek Reinal verklaarde, dat het centrum zich hield aan den vorm door de commissie aan het ontwerp gegeven onder voorbehoud van de eindstemming. Den 9 werd de behandeling voortgezet. De minister van justitie Schönstedt verklaarde, dat de regeeringen zeer veel gewicht hechtten aan de wederin voering in het ontwerp der strafbaarstelling van het' aanprijzen van gewelddadigen tegenstand tegen de Staats macht, gelijk de heer v. Levetzow met zijn voorstel be doelde. Deze bepaling behoorde tot de punten, waarvan het lot van het wetsontwerp afhing. De regeeringen hoopten, dat het nationaal-liberalen en de Rijkspartij voor het voorstel des hoeren Levetzow zouden stemmen voorts verwachtten zij, dat ook het centrum zou volgen, dat anders in tegenspraak met zichzelf handelen en voor de zaak der sociaal-democratie zorgen zou. De heer Lenzmann (duitsch-vrijzinnig) wenschte, dat de regeering het ontwerp, dat een «1 ij k" was geworden, introk. De minister van binnenlandsche zaken Von Köller zeide, dat de bewering der sociaal-democraton »de soci- MwmaTTTfn»ifBr^--i'-rffiSfijnirjni TiivT'.r y,y giraf rrr Bfvi^rr zoo iets kunt gij geheim houden en nu gij 't aan een enkel persoon mededeelter bij voegen 't Zij God ge klaagd O nicht, wat kunt gij trotsch zijn op zulk een broeder 1" Bijna toornig trok zij haar handen los. «De aange nomen zoon mijns vaders is niet mijn broederant woordde zij heftig «en niemand heeft het rechthem als zoodanig te bestempelen Janeck Proczna is mij naar bloed en naam even vreemd als iedere andere Pooldie zingend de wereld doortrekt en zich tot eftn speelbal maakt in handen van een grillig publiek Elke schrede, die hem naderbracht tot het voetlichtdie hem tot een veelbe sproken en bedilden concertzanger maakte heeft de brug achter hem ineengetraptdie mijn vader eens van uiter lijkheden heeft opgebouwd. Janeck Proczna heeft zich deor de keuze van zijn beroep en van zijn pseudoniem zelf voor onwaardig verklaard om do broeder eener gravin Dynar te zijnen de klove tnsscben ons zal door alle lauweren der wereld niet gedempt kunnen worden I" 't Was alsof een wild bruisende stroom na lange wor steling met geweld buiten zijn oevers trad alsof plot seling het zegel van Xenia's lippen was genomen nadat jaren lang de prikkelende hartstocht in haar binnenste besloten was geweest 1 Een teugellooze heftigheid trilde in al hare woorden klonk door haar stem en flikkerde in haar donker ooggelijk de voorjaarsstorm over de ijsvelden van den overwonnen winter giertzoo trok do purperen gloed van vurige, overweldigende opgewondenheid over het te voren zoo bleeke gelaat. Hüningen leunde met al zijn gewicht over zijn stoel. Hij had het bewustzijn, dat hierin het trotsche vrouwen hart een strijd werd gestreden die alleen in de eenzaam heid tot een goed einde kon gebracht worden. Trouwhartig stak hij haar de hand toe. Gij hebt Janeck sedert jaren niet gezien gij beseft niethoe on rechtvaardig gij hem veroordeelt. Daarom sla ik nog geen geloof aan uw harde woorden die gij, naar ik hoop, heel spoedig zult herroepen. Tot weerziensmijn waarde nicht en als mijn voorspraak eenigen invloed bij u heeft Donatus boog zich wat en kuste haar blank aal-democratie is liefde" een heel alledaagsche logen was. De anarchisten waren de broeders der sociaal-democraten. De regeeringen hadden het wetsontwerp samengesteld thans had de Rijksdag te antwoorden. (Toejuichingen rechts). De sociaal-democraat Bebel bestreed het ontwerp ten sterkste. De minister van justitie Schönstedt verwierp veront waardigd Bebel's beweringen over de partijdigheid der rechtspleging. De ceremonie-meesters Von Kotze en Schrader waren b. v. wegens duelleeren aangeklaagd en de afgevaardigde baron Stumm zou weldra wegens uit daging tot een duel worden aangeklaagd. De welf baron Hodenberg verwierp het geheele ontwerp. De conservatieve afgevaardigde Schall werd wegens een uitval tegen de sociaal-democraten tot do orde ge roepen. ENGELAND. Lagerhuis. Den 8 was aan de orde de tweede lozing van het wetsontwerp tot intrekking der iersche dwangwet van 1887. John Morley, minister voor Ierland, hield een rede ten gunste van het ontwerp, dat met 222 tegen 208 stemmen werd aangenomen. OOSTENRIJK-HONGAHIJE. In het oosten- rijksche Huis van Afgevaardigden verklaarde de minister president in antwoord op de interpellatie van prins Lichtenstein, dat de regeering het volkomen eens was met de beginselen, door Kalnoky in zijne nota van 25 April aan Banffy ontwikkeld. Deze beginselen zijn dat den pauselijken nuntius van de zijde van den Staat geen enkele wettige hinderpaal in den weg gelegd mag worden op het gebied van de godsdienstige zaken in zijne be trekkingen met de geloovigen maar van den anderen kant mag de regeering geen inmenging van buiten af dulden. Vervolgens weigerde hij te antwoorden op de interpellatie van Dipauli en Debredi. De Keizer heeft den 7 een bezoek gebracht aan de door aardbevingen zoo zwaar geteisterde stad Laibach. Hij verbleef daar drie uren lang. Van de 1350 huizen bleven slechts 50 ongeschonden. Tienduizend inwoners verlieten de stad, vijftien duizend zijn onder tenten ge legerd en ongeveer 2000 bleven in hunne woningen. ZWITSERLAND. De gemeente Bern heeft bij referendum met 2222 stemmen tegen 581 het besluit goedgekeurd tot invoering van evenredige vertegenwoor diging bij de samenstelling van den gemeenteraad. ZlIID-AFRIRA. President Krüger heeft den 7 den transvaalschen Volksraad geopend met de verklaring, dat de inlijving van het grondgebied tusschen Zwazi- en Amatongoland door Engeland eene kwestie was van ernstigen aard. Voorts deelde hij mededat hij de britsche regeering zijne meening had uiteengezet en hij sprak de hoop uitdat de aan te knoopen onderhande lingen niet ten nadeele van de Transvaal zouden uitvallen. Het departement Utrecht der Mij. van Nijverheid heeft besloten op het voetspoor van Alkmaar een wed- sttijd te houden van handwerkslieden, met daaraan ver bonden tentoonstelling. Een commissie zal gedurende den zomer de zaak voorbereiden en in de September-ver- gadering de noodige voorstellen doen. SScliagen. Het is aan de veemarkten te merken dat het weer uitstekend is. De prijzen der koeien stijgen met de week. Ook de schapen blijven hoog prijshoudend evenzoo de prijs der lammeren. Betreurenswaardig is het echter dat er dit jaar in het Noorderkwartier zooveel flinke boerderijen onverhuurd zijn gebleven. Den 8 hield de dameszangvereeniging «Euphonia", alhier hare jaarvergadering. Uit de verschillende verslagen bleek dat de vereeniging 34 werkende leden telt en in 1894/95 had ontvangen ruim f 202 en uitgegeven ruim f 199. De aftredende bestuursleden werden herkozen. Den 9 hield de zangvereeniging Euterpe" eene dergelijke ver gadering. Ook daar werden de aftredende bestuursleden herkozen. In 1894/95 had die vereeniging met een leden tal van 37 werkende en 57 kunstlievende leden eene ii i mnain mi mi iinii li wiiiiiH hand «begroet dan Janeck Proczna in welwillender stemming dan gij mij nu iaat heengaan 1" Hij verliet het vertrekXeuia wierp zich in haar stoel en bleef roerloos zitten. Het onweer dat zich gedurende twee jaren dreigend aau den horizon had saamgepakthing haar nu vlak boven het hoofd, en zijn donder deed slechts één enkel woord grootsch en schrikwekkend tevens voortrollen Janeck Proczna!" Er werd aan de deur geklopt, Xenia hief het hoofd op. Een bediende bracht twee brieven en meldde dat de livreiknecht van Hare Excellentie mevrouw de presidente Gartner op antwoord wachtte. Onhoorbaar verdween hij weor achter de portière. Xenia drukte de kille handen tegen de slapen opende vervolgens werktuigelijk de briefjes en sloeg er verstrooid een blik in. Eenige oogeublikken bleef het doodstil in het salon, slechts het stijve papier knetterde tusschen de vingers der lezereseensklaps kneep zij het met een driftig gebaar tot een bal samen en wierp het als een walgelijk insect ver van zich op den parketvloer. Xenia barstte uit in een schrillen lacheen onbesehrijfelijken lach die in tranen scheen te verstikken Plotseling scheurde als het ware de nevel voor haar geestesoogzij aanschouwde een net van fijne draden door de intrigue kunstig en heimeljjk saamgeweven en door de faam met gretige handen aangegrepenom het verder uit te spinnen tot vlak voor de voeten van gra vin Dynar opdat zij er in mocht verwarren en ten spot der menschen worden. Janeck Proczna onder haar dak 1 Janeck Proczna in haar salons ontvangen en aan de nieuwsgierigheid prijs gegeven 1 Het duizelde haar zij wierp het hoofd driftig in den nek en drukte de handen tegen de borst. »Liever sterven liever te gronde gaan dan zulk een nederlaag te lijden 1" Alles was beraamd sinds lang uitgedachtMen weet al lang wie Janeck Proczna is en heeft een klucht ver zonnen waarin haar de rol der vernederde en bespotte is toegedeeld. Nog slechts weinige uren en men zal over ontvangst van ruim f 396 en eene uitgaaf van ruim f 395. Beide vereenigingen hadden dus een klein batig saldo. De vereeniging „het Nederlandsch Rund vee-Stamboek", afdeeling Noordholland houdt hare achttiende algemeene vergadering op maandag, 20 Mei, 's namiddags half één (Amst. tijd), in een der lokalen van het hotel «Krasnapolsky", Amsterdam. O. a. komen daarin in behandeling: verslag van den toestand en de werkzaamheden der afdeeling over 1894 rapporten der commissiën, belast geweest met de keuring der eenjarige stieren aangegeven ter mededinging naar de in 1895 door de Afdeeling uitgeloofde aanhoudingspremiën ver kiezing van een commissaris, in de plaats van den heer J. Oostwoud Wijdenes Jz., die 31 December 1895 aftreedt en dadelijk herkiesbaar is benoeming eener commissie van drie leden voor het onderzoek der rekening over 1895 en der begrooting voor 1896 bepaling van de plaats, waar de volgende vergadering der Afdeeling zal gehouden wordenbehandeling der punten van beschrij ving voor de algemeene vergadering te Leeuwarden op 30 Mei 1895. De gewone rijststijfsel alleen voldoet, zooals be kend reeds lang niet meer aan de eischen die tegen woordig door het groote publiek aan eene fraaie wasch gesteld worden. Men bedient zich dus, om het goed fraai en stijver te maken reeds lang van verschillende bijmengsels als: borax, was, dragant enz.; het gebruik daarvan is echter tijdroovend en moeielijkbij onjuiste vermenging, doet dit niet zelden schade aan de fraaiheid der wasch. De «Ulmer Rijststijfselfabriek", van Hch. Mack, in Ulm, brengt nu eene stijfselsoort in den handel, waar van de samenstelling op ondervinding gegrond is. Na lange practische proefnemingen heeft zij onder den naam van Rack's Dubbel stijfseleen fabrikaat in den handel gebrachtdat belangrijke voordeelen aanbiedt, Het strijken wordt in hooge mate gemakkelijker gemaakt, het werk vereenvoudigd en de wasch zeer gespaard. Oudkarspel. Ondertrouwd en getrouwd: 5 en 21 Apr. R. de Vries en I. Roos. 12 en 24 J. Eecen en M. Boon. Getrouwd: 19 Apr. Jb. Kuiper en N. de Jong. G e b o r e n: 3 Apr. Jan, z. van O. Kok en N. Wijn. 4 Grietje d. van K. Bakker en V. Droog. 5 Dirk, z. van K. Leijen en M. Schoen. 18 Janz. van P. Rijkes en J. Bruin. 20 Catharina d. van C. Bruijn en A. Hoogeboom 23 Leendertz. van G. Rus en G. Mosk. Overleden: 7 Apr. Jan Zomer, 51 j. 16 Neeltje Tromp, 11 j. Spanbroek. Ondertrouwd en Getrouwd: 4 en 22 Apr. Petrus de Lange en Antje Molenaar. 5 21 Cornelis Moeijes en Neeltje Kooij. 5 22 Jan Bommezij en Trijntje Benit. 11 25 Jan Kaijer en Ida Braakman. Pieter van Etten en Neeltje Groot. Ondertrouwd: 19 Apr. Cornelis Dekker en Antje Lnken. Geboren: 17 Apr. Theodoras z. van Dirk Ploris en Geertje Boots. 18 Margaretha d. van Coinelis Put en Maria Entius. 30 Theodoras Hendrikusz. van Jan Rinkel en Grietje Vlaar. Overleden: 6 Apr. Jansje d. van Willem Munster en Feitje Groot, 16 m. 12 Grietje Wever, wed. Cornelis Zomerdijk, 85 j. 25 Hendrikus Aloijsius z. van Hendrikus Truijens en Helena Maria Caarls 4 j. 28 Theodorasz. van Jan de Groot en Albertje Dekker, 2 j. Aafje d. van Klaas Schoen en Immetje Heddes, 1 m. 29 Trijntje d. van Dirk Koelemeij en Grietje Koo- lemeij5 j. dezen drempel treden om de vierschaar te spannen over den naam Dynar om zich te vergasten aan het schouw spel gravin Xeuia van schaamte te zien verbleeken. Janeck Proczna echter zal zegevieren zal haar met de zelfde blikken meten als indertijd toen hij haar dit uur voo spelde zal opnieuw in zedelijken zin de zweep op- heflen om haar trots en haar eer ten eeuwigen dage met striemen te teekenen 1 Vol vertwijfeling deed Xenia een paar schreden naar het schelkoord en gaf er een ruk aan. »Weg van hier I weg naar de diepste eenzaamheid al zou ook alles achter mij in puin vallen zoo ik er maar geen getuige van behoef te zijn als ik Janeck Proczna's spottenden blik maar niet op mij behoef te laten rusten De bediende trad binnenhij had reeds de hand aan den deurknop gelegdom een bezoek aan te dienenmet een buiging bood hij zwijgend zijn jonge meesteres op een zilveren blad een kaartje aan. Met vonken schietende oogen snauwde gravin Dynar hem toe: «Ik ontvang geen bezoeken meer, zend onmid dellijk Gustine bij mij boven Mijnheer laat u dringend verzoeken, hem slechts een oogenblik gehoor te verteenen", waagde de gegalonneerde schuchter in het midden te brengen. Hij dacht aan de vorstelijke fooidie de vreemdeling hem in de hand ge drukt had, met verzoek, tijdens de visite, zijn honddie hem ongemerkt gevolgd was in bewaring te nemen. Er viel een rimpel tusschen Xenia's fijne wenkbrauwen. »Wie is 't vroeg zij kortaf nam het kaartje en sloeg er een vluchtigen blik op. Janeck Proczna 't Was of de slanke gestalte eensklaps versteende roerloos bleef ze staan. Janeck Proczna Neen 't is geen droom 't is waarheidhier staat 't duidelijk Janeck Proczna Langzaam strijkt zij met de hand over voorhoofd en oogen. «Beveelt de gravin, dat ik mijnheer zal laten binnen treden Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 6