Poolsch Bloed, No. 58. Zeven en XVegentigste jaargang 1895. WOENSDAG 15 M EI. Inschrijving Schutterij Amsterdamsche Brieven. FEUILLETON. NATALY VON ESCÏÏSTRUTH. ALK M A A RSC HE Deze Courant wordt Dlasdftg-, Mo»derd*g- en fi»terdag»Toad uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rfjk j 1, De 3 nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer3 C0URA\T. rrjjs der gewone Advertentlëni Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. DIASDACi en DON DERDAG, van des middags 12 tot des namiddags 2 uren ter gemeente-secretarie van 15 tot en met 31 Mei a.s. X. Zaterdag is de Internationale Tentoonstelling de blijde verwaebtinge van zoovele Amsterdammers, geopend. Het Uitvoerend Comité bad geen pogingen onbeproefd gelaten om die opening zoo schitterend mogelijk te doen zijn. Mannen van naam en aanzien waren in ruimen getale genood en het democratische karakter, dat de expositie in haar geboorte vertoonde, had voor dezen dag moeten wijken voor het geflonker der aristocratie, aan het hoofd waarvan de opper-ceremoniemeester van H. M. de Koningin-Regentes, Baron du Tour van Bellinchave, was geplaatst. Tegen tweeën werd het druk in den omtrek der ten toonstellingsgebouwen. Lange reeksen van equipages maakten file, honderden stroomden het heilige der heiligen binnen, maar nog grooter was het getal der zich ver dringende nieuwsgierigen, die door reetjes trachtten gade te slaan, wat binnen de ommuurde ruimte voorviel. Het eerst werd het woord gevoerd door den burgemeester van Amsterdam, den eere-voorzitter van de tentoonstel ling, die de aanwezigen voor hun opkomst dankte en den heer Oalisch verzocht, eenige mededeelingen te doen over de wordingsgeschiedenis der expositie. In eene kernachtige rede voldeed deze daaraan. Hij herinnerde aan de internationale en koloniale tentoonstelling van 1883, hoe deze in de harten van vele Amsterdammers den wensch had doen ontstaan om de hoofdstad ander maal te maken tot een punt van samenkomst van tien duizenden en nog eens tienduizenden hoe door den heer Legrand een grootsch schema was opgezet, uitgewerkt door hem en den architect Evert Breman, hoe het oor spronkelijk plan om een internationale vaktentoonstelling, alleen betrekking hebbende op het Hötel- en Reis- wezen, door de vele inzendingen werd gewijzigd en een wereldtentoonstelling van al wat er nieuws is op welk gebied ook werd geborenhoe een aantal uitstekende mannen zich bereid hadden verklaard ten steun te zijn van de oprichters, voor het meerendeel nog jong en niet uitblinkende door hooge geboorte en wijdklinkenden naam, hoe bij zooveel medewerking ook de verdachtmaking en laster, meestal van anonieme zijde, zoowel in binnen-als buitenland niet waren uitgebleven. Spr. eindigde met den wensch, dat de tentoonstelling zou blijken te zijn een bron van voordeelen, zoo voor Nederland als voor de hoofdstad. Toen trad Baron du Tour naar voren en groote be langstelling openbaarde zich, voor hetgeen de vertegen woordiger van H. M. de Koningin-Regentes zou zeggen. Welke gelukkigen zonden een lintje krijgen De opperceremoniemeester begon met de verklaring, DOOR 31) Het goudgelokte hoofd krijgt een schok, wordt fier in den nek geworpen en wendt zich tot deu vrager. »In de balkonkamer 1" Een zucht van verlichting klinkt door haar stem heen. Weer is ze alleen. Nog eenmaal giert 't als een voorjaarstorm door haar gemoed, dan wordt het kalm en helder in haar, hoewel tevens kil en huiverig als een uitgestrekte sneeuwvlakte, zij ziet heg noch steg, doch ver, heel ver aan den horizon verrijst als een nevelbeeld een donkere gestalte die al grooter en grooter wordt, de hand opheft en haar toe wenkt »Kom Met vasten tred gaat Xenia Dynar die gestalte te ge- moet. Heeft z ij n voet den weg gevonden door het braak liggende veld, waarop spot, vernedering en vijandschap hun giftige distelen hebben gezaaid, waarop de openbare meening en de valschheid der wereld hare steenen ge worpen heeftdan is gravin Xenia Dynar ook stoutmoe dig en trotsch genoeg om het moeilijke pad der kwelling te bewandelen om met minachting den voet te zetten op distelen en steenen Nauwelijks had zij de deur achter zich gesloten of behendig wipte aan den tegenovergestelden kant iets door de portière het salon binnen. Beatrice sloop op de teenen naar de tafel en keek haastig rond. Juist 1 Daar lagen Donatus' lieve meiklokjes, achteloos neergeworpen reeds half verwelkt en sommige zelfs kuikt dat Hare Majesteit met de tentoonstelling hoogelijk was ingenomen. En onmiddelijk daarop kwam het hooge woord er uit: de president mr. N. A. Oalisch en de vice-president G. Mesdag waren door Haar benoemd tot ridders in de orde van den Nederlandschen Leeuw Een langdurig applaus noodzaakte den spreker eenige oogen- blikken zijne rede af te breken. Toen het gejuich was verstomd, sprak hij de beste wonschen uit voor de onder neming en verklaarde hij de tentoonstelling in naam van Hare Majesteiten geopend. Wat al gelukwenschen werden den heeren Oalisch en Mesdag aangebodenMaar tevens, welke verwondering stond op menig gelaat, vooral van de ingewijde journa listen, te lezen In hun wijsheid hadden zij de onder scheidingen toegekend aan Oalisch, Legrand en Breman maar vooral aan de beide eersten geen hunner had aan Mesdag gedacht. De gewone geschiedenis der ridderorden Er was evenwel niet veel tijd voor bespiegelingen. De uitvoering van do Tentoonstellingsmarsch, gecomponeerd en gedirigeerd door den heer G. A. Heinze, vroeg de aandacht, en toen deze met succes ten gehoore was ge bracht, werd een aanvang gemaakt met een rondwande ling door het hoofdgebouw, 't Was een merkwaardige aanblikvoorop ging Baron du Tour gearmd met me vrouw Vening Meinesz, en daarop volgden de burgemees ter met mevrouw Calisch. De heeren Oalisch, Legrand en andere leden van het comité gaven verschillende in lichtingen. Na het hoofdgebouw kwam de mailboot Prins Hendrik aan de beurt zoowat het eenige van de ten toonstelling dat geheel gereed is. Hier werd even uit gerust en werden verfrisschingen rondgediend. De tocht werd besloten met een bezoek aan Oud-Holland, the great attraction van de tentoonstelling. Onwillekeurig plooien onze lippen zich tot een glim lach, wanneer wij denken aan het contrast tusschen de kalmte, waarmee wij dit alles thans neerschrijven, en het geroezemoes en gehaspel, dat wij hebben moeten meemaken om althans van de hoofdfeiten getuige te zijn. Het Uitvoerend Comité was namelijk wel zoo vriendelijk geweest om een ruimte voor de vertegenwoordigers der pers door touwen te dóen afschutten, maar het publiek zoowat de élite van Amsterdam dacht anders daar over. Het verbrak de touwen en verjoeg de mannen, die waren gekomen om in binnen- en buitenland den volke kond te doen van de groote gebeurtenissen in Hol land's hoofdstad. Groote verontwaardiging onder sommige dienaren van de Koningin der Aarde, vooral onder de buitenlandsche journalisten, die gewoon zijn heel anders behandeld te worden. Er waren omstreeks twaalf redac teuren van Engelsche bladen expresselijk voor de ope ningsplechtigheid overgekomen wij vreezen, dat uit hunne verslagen niet veel waardeering zal spreken. En dan de wijze, waarop de hellebaerdiersopgesteld *by de Nimmeegse en Dortrechtse poorte" van Oud-Holland den toegang regelden Zij hadden om 't eens vulgair uit te drukken gewoonweg maling aan de portretkaarten en andere toegangsbewijzen door het Uitvoerend Comité verstrekt. Een grappig moment woonde schrjjver dezes Een bijna toornige blik schoot uit Bicky's heldere ree' bruine oogen naar de deur, waarachter de fiere gestalte harer nicht verdwenen was liefkozend hield zij de bloe men onder haar wipneusje en sprak ze toe met tal van zoete woordjes sSlechtsom zijnentwil zie ik naar je om, arme schaapjes want die afschuwelijke Xenia verdient niet, dat men haar naloopt, om hare ruikers in water te zetten Als je niet van Donatus kwaamtmocht je voor mijn part hier tot den jongsten dag blijven liggen, maar hij zal 't ten slotte zien en dan hindert 't hem zeer want hij is waarlijk zoo dom om Xenia verbazend lief te hebben, en ik weet wat 't zegt als er volstrekt geen acht op je geslagen wordt Een diepe zucht ontsnapte aan haar lippen met een dwependen blik werden de meiklokjes nogmaals bekeken en vervolgens in water gezet. Zij kon dat gerust wagenzij had 't al meermalen gedaan en Xenia had 't nooit bemerkt. Waarom was zij niet even groot en mooi als die be wonderde gravin Dynar Waarom moest zij nog altijd in de kinderkamer blijven hokken En waarom was mama zoo gesteld op die af schuwelijke vlechtdat nare ding dat nog een nagel aan haar doodkist zou worden Donatus plaagde er haar altijd mee en o wat had ze een hekel aan die haardracht, want daaraan alleen lag 't, dat hij haar nog als een kind behandelde. Kon ze die vlecht maar afknippen maar dan o wee wat te beginnen Bicky gaf de meiklokjes nog* een wanhopigen kus en ging daarop heen om beueden in haar kamer een ernstig middel te verzinnen om aan die ondraaglijke toestanden der villa Eloriana voorgoed een einde te maken. Hoe ze zich ook draait of wendtde vlecht hangt haar steeds op den rug. O Donatus Donatus bij, toen den heer Geselschap, den directeur der tentoon stelling de toegang werd geweigerd. Of hij zich al bekend maakte in zijn waardigheid, de hellebaerdiers waren onverbiddelijk iedereen kon wel zeggen, dat hij directeur wasAlleen als wegr een groepje menschen Oud-Holland verlietwerd het hart der wachters ver- teederd en dan wilden ze toonen, dat ze toch inderdaad niet zulke isegrimmen warenze lieten dan door wie er toevallig stond Gelukkig zij, die van dat ailes de grappige zijde wisten op te zoeken, want de zon deed den thermometer op het boomlooze terrein tot een bui tengewone hoogte stijgen en dan nog te zieden van ver ontwaardiging Werd overdag de hollandsche taal in eere gehouden des avondsbij het festijn in den rechter foyer van het Paleis voor Volksvlijt begonnen en voortgezet in de groote concertzaal van dit gebouw hernam het fransch zijne rechten. Een keurig menu bevatte de meest uitge zochte gerechten. Mr. Calisch dronk het eerst op het welzijn der koninginnende minister van waterstaat wijdde een glas aan het uitvoerend comité en den gan- schen avond volgden de toosten elkander op. Er heerschte een werkelijk opgewekte stemmingzoodat het weldra tien uur was geworden. Alle genoodigden begaven zich nu aan boord van de stoomboot, die naar den schitterend verlichten Amstel voer, waar een vuurwerk ten aanschouwe van duizenden aan de oevers werd afgestoken. Allen waren opgetogen over dit verrukkelijk schouwspel, waar mee de feestelijkheden waardig zijn besloten. De tentoonstelling is nu derhalve officieel geopend. Hoewel zij nog lang niet gereed is valt er toch al ge noeg te bekijken om onzen lezers een bezoek te mogen aanraden. Natuurlijk, 't zou prettiger voor de eerste be zoekers zijn, als alles op tijd gereed ware gekomen, doch men tiooste zich met de waarheid dat toch niet alles op één dag kan worden bezichtigd. De vreedzame strijd, zoo sprak mr. Calisch zaterdag middag, heeft een aanvang genomen tusschen allen, die presteereu op het gebied van handel en nijverheid, een strijd, waarbij geen bloed zal vloeien, waarbij de over winnaars en overwonnenen te zamen zullen aanzitten aan de feestmalen en den bekroonden de handdruk niet zal worden onthouden door degenen, die volgens het oordeel der jury niet gelijk stonden. Welaan, waarde lezers, maakt u op om van dien wed strijd getuige te zijn vrij zeker zult ge daar iets vinden dat u nieuw is en uw geest voedsel geeft. Gaat u over tuigen van het streven van honderden uit Nederland en uit den vreemde om iets beters te leveren dan het be staande allicht kunt ge daarmee uw voordeel doen. Bovendien is er op de tentoonstelling overvloedig ge legenheid om het nattige aan het aangename te verbinden. ENGELAND. Lagerhuis. Den 10 zeide minister Harcourtdat hij geen dag kon bepalen voor de voortzetting der beraad slaging over de gevraagde benoeming van een permanent comité voor de wetsontwerpen uitsluitend Schotland TIENDE HOOFDSTUK. Zoo vrij en vol het licht in Xenia's werkkamer binnen viel, zoozeer werd het door zware gordijnen geweerd uit het middelste salon, waaruit men door een bont geschil derd, openslaand hoekraam op een groot balkon trad. Gedempt licht viel door de gekleurde ruiten en wierp trillende strepen op de met gouddraad doorwerkte wit zijden zittingen en rugleuningen der stoelen, die de mar meren tafels omgaven. Langs de wanden en van het rijk geornamenteerde pla fond afhangend glinsterde geslepen kristal, fonkelde en schitterde het van bronzen hangers die matglazen bal lons droegen in den vorm van leliekelken een even be vallige als oorspronkelijke versiering. Wit en goud waren de kleuren die in het gansche meublement den boventoon voerden en zich zelfs op den vloer deden gelden, waar het mozaïkwerk sneeuwwitte waterbloemen te zien gaf, die op een ondergrond van schitterend goudgeel schenen te drijven. Op den albasten schoorsteenmantel prijkten geciseleerde vazen, over wier rand groote witte struisveeren golvend afhingen. De portière ruischte in de zware zijden plooien, hoog opgericht trad gravin Dynar over den drempel. Zij moest den blik opslaan, om er Janeck Proczna's donker oog meê te ontmoeten. Langzaam trad zij op hem toe, zonder een woord te spreken en onder het koel opnemen van zijn uiterlijk voor komen j als bij twee vorstelijke tegenstanders, die zich vóór den strijd meten, zoo vlamde blik in blik, zoo zetten de nekken zich strak met trotsche afwijzing van elk vergelijk. Een beleefde, maar volkomen onverschillige uitdrukking lag op het smalle gelaat, dat zich, door de zon gebruind, frisch en blozend naar haar toewenddede gewone ver- eischten voor een kunstenaar bleek en zenuwachtig" sche nen versmaad te ziju, de allures van den garde-officier des te duidelijker tentoongespreid. Ernstig en afgemeten maakte hij zijn buiging en daar gravin Dynar geen enkel woord ter begroeting voor hem

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1