Nederland. betreffende. In de vorige zitting was een motie van den heer George Trevelyan verworpen, waarin verlangd was dat een permanent comité zou benoemd worden voor het onderzoek van alle door de regeering in te dienen wets ontwerpen, uitsluitend Schotland betreffende. De schotsche afgevaardigde Macfarlane vroegof de kanselier der schatkist wel wistdat de schotsche afge vaardigden eigenlijk de vraag moesten overwegen of zij de regeering wel kunnen steunen indien de benoeming van het comité nog uitgesteld werd. De minister antwoordde daarop dat het den afgevaar digden vrij stondhun verdere houding tegenover de regeering te overwegen. Vervolgens kwam aan de orde het voorstel van den kanselier der schatkist om te blijven voortgaan met de heffing van een extra recht van 6 stuivers op bier. De unionist Quilter stelde als amendement voor dat extra recht alleen te heffen van bier dat gebrouwen is met surrogaten van gerst of hop. Harcourt verklaarde zich daartegen omdat bij aanneming van dit amendement het extra reeht zoo goed als niets zou opleveren aangezien 4/s van het bier dat in omloop gebracht wordt, gebrouwen is van gerst en hop. Quilter trok na deze verklaring zijn amendement in en het extra recht op bier werd aange nomen met 230 tegen 206 stemmen. BKI<£rIK. De christelijk-socialistische abt Daens is naar Rome vertrokkenom den Paus een bezoek te brengen. Den 9 heeft de nederl. gezant te Brussel, baron Gericke van Herwijnen, den Koning zijne brieven van terugroeping aangeboden. De minister van bnitenl. zaken gaf dien dag een grooten afscheidsmaaltijd, waartoe o.a. alle gezanten en ministers met hunne dames uitgenoodigd waren. DlTITSCHIiAND. Te Weimar is bij herstemming de socialist Bandert tot lid van den Rijksdag gekozen. Deze partij telt dientengevolge thans 47 leden. De Keizer ontving den 12 des middags den rijkskan selier den minister van binnenlanasche zaken von Köller en onmiddelijk daarna den minister van financiën Miquel. De Keizer noodigde hen later ter tafel aan het tweede ontbijt. Rijksdag. Den 11 begon de behandeling van 112, behelzende strafbepalingen tegen hen, die soldaten pogen over te halen tot ongehoorzaamheid. Zij werd heftig bestreden door Hausmann en Bebel. De minister van oorlog, Bronsart, weerlegde de aanvallen en verklaardedat de door de regeering voorgedragen redactie van 112 gewen schter was dan de vorm dien de commissie er aan gegeven had. Spahn, van het centrum, merkte op, dat deze verkla ring in strijd was met de verklaringen, door de vertegen woordigers der regeering in de commissie afgelegd Het centrum, verklaarde hij, hield vast aan den vorm door de commissie aan de paragraaf gegeven. De door Spahn aangevallen vertegenwoordigers der regeering, Von Nieberding en Ittenbac'nnoemden de bewering van den vorigen spreker onjuist. De nationaal-liberalen, de rijkspartij en de conservatie ven verklaardeningevolge het betoog van den minister van oorlogvoor het voorstel der regeering te zullen stemmen. Daarop wordt het regeeringsvoorstel verworpen allen stemden tegen, behalve de conservatieven de nationaal- liberalen en de rijkspartij. Ook het voorstel der commissie wordt verworpen alleen het centrum stemde vóór. Daarop werd van de verdere beraadslaging over het ontwerp in zijn geheel afgezien de wijzigingsvoorstellen werden ingetrokkenen de geheele Umsturz-Vorlage artikelsgewijze en zonder bespreking verworpen. Daarna werd de zitting opgeheven. Den 13 is het tabaksbelastingontwerp in behandeling genomen. FRANKRIJK. Ter gelegenheid van de opening der tentoonstelling te Bordeaux, heeft de minister-presi- overhad, stond 't aan hem, het pijnlijk stilzwijgen te ver breken. Hij deed het met de koele gelatenheid eener bespre king van zaken. »Ik neem aan, gravin, dat mijn tegenwoordigheid u niet verrast, daar mij het voorrecht is ten deel gevallen, door u zelve tot deze reis naar het Noordsche vaderland uitge noodigd te worden. De blijdschap over de vriendelijke be langstelling der prinses en der dames harer omgeving maakte mij lichtgeloovig, ik zag enkel, wat voor oogen was, uwe handteekening, gravin, en overwoog niet, welke samenloop van omstandigheden die wellicht had afgedwon gen. Ik begaf me op reis, zonder te vermoeden, hoe het hier gesteld was." Xenia liet zich op een stoel zakken en vergunde Janeck Proczna met een vluchtig handgebaar tegenover haar plaats te nemen. »Gij hebt gelijk met te betwijfolen, of de gril om u her waarts te roepen, wel in mijn hoofd gerijpt is antwoordde zij vrijmoedig. »Maar toch dwaalt gij, indien gij onderstelt, dat mijn handteekening afgedwongen is. Ik heb met volle overleg en met de meeste kalmte onderteekend Bijna uitdagend flikkerde het in haar donker oog, de strakheid harer gelaatstrekken verminderde. Janeck keek verrast op. >Werkelijk met de bedoeling mij daardoor hierheen te roepen Een flauwe glimlach deed haar mondhoeken bewegen. »0 neen 1" Ik meende geen beter middel te kunnen vin den om u verwijderd te houden, dan juist die lakonische verwijzing naar mijn aanwezigheid." Proczna lachte even. »Hoe kunt gij van mij, eenvoudig man, de geslepenheid verlangen van een diplomaat, die tusschen de regels door lezen moet 1" zei hij met iets spotachtigs in zijn toon. »Den naam Xenia Dynar als een afschrikwekkend middel te beschouwen, is wat heel veel van me gevergd, doch ik zal deze vingerwijzing voor het vervolg ter harte nemen I Ditmaal echter heeft uw kleine krijgslist geen doel getroffen, gravin en gij dient het mij een weinig duidelijker te zeggen, indien gij van mij af wenscht te komen 1" Xenia beet zich op de lippen. »Daartoe is het te laat, in elk opzicht te laat." »Volstrekt niet, zeg mij, dat mijne aanwezigheid u we zenlijk onaangenaam is, en de volgende trein brengt me weer naar de residentie terug!" Hij sprak deze woorden zoo bedaard en met zulk een dent Ribot aan den maaltijd in de prefectuur een rede voering gehouden, waaraan het volgende ontleend wordt. Frankrijk heeft niet in gebreke willen blijven, zich bij Rusland aan te sluiten om de europeesche belangen in Oost-Azië te regelen. Het heeft daarmede willen toonen, dat de democratie in staat is een buitenlandsche staat kunde te voeren. De sinds 1881 bestaande goede betrek kingen met Rusland zijn versterkt en vormen een waar borg voor den vrede en de veiligheid. De regeoring staat tegenover een tekort van 33 millioen francs voor 1896 en zal daarin moeten voorzien door middel van eene successie-belasting en eene op buiten landsche waarden. Hij eindigde zijne rede met er op te wijzen, dat zekere teekenen eene verbetering in de zaken doen verwachten. (Langdurig applaus.) Na afloop van het feestmaal werd door een honderdtal socialisten op luidruchtige wijze, met fluiten enz. gemani festeerd. Het publiek kwam daartegen op en juichte de ministers toe. Ongeveer twintig rumoermakers werden in hechtenis genomen. Paul de Broglie, 61 jaar oud, jongste broeder van den ge wezen president-minister de Broglie, geestelijke en professor aan het katholiek instituut in de straat Vaugirard te Parijs, is den 10 des morgens vermoord door een gewezen mo diste mej. Amelot49 jaar oud wier biechtvader hij was. Dezeals zeer godsdienstig bekend staande dame schijnt aan vervolgingswaanzin te lijden en had het ge rucht verspreid, dat genoemde geestelijke haar herhaaldelijk belasterd had. Onder het voorgeven zijn raad te willen inwinnen, had zij hem in hare woning weten te krijgen en toen hij daar was, had zij geëischt, dat hij schriftelijk zjjne lasteringen zou intrekken. Toen hij weigerde, loste zij vier revolverschoten op hem waarvan het laatste in den halsmet het gevolgdat hij onmiddellijk dood nederviel. Zij ging daarop het gebeurde aan een priester vertellen, die haar in hechtenis deed nemen. Ook had zij de politie met den beganen moord schriftelijk in kennis gesteld. 008TË1VRIJK IIOIGARIJE. In de hongaarsche Kamer heeft minister Banffy op eene vraag van den heer Helvyof de nota reeds naar het Vatikaan verzonden was en of de voorzitter van den ministerraad het met zijne waardigheid kon overeenbrengen op zijn post te blijven, verklaard, dat hij nog geen antwoord kon geven, maar dat hij de waardigheid van zijn post zou hand haven. zriD-AFBIHA. In den Volksraad van den Oranje- Vrijstaat is den 9 eene motie aangenomen tegen de inlij ving van Amatonga-land door Groot-Britannië. Naturalisatie. Aan de Tweede Kamer is o.a. ter naturalisatie voor gedragen de heer A. H. L. Maschmeijerkoopman te Bergen (N.-H.). Bij kon. besluit van den 26 April is o.a. art. 14 van het kon. besluit van 27 April 1877 (Staatsblad n°. 87) gewijzigd als volgt Om tot de promotie te worden toegelaten wordt vereischt 1°. het bewijsdat het doctoraal-examen in die der in artikel 83 der wet van 28 April 1876 (Staatsbl. n". 102) vermelde wetenschappen waarin de graad van doctor wordt verlangdmet gunstig gevolg is afgelegd 2°. a. in de faculteit der rechtsgeleerdheid het schrijven van een proefschrift met minstens twaalf stellingen óf het schrijven van minstens vier en twintig stellingen ter keuze van den doctorandus b. in de overige faculteiten: het schrijven van een proefschrift met minstens twaalf stellingen. onverschillig gezicht uitalsof hij er in gedachte nog bijvoegde: »Het scheiden zal, dunkt me, hier niet al te moeilijk vallen Er kwam gloed in Xenia's oogen. »En wat zou de we reld van zulk een opzienbarend geval zeggen »De wereld? Om hare meening heb ik me nooit be kommerd." »Dat weet de hemel!" En met een heftigheid, zooals Janeck die nooit te voren bij haar had waargenomen, ver volgde zij: »Want ware dat het geval geweest, dan zou dit pijnlijk uur ons thans bespaard zijn gebleven Had de wereld met haar waarschuwende stem, had de meening uwer verwanten en standgenooten eenigen invloed op u uitgeoefend, dan zou het nooit zco ver gekomen zijn, dat wij tegenover elkaar staan als vreemden, dat onze vader met al zijn liefde slechts dit ééne giftige zaad gezaaid heeft, hetwelk in haat en tweespalt, in verachting en vijandschap opgeschoten is I Gij hebt u van mij losgemaakt en ik heb u niet teruggehouden, gij zijt mij vreemd ge worden en ik heb 't geduld Geduld, omdat gij niet ge luisterd hebt naar de meening der wereld, omdat Plotseling brak Xenia af, daar ze tot haar schrik be speurde, dat ze zich te veel liet meeslepen en hare kalmte dreigde te verliezen. Waartoe al die herinneringen, gravin?" zei Proczna bedaard. »Ze leiden ons slechts af van het onderwerp van ons gesprek en kunnen toch in geen geval eenige veran dering in de omstandigheden teweeg brengen Een zonnestraal brak door de sneeuwwolken en wierp door de gekleurde ruiten een purperroode streep over Xenia's haar, als gloeiende vonken brandde ze daarop. Janeck boog zijn gefronst voorhoofd wat naar haar toe. Waarom ook moet het anders zijn De poolsche von deling, de zoon van den rebel en uit zijn vaderland ver drevene, zou naast gravin Dynar een treurige rol gespeeld hebben vroeg of laat, eenmaal zou 't er toch toe ge komen zijn, dat men den schandvlek van poolschen bloede op het wapenschild had uitgekrastEn waarom dus een wending van het noodlot ons zeiven ten verwijt gemaakt Ik ben gelukkig en tevreden met mijn lot en begeer niets anders en gij, gravin, geniet het bevredigend gevoel, bereikt te hebben wat u het toppunt van geluk scheen Laten dus onze wegen gescheiden blijven, en geen onzer zal, dunkt me, den ander missen." Wordt vervolgd. Wereldtentoonstelling Amsterdam. Den 11 is de tentoonstelling in tegenwoordigheid van tal van genoodigden, waaronder de ministers van Houten, Roëll, van der Sleyden en van der Kaay geopend. In het receptie-paviljoennaast den hoofdingang van het tentoonstellingsgebouw, sprak de voorzitter van het Uit voerend Comité, de heer mr. N. A. Calisch, de openings rede uitaan het slot waarvan hij den opper-ceremonie- meester van de Koningin mr. M. W. du Tour van Bel- linckhave, uitnoodigde te voldoen aan de opdracht van H. M. de Koningin-Regentes en de tentoonstelling te openen. Deze voldeed daaraan en deelde mededat H. M. als bewijs Harer erkentelijkheid den voorzitter en den onder-voorzitter van het Uitvoerend Comité de heeren mr. N. A. Calisch en G. van Mesdag benoemde tot ridders in de orde van den Nederl. Leeuw. Daarna sprak de burgemeester van Amsterdam nog een kort woord. Het gezelschap bracht vervolgens eerst een bezoek aan het tentoonstellingsgebouw, aan de Prins Hendrik, de mailboot en ten slotte aan Oud-Holland en wel door de Dordrechtsche poortwaar de hellebardiers op wacht stonden en het vendel voetvolk dat geschaard stond den bezoekers het militair saluut bracht. De heer Fabius, voorzitter van het Comité van Oud-Holland sprak het volgende berijmde welkom uit: Gegroet, driewerf gegroetUit naam der burgerij Van Holland's nieuwe stad, aan d'Aemstel en aan 't IJ Roep ik U't welkom foe - treed thans Oud-Holland binnen; Wy zijn fier op Uw komst, gezant der Koninginne, En boodschap onze vreugd Haar, onze patrones. - Heil Neêrland's hoop van Staat, heil Neêrland's Regentes. Oud-Holland is herleefd - aanschouw zijn poort en straten, Zijn gracht en marktplein en zijn steêhuis, zijn soldaten, Als in prins Maurit's tijd gestoken in 't harnas Toen Neêrland's legerschaar Europa's krijgsschool was Toen Holland's vloot haar vlag op alle zeeën toonde En 't trotsche Amsterdam zich als eon keizer kroonde. Oud-Holland dus herleefd.een beeld van vroeger tijd Het machtig Holland, eens een Brit en Gal ten spijt Het land van Rembrandt nog - wat zal de toekomst geven Mijn Neêrland wanhoopt niet de glorie kan herleven Ginds bergt een trots gebouw de paarlen van 't verleén En straks komt half Euroop ter messe hier bijeen. Zoo zal Oud-Holland dan voor ieders oog herrijzen En wijvan goeden stam welaan, laat ons bewijzen Dat Nederland, hoe klein, zijn grootheid heeft bewaard En dat Jong-Holland weêr Oud-Holland evenaart. Weest allen welkom dan, en schouw in 't rijk verleden, In deze nieuwe stad, de jongste van de steden. In het Paleis van Volksvlijt had een feestmaaltijd plaats en des avonds werd een vuurwerk afgestoken. Volgens het Handelsblad was het aantal bezoekers op den 12op de tentoonstelling 9400 betalende, Oud-Hol land 9600, de Mailboot 6100. De gemeenteraad van Leiden heeft den 29 in be ginsel met 15 tegen 12 stemmen verworpen het opnemen van bepalingen omtrent minimum loon en maximum arbeidstijd in de bestekken en voorwaarden van aanbe steding van gemeentewerken. Den 9 omstreeks half drie des namiddagsis te Tilburg de fabriek van wollen stoffen van de firma J. A. A. Kerstens in korten tijd afgebranddoor die ramp zijn ongeveer 100 werklieden buiten werk geraakt. De Hollandsche spoorwegmaatschappij heeft 109 uitgeloofd voor opsporing van den dader of de daders die door het leggen van steenen op de rails de Noord- wijker stoomtram deden ontsporen. Den 23 zullen door de Algemeene harddraverij-ver- eeniging wedloopen gehouden worden op het landgoed Cruijsbergen nabij Bussum. De gemeente Groningen ontving in 1894 als voor- deelig saldo uit de Veenkoloniën f 279387.20 uit den Reidewolderpolder f 77376.47 en uit den Ruigezandster- polder 30235.665, samen f 386999.335. In April werden bij het koloniaal werfdepot te Harderwijk 204 personen voor den indischen dienst aan genomen aan wie eene som van 48150 aan handgeld en premiën werd uitbetaald. Onder de 106 niet van de korpsen overgenomen personen waren 45 vreemdelingen. In April waren in Nederland aangetast door mond en klauwzeer 485 stuks vee van 26 eigenaars schurft 716 stuks van 5 eigenaars, 13 door vlekziekte van 11 eigenaars34 door miltvuur van 30 eigenaars en 27 door rotkreupel van 7 eigenaars. Alleen de provincie Gro ningen bleef verschoond. Beroepen tot predikant te Sandpoort ds. J. Kutsch Lojenga predikant te Kakhuizen. Burg. en weth. van Nieuwer-Amstel hebben aan de gezamenlijke buskruitmakers van Noordholland Utrecht en Zeeland vergunning geweigerd tot het op richten eener inrichting tot het vervaardigen van sal peterzuur benoodigd voor het. maken der rookzwakke buskruitsoorten op het terrein van den buskruit molen genaamd »de Oude molen", te Buurtover Ouderkerk. Helder. De in de timmermanswerkplaats van Winder geheerscht hebbende brand blijkt gesticht te zijn door een negenjarigen knaap. Hij had brandende hout krullen door een gat in de houten loods geworpen. üchagen. Het bestuur der zwemvereeniging heeft den bewaarder der badtent last gegeven deze weer te plaatsen. De volgende week zal de vereeniging eene ver gadering houden. Den 9 geraakte een jong paard, gespannen voor den postwagen van Barsingerhorn, door het breken van het leidsel op hol. De twee inzittenden sprongen nit den wagen en bekwamen bij hun val vrij ernstige verwondingen. Op de hoogte van het hotel-Vader werd het hollende dier door een der knechts gegrepen. Schermerhorn. Aan 56 kinderen van de hoogste klasse der openbare school alhier, werden door do vereeni ging »Floralia" donderdag, den 9, bloemzaden uitgereikt. Bepaalde zich dit het vorige jaar tot een tweetal soorten, thans ontvingen zij de zaden van clarkia elegans, dubbele dwergzinnia's, dwergafrikanen en zomerviolieren. In den nazomer worden de plantjes, die uit deze zaden voort komen, tentoongesteld en aan de beste kweekers hiervan prijzen toegekend.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2