Stadsberichten. BURGERLIJKE STAND. Programma van het koninklijk beazoek in IVoordbrabant. Het programma van het bezoek van de Koningin en de Koningin-Regentes aan de gemeente 's-Hertogen- bosch, op 15 en 16 Mei e.k., komt, kortelijk saamgevat, hierop neer Woensdag 15 Mei: 10.21 nur. Vertrek per «tra-trein van Nijmegen naar 's-Hertogenbosch. De trein stopt te 10.42 uur te Ravenstein 11.8 uur aankomst te 's-Her- togenbosch. 11.30 uur H.H. M.M. stappen af aan het Gouvernements-hötel. 11.40 uur bezoek van H. M. de Koningin-Regentes aan het «Groot Zieken-Gasthuis." 12.30 uur déjeuner in het Gouvernements-hötel. 2 4 uur audiëntie aan inwoners van Noord-Brabantdoor H. M. de Koningin Regentes te verleenen in het Gou vernements-hötel. 45 uur bezoek van H. M. aan de kathedraal van St.-Jan en aan de «Illustre Lieve Vrouwe Broederschap." Kinder-cantate aan de parade. 6.30 uur diner in de Statenzaal van het Gouvernements-hötel, aan H. M. aangeboden door de Staten der provincie Noord- Brabant. 8.50 uur rijtoer door de stad. Bezichtiging der illuminatie. 9.45 uur vertrek per extra-trein naar Nijmegen. 10 29 uur aankomst te Nijmegen. Donderdag 16 Mei: 10 uur vertrek per extra-trein van Nijmegen naar 's-Hertogenbosch. 10.44 uur aankomst te 's-Hertogenbosch. Rijtoer over Hintham Berlikum, Den Dungen en St.-Michels-Gestel naar Vucht. HH. MM. brengen te 12.15 nur een bezoek aan het instituut voor doofstommen te Sint-Michiels-Gestel. 1 uur déjeuner in de villa Reeburg, aan HH. MM. aangeboden door jhr. Van der Does de Willebois, burgemeester van 's-Herto genbosch. 2 uur bezoek van H. M. de Koningin-Regentes aan het krankzinnigen-gesticht «Voorburg" te Vucht. 2.50 uur vertrek van «Reeburg'', terugkeer naar 's-Her togenbosch. Ruim 3 uur aankomst Vuchteruitgang. 4.155.15 uur receptie voor dames in het Gouvernements- hötel. 6.30 uur diner in het raadhuis, aan HH. MM aangeboden door den gemeenteraad van 's-Hertogenbosch. 9.15 uur HH. MM. verlaten het Gouvernements-hötel. Vuurwerk op het terrein ten noorden van den Stationsweg. 9.45 uur vertrek van den extra-trein naar Nijmegen. 10j29 uur aankomst te Nijmegen. De gemeenteraad van Maastricht heeft eene veror dering vastgesteld, waarbij verboden wordt andere vlag gen dan die mot de nationale kleuren of van Waldeck- Pyrmont te ontplooien. De lijst van hoogstaangeslagenen in Gelderland bevat 341 namen met f 695.71 als laagste gezamenlijk bedrag van aanslagen, dat tot plaatsing op de lijst heeft geleid; die cijfers zijn voor. Overijsel 196 en f 470,05. De Leeuwarder Waterleiding-maatschappij die op 31 December 1894 1479 contracten gesloten had tegen 1318 een jaar vroeger keert over 1894 31/2 dividend uit. Door het spelen met lucifers van een zesjarig kind zijn bij Veenendaal 6 bunders achtjarige dennen van graaf Bentinck te Amerongen afgebrand. De bevolking van Zeeland, welke op 1 Januari 1894 bestond dit 101.134 m. en 103.427 vr., bedroeg op 1 Jan. 1895 102.467 m. en 104.761 vr. De bevolking van Middelburg was op laatstgenoemd tijdstip 18173 en van Vlissingen 15590. Te Bierum (Groningen) is eene boerderij afgebrand, waarbij eene koe, een kalf en twee vette varkens in de vlammen omkwamen. Den 8 des namiddags is de voorraad turf en stroo der papierfabriek te Nieuwersluis afgebrand. Haarlem. Den 13 is de werkstaking der tim merlieden welke in de laatste dagen reeds zeer weinig meer beteekende na het houden eener vergadering in het Volksgebouw, geëindigd. Schagen. Den 12 had in het lokaal «Blauw" het concert plaats, waarvoor de heer Hille van Amsterdam de welwillende medewerking had verkregen van den be kenden bariton-zanger, den heer Orelio, den pianistden heer A. Kooger van Alkmaar, en een 25tal zangers uit Schagen en Hoorn. De talrijkheid van het publiek gaf den heer Hille het beste bewijs, hoe men het waardeerde dat hij geen moeite had gespaard om een zoo schoon concert den kunstminnaars te kunnen aanbieden. De drie mannenkoren «Zondag op het meer" (Heinze), «Len telied" (Verhulst) en «Meeresstille" (0. L Piscber),werden over het geheel goed gezongen, vooral het laatste, voor de zangers het minst gemakkelijke. «In 't woud, van R. Hol, dat de tweede afdeeling vulde en waarin de solo's door den heer Orelio heerlijk schoon werden gezon gen, werd uitnemend ten uitvoer gebracht. Het was merkbaar, dat er iets van den gloed en de kracht, die Orelio bezielden, op de zangers afstraalde en hen aan greep en deed inspannen tot het bereiken van een schoon doel: Hol's gedachten zoo goed mogelijk weer te geven. Het grootste gedeelte van het programma bestond uit liederen van den heer Orelio. Met welk een geestdrift het publiek hem telkens en telkens weör toejuichte, laat zich niet beschrijven. Zijn groote Aria uit «De Vliegende Hollan der" van R. Wagner maakte vooral een grooten indruk. «Twee Kerelen," «Haarlem's Liedeken,«Van een Konings Vrouwe" en een aardig laatst nummertje al deze lie deren deden snaren trillen van het reinste gevoel. De heer Orelio heeft zich zondag in Schagen warme vereerders verworven. Dien grooten zanger bij zjjn zingen te be geleiden mag eene eervolle, doch moeielijke taak heeten. De heer A. Kooger van Alkmaar, die het concert in- loidde met een drietal zeer lieve nummertjes «Preludium" (Grieg), «Lied" (Röntgen), «Gavotte" (Grieg), kweet zich daarvan op hoogst prijzenswaardige wijze. Hem komt veel dank toe voor het succes van den avond. Texel. Door de afdeeling «Texel" van de Hol- landsche Maatschappij van landbouw is in hare jongste vergadering besloten den 4 September van dit jaar eene afdeelingstentoonstelling te houden te Den Burgdie zich hoofdzakelijk zal bepalen tot rundvee, paarden, schapen zuivelproducten vogels, vruchten en landbouw- en zuivelvoortbrengselen. Er zal verder eene verloting ge- honden worden van op die tentoonstellinggekochte voorwer pen. De heeren G. J. O. D. Dikkers, J. Roelofs C. M. Koorn P. C. Koorn P. R. Keijser, J. Roeper en P. J. Roeper werden gekozen als leden eener commissie van regeling tot bijstand van het bestuur. Te Oosterend waar sedert jaren eene predikantsvaca ture bestaat, doordien de gedane beroepen steeds zonder gevolg bleven zalnu dezer dagen door de synode der ned. hervormde kerk dispensatie is verleend door den kerkeraad een godsdienstonderwijzer aangesteld worden. Heerhugowaard. Onder vele blijken van be langstelling herdacht de heer A. Wonder Pz., burge meester dezer gemeente zjjne vijf- en twintigjarige ambtsvervulling als secretaris van het Ambacht van Westfriesland, genaamd Geestmerambacht. Sehermerhorn. Door de kiesvereeniging alhier is den 12 tot candidaat gesteld voor lid der prov. staten de heer mr. L. 0. van Bommel, kantonrechter te Pur- merend, aftredend lid. De werkzaamheden aan de baan van den tramweg al hier zijn om het publiek onbekende redenen plotseling gestaakt. Een gebouwtje, door den aannemer der lijn op de rails geplaatst, wordt door twee zijner werklieden bewaakt. De algemeene gedachte is, dat dit alles met de steeds hangende kwestie tusschen directie en aanne mer in verband staat. De herstellingswerken aan het kerkgebouw alhier zijn gegund aan den laagsten inschrijver, den heer F. Rike te Alkmaar. Schagen. Den 13 vergaderde de alhier gevestigde afdeeling van «het Witte Kruis". Na de behandeling der ingekomen stukken werd de voorzitter der afdeeling, de heer S. Berman gekozen tot afgevaardigde voor de algemeene vergadering. De heeren J. Breebaart Kz., WinkelM. J. van Leeuwen Rijp en Dr Westerman Holstein Purmerend werden door de afdeeling als leden van het hoofdbestuur gekozen met algemeene stemmen. Het aanstellen van een desinfecteur werd uitgesteld. Door Dr Melchior werd de aandacht gevestigd op de pomp voor het huis van den heer tlazeu die geplaatst is op een riool. Hij wenschte haar buiten gebruik te stellen. Bij kon. besluit van den 11 is benoemd tot ridder in de oide van den Nederl. Leeuw de heer W. Verweij Azn., hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, gewezen hoofdingenieur van de Nederl. Zuidafrikaausche spoor wegmaatschappij. Bij kon. besluit van den 11 is benoemd tot heem raad van den Anna Paulownapolder C. Renszoon Waiboer idem van den polder Waard Nieuwland te Wieringen de de heer J. Bosker; idem van den polder de Schermeer de heer J. Blom Jz. Amsterdam. Bij kon. besluit van den 6 is be noemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw de heer A. G. Mörser Brnyns gezagvoerder van het stoom schip Koningin-Regentesder stoomvaartmaatschappij «Nederland", en tot ridder in de orde van Oranje-Nas- sau, de heer H. B. Wiardi Beekman, procuratiehouder van de directie dier Maatschappij. Den 11 is een kind van 14 maanden in de Vrolik- straat achter het Oosterpark uit een raam van de derde verdieping gevallen. Bij aankomst aan het gasthnis bleek het reeds overleden te zijn. Bij kon. besluit van den 11 is de heer mr. B H. Up- meijer, ontvanger voor het recht van successie, eerste kantoor, alhier op verzoek eervol ontslagen met dank betuiging voor de den lande bewezen diensten. Den 13 zijn vijf onderwijzeressen geslaagd, nl. J. P. Coopmans en A. O. Dorsman alhier, J. Dirks van Hoorn, J. Costerus van Nieuwer-Amstel en A. K. Dekker van Zaandam. Aoordsehermeer. Door mej. M. Kriek wed. Jb. Glijnisoverleden te Schermeergemeente Scher merhorn is aan de diaconie der herv. gemeente alhier de som van 2000 vermaakt. In den polder Waard en «roet staan de ge wassen in het algemeen zeer voordeelig. De wensch naar regenthans elders algemeenwordt door de polder boeren niet gedeeld. Voor het fijne zaad mag het geen kwaad kunnen doch over het algemeen zijn droge jaren in deze polders de voordeeligste. Barsingerhorn. Voor de regen waterbak van «het Witte Kruis" te Kolhornjs thans ten derden male eene andere plaats aangewezen. De tweede plaats bleek ook al minder geschikt te zijn wegens de slapte van den grond. Er werden hier thans enkele ansjovissen gevangen zeer klein van stuk. Men hooptdat deze de voorhoede van geheele legers zijn. De tentoonstelling te Kolhorn, uitgaande van het Nntsdepartementzal op de beide Pinksterdagen, 's-na- middagsgeopend zijn tegen slechts 10 cents entrée. Inzenders alsmede de Nutsleden hebben vrijen toegang den 29 Mei worden inzendingen aangenomen. Bij de in zending moet worden opgegeven, of dit ter mededinging of ter opluistering geschiedt. Aan deze tentoonstelling is als gewoonlijk eene loterij verbonden. De prijs der loten is als de entréeslechts op 10 cents gesteld. Dat veel aardigs en kunstvaardigs zal worden tentoongesteld, is berichtgever bekend dat het getal bezoekers en koopers van loten hiernaar geëvenredigd moge zijn, dit mag, het goede doel in aanmerking genomen met grond worden verwacht. Van bet belangwekkende werk van W. Cool ge titeld „de Uombok-expedltle", verscheen de derde aflevering. Het boek wordt geïllustreerd door G. B. Hooijer. Deze derde aflevering bevat het portret van den gesneuvelden luit.-kolonel P. van Lawick van Pabst. De Alkmaarsehe Ijzergieterij was den 14 laagste inschrijver voor perceel 3 van de door de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij gehouden aanbesteding van de levering van diverse gegoten ijzeren voorwerpen ten dienste der centrale werkplaatsen te Haarlem, gedu rende 1895/6, voor f 4.96 per 100 P. De barometerstand alhier was als volgtop den 12 769 6 den 13 770.4; den 14 768.9. Uit het tweede jaarverslag van den Ned. bond van post- en telegraafbeambten „de Post", afdeeling Alk maar over 1894 1895, blijkt, dat de vereeniging 48 donateurs telt, waarvan de contributie woidt gebruikt tot hot verleenen van uitkeering bij ziekte of overlijden en zoo noodig steun aan de weduwe in de eerste weken van haar weduwestaat. De gezamenlijke inkoop van winterprovisie slaagde weder uitstekend de inkoop van brandstoffen moest door t e weinig deelneming uitgesteld worden. De ten vorigen jare mislukte poging tot verlichting van zondagsdienst slaagde dit jaar. Als afgevaardigde ter algemeene vergadering te Amster dam werd de voorzitter J. J. Neles benoemd, tot plaats vervanger J. van Maarleveld. Op 1 April 1895 bestond de afdeeling Alkmaar uit 48 donateurs on 20 leden, alsmede het bestuur, bestaande uitJ. J. Neles voorzitter T. Peetoom secretaris K. H. SmorenbergpenningmeesterJ. Brouwerle commissaris en J. Blank 2e commissaris. Uitslag van den personeelen wedstrijd en den wed strijd op de vrije baan uitgeschreven door de kegelclub „de Unie", alhier. Personeel: J. J. H. Fischer, Amsterdam, le prijs gou den medaille met 41 punten F. H. Thuring, Amsterdam, gr. verg. zilv. med. 2e pr. met 40 p.; G. L. Schuurman, Alkmaar 3e pr. verg. zilv. med. met 40 p.; M. de Wild Alkmaar4e pr. gr. zilv. med. met 40 p. E. DuportAmsterdam 5e pr. zilv. med. met 39 p. D. Everts Amsterdam 6e pr. zilv. med met 37 p. E. G. v. d. HorstAlkmaar7o pr. gr. bronzen med. met 37 p.L. M. J. Paleari Alkmaar, 8e pr. bronzen med. met 36 p.; J. M. Wiltson Amsterdam consolatie- prijs met 28 p. Y r ij e b a a n. W. van Huijstee Amsterdam 1 pr. met 50 p A. de Vries Alkmaar 2e. pr. met 45 p.; J. J. H. Fischer, Amsterdam, 3e pr. met 45 p D. Groot huizen, Alkmaar, 4e pr. met 44 p.; A.Mulder, Amster dam, 5e. pr. met 44 p. Groeneveld, Leiden, 6e. pr. met 44 p.; J. Lobach, Alkmaar, 7e p. met 44 p.; Joh. Frank, Noordscharwoude, 8e pr. met 44 p.D Stam, idem, 9e pr. mot 44 p.; G. Diepen, Alkmaar, 10e pr. met 43 p.; J. F. A. Roër, Alkmaar, lie pr. met 43 p. Ewaldi, te Amsterdam, die verleden week den le pr. behaalde (zijnde f 50 of een kunstvoorwerp), schonk deze f 50 aan de vereeniging «Liefdadigheid naar Vermogen" alhier. Na afloop gooiden de winners in de drie afdeelingen van den wedstrijd om den eereprijs. De groot zilveren medalje verwierf daarbij met 64 p. J. Lobach Alkmaar de zilveren medalje F. H. Thuring, Amsterdam, met 63 p. Purmerend-Alkmaar. Van de zijde des eersten aannemers meldt men ons het volgende, 14 Mei 1895 Veel hebben de couranten reeds bericht over de tram geschiedenis Purmerend-Alkmaar, doch wat er tot nu toe over geschreven werd, maakte onwillekeurig den indruk, eenigszins door partijdigheid of onkunde in de pen ge geven te zijn en dient dit bericht dan om het couranten- lezend publiek beter en geheel naar waarheid in te lichten. De trambaan moet in twee gedeelten opgeleverd wor den. Het 1ste deel loopt van af het station Purmerend tot aan de Klaterbuurt, welk gedeelte 15 November 1894 had moeten worden opgeleverd, wat echter voor den aan nemer door nalatigheid der Directie eene onmogelijkheid was en wel om de volgende redenen lste. Door de Directie te maken beschoeiingen in de Beemster waren 10 Mei 1895 nog niet af; 2de. Brug over de Beemsterringvaart en bazaltmuur langs de Kanaalkade te Purmerend, eveneens door de Di rectie te maken, zijn nog lang niet gereed, niettegenstaande beide noodig zijn om het eerste deel te kuunen opleve ren, en 3de weigert de Directie, niettegenstaande herhaalde aanvragenden aannemer richting aan te geven voor het leggen der rails in de gemeente Purmerendwat zijn oorzaak heeft in de omstandigheiddat bij do concessie onder meer als voorwaarde is gesteld dat er geen rail in Purmerend mag worden gelegd voordat de sub 2de genoemde bazaltmuur geheel en al gereed is. (Zie desbetreffende notulen van gemeenteraads-zitting Purmerend.) Het tweede gedeelte van den tram loopt van at Kla terbuurt bij de Rijp tot Alkmaar, waarvan de oplevering was vastgesteld op 15 Maart 1895 of zooveel later als de bruggen in de Schermeer en in den Eilandspolder respectievelijk na 15 November en 1 December 1894 door de directie zouden worden opgeleverd terwijl den aan nemer ook zooveel dagen uitstel wordt verleend als de tijd van besloten water langer dan dertig dagen mocht duren. (Zie 24 van het bestek.) De juiste datum, waarop de aannemer het tweede deel van het werk moet opleveren is dientengevolge nog niet vast te stellen want de bruggen in de Schermeer waren 22 April j.l. nog niet gereed terwijl datzelfde van de bruggen in den Eilandspolder tot en met heden kan ge zegd en gezien worden. De aannemer heeft thans beslag gelegd bij do provincie Noordholland op de verleende subsidie tot een bedrag van f 84500, de maatschappij gedagvaard tot ontbinding van het contract van aanneming en plaintes ingediend bij de officieren van justitie te Haarlem en te Alkmaar In de week van den 5 tot den 11 Mei zijn :n het badhuis van het Witte Struis genomen 63 kuipbaden, 116 regenbaden le kl. en 157 regenbaden 2e kl., samen 336 baden. Verkiezing Provinciale Staten. Den 14 kwamen 371 van de 1374 kiesgerechtigden voor leden der Provinciale Staten op. GETROUWD. 12 Mei. Jan Pater en Marijtje de Jong. Jacobus Jo hannes de Wit en Maria de Jong. Johannes Corneli8 Smit en Trijntje 01 ijJohannes Cor nells van Veenendaal en Trijntje van Hesselingen. Johannes van Latum en Oatharina Emke. Leendert Spruit en Maria Elizabeth Gerling. Pieter Bakker en Anna Catharina Koppers. GEBOREN. 11 Mei. Wilhelmina Johanna Maria d. v. Pieter Bier man ec Helena Maria Josephina Kosters. 13 Alida Wilhelmina Hendricad. van Jan Jacob de Mik en Eegje Beunder. OVERLEDEN. 11 Mei. Minad. van Andries van Dijk en Hester Hof meester 1 j. en bijna 9 m. 12 Lijsbeth Overechtgon. van Lourens Johannes Klijn53 j. Grietjed. van Rens Zomerdijk en Jansje Groot1 m. 13 Gesina Anna Schuit, wed. van dr. Jan Henricus Broers57 j. Catharina Hendrinad. van Willem Haartman en Trijntje Keijsper13 d

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 3