lieutenant de vaisseandat is de officier onmiddellijk staande onder den capitaine de corvette, zijnde een klein vaartuig, hetwelk het midden houdt tusschen een fregat en eene brik. In 1869, dus op zijn vijf en dertigste jaar verliet de jonge officier den zeedienst, en koos het pries terschap. Gedurende eenigen tijd was hij aalmoezenier aan de kweekschool voor onderwijzers te Auteuil en werd vervolgens benoemd tot professor aan het Katholieke Instituut van Parijs. Hij was kanunnik van Evreux en van Parijs, en ridder van het legioen van eer. De abt was zeer bekend in de wijk van de kerk Saint-Sulpice, ieder kende den grooten ouden manmet zijne lange bijna geheel witte haren, en die zijn fortuin gebruikte om wel te doen en de ellende zijner naasten te ver zachten. Zijdie den braven grijsaard vermoord heeft, is eene vrouw van vijf en dertig jaren, eene oude vrijster, juf frouw Amelot. Deze jonge dame had eene kleine rente, zij verdiende nog eene kleinigheid met naaiwerk en leefde voorts van enkele giften. Buitengewoon godsdienstig, ging zij alle dagen naar de kerkzoodat zij in hare parochie bij alle priesters bekend was. Sinds lang reeds had zij een bepaalden biechtvader, dien zij alle dagen bezochteerst was deze de père Méchain van de orde van Jezus, daarna de abt de Broglie, en in den laatsten tijd de abt Bnlliat. Toen zij nog den abt de Broglie tot geestelijken leidsman had, ging mejuffr. Amelot den priester iederen dag bezoeken in de Kapel der Karme lieten in de rue de Vaugirard, en wanneer zij hem daar niet vond ging zij naar zijne woning in de rue Paul Louis Courier. Zij overstelpte hem met hare klachten, want langzamerhand daalden hare geestvermogensde abt troostte haar zoo goed hij kon, doch word die be zoeken en dat naloopen toch ten laatsten vrij moede. Weldra openbaarde zich eene verandering bij mejuffr. Amelot, van overdreven godsdienstig werd zij plotseling anti-clericaalzij las boeken en geschriften waarin de priesters door het slijk gesleurd werden, zij ging zich verbeelden, dat de abt de Broglie hare zoogenaamde en ingebeelde biechtgeheimen aan haren nieuwen biechtvader en aan andere personen had verteldkortom zij wilde zich wreken op den abt. Zij kocht een revolver en ver telde aan verscheidene buren en kennissen, dat zij een priester wilde dooden, doch men lette niet veel op hare bedreigingen, omdat zij altijd weder naar de kerk liep. Kortomzij werd ten laatste zoo opgewonden, dat zij den abt de Broglie gedurende de mis opzocht en schan daal maakte waarom de oude man haar vast beloofde nog denzelfden dag bij haar aan huis te komen om haar te troosten. De abt hield woord, hij ging tot de oude jongejuffrouw, en zocht haar tot kalmte te brengen, doch zijne woorden hadden eene verkeerde uitwerking, want de gekkin schoot hem dood. Overmorgen woensdag wordt de lijkdienst gehouden in de kerk van de heilige Clotilde. Na de uitvaart zal het lijk vervoerd worden naar Broglie in het departement Eure, om in het familiegraf te worden bijgezet. Eindelijk na bijna 35 jaren zal Richard Wagner op de scène van de Parijsche Opera triompheeren met zijn Tannhauser. In Holland zal men het nauwlijks kunnen gelooven dat dit werk als geheel hier nog totaal onbe kend is. In Maart van het jaar 1861 beleefde dit drama hier slechts drie voorstellingen, men wilde het niet aan- hooren, men wilde Wagner niet begrijpen men begreep zijn genie dan ook niet en zonder het werk te hebben gehoord viel de opera voor een groot kabaal van gefluit en gesis. Eerst Pasdeloup, daarna Lamoureux en Colonne maakten dat de fransche ooren aan Wagner's mnziek ge- King en de bediende er achter na en Janeck, ten hoog ste ontsteld, ijlde de laatste treden af om zich bij de wilde jacht aan te sluiten. Spoedig had hij den ietwat zwaarlijvigen huisknecht ingehaald en zag de kat vlak voor zich door een op een kier staande deur schuiven, de jachthond haar na, flap, vloog de deur open en Janeck stond voor den ingang van het vertrek. In het eerste oogenblik wilde hij terugwijken, doch eensklaps schoot hij onder den uitroep: «Mijn God, gij brandtden drempel over op een jonge dame toe, die achteloos in een schommelstoel voor den haard lag en dood bedaard, zonder de minste notitie te nemen van de wildo jacht, bleef doorwipperen. Daar zij met den rug naar het vuur zat, slingerde haar lange vlecht met het roode lint bij elke schommeling van den stoel in de felle vlam. «Gjj brandt P' riep Janeck nogmaals, rukte metkrachtige hand freule Beatrice met stoel en al naar zich toe, greep ijlings de brandende linten en doofde tusschen zijn handen de vlam uit. Daarna richtte hij zich met een zucht van verlichting hoog op en sloeg een bijna toornigen blik op het aanko mend meisje, dat met een kreet, half van schrik, half van spijt, hem de vlecht uit de hand trachtte te rukken. Jongejuffrouw!" Janeck's stem klonk als die van een ver toornden onderwijzer, «dat was minstens zeer lichtzinnig van u, om den stoel zoo dicht bij het vuur te plaatsen, dat uw haar in de vlam kwam te hangen Zijt ge waarlijk nog zoo naïef, dat ge niet eens vermoedt, in welk een groot gevaar gij verkeerd hebt »Naïef? ik ben niet naïef, ik wil zulke uitdrukkingen niet hooren, onbeschaamde kerel, die volstrekt geen recht hebt mijn vlocht uit te dooven Ik ben geen.kind meer, ik ben zeventien jaar oud en weet zeer goed wat ik doe Ten hoogste getroffen keek Janeck haar in het lieve gezichtje, dat van louter gekrenkte waardigheid vuurrood werd na een poos van sprakelooze verbazing barstte hij in lachen uit. «Met uw verlof, damezei hij spottend, «hebt gij soms met uw zeventienjarig overleg dit brand offer aangericht, om te zien of ge voor het vervolg «vunr- vast" zoudt. zijn Beatrice had een erg meewarigen blik op haar vlecht geworpen, daarna wierp zij fluks het hoofdje in den nek en bootste den meest indrukwekkenden blik barer nicht Xenia na. «En als dat eens zoo was, mijnheer?'' »Dau was 't eerst recht noodig, dat ik toeschoot, om zulk een moedige jonge dame voor de wereld te behouden 't Is nog veel te vroeg, freule Beatrice, voor dergelijke gewaagde proefnemingen; gij hebt immers gezien, dat het als een stroovuur opflikkerde." Verbaasd zag zij hem aan, half wantrouwig, half nieuws- wend geraakten. Nadat Lanmrreux tevergeefs beproefd had de opera Lohengrin in het Eden-theater ten tooneele te voeren toen men op straat letterlijk met de politie slaags raakte, gelukte het eindelijk voor eenige jaren ge leden aan de directie van de groote Opera eerst Lohen grin en daarna de Walkyrie met buitengewoon succes te vertoonen. Het is waar dat gedurende de eerste avonden dragonders den schouwburg moesten beschermen. Thans krijgen wij dan eindelijk den Tannhauser. De titelrol is in handen van den beroemden zanger van Dijck, den echten grooten Wagner-tenor, de rol van Elisabeth wordt vervuld door mevr. Caron, die van Wolfram door den heer Renaud. Venus is mejuffr. Brenal. Wij durven thans bij deze vierde voorstelling van den Tannhauser aan dit drama een succes voorspellen, grooter nog dan in 1861 gedurende drie avonden het schandaal was. J. M. T. DIITICHLAIVD. Rijksdag. Bij de eerste lezing van het tweede aan- vullings-kredietontwerp heeft de minister Bötticher ver klaard dat den 1 Juli het Noordoostzeekanaal overal de volle diepte zal hebbende volle breedte op ééne plaats nog nietmaar de breedte is grooter dan die van het Suezkanaal. Natuurlijk kunnen nieuwe aardstortin gen plaats hebben maar reden tot ernstige bezorgdheid is er niet. (Toejuichingen.) Pruisen. Het Heerenhuis beraadslaagde den 16 over het voorstel van graaf Mirbach betreffende het doen van stappen tot spoedige regeling van de muntkwestie ten einde te komen tot invoering van internationaal bimetallisms. Dr. Koch president van de Rijksbank bestreed het voorstel en waarschuwde de regeeringen, door het op nemen van dergelijke plannen ongeluk en verwarring te stichten. De minister-president Hohenlohe verklaardedat het Staats-ministerie nog geen besluit had genomen over het voorstel. Hij kon dus geen bepaald standpunt innemen, maar bleef bij zijne in den Rijksdag afgelegde verklaring, dat de regeering het zilvervraagstuk in vereeniging met de verbonden regeeringen aan een vorder onderzoek wil onderwerpen en eventueel met de bevriende mogendheden samenkomen tot overweging van gemeenschappelijke maatregelen. Eerst moest echter een grondslag gevonden zijn. Zoodra de antwoorden waren ingekomen, zullen nieuwe pogingen tot voortzetting van internationale ge dachten wisseling worden gedaan. Daarom beval hij aan, indien men de zaak niet schaden wilde, het voorstel-Bec- ker aan te nemen, waarin wordt voorgesteld, den wensch naar invoering van het internationaal bimetallisms weg te laten. Het Huis verwierp het voorstel-Becker echter met 72 tegen 38 stemmen en nam met hetzelfde stemmental het voorstel-Mirbach aan. EAÖELAAH. De regeering van Nicaragua heeft den 16 te Londen de door Engeland geëischte schade loosstelling uitbetaald. Lagerhuis. Den 16 is de begrooting bij tweede lezing aangenomen zonder hoofdelijke stemming. OOSTfiHRUH-HOMGARUE. De Magnaten- tafel heeft bij tweede lezing de overige artikelen van het ontwerp op de erkenning van den joodschen gods dienst aangenomen nadat een voorstel van graaf Zichy tot verwerping van het ontwerp was afgestemd. Ver volgens werd het ontwerp bij derde lezing aangenomen. gierig. «Kent gij mij «Dat zou ik denken «Hoe kan dat? Ik heb u toch nog nooit van mijn leven gezien «Wezenlijk niet, nichtje Bicky Denk eens eenige jaren terug zes zeven zomers misschien toen een groote, lange slungel van de hoogeschool kwam, om u telkens in Juli om de acht of veertien dagen te bezoeken, eerst in Karlsbad, vervolgens op Helgoland, in Ischl- en Interlaken, uw goede vriend, die altijd klaar was om paardje te spelen, aan het table d'höte nooit zijn taartjes opat Verdere hulp behoefde haar geheugen niet. Met den lui den vreugdekreet«Janeek beste Janeck gij zijt 't vloog Beatrice op hem toe. Het boekdat zij nog ia de hand hield, rolde op den vloer, en twee poezele armen werden om den hals van den grooten man geslagen. Beste Janeck, o, hoe prettig, dat ge eindelijk weer eens komt Onstuimig en teerhartig tevens vlijde zij zich tegen Janeck's borst't Was hem als een droom, als een stree- lende begoocheling, nu er ten huize van gravin Dynar een levend wezen gevonden werd, dat hem op die wijze wel kom heette. Hij, de eenzame, de verlatene, wien nooit twee armen met hartelijk onschuldig verlangen toegestoken waren wien nooit een stem had toegeroepen »Welkom te huis, welkom bij de uwen hij voelde zijn hart van warmte vervuld. Liefkozend streek hij met de hand over het aanvallig kopje «Dus ben je wezenlijk blij, Bicky, me weer te zien?" Zij boog zich wat achterover en keek hem vlak in de oogen, haar gansche ziel lag in dien lieven, helderen blik. «Hoe kunt ge zoo iets vragen '"juichte zij wat minder luidruchtig, «alsof gij uw vriendin van vroeger zoo slecht kendet, alsof gij niet heel goed wist, wie hier in huis altijd het meest van u gehouden heeft, van den aanvang af tot heden toe. Ja, kijk me maar verwonderd aan 't Is de waarheid, al klinkt 't nog zoo kinderachtig, dat zulk een klein meisje als ik, zoo'n reusachtigen man liefheeftBicky schudde haar lokken uit het aangezicht en lachte schalks. «En u heb ik in mijn gramschap een onbeschaamden kerel genoemd en u niet herkend en zou u liefst de oogen uitgekrabt hebben, tot dank dat ge mijn vlecht hebt gered 1 Hoe is 't mogelijk geweest O, ik dom, dom schaap, zoo blind en zoo doof te zijn Opnieuw sloeg ze hare armen om zijn hals, deed daarop een schrede achteruit en monsterde hem van top tot teen. «Maar wat ben je ook verbazend veranderd, neefl" riep ze al hoofdschuddend ter verontschuldiging, »zoo knap ben je vroeger nooit geweestenzoover ik me herinner, hadt je ook geen knevel." (Wordt vervolgd.) Graaf Kalnoky heeft opnieuw zijn ontslag ingediend, dat thans door den Keizer aangenomen is. Graaf Agenor Goluckowsky is tot opvolger benoemd. De hoofdleider der anti-semieten, te Weenen, dr. Lueger, is tot onder-burgemeester gekozen, nadat de liberale onder-burgemeester Richter, die zich aan eene herkiezing moest onderwerpen, zijne herbenoeming met 70 stemmeD tegen 66 op dr. Lueger niet aangenomen had. ITALIË. De minister der schatkist Sonnino heeft in een redevoering te Sancasciano den toestand van 's lands geldmiddelen ontvouwd. De algemeene toestand was zeer verbeterd onder de tegenwoordige regeeringwier program is, een werkelijk evenwicht tot stand te brengen en alle uitgifte van schuld te staken. Dank zij het tegen woordige stelsel zal het land, nu nog een herstellende zieke, de volle gezondheid terugkrijgen. Het dienstjaar 189495 zal sluiten zonder den toestand der schatkist te verergeren de vermeerdering der buitengewone uit gaven voor Afrika zal gecompenseerd worden door een vermeerdering van de douane-ontvangsten en een vermin dering van de kosten van den wisselkoers. Een bedrag van 90 mill, lire aan pasmunt is aan den omloop ont trokken zonder den wisselkoers sleehter te maken, die tot 10 punten gedaald is. Het in omloop zijnde papiergeld verminderde met ongeveer 150 millioen, en de metaal reserve vermeerderde met 129 millioen, waarvan 44 mil lioen in goud het officieel disconto is verlaagd van 6 op 5. De italiaansche Bank is weer in werking gesteld en men arbeidde aan de hervorming van de Bank van Napels de koersen van de geconsolideerde buitenlandsche schuld zijn met 16 17 punten verbeterd. Hij schreef den ernstigen fïnancieelen toestand aan vroegere regeeringen toe. Vergeleken bij het dienstjaar 1891/92, zijn de uitgaven thans met 70 millioen verminderd. Er is geen enkele kunstbewerking noodig om de schatkist te hulp te komen. De dienst der Juli-eoupon van de bin nen- en buitenlandsche schuld is thans reeds verzekerd. Indien het Parlement de voorstellen der regeering goed keurt, zal men er in slagen, evenwicht in de begrooting te brengen. SW1T8ERLAWD. In verscheidene kantons is het verkeer gestremd door hevige sneeuwstormen. Tweede Kamer. Fersomeele belasting. Het wetsontwerp tot herziening der wet op deze be lasting gaat uit van het beginsd, dat enkel verteringen worden belast, terwijl kleine verteringen lichter getroffen worden dan groote. Als grondslagen blijven huurwaarde, dienstboden, paarden, haardsteden en mobilair. De grond slag «deuren en vensters" vervalt. De grondslagen «haardsteden en mobilair" worden ontdaan van de tegen woordige gebrekende gemeubelde woning met de in gebruik zijnde stookplaatsen, wordt het kenteeken. Win kels, plaatsen van uitstalling, werkboden, werkpaarden worden zonder eenige beperking, onbelast. Kantoren blijven belastevenals koetsierspaarden van geneesheeren en paarden van paardenverkoopers en verhuurders. De be lasting blijft behouden voor sociëteiten, koffiehuizen, restau- ratiën, schouwburgen en andere inrichtingen tot gebruik van eet- of drinkwaren of tot vermaak of ontspanning. Met het getal der inwonende kinderen wordt rekening gehouden. Vermindering der belasting wordtgeëvenredigd aan het getal kinderen. Voor bewoners van perceelen van zeer lage huurwaarde is de vermindering het grootst. Wordt vervolgd. Provinciale Staten. Helder. Gekozen de heer C. D„ Zurmühlen, lib., met 525 st., tegen 382 st. op den heer A. P. Staalman, a.r. Bij kon. besluit van den 8 is gewijzigd de ver houding tusschen het nominaal kapitaal der door reken- plichtige ambtenaren ten behoeve van den Staat te ver binden inschrijvingen op het Grootboek der Nat. Schuld en het bedrag, waarvoor zekerheid moet worden gesteld. Hierbij is o. a. vastgestelddat in art. 1 van het kon, besluit van 12 Juni 1825, zooals dat is gewijzigd bij kon, besl. van 18 Nov. 1882 en 21 Juni 1889, in plaats van de woorden, «voor iedere zeventig gulden", wordt gelezens «voor iedere tachtig gulden." Te Stadskanaal werd den 15 des ochtends de on derwijzer S. M. Coolhaas van der Wonde te vergeefs in de school verwacht. Na ingesteld onderzoek bleek, dat noch hij noch zijne vrouw in den afgeloopen nacht te huis waren geweest. Des namiddags werden de lijken van beide personen uit de hoofdvaart opgehaald. Daar het den 14 des avonds vrij donker was zoo vermoedt mendat zij door de duisternis misleidin het water zijn geraakt. Het horloge van den man stond stil op 11 uur. Amsterdam. Den 16 zijn de zes voor onderwij zeres geëxamineerde dames geslaagd n.l, A. M. E. F. Reinders M. P. Rombouts J. Mulder en F. A. Meijjes alhier en A. A. M. L. Riedel en P. J. E. Niermans te Haarlem; den 17 drie van de zes, nl. de dames E. O. Janssen van Raay te Haarlem en B. Schultz en W. J. M. Sebbelee alhier. Den 16 waren de heeren J. Koster en Zoon alhier laagste inschrijvers voor het bouwen eener badinrichting met overdekt zwembassin aan den Heiligenweg voor f. 79448. Den 16 is op voorstel van het bestuur met 28 tegen 6 stemmen besloten tot ontbinding der radicale kiesvereeniging Amsterdam. De Surinaamsche Bank keert over 1894 9 pet. divi dend uit. Haarlem. Den 16 is door het provinciaal be stuur bij enkele inschrijving aanbesteed: le het maken eener aanlegplaats voor kolenschepen en eene steenkolenbergplaats nabij het niouwe stoomgemaal te Schellingwoude geraamd op 7960. Laagste in schrijver O. Hoen te Nieuwendam voor 6959; 2e het leveren van steenkolen ten behoeve van de stoomgemalen te en nabij Schellingwoude geraamd op J 7.10 per scheepston. Laagste inschrijver W. H. Berg huis te Amsterdam voor f 6.66 per scheepston. Burgemeester en wethouders hebben den Raad voorge steld het subsidie van ten hoogste 10000, aan het gemeentelijk muziekkorps verleend gedurende 1894 en 1895 overeenkomstig het Terzoek van commissarissen voor een jaar wederom te verleenen.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 6