Poolsch Bloed, No. 61. Zeven en Megentigste Jaargang, 1895. WOENSDAG 22 M EI. Wegens den Hemel vaartsdag zal de Courant HONDEKDAHAVONI) niet worden uitgegeven. Inschrijving Schutterij Buitenland. FEUILLETON. Nederland. NATALY VON ESCHSTRUTH. ALKIIAIRSCHE OOURAi\T. Deze Courant wordt Dlmsd»g-, Donderdag- en Xaterdagnvoiud uitgegeven. Abonnomentsprjjs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80franco door het geheele rijk 1, Bo 8 nummers f G,OG. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer: 3. Prjjs der gewone AdvcrtenUën: Per regel j O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. RINSRAG en DONDERDAG, van des middags 12 tot des namiddags 2 uren ter gemeente-secretarie tot en met 31 Mei a.s. BELGIË}. Bij de herstemming voor lid der Kamer op den 19 is te Thuin (Henegouwen) gekozen de katho lieke candidaat Bailly met 22188 stemmen waaronder die der gematigde liberalen. De socialistische candidaat Leken bekwam 22183 stemmen. De verkiezing geschiedde in plaats van een afgetreden gematigd-liberalen afge vaardigde. De kamer van koophandel te Yerviers heeft met 61 tegen 5 stemmen eene motie aangenomen ten gunste van eene onverwijlde inlijving van den Congostaat. DUITICHLMD. Rijksdag. Den 17 werd de suikernoodwet behandeld. De staatssecretaris von Posadowsky lichtte het ontwerp toe, en zei dedat het minder het belang van de nijver heid dan van de suikerwortelboeren goldde verwerping van het ontwerp zou dan ook de agrarische beweging in den lande doen toenemen. De regeering had de uit- voerpremiën geleidelijk verlaagd en was van plan ze ge heel af te schaffen. Hij deelde voorts nog mede, dat een uitgewerkt hervormings-wetsontwerp aan het ministerie is voorgelegdmaar het kan in deze zitting van den Rijksdag niet ingediend worden. Minister von Hammerstein verzocht de noodwet aan te nemen en deelde mede, dat deze tot 31 Juli 1897 zon gelden. Ten slotte werd een voorstel van Spahn aangenomen waarin de Bondsraad wordt gemachtigd de nitvoerpre- miën voorgoed of tijdelijk te verlagen of af te schaffen, ingeval andere landen de premiën ook verlagen of af schaffen. Toen men overging tot stemming over het wetsont werp met het voorstel-Spahn bleek dat niet genoeg leden aanwezig warenom een besluit te nemen weshalve de zitting werd verdaagd tot den 20, toen de wet met 191 tegen 45 stemmen aangonomen werd. Pruisen. Het Huis van afgevaardigden heeft het voorstel van het centrum om de in 1873 afgeschafte artikelen der grondwet betreffende de christelijke kerk te herstellen verworpen. Alleen de polen stemden met het centrumde overige partijen verwierpen na korte verklaringen de door het centrum verlangde grondige bespreking. 35) Janock vatte beide haar handen. «Waarom is het noodlot zoo wreed geweest, de eenige genegenheid, die in mijn vaderland voor mij gekoesterd werd, voor mij verborgen te honden Welk een kostbare schat zou voor mij de zeker heid geweest zijn, dat het aandenken aan mij in zulk een lief hoofd en hart woonde «En hebt gij mij dan aanstonds herkend In de stem van het jonge meisje lag iets, dat Proczna onwillekeurig deed glimlachen. Langzaam schudde hij het hoofd en zijn blik dwaalde over hare gestalte en haar gelaat, als wilde hij een vergelijking maken tusschen het heden en verleden. In zijn herinnering leefde een kind, wild,onstuimig met kortgeknipt haar en een echt poppengezichtje, en nu stond er een bevallig figuurtje van middelbare grootte voor hem, een pas ontloken roos, aanlokkelijk en in de volle betoo- vering der prille jeugd. Wel lachte hem ook thans nog een rond kindergezichtje met een brutaal wipneusje, een niet al te kleinen, maar kersrooden mond en kuiltjes in de wangen tegen, doch de groote, lichtbruine oogen sche nen een geheimzinnige waterspiegel, op welks bodem de gonden schat der ziel verborgen ligt, herhaaldelijk flikkert het verraderlijk, ten teeken van den tooverachtigen strijd tusschen maagd en kind. «Neen, Beatrice, ik zou je niet herkend hebben," ant woordde hij, «als ik je niet hier in huis had aangetroffen. Je bent een heele dame geworden, en, me dunkt, zelfs een zeer gevierdehoe trotsch zal ik zijn, in de salons mijne rechten als ond vriend en als neef op je te doen gelden!" FRANKRIJK. De torpedo-boot No. 20 is bij het eiland Aix omgeslagen. De kapitein en 7 man verdronken; vijf man werden door eene boot opgenomen. ITALIË. Den 18, des avonds, zijn te Arezzo, Pisa, Piaoenza Bologna en Parma schokken van aardbeving gevoeld. Te Grassina stortten 40 huizen in te San Martino is de kerk verwoest. Velen zijn godood of gekwetst. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De gemeente raad van Weenen heefc zeven anti-semitische wethouders gekozen. De verkiezing van een nieuwen burgemeester van Wee nen is door dr. Lueger op den 29 vastgesteld. Volgens het reglement van orde is voor de verkiezing van een burgemeester de volstrekte meerderheid noodig. Kalnoky heeft officiëel afscheid genomen van de amb tenaren van het departement van buitenlandsche zaken. De nieuwe minister van buitenlandsche zaken graaf Agenor Goluchowskidie den 18 den eed bij den Keizer aflegde is 46 jaren ond en behoort tot den poolschen adel. Laatstelijk was hij gezant te Bucharestuit welke betrekking hij vóór anderhalf jaar ontslag vroeg, naar het heetteomdat zijne vrouw niet legen het klimaat kon. Zijn voornemen is om do buitenlandsche staatkunde der monarchie in de richting vau graaf Kalnoky te blijven volgen. RUSLAND. De stad Brest-Litowskyeen plaats van 20000 inwonersis den 16 des avonds bij hevigen wind, afgebrand. Slechts eenige steenen huizen bleven behouden 30 menschen kwamen om. "VEREENIGOE STATEN. Te Midland (Michigan) trad in de vorige week een man van 21 jaar in hot huwelijk met een meisje van 18 jaar. Na de bruiloft namen de jong gehuwden in een nieuw huiseen ge schenk van den vader der brnidbun intrek. In den morgen van den bruidsnacht zag men plotseling vlam men uit het huis slaan die zich zoo snel verbreidden dat aan redding van het jonge paar niet meer te denken viel. Beiden werden als verkoolde lijken teruggevonden Later werd ontdektdat de trappen en vloeren met petroleum gedrekt en vette lompen onder de karpettten gestopt waren. Later heeft men een jong man in hech tenis genomen onder verdenking den brand gesticht te hebben. De brnid was met hem verloofd geweest voor zij haar tweeden verloofde ontmoetteom wiens wille zij hem verzaakt had. ®UID-AMERIKA. Het gebouw, waarin het con gres te Santiago zijne zittingen houdt i3 geheel in asoh gelegd. De brand wordt aan kwaadwilligheid toege schreven. Als in verrukking staarde zij hem aan, daarna slaakte zij een diepen zucht, vatte zijn hand en trok hem naast zich op den hemelsblauwen divan. «Ach, als je eens wist, beste Janeck, hoe dikwijls ik ver langend naar je heb uitgezien, hoe ik aan je gedacht heb, als aan den redder, die toch ten slotte komen moest, om mij nit den nood te helpen, of althans mij ten troost te zijn!" Er klonk een zacht snikken in hare stem en bezorgd boog Proczna zich tot haar over en zag haar vorsohend aan. «Uit den nood Wie kan toch wel mijn kleine Bicky verdriet aandoen Zij sloeg den blik neer. «Je moet niet Ueine Bicky zeg gen, beste Janeck, dat klinkt alsof ik nog een kind was, en ik heb toch reeds een jaar geleden mijn belijdenis gedaan Een schalksche trek vertoonde zicb op zijn gelaat, doch hij hield zich goed. «Wel nichtje, dat zon immers onge looflijk brutaal zjjn, zoo iets ook maar te denken Voor vreemde mensehen ben je al lang een persoon, die men eerbied dient te betoonen, maar ik schijn mij zeiven bij u vergeleken zoo erg ond toe, en leef nog zoo in de herin nering van vroegerdat ge mij zoo'n uitzondering wel moogt toestaan Er straalde zaligheid nit de groote oogen. «Ach, waren alle menschen maar zoo goed als gij, Janeck, dan zou 't heerlijk zijn op de wereld, dan zou ik niet zoo dicht bij dat vnur behoeven te schuiven, dan zou ik stellig over gelukkig zijn 1" De bediende trok King aan den ketting de zijkamer in, Proczna stond op en zei «Och, houd hem nog een oogenblik in de vestibule in bewaring, ik kom aanstonds en wenschte dan aangediend te worden bij mijnheer en mevrouw von Drach." Bieky wischte hare tranen af. «Ben je al bij Xenia ge weest Janeck knikte toestemmend, en de gegalonneerde wist met voel inspanning den jachthond weer over den drem pel te krijgen; daarop wendde Proczna zich nogmaals tot Beatrice en lei met. een ernstigen blik de hand op haar lokkig hoofd. De gemeenteraad van Amersfoort heeft den 17 in beginsel besloten tot het overnemen der gasfabriek in eigen beheer en machtiging verleend aan het dagelij ksch be stuur om eene schatting dier fabriek te doen plaats hebben door drie deskundigen, één te benoemen door den Raad, één door de concessionarissen en den derde door beide partijen. Later zal beslist worden, of de fabriek over genomen, dan wel of er een nieuwe gebouwd zal worden. Het kohier van de nienw ingevoerde plaatselijke directe belasting naar het inkomen voor 1895 werd vastgesteld op f 58350.12. Mevrouw RóssingSablairolles is tegen 1 Augustus aan het Nederlandsch Tooneel verbonden. Bij kon. besluit van den 17, is als blijk van goed keuring en tevredenheid, de zilveren medalje en het loffelijk getuigschrift, ingesteld bij kon. besluit van 22 September 1895, toegekend aan: J. Kuiper Jz., schipper te Tessel, wegens betoonden moed en zelfopoffering bij de redding der bemanning van de Egmonder bomschuit «De drie Gezusters," bij de kust van Tessel, in den storm van 24 Maart 1895. Verder is de bronzen medalje en bet loffelijk getuig schrift uitgereikt aan t.C. Zegel Mz., D. Krijnen Tzn., 0. Krijnen Tzn., J, Koorn Wz., C. Dninker Lz., J. Duinker Lz., C. Koopman Cz,, C. Blom Jz. en G. Brouwer Gz., visschers te Tessel, wegens betoonden moed en zelfopoffering bjj de redding der bemanning van de Egmonder bomschuit «de drie Gezusters", bij de kust van Tessel, in den storm van 24 Maart 1895 J. H. Slingerland, hoornblazer van het korps pontonniers to Dordrecht, wegens bet met levens gevaar redden van een knaap uit het water aan de Spui- haven aldaar op 16 Maart 1895C. Kiep landbouwer te Hagestein, wegens het met gevaar voor eigen leven redden van twee kinderen uit een wak in het ijs in de Keulsche vaart te Vianen op 9 Pebr. 1895; F. Reiman en D. L. Köhlmann, miliciens bij het 7e reg. inf. te Amster dam, wegens de met levensgevaar gepaard gaande redding van vier kinderen nit een brandend buis op Rapenburg aldaar in den nacht van 25 op 26 Dec. 1894; J. Sikkes, brandmeester, A. Groeneveld en S. Bulder, brandwachts le kl. bij het brandweerkorps te Amsterdam, wegens het met levensgevaar redden eener vrouw uit een brandend huis, aan den Singel aldaar op 15 Maart 1895 P. van der Steen en H. G. van Brederodeagenten van politieen D. J. Schrik en A. van der Meerparticuliere nacht wakers, te Amsterdam, wegens de met gevaar voor zelf behoud volbrachte redding van twee vrouwen en vier kinderen uit een brandend huis op Rapenburg in den nacht van 24 op 25 Maart 1895. Den 18 is boven Friesland tusschen 3 en 4 uren des namiddags een hevig onweder met stortregens en hagelbuien los gebroken; onder Schoterland is eene woning door den bliksem getroffen en afgebrand. De gemeenteraad van Leiden heeft den 16 het kohier der plaatselijke directe belasting voor 1895 vast gesteld tot een bedrag van f 164877 bij eene heffing «Wie weet, Bicky, of we wel ooit weer zoo ongestoord kunnen praten, als op dit oogenblikEr drukt je eenig leed op het hartkomaan, biecht eens op, als je me ge noeg vertrouwt en miju invloed voor groot genoeg houdt, om je tranen te kunnen drogen Bedenk dat ik nog dezelfde Janeck ben die je vroeger zoo dikwijls op zijn knie genomen en getroost heeft, als je jong hartje be droefd was 1" Met een krampachtigen snik bedwong Bicky haar tranen. «Ach ja, beste Janeck!" zoi ze met hartstochtelijke verbittering terwijl ze weerbarstig het hoofd ophief. «Wij beiden waren altijd stiefkinderen die achter ge schoven werden, ongelukkige stiefkinderen door niemand ter wereld bemindJou hebben ze vroeger gehaat en uitgestooten en mij duwen ze thans in een hoek en onder drukken me en ach lag ik maar onder den grond en was ik maar dood Al de heftigheid van haar karakter kwam tot uitbar sting als een lang bedwongen, bruisende vloed stroomden de woorden haar van de lippen en verstikten in tranen. Er lag eenige weemoed in den glimlach van den jongen man. Zachtkens trok hij heur beide handen van haar gelaat weg. «Wie behandelt je zoo slecht, my darling? De menschen waarmee je verkeert De vrienden van Xenia of «De menschen waarmee ik verkeer? Xenia's vrien den 1Met bliksemend oog stoof Beatrice op en from melde krampachtig haar zakdoek ineen. «Hemel bewaar mei waar denk je aan, Janeck! Dat is 't juist, dat ze me volstrekt niet in hnn kring toelaten, dat ik in de kinder kamer gestopt word enkel omdat mama zich schaamt al zoo n groote dochter te hebben Je behoeft zoo niet met het hoofd te schudden, Janeck ik weet 't maar al te goed, en ondervind het telkens, dat ik erg overtollig ben Allen laten me dat blijken, allen zelfs hijP' «Hij?" Proczna keek eensklaps op. «Wat voor een «hij" dan, Bicky? Oom Drach?" Zij schudde bijna toornig het hoofd. «Papa, neen, dat is de beste van allen 1" riep zij met gloeiende wangen.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1