van 3 pet. van het gezamenlijk belastbaar inkomen van f 5.496.913. In 1894 werd geheven 3.25 pet. Den 18 is te Katwijk het bericht ontvangen dat bij den laatsten storm de 15jarige W. v. B. van de bom schuit Katwijk aan Zee IV, schipper P. Guijt, van boord geslagen en verdronken is. Bij kon. besluit van den 18 is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau de heer mr. C. P. Bijle- veld, burgemeester van Nijmegen. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft bevestigd het vonnis der arr. rechtbank te Groningenwaarbij de rijksontvanger Honwing vrijgesproken is van het valschelijk opmaken zijner boeken. Te Gouda is voor een gedenkteeken ter nagedach tenis van den overleden burgemeester mr. A. A. van Bergen IJzendoorn ongeveer f 1700 ingezameld. Te Zutfen bedroegen de uitgaven in 1894 voor de gemeente-reiniging f 12.094.56 en de ontvangsten f 9535.46 het schadelijk slot was ongeveer f 500 lager dan in 1893 doordat de beer verkocht werd voor ge middeld f 4.10 per kub. el tegen f 3,75 in 1893de prijs der compost was f 2,90 per kub. el tegen f 2,70 in 1893. Bij de in 1895 gehouden examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonder wijs in de handwerken voor meisjes zijn voor de nuttige 722 van de 1062 en 98 van de 158 voor de fraaie ge slaagd. In 1894 slaagden 644 van de 980 en 90 van de 153. De gemeenteraad van Wageningen heeft voor/9640 een terrein aan den straatweg naar Arnhem aangekocht, om daarop eene kazerne te bouwen voor de aldaar ge plaatste brigade marechaussées. Bij beschikking van den minister van binn. zaken van den 20 is bepaald dat het schriftelijk gedeelte van het examen ter verkrijging der akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer of hoofdonderwijzeres voor 1895 zal plaats hebben op 26 Juni e.k., dat de monde linge examens zullen aanvangen op 17 Juli en dat de commissiën met het afnemen dezer examens belast zullen zitting houden te Breda, Arnhem, Haarlem, Utrecht, Zwolle en Groningen. De commissie te Haarlem is samengesteld als volgt Tot lid en voorzitter de heer G. Blokhuis, schoolopzie ner in het district Dordrechttot lid en ondervoorzitter P. H. van der Ley, directenr der Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlemtot leden H. Bijleveld direc teur eener bijzondere kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te Amsterdam; W. J. Wendel, oud-di recteur eener Rijkskweekschool voor onderwijzersR. BroereF. W. Fickonderwijzers aan de Rijkskweek school voor onderwijzers; J. W. Sevenhuysen, onderwijzer aan do leerschoolverbonden aan genoemde rijkskweek school H. Bussemaker directeur eener bijzondere kweek school voor onderwijzeressenJ. B. A. SaeysH. M. Hubregtsehoofden van openbare scholen M. L. van GemertH. S. Loran hoofden van bijzondere scholen H. I. de Vriesleeraar aan de H. B. S. met vijfjarigen cursus allen to Haarlem dr. J. H. Jennes, leeraar aan de H. B. S. met driejarigen cursus te Rotterdam J. A. Bakker, hoofd eener bijzondere school te Amsterdam tot leden-plaatsvervangers E. L. Brouwer, hoofd eener openbare school te Haarlem H. v. Leopoldid. te Delft, H. J. Emous, P. L. Grand, G. Schutte, hoofden van bijzondere scholen K. Bes en B. P. Prakken, onder wijzers aan openbare scholenallen te Amsterdam. Van 30 Mei tot 6n met 6 Juni is de inschrijving opengesteld op eene 3pcts. geldleening der provincie Friesland, groot 162000. Den 20, des morgens te 4 uren, is een zware brand uitgebroken in de lijnkoekenfabriek der heeren C. L. Schep Zoon te Rotterdam die spoedig een grooten omvang kreeg door de vele in het gebouw aanwezige brandstoffen het fabrieksgebouw is geheel en het daaraan verbonden kantoor gedeeltelijk vernield. Ook de belende perceelen bekwamen veel schade zoo door het vuur als het water. De nieuwe cursus aan de ambachtsschool te Leeu warden is begonnen met 132 leerlingen, waarvan 65 voor het timmeren, 49 voor het smeden, 12 voor het verven, 4 voor het meubelmaken 1 voor het loodgieten en zink- bewerken en 1 voor het stucadooren53 leerlingen zijn van buiten de gemeente. Het rijk geeft aan deze school «Maar Donates 1 Die behandelt me het allermeest als een kind, en van hem kan ik 't juist het minst velen, van hem krenkt 't me doodelijk en ik o, ik zou wel uit mijn vel willen springen, als ik er aan denk 1" «Donatus Is dat vorst Heller-Hüningen «Neen 1 Een schaapskop is 'tBeatrice stampte met haar klein voetje zoo hard mogelijk op het tapijt en trok minachtend de bovenlip op hij verbeeldt zich dat Xenia hem zal trouwenen zij geeft zich niet eens de moeite om zijn bloemen in water te zetten 1 Nu ja zij en iemand liefhebben 1 Als ik Donatus was wist ik welwat ik deedik zou veel te trotsch zijn om alle dagen baar deur plat te loopen, haar ruikers te brengen en met haar uit rijden te gaan O, dat ergert me zoo, Janeck, dat kan me zoo woedend maken! Donatus is me natuurlijk totaal onverschillig, maar ik ben toch kwaad op hem erg kwaadEn Bicky draaide haar zak doek tot een koord en trok er met bevende vingers aan. »Hm totaal onverschillig is hij jemaar ben je niet in de war is 't wel zoo zeker dat hij Xenia het hof maakt Hier in de kinderkamer kun je er toch niets van merken of hij haar bezoekt en haar bloemen brengt »Zoo och, wat ben je slim 1" Zegevierend stak zij het neusje in de lucht. »Ik pas eiken morgen hier aan het raam optotdat hij komten ga dan op de trap kijken of hij soms bloemen verloren heeft. Hij draagt de ruikers altijd zoo slordig en doet er zoo onachtzaam mee, dat 't een wonder ishoe er nog een blaadje van goed blijftO ik verzeker je, ik haat dien Donatus Het kostte Janeck heel wat zelfbedwang om een ernstig gezicht te blijven zetten. «Natuurlijk als iemand zoo dom met bloemen omgaat »Och, dat is eigenlijk nog maar bijzaak Bicky schoof haastig naderbij en keek met een gloeiend gelaat naar hem op. »Het gekste vind ik, dat hij mij zoo volkomen over het hoofd ziet, alsof ik volstrekt niet be stond, of nog een kind was, dat nog niets te beteekenen heeft »Of ik ook een pop voor mijn kerstmis wil heb ben vraagt hij me, en hij trekt ine bij mjjn vlecht f 7000 de provincie f 3000en de gemeente f 4000 subsidie. De oorlogsschepen «de Alkmaar", commandant de kapitein luitenant ter zee Jansen van Afferden en «de Atjeh", commandant de kapitein ter zee van Waning gaan naar Kiel. Het nederlandsche stoomschip Conrad is op reis van Batavia naar Amsterdamen 15 Mei van Genua vertrokken op de hoogte van Carthagena in aanvaring geweest met het engelsche stoomschip Sully dat tenge volge daarvan gezonken isde Conrad is met schade aan den boeg en de voorpiek vol water te Carthagena binnen geloopen en met toestemming der spaansche re geering in het gouvernements-droogdok gezet om nader te worden onderzocht. Anna Panlowna. Ook in deze gemeente doet zich het verschijnsel voor, dat bij verscheidene inwoners de kippen eensklaps hebben opgehouden met eieren leggen. Men weet niet waaraan dit is toe te schrijven. Oogen- schijnlijk zien de dieren er goed uit, terwijl het insect, de spekmofwaarover elders werd geklaagd hier niet is waargenomen. Wij vernemen dat het bestuur van dezen polder po gingen heeft aangewend tot het huren van een modder - molen om de haven aan de van Ewijksluis uit te diepen een tijdingdie zeker voor de scheepvaart van veel belang is. De storm heeft ook hier belangrijke schade toegebracht aan het in bloei staand karweizaad vooral de niet zware velden hebben het hard te verantwoorden. Uitgezonderd menig stak haver dat aan een niet bekend gebrek schijnt te lijden staan de gewassen hier goed. Barslngerliorn. Met de ansjovisvangst te K o 1- h o r n gaat het iets beter. Den 19 werd door eene sloep 3000 stuks aangebrachtwaarop den 20 alle sloepen zijn uitgegaande hoogste vangst was toen 4000 stuks. De mazelen heerschen hierin de dertig kinderen ontbreken op de school. Ook zijn enkele lijdende aan de zoogenaamde roode wolf. De fuiken der palingvisschers te K o 1 h o r n hebben de vorige week met den harden wind veel te verduren gehad. Eenige zijn geheel weggeslagen. Amsterdam. Generaal Vetter heeft, onder voor behoud dat de hulde geen persoonlijke hulde aan hem uitsluitend zal zijn, maar aan het indische leger en de van Lombok teruggekeerde soldaten de uitnoodiging der Vetter-commissie alhier aangenomen. Den 6 Juni zal de generaal alhier komen. De officieren en manschappen van het Ind. leger en marine, die aan den strijd op Lombok hebben deelgenomen en in het vaderland zijn teruggekeerd, zullen worden uitgenoodigd om den generaal aan het Centraalstation te ontvangen en zich dan met hem naar het Stadhuis te begeven waar het gemeente bestuur hen zal begroeten. Van daar begeeft men zich naar het Paleis voor Volksvlijtvoor een kameraad schappelijke bijeenkomstopgeluisterd door muziek in zaal eu tuin. De manschappen zullen verder in de ge legenheid worden gesteld do tentoonstelling te bezoeken, de Lombokgroep te bezichtigen in het Panopticum en zich in dat gebouw aan een hun aangeboden maaltijd vereenigen. Een vuurwerk op den Amstel zal het feest besluiten. De tentoonstelling werd den 19 bezocht door ongeveer 11500 betalende bezoekers (tickets). Den 20 zijn 5 van de 6 voor onderwijzeres geëxami- neerden geslaagdn.l. de dames M. H. JessurumA. J. de Kruijff en M. C. Lenselink alhier, K. Jongh van Zaandam en J. Jonkman van Enkh uizen. Andijk. Benoemd tot hoofd der christelijke school de aan die school werkzame onderwijzer K. B. v. d. Wal. Helder. Den 18 is onder het wisselen van het gebruikelijk aantal saluutschoten ter reede gekomen het duitsche oorlogsfregat Gneisenau welk schip een oefe- ningstocht maakt met adelborsten onjeugdige schepelingen. Heemskerk. De hoer C. Langeveld door den gemeenteraad tot arts benoemd op f 1300 jaarwedde heeft zijne betrekking aanvaard. Hoorn. Bij kon. besluit van den 20 Maart zijn goedgekeurd de statuten der alhier opgerichte Hoornsche Speelgoedfabriek met een kapitaal van f 20000, verdeeld in 40 aandeelen, elk groot f 500 waarvan geplaatst 36 ach zie jeJaneck, die vlecht zal mijn dood nog zijn Daarmee plaagt en kwelt hij medat 't. niet om uit te houden is En ik weetdat ik niet zal rusten, voordat die afschuwelijke rattestaart weg is «Ah zoo!".... Nu ging er voor Proczna een licht op. »En daarom wou je ze verzengen Bicky stemde trouwhartig toe. «Ja, dat wou ik, want hoe moet ik 't anders aanleggen? Afknippen mag ik ze niet, en me anders kappen mag ik ook niet, ik ben een diep ongelukkig schepsslNu kwam ik op de kos telijke gedachte, ze bij ongeluk te verzengen, en daar moet gij nu tusschenbeide Iromen en alles weer verijdelen Met meewarigen blik nam zij de haarlinten op «kijk eens hoe mooi 't al aan den gang was Janeck stond op. «Goddank Bicky dat ik zoo'n heerlijk sieraad redden mocht. Wees getroost Je hebt me je vertrouwen geschonken en me je leed geklaagd wie weetof ik geen middel zal vinden om je op een minder gevaarljjke manier van dat leed te bevrijden Enkel maar om Donatus te ergeren Want op hèm moeten we ons wreken Juichend vleide Beatrice zich tegen den spreker aan. Als Aprilweer wisselden regen en zonneschijn elkaar op haar gelaat af. «Wil jij me helpen, Janeck?! o mijn lieve, beste Janeck ja ik dacht 't welik wist 't wel dat wij elkaar steunen zouden, dat ge als redder zoudt komen ach en Donatus wat zal die een oogen opzetten I" «Heel verbaasde oogen daar zal ik voor zorgen, want zulk een afschuwelijk menseh moot voor al zijn euvelda den ter dege gestraft worden Proczna doorstond den eenigszins wantrouwend vorschenden blik der kleine met een hoogst ernstig gezicht en vervolgde «Ik ken dien blonde al't is een leelijke kerel 1 een hoogst onbe duidend gezicht «Leelijk Beatrice staarde haar redder aan, alsof hij plotseling de taal der flottentotten was gaan spreken. «Maar Janeck, dan bedoel je stellig een ander, want onze Donatus is mooio zoo mooinooit heb ik een tweed zoo gezien! En afschuwelijkneen, afschuweljjfe aandeelen. Tot directenr is benoemd de heer H. F. R. Dubois en tot gedelegeerd commissaris de heer P. van den Brul. Het doel dezer vennootschap is het vervaardi gen van speelgoed, galanteriënkramerijen en aanver wante artikelen en het drijven van handel daarin. Krommenie. De heer W. Kaars Sijpesteijn is den 17 tot wethouder benoemd, in plaats van den heer D. van Leijden die bedankt had. Bezoek der Koninginnen aan Tilburg. Den 18 kwamen de Koninginnen onder zwaren regen en koud en guur weder in het hoogst smaakvol versierde Tilburg aan. In sommige straten hingen in het midden reusachtige koningskronenop de eerepoort, in den tuin der Hoogere burgerschool, het vroegere paleis van Koning Willem II, prijkte de Nederlandsche Leeuw in nagebootst brons. De Raadzaalwaar het dejeuner plaats had was met zijden behangsel gedecoreerd. De Koningin was ge kleed in grijs satijn en droeg een hoed met witte veer de Regentes was in zwart fluweel. Niettegenstaande den regen, werd in open rijtuigen naar het Raadhuis gereden, onder geleide van de uit 18 heeren bestaande eerewacht, toegejuicht door eene in vrij grooten getale saamge- stroomde menigte. Aan het dejeuner werd de toespraak des burgemeesters door de Regentes beantwoord, waarna de Commissaris der Koningin de Vorstinnen nogmaals dankte voor de onvergetelijke gunst van Haar bezoek eindigende met een heildronk op de Koninginnen, waar voor de Regentes wederom dank betuigde. Daarna begon de rijtoersteeds in open rijtuigen al regende het. Bij het monument van Koning Willem II, waarop door de gemeente een krans was gelegd met de woorden Het dankbare Tilburg aan de nagedachtenis van Willem II, werd een oogenblik stil gehouden. Achtereen volgend werden bezocht het Moederhuis der Zusters van Liefde, de flanelfabriek der firma F. A. Swagemakers en Zonen, en de laken- en wollenstoffen fabriek der firma van Dooren en Dans bij deze laatste fabriek liet Kor- vel's fanfarekorps zich op het plein te Korvel hooren. Daarna werd naar de Veldhoven gereden, een gróót stuk weiland op ongeveer 20 minuten afstand van Tilburg waar 59 harmonie- en fanfarekorpsen uit Noordbrabant opgekomen waren om hunne hulde te brengen. Niettegen staande het slechte weder en den regen, die het terrein in 9en modderpoel veranderd had, slaagde deze betooging uit nemend en heerschte onder de menigte een buitengewone geestdrift. Onder leiding van den heer Joh. Kessels van Tilburg werd het eerst ten gehoore gebracht de Triomf- marsch «Oranje-Nassan" van genoemden directeur, waarna alle korpsen met hunne besturen en banieren voorbij de tribune gingen een marsch uitvoerende. Het na het vertrek der Koninginnen afgestoken vuurwerk slaagde uitstekend. Vóór het vertrek uit de gemeente benoemde de Koningin- Regentes den burgemeester tot officier, den commandant der schutterij Lommen en den oudsten wethouder A. A. Mutsaers tot ridders in de orde van Oranje-Nassanbe loofde den heer Kessels het portret der Koningin en aan de Liedertafel een gouden medaille. Den 19 des avonds kort na de terugkomst te Nijmegen brachten de weeskinderen onder leiding van hunne onder wijzers aan de Konninginnen eene hulde door het zingen der volksliederen. Koningin Wilhelmina verscheen aan het balkonraam en klom op een stoel opdat allen haar goed zouden kunnen zien. Den 19 werd de godsdienst oefening bijgewoond onder het gehoor van ds. van der Flier, die tot tekst koos Lukas 2 vers 495 Wist gij niet, dat ik moet zijn in de dingen van mijnen Vader. Bij 't einde van den dienst zong de geheele gemeente «Dat's Heeren zegen op haar daal!" Des middags werd onverwacht een bezoek gebracht aan 't Valkhof, alvorens de rijtoer door de Betuwe plaats had. De Koningin-Regentes bracht een bezoek aan de wees inrichting te Neerbosch. Bij haar vertrek werd den direc teur door de Regentes een bijdrage voor de stichting ge schonken. Tegen 8 uren des avonds brachten ongeveer 200 man van de Koloniale Reserve een ovatie met de menigtedie het hoofd ontblootte werd het Wilhelmus van Nassauen (oude toonzetting) gezongen waarop de Koningin voor het raam van het balcon verscheen. Met daverende toejuichingen werd zij begroet. Toen kwam zij moogt ge hem ook niet noemen want ik verzeker je alle menschen vinden hem verrukkelijk, en als hij maar een beetje behoorlijker tegenover mij was als hij maar een enkele maalach Janeck als ik eerst maar een wezenlijke dame ben zoodat hij me achten moeten me niet meer zoo onbeschaamd over het hoofd zietdan zal ik hem niet meer haten en jij ook nietdan houden we allebei heel veel van hem Waarom toch die groote man haar nu eensklaps zoo doordringend aankeek en daarbij zoo vreemd glimlachte Beatrice raapte louter uit verlegenheid het boek van den grond op en liet er snel op volgen: «Hij is immers familie van onsdus kunnen we met hem op een goeden voet staan al is hij ons overigens totaal on verschillig Niet waar «Ja totaal onverschillig knikte Janeck, en stak haar de hand toe. «We zullen hem in elk geval in onze nabijheid dulden, als hij zich bijzqnder innemend en eerbiedig ge draagt En tot zoolang vaarwelmijn kleine eedgenoote, ik hoop dat we elkaar spoedig weerzien zonder vlecht en met een sleep aan de japonMaar dan moet je er op bedacht zijn Bickydat er een zware grendel voor het verleden geschoven isen dat ik voor het oog der wereld geheel en al een vreemdeling voor je ben en nog wel een die in uw familie alles behalve gaarne gezien wordt Je weet, hoe de verhoudingen zijn lieve, en zult er je naar schikken Als we eikaar weer ontmoeten spreken we elkaar heel stijf en afgemeten toe Innige weemoed teekende zich af op het gezichtje, dat zich met een verwijtenden blik naar hem ophief. «Stijf en afgemeten Tegenover jou Hij drukie haar hartelijk de hand. «Enkel met de lip pen, in ons hart blijft 't bij het oude. Tot weerziens nichtje dit uur was een verkwikking voor me, na de kil heid der ontvangst in den huize Dynar. Heb dank voor je vriendelijke woorden, Beatrice IJlings bukte hij zich en kuste haar kleine hand, daarop stapte hij haastig de deur uit. Beatrice echter stond een oogenblik als verwezen een handkus een echte handkusDe tweede al1"

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2