No. 62. Eerste bi»d. Zeven en Negentigste Jaargang. 1895. ZONDAO 26 M EI. Ketel, ter bereiding van honigzoet. Ingezonden stukken. ALUAABSOHË COIIRAAT. Deze Courant wordt Einsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rjjk 1, De 8 nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer3. Frtys der gewone Advertentiën: Per regel 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat zij in hunne verga dering van heden aan JAN DE ROO, honigzoetfabrikant alhier, vergunning verleend hebben tot bet oprichten van een ijzeren ketel met gemetselden vuurmond en plaatijzeren schoorsteenpijp, ter bereiding van honigzoet, in het perceel aan het Fnidsen, wijk C No. 106. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar, De Secretaris, 21 Mei 1895. NUHOUT VAN DER VEEN. Suppleroire begrooting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat de heden door hen aan den gemeenteraad aangeboden derde suppletoir e ge meente-begrooting, dienst 1894gedurende veertien dagen ter gemeente-secretarie ter inzage ligt en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar is. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 21 Mei 1895. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. EAOEIjAHTD. Lagerhuis. Den 24 werd door den liberale afgevaardigde Pease de volgende motie voorgesteld »Het Hnis is van meening, dat bet stelsel om ten bate van de schatkist geld te trekken nit het indische opium zedelijk niet te verdedigen is en dringt er bij de indische regeering op aan geen vergunning meer te geven voor het verbouwen van papaver en het verkoopen van opium in Britsch-Indië (behalve om in de behoefte voor medische doeleinden te voorzien) en tevens het ver voer van Malwa opium over britseh gebied te doen op- honden." Deze motie werd door de regeering bestreden en met 176 tegen 59 stemmen verworpen. Schagen. Bij het opbouwen der muziektent voor dr uitvoering der Harmoniekapel op den 26 alhier, viel den 25 een werkman N. de J. van boven nit die tent op den grond. Zwaar gekneusd werd de man per rijtuig naar zijne woning vervoerd. Dr. Melchior verleende de eerste geneeskundige hulp. Uitspraak doende in het verzetdoor den heer J. A. van Haaften, burgemeester van Sliedrecht, ingesteld tegen de verwijzing zijner zaak naar de openbare terecht zitting der arr. rechtbank te Dordrecht, heeft het ge rechtshof te 's-Gravenhage, in raadkamer vergaderd dat verzet gegrond verklaard. Den 24 te half zes is de heer van Haaften uit zijne voorloopige hechtenis ontslagen. Amsterdam. Van de 6 op den 24 voor onder wijzeres goëxamineorden slaagden vier, n.l. de dames E. A. Nortier van Haarlem B. H. Nusteeg en A. R. Nije alhier en L. M. Platvoet van V e 1 s e n. fügmond aan Zee. De gestrande dnitsehe schoener «Etta" werd met de lading in het openbaar verkocht voor 162.80, met inbegrip van onkosten, door den makelaar J. Muijs te Alkmaar. Texel. In de laatstgehouden vergadering der uf- deeling »Oosterend" van de Vereeniging tot. bevordering der Nederlandsche Visscherij werd door den heer Mossel medegedeeld, dat de minister van waterstaat, bij wien hij op audiëntie was geweest, hem verzekerd had, aan de pro vinciale staten van Noordholland te hebben aangeboden de helft der begrootingssom tot aanleg eener haven nabij de Oostkaap op Texel op de staatsbegrooting te willen plaatsen, mits die staten de andere helft der kosten voor Lnnne rekening namen. Dat deze mededeeling met groote instemming werd vernomen, is dnidelijk als men bedenkt dat te Oost en Oosterend rnim 80 visschersschepen zijn waarvoor men reeds sedert jaren te vergeefs op een haven wacht. Wognum. Tot lid van den gemeenteraad is ge kozen de heer J. Kieftenburg. Barstngerliorn. De ansjovisvangst is weer af nemende. Op de geheele Zuiderzee was dit seizoen de vangst niet groot. De mazelen breiden zich te Kolhorn meer en meer uit. Ook in het gezin van een der onderwijzers heerscht de ziekte. Hij mag nu niet school houden Doch is het dan wel geoorloofd, dat diezelfde onderwijzer zanglessen leidtbuiten den gewonen schooltijdin het zelfde lokaal Slechts rnim honderd lammeren werden deze week te Kolhorn van de eilanden uitgelost. Met eene tweede Schager lammeren markt was dit een lOtal jaren geleden het tienvoudige. De meeste lammeren gaan thans langs anderen weg. Nu volgens aankondiging de sluis te Anna Panlowna wegens herstelling tijdelijk gesloten zal zijn verwacht men hier voor de Schager markt van 30 Mei weder nog eens een aanvoer als weleer, met de daaraan verbonden drukte en bedrijvigheid. Beets. Het was feest in de Beets. In de Beets De kaarten mogen Beets schrijven zooals ze doen met Helder, een Noordhollander stoort zich daar niet aan en spreekt van den Helder en de Beets. Geratel van rijtuigen langs den vlakken dorpsweggewapper van vlaggen voor de huizengevels, geslinger van lampions op vele plaatsen, geloop en gedraaf van en naar het terrein door gepette en gehoede, gedaste en gedoekte, gejaste en gerokte en zelfs geuniformde bezoekers, dat alles riep n toefeest in Beets Welk feest vraagt ge (lat nog zie die massa onderen en jongeren, id hunne versoheiden- beid van insignes en strikjesdragende hnn instrument, t zij den loggen helicon, 't zij de slanke clarinet't zij eindeljjk een dier vele koperinstrumenten, die do namen dragen van bugel trompetbombardon of weet ik welke al meer Ge raadt het reeds. Het is een muziekfeest, dat men zal vieren het is laat ik u verder inlichten het eerste muziekfeest van den in het vorig jaar opge- richten jHoord-lVederlandschcn Muziek bond Het kleine, maar dappere Beets, zooals velen het met reeht noemen, heeft zich goed van zijne taak gekweten en alles gedaan om het feest te doen slagen. En het is geslaagd, dat is zeker. Al bewoog zich niet zulk eene menigte binnen de omheining van het terrein, als velen hadden gehoopttoch was er veel publiek. Voor het lichaam kon worden gezorgd in de restauratie (alias schouwburg-Hart) en in de lange rij kramen en stalletjes, die bet terrein bevatte. Voor dollo pret was plaats in draaimolen en schommel. En, om den hoofdkost het laatst te noemen voor verfrissching van den geest zou gezorgd worden door het twaalftal muziekvereeni- gingen die dezen dag proeven zonden geven van hare kunst. Lampions, allerwege aangebracht, beloofden veel voor den avond en eene geheimzinnige stellage in een hoek van het terrein voorspelde een aantal verrassingen in den vorm van «dissolving views" van de hand van den heer Merkelbach. Na verschillende voorbereidende werkzaamheden als daar zijnverwelkomen, speechen loten e. d. werd het feest begonnen met het spelen van den marsch «Le dra- pean de Beets," dat niet alleen een groet aan het Beetsche vaandel, maar tevens een welkom, een donderend welkom nit een paar honderd monden aan de verzamelde menigte was. Daarna beklom de jury met een kritisch gelaat de «plaats des oordeels" en nam de wedstrijd in «Lecture a vue" eeu aanvang. Beets opende de rijwelk een angstige vreesbenauwde beklemdheid en bange voorgevoelens slopen de harten binnen der overigendie op een be> hoorlijken afstand hunne beurt moesten afwachten. Ach tereenvolgens bliezen nn KoedijkEnkhuizen, Zwaag en Wieringen met moed er op lossommigen met ware doodsverachting, anderen met bevende lip en sidderende band. Maar toch, hoewel allen struikelden, kwamen ook allen heelshnids de gevaarlijke baan ten einde. Vervolgens (het oordeel der jury werd opgeschort tot 's avonds) beklom Beets ten tweeden male de tentom de eigen gekozen stukken nit te voeren. Wij willen niet in eene afzonderlijke bespreking vervallen van al wat gespeeld werdwie de muziek hoordeheeft zelf een oordeel gevormd, waaraan hij toch natuurlijk vasthoudt, al komt de een of andere berichtgever met een heel ander oordeel. En wie er niets van gehoord heeftzal vrij koel blijven, als wij die voor hem onbekende klanken gaan toelichten ot ontleden. Geen woord van kritiek dus. 'Daartoe was trouwens de jury aangewezen en naar men mag vertrouwenzullen de heeren Bonman en Schweinsberg oordeelen «met kennisse des goeds en des kwaads." De Muziekbode zal 't weldra leeren als hare kolommen het verslag der genoemde heeren geven te lezen. Dit mag gezegd de korpsen gaven blijk van zorgvuldige voorbereiding voor den ernstigen dag van den 23 Mei. En met aandacht werden ze aangehoord. Ook wil ik niet meer spreken van de arme lamp die door een der directeuren in het vuur zijner leiding on gelukkig werd verminkt. Hare scherven rnsten in vrede Nadat Zwaag de rij der mededingers had gesloten volgde het oordeel over den wedstrijd in «Lecture vue." Tot veler verrassing deelde de jury mede dat in plaats van 2, wel 3 diploma's zouden worden uitgereikt en wel: le prijs fanfare Enkhuizen2e prijs fanfare Beets en 3e prijs fanfare Koedijk. Gelukkig dat niemand in debat mocht treden want zooals bij eiken wedstrijd werden ook hier vele gevoelens geuitdie nietjgeheel overeenstemden met het oordeel der jury. De diploma's zouden zoo spoedig mogelijk worden toegezonden. Thans verspreidde zich de menigteom keel en maag in werking te stellen of Beets te gaan bezichtigen. Tegen half acht stroomde, wie nog niet huiswaarts was getogen opnieuw naar het feestterreinom te genieten van het concert der fanfare van de Beets, die tot 9 uur de ooreu der hoorders wist te boeien. Alsnu vertoonde de heer Merkelbach eene reeks van schoone en liefelijke, of «dolle' en «gekke" beelden, soms geheele tafereelen voor de ver baasde oogen der toeschouwersterwijl de mallemolen onafgebroken Daisy bezong of den man van Monte-Carlo een lied wijdde. En eindelijk Weleindelijk kon ge beuren waar honderden voetjes den geheelen dag naar hadden gesmachteindelijk kon men dansen en draaien in lustige maat, op het vleiend gestreel van de trillende snaar. Hoe lang de feesttonen en feestgalmen weerklonken hebben door de straten van Beets, ik weet het nietmaar wat ik wèl weet, is, dat nog zéér lang bij allen, die dien dag medevierden, het eerste muziekfeest van den Noord Nederlandschen Bond in herinnering zal blijven. De vereeniging van handels- en kantoorbedienden te Amsterdam «Vooruit", zal weder examens honden ter verkrijging van diploma's van bekwaamheid voor de prak tijk in boekhouden correspondentie in moderne talen en stenografie. Bij voldoende deelneming znllen die plaats hebben op 19 en 20 Jnni a.s. Men heeft zieh om nadere bijzonderheden te wenden tot den secretaris der examen commissie, den heer M. Agemn, Bloemgracht 2, Amsterdam. De gemeenteraad van Aieuwer-Ainstel heeft den 24 met 11 tegen 7 stemmen besloten ook meisjes op de hoogere burgerschool toe te laten. Te Leideu is het 40jarig bestaan der Kweekschool voor de Zeevaart herdacht. Het nationaal congres omtrent het vakon derwijs en de vakopleiding voor toekomstige werk lieden in Nederland houdt hare algemeene vergadering op dinsdag 4 en (zoo noodig) op woensdag 5 Juni a.s., des morgens te half tien ure in het gebouw der Maat schappij voor den Werkenden Stand, Kloveniersburgwal 87, te Amsterdam. Schermeer. Op de vergadering der alhier geves tigde afdeeling der Hollandscbe maatschappij van land bouw, den 24 in bet lokaal van den heer M. Hos, aan den Stompentoren gehouden, waren 15 leden tegenwoor dig. Na vaststelling der notulen van de vorige vergade ring en mededeeling der ingekomen stukken wordt door den heer D. de Jong, in zijne hoedanigheid van afgevaar digde, verslag uitgebracht van de gehouden besprekingen op de voorjaarsvergadering van Hollands Noorderkwartier. Door den voorzitter, den heer D. de Boer Dz., wordt het bestuursvoorstel, om eene keuring te honden van vee en zuivel en hetgeen hiervoor in aanmerking komt, voor rekening der afdeeling op te zenden naar de tentoonstel ling te Edam, nader ingeleid en toegelicht. Na deze toe lichting en nadat de onmogelijkheid is gebleken vóór den datum van aangifte der tentoonstelling te Edam, zijnde 1 Juli, eene keuring van zuivel te honden, wordt be sloten, dat aan de leden der afd. Schermeer, welke in de nummers 54, 55 en 56 van het programma der ten toonstelling, afd. zuivel, met de hoogste onderscheiding bekroond worden eene premie of tegemoetkoming van onkosten zal worden verleend voor zoover zij daarnaar mededingen. Wat de nummers 127 van het programma der afd. Edam betrefthiervoor kan door de leden der afd. Scher meer vee ter keuring worden aangeboden en aan de eigenaars van die dieren welke waardig worden geacht aan de tentoonstelling deel te nemenzal eene ver goeding voor te maken onkosten worden toegekend. Als leden van de keuringscommissie werden benoemd de heeren J. Glijnis, P. Vader en G. Stapel aan wie als plaatsvervangers werden toegevoegd de heeren J. Rolff en W. Hartog. De keuring waaromtrent aan de leden der afdeeling nadere gegevens znllen worden verstrekt, zal plaats hebben op Woensdag 26 Juni's morgens ten 10 ure op het terrein van den heer M. Hos, aan den Stompentoren. Bij de algemeene omvraag wordt de aandacht gevestigd op het gevaar, dat voor bestuurders van rij- en voertuigen bestaat bij avond aan den Steeweg. Vooral bij de a.s. exploitatie van den stoomtram zal dat gevaar belangrijk grooter worden en wordt dus besloten, pogingen te doen tot het verkrijgen van verlichting op dat punt. Ook het groot aantal zwanen dat in de Schermeer wordt gehouden en de overlast daardoor veroorzaakt kwam nogmaals ter sprake er wordt besloten dit punt aantehQuden tot eene volgende vergadering en inmiddels te overwegen welke pogingen kunnen worden aangewend tot gewenschte verbetering. De vergadering wordt daarna gesloten. Door dijkgraaf en heemraden van de Furmer is aanbesteed het verhoogen en verzwaren van den Zeevangs- binnendijfc het werk is aangenomen door de wed. P. Kaiper te Amsterdam voor 13000. De gemeenteraad van Schiedam heeft besloten, zoo mogelijk bij minnelijke schikking op den oud-burgemees ter P. J. van Dijk van Matenesse en de heeren, die sedert 1878 aldaar wethouders zijn geweest, of op hunne erven te verhalen de som van f 50000, zijnde het tekort in de kas, na aftrek van den borgtocht van den vorigen gemeente-ontvanger. Die wethouders zijn de heeren J. Leohner J. A. NoletJ. B. Nolet J. Loopuijt A. E. Elzevier Dom en C. J. Loncq; de vier eerstgenoemde heeren zijn overleden. Be brug aan den Omval. Mijnheer de redacteur. Gaarne zag ik mij een plaatsje in Uw blad verleend om het volgende onder de oogen van velen te brengen De gewone brug aan den Omval bij Alkmaar, ter ver binding van den Steeweg en den Schermerringdijk, is afgesloten ten behoeve van herstelling. Om geen stremming in het verkeer te bewerken, heeft het polderbestuur der Schermeer eene hulpbrug doen slaan over de ringvaart. Dit alles is te prijzenmaar zéér te laken is 1. dat die hulpbrug voorzien is van zeer lage, zwakke leuningen 2. dat aan de alkmaarsehe zijde volstrekt geen toegangs-

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1