Poolsch Bloed, Zeven en Negentigste Jaargang. 1895. ZONDAG 26 M E I. Goedkoop gaslicht. FEUILLETON. MTALY VON ESCHSTRUTH. NO. 62. Tweede blad. ALKMAARSEHE COERAAT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f 0,80; fianco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3 In de raadsvergadering van 1 Mei j.l. werd door de heeren Kraakman de GrootStoel en Goede een voorstel gedaan tot wijziging der verordeningen op de levering van licht- en kookgas. Het schijnt ons toe dat dit voorstel wel eenige aan dacht verdient. Immers, de strekking is volgens het raadsverslag (zie ons nummer van 3 Mei) om „den arbeidenden stand in de gelegenheid te stellenzich te voorzien van licht- en kookgaszonder daarbij van twee geleidingen en twee meters gebruik te maken." Het behoeft nauwelijks gezegd te worden dat het doel van dit voorstelom dubbele kosten van aanleg en meter- huur te vermijden en den prijs zoowel van kookgas als van lichtgas voor arbeiderswoningen op zes centen te stellen alle ondersteuning verdient. Hoe goed de bedoeling ook zijn mag ieder zal moeten erkennendat het onderscheidgemaakt tusschen arbei ders- en niet-arbeiderswoningen toch geheel willekeurig schijnt. De voorstellers zullen zich dan ook waarschijnlijk niet wagen aan de definitie van bet begrip: arbeiderswoning, en eenvoudig bepalen dat het dagelijksch bestnur der ge meente zal aanwijzen tot welke cathegorie een woning behoort. Met andere woorden Burgemeester en Wethouders zullen de bevoegdheid hebben te regelen wie 6 centen per kubieken meter gasen wie 8 centen zal moeten betalen. Met de leverantie van duinwater geschiedt iets derge lijks. Doch gelden wel dezelfde argumenten voor gas en voor duinwater? Er is dunkt ons, een onderscheid. Algemeen gebruik van duinwater bevordert de gezondheidbuiten goed drinkwater kan niemand. Buiten gas wel. Dit laatste kan zoowel als motief vóór als tegen de voorgestelde regeling gelden. Immersmen kan zeggenieder die 8 cent voor gas betaalt, doet dit geheel en al vrijwillig, derhalve is er geen bezwaar om in arbeiderswoningen goedkooper gas te leveren. Daartegenover staat echter, dat men evengoed vragen kan waarom zal men in arbeiderswoningen goedkooper gas leverenterwijl zijdie gas te kostbaar vinden petroleum kunnen gebruiken? Indien wij ons daaromtrent niet vergissen, zijn er velen in de gemeente, die, de bedoeling van het voorstel waardee- DOOR 36) Opnieuw kwam er oen trekking bij Proczna's mond hoeken. »En als zij komt, is haar gezicht de weerschijn van gravin Dynar's genade laten we elkaar een handje helpenbeste oom als er soms een onweer boven onze hoofden losbarst »Stil toch in 's hemelsnaam, daar komt ze!" De oude heer verwijderde zich haastig wat meer van Janeck en zette een deftig gezicht. »Nu doe ik weeralsof je me geheel vreemd waart, mijn beste jongen je begrijpt me enkel om den lieven vrede fluisterde hij. De vleugeldeuren werden opengeslagen en mevrouw Clara von Drach zweefde ruischend over den drempel. Een enkele blik van Proczna nam de kleine tegenpartij van het sierlijke voeije tot het bruingelokte hoofd op als een volkomen evenbeeld zijner kort te voren aanschouwde vriendin Beatrice stond zij voor hem, enkel wat voller van vormen wat meer vrouw. Het blozende gelaat voorspelde zonneschijn. Janeck maakte een diepe buiging voor de gade van zijn voogd die hij jaren lang tante had genoemd. .Janeck Proczna onze oude vriend Janeck klonk 't hem reeds van de deur tegen wat vlugger dan ge woonlijk maar toch vol waardigheid trad mevrouw von Drach op hem toe en bood hem genadig de hand tot een kus. Met wijd opgespalkte oogenstrak starend van verba zing, zag de kamerheer het ongehoorde schouwspel aan »Dus eindelijk zien we u eens weer, gij trekvogelzei de barones met een lieven glimlachwees den bezoeker een stoel en nam zelve plaats naast haar man. Hoe ver- rende, toch niet van zich kunnen zetten de overtuiging dat het meten met twee maten niet anders dan wille keurig kan zijn. Hierbij komt nog ditin een particulier huis (waar onder wij de arbeiderswoning ook rekenen) kan men het verbruik van licht steeds min of meer regelen en be perken. Men kan b.v. 1 of 2 of meer pitten aansteken. Evenwel is er een Gathegorie van personenn.l. de winkeliers, die tengevolge van hun bedrijf wel verplicht zijn veel licht te branden en somtijds ter vermijding van brandgevaar gaslicht moeten nemen. Een donkere winkel trekt geen koopers. Nu is het gemakkelijk om te beweren „nudie win keliers kunnen het best betalen", doch daarmede heeft men niet weêrlegd de onbillijkheidom van iemand die door zijn bedrijf bijkans verplicht isveel licht te ver spreiden acht centen te vorderen, terwijl hetzelfde licht elders in de stad voor hemdie dezelfde verplichting niet heeftslechts zes centen kost. Indien men erkentdat deze onbillijkheid niet weg te cijferen isdan doet zich de vraag voor of het niet beter zou zijn om voor alle inwoners onzer gemeente gelijkelijk den prijs van licht- en kookgas op zes centen, of des noods op zeven centen te stellen. Immersvoor kleine verbruikers kan men dan onder gunstige bepalingen den munt-gasmeter verkrijgbaar stellen. Door in dit vernuftig uitgedachte toestel, tot de invoering waarvan de gemeenteraad van Utrecht reeds besloot, een twee en een halve cent-stuk te werpen, verkrijgt men de be schikking over de hoeveelheid gasdie men voor dat bedrag kan koopen. Door den huurprijs van deze meters zeer gering te stellen en de kosten van aanleg zoo billijk mogelijk te regelen b.v. voor 1 hanger, 2 caoutchoucbuizen 1 kom foor en al de benoodigde pijpen op f 40 tot 50in termijnen te voldoen kan men hetzelfde doel bereiken het gasverbruik door minder bemiddelden te bevorderen. Dan geldt voor iedereen gelijkelijkdat hij die tot een maximum van 300 of 350 M3 gas per jaar gebruikt, onder nader vast te stellen billijke voorwaardenwat aanleg en meterhuur betreft, aansluiting verkrijgen kan. Doch er is nog een reden waarom vermindering van gasprijs wenschelijk schijnt. Een gasfabriek kan in onzen tijd evenmin als elke andere fabriek de concurrentie vol houden indien zij niet produceert met kleine winst en grooten omzet. Het laat zich aanziendat voor het lichtgas ernstige concurrentie dreigt. standigme eerst zwart op wit door uw naamkaartje te verzekeren, dat gij het werkelijk zelf waart, want stellig zou ik ons slank studentje van vroeger niet herkend hebben." De blik, dien zij daarbij op haar vis-d-vis wierp, gaf aan hare woorden de kracht eener lofspraak. Proczna's witte tanden blikkerden door den donkeren knevol heen. »De tijd heeft zijne bijzondere gunstelingen, mevrouw, langs welke hij spoorloos voorbij strijkt.Daardoor verefient hij menige kleine ongerechtigheid, zooals ons ook hier bewezen wordt! Gij zoudt mij, die zooveel ver ouderd ben, misschien als een vreemde voorbijgeloopen zijn, en mij zoodoende beroofd hebben van het genot van het weerzien, doch ik zou u nog bijtijds in den weg ge treden zijn want evenzeer als ik veranderd ben, zoo vol komen dezelfde zijt gij gebleven mevrouw de barones het heden en het verleden smelt bij u samen tot een beko rende bestendigheid „O gij vleierMevrouw von Drach vergat haar voor beeld en lachte vroolijk. Gij denkt zeker dat ge nog in een Parijsch salon zit „Welzeker in dat van Ninon de Lenclos De aanleiding daartoe ligt te zeer voor de hand Méchantik heb volwassen kinderen „Des te treffender is mijne vergelijking!" „Ik verafschuw die Ninon 't Was een coquet schepsel!" „Dat is wel wat hard geoordeeld, waarde mevrouw!" Ah zoo ik begin al een klein idee te krijgen van uw smaak „En daar die zoo uitermate met u ingenomen is, mevrouw de barones zult gij dien, hoop ik, goedkeuren. Ik spreek niet van uitzonderingen, maar in het algemeen. Als ik me de roeping der vrouw voorsteldan acht ik 't haar eersten plicht »te behagen Welke vrouw heeft macht over een gunstigen invloed op een mannenhartals niet elke zenuw van dat hart aan haar dienst is gewijd On vriendelijke leelijke en domme vrouwen kan men niet liefhebbenen toch is 't de plicht van elk vrouwelijk wozen zich bemind te maken. De stroeve trotsche, dikwijls te weinig toeschietelijke aard der Germaansche vrouw ver smaadt kleine hulpmiddelen en noemt ze coquetterie zij (Men heeft toch eene nieuwe bereidingswijze van een brandbaar gas acetyleen gevonden. Blijken de berichten juist te zijn en de kosten der bereiding niet te hoogdan is zeer wel mogelijkdat dit gas in de niet-arbeiderswoningen toepassing zal vin den, evenals in de groote steden het electrische licht. Doch ook in Duitschland, ouder bescherming van den Keizer, werden den laatsten tijd met eene nieuwe spiri- tuslamp merkwaardige proeven gedaan. Te Berlijn is reeds de Triumf-Spirituslamp in den han del gebracht. Zij geeft een voortreffelijk wit licht, 60 normaal kaar sen ongeveer 6 maal sterker dan de gewone petroleum lamp. Evenals bij het gasgloeilicht wordt een kousje in gloeiing gebrachtdoch hier door spiritus. De prijs is niet hooger dan die van een petroleumlamp. Doch behalve grootere lichtkracht, heeft zij het voor deel van bijna geen brandgevaar op te leveren. Naar verhaald wordt deed de Keizer den uitvinder Helfft bij zich ontbieden. Hij gelastte in zijne tegenwoordigheid eenige proeven te nemen. Een brandende lamp werd in zand geworpen. Doch geen ontploffing volgdede spirituslamp was dadelijk uitgedoofd. Het moet een merkwaardig oogenblik geweest zijn, toen de Keizer den fabrikant Helfft zijne dankbaarheid betuigde en op de beteekenis dezer vinding voor den landbouw weesomdat spiritus uit aardappelen wordt bereid. Welk eene gelukkige gebeurtenis zou het zijn", aldus moet de Duitsche Keizer gesproken hebben, >als wij die dure Russische petroleum niet meer behoeven, maar mijne onderdanen, »aus Kartoffeln Licht machen würden Men verkeert thans nog in 't onzekere in hoeverre deze en andere uitvindingen practisch bruikbaar zullen zijn toch schijnt het met 'toog daarop in 't belang der gas fabrieken, zoo goedkoop mogelijk het produkt te leveren en het getal aansluitingen te Vermeerderen. Indien eene algemeene verlaging van den gasprijs te Alkmaar het gevolg is van het voorstel der voornoemde leden van den raad dan zijn zoowel de ingezetenen als de gasfabriek hun o. i. dank schuldig. De Aluminium-Industrie-Actiën Gesellschaft is, naar wij vernemen, te Neuhausen (bij Schaffhausen) reeds met de productie van calcium-carbuur begonnen. In Het Gas", Orgaan van de Yereeniging van Gasfa- brikanten in Nederland, Maart 1895, blz. 84, leest men: »Het is inderdaad hoogst belangrijk te zien, hoe een- beschouwt het als een vergrijp als ze het ijs der vorme lijkheid laat smelten dat haar gemoed ompantsert, zij is ongenaakbaar als een heiligenbeeld en maakt elk lachje tot een hooge gunst." „Meent gijdat de trots en waardigheid der vrouw geen invloed uitoefent op het karakter van den man Mevrouw Clara keek onthutst op een verhoogde blos kleurde hare wangen ongeloovig schudde zij het hoofd. Pardonbarones ik moet u verzoeken mij niet ver keerd te begrijpen Waardigheid en trots zijn ongetwijfeld de kroon der vrouw maar een eenzijdige. Denk u eens die strenge massief gouden diadeem waarvoor de knie des mans slechts uit eerbied buigtgetooid met de betoo- verend schitterende edelsteenen van innemende bekoorlijk heid en hartstochtelijke toewijding en zeg dan zelve of dat niet een sieraad zou zijn welks almacht geest en ge moed in onbreekbare boeien zou slaan „Stellig ik begrijp u doch wat noemt gij kleine hulpmiddelen die wij versmaden „Die kleine, smaakvolle finesses, waarmee de Framjaise haar persoon toerust. Zij besteedt de meest mogelijke zorg aan haar toiletliever zou ze sterven dan zich aan een mannenoog, welk dan ook in een onvoordeeligen toestand of kleeding te vertoonen en zij houdt 't volstrekt niet voor vernederend zich te bedienen van kleine kunstgre pen als ze daarmede haar persoon aantrekkelijker kan maken. »Laten we een voorbeeld nemen: Ik heb te Parijs een zeer aanzienlijke dame gekenddie jong gehuwd was en al spoedig een aankomend dochtertje had. Beiden geleken sprekend op elkaar de moeder was nog in den vollen bloei harer schoonheid en la petite stond op het punt die te ontwikkelen. Nu zou een Duitsche vrouw de vroeg volwassen dochter stilletjes bij haar leerboeken en bij haar gouvernante gelaten hebben uit angst de jeugdige bloem te spoedig bloot te stellen aan den giftigen adem der wereld een Franchise echter is zelfzuchtiger en maakt dergelijke bezwaren niet. De markiezin de H. nam het aankomende meisje met zich mede om zoodoende een dubbelen triomf te vieren."

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 5