Buitenland. Nederland. »In 't laboratorium stond een gewoon zwavelwaterstof voudig de ontwikkelingstoestellen van het acetyleen- gas zijn. toestel, verbonden met een kleinen glazen gashouder. In plaats van zwavelzuur en pyriet zijn water en Ca. C2. in het apparaat. »Het ontwikkelde C2 en H2 wordt in een gashoudertje opgevangen. »De denkbaar eenvoudigste manier van gas fabriceeren. >Zoo eenvoudig, dat het reeds gelukt is, eene lamp te oonstrueerendie in den voet een acetyleen ontwikke laar bergt. »Een regulateur zorgt voor de noodige reductie en regeling van den druk en de lamp levert 10 uur lang een licht van 45 kaarsen. »De gasfabriek in den voet eener lamp verlegd. DEITSCHLAAH. Prins Bismarck heeft den 19 op Friedrichsruh omstreeks 750 dames en heeren uit Rijnland ontvangen. Hem werd het eereburgerschap van 65 rijulandsche steden aangeboden en de dames schonken hem eene mand met bloemen. Rijksdag. Den 20 is bij eerste en tweede lezing het wetsontwerp tegen den slavenhandel aangenomen met verscheidene amendementenwaarin de straf verscherpt werd. Verder werd aangenomen een motie van het cen trumslid den heer Gröber, waarin de regeering uitge- noodigd werd een wetsontwerp in te dienen om te ge raken tot afschaffing van het houden van huisslaven door inlanders in duitsche koloniën. Den 22 bij de voortgezette beraadslaging over de novelle betreffende de brandewijnbelasting is met 154 tegen 97 stemmen verworpen een amendement van den heer Muller uit Fulda (centrum), strekkende om de nieuwe belasting en de uitvoerpremiën tot 1898 te doen gelden. Daaren tegen werd een voorstel, dat een vergelijk beoogde, strek kende om de wet tot 1901 van kracht te doen zijn met alleen de stemmen der sociaal-democraten tegen. Pruisen. Huis van afgevaardigden. Den 21 werd het voorstel Arendtover de internationale muDtkwestie, waar bij internationaal bimetallisme het einddoel zou zijn, voort gezet. Het amendement Rintelen om die vermelding van het einddoel te schrappenwerd met 187 tegen 92 stemmen verworpen. Het voorstel-Arendt werd met eene bijvoeging van den heer Zedlitzdat men niet dan in overleg met Engeland zou handelen met gelijk aantal stemmen aangenomen. De radicaal Rabier hield eene interpellatie over de clericale kuiperijen in het leger. Na een langdurige beraadslaging waaraan de minister-president en de minister van oorlog deel namen, werd een motie voor gesteld om over te gaan tot de orde van den dag, zonder meer. De regeering verklaarde zich niet tevreden met deze motiezij werd verworpen met 510 tegen 63 stemmen. Een andere motie waarin de verklaringen der regee ringen werden goedgekeurd en de Kamer verklaarde te rekenen op de vastberadenheid der regeering om de vrij heid van geweten te eerbiedigenwerd aangenomen met 335 tegen 218 stemmen. Den 21 werd de commissie van 33 leden voor het on derzoek der voor twee maanden reeds ingediende staats- begrooting voor 1896 benoemd. De meerderheid dezer commissiesamengesteld uit 14 radicalen2 radicaal- gezinden en een sociaal-democraat is beslist tegen de voorstellen der regeering. De heer Lockroy radicaal is met 22 tegen 12 stemmen tot voorzitter der commissie gekozen. ITALIË. De minister van financiën Boselli heeft te Savona eene redevoering gehouden over den toestand van 's lands geldmiddelen en bevestigd de door den mi nister der schatkist Sonnino te dien aanzien gedane mededeelingen. Crispi heeft den 23 zijn program-rede gehouden. Hij herinnerde aan de omstandigheden, waarin hij in 1893 aan het bewind kwam. Het vertrouwen werd herboren, toen men zag dat het land weer op den goeden weg was. Geruimen tijd stond hij stil bij de lasterlijke aan tijgingen, tegen hem en zijne regeering ingebracht, welke hij bitter betreurde. Hij wees op de gemeenschap van inzichten en belangen tusschen Italië en de verbonden mogendheden in het belang van den vrede, welke thans verzekerd is. Voorts sprak hij over het deelnemen van de italiaansche vloot aan de feesten te Kielde opening van het kanaal is een nieuw bewijs, dat men rustig voort- werkt in het belang der menschheid. Ten slotte op de sociale kwesties komende, zeide hij, dat zijne regeering deze met zorg bestudeert. OOSTEARIJK-IIOAGARIJE. In antwoord op eene vraag verklaarde baron Bauffy in het hongaarsche Huis van afgevaardigden dat de redenen voor het af treden van Kalnoky te zeer van persoonlijken aard waren, om daarover in nadere bijzonderheden te treden. In antwoord op eene vraag van Ugro zeide de mi- nister-president dat de hongaarsche regeering bij de benoeming van graaf Gulochowsky tot gemeenschappelijk minister van bnitenlandsche zaken hare denkbeelden heeft doen gelden en deze ook zijn aangenomen. f 0,524/l0 in 1892 en 1893de ontvangsteh bedroegen f 13142. Omtrent den ontsmettingsoven te Alkmaar werd het volgende medegedeeld. Het hoofdbestuur wees uit zijn midden de heeren dr. P. J. Barnouw en P. J. van Eldik Thieme aan om in overleg met de heeren dr. J. D. Boeke dr. J. Broers A. E. Kempees en H. J. Vonk uit Alkmaar uitvoering te geven aan dat beslnit. De plannen werden ontworpen door den heer architect G. Looman en uitgevoerd door den heer O. van 't Huilenaar te Nijmegen terwijl de firma De Jongh Co. te Oudewater den oven met ketel leverde. De bediening van den oven werd op gedragen aan W. Bieman ontsmetter van de afdeeling Alkmaar. Den 21 Augustus 1894 had de officieels be proeving van de nieuwe inrichting plaats. In den oven werden gebracht a. een metaalmengsel, dat bij verhitting boven 100° C. moest smelten b. een maximaal thermo meter c. miltvuur bacillen. De resultaten waren dat het metaalmengsel was gesmolten, de thermometer 107° C. aanwees en de bacillen waren gedood. De inrichting werd voor het publiek opengesteld en eene commissie tot beheer van den oven benoemd bestaande uit de heeren P. J. van Eldik Thieme, lid van het hoofdbestuur (later vervangen door den heer H. v. d. Berg te Haarlem, eveneens lid v/h. hoofdbestuur), dr. J. Broers, voorzitter, H. J. Vonk, penningmeester, G. Looman, secretaris, A. E. Kempees, dr. J. D. Boeke en A. H. Teljer. Van 24 Aug. tot 1 Jan. 1895 werden 21 ontsmettingen gedaan, gezamenlijk uitmakende 23 ovenvullingen. Deze 21 ont smettingen waren verdeeld over2 gevallen van Cholera Asiatica1 van Cholerine 5 van Pebris Typhoïdea9 van Tuberculosis 1 van Diphtheritis 1 van Eezeem en 2 van ongenoemde ziekten. De Nederl. Indische Spoorwegmaatschappij zal over 1894 uitkeeren 9.4 pet. tegen 8.1 pet. over 1893. Den 22 is te 's-Gravenhage aan het ministerie van waterstaat aanbesteed1°. het maken van werken en verbetering van de rivier de Maas onder de gemeente Krimpen a/d IJselbehoorende tot de werken van den Waterweg langs Rotterdam naar zee. Laagste inschrijver de heer A. Prins Thzn. te Sliedrecht voor 134000 2°. het uitbreiden van het departement van koloniën. Laagste inschrijver de heer A. Michaël te Aalburg voor 35800. Amsterdam. Den 21 zijn 5 van de zes voor onderwijzeres geëxamineerden geslaagdn.l. de dames E. H. Lochmann J. J. G. van der Meer en E. G. Meijer, allen alhier; Ch. J. E. Meijnen van Muiderberg en A. C. H. van der Nagel van Hoorn. Den 21 heeft de 4 kamer der arr. rechtbank alhier Willem Schotte, beschuldigd op 20 April j.l. den agent rechercheur Weverling een schop te hebben gegeven veroordeeld tot f 25 boete subs. 7 dagen hechtenis. Den 22 zijn 'van de 7 voor de nuttige handwerken geëxamineerde dames drie geslaagdnl. de dames K. Jongh van Zaandam A. J. de Kruijff alhier en H. C. A. van der Nagel te Hoorn en van de 6 voor de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek geëxamineerde dames twee nl. A. J. Kruijff en van der Nagel voornoemd. De gemeenteraad heeft in zijne zitting van den 8 alleen de aanslagen der uitwonendendie bij Ged. Staten re clameerden vernietigd van de overigen wordt de aan slag gerechtelijk ingevorderd. - Den 22 heeft de gemeenteraad o. a. benoemd tot direc teur der publieke werken den heer D. L. M. Lambrecht- sen, ingenieur van den provincialen waterstaat in Zeeland te Goestot derden onderwijzer aan de school No. 20 J. A. Tolk te Hoorn en aan de school letter K: P. Bijhouwer te K o e d ij k en tot derde onderwijzeres aan de school letter M mej. C. Hijmans, onderwijzeres te Landsmeer en aan de school No. 63 mej. A. J. A.Lulofs, onderwijzeres te West-Beemster. De Koninklijke Nederlandsche Stoomboot-Maatschappij, keert over 1894 8 pet. dividend uit. Haarlem. Den 21 is Leendert Geel die alhier gevangen zat ter zake van den moord op de twee oude vrouwen aan den Raamsingelin vrijheid gesteld. Burgemeester en wethouders hebben den 21 besloten, aan Gedeputeerde Staten machtiging te vragen om ver gunning te verleenen tot den verkoop van sterken drank in het klein in het Brongebouw in het Prederikspark. De gemeenteraad heeft den 22 het subsidie van f 10000 ook voor 1896 aan het gemeentelijk muziekkorps toege kend en de beslissing over het voorstel van burg. en weth., om een proef te nemen met het opnemen in de bestekken der gemeente-werken van bepalingen betrek kelijk minimumloon en maximum-werktijdna beraad slaging tot eene volgende vergadering aangehouden. Den 22 was bij de onderhandsche aanbesteding van het bouwen van het presbyterium, de pastorie en sacristy voor de nieuwe aan de Leidsche vaart te stichten kathe draal de heer H. R. Hendriks te Nieuwer-Amstel voor f 384,700 de laagste. Dd gunning wordt later beslist. Enkliuizcn. De eerste kaasmarkt van dit jaar wordt gehouden op 29 Mei. De afdeeling Enkhuizen en omstreken van het Nederl. Werkliedenverbond Patrimonium, overtuigd, dat het van den christenpatroon roeping is, dat hij zorge voor voedsel en deksel van zijn arbeider heeft de wenschelijkheid uitgesproken, dat algemeen erkende christelijke feestdagen en regenachtige dagen door den patroon aan den arbeider wordon uitbetaald om alzoo tot een vast weekloon te komen. Heerhugowaard. Voor de betrekking van on derwijzeres zijn van de 4 sollicitanten op het alphabetiseh gestelde drietal geplaatst de dames Bakker, van Sneek, Het- terschy, van 's-Hertogenbosch en Mulder, van Sneek. Ten behoeve der volksbibliotheek is door het hoofd bestuur der Maatschappij tot nut van 't algemeen eene subsidie van f 25 verleend. Te Vlieland is tot raadslid gekozen de heer K. R. Visser. De zomerdienstregeling is verschenen van de lijn der Stoomvaart-Maatschappij »Nederland tusschen Vlls- slngen en Rueenaboroiigh. De gids is verkrijgbaar in de diverse moderne talen en wordt kosteloos verstrekt. Voor deze echt nationale verbinding van het vasteland met het Britsche Koninkrijk zijn thans weder drie nieuwe raderstoombooten in aanbouw, welke in grootte, snelheid en gemak alle Kanaalbooten zullen overtreffen. EVOELOD. Lagerhuis. Den 20 is voor de vijfde maal de arti- kelsgewijze behandeling van het wetsontwerp tot afschaf fing van de Staatskerk in Wales hervat. Men was aan artikel 2waarop 36 bladzijden vol amendementen in gediend waren. FBAHhRIJH. Te Marseille zijn bij de herstem ming op den 19 de socialisten tot leden van den ge meenteraad gekozen met 25937 van de 28628 uitgebrachte stemmen. Er zijn in die gemeente 85476 kiezers. Het onderzoek, ingesteld naar den geestestoestand van de moordenares van den abt, prins de Broglie, heeft tot uitkomst gehad, dat zij volkomen toerekenbaar is geacht. Hamer. De socialist Gérault-Richard stelde den 20 voor, de anarchistenwetten van Deo. 1893 en Juli 1894 in te trekken en dat voorstel spoedeischend te verklaren. Met groote meerderheid werd dit laatste verworpen. „Een dubbelen triomf Mevrouw Clara was buiten adem van verbazing. „Juist, mevrouw Valt er wel iets bekoorlijkers te aan schouwen dan een moeder en een dochter die men voor zusters aanziet en is er voor de schoonheid eener gehuwde vrouw wel een grootere zegepraal denkbaar dan verwis seld te worden met een aankomend meisje Janeck zei dit zoo losjes weg volkomen op denzelfden toon, waarop hij te voren gesproken had maar toch verscherpte zich zijn blik als wilde hij den indruk zijner vergelijking in het diepst der ziel van zijne toehoorderes lezen. Mevrouw Clara zag er geëchauffeerd uit. Zij leunde achterover met een gezichtalsof haar plotseling een licht opging daarna lachte zij even. #Neen maar die Frantjaisos 't Is ongeloof lijk Zoo'n idee zou bij geen onzer ooit opkomenGij zijt waarlijk hoogst onderhoudend Janeck en ge moet me nog veel over Parijs vertellen Mon Bieuhier in ons Siberië zou men onwillekeurig verschimmelen Gij blijft toch hoop ik geruimen tijd hier Proczna haalde de schouders op en glimlachte zijn blik vloog even over naar den kamerheer die zwijgend en ver bluft naast zijn vrouw zatmet een gezicht alsof de blik sem vlak vóór hem neergeschoten was. »Hebt ge Beatrice al gezien »Heel vluchtig door een kleinen lastdie mijn hond mij bezorgde Toen gij zoo straks binnentradtmeende ik een oogenblik mijn kleine vriendin opnieuw voor mij te zien Clara dreigde hem met een niet al te strengen blik »Mevrouw de markiezin de H. I ,,'t Zal me een onuitsprekelijk genoegen zijn, mij te kun nen vergasten aan haar bekoorlijk pendant F' „En wat zult gij wel zeggen spotvogelals ik arme vrouw me eens genoodzaakt zag morgenavond mijn kleine Bicky in het gezelschap te presenteeren Mijn man staat er op ik nietwant ik ben Goddank een volkomen Duitschgezinde moeder nietwaar mijn beste Drach De kamerheer schrikte als uit een droom op. »Wel stellig mijn hartje dat spreekt vanzelf!'' knikte hij met een gezicht, dat de grootste verwondering uitdrukte over het geval, dat hij eens ergens op stond. Janeck rees op. »Wat ik dan zeggen zou, barones Zijn blik verhelderde, hij boog diep over het blanke handje om het te kussen. »Gevonden zou ik in mijn hart juichen, en Parijs met al zijn verlokkingen niet langer als een verloren paradijs betreuren Wordt vervolgd.) SPAAJE. De spaansche troepen hebben bij Havana een bende van 700 oproerlingen onder aanvoering van Mateo Gomez en Masso Bomero verslagen. Mastidie den titel van president der Cnbaansche republiek had aangenomen, is in dit gevecht gedood. De opstandelingen hadden 14 dooden en verscheidene gewonden; de spaansche troepen 5 dooden en 7 gewonden. De spaansche stoomboot Gravina is op de kust van Zambales vergaan. Er zijn 187 personen waaronder 4 officieren en 2 dominikaner monniken, omgekomen. Drie personen zijn gered. VEREEAIEDE STATEST. Het Hoog-Gerechts- hof te Washington heeft nogmaals met 5 tegen 4 stem men beslistdat de inkomstenbelasting ongrondwettig was. Deze nieuwe beslissing was noodig geworden om dat van verschillende zijden volgehouden werd dat de vorige beslissing met gebreken in den vorm genomen was. 56UID-AFRIK.A. De Volksraad in Transvaal heeft f 720.000 toegestaan voor de manschappen, die deel ge nomen hebben aan den veldtocht tegen het kafferhoofd Malaboch. De tegen Magoeba georganiseerde krijgsmacht zal in begin Juni tot den aanval overgaan. Tweede Hamer. Personeele belasting. (Vervolg.) Voorts wotden bepalingen voorgesteld betreffende een maximum van onbelastbare huurwaardeverschillend naar gelang van de gemeenten of gedeelten van gemeen ten opklimmend tarief voor den grondslag haardsteden, vermindering van belasting naar evenredigheid van het aantal kinderen in verband met de huurwaarde enz. De schattings- en tellingskosten vervallen. Voor gehuurde perceelen wordt de huurwaarde gelijk gesteld aan den huurprijs ten ware deze onder abnor male omstandigheden mocht zijn bedongen. Aan aangeslagenen, die tijdelijk in moeielijke omstandig heden verkeerenkan kwijtschelding of vermindering van belasting worden gegeven. Tot dekking van de gedeeltelijke mindere opbrengst van het Personeel stelt de regeering verhooging van het zegelrecht van effecten voor, met uitsluiting van die welke reeds thans gezegeld zijn en wel voortaan in plaats van 1jlQ voor alle effecten, te heffen: van premie- loten 1 pet., van actiën in niet hier te lande gevestigde ondernemingen 3/I0 pet., van pandbrieven van hier geves tigde hypotheekbanken 1/10 P°C en van de overige effec ten pet., alles van de nominale waarde. Men verwacht van een en ander een gemiddelde hoo- gere opbrengst van 1/2 millioen 's jaars. Het Witte Kruis. Den 21 werd te Amsterdam de 28 algemeene verga dering gehouden. Uit het verslag over 1893 bleek, dat het aantal afdeelingen was gestegen van 31 tot 40 en het aan tal leden van 3036 tot 4053. In het Herstellingsoord »Hei- deheuvel" werden 218 personen verpleegd met 8569 ver- pleegdagen en met een ontvangst in verpleeggelden van f 7929van de verpleegden waren 9 jongens en 30 meisjes onder de 16 jarende afdeelingen zonden 30 verpleegden samen vertegenwoordigende 1284 verpleeg- dagen. De exploitatie kostte f 12480.67, dus per ver pleegde f 1.455/8 tegen f 1,421/J in 1893; do voeding per persoon kostte per dag f 0.54 tegen f 0,57'/j en

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 6