Poolsch Bloed No. 63. leven en Megentigste Jaargang 1895. WOENSDAG 29 MEI. [Laatste Inschrijving Schutterij Amsterdamsclie Brieven. FEUILLETON. NATALY VON ESCHSTRUTH. 37.) ALUAARSCHE COERANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheeie rijk 1>— De 3 nummers f Afzonderlijke nummers 3 ets. FrtJs der gewone Advertentlën: per regel f ©,lö» Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. DOMERDAO 3© HEI 1893, van des middags 12 tet des namiddags 2 uren, ter gemeente-secretarie. XI. Woensdagavond heb ik, ten pleiziere van de lezers der Alkmaarsche Courant, een bezoek gebracht aan de ter reinen der Wereldtentoonstelling. Waarom ik dit zoo uitdrukkelijk vermeld? Wel, als mijn plicht als correspondent mij niet naar het Rijksmu seum had gedreven, zou ik zeker voor mijn eigen genoegen niet derwaarts zijn getogen. Immers, mijn collega's, wier beroep hen dwingt geregeld de vorderingen op de tentoon stelling na te gaan, hadden mij telkens weer vermaand Wacht toch nog een paar weken, want de helft is nog niet gereed en er heerscht een chaotische wanorde. Aldus voorbereid kan ik niet anders dan verklaren, dat het bezoek mij erg is meegevallen, 't Is waar, dat er nog een massa gebouwtjes zijn, waarvan men zich afvraagt, wat er van groeien moet en evenzeer is het volkomen juist, dat het gehamer en gesjouw van werk lieden aan de stemming om te genieten wel wat afbreuk doet, maar daartegenover staat, dat er toch ook heelwat bezienswaardigs gereed is en er genoeg te bezichtigen valt om een paar uurtjes prettig door te brengen. Met het weer trof ik 't niet al te best. Wel reden op de P. C.-lijn -open tramwagens, maar de menschen zaten erin te bibberen en hun gemoed uit te storten over de wisselvalligheid van de temperatuur. Was het daaraan toe te sehrjjven, dat vooral in het begin van den avond in »Oud-Holland" een naargeestige stilte heerschte? Slechts enkele taveernen hadden bezoek, maar overigens zwierven de fraai uitgedoschte zeventiendeeuwsche burgers en burgeressen bij gebrek aan bezigheid doelloos rond. Dat zal zeker spoedig veranderen, want Oud-Holland is een waar juweeltje. Karakteristieke geveltjes, dat men er vindt En dan de gracht met haar steilen steenen brug Alles is volkomen in den toon gehouden: de kleine in lood gevatte ruitjes, de uithangborden met teekenachtige opschriften, de meubelen, die men tot hiertoe nog slechts in de eenvoudigste stulpjes ten plattenlande kon vinden. Hoeveel studie, hoeveel keDnis, hoeveel kosten zijn er noodig geweest om dat alles bij elkaar te brengen. Al slenterend over het plaveisel vergeet men volkomen zich te bevinden op een wereld-tentoonstelling, waar men van de vorderingen op elk gebied den volke getuigenis pleegt af te leggen het is de museamlucht, die men meent in te ademen. En onwillekeurig dringt zich dan de overtuiging op, dat men wel veel heeft uitgevonden tot vergemakkelijking en veraangenaming van het leven maar dat het innige, het intieme, het artistieke daaronder geducht heeft geleden. DOOR TWAALFDE HOOFDSTUK. Uit de villa Floriana viel door de kalewit berijpte boomtoppen een helder licht, dat tevens een rooskleurig schijnsel wierp over de sneeuw in den voortuin. Aan weerszijden van den oprit flikkerden pekfakkelswaar mede vier jockeys in een rijk, met bont omzoomd strelitzen- pak, de gasten van gravin Dynar voorlichtten. Buitengewoon vroeg kwamen de equipages voorrollen bet scheen, alsof men nauwelijks den tijd had kunnen afwachtenom de ster aan den kunsthemel van aange zicht tot aangezicht te aanschouwen, zich te bedwelmen aan de liederen, wier betoovering reeds de halve wereld voor de zegekar van een Janeck Proczna had gespannen. De »bloem'' der hoogere kringen was reeds voltallig eer de wijzer der pendule het uur aanwees dat op de nitnoodigingen vermeld stond. Excellentie Gartnergravin Kany en luitenant von Elandern waren de eerste nieuwsgierigen geweestdie Xenia in haar zaal ontvangen had. Mevrouw Leonie had een pijnlijk overdreven zorg be steed aan haar toileten toen zij hare bien aimée met betooverende lieftalligheid omhelsdeom de gravin een kus op de wang te drukken, wierp zij schielijk een blik in den grooten wandspiegeldie het beeld der beide schoone, indrukwekkende vrouwengedaanten weerkaatste. Stellig was die blik bevredigendwant om mevrouw Leonie's mondje vertoonden zich die beide scherpe trekjes, welke het geheimzinnig teeken zijn van haar verholen triomf 1 Waar zullen wij in Oud-Holland uitrusten? Er is over vloedig gelegenheid. Geestrijke dranken bieren likeuren bijna om bet andere huis zijn zij te krijgen. Als goedgeaarde Noordhollanders brengen wij echter voor heden alleen een bezoek aan het West-Fries melkliuys en daarvan zal men geen berouw hebben. De bediening is er toevertrouwd aan meisjeswier roem men door geestdriftige jonge'ui ook uren ver van de tentoonstelling kan hooren bezingen. En wat zij den dorstigen en hon- gerigen bezoeker verstrekkenis volkomen harer waardig het kan den toets van fijne kritiek doorstaan. Wij zouden van uit Oud-Holland ook nog den Doolhof kunnen bezoekenmaar wij mogen ons kruit niet in eens verschieten en moeten ook denken aan de tentoon- stellingsbrieven die nog volgen. Daarom gaan wij thans naar het schip Prins Hendrik, dat met Oud-Holland wedijvert om den naam van the greatest attraction. De illusie, dat men zich hier op een mail-stoomboot bevindt, is bijna volkomen. Een brug verleent den toegangeen paar zeerobben staan aan het eind daarvan om de toe gangsbiljetten te controleeren. Op het dek is over de geheele lengte der boot een zeil gespannen, waaronder men een verrukkelijk zitje heeft. In de voorkajuit bunnen de passagiers le klasse voorƒ2,50 dineeren inde achter- kajuit kunnen degenen, die 1,50 mooi genoeg vinden voor een middagmaalterecht. Javaantjes brengen de ledige schotels naar de kombuis terug. Een leger van kellners is voor de bediening beschikbaar en zij kwijten zich met te waardeeren beleefdheid en voorkomendheid van hun taak. Over hen wordt de schepter gezwaaid door den heer Reintseen type in het koksvak. Oud- gasten die te Soerabaya hebben gewoond kennen zijn naam evenals ieder Amsterdammer wel eens van Couturier of Zomerdijk Bussink heeft gehoord. Wanneer bij plech tige gelegenheden in Java's Oosthoek vóór eenige jaren een fijn diner geleverd was had een verslaggever nooit te informeeren van wien dat afkomstig was natuurlijk was de naam Reints daaraan verbonden. Ieder heeft zijn trots en die van Reints ligt in den stapel Indische bladen, waarin hij in dicht of ondicht is verheerlijkt. Begint hij eenmaal daarover, dan is hij ook volstrekt niet ongenegen om veel uit zijn levenservaringen op te disschen. »Mijnheer", zoo pleegt hij dan te beginnen, »ik heb met veel menschen omgegaan, ik ben geweest onder Javanen, ArabierenKlingaleezen en nog een macht zwartjes meermaar". en dan volgt een niet te stuiten woor denstroom. Zij hierbij geconstateerddat Reints zijn flux de bouche niet noodig heeft te gebruiken om de feilen van zijn keuken goed te maken want zijn diners zijn superfine. Bij warm weder moet hel op het dek van de »Prins Hendrik" wel zoo vol worden dat er van de vele stoel tjes geen enkel onbezet blijft. Men heeft hier een mooi vergezicht op het terrein en bovendien het genot van de muziekdie in den nabijgelegen tempel wordt gemaakt. De meeste restaurants en paviljoens zijn begrijpelijker wijs rondom de muziektent gegroepeerd. Overal staan Mevrouw von Dracbdie in het bruin flnweal, leven diger en jeugdiger dan ooit, aan Xenia's zijde de honneurs waarnamleidde haar dochtertje Beatrice aan de dames te gemoet. »Mijn kleine meiddie me al boven hot hoofd is ge groeid en smachtend verlangt naar kaarslicht en een sleep," schertste zij met een gezicht vol blijde verwachting. »Ik zal Hare Hoogheid hedenavond verlof vragen Bicky te mogen presenteeren en dan in dit seizoen voor het ©erst de rol van waardige bal moeder spelen 1" Charmant, wat eene allerliefste verrassing!" riep gra vin Kany uit en zond la petite eene handkus toe. Daar mee znlt ge onzen cavaliers een groot genoegen doen beste barones, er is zoo'n groot gebrek aan jonge meisjes in onzen kleinen kring 1" Elandern maakte eene buiging en zei met een hoffe- lijken glimlach »Ik geniet het voorrecht, u van al mijne kameraden het eerst in bet salon te mogen begroeten freuleen dat beschouw ik als een gunstig voorteeken onzer bijzondere vriendschap 1" Bicky neeg met gloeiende wangen en mevrouw Leonie trok haar aan hare armen en keek haar glimlachend strak in het gelaat. »Uw mama is immers nog veel te jong mijn hartje en veel te gezocht op de bals om nu al een dochtertje te kunnen chaporonneeren 1 Ik oude vrouw heb daarvoor meer tijd en raad u dat ge u dan maar dadelijk bij mij voegt ik doe n geen concurrentie meer aanBicky 1" »Een warme stoof en een wollen kap voor de oude dame 1" riep Flandern overmoedig en schoof met gemaakte haast een stoel bij voor Hare Excellentiedoch mevrouw Clara barstte in luid gelach uit en nam den arm van haar dochtertje. Kom kind die mooie dame daarginds zal nog eens in het vagevuur komen zij stoekt den gek met je eerbiedwaardige moeder en tegelijkertijd wendde zij zich naar de deur om graaf Ettisbach en diens gema lin beide handen toe te steken. Zeer verwonderd sloeg do gravin een blik op de aan vallige gestalte van Beatrice die met haar witgebor duurd kleedje en de lila linten een even bekoorlijke als nieuwe verschijning in den gezelschapskring was. stoeltjes buiten trouwens alles op de tentoonstelling is berekend op een warmen zomer. Blooker en van Honten zijn hier weer duchtig aan het concurreerenwaarvan ik mijn lezers aanraad partij te trekken. Niemand ver- zuime in het keurige salon van van Houten zich door een der aardige meisjes die hier voor dc bediening zor gen een kop chocolade te laten schenken. Men zit daar als een prinsbetaalt tien cent voor het geurige en welsmakende vocht en krijgt op den koop^ nog een klein proefbusje chocolade ineê naar huis. Dat is nu. eerst eens reclame makenwaarvan ook het publiek profiteert^ Ongemerkt zijn wij gekomen op het gebied der prjjzen, zeker een belangrijk chapiter voor den tentoonstellings bezoeker. Van groot belang is voor hem de door mij en anderen opgedane ervaringdat deze expositie zich zeer gunstig van andere onderscheidt door bet feitdat men hier volstrekt niet wordt afgezet. Een entréebiljet ver- schaffe men zieh aan den ingang bij de opkoopers, waar men voor 35 cents terecht kan. Dc toegang tot Oud- Holland en bet schip kost niet meer dan 10 cents. In de overige tentjes op het terrein die men eer op een kermis dan hier verwachten zou kan men voor 25 cents terecht. Met de appreciatie van dien prijs gaat het als op de kermissen. Ik liet mij bijv. verlokken tot een bezoek aan het gebouwtje waarop met reuzenletters ge schilderd stond »In Afrika's diepste duisternis bezocht door den koning van België bekroond met een gouden medalje", en vond niets anders dan een panorama met de figuren van Stanley Tippoe Tib en andere Oontraal- Afrikaansche autoriteiten in het midden. Mij was dat geen kwartje waard maar een ander vindt het misschien heel mooi. In één opzicht was het bezoek merkwaardig; voor een fooitje werd een uitlegging gegeven door een niet-Hollander die in zijn van buiten geleerd lesje onze moedertaal radbraakte als ik nog nooit te voren had gehoord. Niet ver van dit tentje staat een ander met het op schrift Couveuse d'enfants, broeikast van levende onvol dragen kinderen. Ik had plan om op het schip te gaan soupeeren en, mijn appetijt niet willende bederven, kon ik gemakkelijk weerstand bieden aan de lokstem van een gore juffrouw, die mij noodde binnon te komen. De olifant met den toren op zijn rug en een restauratie aau den voet trekt ook nogal bezoek. De lezers moeten mij eens vertellen, of ik totaal kleurenblind ben, want ik vond dat de kleur van den olifant evenveel geleek als de bladeren van een bruine beuk op een vergeet-mij-nietje. Langzamerhand was het donker geworden en toen zag ik een menigte jongens en mannen rondgaan om de lichten aan te steken. Wat^ij daarmee tot stand brachten leek op een tooversprookje. De hoofdlijnen van het hoofd gebouw waren in verschillende kleuren geïllumineerd langs de paden zag men vlammende lijnen, en veelkleu rige lampions bengelden grillig rond, een zacht licht in dc duisternis zendend. En boven dat alles lichtten de ver blindend witte bollen, die door de electriciteit worden ge voed. Op een hoog punt te staan en dan al die kleurige »Uw dochtertje riep ze verbaasd uitmet den naïfsten blik, die haar ten dienste stond, sis 't mogelijk, beste Clara Wilt ge nu al tot het ambt van zelfopofferende balmoeder overgaan Toch maar enkel voor van avond Mevrouw von Drach lachte met een mengeling van spotternij en innig genoegen. »Haha, zij heeft verstand van kleine kunstgrepen dacht zij zegevierend, en voegde er overlaid bij sNeen, beste vriendin, ik wil mijn kuiken nu eens voor goed vleagelwijs maken Beatrice is al zeventien jaar oud, een leeftijd, waarop ik reeds verloofd was Och ja, dat zijn zoo de gevolgen van vroeg trouwen ten slotte heeft men een dochter, met wie men, als met een zuster, om strijd dansen kan Die woorden werden zeer luid gesproken en door allen in het rond verstaan. De hofdame voelde een lichten stoot aan haar elleboog. »Merk je het wel Beiden in het lila!" fluisterde Leonie in het oor. Daarop wendde zij zich tot den kamerheer, die met haar man in een gesprek gewikkeld was, en gaf hem tal van complimentjes over het verrukkelijk tweetal, waar over hij nn in 't vervolg papa te spelen had De heer von Drach bedankte in de beleefdste vormen het scheen, dat hij al zijne ridderorden voor den dag had gehaald, om daarmee zijn borst te pantseren tegen al wat dien avond op h9m zou losstormen. De heer van Hofstraten geleidde zijn wederhelft der gastvrouw tegemoetachter hen aau kwamen verschei dene mannen, ouder wie vorst Heller-Hüningen, die op het zien van Bicky do handen ineensloeg. »Zie 'k bij 't schijnsel van de maan ginds een schraal, bleek kindje staan Reeds wilde Beatrice ouder gewoonte met een nijdig gezicht opstuiven en hem toesnauwen Ik ben geen kind meer, ik wil zoo iets niet hooren Maar zij bedacht nog bijtijds, dat ze zich stellig voorgenomen had, dien meneer Donates geheel 6n al over 't hoofd te zien, en daarom trok zij maar even een leelijk gezicht en draaide zich op de hakken om. Gravin Xenia stond vlak onder de lichtkroon, omringd door een kleinen kring van genoodigden. Zij had zich niet zeer in haar voordeel gekleed, geheel in tegenstel-

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1