Poolsch Bloed, No. 66. Zeven en ïtfegentigste Jaargang. 1895. WOENSDAG 5 JUNI. Onbestelbare "Brieven, FEUILLETON. NATA.LY VON ESCHSTRUTH. ALHAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag', Donderdag- en Eaterdagavoisd uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rpk 1, De 3 nummers Afzonderlijke nummers 3 ets. Fr{]s der gewone Vel ver tent li:n: Per regel @,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEKMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. gCHIILDVORDURUOEll. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen, in voldoening aan art. 228 der gemeentewet, in herinnering, dat alle schuldvorderingen over 1891 ten laste dezer gemeente vóór of op den 30 Juni moeten worden ingeleverd en dat alle schuldvorderingen niet binnen den bepaalden termijn ingeleverd, verjaard en nietig zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT. AlkmaarDe Secretaris, 31 Mei 1895. NUHOUT VAN DER VEEN. verzonden gedurende de le helft van Mei 1895 G. de Gier, Amsterdam C. M. Pranger, Rotterdam Balder, St. Pancras; Wed. H. van TwiskSloten S. v. Straaten Briefkaart: W. H. Bakker, Amsterdam. FRANKRIJK. Senaat. Den 31 interpelleerde de heer Beaumanoir de regeering over de buitenlandsche staatkunde. De verant woordelijkheid voor hetgeen men staat te doen de deelneming aan de feesten van Kiel laadde hij op den minister-president. Hij las eenige aanhalingen uit berlijnsche bladen voor, waarin gesproken wordt van eene verzoening tusschen Frankrijk en Duitschland. Hij vroeg zich afof deze droom zal verwezenlijkt wor den. Zal het Pransche eskader te Kiel op zijne plaats zijn Hij drukte de hoop uit, dat Frankrijk, als het weer koningsgezind geworden is, te eeniger tijd op een voet van gelijkheid zal staan met den duitschen souverein. Hij maakte verder een toespeling op de bewoners van Elzas en Lotharingen die wel moeten denken dat zij vergeten zijn. Voorts kwam hij op tegen de zwakheid van de bui tenlandsche staatkunde, gevolgd ten aanzien van Japan. Wij moeten, aldus besloot hij, deze staatkunde van zelf verloochening, die ons de vijandschap van Japan op den hals heeft gehaald en ons in Europa brengt tot bondge nootschappen, die wij niet kunnen goedkeuren, laten varen. De minister van buitenlandsche zaken, Hanotaux, be antwoordde den interpeliant. Hij begon met de verklaring, dat de buitenlandsche staatkunde van Frankrijk in het minst geen wijziging heeft ondergaan. Onze staatkunde zeide hij, heeft niet de strekking die men haar toeschrijft de verwijten die men ons doet, en die men dikwijls on zen voorgangers heeft gedaan, neem ik niet aan. Ik verklaar, dat onze staatkunde bij de jougste aangelegen heden waarop gezinspeeld isgetrouw is gebleven aan de algemeene richting die volkomen afgebakend is en de goedkeuring heeft weggedragen van het Parlement en van het land. DOOR 40) »Maar zeg me nu eens, geëerde gravin, hoe moet het kluwen ontward wordenwelks draden tusschen uwe familie en die van onzen geachten zanger doorloopen vroeg August Ferdinand, naar gewoonte met de hand langzaam over zijn baard strijkend en Xenia vroolijk aanziende, »zijt gij verwant aan uw pleegbroeder, in weer wil van zijn Poolsch bloed Allen drongen nieuwsgierig naderbij, Janeck glimlachte met een mengeling van humor en leedvermaak en lette aandachtig op hetgeen er geantwoord zou worden. Eenige seconden beet Xenia zich op de lippen, daarna hief zij met gemaakte kalmte het hoofd op, en een bijna dreigende blik vloog tot Proczna over. »Uwe Koninklijke Hoogheid verwacht misschien een be langwekkend hoofdstnk uit de familiegeschiedenis der Dynars,'' antwoordde zij met een poging tot scherts, »en zal zich teleurgesteld zien, dat de oplossing van het raadsel zoo hoogst eenvoudig is. Mjjn stamboom en die mijns pleegbroeders kan geen enkel verwant takje aanwij zen, hij is een Pool en ik ben een Duitsche. Onze vaders waren echter, voor zoover ik weet, boezemvrienden, en Hans Stephan werd door papa als zoon aangenomen, op dat de naam van ons oud geslacht, dat dreigde uit te sterven, bewaard zou blijven Een korte lach stoorde haar. »Wat zijt ge toch wreed, Xenia 1" zei Janeck, die zich hoog oprichtte en haar strak in de oogen keek, terwijl er een meedoogenlooze uitdruk king op zijn fier en mannelijk gelaat lag: Van het be langwekkendste gedeelte mijner levensgeschiedenis denkt gij u met een paar losse opmerkingen af te maken en nog wel zóó, dat men zich een geheel verkeerde mee ning omtrent mijn persoon zou kunnen vormen. Ik weet, dat gij niet goed op de hoogte zijt, en daarom zal ik wat Voorts trad hij in een weerlegging van de kritiek op de ten opzichte van Japan gevolgde staatkunde. Frankrijk had zijn eigen belangen op het oog toen het de onaf hankelijkheid van China verzekerde. Op dit punt even als op andere puntenhebben Frankrijk en Rusland dezelfde belangenen hun samengaan vond zijn grond zoowel in de bestaande betrekkingen als in den wil van hunne regeeringen. Frankrijk en Rusland handelen nu nog in gemeen overleg over de Armenische kwestie. In bijzondere gevallen kunnen de mogendheden gemeen schappelijk een vredelievend doel nastreven zonder do nationale belangen uit het oog te verliezen. Wat betreft het deelnemen aan de feesten van Kiel dit wijst volstrekt niet op een nieuwe richting in de staatkunde, en het kan geen ander karakter hebben dan het antwoord op een internationale beleefdheid. Het zal in het minst geen wijziging brengen in de gevoelens van Frankrijkdat onwrikbaar trouw blijft aan zijne herinneringen en met vertrouwen de toekomst te ge- moet ziet. De redevoering van den minister werd zeer toegejuicht. De zitting werd ten slotte tot den 10 verdaagd. Kamer. Den 1 werd eene lange zitting gewijd aan de bespreking der interpellatie over de zaak der Zuider- Spoorwegmaatschappij. Jaurès en Jules Roche deden aan de regeering heftige verwijtenwelke door de uiterste linkerzijde werden toegejuicht. Die sprekers drongen er vooral op aandat leden der Kamer geen deel zullen uitmaken van een syndicaat. Jules Roche kwam ten krachtigste op tegen de lasterlijke beschuldigingen waar aan hij had blootgestaan. De minister-president Ribot keurde de verklaring van Jules Roche goedmaar verzette zich tegen een door Jaurès voorgestelde motie omdat deze gelijk stond met een berisping. De motie van Jaurès werd met 290 tegen 127 stemmen verworpen. Daarna werd de voorkeur ge schonken aan eene motie van Gobletdie de regeering verklaarde evenmin te willen aanvaarden en bij hoofde lijke stemming werd verworpen' met 255 tegen 229 stem men. Vervolgens diende Sauzet eene motie inwaarmede de regeering zich vereenigde doze werd met 460 tegen 18 stemmen aangenomen met het daarop gestelde amen dement van Habert. De zitting was eerst om half acht geëindigd. TURKIJE. Uit Moesj wordt gemeld, dat de afge vaardigden der drie mogendheden door de turksche po litie grof zijn beleedigd gendarmes drongen hunne wo ning binnen, en trachtten een hunner bedienden gevangen te nemen, waarbij zij grove beleedigende uitdrukkingen uitten. De gendarmes werden met moeite door kavassen der afgevaardigden verdreven. Drie britsche oorlogsschepen zullen in verband hiermede naar Djedda gaan. NOORWEGEN. Den 31 hebben vijf leden der meer in bijzonderheden treden. Houd mij ten goede, Ko ninklijke Hoogheid, de geschiedenis mijner jeugd is het eenige waarop ik trotsch ben, want zij levert al de ge gevens die voor een romantisch kunstenaarsleven noodig zijn 1" »Dat is charmant, beste Proczna, vertel alsjeblieft!" zei de prins met een goedkeurend knikken, gravin Kany schoot een fonkelenden blik naar Xenia's gelaat, en sloot zich met nadruk aan bij de dringende noodigingen der dames. sHare Excellentie zal als vriendin der Polen en als lief hebster van echte romantiek zeker bijzonder veel belang in mijne lotgevallen stellen zei Janeck glimlachend, terwijl hij zich met veel vertoon van hoffelijkheid tot Leonie wendde, die hem als antwoord de medaille van August den Sterken als een ridderorde op de borst hechtte. Daarop wendde hij zich weer tot August Ferdinand »Uwe Ko ninklijke Hoogheid gelieve zich de volgende indrukwek kende stoffeering te denken »In de eenzaamheid der Oost- Pruisische steppen een overoud, van torens voorzien slot. De sneeuwstorm huilt om de daken en splintert de deunen uit het woudgeen ster geen enkele straal der maan breekt het duister van den winternacht; doodsche, huive ringwekkende verlatenheid. Door sneeuw en koude wor stelen twee reizigers om het reddende licht van het slot te bereiken. Een man Wikkelt zijn verkleumden knaap in den gehavenden manteleen vrouw volgt met doorzak kende knieën ten doode toe ellendig haveloos en wanhopig 't zijn Poolsche vluchtelingen. Het slot opent zijne poorten en neemt hen gastvrij opvol edele barmhartigheid drukt de graaf den zoon van den opstan deling aan zijn borst en belooft hem zijn vader te zullen zijn, tot de vluchteling eenmaal mag terugkeeren, als voor Polen de dag der gulden vrijheid aanbreekten uit de puinhoopen van Ostrolenka een nieuwe koningskroon oprijst! De zoon van den bedelaar en rebel, wien het noodlotter vergoeding voor den ontrukten vader, een nieuw vaderland, een gravenkroon en een lauwertak schonk, die zijn onstuimig Poolsch bloed niet verloochenen kan en zingend de wereld doortrekt die benijdenswaardige ongelukkige is Janeck Procznade pleegbroeder van gravin Dynar Vol vuur, als in ademlooze afwachting trof zijn blik het goudgelokte hoofdbij had gemeenddat Xenia zou verbleeken evenals op het oogen blik, toen hij haar linker-, drie leden der rechterzijde en twee leden van de gematigde zijde, in den Storthing eene motie ingediend, strekkende om, onder het vasthouden aan de alleenheer schappij van Noorwegen in alle vraagstukken, welke de Unie niet betreffen, zoo spoedig mogelijk tusschen Zweden en Noorwegen onderhandelingen te laten voeren onder gemeenschappelijk samenwerken van den Storthing en het Kabinet, ten behoeve der regeling van het con sulaatwezen voor het ministerie van buitenlandsche zaken. Eene voorwaarde van de onderhandelingen moet zijn een gemeenschappelijk en afzonderlijk noorweegsch minister voor buitenlandsche zaken. Eene meerderheid heeft zich reeds schriftelijk verbonden voor de motie te stemmen; misschien wordt zij zelfs met algemeene stem men aangenomen. SPANJE. In een aanval van vervolgingswaanzin heeft een opper-officier twee revolverschoten gelost op den kapitein-generaal van Madrid, die zwaar gewond werd. ZWEDEN. Luedvik Douglas gouverneur van Up- sala is tot minister van buitenlandsche zaken benoemd in de plaats van Levenhauptdie zijn ontslag heeft genomen. Tweede Kamer. Karlne. Aan de Kamer is ingediend 1. een wetsontwerp tot wijziging der mariue-begrooting voor 1894 n.l. tot ver hooging met f 88,000 wegens meerdere uitkeering van loodsaandeelenwaartegenover ochter staat dat aan loodsgelden f 209,120,08j meer ontvangen dan geraamd is 2e eene nadere verhooging van het marine-Hoofdstuk voor 1895 tot aanvulling van de artikelen betrekkelijk den dienst van het loodswezen en de betonning onzer zeegaten eene verhooging van f 25,085 is noodig wegens de zeeramp aan den transportschoener Zeemeeuw op 11 Febr. overkomen. Voor aanbouw van een nieuwen loodskotter in de plaats van de Eems die vergaan is, is 29,680 noodig waar van nu 14,840 worden aangevraagd. Voor den huur van stoomvaartuigen voor den loods- dienst op de roede van Vlissingen in den afgeloopen winter is f 2000 uitgegeven terwijl eindelijk eene ver hooging van 18000 noodig is voor nieuwe tonnen, ten gevolge van den buitengewonen ijstoestand in den afge loopen winter. In de den 27 te Roermond gehouden Raadszitting heeft de heer Michiels ter sprake gebracht de uitsluiting van Roermond van een bezoek der Koninginnen. Uit een officieus schrijven vanwege H. M. de Regentes was ver nomen, dat H. M., zwichtende voor ernstige adviezen en overwegingen van het hoofd der provincie Limburg had moeten besluiten Roermond niet te bezoeken. Waar om de Commissaris der Koningin in dien geest geadviseerd geld en titel voor de voeten had geworpen toen hij me krachtige hand de banden had verscheurd waaruit zij een keten had willen smeden Hij had zich bedrogen. Wol stond gravin Dynar roerloos als van schaamte en ontzetting versteend maar de uitdrukking van haar ge laat stemde daarmede niet overeen een onuitsprekelijke verbazing toekende er zich op af, en de blik, die eenige seconden lang den zijne ontmoetteflikkerde op als in bewondering. Zij trad naast hem en zag glimlachend naar August Ferdinand op: »Ik hoop, dat Uwe Koninklijke Hoogheid den pleegzoon mijns vaders met dezelfde beschermende genade in onzen kring zal opnemen, als ware hij een ge boren graaf Dynar en den Pool met evenveel vertrouwen als den meest Duitschen vertegenwoordiger van mijn naam. ik sta er borg voor dat zijn »onstuimig Poolsch bloed" een echt duitschgezind hart doorstroomt." De prins zag er hoogst opgewekt uit. »Dat behoeft me volstrekt niet verzekerd te worden, gravin Janeck Proczna is me door zijn even belangwekkend als treurig lot mis schien nog liever geworden dan een gravenzoon, die zich met een kroon zonder lauweren tevreden gesteld had En wat zijn Duitsch hart betreftAugust Ferdinand keek den jongen man flink en vriendelijk in de oogen en stak hem ijlings de hand toe. »Wel, mij dunkt, wie genoeg fierheid en eergevoel bezitom als hoog opgeschoten boom nog zijn nederige wortels niet te verloochenen staat ook ten allen tijde in den geest van zijn tweede vaderland voor een naam in waarmede de banden der dankbaarheid hem verbindenHet gesprek was weldra weer op de muziek gebracht. Anna Regina herinnerde zich met verruk king een lieddat steeds tot haar lievelingsmelodieën be hoord had. »Dat is door 't lot zoo gruwzaam ons beschoren, dat bij de rozen steeds de doornen staan Janeck zette zich weer aan den vleugel en gaf met enkele akkoorden de melodie aan; hij had het lied nooit volgens noten gezongen maar wilde evenwel beproeven of hij 't op de toetsen kon bijeenviuden. Steeds voller en breeder ruischten de akkoorden zachtals een onuit sprekelijke klachtzette Proczna het lievelingslied der prinses in. Geleund op den arm van Leonie stond de verheven vrouw naast den zanger en luisterde als in een droom. Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1