Poolsch Bloed, No. 67, Zeven en ïtfegentigste «laargang 1895. V RIJ D A G Gemeenteraad van Alkmaar, FEUILLETON. 7 JUNI. op Woensdag 5 Jnni 1895, MTALY VON ESCHSTRUTH. COURANT. rrfjs der gewone Advertentlën: Per regel O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieyen f r a n e o aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt Dlmsdng-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,8©; franco door het geheele rjjk 1, De 3 nummers ©,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer No. 7. des namiddags 133 nnr. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 15 leden. Afwezig de heeren Bosman en Stoel wegens uitstedigheid. De Voorzitter opent de vergadering waarna 1. de notulen der vorige vergadering gelezen en goed keur d worden. 2. Deelt de Voorzitter mede dat a. de levering der schoolmeubelen ten dienste vau de openbare burgerschool den 4 Mei gegund is aan P. Wijte te Hensbroek voor f 2931,48 b. de sedert de laatste vergadering ingekomen bezwaar schriften tegen den aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1895, van P. M. V. Zervas, J. Oosterwijk, G. Balder, wed. Jb. Olij, J. A. Heijs en M. N. Edelhauser reeds in handen der vaste com missie van financiën om bericht en raad gesteld zijn c. de van de vaste commissie voor de gemeentelijke gasfabriek ingekomen brief ten geleide van het verslag en de rekening dier fabriek over 1894 reeds met de bijlagen in handen der vaste commissie van financiën om bericht en raad is gesteld. In dien brief wordt medegedeeld, dat de exploitatie zeer bevredigende uitkomsten ople verde, maar met een nadeelig slot van even f9000 sluit. De oorzaak daarvan ligt in de het geheele jaar geduurd hebbende geldschaarste in de gemeentekaswaardoor het niet mogelijk was van het tot subsidie voor den bouw van den grooten gashouder toegezegde voorschot van f 20000 meer dan f 7000 te verschaffen, zooals blijkt uit de volgende verrekening met den gemeente-ontvanger De fabriek betaalde Aan aflossing f 6000, rente oude schuld 2000, nieuwe 3846,54 3 termijnen onderbouw 4887, len termijn bovenbouw 8360, 2en 12040, 3en 12540, uitkeering 5153,46 f 55327,— De ontvanger kon beschikken over Het batig saldo over 1892 f 6757,85 1893 3595,675 Stortingen van de fabriek 37973,47s f 48327,— 7000,— En verstrekte dus in voorschot f 55327,— In het noodig geachte voorschot van f 20000 is dus voorzien voor f 7000 door de gemeente voor f 4000 uit den dienst van 1894 en voor f 9000 door anticipatie op den dienst van het loopende jaar 1895. Het behoeft geen betoogdat alsnu laatstgenoemde dienst eene misrekening zal opleveren. Immers in de raming daarvoor wasnevens f 8360 voor de beide laatste termijnen van den gashouderuitgetrokken f 3000 aflos sing in mindering van het toegezegde voorschot van 20 alsmede f 760 rente voor het geheele bedrag over 8 en voor f 17000 over 4 maanden. Van de betaling dezer 3760 behoeft dusmaar kan wegens gezegde anti cipatie nu ook geen spraak zijnslechts van die der rente over f 7000. De niet bij de begrooting ge raamde verzwaring der pijpleiding naar de strafgevan genis waarvan de verlichting door die der cadettenschool schade lijdten naar het nieuwgebouwde huis van bewa ring in den Geesterhout, verhoogt bovendien het bezwaar van den dienst van 1895 zoodat deze wel wederom met een nadeelig saldo zal eindigen maar bij de klimmende ontvangsten der fabriek vertrouwt de Commissiedat de te wachten nadeelige saldo's steeds minder zullen worden en een regelmatiger toestand na enkele jaren zal her steld zijn. Had de fabriek het toegezegde voorschot genoten en uit hare inkomstennevens de geraamde kosten van den onderbouw ook nog niet f 4000 voor den bovenbouw van den houder moeten bijbrengen dan zou de dienst van 1894 met een batig saldo tot genoemd bedrag ge sloten zijn. Dat er bij eene schuld aan de gemeente van f 46000 per resto voor aankoop van f 96163,56 voor herbouw der fabriek en van f 7000 voor den gashouderen daar enboven bij den gespannen staat van den dienst voor 1895van de Commissie geene stappen tot verlaging van den gasprijs te wachten zijn zal zeker geen betoog behoeven. Deze mededeelingen worden voor kennisgeving aan genomen. Zijn medegedeeld de sedert de laatste vergadering inge komen stukken. 3. Brief van Ged. Staten ten geleide van het goed gekeurde raadsbesluit, om zich te verzetten tegen de rechtsvordering, door de Maatschappij van Zekerheidsstel ling te Amsterdam tegen de gemeente ingesteld in zake den boratocht van den gemeente-outvaiurer. Van Burgemeester en Wethouders. 4. Verslag van het op 13 Mei gebrachte jaarlijksche bezoek aan het r. k. weeshuis, het burgerweeshuis het gasthuis en de stads-apotheek. Dat bezoek gaf geene aanleiding tot het maken van bijzondere opmerkingen. Voor kennisgeving aangenomen. 5. Mededeeling dat na de met 1 Mei 1.1. plaats gehad hebbende toelating van leerlingen op de openbare lagere scholen het aantal leerlingen op ieder dier scholen is als volgt le openbare school voor onvermogenden. Jongensafdeeling 262. Hoogste klasse hoogste 2e afdeeling 44 laagste le 40 Middelste hoogste 2e 46 laagste le 48 Laagste hoogste 2e 53 laagste le 31 DOOR 41> Toen hij geëindigd had sloeg zij de oogen vochtig naar hem ophaar gelaat was geheel veranderdgeen trek er van herinnerde aan de schuwe, beschroomde uitdrukking van te voren het kind scheen tot vrouw geworden. »Denkt gij geruimen tijd hier bij ons te blijven vroeg Hare Excellentie Gartner op gedempten toon. Proczna bewoog twijfelend het hoofd. »Mijn hart blijft hier, al moet ik zelf ook scheiden!'' antwoordde hij schertsend. »'t Is de bijzondere wensch van mijn doorluchte mees teres dat gij nog verscheidene weken in ons midden moogt blijven, en niet waar, Hoogheid, gij zi)t gewoon, dat men uwe wenschen als bevelen beschouwt Een eigenaardig stroeve klank lag plotseling in de stem der presidente, 't kwam Janeck voor, alsof zij de hand van Anna Regina met overmacht tegen zich aan drukte. Als weggeblazen was opeens de innemende uitdrukking van het gelaat der prinses. Getroffen, bijna ontzet keek zij naar haar schoone vriendin op Maar liefste Excel lentie maar om 's hemels wilmeneer Proczna weet weldat ik mij over zijn blijven innig zou verheu gen, doch er de oorzaak van te zijn neen aan zulk een onbescheidenheid zou ik me niet gaarne schuldig maken en haar blik vloog angstig naar August Ferdi nand of hij soms ook naar haar gesprek luisterde. »Dat is geen onbescheidenheid, Hoogheid, maar slechts een onderscheiding voor den zanger van uw lievelingslied viel mevrouw Gartner doodkalm maar tevens zeer beslist in: Waartoe zoudt gij niet voor uwe sympathieën uit komen Ik ken die zeer goed en herhaal daarom mijne uitnoodiging namens u Hulpeloos, vol smeekenden angst richtten zich Anna Regina's oogen op het meedoogenlooze gelaat der spreek ster, met bevende lippen trachtte zij te schertsen: »Ha ha, omdat gij de beeltenis van August den Sterken tot uw gelukspenning gekozen hebt, moet ik u een Poolsch gevolg bezorgen Heel slim, mijn kleine Excellentie, Anna Regina moet er voor opdraaien, en gij er het genot van hebben »En al was dat zoo, Hoogheid? Heb ik geweigerd, u een dienst te bewijzen Leonie's stem werd zoo scherp als een mesdaarop zei ze met een innemend lachje Janeck l'roczna's liederen hebben mij betooverd en daar de alom gevierde onmogelijk iets hechten kan aan het verzoek eener eenvoudige presidente Gartner daarom leen ik als wederdienst uw purper, Hoogheid, om den ijdeleu jongen man hier de dogen te verblinden Nu, hoe staat 't er mee, Hoogheid, doe ik tevergeefs een beroep op uwe grootmoedigheid Marmerbleek was het gelaat der prinses geworden, een krampachtig lachje vertrok den mond eer zij echter ant woorden kon, wendde Proczna, die een zwijgende getuige van het gesprek geweest was, zich in 't oogvallend op gewekt tot mevrouw Leonie. »En zulk een betuiging van onvermogen zou ik me laten wijsmaken en voor goeden munt opnemen Hoe welwillend en genadig was 't van Hare Hoogheid, mij de moreele handboeien te besparen. Poolsch bloed schuimt veel te sterk en te weerbarstig om zich naar eenigen dwang te sehikkeu, al was het ook dien der hoffelijkheid ik kom en ga zonder vast plan, evenals een komeet aan het uitspansel, dat evenbeeld van een echt kunstenaar. Opdoemen, voor korten tijd een tooverachtigon glans ver spreiden en eensklaps weer verzinken in het duister door niets geboeid, behalve misschien door de eeuwige wet der aantrekking. Niet het purper eener gansche we reld kan zulk een planeetachtig kunstenaar boeien, maar enkel de zonnige glans van een heerlijk oog, de gestemde banier van verlokkende vrouwengunst I Als het Noordsche Meisjesafdeeling 219. Hoogste klasse 2e afdeeling 35 le 27 Middelste 2e 33 le 45 Laagste 2e 43 le 36 samen 481 tegen 508 in 1894. 2e openbare school voor onvermogenden. samen le klasse 32 jongens 17 meisjes 49 2e n 30 25 55 3e v 26 29 55 4e n 27 17 44 5e j> 20 14 34 6e n 12 15 27 samen 147 jongens 117 meisjes 264 tegen 234 in 1894. le openbare tusschenschool. samen le klasse 31 jongens 12 meisjes 43 2e 24 20 44 3e 26 n 9 35 4e 24 n 14 38 5e 27 n 16 43 6e 33 n 16 49 samen 165 jongens 87 meisjes 252 tegen 264 in 1894. 2e openbare tusschenschool. le klasse 55 2e 43 3e 49 4e 51 5e 45 6a 27 65 28 samen 298 tegen 304 in 1894. '--n- -"o —o 6. Brief, ten geleido van een rapport van den ge meente-architect omtrent de oorzaak van de ontplof fing in het riool in de Gedempte Nienwesloot nabij het Hof, in den morgen van den 1 Juni. Aan dit rapport wordt het volgende ontleend. Nadat het riool over pl. m. 15 el lengte tusschen twee in den grond geslagen gaten opgegraven was en van eenige personen inlichtingen waren ontvangen, bleek het volgende. De bestrating was over pl.m. 15 el lengte geheel ontzet en 2/3 der overwelving van het vuilwaterriool lag los dit vak was juist tusschen twee putten gelegen. In de richting van het Hof, dus naar de rioolmonding toe, is op meer plaatsen zetting in de straat waar te nemen en moet dus het welf van het vuilwaterriool nog onderzocht worden. De lager liggende en bijna geheel met water gevulde vuilriolen hebben niets geleden. Babel mij binnen zijne muren gevangen houdt, viert niet de ijdelheid, maar de betoovering der schoonheid haar triomf! En daarom smeek ik Uwe Excellentie, vooral niet het valsche gerucht van een bijzondore uitnoodiging Harer Koninklijke Hoogheid te laten opduiken, dat zou het ze kerste middel zijn om mij voor altijd weg te schrikken Janeck maakte een diepe buiging voor de prinses, en sloeg daarna een vorschenden blik op haar gelaat. Hij had zich niet bedrogen als een van doodsangst bevrijde zag Anna Regina naar hem op, haar kleine hand trilde, alsof zij hem die wilde toesteken dankbaarheid straalde uit hare oogen. Nu had Janeck Proczna de eerste bladzijde uit het levensboek van Anna Regina ontcijferd en het kwam hem voor dat hij met de oplossing van dit raadsel al de draden der ontwikkeling in de hand hield. In een vensternis stond Bicky roerloos te kijken naar neef Donatus die om gravin Xenia heen danste, als een vlinder om een bloemkelk. Er lag een schaduw over het lieve gezichtje gespreid zij had zich van haar entrée in de wereld iets geheel anders voorgesteld. Dat de voorname heeren heel vriendelijk met haar gesproken hadden de dames haar nu en dan eens toe knikten en de luitenants haar allerlei grappen vertelden, dat was haar volmaakt onverschillig en scheen toch niet het doel van een gezellige bijeenkomst te wezenj zij wilde zich ernstig en deftig met Donatus onderhonden wilde door hem evenzoo behandeld worden als nicht Xenia, en hij zag nauwelijks naar haar om Laat staan dus dat hjj haar het hof maakte In 't voorbijgaan kneep hij haar in den arm, lonkte haar toe of deed alsof hij over haar sleep wilde springen, en proestte het dan uit van 't lachen, als zij er niet eens een had o, zijn ergelijk gedrag was geen haar beter dan vroegerEens toen hij haar weer aan de vlecht had getrokken, was zij erg boos geworden en had »brutale kerel! tegen hem gezegd; daarna had hij zich volstrekt niet meer met haar be moeid. Dat was op den duur niet om uit te houden. Zoo kvsaa-d had zij 't toch niet bedoeld, ze zon 't van harte

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1