No. 68. Eerste wad. SEeven en Negentigste Jaargang. 1895. Z 0 N D A (I 9 J U NI. NATIONALE MILITIE. Oproeping Verlofgangers. Buitenland. Stadsberichten. MAHAABSCHE COIBAM. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Baterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar franco door het geheele rjjk 1, De 3 nummers fO,O®. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer: 3. Prjjs der gewone Advertentlën: Per regel J O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR roepen bij deze op de verlofgangers van de militie te landbinnen deze gemeente hun verblijf houdende van alle lichtingen dus ook van de lichting 1888, voor zoover zij vóór 1 April 1895 in het genot van onbepaald verlof waren gesteld, om zich op Dinsdag, den 2 Juni dezes jaarsdes voormiddags te tien nrente laten vinden vóór het Raadhuis dier gemeente, om aldaar door of van wege den Militie-Commissaris te worden onder zocht gekleed ln uniform en voorzien van al de door hen van het korps medegebrachte kleeding- en uitrustingstukken benevens zakboekje en verlofpas. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 6 Juni 1895. De Secretaris, NUHOUT van dee VEEN. HASMOTOR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeen te-secretarie ter visie is gelegd hot aan hen ingediend verzoek, met de bijlagen, van M. SAAGER en P. W. LEENARD om vergunning tot het plaatsen van een gasmotor van zes paardenkrachtin hunne op te richten meubelfabriek aan den Limmerhoek, wijk D, no. 2, en dat op Zaterdag22 Jnni 1895, 's middags te twaalf nrenten raadhnize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. AlkmaarDe Secretaris, 8 Jnni 1895. NUHOUT VAN DER VEEN. ENHELAND. De Daily News ontvangt uit Kon- stantinopel bericht, dat de Porte de hervormingsvoor stellen der mogendheden, in zake Armenië geheel ver werpt. Die voorstellen kwamen hoofdzakelijk hierop neer 1. Vermindering van het aantal vilajets. 2. Waarborgen voor de keuze van valis. 3. Amnestie voor gevangen of verbannen Armeniërs 4. Terugkeer van Armenische emigranten of ballingen. 5. Definitieve regeling van hangende rechtsgedingen voor vergrijpen tegen het gemeene recht. 6. Inspectie der gevangenissen. 7. Benoeming van een oppercommissaris voor het toe zicht op de invoering der hervormingen. 8. Aanstelling van een permanente commissie van toe zicht te Konstantinopel. 9. Schadeloosstelling voor het verlies, geleden door de Armeniërs bij de gebeurtenissen te Sassoen en elders. 10. Regeling der zaken betreffende godsdienstige be keering. 11. Handhaving van de rechten en voorrechten toege staan aan de Armeniërs. 12. De positie der Armeniërs in de overige vilajets van Aziatisch Turkije. De turksche regeering verklaart, dat geen hervormin gen noodzakelijk zijn voor afzonderlijke groepen van de onderdanen des Sultans, maar dat alleen eenige wijzi gingen noodig zijn, die toegepast kunner) worden voor de geheele bevolking, De Porte ontkent het recht der mo gendheden tusschenbeiden te komen in het binnenlandsch beheer van het turksche rijk. Dit bericht besprekend, zegt dat blad, dat de Porte niet heeft geantwoord op de voorstellen der mogendheden, doch deze eenvoudig ter zijde heeft gesteld. Aan de mogendheden wordt met zoo veel woorden te kennen gegeven, dat zij zich maar met hun eigen zaken moeten bemoeien, en het met zorg uitgewerkte ontwerp voor hervormingen is met een enkel handgebaar afgewezen. Bij zulk een onbeschaamdheid zal het eind den last dra gen. Het antwoord der Porte is eigenlijk niets anders dan de voortzetting van de getuigenissen voor de commis sie afgelegd, want het geeft het onwedersprekelijk bewijs, dat Turkije rot is tot in het merg. SPANJE. Maarschalk Martinez Campos heeft bericht ontvangen van de aanstaande landing van eenige hoofden van den opstand op Cuba. In verschillende provinciën heerscht zekere gisting. Men vreest, dat de opstand zich uitbreidt. De maarschalk heeft opnieuw zes bataljons gevraagd en de regeering besloot onmiddellijk tien bataljons te zenden. Voorts heeft de minister van koloniën een langdurig onderhond gehad met den minister-presedent en met den voorzitter der commissie voor deCnbaansche begrooting. De regeering is voornemens, nieuwe credieten voor Cuba aan te vragen. BIJIB-AFRIMA. De Volksraad van den Oranje Vrijstaat heeft, na eeno warme bespreking, met algemeene stemmen eene motie aangenomen, waarin de inlijving van Tongaland door Groot Britannië betreurd en de hoop uitgesproken wordtdat de britsche regeering op haar besluit zal terug komen. VEREENIQDE STATEN. De drukkende hitte is langs de Atlantische Kust plotseling sterk afgenomen na hevige donderbuien den 3 zijn honderden gevallen van zonnesteek voorgekomen waarvan velen met doodelijken afloop. Het Lagerhuis van Canada heeft een voorstel om aan vrouwen het stemrecht toe te kennenmet 105 tegen 47 stemmen verworpen. ZWITSERLAND. De stad Genève heeft besloten, de levering van gaselectriciteit en drinkwater onder eigen beheer te nemen. CHINA. De chineesohe strijdmacht op Noord-For- mosa is bij de nadering der japanners geheel in wanorde geraakt. Do soldaten plunderen op het oogenblik met het gepeupel. De regeeringsgebonwen te Tai-pei-foe en Hobe zijn afgebrand. De republiek is gevallen en de pre sident Tang gevlucht. De buitenlanders verkeeren in veiligheid. Tweede Hamer. Den 7 werd de beraadslaging over het wetsontwerp tot wijziging der wet van 28 Augustus 1851, regelende de bevordering, het ontslag en het op pensioen stellen der militaire officieren bij de landmacht voortgezet. Het werd verdedigd door den heer de Beaufort (Amsterdam), die herinnerde, dat dit ontwerp ontstaan is tengevolge van herhaalden drang dezer Kamer om officieren niet te bevorderen, die steeds in speciale diensten waren en ten gevolge van de aanneming met 47 tegen 37 stemmen van het amendement-Kerkwijk bij de behandeling der Staatsbegrootiug van 1892 en den minister van oorlog. De heer van Dedem herinnerde, dat hij met andere leden indertijd vóór dat amendement gestemd had uit het oogpunt van bezuiniging. De heer Schaepman kon digde aan, dat hij een overgangsbepaling zou voorstellen. Na de sluiting der algemeene beraadslaging wordt art. 1, bepalende, dat officieren om tot kapitein te worden be noemd, minstens 2 jaar als luitenant werkelijk moeten hebben gediend en hoogere officieren minstens een jaar om tot hoogeren rang te worden bevorderd, aangenomen, nadat de heer Veegens opgemerkt had, dat dit artikel ook sloeg op de leden van het Vorstelijk Huis, dat door den minister van oorlog ontkend werd. Daarna stelde de heer Schaepman om billijkheidsredenen een nieuw artikel voor, luidende »De bepalingen dezer wet zijn niet toepasselijk op den officier, die zich op 't oogenblik van de afkondiging dezer wet niet in werkelijken dienst bij het leger bevindt, voor zoover betreft bevordering tot naast hoogeren rang aan dien, door hem op dat oogenblik bekleed. Dit door den minister van oorlog overbodig geacht en door den heer Gnyot bestreden amendement gaf den heer Lohman aanleiding tot de verklaring, dat hij tegen de wet zon stemmen, als het niet werd aangenomen. Met 43 tegen 37 stemmen werd dat amendement aange nomen, waarna, op verzoek van den miuister van oorlog, de beraadslaging geschorst werd. Daarna ving de beraadslaging aan over het wetsvoor stel van den heer Lohman tot wijziging van art. 54bis der wet op het lager onderwijs. Adres van D. H. Meijer Jr. De commissie nit de Tweede Kamer, in wier handen gesteld zijn de inlichtingen op het nader adres van D. H Meijer Jr., te Rotterdam, over de afwijzing van zijn ver zoek om als vast leeraar bij den Kon. Militaire Academie te worden aangesteld, heeft verslag nitgebracht. De commissie kwam tot de conclusie dat de klacht niet ongegrond is. Naar hare meening valt het niet te loochenen dat adressantzoo al niet onbillijk dan toch hard bejegend is. En dat welomdat hij, niettegenstaande de hem ge> dane toezegging betreffende eene definitieve benoeming tot leeraar aan de Academieen niettegenstaande zijne telken jare voor die betrekking gebleken en door die achtereenvolgende besturen der Academie geconstateerde geschiktheidniet definitief als leeraar werd aangesteld. Zij merkt verder op, dat adressant de autoriteit welke hem de toezegging deed daartoe bevoegd moest achten. Het harde dezer bejegeuing werd nog verzwaard door de teleurstelling, welke gelegen was in de omstandigheid, dat hij na zoovele jaren geschikt gebleken te zijn voor zijne betrekking aan de Academieniet werd benoemd tot vast leeraar aan de Cadettenschool. Zij is voorts van oordeel dat het argumentdat aan de Cadettenschool in verschillende opzichten andere toe standen behooren te heerschen dan aan de Academie en dat met het oog daarop hij voor eene definitieve be noeming aan eerstgenoemde inrichting niet in aanmerking kon komeu, alvorens de directeur dier inrichting de ge legenheid zou hebben gehad zich over zijne geschiktheid en eigenschappen als leeraar een oordeel te vormen, wel wat gezocht mag worden genoemd tegenover iemand, die gedurende vijf achtereenvolgende jaren blijken had ge geven van alleszins geschikt te zijn als leeraar aan de Academie. Zooveel verschillen de toestanden aan beide inrichtingen nietdat een zoo langen proeftijd geschikt bevonden leeraar aan de Academie ongeschikt zou zijn om op te treden als leeraar aan de Cadettenschool. Met het oog op een en ander kan de commissie niet veel anders doen dan haar leedwezen betuigen over de wijze, waarop adressant bejegend is. Overigens blijkt nit het nader adres niet, dat adressant eene bepaalde beslis sing verlangt. Wel heeft hij in zijn eerste adres waar naar hij in het latere verwijstverzocht dat de Tweede Kamer een zoodanig besluit zon nemen, dat de handeling van den Minister wordt te niet gedaandoch daartoe is de Kamer naar de meening der commissie niet bevoegd. Intnsschen zon zij het zeer toejuichen, indien de regee ring in geval adressant zich nader mocht aanmelden met verzoek om benoeming in eene hem passende betrek king in aanmerking wilde nemen de bejegeningwelke hem werd aangedaan. Ten slotte wordt voorgesteld, aan de regeering dank te zeggen voor de gegeven inlichtingen en haar een af schrift van dit verslag toe te zenden. Te Yenloo is de ritmeester baron van Sijtzama, vermoedelijk door het verkeerd afspringen van zijn paard, zoodanig inwendig gewond, dat bij aan de gevolgen is overleden. Nabij Avereest is eene boerderij door den bliksem getroffen afgebrand. Te Utrecht wordt voor 1895 evenals voor 1894 2.66 pet. van het belastbaar inkomen voor de plaatse lijke directe belasting geheven. Bij kon. besluit va'n den 5 zijn met ingang van 5 Juli a. s. benoemd tot: a. vice-president van den Raad van Ned. Indië de heer W. O. Gallois, thans lid in dien Raad b. tot lid in dien Raad de heer G. A. Se&erer thans directeur van binnenlandsch bestuur. Het landbouwkundig congres te Dordrecht ver gaderd heeft zich den 7 tegen beschermende rechten verklaard. Aan de gemeente Anna-Paulowna is ter behoor lijke inrichting van het lager onderwijs een subsidie ver leend van 2400 Haarlem. De heer dr. E. van der Yen heeft tegen 1 September eervol ontslag gevraagd als directeur der burgeravondschool alhier. Meerhagowaard. Door de gunstig werkende vereeniging Getrouw schoolbezoek'' zal met de leerlingen der vier scholendie minder dan tien verzuimen in het afgeloopen schooljaar hadden, een rijtoer worden gemaakt. Op enkele uitzonderingen na kunnen bijna alle kinderen daaraan deelnemen. Bovendien ontvangen vele kinderen nog een prijsje die geen enkele schooltijd verzuimden. De vereeniging ondervindt steeds bij ingezetenen en ge meentebestuur zeer gewaardeerden geldelijken stenn. Warmenhulzen. Gedurende de maand Mei had den in de postspaarbank plaats 11 inschrijvingen, samen f 498, en 7 terugbetalingen, tot een bedrag van 573,06. Op het telephoonkantoor worden behandeld 22 tele grammen waarvan 10 verzonden en aangekomen. Heneraal Vetter te Amsterdam. Den 6 te kwart voor tweeën kwam generaal Vetter alhier per extra trein aan het Centraal-Station aan, onder toejuiching der menigte. Zoodra hij uitgestapt en verwelkomd wasstapte hij naar de ontvangstkamer, voorafgegaan door een paar meisjes, die bloemen voor hem strooiden, alwaar hij welkom werd geheeten door professor Quack. Nadat de generaal bedankt had voor de hulde, gebracht aan het indisehe leger, werd hij door de commissie iu open rijtuigen naar het stadshuis gebracht, waar de burgemeester onder luide bravo's en het schen ken van den eerewijn den generaal, het indisehe leger en de marine hulde bracht. Door de Kal verstraat en de °Utrecht- schestraat werd van daar naar het Paleis voor Volksvlijt gereden: van het balkon der Groote Club op de Dam wierpen dames rozen in het rijtuig van den generaal. In het 1 aleis, waar tal van autoriteiten en officieren tegenwoordig waren, werd de generaal toegesproken door den heer mr. N. P. van den Berg, terwijl hem aange boden werd een door alle commissieleden ondertekende oorkonde, waarvan een tweede exemplaar in het archief der stad Amsterdam is nedergelegd. In dat stuk wordt den generaal voor zijn daden de dank der hoofdstad gebracht. Zooals vroeger gemeld is, zijn de manschappen in het Panopticum aan een maaltijd vereenigd, waarnaar zij de tentoonstelling bezochten en het te hunner eer afgestoken vuurwerk bijwoonden. De door sommige per sonen aangewende pogingen om door gefluit wanorde te stichtenzijn niet gelukt. Samson eu Reeusdie des morgens voor generaal Vetter beleedigende biljetten rond deelden, waren in bewaring genomen. Een goed werk. Een drietal dames doet in achterstaande advertentie weder een beroep op diegenen onzer plaatsgenooten, die zich de weelde veroorloven, in de zomermaanden, voor korteren of langoren tijd, in eene andere omgeving, in binnen- of buitenland, herstel of afleiding te zoeken. Zij vragen niet veel: slechts dat ieder, die op reis gaat, één gulden offere ten behoeve van hen, die het, och, ook zoo noodig hobben eens eene andere lncht in te ademen, eens zich terng te trokken uit eene omgeving, die hun herstel óf in den weg staat óf weinig bevorderlijk is, maarvoor wie het tot de vrome wensehen blijft

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1