Poolsch Bloed, No. 69. Heven en BTegentigste jaargang. 1895. WOENSDAG 12 J U NI. Amsterdamsche Brieven. FEUILLETON. NATALY VON ESCHSTRUTH. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dlasd»g-, lkonderdag- en a«terd»g»vond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar/ O.ütO; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers/'«,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Personeele belasting. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad no. 22), bij deze ter kennis van de inge zetenen der gemeente, dat de kohieren der personeele belasting Nos. 8 en 9dienstjaar 1894/5 op 8 Juni 1895 door den Directeur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaard, heden aan den Ont vanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering zijn overgegeven. Alkmaar, «c Het Hoofd van het Bestuur voornoemd, 10 Juni 1895. A. MAOLAINE PONT. Pr|js der gewone Advertentiën: Per regel 0,14. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 uni 18^. JRGEMEE OVEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat heden op de gemeen te-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediend verzoek met de bijlagen, van GERRIT TERHA.AK om vergunning tot het oprichten van een oven, in het perceel aan het Ritsevoortwijk A, no. 10 en dat op Dinsdag25 Juni 1895, 's middags te twaalf uren ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar De Secretaris, 11 Juni 1895. NUHOUT VAN DER VEEN. XII. Zaterdagmiddag is de fransche afdeellng dor tentoonstelling met eenige plechtigheid geopend. De vertegenwoordiger der Koningin, Baron du Jour van Bellinchave, en de ministers Roëll en van der Sleijden waren zoo vriendelijk geweest, voor deze gelegenheid uit den Haag over te komen. Het eerst werd het woord gevoerd door den franschen consul, die zich in gala had gestoken, en met fransche hoffelijkheid zijnen dank bracht aan allen, die ter bij woning van de opening dezer sectie waren opgekomen en hulde toezwaaide aan de Koningin-Regentes, die als beschermvrouw »de onderneming zoo krachtig heeft be zield.'' Na hem sprak de oud-minister Lourties, die zich zooveel moeite heeft gegeven om de Franschen een goed figuur te Amsterdam te laten maken. Onder luide bravo's wees hij erop, dat Frankrijk en Nederland reeds nu volkomen met elkander sympathiseeren en sprak hij den wensch uit, dat beide naties door de expositie el kaar nog meer zouden leeren waardeeren. Op zooveel vleiends kon de voorzitter van het uitvoe rend comité, die anders reeds genoeg gelegenheid had om de lastigheid der fransche exposanten te ondervinden niet andeis dan met strijkages antwoorden. Mr. Calisch hoopte, dat de fransche inzenders na hun terugkeer in Frankrijk aangename herinneringen van Amsterdam zou den meenemen en verzekerde, dat het Uitvoerend Comité al het mogelijke wilde doen om daartoe het zijne bij te dragen. Men zal zich waarschijnlijk nog herinneren, hoe in den beginne, 'toen de berichten over de tentoonstelling mee- rendeelsuit den koker van het tentoonstellingscomité zelf voortkwamen, werd gewaagd van het buitenkansje dat aan de expositie te beurt vielop de terreinen ach ter het Rijksmuseum zou namelijk door Frankrijk en Duitscbland een warme strijd op iudustriëel gebied worden aangebonden; beide landen, de oude veeten nog niet vergetend, zouden hier alle krachten inspannen om elkaar op dit vreedzaam gebied de loef af te steken en Am sterdam, zich neutraal houdende, zou van dien wedstrijd grootelijks profiteeren. Wij moeten erkennen, dat wij bij onze rondwandeling door het hoofdgebouw weinig van dat alles hebben bespeurd. Ja, 't is waar, de fransche afdeeling valt zeer te roe men en behoort zeker tot de bestgeslaagde, maar toch kan daarbij de opmerking niot worden teruggehouden, dat in het land der blinden éénoog koning is. Sommige landen hebben zoo bitter weinig ingezonden, dat wij van ons aanvankelijk voornemen omüeder land afzonderlijk te behandelen hebben moeten afzien. Feitelijk zou men in één brief kunnen beschrijven alles, wat iu het hoofd gebouw bijzondere vermelding verdient. Dat zullen wij echter niet doen. omdat wij ook nog andere onderwerpen te bespreken hebben. Wanneer men de dames gewonnen heeftdan is er weinig noodig om ook de heeren op zijn hand te krijgen dat weten de Franschen heel goed en daarom vindt men wanneer men door de hooge vestibule in den linker vleugel binnentreedt, aanstonds eene rijke étalage van kostbare dames-toiletten door het ook hier te lande be roemde Parijsche magazijn >Le Bon Marché' ingezonden. Mijne vrouw die mij vergezelde was althans van dat oogenblik overtuigd, dat de fransche inzendingen zeer interessant zijn. Zij roemde zeer de sleepjaponnen van gedrukte zijde met linten van gebloemd satijn en be weerde bij kris en kras, dat zoo iets toch maar alleen in Parijs te vinden is. De verkoopster, die zich bij de vitrine bevond, schijnt gedachtenlezeres te wezenzonder dat mijne vrouw daarnaar vroeg, gaf zij de prijzen der costumes op en mijne ega beweerde dat die laag zijn in aanmerking genomen hetgeen men er voor krijgt. Recht uit gaande zijn aan weerszijden van de midden gang prachtige collecties meubelen opgesteld. Jongelui die trouwplannen hebben en een aardig sommetje bob ben overgespaard zullen verstandig doen, hier een kijkje te nemen of anders hunne oudelui daarheen te loodsen. Rechts komen wij aan het schoonste deel van deze expo sitiede rijke verscheidenheid van bronzen. De Parijsche firma Coupier fils Drouart is voor dit artikel beroemd, kostbare pendules staan naast rijke lampdragers, de meeste voorwerpen niet alleen van brons maar ook van een veel minder duur compositie-metaal. De firma Rolet met hare in Frankrijk zoozeer gewaardeerde bronzen planten die op allerlei wijzen voor versiering worden aangewendkomt ook hier uitstekend voor den dag. Nog grooter is de inzending van Eugène Blotwaar een keur van beelden en kunstvoorwerpen is uitgestald. Voor de kleine bronzen moet men zijn bij Soleau, waar boven dien de prijzen zeer laag zijn. Ik kocht er voor f 7, een presse-papier, dat ik in de Kalverstraat zeker met het dubbele zou hebben moeten betalen. Na ons eerst even aan de bar in het midden van het gebouw verfrischt te hebbenvervolgen wij onzen tocht met het bezichtigen der inzending van de fabriek van aardewerk van Clement Massier. Als wij daaruit mochten kiezen, zou de aarzeling niet lang zijn de schildpadden zou men mogen houden, wanneer wij een der fraaie vazen mochten meenemen. Veel bekijks heeft de vitrine met de fransche uniformen waarin wassenbeelden zijn gehuld. De uniformen zijn mooimaar de poppen meer dan _lee- jijk. Neen dan zijn de wassen-kinderen in de collectieve inzending van do »Ohambre syndicale de la confection de la couture" vrijwat beter uitgevallen. Zij zijn opge steld in een reeks van vitrines, die een groot deel van den achterwand innemen. Aanschouwelijk vindt men hier de kleederdrachten in verschillende tijdperken voorgesteld en de vreemde wijze,waarop de dames zich in vroegere eeuwen toetakelden, plooit hier menig gezicht tot een glimlach. Vooral de groepen van poppen zijn zeer karakteristiek. Hieraan zouden wij gevoeglijk een beschrijving kunnen vastknoopen van »de pop der poppen", de veelbegeerde Daisy die in een vitrine ligt links bij het binnenkomen door den hoofdingang, met het opschrift: »Pour les pauvres de Hollande" en aan de andere zijde: »Voor de toevlucht van oubehuisden." Wij zullen nu echter vol staan met de aanbeveling vooral te voldoen aan het ver- zoek der juffrouw om een lot te nemen en vertellen een volgenden keer wel eens waarom. Was onze conclusie na eene rondwandeling op het ter rein dat men daar niet veel anders vond dan tenten en spellen die men gewoon is op kermissen aan te treffen het hoofdgebouw is niet veel anders dan een groote kraam. Nieuwigheden die men op een tentoonstelling zou ver wachten ziet men bijna nietmachinerieën zijn er haast niet in beweging tenzij dan in een tentjewaar men voor een kwartje zijn naam in zijn horloge kan laten uraveeren en van de voorgespiegelde heerlijkheden ais de automatische keuken is niets te vinden. Daarentegen staan bij elke étalage dames en heeren die tot koopen nooden en erg ontevreden zijn dat betrekkelijk zoo weinig van die gelegenheid gebruik wordt gemaakt. Bijna zonder uitzondering gaan dan ook de bezoekers vrij onvoldaan naar huis. Nog meer echter mopperen de exposanten. De groote stroom van vreemdelingen, dien men verwacht had en waarvoor men veel moeite heeft gedaan men spreekt van 1400 francs voor een reclame van een paar regels in de Figaro wil maar met komen. Amsterdammers bezoeken de terreinen genoeg zij beginnen deze als in '83 meer en meer te beschouwen als het groote punt van vereeniging, maar zij doen geen dure inkoopen en daar de tentoonstelling niets anders dan een groote markt isbaart dat veel teleurstelling. Onder die omstandigheden ging er één kreet van ver ontwaardiging op toen het Uitvoerend Comité op de dagen dat er iets bijzonders was te doen, den entréeprijs DOOR 43) Leonie haalde diep adem ja, zij begreep, zij gevoelde het, dat Parijs die gloedvolle oogen moest toejuichen, dat 's mans pad met roode rozen bestrooid was En hij, de goddelijke, de meest gevierde van Europa zat aan hare zijde en fluisterde haar een liedje in het oor, »het klonk zoo goed het klonk zoo droef.als een wer velwind overweldigde het al hare gedachten. Zij sloeg een blik naar de overzijde, opXenia, zij voelde, dat de koele oogen op haar gericht waren zag, dat het gelaat der gravin hooger gekleurd werd op het oogenblik, dat Janeck Proczna zijn glas zoo in 't oog vallend op het welzijn zijner buurvrouw ledigdeeen gevoel van grenzenlooze zegepraal deed Leonie's boezem zwellen. De erf heer van Proczna had slechts oogen voor haar, voor hhhr alleen. i Denkt gij geruimen tijd hier te blijven?" vroeg zij haastig. Zoolang, tot gij uit eigen beweging de tooverdraden verbreektwaarmee gij mij vasthoudt schertste hij. »Dan zou 't u wel eens kunnen gaan als Keizer Heinrich op den Usenstein. A propos.als gij soms wenscben koestert waarbij gij den invloed van Hare Hoogheid van noode hebtwend u dan onmiddellijk tot mij ik krijg voor u alles wat gij wilt 1" »Zijt gij zoo'n vertrouwde vriendin van de prinses Om Leonie's mondje vertoonde zich een zweem van spotlust. »Dat begrip is zeer rekbaar. In elk geval heb ik eenigen invloed op de naïeve, zwakke ziel en ben god dank steeds op het juiste tijdstip bij de hand om de zoo noodzakelijke voorzienigheid te spelen." »Ei zoo Graaf Dynar glimlachte en bleef eenige seconden lang in den parelenden champagne turen. »De sleutel tot haar hart. Zeer begrijpelijk wie zou zulk een betoovering, zulk een lieftalligheid als de uwe, kunnen weerstaan Zij lachte even. »Wij vrouwen oefenen op elkaar geen bekoring uitalthans niet zóó dat ze eenigen invloed heeft. In ons geval kan slechts sprake zijn van geeste lijk overwicht." »Het recht van den sterkste dus; ook op het gebied van den geest doet zich dat gelden. Doch hoe gaarne zal ieder de knie voor u huigen, Excellentie." Janeck verviel weer in een overmoedigen toon de wolk, die ongemerkt over zijn voorhoofd was getrokken liet geen enkele schaduw meer achter. »Geachte graat 1" riep August Ferdinand lachend over tafel. »De gravin uw zuster beweert, dat zij als kind vuurrood haar heeft gehad, zoo vuurrood, dat men er wel een lucifer aan had kunnen aansteken is dat enkel on deugende coquetterie of werkelijk waar Janeck's blik streek over Xenia's hoofd, hij haalde wei felend de schouders op. »Dat kan ik me met den besten wil niet herinneren Koninklijke Hoogheid, 't is reeds zoovele jaren geleden 1... Naar mijn oordeel ziet toch rood en rood of blond en blond er steeds eender uitdoch ik heb helaas geen verstand van die Germaansche kleurschakeeringen »Dat bewijst gij Excellentie G&rtner, als gij weer eens een oogenblik tijd hebt voor uw oude vrienden, ver gun me dan u met dit glas hulde te brengen De muziek viel schetterend in, en de vroolijke stemmen gonsden dooreen. 't Was alsof er een sneeuwlucht om Xenia woei, en toch was 't warm in de zaal, drukkend warm zelfs en benauwend door den bloemengeur. Waarom moest Janeck Proczna zich juist voor de zege kar laten spannen van het eenige wezen, dat door gravin Dynar werd veracht en verfoeid aan wien zij het aller minst gunde door hem onderscheiden te worden Dun nen Is 't dan werkelijk een eer of een geluk de huldi gingen van den concertzanger Janeck Proczna te ontvan gen Zijn dan de trotsche, hoovaardige dames die het beneden hare waardigheid rekenen met een infanterist te dansen «ensklaps doof en blind geworden dat ze er naar haken de aandacht van den zoon eens Poolschen vluchtelings tot zich te trekken Neen, ze waren juist niet doof geworden, zij lieten zich door een paar liederen betooveren en stemden doldriftig in met de loftrompetdie door mevrouw Reclame zoo onafgebroken aan de lippen werd gezet Proczna zong schoon overheerlijk schoon, maar ter wille der liederen den zanger en diens afkomst te vergeten Een gravin Dynar is tot zoo iets niet in "UHoe lacht hij al3 de schoone slang aan zijn zijde hem met vlammende blikken de woorden van de lippen leest, hoe omstrikt zij hem met het fijne netwerk der coquet terie Anna Regina mengt zich in het gesprek zelfs haar bleek gezichtje krijgt een blos, zelfs zij wordt levendiger dan ooitn »Ik heb volstrekt geen verstand van die Germaansche kleurschakeeringen Dat gonsde haar in de ooren als een hoonlach erger nog dan de koeleonverschillige toon waarop diezelfde stern zoo losweg gezegd had: »Dan zullen we geen van beiden elkaar missen Neen, hjj miste haar niet. Xenia schrikte op, August Ferdinand had zich tot haar gewend met de vraag, of Janeck Proczna een goed en hartstochtelijk ruiter was in dat geval was hij voorne mens hem uit te noodigen tot deelneming aan de par- forcejacht. Het tafelen was afgeloopen men stond nu in kleine groepen in do zijvertrekken te praten. Onder het souper had Donatns veel tijd gehad tot het maken van diepzinnige bespiegelingen. Hij zat vrij ver van Bickymaar tussehen een paar tafelversieringen door kon hij haar juist gadeslaan. Proczna's woorden hadden hem veel te sterk getroffen om maar zoo dadelijk weer vergeten te wordenhij over woog het gehoorde zoolang tot hem eindelijk een licht opging.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1