Buitenland. Nederland. ging verdubbelen of zelfs verdrievoudigen. Het Comité redeneerde dat bet enorme kosten moest maken om groote attracties voor de tentoonstelling te winnen, zooals b.v. het engageeren van het Philharmonisch Orkest onder Prof. Manstüdt en dat het daarvoor eenige ver goeding moest hebben in de recette. De exposan ten daarentegen betoogden dat dan die zoogenaamde attracties voor hen in plaats van winst-, niets anders dan schadeposten werden, wijl de meeste menschen op de dagen of avonden van verhoogde entrée eenvoudig wegbleven. Weinig fidutie hebbende in den verderen loop der ten toonstelling konden zij tamelijk forsch optreden. Nu zij meenden, dat er toch niet veel op het spel stond, maakten zij duchtig gebruik van het sluitings-dreigement. Vrijdag morgen vergaderde een veertigtal hunner en aan den avond van denzelfden dag kwam men weder bijeen om te vernemen, welke uitwerking het protest bij het Uit voerend Comité had gehad. De exposanten hadden natuurlijk het publiek op hun hand. De menschen, die indertijd tickets kochten, vonden 't alles behalve pleizierig, dat de waarde van hun bezit plotseling met de helft of meer werd verminderd. Zij overstelpten de dagbladen met ingezonden stukken om aan te tooneu, dat bij de uitgifte der obligatieleening niet was vermeld, dat de entréeprijs willekeurig kon worden verhoogd en één was er zelfs die de vereeniging Hotel wezententoonstelling," nadat hem toegang op één ticket was geweigerd, voor den kantonrechter daagde. De positie van bet Uitvoerend Comité was zeer moei lijk. Tegen dit middel om aan het zoo hoog noodige geld te komen, had het niet zulk een forsche oppositie verwacht. De heeren zelf waren reeds bij den aanvang overtuigd geweest, dat er tegen deze geldmakerij be zwaren waren in te brengen maar hun berooide kas noodzaakte hen wel een poging te wagen of de vlieger zon willen opgaan. Nu dat niet ginglegden zij het hoofd in den schoot en lieten reeds Zaterdag weten dat weder voor één ticket toegang zou worden verleend. Daarmee zijn voorloopig de hartstochten woer tot kalmte gebracht, 't Is echter te vreezendat op den een of anderen dag weder een andere maatregel door het Uitvoerend Comité zal moeten genomen worden om de fondsen te stijven. Men vergete niet de zeer ongun stige financieële omstandigheden. Ware de goheele obli gatie-leening geplaatstdan was er geen kreun geweest nu echter slechts 1.500,000 entrée's zijn genomen en daar voor 30 cents per stuk is betaaldis deze finauciëele operatie zoo noodlottig mogelijk voor de tentoonstelliugs- financiën geworden. Immers het geheele aantal bezoe kers wordt op anderhalf millioen geschat en waren nu de 60,000 obligaties in het geheel niet uitgegeven dan zou ongeveer f 750,000 zijn ontvangen terwijl men het nu met 450.000 plus de geringe ontvangsten aan de tour niquets moet doen en bovendien nog een belangrijke som voor premies moet reserveeren. BEEC1IE. Den 7 heeft de Kamer met 20 stemmen meerderheidterwijl zeven leden zich onthieldenhet gedeelte van art. 2 van het wetsontwerp betreffende de vuur- en bakengelden rechten instellende op timmer hout behalve eiken en noten goedgekeurd. BUITSCBEAXB. Behalve de reeds gemelde wolk breuken in het Eyachdal, zijn ook zware stortregens ge vallen in Baden in de dalen van de Wntach en de Breg staat het water een el hoog. Alle molens in die streek zijn vernield en tal van huizen liggen in puin. Ook enkele personen zijn omgekomen. ESTKELAÏVB. De «City of Londen" heeft den 6 het eereburgerschap opgedragen aan den afghanischen prins Nasrnllah. Een der aan dat eereburgerschap ver bonden rechten is dat men zonder borgstelling op vrije voeten kan worden gesteld, zoo men binnen het gebied der City ooit wegens straatschenderij of dronkenschap mocht worden opgebracht. De speciale berichtgever van de Daily News seint uit Armenië over Kars van den 3dat de commissie van Allergrappigst, dat hij die kleine meid nu zoo eensklaps als een dame moest beschouwen Is ze dan werkelijk zoo aardig als Proczna beweert Men mag 't, er toch gerust voor houden, dat de lion van den dag en de protégé van keizerin Eugenie verstand heeft van vrouwelijk schoon Een jong nufje Hm stellig het nieuwste volgons den Parijschen smaakeen *haute nouveauté"waarvan men in het barbaarsche Duitschland nog geen flauw be grip had. Kostelijk, dat Proczna een beetje uit de school geklapt heeftVorst Heller-Hüningen is er trotsch optot de elegantste en kranigste officieren gerekend te worden. Hij is de eerste van het regiment geweest, die ten op zichte van het uiterlijk der renpaarden Engelsche modes ingevoerd heeft de eerste geschoren renner, die op de baan kwam droeg op de hoeken van het dekkleed het wapen van den jongen vorst hij was de eerste die zich als lid had laten inschrijven bij de jockeyclub en de uniform der Keizer-Frans-ulanen bij buitenlandsche wed rennen had vertegenwoordigd. De nieuwste odeur, van Engelsche of Fransche vinding, geurde in Duitschland het eerst op den zakdoek van Heller-Hüningen en de nieuwste haardracht gaf van zijn hoofd het teeken ter navolging; altijd was hij volgens den laataten smaakmaar toch zonder dat overdreven fatte rige wat het elegante zoo licht tot een karikatuur maakt. Nu had men in Parijs een nieuw signaal gegeven, ten gevolge waarvan de jeunesse dorée een lans brak voor de jonge nufjes! Allerkostelijkst, Heller-Hüningen was inder daad een geluksvogel. Hij boog het welgevormde hoofd wat naar voren en gluurde tusschen de zilveren ranken van een dischversie- ring naar de kleine damedie het klaar gespeeld had iemand als Janeck Proczna belang in te boezemen Dat was dus een roosje met stekelige doorntjes Donatus riep zich Janeck's woorden weer voor den geest en prentte ze scherp in zijn geheugen, terwijl hij tevens zijn nichtje Bicky voor het eerst van zijn leven eens nauwkeurig opnam. Bij Xenia vergeleken zag ze er wel is waar uit als van onderzoek te Moesh den 31 Mei den arbeid had nedergelegd. De europeesche gevolmachtigden zagen zich genoodzaakt aan de turksche commissieleden te verklaren, dat zij niets meer met hen te doen konden hebben. Vol gens den berichtgever zal het door de turksche commissie in te dienen rapport, eenvoudig uit een reeks van leugens bestaan. De turksche commissarissen hebben openlijk ge toond onder den invloed te staan van omkooperij en bangmakerij en hun gedrag werd goedgekeurd door de hoogste overheid te Konstantinopel. FRAVHR1JK. De gewezen afgevaardigde en jour nalist Camille Dreyfus onlangs tot een jaar gevangenis veroordeeld wegens afdreiging, is voorwaardelijk in vrij heid gesteld. Het mijnwerkerscongres is gesloten nadat nog eene motie aangenomen was waarin verlangd wordt de in voering eener wet om te bepalen-, dat de patroons ver antwoordelijk zijn voor alle ongelukken in de mijnen. Den 9 is in het kiesdistrict Rijsel de conservatief Dan sette met 8606 stemmon gekozen tot lid der Kamerde republikein Bouduel verkreeg 8361 stemmen. WOORWEttEST. Het Storthing heeft met 90 tegen 24 stemmen de op 30 Mei voorgestelde motie aangeno men de wenschelijkheid uitsprekende om onder voor behoud van de zelfstandigheid van Noorwegen in de kwestiën de Unie niet rakende zoo spoedig mogelijk tusschen Zweden en Noorwegen onderhandelingen te doen aanknoopen over de regeling van de consulaatskwestie en van het departement van buitenl. zaken. ITAME. De koning heeft den 10 plechtig de Ka mers geopend. De koning en de prinsen werden bij hun aankomst en vertrek langdurig toegejuicht. In de troonrede wordt gezegd, dat de uitslag der ver kiezingen zoo duidelijk is, dat de nieuw gekozenen niet in de onzekerheid kunnen verkeeren over den aard der vraagstukken, die een snelle beslissing van het Parlement eischen. De regeling der geldmiddelen moet het eerste en voornaamste doel zijn van de beraadslagingen der Kamer. Voorts wordt er op gewezen, dat door de in de laatste Kamer aangenomen wetsontwerpen het Staatskrediet is opgebeurd. Maar een gewenschte begrooting is nog niet verkregen. Bij de dringende noodzakelijkheid der in te voeren verbeteringen heeft de regeering onmiddellijk maatregelen genomen die een onverwachte uitwerking hebben gehad. Deze maatregelen zullen wederom aan het Parlement worden voorgelegd. Het evenwicht in de begrooting zal slechts verkregen kunnen worden door de uitgaven tot de nauwste grenzen te beperken. Een beroep wordt ge daan op de vaderlandsliefde der Kamer om de geldelijke moeielijkhedeu te boven te komen. Na het Staatskrediet opgebeurd te hebben, zal de Kamer moeten beslissen over het ernstige der gemeente-geldmiddelen en hervormingen op administratief gebied bewerkenovereenkomstig de eischen van het tegenwoordige tijdstip. De regeering zal wijziging voorstellen in de thans van kracht zijnde wetten opdat de rechterlijke instellingen beter de bescherming der rechten van particulieren en der openbare rust verzekeren. Daarom moet de bevoegd heid der rechtbanken betreffende in de mindere zoowel als in de hoogere standen gepleegde misdrijven geregeld worden. Om den maatschappelijken vrede te handhaven, ver kiest de regeering, in overeenstemming met den koning, welwillendheid boven geweld. Goedertierenheid zal volgen op beteugeling van onlusten wanneer de orde hersteld is en een waarborg zijn voor de bestendiging dierzelfde orde. «In de verbetering van het lot der nederigen hebben wij", vervolgde de koning ongeveer, «den roem van ons bewind gezocht. Mogen er in het groote italiaansche gezin geene aanleidingen tot geweldenarij noch haat meer zijn I" Voorts kondigt de troonrede aan, dat de betrekkingen met de vreemde mogendheden hartelijk zijn. »Met hartelijk genoegen," wordt verder gezegd„zen den wij onze bodems naar de vreedzame vereenigings- plaats, naar het bewonderenswaardige werkvoltooid onder leiding van onzen vriend en bondgenoot, den Keizer een parelhoen naast een trotsche zwaan maar toch was ze in haar soort allerliefstfrisch en blozend als op de vruchtenschaal vóór haar de kleine appeltjeswaar men zoo recht smakelijk in zou willen bijten En bovendien had ze nog rozedoornen. De jonge officier besloot Janeck Proczna's smaak eens een weinig op den tand te voelen en het nufje na het souper met wat meer nadruk dan gewoonlijk zijn com pliment te gaan maken. Hij hief het glas naar Bicky op eerst zag zij 't nietmaar toen Donatus zijn verlangen van mond tot mond do tafel langs telegrafeerde keek zij haastig naar hem en werd vuurroodterwijl er een glans van genoegen op haar gezichtje kwam. Na tafel was hij dan ook al spoedig aan haar zijde. Bicky stond achter haar moeder, die haar angstvallig naast zich hielden staarde hem al met glinsterende oogen tegen. «Ik kus u de hand, nichtje!" Donatus'sporen klapper den tegen elkaarhij boog het keurig gefriseerde hoofd met de beide blonde haargolven die hem tot laag over het voorhoofd vielen en glimlachte op de hem eigen allerinnemendste manier. «Waarom hebt gij aan tafel zoo'n verbazend eind van mij vandaan plaats genomen ik kon u haast niet eens zien «Maar gij hebt toch een lijntje met me getrokken antwoordde zij haastig met onmiskenbare blijdschap, «en gij hebt me toegekniktOch dat heeft me zoo'n innig genoegen gedaan «Inderdaad «O, stelligDaaruit heb ik begrepen, dat ge niet boos meer op mij zijt «Ik boos op u Donatus trok de bovenlip wat op, zoodat de witte tanden door zijn knevel heen blikkerden, wat altijd gebeurde als hij zich verbaasde. «Daar weet ik volstrekt niets van Toe, kom er eens mee voor den dag, nichtje, wat ge eigenlijk be doelt." Weet ge 't niet meer Beatrice slaakte een zucht vau verlichting, «Goddank ik ben immers zoo ont zettend lomp tegen u geweest!" van Duitschland. Yan daar zullen zij een groet van de innigste vriendschap aan de britsche vloot en natie brengen." Daarbij wordt herinnerd hoe Engeland na de overwin ning bij Kassala nieuwe bewijzen leverde in Afrika van zijn sympathieën voor Italië door den invoer van wapenen te verbieden. De troonrede besluit «Wij keuren een beleid van avontuur af en streven naar de bestendige veiligheid onzer bezittingen en doen ten slotte een beroep op de gemeenschap der gevoelens tusschen volkeren en Souvereinen." OOSTEMRI JK-HOA6ARIJB. De oostenrijksche en hongaarsche delegatiën werden den 8 aan den keizer koning voorgesteld door hare voorzitters piïns Lobko- witz en graaf Aladar Andrassy. De voorzitters beloofden dat de delegatiën, bij het onderzoek der aanhangige wets ontwerpen, rekening zullen houden met de behoeften en het prestige der monarchie, en drukten de hoop uit, dat de vredelievende staatkunde zou worden voortgezet. Op de toespraak van den voorzitter der hongaarsche delegatie antwoordde de keizer De verzekering van uwe toewijding is mij eene oprechte voldoening. De buiten landsche toestand des Rijks is zeer gunstig gebleven onze vriendschappelijke betrekkingen tot de mogendheden hebben vesl bijgedragen tot het bestendigen van den algemeenen vrede. Voortbouwende op de beproefde grond slagen waarop de staatkunde der monarchie tot nu toe is gegrond geweest, zullen wij in deze richting voortgaan. De verhooging van de kredieten voor het departement van oorlog blijft binnen de grenzen van de begrooting van het vorige jaar; deze vermeerderde uitgaven zijn noodig, om de gewapende macht op de hoogte van hare taak te doen blijven, maar daarbij wordt niettemin rekening gehouden met den economischen en geldelijken toestand der monarchie. Wat Bosnië en de Herzegowina betreft, deze landen zullen ook voor het komende jaar in hunne hehoeften kunnen voorzien. TURKIJE. Saïd-pacha, oud-grootvizier, is den 8 be noemd tot groot-vizier, ter vervanging van Djevad-pacha. Rnikan-pacha is benoemd tot minister van buitenl. zaken, ter vervanging van Saïd. Deze wijziging wordt door de engelsche bladen beschouwd als een bewijs, dat de Porte geneigd is tot toegeven aan de eischen der mogendheden. VEREEBïIfiBE STATEA. De minister van justitie Richard Olney is tot minister van buitenl. zaken benoemd de heer Judson Harmon van Cincinnati tot minister van justitie. Tweede Kamer. De K. AI. Academie te Breda. De commissiein welker handen is gesteld het be knopte verslag betreffende den toestand der Koninklijke Militaire Academie gedurende het jaar 1894maakt in haar verslag de opmerking, dat het gedrag van sommige cadetten toch wel .wat te wenschen schijnt overgelaten te hebben en het bevreemdde haar dan ookdat de minister in het feit, dat aan niet minder dan 9 cadetten zulk eene zware straf moest worden opgelegd als hot niet met een graad bekleeden, omdat zij eerst moesten toonen, dat zij eene dergelijke bevordering waardig waren, geen aanleiding vindt tot bijzondere opmerkingen. Veiligheidswet. De heeren Kerdijk en Hartogh hebben op art. 1 van de veiligheidswet een amendement voorgesteld dat de strekking heeft om als kenmerk voor eene fabriek of werkplaats o. a. aan te nemen het verblijf van 10 per sonen in plaats van 20zooals in het gewijzigd ont werp van wet is Voorgesteld. Den 3 is op de vergadering van den Bond van Nederl. Onderwijzers na inleiding van het puntDe larieering van onderwijzers door den heer K. Cz. de Boer, burgemeester van Assendelft, de volgende meening uit gesproken «De groote vergadering, bijeengeroepen door het hoofd bestuur van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers en gehouden te Amsterdam 3 Juni 1895 spreekt als haar oordeel uitdat het een dringende eisch des tijds is, de onderwijzers-salarissen te verbeteren vooral door een gezond bevorderingsstelsel in het leven te roepen zij is overtuigd, dat zulk een stelsel slechts tot stand zal komenindien in de wet op het lager onderwijs minima worden gevoegd hooger dan tot nu toe het geval is maar bovenal, indien door diezelfde wet aan Rijks- of Gemeentebestuur de verplichting wordt opge legd aan het onderwijzend personeel een zeker aantal verhoogingen na een bepaald getal dienstjaren toe te kennen. «Tegen mij? dat is charmant! allerliefst! Bicky; kom, biecht eens gauw op wat ge begaan hebt Zij liet het hoofdje vooroverzakken. «Bedenk u maar eens, in den vooravond tqen gij me weer aan mijn vlecht troktWeet ge 't niet meerwat ik u toen toege snauwd heb Donatus kon er maar geen begrip van krijgen. «Nu wat dan De kin van het nufje daalde nog lager op de borst, een warme gloed vlamde op haar wangen. «Gij houdt u maar zoo, Donatus, en toch zult ge u wel diep beleedigd ge voelen, maar waarlijk," haar donkere oogen werden smeekend naar hem opgeslagen «ik heb 't niet zoo kwaad gemeend, en al heb ik ook «brutale kerel" gezegd, 't was toch enkel maar in «Brutale kerel?!.... Brutale kerel hebt ge me ge noemd Dat is goddelijk! Dat is allerkostelijkst! en vorst Heller-HüDingen moest bukken van het lachen. «Als Proczna dat hoort, zal hij me zóó benijden, alsof ze me het grootkruis om den hals hadden gehangen Brutale kerela la bonne heure, Bicky, je bent een allerliefst meisje Met groote oogen staarde zij hem aan, zoo'n uitgelaten pret over haar lompheid was haar volkomen onbegrijpelijk. «Dus hebt gij 't me niet kwalijk genomen vroeg zij bedeesd. Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2