Stadsberichten. Markt- en Beursberichten. Arrondissements-Reclitbank te Alkmaar. BURGERLIJKE STAND. Het verzet van den heer van der Salm, oud-ambte- naar ter gemeente-secretarie van Sliedrecht, tegen de verwijzing zijner zaak naar de openbare terechtzitting ia door het hof te 's-Gravenhage ook aangenomen. De gemeenteraad van Utrecht heeft den 6 besloten voor 80000 aan te koopen een terreingelegen naast het ziekenhuisten einde daarop een inrichting voor psychiatrie enz. te bouwen ten dienste van prof. Winkler; het kosten van het bouwen worden door het Rijk betaald. Het bestuur van den Zaanlandsche communicatie- weg heeft besloten over te gaan tot herstel van dien weg; met de uitvoering is reeds een begin gemaakt. Van de vrije inschrijving op de 3 pets. leening ad f 1.100.000 ten behoeve van het hoogheemraadschap Delfland wordt 90 pet. toegewezen. Bij kon. besluit van den 3 is benoemd tot ont vanger der belastingen en accijnzen te Monnikendam de heer G. van der Zee thans te Beek (Ubbergen). Den 7, des avonds,, is te Delft overleden de heer dr. A. C. Oudemans Jr., hoogleeraar-directeur der Poly technische school het studentencorps neemt gedurende zes weken rouw aan het lijk zal uitgeleide gedaan wor den tot het stationdaar het in Gotha zal worden verbrand. In 1896 wordt het landbouwkundig congres te Sneek gehouden. De heer J. C. Singels, stedelijk archivaris te Leeuwar den, heeft als zoodanig eervol ontslag aangevraagd we gens zijn vertrek naar 's-Gravenhage. Tot lid van het hoofdbestuur van Volksonderwijs is den 7 herkozen de heer D. André de la Porte te Haarlem en gekozen de heer mr. J. A. van Gilse te Botterdam, in de plaats van den heer jhr. mr. D. O. Engelen. De gemeenteraad van Koog a. d. Zaan heeft den 5 besloten, het schoolgeld niet progressief te heffen in verhouding tot den hoofdelijken omslag, doch voor allen gelijk te stellen en nog één onderwijzer meer te benoemen met hoofdakte, akte voor fransch duitsch en engelsch op f 1000 jaarwedde. Het ledental der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen, dat op 1 Juli 1891 bedroeg 14617 behalve 307 eereleden en 15 algemeene leden, bedroeg in de vorige week 14564behalve 305 eere- en 29 algemeene leden. De vermeerdering van laatstgenoemde leden is eeu ge volg van een bezoekdoor den algemeenen secretaris gebracht aan de Nederl. Vereeniging te Londen. Den 6, des avonds te ongeveer half twaalf, is nabij Wageningen in eene landbouwerswoning brand ontstaan, terwijl de bewoners reeds te bed lagen. Een meisje van tien jaar kwam in de vlammen om en een ander kind bekwam brandwonden zoodat het naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Met ingang van - 1 Juni is de adjunct-opzichter van den Rijks Waterstaat W. P. Eskes te Amsterdam verplaatst naar IJmuiden en toegevoegd aan den opzich ter van den waterstaat C. J. van Slnys aldaar. Het bestuur der Maatschappij van Weldadigheid heeft een vrijboerhoe ven wedstrijd onder de volgende bepalingen uitgeschreven Alle vrij boerhoeven in de Maatschappij van Weldadig heid onverschillig door wie bewoond zullen op ver schillende tijden door daartoe uit te noodigen personen, bezocht worden, om, zonder onderling overleg te plegen, aanteekeningen te maken omtrentalgemeenen toestand van huiserftuin en land (netheid zindelijkheid en ofde). Toestand der gereedschappen voor landbouw en melkerij. Onderhoud van het vee, voornamelijk de wijze waarop dit geschiedt. Mestbewaring en mestbereiding. Wijze van zaaien en planten. Schoonhouden der gewassen. Waterafvoer en verbeteringen. Prijzen van f 50 en lager beuevens getuigschriften zullen in Augustus 1896 aan hem of haar worden toe gekend, wiens hoeve en al wat daartoe behoortmet de meeste zorg en overleg gedreven of gehouden wordt. Vrijboerhoeven zijn kleine boerderijen op zandgrond groot 2 tot 3 bunders bouw- en weiland. Hoofdverbouw is rogge en aardappelen voorts spurrieboekweit en koolrapenterwijl in den regel 1 bunder als weiland gebruikt wordt. Door de personen met het onderzoek belastzullen aanteekeningen gemaakt worden in daar voor bijzonder ingerichte boekjes en het behalen van prijzen is bij dezen wedstrijd niet afhankelijk gesteld van opbrengst of uitstekende hoedanigheden van vruchten of vee doch alleen van de wijze, de zorg en bet overleg, waarmede een en ander behandeld wordt. In de gemeente Haskerland was reeds geruimen tijd eene vacature voor onderwijzer; daar zich voor 500 geene sollicitanten aanmeldden besloot de gemeenteraad de jaarwedde op f 550 te brengen. Gedeputeerde Staten van Friesland onthielden hunne goedkeuring aan dit be sluit wel willen zij na eenigen diensttijd verhooging tot 550. De raadsleden Bakker Cath en Taconus heb ben daarna besloten uit hunne presentiegelden 50 aan den benoemde te doen uitkeeren. Den 9 is te Bussum overleden C. Croll voor eenigen tijd na zijn ontslag als commies-redacteur aan het ministerie van binnonl. zakenredacteur van Recht voor Allen. Blijkens een ingezonden stuk in het Nieuws van van den Dag heeft de heer Jentink predikant te liijp, onlangs den raad ingeroepen van den heer mr. J.A. Levy in een geval, waarbij kinderen verwaarloosd wordendoor den onwil der ouders. Man en vrouw leven gescheiden en de kindei en zijn bij de moeder gebleven de kinderen groeien als vagebonden op terwijl elk middel tot hulp afstuit op de weigering tot medewerking van den vader. De heer Levy antwoordde »Uw geval een uit vreeselijk vele gaf mij juist de pen in de hand. Die man moest ontzet worden uit de ouderlijke macht. Dan hadden particulieren met hunne offervaardigheid vrij spel. Moest maar het mag nietOnzo wet acht de vader lijke macht van dien man te heilig 1 Zóo schrijft het leven een zieldoorvlijmend sarcasme op onze wetten Aan uw geval is niets te doen. Indien iemand zich do kinderen aantrektkan die man ze opeischen en het hem verbieden. Nog eenszoo zijn onze wetten en daarom schreef ik verleden jaar in het »Nut" thans voor den bond (VolksbondVereeniging tegen Drankmisbruik"). Niet ik kan u maar gij kunt mij helpen. Men hamere zoolang tot de infamie uit onze wet verdwenen is." Bij kon. besluit van den 7 zijn op nieuw tot leden van het college voor de Zeevisscherijen benoemd de heeren mr. E. N. Rahusen R. Veen Valck, A. Pot, C J. J. H. van Kempen en dr. C. K. Hoffmann. Amsterdam. Het Uitvoerend Comité der ten toonstelling heeft besloten in te willigen het verzook der terrein-exploitanten om den inge voerden verhoogden toegangsprijs weder te laten varen en in het vervolg den toegangsprijs weder op 1 ticket of 50 centen te stellen. Den 8 is de fransche afdeeling der tentoonstelling officiéél geopend in tegenwoordigheid van den burge meester en den vertegenwoordiger van H.M. de Koningin- Regentes, baron du Tour van Belli nchave, en de ministers van bnitenl. zaken en waterstaat. De werkstaking der steenhouwers is geëindigdde werkstakers zijn voor het oude loon aan het werk gegaan, voor zooverre er plaats was aan de verschillende werk plaatsen. Den 9 werd de tentoonstelling bezocht door ongeveer 15000 betalende bezoekers. De besturen der kiesvereenigingen Nederland en Oranje, Algemeen BelangAmstels Middenstand de Katholieke en Rad. kiesvereeniging hebben aan den heer mr. Treub, wethouder, schriftelijk verzocht, zich te verklaren omtrent het nog altoos loopende gerucht zijner aanstaande be noeming tot hoogleeraar aan de universiteit. Genoemde vereenigiugen vonden daartoe vrijheid met het oog op zijne eventueele herkiezing als raadslid, daar hij behoort onder de 16 Juli a. s. aftredende raadsleden. De heer Treub heeft daarop volgenderwijs geantwoord »Onder dankbetuiging voor het bewijs van vertrouwen, dat uit uw schrijven van 5 Juni 11. spreekt en dat door mij op hoogen prijs wordt gesteld heb ik de eer u te melden, dat voor zoover mij bekend is, eene voordracht, als door u wordt bedoeld, door curatoren van de gemeen telijke universiteit niet is ingediend. Ik kan u op uw vraag dan ook niet anders antwoorden, dan dat er voor mij geen termen bestaan om eene eventueele candidatuur voor het lidmaatschap van den gemeenteraad niet te aanvaarden. »Uit den aard der zaak moet ik, evenals ieder ander, mij de volledige vrijheid voorbehouden om bij eene eventueele verandering van omstandighedenalsdan te beslissen of ik een mij toevertrouwd mandaat al dan niet kan bljjven vervullen." Harslngerhorn. Den 13, 's avonds, zal in eene buitengewone vergadering van het Nutsdepartement Kolhorn, de uitreiking der tentoonstellings-bekroningen plaats hebben. Alle inzenders worden tot deze bijeen komst uitgenoodigd. Behalve de uitreikingen zullen muzikale- en lotterknndige voordrachten worden gehou den, zoodat het geheel een feestelijke avond kan heeten. De honden in deze gemeente alsook in nabij gelegen dorpen moeten na het vermoedelijk geval van honds dolheid, gedurende vier maanden gemuilkorfd zijn. Haarlem. De heer H. J. A. Coppens, secretaris van het bisdom Haarlem is benoemd tot pastoor te Nieuwveen. De bouw der kathedraal is gegund aan den heer G. Hulsebos alhier, voor f 397000. Oudorp. In den nacht van den 7 op den 8 is bij mejuffrouw G. Kruijer inbraak gepleegd, door het indrukken van een ruit zich toegang verschaffende. Men heeft alles in het vertrek doorzochtdoch alleen eenige lepels en vorken medegenomen. Tot heden is men den dader nog niet op het spoor. Opmeer. Op- de gewone jaarlijksche paarden markt, den 10 dezer gehouden, werden aangevoerd 230 paarden, één ezel en één veulen. De handel was stug terwijl vrij hooge prijzen werden besteed. del tegen de rupseneen voortreffelijk bloedstelpend middelwetenschappelijke berichten: herkenning van margarineboter herkenning der verval- schingen van ultramarijn gemengde berichten: zuiver ijs, australische boter, petroleum als stookmateriaal voor stoombooten. In de week van den 2 tot den 7 zijn in het bad huis van het Witte Kruis genomen 57 kuipbaden, 107 regenbaden le kl. en 204 regenbaden 2e kl., samen 368 baden. Voor het toelatings-examen tot de Cadetten school alhier hebben zich 216 jongelingen aangegeven het getal opengestelde plaatsen bedraagt 49 als 27 voor het leger hier te lande en 22 voor dat in Oost-Indië. De barometerstand alhier was 's morgens te 8 uur als volgt: op den 9 763.1; den 10 758.7; den 11 760.1. Door het Gemeentelijk Muziekkorps van Haar lem, onder directie van den luitenant-directeur den heer Chr. P. W. Kriens, zal, op uitnoodiging van de Buitensocleteit, een concert gegeven worden op donderdag, den 13, des avonds ten 71/2 ure precies, in den Stadshout, waarvan het programma als volgt luidt 1. Marche des Troijens a Carthage" van Berlioz; 2. Ouverture »Tantalusqualeu" v. Suppé 3. Geschichten aus dem Wiener Wald, Walzer v. Strausz 4. Einzug der Götter im Walhall, aus: »das Rheingold''v. Wagner (geïnstrumenteerd door Kriens) 5. Grande fantaiaie snr des motifs de 1' opéra Faust" v. Gounod; 6. Ouverture »Les cloches de Corneville" v. Planquet; 7. Grande fantaisie sur des motifs do 1' opéra »Pagliacci" v. Leon cavallo8. Czardas »der Geist des Woiwoden", ungari- sches Ballet (geïnstrumenteerd door Kriens) v. Grossmann 9. Divertissements espagnols v. Dessormes a. Sequedille, b. Havanaise, c. Bolero de Cadix, d. Ohochuca, e. Zapateado Verdronken 1 Zaterdag, den 8, 's avonds omstreeks 91/2 uur, zijn van Alkmaar in de richting Akersloot vertrokken, met een ijzeren roeiboot, 2 jongens van 16 a 17 en een meisje van 17 jaar, zonder tot heden nog te zijn teruggekeerd. Degene, die eenige inlichtingen aangaande deze personen kunnen verstrekkenworden beleefd verzocht daarvan ten spoedigste kennis te geven aan het politiebureau te Alkmaar. Zitting van 11 Juni. J. v. T., Anna Paulownadiefstalopzending naar een rijks opvoedingsgesticht tot 1902. J. de V., Schagen beleediging5 dagen gev. N. H. R., Helder, verzet, 8 dagen gev. Th. K., Enkhuizen diefstal 14 dagen gev. P. T., Wieringen valschelijk teekenen van een kwi tantie overleden. GETROUWD. 11 Juni. Engelbert Theodor Eduard Hilckmann en Har- miua Maria Bloemer. GEBOREN. 8 Juni. Gerardus Johannes Jacobus, z. van Jan Kroon en Geertje van der Hoef. Franciscus, z. van Johannes Wietzes en Cecilia de Jong. 10 Beitskea. van Wijtem Kleijmeer en Beitske ten Kate. OVERLEDEN. 8 Juni. Jan Hos Pz., 81 j. en 10 m. Het Koolwitje. Als een gevolg van de zeer gunstige weersgesteldheid zal het koolwitje zich waarschijnlijk ook dit jaar weer in groote menigte vertoonen, Bekend is, dat het wijfje bij voorkeur de bladeren der verschillende koolsoorten bezoektom daarop een groot aantal eieren te leggen. Spoedig ontwikkelen zich daaruit grijzewitgestreepte rupsen, welke in korten tijd de koolplanten geheel ver nielen, indien niet aan hunne vraatzucht paal en perk wordt gesteld. Als een zeer eenvoudig middel om het lastige insect te weren noemt men het volgende Men vuile eene kuip met water, snijde daarin eenige stukken knoflook en late dit zooveel mogelijk uittrekken. Met dit sterk riekend water begiete men twee a driemaal de bedreigde planten. Het koolwitjedat een grooten afkeer heeft van sterk riekende stoffen, mijdt de aldus begoten koolen deze blijft daardoor tegen vernieling bewaard. Van de heeren de Vries Co., de Ruyterkade 100, Amsterdam, cargadoors, ontvingen wij eene spoorweg kaartje van Zuid-Afrlka met opgave van de prijzen van Amsterdam uit, alles inbegrepen, naar de voornaamste plaatsen daar te lande. Het kaartje is op aanvrage kosteloos verkrijgbaar. Het Maandblad tegen de vervalschlngen no. 11 onder redactie van dr. P. F. van Hamel Roos Amsterdam, bevat: verscherping der maatregelen tegen vervalschingenonderzoekingen van levensmiddelen en handelsartikelen gedaan aan het Bureau voor chemisch en microscopisch onderzoek, Keizersgracht 291, Amster dam (directeuren dr. van Hamel Roos en Harmens); controle-onderzoekingen: gecondenseerde melk nikkel-voorwerpen voor de huishoudinggeëmail leerde voorwerpen vogelvoeder boter jenever, cognac, biersoorten, vervalschersvernuft, vervalsching van pepton, paardenvleesch en franscho sausenvergiftiging door moederkoornhoudend meelboter en margarine verval sching van drogerijen in den Staat Nieuw-Tork mag worst gekleurd wordeii korte berichten; hygiëne en industrie: loodvergiftiging door be hangselpapier, vergiftiging door het inademen van scha delijke kleurstoffen, de voedings-waarde van haring tegen over vleesch, schapenmelk, het conserveeren van vruchten sappen enz. met waterstof-superoxyde het conserveeren van vruchten het verzilveren van glasde aanwending van schimmelplanten als kleurstof, het merken van linnen en dergelijke goederen, eeu middel tegen meikeverplaag feuilleton: levend begraveneetbare vogelnesten potloodstrepen op papier onuitwischbaar te maken, mid^ Helloo. Ondertrouwd en getrouwd. 2 en 15 Mei. Jacobus Roest, te Heemstede en Hille- gonda Brouwer, alhier. 3 en 21 IJsbrand Briefjes en Adriana Verduin, beiden alhier, laatstgen. onl. te Alkmaar. Ondertrouwd. 30 Mei. Jan Hendrik Lodewijks, te Amsterdam en Stijntje Salomons alhier. 31 Engel Poland, te Heerhugowaard en Cornelia de Zeeuw alhier, onl. te Heerhugowaard. Getrouwd. 7 Mei. Pieter Knijper, alhier en Cornelia Komen, te Heerhugowaard, 14 Cornelis Dekker, te Limmen en Helena Mulder alhier, onl. te Limmen. Geboren. 14 Mei. Albertus, z. van Pieter Schouten en Cornelia Zoontjes. 18 Cornelia, d. van Willem Blokker en Pietertje Steijn. 19 Cornelia, d. van Hendrik Zonneveld en Leetjen Hollenberg. Overleden. 16 Mei. Klaas Wijnberg, echtgen. van Etje Jannetje Bakker, 25 j. 19 Frans Antonie Cornelis, z. van wijlen Frans An- tonie Tauber en Bregje Modder, 17 j. 25 Cornelis Zoon, wednr. van Antje Roskam, 55 j. ALKMAAR 10 Juni. Aangevoerd 3 koeien en ossen 195 a 210, 237 vette kalveren f 35 a 90,per P. f 0,70 a f 0,80 36 nuchtere dito f 6 a 16 61 vette schapon f 16 a 26,—, 325 vette varkens, per P. f 0,28 a 0,32, 32 magere dito f 9 a 13, 1 lam f 12. iMSTERDAM 10 Juni. Aardappelen: Friesche Franeker jammen f 1,30 a 1,80, Friesche Munstersche of zaaiers f 1,a 1,10, Zeeuwsche Spuische jammen f 2,50 a 3,75, Flakkeesche Jammen f 0,- a f 0,Pruisische Ham burgers f 4,a 4,25, dito roode f 2,50 a 3,30, Fransche jammen f 0,a 0, Andijker Muisjes f 8 a 8,20, alles per mud, nieuwe Malta f 0,15 a f 0,16 per P. Aanvoer 7 ladingen handel flauw. 10 Juni. Aangevoerd 364 runderenvette lo soort koeien f 0,72 lo soort ossen f 0,66, 2e soort f 0,60, 3e soort f 0,50 per P., 120 melk- en kalfkoeien f 100 a 200, 56 nuchtere kalveren f9 a 11, 654 vette varkens 10,26 a 0,30 per P., 60 schapen f 20 a 26300 lammeren f 8 a 13.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 3