Poolsch Bloed, 3*o. 70 Zeven en Megentigste Jaargang 1805. Y R IJ I) A Gr 14 JUNI. JLoting Schutterij. NATIONALE MILITIE PARIJSCHE BRIEVEN» EEÜILLETON. NATALY VON ESCHSTRUTH. UKIHAARSCHE ORERAAT. Deze Courant wordt Dlssdftg-, l#OBdeïd»|- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,8©franco door het geheele rjjk 1* De 3 nummers /0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prjjs der gewone Ad verten tien: Per regel j 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van do belanghebbende ingeschre venen voor de Schutterij van dit jaar, dat de alphabetische naamlijst van de personen die aan de loting van dit jaar zullen deelnemen, voor een ieder ter inzage ligt ter gemeente-secretarievan heden tot den dag der loting op alle werkdagen, des morgens van 9 tot 2 uren, opdat een ieder in staat zou zijn, om, zoo op die lijst eenige personen of omstandigheden mochten voorkomen Mie daarop nog zouden behooren te worden aangeteekend of daarvan weggelaten daarvan aan de commissie, bedoeld bij art. 11 der wet, bij de loting kennis te geven,,met last op Woensdag 36 Junides namiddags te 6 uren te verschijnen op het Raadhuis der gemeente, ten einde aldaar voor den dienst der schutterij te loten en redenen van vrijstelling hebbendedie alsdan op te geven alsmede om de bewijzen tot hare staving bij de wet gevorderd, niterlijk^binnen drie dagen na de loting over te leggen aan het gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar, De Secretaris, 12 Juni 1895. NUHOUT VAN DER VEEN. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR ge last krachtens bekomen aanschrijving de onderstaande, hier wonondeof tot deze gemeente behoorende verlof gangers om zich bij hun korps te vervoegen op den dag, hieronder vermeld 's namiddags vóór vier uren 26 Juni 1895:2e regiment veldartillerie, lichting 1892, garnizoen te Leiden, SIMON VREEKER en ALBERTUS van WESTEROP. 16 Juli 1895 Pantserfortartillerie lichting 1893 garnizoen te den Helder, ANTHONIUS THEODORUS BOOM, HENRICUS HOUT, WILLEM BRAKENHOFF en KLAAS VAN LIENEN. Zij moeten voorzien zijn van hun verlofpas hebben recht op vrij transport naar hun korps en een daggeld van 25 cententijdig ter gemeente-secretarie aan te vragen. De Burgemeester te Alkmaar A. MAOLAINE PONT. Alkmaar14 Juni 1895. X. Parijs, 5 Juni 1895. Zoo er niets nieuws meer te vinden ware, dan zou SParjjs toeh nog wel iets uitdenken. In dat opzicht blinkt deze groote stad uit boveje alle andere, en vooral op het gebied der mode, houden alle provincialen en vreemde- DOOR 44) Met beide handen leunde hij op haar stoel en keek haar eensklaps ernstig in het gezichtje. .Integendeel, ik acht me gelukkig zei hij met een opgewondenheid die sterk aan een van buiten geleerd lesje deed denken. .Wie al zooveel van de wereld gezien heeft als ik en in allerlei landen bloemen geplukt heeft weet de aan trekkelijkste alier bekoringende doornige roos het best te waardeeren en dat .brutale kerel" was een •rozedoorn. Geloof me Beatrice, ik zie even gaarne het wapen in de hand eens mansals de flikkerende uitda ging in het oog van schoone, aankomende meisjes, want beide sporen mij aan om de zege te bevechten .Maar Donatusdaar begrijp ik heelemaal niets van 1' »Ik ook nietdacht Hüningen hij sprak het echter niet uit maar zette een erg slim gezicht. »Gij zult nog meermalen uit mijn mond dingen vernemen waarover men dient na te denken." Bicky vouwde met angstigen blik de handjes samen. .Och neen, Donatns, spreek toch in 's hemels naam niet zoo onbegrijpelijk tegen mij ik vind 't verschrikkelijk, als iemand zoo verbazend knap is I" Zulk een verwijt was den jongen vorst tot dusver nog nooit gedaan. Schalkheid en overmoed flikkerden in zijn oog, en toch werd zijne ijdelheid door die eerste arge- looze bewondering zoo gestreelddat hij hetzelfde be haaglijke gevoel kreeg als een katdie men over den rug aait. Hij zette eon hooge borst op en zag het da metje met wreede uitdaging aan. .Bicky weet gij soms wie het meisje van Dom Remi was?" lingen hunne blikken gericht op Parijs. Weldra krijgen wij weder den grooten dag van .Le Grand Prix", den grooten wedstrijd op Longchamps, modisten en couturiè- res hebben de handen vol, de werksters vangen 's mor gens om zes uren aan en arbeiden tot middernacht, en tallooze brieven uit den vreemde verzoeken ons toch vooral goed uit ouze oogen te kijkeh en te trachten zooveol mogelijk op den dag van »Le Grand Prix" de mode af te kijken en nouveauté's naar Duitschland, Oostenrijk, België enz. te zenden, opdat ook de dames daar zich naar den laatsten smaak kunnen kleeden. Juist die zucht naar nieuwigheden maakt dat de parijsche handel en nijverheid nog steeds bloeien, alle artikelen zijn er veel duurder dan overal elders, want de arbeidsloonen zijn zoo veel hooger, en reeds sinds lang zouden vreemde producten de parijsche hebben verdrongen, ware het niet, dat de parijsche industrie zoo vlug de mode weet te veranderen, dat wanneer de vreemdelingen gereed zijn met namaken van eone nouveauté diezelfde nieuwheid hier reeds weder vervangen is door eene nog nieuwere nouveauté. Dit jaar spelen bloemen en struisvoeren eene groote rol, jammer dat j.l. Zaterdag het fraaie .Fête des Fleurs" in het Bois de Boulogne bedorven werd door hevige stortregens, doch de tweede dag, op Zondag, was de he mel gunstiger, en daarvan genoot dus ook de groote Steeple-Chase te Auteuil, waar de hoofdprijs van 120.000 franken gewonnen werd door den outsider Styrax, waardoor allen, die hunnen rijksdaalder op dit paard ge waagd hadden, voor elke vijf franks, welke zij speelden, bijna honderd franken terugkregen. Men speelt hier nog steeds veel, en al hebben wij geene staatsloterij, zoo kan men zijn geluk toch op andere wijze beproeven. Zoo hebben wij b.v. op 15 Juni de trekking der groote Panama-loten, met een hoofdprijs van 250duizend franken. Men kan zulk een lot koopen bij alle groote bankinstel lingen voor den prijs van 150 francs, en diezelfde ban kiers nemen na de trekking diezelfde loten weder terug voor 148 francs, dus heeft men voor 2 francs of 1 guldeD de kans, op eens redelijk rijk te worden. 9 Juni. Zondagavond. Le Grand prix is er geweest, en hoewel wij er moede van terug komen kunnen wij toch niet nalaton even onze indrukken op dezen dag op gedaan, dadelijk neer te schrijven. Wij gingen gisteren avond bijzonder vroeg te bed en stonden om vijf uren op, en togen naar Longchamps, zoodat wij gerust kunnen zeggen dat wij den grooten wedstrijd van het begin tot het einde hebben meêgemaakt. Dan in den vroegen mor gen komen eerst de werklieden met lange linnen- en caoutchouc slangen en begieten het courseveld het gras de kittelsteentjes wandelpaden enz. enz., want de lucht is reeds zeer zwaar, en kondigt een brandend heeten dag aan. Dan komen de tuinlieden en straatvegers, die met bezems en harken zorgen voor oen mooie gelijke vloer, en alle vuil, papier, stukken sigaar en sigaretten op ruimen. Intusschen hebben wij ons op het gras neergevleid en gebruiken ons eerste ontbijt, en daarna tegen tien uur zien wij eene groote menigte mannen komen, bijna allen De kleine moest letterlijk naar lucht happen van schrik. »Ik zal er miss Davenport nog heden avond naar vra gen"... stamelde zij. .Bicky.. weet gij wat eeu torso is?" .Neen maar om 's hemels wil wat is het dan .Bicky..waar staat de Emilia Galotti?" .Voor mijn part voor het Bremer raadhuis!" Meteen toornigen blik schudde zij het hoofdje en de kleine voet kwam harder dan gewoonlijk op den grond neer. »Je deukt zeker, dat je me nog examen afnemen moet Ik ben geen schoolkind meer en behoef niet meer te leeren en al moogt gij ook zoo verbazend knap zijn, dat ge alles weet, daarom is dit voor anderen volstrekt niet noo- dig Een gevoel van innige voldoening deed de borst van den jongen officier zwellen. Eindelijk trof hij eens iemand, die hij nog met succes ondervragen kon, die niet alk gravin Xenia wanhopig de handen over hem wrong als over den verloren zoon Nu waren de rollen toch eens verwisseld en vorst Heller-Hüningen oogstte ein delijk lauweren op een veld waar hij tot dusver enkel distelen geplukt had. Hij zag het weerbarstige dametje aan met een dier doordringende onweerstaanbare blikken die reeds zoo dikwijls een wonderdadige uitwerking op haar hadden gedaan. .Mag ik voortaan uw vriend zijn, dien gij steeds om raad zult vragen als ge iets niet mocht weten vroeg hij met een gezicht, waarop duidelijk te lezen stond hoe kostelijk hij in zijn schik was. Zij knikte haastig ten hoogste verrast. .Opperbest, dan zal ik me onmiddellijk een woordenboek der samenleving aanschaffen en dan dan kan ik u zelfs zeggen hoe eeu meisje te moede is als haar hart tot liefde ontwaakt!" Janeck Proczna werkte zich met tallooze »pardons door de reeks van sleepen heen die als een warnest van veelkleurige ranken zijn voeten omstrikten. .Waar denkt ge nn weer nwe veroveringen te gaan maken, graaf?" vroeg Anna Regina glimlachend. .Naar ik gehoord heb moet de vrouw van luitenant bijzonder vroolijk, het is een buitengewoon gegons van stemmen. Dit zijn de bedienden van het Pari Mutuel, ten getale van 1700 man, die op dezen dag gemiddeld 20 francs per man verdienen, hetwelk dus eene uitbeta ling veroorzaakt van 34duizend franken. De namen wer den afgeroepen door den chefen iedere bediende gaat op zijn post. Tegen elf ure komen de brigades politieagenten de gardes republicains to paard een bataillion infanterie commissarissen van politie enz. enz., die allen op dezen dag de orde zullen bewaren. En intusschen brengen alle treinen die te Suresues stilhouden tallooze bezoekers de bootjes van St. Cloud en Suresnes zijn ook vol be laden en tegen één uur is het reeds zwart van menschen. Wij gaan naar een der buffetten en verorberen staande ons tweede ontbijt; daarna zoeken wij een schaduwrijk plekje achter een der barakken van het Pari Mutuel want voor het overige is er op heel Longchamps niet de minste schaduw, men wordt letterlijk verbrand door de zon. Twee uur. Daar luidt de klok voor den eersten wedloop en de dag is dus feitelijk begonnen Drie wedstrijden gaan den Grand Prix vooraf. Tegen stipt 3 ure komt de heer Felix Faure te Longchamps de couranten zullen ons vertellen hoeveel volk er opeen gepakt stond voor het Palais de l'Eiysée, om den pre sident te zien uitrijden. Voorop rijdt de pikeur Mont- jarret in groot gala-tenue in een prachtig costuum vol gouden versierselen, hoogen hoed met gouden galon, een driekleurige cocarde en een lang recht mes op zijde. Op hem volgt een met vier paarden bespannen rijtuig waarin een generaal en een commandant plaats nemen, daarop de daumont van den heer en mevrouw Felix Faure, vervolgens nog twee rijtuigenwaarin o. a. de dochter en de schoonzoon van den president. Het publiek juicht den heer Faure levendig toe zoowel op weg naar Longchamps, alsook bij zijne aankomst op de tribunes. Weder luidt de klok en daar vertrekken in vollen ren de zestien concurrenten. Zoo zien wij zeen dan zijn ze weer voorbijen na drie minuten van angstige spanning klinkt van alle kanten de roepAndrée Andrée en waarlijk het is de outsider toebehoorende aau den heer Edmond Blancdie den grooten prjjs wint van 200 duizend franken. Hoe weinigen op de victorie van dit paard rekenden bewijst wel dat de opbrengst van elke vijf franks juist 100 franks is bij het Pari Mutuel. Eu dat er op dezen dag veel gespeeld werd kan blijken uit het cijfer door het Pari Mutuel gemaaktnamelijk ongeveer drie en een dorde miljoen franken. De entréegelden op het courseveld bedroegen bijna 385 duizend franken en de spoortreinen van Parijs naar Suresnes en terug vervoerden heden 181 duizend reizigers. Deze dag is dus bijzonder goed geslaagd, fraai weder, prachtige toiletten, mooie- wed strijden een groot publiek niets heeft aan dezen dag ontbroken, zelfs niet een onvermijdelijk ongeluk, n.l. dat iemand, die waarschijnlijk zijn laatste geld verspeeld had, zich in het station van Suresnes voor het hoofd schoot. Dit is weder eene schaduwzijde. J. M T. Gower een uitstekende pianiste zijn, Koninklijke Hoog heid: ik wilde haar mijn kompliment gaan maken en verschooning vragen dat ik 't niet reeds gedaan heb Het feit dat een sterrenhemel niet met één oogopslag in al zijn afzonderlijke schoonheden kan gewaardeerd worden moet mijne verontschuldiging zijn De prinses knikte hem blijde bijna dankbaar toe, doch Leonie trad ijlings nader en zei fnet een flauw, maar ver bazend spotachtig lachje: .Mevrouw Gower gaan compli menteeren haar verschooning vragen Zij schudde het fraaie hoofd .luister eeas even naar me .Maar liefste Excellentie laat hem toch gaan de arme vrouw staat weer zoo geheel verlaten I" bracht Anna Regina op bijna smeekenden toon in het midden. .Zeer juist, Koninklijke Hoogheid! men laat haar zit ten als troef zeven Leonie deed alsof ze Proczna's opmerking niet hoorde wendde zich tot de prinses en keek haar verwonderd aan daarop bukte zij snel tot haar over en fluisterde baar achter den waaier iets in. Janeck verstond woord voor woord. .Ik verzoek u dringend, Hoogheid, mijne plannen niet te dwarsboomon anders duif ik er niet voor instaan, dat de comedie .Don Carlos" zondertragischen afloop blijft 1" Daarop keerde zij haar gelaat weer lachend naar Proczna toe en vervolgde .Als troef zeven uit muntend gezegd. Maar laat ik u nu ook de speelregels voor dat nieuwste gezelschapsspel meedeelen De pre sidente von Gartner wenkte hem met haar waaier om wat ter zijde te treden en Janeck maakte een buiging wierp nog oen vluchtigen blik op Anna Regina's be trokken gelaat en volgde. .Ik heb geen tijd om u thans de geheele zaak uiteen te zetten mon amizei Leonie met een alleronschul digst lachje .daartoe moet gij me een ander uurtje ten offer brengen en u bij een tête a téte in mijn boudoir komen vervelen wilt gij dat «Daaraan kunt gij immers zelve niet in ernst twijfelen, Excellentie fluisterde hij met bijna verwijtenden blik. bien, en wanneer gij komtis 't ais vriend .Vriendschap is een veel te onbeteekenend, lauwwarm woord voor iemanddoor wiens aderen Poolsch bloed

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1