Stadsberichten. BURGERLIJKE STAND. noemd iswat op dat oogenblik genoemd kon worden en dat die erkend is vóór 1876 toen de minister Thor- becke verdere werken benoorden Petten voor rekening van het Rijk namen na 1876 toen al die werken op de knst door het Rijk zijn aangelegd. In het belang der zaak en met het dreigend gevaar voor oogen is door ons van ons beginsel afgeweken en hebben wij voorgesteld verschillende wijzen van toenade ring om althans het water uit het land te honden. De regeering heeft alle voorstellen van de hand gewezen. Zij verlangde eersthet brengen van het gevaarlijkste pnntCallantsoogonder het bestunr van den polder van dien naam of van een groot waterschaplater het maken van eene waterschapsregelingwaarin de geheele kust begrepen is. Wij meenen aan dat verlangen niet te kunnen voldoen. Daargelaten dat vóór eene dergelijke regeling tot stand zou kunnen komen de hulp als te laatvermoedelijk wel niet meer noodig zou zijnzon iedere dergelijke regeling op onrechtmatige wijze lasten opleggen op gron den die er niet mede bunnen of mogen belast worden. Het brengen van de duinen onder het gebied van den polder Callantsoog zou op dezen polder een last leggen die weldra jaarlijks de geheele waarde van den polder zou overtreffen. In een uitgebreider waterschap zouden alleen de landen in het Koegras met den polder^ van dien naam kunnen betrokken worden gronden die in waarde nog beneden die van Callantsoog staan. Andere polders behooren in zoodanig waterschap niet. Nöch^ de Zijpe met eigen zeedijk thans slaper noch West-Fries land met zijn hoogen zeedijk, noch Kennemerlanddoor den Schoorlschen dijk, eveneens slaper, van de zeewering gescheidenzouden in zooda.nig waterschap eene plaats kunnen of mogen innemen en zoo zou de provincie de eenige zijndie als subsidieerende in het te scheppen waterschap zou moeten optredenindien een der afwis selende ministers eens goed vondgeen subsidie op de Rijksbegrooting te brengen of de wetgevende macht zoo- danigon begrootingspost afstemde. Nog minder kan gedacht worden aan een algemeen waterschap ter verdediging van onze geheele zeekust een waterschap waarin noodwendig de geheele provincie zou moeten begrepen worden. Zoodanig waterschap is niet aan te bevelen omdat het volstrekt onnoodig zoude zijn ten zuiden van Petten tot Rijnland aangezien daar de duinen eene zeer groote breedte hebben en benoorden Petten zou het alleen strekken om behalve de duinen van Callantsoog ook die van het Koegras te verdedigenwaarvan de verdediging buiten kwestie op het Rijk rust. Immers dit heeft den dijk van Oldenbarneveld aan gelegd in 's Rijks belangen al moge die thans voor een groot deel zijn ondergestovenhij ligt daar nog steeds als zeewering. Het Rijk heeft in 's Rijks belang het Noord hollandsch Kanaal aangelegd, waardoor de tusschengelegen gronden zijn droog geworden. Het Rijk heeft die gronden te zijnen bate verkocht en zelfs bedongen dat voor het onderhoud der der duinen der zeeweringjaarlijks zekere som door de koopers zou worden betaald en nu gaat het zeker niet aan èn diezelfde koopers èn bij dier on vermogen de provincie te noodzaken die zeewering te onderhouden. Ondertusschen moet de zee uit het land worden ge houden en moet er getracht worden, ook van de duinen van Callantsoog zoo mogelijk te behouden wat er nog van bestaatten einde grootere schade worde voorkomen Daartoe strekt hot overhalen der duinen op enkele plaatsen en het herstellen van den duinregel door een zanddijk. Waar de regeering tot nog toe tot het tot stand brengen dier werken niet wil medewerken blijven wij nog hopendat door een besluit uwer vergadering de minister van waterstaat, handel en nijvorheid tot andere gevoelens moge worden gebrachtmaar in afwachting daarvan mogen wij niet blijven stilzitten. Nooit zijn de Staten dezer provincie karig geweest, waar het gold de zee te bestrijdenhetzij door behoeftige waterschappen te helpen, hetzij door zelf handelend op te treden. Ook thans hopen wijdat uwe vergadering op derge lijke wijze zal handelen en daarom meenen wij u te mogen voorstellen de besluiten te nemen die in ont werp hierbij zijn gevoegd. Leze besluiten luiden als volgt De Staten der provincie Noordholland, Gezien de voordracht van Ged. Staten Besluiten te bepalen hetgeen volgt: 1°. dat er voor de Staten goeue termen bestaan om de duinen van Callantsoog orider het gebied van den polder van dien naam te brengen 2°. dat er evenmin redenen aanwezig ziju die de Staten nopen voor het onderhoud dier duinen een nieuw waterschap op te richten 3e. dat er ook geene redenen zijn om eene water schapsregeling te maken voor de verdediging der geheel zeekust van Rijnland af tot Helder aangezien de zorg voor al deze werken met uitzondering van de Honds- bossche zeeweringwier onderhoud op andere wijze is geregeld bij den Staat behoort 4°. de wijze van handelen van Ged. Staten, ook waar zij van hun breedvoerig toegelicht beginsel zijn afgegaan om door toenadering hunnerzijds het geschil met de re geering ten einde te brengen wordt goedgekeurd en er alzoo in beginsel mede wordt ingestemd dat óf wel voor buitengewone door het Rijk te verrichten werkeneene bijdrage uit de provinciale fondsen worde verstrekt, waar omtrent telkens zoo noodig nadere voorstellen zullen worden ingewachtóf wel eene wettelijke regeling tus- schen Rijk en provincie tot stand kome 5°. goed te keuren do uitgave van 658 bereids dpor Ged. Staten gedaan en voldaan uit den post hootd stuk VIII, afdeeling II, „bijdragen voor bet onderhoud van zeeweringen en calamiteuse dijken", van de begrootin der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1895 voor het overhalen en verbroeden van het duin op een punt ongeveer 440 M. benooiden Callantsoog 6°. Ged. Staten te machtigen den zanddijk vóór den Voordijk door den rijks- en provincialen waterstaat aanbevolen ter herstelling van den weggespoelden duin regel geheel voor rekening der provincie door den polder Callantsoog te doen maken 7°. Ged. Staten uit te noodigende bovengenoemde besluiten ter keunis te brengen van den minister van waterstaat, handel en nijverheid. De gemeenteraad van Zwolle heeft den 10 aan burgemeester en wethouders een krediet van f 15000 verleend voor de ontvangst der Koninginnen met 9 tegen 8 stemmen verworpen een voorstel om af te schaffen het rooken in de Raadszaal en aangenomen een voorstel tot afschaffing van het voorlezen der notulen. Den 11 waren voor het maken van de tweede Ka- tendrechtsche haven met bijbehoorende werken bij de door het gemeentebestuur van Rotterdam gehouden aan besteding slechts twee inschrijvers de heeren H. Th. Wiegerink te Groenloo voor f 308.800, en A. Volker Lz. te Sliedrecht voor 252.000. De gunning is aangehouden. Tengevolge van de vermissing van een groote hoe veelheid steenkolen aan hot station te Meppel, zijn vanwege de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen aan verschillende stations opmetihgen der aldaar aanwezige steenkolen gedaan, en moet men tot de verrassende uit komst gekomen zijn, dat aan het station te Zwolle onge veer 170 waggons en aan dat te Groningen 200 waggons steenkolen minder waren dan er moesten zijn. Te Utrecht is met 763 stemmen tot lid der Prov. Staten van Utrecht gekozen de heer jhr. mr. J.E.Huij- decoper van Maarsseveen en Nigtevecht, kassier en lid van den Raad cand. der liberalen de tegen-candidaatde heer C. van Straten, gesteld door de r. k. kiesvereeniging, bekwam 862 stemmen. De gemeenteraad van Zutfen heeft den 10 besloten tot het oprichten eener bank van leening op den voet van het koninklijk besluit van 1826. Voor het surnumerairs-examen der belastingen heb ben zich voor de 30 plaatsen 50 gegadigden aangemeld Den 11 zijn te Staphorst bij Meppel twaalf boeren woningen verbrand de uit Meppel gehaalde brandspui ten konden zeer weinig uitrichten. De spoorweg-maatschappij LeidenWoerden keert over 1894 een dividend van f 8,50 per aandeel van 240 uit. Amsterdam. Bij kou. besluit van den 10 is be noemd tot betaalmeester alhier de heer J. J. Paehlig thans te Leeuwarden. In den nacht van den 5 op den 6 zijn vermoedelijk door inklimming en binnenbraak uit de stads bank van leening no. 5 in de Leidsche Kruisstraat alhier, tal van juweelen gouden en zilveren voorworpen ontvreemd en o. a. 26 horloges. Het verhaaldal den 8 aan een 19jarigen jongeling, die voor zijn patroon geld gebaald had in een urinoir op de Keizersgracht bij de Westermarkt eeu zakje met geld dat hij in de hand droeg ontstolen zou zijn, door dat met een mes over zijne hand waarin hij dat zakje had gesneden wasis gebleken geheel verzonnen te zijn. Waarschijnlijk heeft hij zich zei ven die wonde toe gebracht. Den 11 hebben voor het Hof' in hooger beroep terecht gestaan de soldaat Coelman en de dienstbode Henriëtte Momber, beschuldigd van moord op het 12jarig dochtertje van den heer Meinders te Bussum en door do arr. recht bank veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Het Openbaar Ministerie eischte bevestiging van het vonnis tegen Coelman. Ten aanzien van Henrietta Momber vroeg hij vrijspraak wat betreft de aanklacht van moord doch eischte vier jaar gevangenisstraf wegens medeplich tigheid aan poging tot diefr-t-ai. Ziekte onder de kippen. Barslngerhorn. Het schijntdat eene ziekte onder de kippen heerscht. Bij iemand te Kolhorn die zestig kippen houdt en enkele weken nog geleden dageljjksöO eieren kreegkrijgt thans dit getal per week Bij een ander is het nog erger; deze was enkele weken geleden in het bezit van 70 kippen, met een dagelijkschen leg van 50 a 60 eierenthans zijn er nog 25 over 35 stierven do een na den ander, en deze leggen met elkaar niet meer dan 2 a 3 eieren per dag. 't. Is eene ongewone en geheel onbekende ziektede beesten zijn sufachtig tieren een paar dagen nietde kam wordt blauw en sterven spoedig daarna. Schermerhom. Den oudsten leerlingen der openbare school wacht spoedig een prettige dag. De vereeniging .Eendracht" alhier besloot om met de meer dan 11 jaar oud zijnde scholieren den 19 per stoomboot een reisje te maken naar IJmuiden den jongeren zal in de maand Augustus een dorpsfeestje worden bereid. Schagen. Den 11 had in het lokaal-Blauw alhier de jaarlijksche vergadering plaats van de onderwijzers en onderwijzeressen in het arrondissement Helder, onder het voorzitterschap van den heer mr. M. Buchner ar- rondissemeuts-schoolopziener. De heer Buchner opende als gewoonlijk met een toepasselijk woord de vergadering, waarna de notulen werden gelezen en goedgekeurd en de gewone mededeelingen werden gedaan. Do arrondis sementsbibliotheek is weder verrijkt met een aantal uilmuntendo boekwerken en de heer Buchner verwachtte, dat de regeering hem spoedig de aangename tijding zou zenden, dat er weer als elk jaar een flinke subsidie voor die bibliotheek beschikbaar werd gesteld. De heer Berg man van Winkelwerd bij acclamatie als bestuurslid herkozeu. In de plaats van den heer Mooij die als secretaris is afgetreden, werd als bestuurslid gekozen de heer Stuit, onderwijzer to Koegras. Als plaats voor de in 1896 te houden vergadering werd weder Schagen aangewezen. Vóór de pauze werd eene voordracht ge honden door don heer W. Kuijt van den Helder, getiteld .Over den twijfel jn de schoolwereld". De wijsgeerige opmerkingen, in die rede neergelegd, werden zeker door velen niet voldoende begrepen. Na de pauze sprak de heer J. Porte, van Winkel, over .Landbouwonderwijs en wat de lagere school kon doen om de winterland- bonweursussen meer vruchtdragend te maken. Op de lagere school zelf landbouwonderwijs invoeren achtte spreker niet in het belang van de kinderenwier be langstolliug voor eenig vakonderwijs alleen dan groot is als zij bezig zijn een vak te leeren. De beste resultaten van landbouwonderwijs meende spreker te hebben ver kregen met jongelui van 16 18 jaar of ouder. De lagere school kan den landbouwonderwijzer wel steunen door wat meer plantkunde te onderwijzen, iets meer van de verschillende grondsoorten mede te deelen, en vooral door de kinderen te leeren rekenen met flinke groote tallen, enz. Door den heer Th. Koep, onderwijzer te Schagen, word nog eone les gegeven aan eene meisjes- en jongensklasse in de vrije- en ordeoefeningen. De verschillende standen en passen, door de kinderen uitgevoerd, werden met veel aandacht gevolgd. Nadat nog een paar vragen waren gedaan en beantwoord, en de hulp was ingeroepen voor eene onderwijzersweduwe te Wieringenwerd de verga dering op de gebruikelijke wijze gesloten. Bij geen der voordrachten was van de gelegenheid om te debaJteoren gebruik gemaakt eene zeer groote zeldzaamheid voor eene vergadering die door 80 personen werd bijgewoond. - Den 16 begint hier de kermis en de lieve jeugd ziet reeds alle dagen uit naar de komende kermisschuiten en kermiswagens die kramen en tenten zullen meebrengen voor het aanstaande feestgetijde. Nu van een paar din gen zijn de kermislustigen althans zeker er komt een stoomdraaimolen een schiettent, een wassenbeeldenspel en misschien een .rutschbaan". Als de verwachtingen niet bedrogen worden dan wacht den liefhebbers eene plei- zierige kermis. Bergen. De vereeniging .Schoolbond alhier heeft den 11 het eerste gedeelte van het jaarlij ksch school feest door de drie hoogste klassen der openbare school weder doen vieren. Het feest bestond ditmaal in een rij toer naar IJmuiden en werd begunstigd door heerlijk we der. Het plan bestaat om den 19 het tweede gedeelte te doen vieren door de leerlingen der laagste twee klassen, welk feest te Bergen zal gegeven worden. In de remonstrantsche kerk alhier zal zondag, den 16 als voorganger optreden de heer dr. H. L. Oort, predikant te Utrecht. Concert te lügmond aan Zee. Blijkens achterstaande advertentie wordt, van wege de Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingen verkeer te Egmond aan Zee, in den avond van woensdag den 19 aldaar een concert gegeven. Als het weêr zich er voor leentzullen ongetwijfeld ook velen onzer stadgenooten daarvan willen gebruik maken, om een avond aan zee door te brengen. De barometerstand alhier was 's morgens te 8 uur als volgt: op den 12 759.1 den 13 766. Wat vermoed werd omtrent het lot der drie jonge lieden twee jongens en éen meisje, die zaterdag, den 8, 's avonds omstreeks half tien, met een bootje in de richting van Akersloot vertrokken waren, bleek woensdag, den 12, vreeselijke waarheid. In den avond van dien dagte half zeven, kwam een landman aan de politie kennis geven dat een jongenslijk door hem op de hoogte van de gebouwen der gemeente-reiniging in het kanaai ge vonden en op zijn erf was nedergelegd. Het bleek later dat van Adrianus Biskanter te zijn. Bij een daarop door de politie ingesteld onderzoek werden op een afstand van ongeveer 20 minuten gaans verder het kanaal in, ook de lijken der beide anderen gevonden. Het waren die van Christina Spruit en Jan do Haan. De gezichten waren reeds schier onherkenbaar opgezwollen. De drie lijken, die naar het Gasthuis alhier waren overgebrachtwerden in den vroegen morgen van donderdag den 13, tusschen 6 en 7 uur, ter aarde besteld. Naar het schuitje is door den eigenaar tot heden te vergeefs gezocht. Omtrent de oorzaak van het ongeval zijn natuurlijk slechts gissingen te maken. Het mag echter betwijfeld worden of het zulke ernstige gevolgen had gehad, wanneer men niet op de ongelukkige gedachte gekomen was, een dier ellendig gevaarlijke platboomde, dunne ijzeren schuit jes voor den tocht te kiezen, die geen enkelen waarborg voor veiligheid aanbieden zelfs niet eens wanneer door een of ander ongeval de boot omslaat, om er zich op drijvende te houden. Hoe eerder die voor oud ijzer worden opgeborgen, hoo beter dit voor de veiligheid onzer lieve, gaarne spelevarende jeugd zijn zal Den 13 werd alhier een postduif opgevangen, op de vleugels gemerkt Z. 22 IJ 5 R 34 Alexaudre Palace Homing-Society. Om een der pooten is een ring bevestigd, gemerkt 1894. 226. A. P. 3. Inlichtingen geeft het commissariaat van politie, alhier. GETROUWD. 9 Juni. Cornelis Loonen en Maria Jacoba Roozendaal. Franciscus Bleeker en Immetje Hoogeboom. GEBOREN. 12 Juni. Pieter, z. van Gerardus Wilhelmus do Munk en Maria Johanna Knijper. 13 Sophie Johanna Clasina, d. van Johannes Adrianus Steenmeijer en Digna Huijsman. OVERLEDEN. 11 Juni. Jacobus z. van Petrus Conneman en Trijntje Bakker, ruim 10 m. 12 Adrianus, z. van wijlen Elias George Biskanter en Maria de Geus, 15 j. en 8 m. Jan, z. van Petrus Augustinus de Haan en Catharina San ders, 17 j. en 11 m. Christina d. van Cor nelis Spruit en van wijlen Wilhelmina Lindeman, 17 j. Antje Venneker, echtgen. van Joseph Mattheus Cassee, 31 j. 13 Jacobus Hendricusz. van Martinus Hardorff en Geertje de Boer, 1 j. Zuldscharwoude. Ondertrouwd: 31 Mei. D. Jongbloed en T. de Jong. Ondertrouwd en getrouwd: 3 en 16 Mei. K. Pluister en M. Arends. 9 22 G. Wognum en T. de Boer. 16 30 S. Parma en T. Ven. Geboren: 4 Mei. Johannes, z. van M. Bruin en M. Arends. 9 Maria Louise, d. van G. W. Melchers en M. L. Grau. 13 Aagje, d. van S. Kruijer en T. Kramer. 14 Pieter z. van S. Kraakman en S. v. d. Gragt. 20 Anna, d. van C. Bakker en A. Belleman. 24 Anna Maria, d. van M. Zijp en M. Appelman. Overleden: 4 Mei. Adrianus Mettes 20 w. 13 Agatha Hoogeboom6 m. 14 Trijntje Schoenmaker, 17 w. 18 Maartje de Boerechtgen. van J. de Boer, 27 j. 21 Stefanus Snijders8 m. 22 Anna Gerarda Bekker13 w. 25 Lourens Kok, 10 w. 30 Meinse Spanjerechtgen. van M. S. Smit, 43 j. Cornelis Bergen, 10 m.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 3