Nederland. Stadsberichten. Markt- en Beursberichten. BURGERLIJKE STA NI). Op 33jarigen leeftijd trad zij in het huwelijk met den bekenden schrijver Gnndaccar baron von Siittner. Haar jeugd was niet gemakkelijkofschoon zij een dochter was van den Hongaarschen graaf Kinsky, moest zij, door les geven in muziek en moderne talenin haar onderhoud voorzien. Gedurende haar huwelijk kwam haar talent tot volle ontwikkeling. Haar schitterende gave van spreken bleek o.a. bij de Vredesconferentie, die in 1894 te 's-Gravenhage gehouden werd. Indien het denkbeeld van den wereldvrede langzaam maar zeker veld wint, dan dankt de menschheid dit aan schrijfsters als Bertha von Süttner. Tweede Hamer. Den 14 werd de beraadslaging hervat over artikel 21 der veiligheidswet, zooals het den 13 door de regee ring was gewijzigd (sluiting van fabrieken en werk plaatsen en verzegeling van werktuigen na een tweede veroordeelingdoor den minister als niet binnen een door den inspecteur gestelden termijn aan het wettelijk voorschrift is voldaan). Het door de groote meerderheid der commissie van rapporteurs ontraden amendement van de heeren Beelaerts en Mutsaersom deze geheele bijvoeging te doen ver vallen, als eene onnoodige en ongerechtvaardigde straf bepaling werd toch aangenomen met 47 tegen 23 st. Na afhandeling van de artikelen 24 25 en 26 vroeg de heer Borgesius heropening der bespreking over artikel 18 dat op voorstel van den voorzitter ditmaal toege staan werdnu noch de regeering noch de commissie van rapporteurs zich hiertegen verzette. Een op dat art. voorgedragen amendement werd aangenomen. De eind stemming der geheele wet werd verdaagd tot een nader te bepalen dag. Daarna werd de beraadslaging voorgezet over artikel 1 der arbeidswetdat goedgekeurd werd nadat de regeering daarin nog eene kleine wijziging had gebracht. Daarna stelde de regeering voor een nieuw artikel 2 om artikel 16 der arbeidswet te doen luiden: De inspecteurs zenden elke 2 jaar een beredeneerd ver slag over hunne ambtsbezigheden aan den Minister met de uitvoering dezer wet belast. Deze verslagen worden hetzij in hun geheel of in uittreksel aan de Staten-Ge- neraal overgelegd." Na goedkeuring van dit artikel werd de stemming over de geheele wet tot later verdaagd. Vervolgens werden zonder stemming aangenomen het wetsontwerp tot bekrachtiging der overeenkomst met de Exploitatie-maatschappij en met de Krimpenerwaard- maatschappij betreffende dezen lokaalspoorweg en de aanhangige wetsontwerpen tot naturalisatiewaaronder dat van den heer A. H. L. Maschmeijer te Bergen. Het ontwerp, houdende machtiging op de Algemeene Rekenkamer tot verevening van een pensioen van 150 's jaars aan J. M. van der Boon, weduwe van den scheepskok N. Byloo, bestreden door den heer Guyot en verdedigd door den heer Veegens en den minister van marine, werd aangenomen met 36 tegen 14 stemmen. Het wetsontwerp tot regeling van 1° de bevordering en het ontslag van de officieren der Kon.-nederlandsche marine-reserve 2° de pensionneeriug van officieren, onder officieren en minderen der Kon. Ned. Marine en van hunne weduwen en kinderen, werd aangenomen met 48 tegen 4 stemmen van de heeren Roessingh, Schepel Heldt en Smeenge, tegenstemmende, omdat de militaire uitgaven hierdoor weder vermeerderden. Het ontwerp tot verhooging van het hoofdstuk Marine voor 1895 mot J 294 500 eerste termijn voor de aan schaffing van nieuwe geweren van verkleind kaliber ten dienste der zeemacht, werd aangenomen met 44 tegen 10 stemmen van de heeren Roessingh, Zylma,Viruly, Staalman, Schepel, Heldt, Smeenge, Kerdijk, Pyttersen en Knijff. De conclusie van het rapport omtrent de inlichtingen op het adres van J. Gaiter jr. over de toegepaste korting in zake de levering en opstelling van eene electrische van het regiment en werd vervangen door een meer doelmatige, die prins Reusseck voor zijn eigen genoegen had laten inrichten. Het leegstaande gebouw was in een soort van spring haan veranderd en in 't bijzonder bestemd voor de rijoefe- ningen gedurende den winter. Hier voornamelijk oefenden de officieren en hunne dames zich in de quadrille hier werden al de kunststukjes beproefd, die later in het open veld en in de renbaan sensatie zouden verwekken. Midden door de manége liep een vrij breede door ha gen van rijshout afgeperkte baan welker begin een tame lijk eind opgehoogd was. De hindernissen waren geheel in overeenstemming ge bracht met hetgeen men buiten op het exercitieveld aan trof vooreerst horden dubbele horden een muur, en ten slotte de sloot, welker buitengewone breedte terstond te kennen gaf, op wiens bevel de sprong daarover ge waagd moest worden. Een smalle tribune, langs den rechter zijmuur loopende, was bestemd voor het uitgelezen publiek dat de oefe ningen en rijtoeren van het corps officieren bijwoonde. De zon wierp schelle lichtstrepen door de lange smalle ramen waar tusschen nog de vaandels schilden en ver welkte festoenen van dennengroen herinnerden aan de laatste gecostu meerde voorstelling. Er heerschte reeds heel wat drukte in de renbaan. Een groep van de edelste raspaarden trappelde op den weeken bodem ongeduldig gehinnik en gekrab met den voorhoef deed zich op het voorplein hooren waar de rij knechts hunne beschermelingen met zware manen tot aan de komst hunner meesters rondleiddenterwijl ver vaarlijk groote honden om hen heen sprongen. Een ta melijk voltallig gezelschap was reeds verschenen de deur der tribune klapperde onophoudelijk, equipages rolden over het plaveisel. Gravin Kany, met een vuurrooden flnwee- len hoed op en een dikke pelskraag om, trad tegelijk met Hare Excellentie G&rtner binnen schreed naar de houten borstweringliet met blijkbaar welgevallen haar blikken naar alle kanten van het terrein rondgaan en deelde knikjes uit. Wordt vervolgd. licht-installatie aan boord van het pantserschip Ko ningin Wilhelmina strekte: 1°. tot dankzegging aan den minister2°. den wensch uit te spreken, dat de minister alsnog termen moge vinden om aan adressant eene ge deeltelijke vrijstelling van de boete te verleenen. De heer Van Delden was tegen dit tweede ge deelte daar hij vreestdat de Kamer overstelpt zou worden met aanvragen om vrijstelling van boete, door den minister opgelegd. Z. i. moet de beslissing in zulke zaken aan den minister overgelaten worden. De heer Farneombe Sanders verdedigt namens de commissie de conclusie. De boete is buitengewoon hoog en het schip kan op tijd vertrekken zoodat er geen nadeel is geleden. De minister van marine doet uitkomen dat de boete gesteld is in verhouding tot het belang eener spoediger oplevering en dat de vrijstelling van den in schrijver onbillijk kan geacht worden tegenover andere mededingers. Hij laat de beslissing aan de Kamer over en zal dan beslissen wat hem te doen staat. Het eerste gedeelte der conclusie wordt goedgekeurd. Het tweede gedeelte (aandrang tot vrijstelling) verworpen met 31 tegen 28 stemmen. Na aanneming van nog een paar conclusiën op adressen werd in behandeling genomen de volgende gewijzigde motie van orde van den heer Bahlmann De Kamer van oordeel dat in het belang der inlandsche bevol king verschillende bepalingen der wet van 21 Juli 1870 (Stbld. n°. 136) weder opnieuw dienen te worden vast gesteld en vooral de verhuur van grond door inlanders aan niet-inlanders bij de wet dient te worden geregeld gaat over tot de orde van den dag. Den 18 wordt de beraadslaging voortgezet. Spanbroek. Op de voordracht voor onderwij zeres aan de openbare lagere school zijn geplaatst de dames B. Muller en J. C. GStroband beiden Sneek en M. C. A. Kruisman Hoorn. Koedijk. De heer P. A. Hibma, hoofd der school alhier, werd benoemd tot hoofd der school voor gewoon en uitgebreid lager onderwijs te Wolvega. Zaandam. Bij herstemming is tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer E. van de Stadt Cz., lib., met 270 st.; de heer J. Rot Cz., a.-r., bekwam 203 st. Bcnnlngbroek. Den 12 is door 72 leerlingen der beide scholen te Sijbecarspeldie minder dan zeven keer willekeurig verzuimd hadden een reisje gemaakt naar Callantsoog, dat alleszins voldaan heeft. In de heen reis ging het over Aartswoud door de Waard- en Groet polders, na te Kolhorn gepleisterd te hebben. Vervolgens de Wieringerwaard door langs Oudesluis en Schagerbrug naar het doei van den tochtwaar ruimschoots van strand en duin bij frissche bries kon genoten worden. Terug werd te Schagen opgehouden en de N.H. kerk be zichtigd. Over Barsingerhorn, Winkel N. Niedorp, Hoog woud en Opmeer keerde men opgewekt en voldaan in de gemeente terug. Purmerend. In zijne den 14 gehouden verga dering besloot de gemeenteraad van Purmerend aan de harddraverij-commissie voor een den 24 Augustus 1895 te houden wedloop van paarden een crediet van f 200 te verleenen en den prijs van het lichtgas van 9 op 8 ets. per kub el te brengen. Het verzoek van de afd. Purmerend van de vereeniging «het Witte Kruis" om subsidie voor de oprichting van een badhuis werd aan gehouden. Schagen. Voor getrouw schoolbezoek werden den 15 op de openbare lagere school alhier aan meer dan 200 kindereu inlagen op de post-spaarbank uitgereikt groot elk f 0,75 en eene zeer fraaie kaart waarop in gouden letters de woorden „eei bewijs voor getrouw schoolbezoek" prijken. Aan een dertigtal leerlingen der hoogste klassen werden passerdoozen, atlassen, haakdoos- jes enz. geschonken. Burgemeester en wethouders, leden van den raad en de plaatselijke schoolcommissie, waren als gewoonlijk bij de uitreiking tegenwoordig. De tentoonstelling van textiele kunst, die op het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem zal wor den gehouden belooft zeer belangrijk te worden. Ter expositie werden reeds aangeboden verschillende kostbare tapijtwerkenzijdeD stoffen kanten en andere werken op het gebied van het kunstnaaldwerk gedrukte en ge weven stoffen enz. Ook nit het buitenland werd mede werking toegezegd in één woordde tentoonstelling kan als goed geslaagd worden beschouwd. Door de vele werkzaamhedenaan het etaleeren ver bonden, kan de tentoonstelling niet vóór I Juli worden geopend en zal gedurende de maanden Juli en Augustus geopend blijven. Tot einde Juli kunnen nog voorwerpen ter expositie worden aangeboden. Men wende zich daartoe tot den conservator van bovengenoemd Mnseum. Huis van bewaring. Nu dit oude gebouw op het punt staat te verdwij nen om plaats te maken voor den uitbouw van het Rijksopvoedingsgestichtis het eene goede gedachtehet voor het publiek ter bezichtiging te stellen. De gelegenheid daartoe wordt aangeboden op dinsdag, den 18, en woensdag, den 19, telkens des namiddags van 26 uur. De toegangsprijs is gesteld op 10 cents per persoon waarvan de opbrengst geheel komt ten bate van de kas van het Genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen. Prentverzameling. In het bovenlokaal van het Stedelijk Museum is thans voor een paar weken ter bezichtiging gesteld eene nieuwe serie van de Prentverzameling van Alkmaar en omstreken zijnde de teekeningen, gravures en fotogra- fiën van de markten gilden fabrieken logementen herbergen en verkeersmiddelen dezer stad. De barometerstand alhier was 's morgens te 8 uur als volgt: op den 14 764; den 13 765.2. Bij kon. besluit van den 12, No. 25 is aan den heer M. J. Keiser, op verzoek, eervol ontslag verleend als eersten luitenant bij de dienstdoende schutterij en in zijne plaats benoemd de heer C. L, Molenaar, thans tweede luitenant. Aan de bad- en zweminrichting alhier werden van den 8 tot en met den 14 genomen 75 baden door dames, 702 door heeren, 69 door weezen, 107 door onvermogenden, totaal 953. De drukste dag was 10 Juni met 220 baden. De hoogste temperatuur van het water was den 11 71° P. Wij vernemen met veel genoegen dat de Huls- houd- en Industrieschoolalhier, met September a.s. zal worden geopend. Door het stedelijk muziekkorps zullen op zondag den 16 des avonds te S uren in den Stads- houtde volgende stukken worden uitgevoerd 1. Marche militaire des bersagliéris v. Rich. Eilenberg 2. Ouverture zur Oper «Euryantbe" v. C. M. von Weber 3. Seid umschlungen, Millionen, Walzer v. Joh. Strauss; 4. Jeunesse et gloire", grande fantaisie v. I. Meurice; 5.» Waf- fenruf des Kaisers", air militaire v. R. Clarens; 6. Marche triomphale et choeur du 2me acte de l'opéra «Le Tann- hauser" v. R. Wagner; 7. Thalia", ouverture de concert v. N. A. Bouwman 8. Grande fantaisie sur des motifs orgininaux v. W. von Perck 9. a. «Toreador et Anda- louse" du bal costumé v. A. Rubinstein b. «Im grüuen Walde", mit Carillonsolo v. Eitner10. «Musikliebha- bereien", bouquet de mélodies v. L. Stetefeld. Concert te Egmond aan Zee. Het programma voor het op woensdag, den 19, des avonds te 7 uurin het Hotel Zeezicht, te Egmond aan Zee b ij gunstig weder, te houden concert, luidt als volgt 1. «Heiter durch die Welt", marsch potpourri van I. Beissig2. Ouverture de concert «Marie Heuriëtte" v. L. Montagne3. «Neu Wien", Coneert-Walzer v. Joh. Strauss4. Fantaisie op motieven uit de opera «Der Freischütz'' v. C. M. v. Weber; 5. «La Czarina", mazurka russe v. Louis Canne 6. Ouverture de concert, «L'union fait la force" v. Canivez 7. «Feest aan boord",.fantaisie van J. Heijmans: a. In zee, b. Appèl voor de matrozen, c. Dans der matrozen d. Feestzange. Lied van den scheepsjongen, f. Dans finale 8a. «Intermezzo aus «Ca- valleria Rusticana" van I'ietro Mascagni; b. Schlittenfahrt", polca de concert v. Fr. Zikoff9a. «Eine Ooncertreise", bouquet de mélodies v. A. Recklingb. Finale populaire. ONDERTROUWD. 13 Juni. Hendrikus Knijs en Eva Maria Bruin. Gijs- bertus van Beurden, wednr. van Cornelia Geer- trnida van Rutten, te Pijnacker en Sijtje Pannekoek alhier, onl. te Hillegersberg. Jacobus Hendrieus Jacobse, alhier en Wilhelmina Johanna Cornelia Jozina Janssen, te Lent. GEBOREN. 14 Juni. Jannetje, d. van Martinus Schoonhoven en Tjerkje Appel. Cornelis, z. van Jan Benjamin en Grietje Rooker. Maria Johanna, d. van Petrus van Ommen en Elisabeth Admiraal. 15 Rensina Anthonia, d. van Adrianus van Heerden en Neeltje de Boer. OVERLEDEN. 14 Juni. Franciscus, z. van Johannes Wietzes en Cecilia de Jong, 6 d. ALKMAAR 14 Juni. Kleine kaas f 26,50, commissie 24,50 middelbare f 25,Aangevoerd 605 stapels wegende 203573 K.G. ALKMAAR 14 Juni. Op de graanmarkt werden aan gevoerd 45 mudden. Tarwe f 0,a 0,—, rogge f0, a 0,—, gerst f 0,— a f 0,—, id. chev. f0,a-,—haver 2,50 a 3,05, paardenboonen f 0,a 0,bruine id. 18,—a citroen dito f a .duiven id. f0,— a f0,—witte id. f akanariezaad f 0,a- rood mosterdzaad f a bl. maanzaad f 0,a 0, erwten groene f 9,a 16, grauwe f 15,50 a 20, vale f 0,a ALKMAAR 15 Juni. Aangevoerd 12 paarden f 70 a 200, 11 koeien en ossen f 120 a 180, 30 nucht. kalv. f 8 a 17, 53 mag. schapen f 10 a 20,298 lammeren f 8 a 14, 76 magere varkens f 8,a 14,299 biggen f 3, a f 6,8 bokken en geiten f 3 a 8,4 kleine bokjes a 0,70 a 1,25, Boter per P. ('s middags 12 uur) f 0,45 a 0,50, kippeneieren f 3,a 3,75, eenden dito f 3,20 a f 0,per 100 stuks. AMSTERDAM 14 Juni. Aardappelen: Friesche Franeker jammen f 1,10 a 1,20, Friesche Munstersche of zaaiers f 0,90 a 1,Zeeuwsche Spuische jammen f 2,50 a 3,25, Flakkeesche jammen f 1,75 a f 2,50, Pruisische Ham burgers f 2,50 a 4,dito roode f 2,55 a 3,25, Fransche jammen f3,60 a 4, Andijker Muisjes f 7,50 a 8, alles per mud nieuwe Malta f 0,08 a f 0,09 per P. Aanvoer 2 ladingen handel matig. Raapkoeken f 38 a 70. Lijnkoeken f 5,a 10, Petroleum flauwAmerika loco f 10,Sept./Dee. f 9,50 E. HOORN 13 Juni. Kleine kaas f 27.50, Commissie f 24, middelbare f -,.Aangevoerd 238 stapels, weg. 72599 kg. HOORN 15 Juni. Aangevoerd tarwe f 5,a 7,—. Rogge f0,a 0erst f 3,75 a 5,Haver f2,75 a 3,—, witte erwten f 9.50 a 11,groene dito f7,50 a 12, grauwe dito f 10,a 20, vale dito f a Bruine boonen f 14,a 17,Karweizaad f a mosterd f 15,50 a 16 paarden f 65 a 135, 13 koeien f 110 a 220, 135 schapen f 20 a 31,15 Lammeren f8 a 18, 7 kalveren f 7 a 16, 31 varkens f 8 a 15 zeugen f a 90 biggen 2,a 5,kipeieren 3,50 a 0,— eenden dito f per 100, 2800 kop boter f 0,50 a 0,525 p. K. LEIDEN 14 Juni. 333 runderen f 260, p. P. 54 a 68 ct., 89 kalveren f 26 a 75, p. P. 75 a 85 ct 86 nuchtere id. f 5,25 a 21, 500 schapen f 15 a 29, p. P. 30 a 35 ct., 3250 lammeren f 6 a 14,50, 152 varkens f 13 a 24, 222 biggen f 2,50 a 11. EDAM 13 Juni. 141 stuks boter, per P. 52s a 55 ct. Kipeieren f 3,50 a 4, LONDEN 13 Juni. 100 runderen 2.8-4.4,6000 schapen ne lammeren 3.8-5.6, 100 kalveren 3.2-5.4, varkens.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2