ALKMAARSCHE COURANT Fonds Gewapende Dienst. Buitenland. Nederland, Advertentie n. De Notaris B. van der Veen, Openbare Verkooping Openbare Verkooping Toelating Burger- en Meisjesschool. Woensdag 19 en Donderdag '20 Juni a.s. No. 71. Zeven en negentigste Jaargang. 1895. van ZOUDA» 1G JUNI 1895. Tweede blad. BURGEMEESTER on WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van belanghebbenden dat zijdie na afloop der zomervacantie hnnne kinderen de open bare burgerschool of de openbare school voor meisjes wensehen te laten bezoeken daarvan aangifte moeten doen vóór 15 Jnli e.k. bij het hoofd van deze scholenonder overlegging van het geboorte- en inën- tings-bewijs van het betrokken kind. De leerlingen moeten den leeftijd van zes jaren bereikt hebben of dien leeftijd bereiken vóór 1 November 1895. Voor aangifte voor de openbare school voor meisjes bestaat tot en met 10 Juli gelegenheid aan de woning van het hoofd der school aan de Oudegracht des Dinsdags tusschen 3 en 4 uren des namiddags en voor de openbare burgerschool tot en met den 10 Juli, des Maandags, DinsdagsDonderdags en Vrijdags, aan het gebouw der Burgeravondschool, aan de Doelenstraattusschen des namiddags 1 en 2 uren. Zij noodigen de belanghebbenden dringend uit, hunne aanvrage niet tot het laatste oogenblik uit te stellen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. AlkmaarDe Secretaris 14 Juni 1895. NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat de jaarlijksche collecte ter instandhouding en uitbreiding van het Fonds ter aanmoediging van den bewapenden Dienst In de Nederlanden alhier zal plaats hebben op Bij den grooten omvang der behoeften, wordt het fonds bij voortduring in de milddadigheid der ingezetenen aanbevolen opdat aan de talrijke hulpbehoevendever minkte en oude krijgslieden meerdere ondersteuning ver leend kan worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. AlkmaarDe Secretaris, 11 Juni 1895. NUHOUT VAN DER VEEN. BEUGIE. De Kamer hoeft den 13 de door de re geering voorgestelde invoerrechten van 2 francs per 100 P. op meel en van 4 francs op havermeel aangenomen met 77 tegen 67 stemmen. ENGEUAND. De Times bevat bijzonderheden over de russisch-chineesche leening. De overeenkomstdoor China aangegaan,- loopt over eene leening van 400 mil joen francs tegen 4 pet., aflosbaar fa 36 jaren uit een jaarlijks aangroeiend aflossingsfonds. De leening kan niet afgelost worden gedurende vijftien jaren en China zal geen andere leening mogen aangaan gedurende het loopende jaar. De leening wordt gewaarborgd door de douane-inkom sten in de handolshavens en door den onbeperkten waar borg van de russische regeering. Waarschijnlijk zal de openbare inschrijving op de lee ning plaats hebben tegen het einde der loopende maand te Parijs, St. Petersburg en Amsterdam. Iiagerhuis. Op eene den 11 gedane vraag of de regeering voornemens was nog in deze zitting de motie betreffende het Hoogerhuis voor te stellen, door minister Rosebery den 28 October in zijne rede te Bradford aan gekondigd is door minister Harcourt bevestigend ge antwoord. Den 13 deelde de minister van marine mede, dat een oorlogschip naar Madagaskar is gezonden om de engelscho onderdanen te beschermen. Minister Grey vroeg een krediet van 960000 aan voor britsch Oost-Afrika. Hij verklaarde, dat de regee ring besloten had een spoorweg van Oeganda naar de kust aan te leggen en een afzonderlijk beschermheerschap in te stellen over het gebied, dat door deBritsche Oost- Afrika Maatschappij ontruimd en gelegen is tusschen Oeganda en de kust. Het aangevraagde krediet werd met 249 tegen 51 stemmen toegestaan. Den 12 is na eene beraadslaging van zes uren bij derde lezing met 239 tegen 177 stemmen het wetsontwerp aangenomen waarbij het gemeentelijk kiesrecht in Ier land op denzelfdon voet als in Engeland geregeld wordt. FBMURIJH. De gemeenteraad van Parijs heeft besloten als protest tegen het bezoek der fransche vloot aan Kiel aan drie straten een naam te geven ter herin nering aan de steden Mühlhausen Metz en Straatsburg en op het graf der commune-mannen op Père Lachaise een gedenkteeken op te richten. Maxence Amelotde vrouw die onlangs den abt de Broglie vermoordde is door de geneeskundigen, die haar onderzochten wegens den staat harer geestvermogens niet aansprakelijk verklaard. Zij zal naar een krank zinnigengesticht overgebracht worden. Onder den naam van Comité voor Egypte is eene com missie gevormd, om de aandacht der parlementsleden en der verschillende aardrijkskundige of koloniale vereeni- gingen te vestigen op de noodzakelijkheid, om Engeland te dwingen zijne verbintenissen omtrent Egypte gestand te doen, door het, buiten allen dwang, in den uitgesproken wil der groote mogendheden een eervol voorwendsel aan de hand te doen. Den 18 komt het voor het eerst bijeen. ITALIË, Sonnino, de minister der schatkist, heeft bij de indiening der begrooting een overzicht gegeven van de financieelo maatregelen zooals hij die reeds had aangekondigd in zijne verkiezingsredevoering. Het dienstjaar 1893/4 was gesloten met een ongedekt tekort van 59.000.000 lire, maar noch in het tegenwoordige, noch in het aanstaande dienstjaar zal dat tekort vergrooten, indien de Kamer de door de regeering voorgestelde maat regelen aanneemt. Hij raadde aan de talrijke soorten van binnenlandsche schuld in één 4>/2 pets. schuld te verwisselen men moest zorgen, dat de openbare schuld niet grooter werd en den omloop van biljetten, die niet door metaal-reserve gedekt zijn, beperken. Verder kon digde hij maatregelen aanom alle in omloop zijnde staatsbiljetten te beperken tot 110,000,000 lires. Deze uiteenzetting van den staat der geldmiddelen werd met groote toejuichingen ontvangen. SPANJE. De repubiikeinsche leider Ruiz Zorilla is don 13 overleden. JAPAN. De japanners hebben vreedzaam bezit ge nomen van Taipehfn en Tamsui. Zij beheeren de douanes. De zaken gaan hun gewonen gang. Niets doet vreezen voor het uitbreken van nieuwe woelingen. De minister van financiën heeft bekend gemaakt dat hij uit Rotterdam f 6400 ontvangen heeft wegens bedrijfsbelasting over 1895/6. Den 12 is te Schiedam een metselaar van een dak eener branderij gevallen en een uurnadat hij thuis gebracht wasoverleden. Hij laat oene vrouw en zes kinderen na. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft den 13 den gepens. kapitein van het oost-indisch leger van V., wegens diefstal van effecten ten nadeele van zijne schoon moeder door de rechtbank veroordeeld tot 4 jaren ge vangenisstrafin hooger beroep tot 2 jaren gevangenis straf veroordeeld, met het oog op zijn onbesproken verleden. De gemeenteraad van Bergen op Zoom heeft den 12 aan burg. en weth. een krediet van j 100000 ver leend voor de voorgenomen uitbreiding en vernieuwing der gemeente-gasfabriek en tot ingenieur voor de uitvoering dier werken benoemd de heer W. C. P. Asselbergs directeur der gasfabriek aldaar en hem boven zijne jaar wedde eene toelage van f 1000 verleend. In Mei kwamen in het geheele Rijk 155 gevallen van mond- en klauwzeer voor bij 20 eigenaars, waarvan 52 bij 7 in Noordholland, 1 kwade droes bij 1 eigenaar, 12 schurft bij 3, 45 varkensziekte bij 35, 18 miltvuur bij 16, kwaadaardig klauwzeer der schapen 24 bij 2. Den 13 werden te Texel naar de markt te Leiden verzonden 2247 lammeren makende met de vroeger ge zondene in het geheel 20547 stuks. Bij kon. besluit van den 10 is benoemd tot heem raad van den polder Westziaaii de heer J. N. Ran. Burgemeester en wethouders van Rotterdam hebben aan den gemeenteraad voorgesteld om voor J 60000 de remonstrantsche kerk aan te koopen, teneinde deze te gebruiken tot uitbreiding van de Beurs, speciaal voor granen en zaden, en om tevens aan de remonstrantsche broederschap een terrein te verkoopen aan den Wester singel tegen 40 per vierk. el, om daarop eene nieuwe kerk te stichten. Amsterdam. De gemeenteraad heeft den 12 o. a. benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de ziekte leer der planten aan de gemeentelijke Universiteit de heer dr. J. Ritzema Bos.leeraar aan de landbouwkun dige school te Wageningen en tot derden ouderwijzer aan de school No. 66A. N. Halm onderwijzer te Helder. De Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij geeft de derde serie, groot 3.000.000 harer 3 pets. geldleening, groot nominaal f 12.000.000 tegen 98s/4 pet. uit. Een schutter, die voor de arr. rechtbank terecht stond wegens verzet tegen den bode van den schuttersraad die hem wegens wanbetaling in provoost-arrest wilde brengen, is van rechtsvervolging ontslagen. De arr. rechtbank alhier heeft den 14 den valschen munter Scheerders veroordeeld tot 7 jaren gevangsnis- straf. Brock op Uangedijk. Moj. M. Stuip onder wijzeres alhier, is benoemd tot onderwijzeres aan de le openb. school aan den Kerksingel in Oud-Charlois. Melder. De Rijksnormaallessen alhier zijn den 10 aangevangen met 15 leerlingen de voorbereidings klasse bestaat uit 12 leerlingen. Barsingerhorn. Den 13 had weder met een toepas selijk woord in het Nutsdepartement de uitreiking plaats der tentoonstellingsprijzen. De geheele avond kenmerkte zich door een genotvol samenzijn. De familie Koomen (vader, dochter en zoon), brachten verschillende muziek nummers ten gehooroterwijl verschillende heeren voor drachten ten beste gaven in proza en poëzie. Heerhugowaard. Onder de alhier bestaande vereenigingeu worden drie instellingen door de ingezetenen op hoogen prijs gesteld, en die werken bijzonder gunstig. Door het «Onderling begrafenisfonds" met hare 800 leden is van af primo Augustus '94 tot heden toe, slechts van elk oudste lid 40 cents contributie gevraagd, dus niet eons een cent per week, terwijl van elk jongste lid niet eens een halve cent per week is betaald. Door de afdeeling «Het witte kruis" zijn van af de oprichting, sedert 2 jaarruim 200 artikelen van de materialen aan zieken ten gebruike verstrekt. Door de vereeniging «Getrouw Schoolbezoek" is het schoolverzuim bijna geheel bestreden. Zoowel in eigen als in algemeen belang rust op ieder ingezetene do zedelijke plicht als lid van voormelde instellingen toe te treden. In de laatste dagen zijn te Ylissingen wanordelijkhe den voorgevallen bij het depót van discipline verscheidene manschappon ontvluchtten uit de kazerne. Zij beweren, te streng bohandeld te worden. Nederlandsch I'aardenstamboek. 8('hagen. Den 13 had in het Noordhollandsch koffiehuis alhiereene vergadering van de afdeeling Noordholland dezer vereeniging plaats door slechts 12 leden bijgewoond. Nadat do heer J. Breebaart Kz. de vergadering had geopend en de notulen waren gelezen en goedgekeurd werd overgegaan tot de behandeling der ingekomen stukken. De voorzitter deed voorlezing van den brief, die door het hoofdbestuur der vereeniging inzake de oprichting eener paardenmarkt te Alkmaar of Schagen aan die beide gemeenten was verzonden en van het ant woord dat van den raad der gemeente Schagen was ingekomen. Uit dit antwoord bleek dat behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten de gemeente Schagen bedoelde markt dit jaar wenscht te houden op donderdag 25 Juli. Aan de besprekingen om tot wel slagen eener zomermarkt te verzekeren, werd door ver scheidene heeren deelgenomen. De heeren J. Breebaart Kz. en W. Teengs verzekerdenwat hun persoonlijk aan ging dat zij het dagelijksch bestuur der gemeente Schagen in deze zooveel mogelijk zouden ter zijde staan. Door de gemeente Schagen zullen circulaires worden verzonden zoowel aan fokkers als handelaars de remonte-commissie zal worden uitgenoodigd de markt te komen bezoeken men zal daar in één woord alles in het werk stollen om zoowel fokkers als handelaars voor deze markt te winnen. Bij monde van den heer Berman als rapporteur van de commissie voor hot nazien der rekening en verantwoor ding des penningmeesters werd verslag uitgebracht over de bevinding dier commissie enovereenkomstig haar voorstelde rekening en verantwoording goedgekeurd. De rekening der afdeeling geeft eene ontvangst aan van f 1114,50 eene uitgaaf van f 1159,35 nadeelig saldo 44,85 die van de provinciale subsidie eene ontvangst van f 7450uitgaaf 4857,50batig saldo 2592,50. Door den voorzitter werd de rekening nog op enkele punten toegelicht. De drie aftredende bestuursleden de heeren J. Bree baart Kz., jhr. mr. P. van Eoreest en E. W. baron van Tuijl van Serooskerk werden allen met bijna algemeene stemmen herkozen. Door den heer Delcourt werd nu als voorstel ter opname onder de punten van beschrijving voor de algemeene vergadering der vereeniging de vraag te berde gebracht, of het ook wenschelijk kon zijn pre mies uit te loven voor paarden die zekere snelheid be reiken. Het voor en tegen van dezen eisch in fokpaarden werd kortelijk besproken en de vraag onder do punten van behandeling opgenomen. De heer J. Breebaart Jr. achtte den tijd gekomen om op de algemeene vergade ring eens te besprekenwelke wijze van kruising voor onze hollandsche paarden in de onderseheidene streken van ons vaderland de beste zou zijn. In Groningen, waar men vroeger zeer hoog liep met Oldenburger hengsten werden nu dikwijls Haeney hengsten van Norfolk gesta tioneerd. Geeft eene kruising met Hacney hengsten beter resul taten Of zijn er ook andere paardenrassendie met vrucht voor de veredeling van ons paard kunnen aange wend worden Deze vraag zal mede onder de punten van behandeling op de algemeene vergadering ter sprake worden gebracht. Nadat nog de heer Keijzer van Tessel eene vraag tot den voorzitter had gericht over het plaat sen van een hengst op dat eiland en de voorzitter hem had geantwoord daarbij den wensch uitdrukkendedat de belangstelling voor het Paarden-Stambook op Tessel wat warmer mocht worden werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. De aandacht van belanghebbenden zij nogmaals ge vestigd op een blaadjegetiteld„Internationale gegevensmededeelingen en cijferster bevordering van nederlandsche overzeesche verbindingen weekblad voor handelnijverheid en scheepvaart." De redacteur uitgever is de heer O. Kamerlingh Onnen, te Amsterdam. Oud-hollandsche muziek. Een aardige omslag gevende een kijkje op het schil derachtigste plekje, dat de tentoonstelling te Amsterdam te zien geeftdoet al dadelijk vermoedendat de in houd bedoelt de herinnering aan Oud-Holland te verle vendigen. Het zijn dan ook twee bundeltjes oud-holland sche muziek, die »de Algemeene Muziekhandel" het pu bliek aanbiedt. Het eorste bevat drie volksliederendoor de Lange's Kapella-koor binnen en buiten onze grenzen bekend gemaakthet tweede geeft oud-hollandsche boe rendansen voor piano, 2 h., gearrangeerd door W. P. Siep. Het komt ons voor, dat de beide bundels veler be langstelling zullen wekken. te Schoorldam, zal op Woensdag 19 Juni 1895, voormid dags 10 uur, in het badhotel «Zeezicht" te Egmond aan Zee, in het openbaar verkoopen 1. Het Erfpachtsrecht van sectie A, no, 1078, der gemeente Egmond aan Zee, kadastraal bekend als Huis en Erf, groot 3 roeden 65 ellen. Eigendom van GERRIT STAM c s. 2. Huls en Erf, in de gemeente Egmond aan Zee, sectie A, no. 486, groot 64 ellen. Eigendom van CORNELIA PRINS, wed. ENGEL ZWART c.s. 3. Het Erfpachtsrecht van sectie A, no. 757, der ge meente Egmond aan Zee, kadastraal bekend als Huis en Erf, groot 8 roeden 28 ellen. Eigendom van JAN HALPP c.s. in de WOUDEgemeente Akersloot, in de herberg van J. W. Klop op Dinsdag 25 Juni 1895 des voormiddags 11 uur, ten overstaan van Notaris B. WIELAND LOS van Een WOONHUIS en ERF staande en gelegen in de Woude, gemeente Akersloot, aan het Dampje, kadas ter sectie E, nummer 324, groot 2 aren 90 cent. Te aanvaarden na betaling van koopprijs. Behoorende aan de weduwe en kinderen van ARIE BAKKER. to UITGEESTop 2G Juni 1895, voormiddags 11 uur ten overstaan van Notaris B. WIELAND LOS, van: Een hecht en sterk Burgerwoonhuis Schuur waarin stalling voor zes koeienBloeinhollenschuur met Bloeinbollenstelllngen en Erf, staande en gelegen te Uitgeestaan den Hoogenweg, in de Kerk buurt kad. sectie B Nr. 1618, groot 2 aren 50 cent. Te aanvaarden na betaling van koopprijs. En eenig uitmuntend Blocmboliengrond gelegen aldaarbij gemeld perceelkad. sectie B Nr. 1617 groot 43 aren 30 cent. Te aanvaarden 1 Sept. 1895. Alles behoorende aan mej. T. KUIT echtgenoote van den heer C. Heuner te Bennebroek.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 5