Rechtstreekscli Bestuur op Lombok. Uit het voorloopig verslag omtrent het wetsontwerp tot verhooging der begrooting van uitgaven van Neder- landsch-Indië voor 1895, ten behoeve van de invoering van het rechtstreekseh bestuur op het eiland Lombok blijkt, dat deze invoering algemeene instemming vond ook bij hen, die gewaarschuwd hadden tegen het nemen van een overijld besluit daartoe, terwijl de voorgestelde regeling der bestuursinrichting over 't algemeen practisch en eenvoudig werd geacht en de aangevraagde uitgaven niet bovenmatig zijn. Verscheidene leden konden zich echter niet vereenigen met de regeling omtrent de heffing van in- en uitvoer rechten. Het vestigen van hooge invoerrechten achtte men niet aanbevelenswaardig, terwijl het aanvankelijk heffen van lagere invoerrechten dan het algemeen tarief voorschrijft, door de bestaande omstandigheden, naar men meende, niet gerechtvaardigd werd. Men wenschte, dat de regeering de zaak in nadere overweging zou nemen en met nadruk werd op de dade lijke toepassing van het algemeen tarief aangedrongen. Men wenschte, dat de invoer en het gebruik van opium geheel zouden verboden worden. Gevraagd werd, welke de meening des ministers is omtrent den rechtstitel, die Goesti Djilantik nog heeft op het bestuur van Kareng Asem, in verband waarmede overlegging werd verzocht van de na den Balischen tocht met den vorst van Lombok gesloten overeenkomst. Spoorwegen In Indlë. Bij het afdeelingsonderzoek verklaarden zeer vele leden zich met het wetsontwerp voor den aanleg van een spoorweg ter rechtstreeksche verbinding van Tarik met Soerabaya en Kalimas te kunnen vereenigen. Tegen de groote uitgaven voor deze zaak haddon intusschen enkele leden bezwaar. Hiertegenover werd echter de verwachting uitgesproken, dat de spoorwegverbindingen eene behoor lijke rente zullen afwerpen. Met betrekking tot den spoorweg van Port de Koek naar Pajakombo was men met de regeering van meening, dat die lijn van groot belang zal zijn voor de streken, welke zij doorsnijdt en verbindt. Men wenschte eenige nadere inlichtingen te ontvangen omtrent de toepassing van het tandradstelsel. Wet op bet faillissement. De commissie van voorbereiding voor het wetsvoorstel van den heer P ij n a p p e 1 tot wijziging van de wet op faillissement heeft overgelegd het verslag van de uit komsten der behandeling van het voorstel in de afdeelin- gen, alsmede van haar eigen onderzoek daarvan, het ant woord, daarop van den voorsteller ontvangen en de uit komst van het mondeling overleg met den voorsteller gehouden. De commissie ziet in dit voorstel een stellige verbete ring, al ware het alleen, dat het een bij velen bestaan de twijfel omtrent de strekking van art. 1 wegneemt. De voorsteller neemt verschillende bij de artikelen aan bevolen redactiewijzingen ov6r en geeft als uitkomst van het onderling overleg een nieuwe lezing der hoofdbepa ling van zijn wetsvoorstel. De commissie van voorbe reiding uit den wensch, dat dit voorstel nog vóór het uiteengaan der Tweede Kamer behandeld worde. Mevr. E. C. Albarda, geboren Wierdsma, vóór een paar weken te Leeuwarden overledenheeft aan het Nieuwe Stadsweeshuis aldaar vermaakt de som van 15,000 onder bezwaar van vruchtgebruik ten behoeve van haren echtgenoot, den heer mr. J. H. Albarda, ge durende diens leven die echter van dit vruchtgebruik ten behoeve van het weeshuis terstond afstand gedaan heeft. Bij kon. besluit van den 12 is benoemd in de orde van Oranje-Nassau tot ridder (met de zwaarden) do tot kapitein bij het 5 reg. inf. bevorderde eerste luitenant R. J. graaf Schimmelpenninck van den grooten staf ordonnans-officier van H. M. de Koningin. Den 14 is bij een hevig onweder boven Heelsum de bliksem in eene woning geslagen, waardoor een 19jarig meisje gedood werd. Er ontstond geen brand. een beest maar vurig om er angstig van te worden, als men zich op zulk een satan in de renbaan denkt «Zou je meenendat de rakker zich gedwee door ons liet monsteren Hij kan nauwelijks velen dat men hem aankijkt, hij wordt al kribbig, als Plandern met zijn snorrebaard dicht bij hem langs loopt «Ja, hij heeft ongelukkig erg veel nukken.... 't is een echte kiibbebijter 1" stemde Proczna bedaard toe «maar mettertijd wordt hij wel mak..." »En uw botten lenig 1 Doe toch geen dwaasheden, Proczna, en waag er den hals niet aan! Mijn God, een mensch kan immers niet volmaakt zijn I Gij zingt als Apollo waarom zoudt ge nu ook nog de hand uitstrek ken naar de lauweren van Mars Sjok zoo voor de aardigheid een beetje met ons hier in de manége rond maar laat de Arabier buiten de springhaan 1'' «Hartelijk dank voor uw belangstellingmijn waarde ritmeester." Proczna's blik vloog even naar Xeniadie haar kanten zakdoek voor den dag haalde en voor den mond hield«gjj kunt niet weten hoe ik behept ben met gedachten aan zelfmoord misschien lokt zoo'n stoute ruiterdood me wel aan «Praat nu toch geen onzin beste vriend Jongens, ik heb 't maar half begrepen op Proczna's arme-zondaars- gezichtHij heeft ze duchtig achter de mouw «Voor den drommelals officier bij de kurassiers zal hij immers wel rijden kunnen riep Flandern lachend nit en trok daarbij tal van plooitjes om de ooghoeken «en naar mijne overtuiging stellig goed genoeg om geen hinder te hebben van de paar jaren dat hij de geregelde oefening heeft laten varen Lever dien ongeloovigen het bewijs er van mijn waarde en beproef uw geluk eens met mijn vosmerrieAls gij die van haar plaats krijgt, zonder dat ze vooraf als eene bezetene met al de vier pooten tegelijk in de lucht heeft geslagen dan wil ik als blijk van mijn hoogachting een rat met trichinen voor u oppeuzelen Hechelberg zette de armen in de zijden en boog zijn corpulent lichaam an 't lachen, doch Proczna vatte vroo- lijk Flandern'8 toegestoken hand en sloeg toe: «Het eene De keuringen van meniën en ljarige hengsten ter toekenning van rijks- en provinciale bijdragen, van wege de afdeeling Noord-Holland der Vereeniging het Wederlandsch Paardenstamboek te houden, zullen plaats hebben te Schagen en niet te Kolhornzooals eerst was bepaald, op dinsdag 25 Juni, te Beverwijk op woensdag 26 Juni en te Hoofddorp op donderdag 27 Juni e.k. Men deelt ons mede dat de aangiften voor deze keuringen zeer belangrijk zijn. Den 15 is de Staatscommissie voor het vraagstuk van den arbeid der gevangenen voor het eerst in het gebouw van het ministerie van justitie te 's-Gravenhage bijeengekomen. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 14, na uitvoerige bespreking, het voorstel van burg. en weth. tot het maken eener haven in de Katendrechtsehe en Hillepolders met 29 tegen 5 stemmen aangenomen. Vooraf was met 33 tegen 3 stemmen eene motie verworpen strekkende om eene raadscommissie te benoemen die zou hebben na te gaan, in hoeverre de belangen der bewoners van Oharlois en Katendrecht door het plan werden ge schaad en de mogelijkheid zou hebben te onderzoeken van het maken eener haven in den polder Courzand. Burg. en weth. van 's-Gravenhage hebben op ver zoek van den minister van financiën den gemeenteraad voorgesteld, het paleis «Huis ten Bosch" aan de gemeen telijks duinwaterleiding aan te sluiten, zulks ter ver mindering van het brandgevaar. Bij kon. besluit van den 14 is benoemd in de orde van den Nederlandschen Leeuw tot ridder de heer A. A. Brediusoudste directeur van de buskruitfabriek «De Krijgsman". Ged. Staten van Limburg hebben aan de Provin ciale Staten voorgesteld, eene belasting in te voeren op rijwielen tot een bedrag van f 5 per stuk. Aangenomen het beroep naar Beetsterzwaag c. a. door ds. G. G. Menzel te Zaandijk. Den 16 zijn twee kinderen uit Rotterdam op den Nieuwen Binnenwpg onder de stoomtram tusschen Rot terdam en Schiedam geraakt en gedood. De jongen, 11 jaar oud was dadelijk dood het meisje, waarvan beide beentjes afgereden waren leefde nog eenigen tijd. Amsterdam. Den 20 is de inschrijving open gesteld op 1.000.000 2 Va pet. obligatiën van f 1000 tweede serie der Maatschappij voor Gemeentecrediet tegen 90 Va P°L De storting is bepaald op 4 Juli. Barslngerliorn. Beroepen bij de nederl. herv. gemeente te Kolhorn de hulppredikant H. Lelie te Waverveen bij Mijdrecht. De palingvisschers zijn wan hunne eerste visscherij teruggekeerd en thans bezig met het in orde brengen van hun vischwant. De vangst was tot dus verre onbe vredigend vooral met de laatste koude nachten zeer gering. De prijs der paling is ook lager dan voorheen. Bergen. Te Kampen is voor apothekersbediende geslaagd mej. E. C. van de Velde alhier. Boorn. De heer F. J. van Grasstek heeft wegens vertrek uit de gemeente ontslag genomen als lid van den Raad. Langedijk. Om het uitzetten van dc koolplan- ten mogelijk te maken en de landbouwers hier niet te veel op kosten te jagen hebben de openbare scholen in deze streek om dezen tijd van bet jaar hare groote va- cantie. Overal ziet men nu de kinderen met de ouders naar de akkers gaan om hen behulpzaam te zijn bij het vkoolplantenzetten". Schoolverzuim wordt er grooten- deels door voorkomen. Oosthulzen. De jaarlijksche vergadering van onderwijzers en onderwijzeressen in het arrondissement Hoorn zal gehouden worden op Donderdag 4 Juliin het café van mej. de wed. C. J. Bos, alhier. Op de agenda komt voor a. «het onderwijs in de natuurlijke historie", in te leiden door den heer Ammersdorffer hoofd der schoolUrsem; b. bijdrage van den heer Drie bergen, hoofd der school, Beemster; c. «lager landbouw onderwijs", in te leiden door den heer Groen, hoofd der schoolHobrede d. «de lagere school en de zedelijke opvoeding", in te leiden door den heer Schneiders, hoofd der school, Obdam. Uitgeest. Bij den aanvang der godsdienstoefening in de hervormde kerk alhier deed zich den 16 het vol- offer is het andere waardmijn beste kameraadkom maar op de proppen met uw weerbarstige schoone Flandern gaf den rijknecht een wenk. Heller-Hüningen schudde echter het fraaie hoofd en lei de hand op den schouder van den jongen officier «Snij je maar niet in de vingers Flandern fluisterde hij hem lachend toe «de gouttes d'or geven immers nog een bitteren nasmaak op je tong I" De merrie werd op de baan gebrachtonder luid ge lach en gepraat omringen de heeren haar, Hechelberg zag vuurrood van de prettoen hij ze monsterde. «Vooruit, Proczna! in den zadel!" Graaf Dynar trad langzaam naderzijn blik vloog on derzoekend over den vos een oogenblik slechtsdaarop gaf de trek om zijn lippen een mengeling van verbazing, heimelijk genoegen en spot te kennen. «Zoudt gij er ooit toe komen zelf dat beest te be stijgen meneer von Flandern Een oogenblik stilte. «Natuurlijk ik berijd het alle dagen 1" «Nu, dank dan den hemel, dat ik uw ritmeester niet benJaneck schoot even in een lach en lei de hand op den zadel. «Ik had nooit kunnen denkendat er bij de Keizer-Frans-ulanen een zoo stijf gesingeld paard te vinden zou zijn en dan nog wel bij luitenant von Flandern, die als de kranigste officier wordt genoemd, en zich nochtans zonder eenig bezwaar op zulk een erbarmelijk beest durft zetten Inderdaadmijn beste kameraad als ge mij de ribben zoo samenperst als dezen knolzou ik ook met alle vier beenen te gelijk in de lucht slaan, als ik er na melijk zooveel had een paard zóó stijf gesingeld, kan zelfs de duivel niet berijden Een schaterend gelach barstte uit Hechelberg sloeg den arm om den spreker, en viel van de pret tegen hem aan. «Graaf goddelijke kerel daar moeten we samen eens op drinken, zoo'n kolossale grap heb ik nog nooit beleefd 1 Heller-Hüningen leunde tegen den wand en kromp in een van het lachen. «Alle donders.... Flandern en de rat met trichinen Ik heb 't wel gezegd Mis gende geval voor. Een burger van de plaatsdie aan godsdienstwaanzin lijdtbevond zich in de kerk. Na het eerste zingen stond hij op van zijne zitplaats, liep tot vóór den preekstoel en begon met luide stem de gemeente toe te spreken. De koster was spoedig bij de hand en geleidde den man weder naar zijne plaats waar hij verder rustig bleef zitten. Winkel. Het fanfare-corps heeft het voornemen den 4 Augustus een festival in deze gemeente te houden, waarvoor verscheidene vereenigingen tot deelname zijn uitgenoodigd. Aan het festival zal eene verloting ver bonden worden van een kunstvoorwerp voor do deelne mende vereenigingen. Beemster. Den 16 had alhier de vijfde uitvoe ring plaats van het gewest Noordholland van het Ne- derlandsche Gymnastiekverbond. Van de 26 Vereenigin gen die zich aangemeld hadden, waren er 23 opgekomen. Nummer één van het programma algemeene repe titie der vrije- en orde-oefeningen bleef achterwege daar enkele Vereenigingen verhinderd werden bijtijds tegenwoordig te zijn. Toen allen aanwezig waren, werden zij door de feestcommissie bij monde van den voorzitter, den heer K. Edelverwelkomd. Daarna ging het in op tocht naar het raadhuiswaar de eerewijn werd aange boden en van daar naar het keurig ingerichte feestter rein dat aan alle zijden door huizen en geboomte be schut was. Onder leiding van den heer W. Buckert hoofdleider der Turnvereeniging «Olympia" te Amsterdam hadden plaats 1° vrije- en orde-oefeningen die zonder alge meene repetitie toch keurig uitgevoerd werden 2° af- deelings-turnen der meest geoefende turners van het gewest. Alles wat het publiek te aanschouwen kreeg verwierf grooten bijval inzonderheid de keuroefeningen aan den rekstok en de staafoefeningenbeide door «Olympia" van Amsterdam, de staafoefeningen door «Hercules" van Wormerveer, polsspringen door «Sparta", van Haarlem, en pyramiden door «Hercules" van Beemster. Deze vijfde uitvoering kan als uitmuntend geslaagd beschouwd worden. Roogcarspel. Tot wethouder is gekozen de heer J. Visser Dz. Dit jaar wordt de velddag van het Leger des Hells gehouden op den 26 Juni, op het landgoed Vel- serbeek te Velsen welwillend afgestaan door baron van Tuijl van SerooskerkenAls naar gewoonte heeft Kolonel Oliphant met zijn Staf weder de leiding op dien dag terwijl men reeds nu er in geslaagd is goedkoope reisge- legenheden te verkrijgen, zoodat van bijna elke plaats de prijs f 1.40 zal zijn met inbegrip van programma en bewijs van toegang. Alleen zeer ver verwijderde plaatsen betalen iets meer en in het ergste geval 2.40, terwijl er ook plaatsen zijn vanwaar het geheel slechts 0.75 bedraagt. Behalve dat er den geheelen dag door op verschillende deelen van het terrein bijeenkomsten worden gehouden, geleid door verschillende officieren, waaronder die geleid door enkel vrouwen onder de hoofdleiding van mevrouw Oli phant zeker niet de minst belangrijke zal zijn wordt het muzikale gedeelte van het feesteen groot muziekfeest, met bijzondere zorg voorbereidmeer dan honderd in strumentalisten zullen spelen honderden geoefende zan gers zullen liederen zingen en de kinderen zullen zich eveneons doen hooren op het midden van den dag. Een zendingsbijeenkomst zal een idéé geven van het werk in de 42 verschillende landen. In verschillende tenten zal tentoongesteld worden, wat het Handelsdepartement verkoopten wat op de inrich tingen van het Maatschappelijk Werk en in het Reddings- huis vervaardigd wordt. Dan zal daar zijn Het huis uit de achterbuurt en het huis van den dronkaard en men zal er zich in kunnen overtuigen hoe de officieren van het Barmhartigheids- werk wonen en leven te midden der ellende in stegen en sloppen. En de Heilssoldaten houden van gezellig heid eindelijk zal er wezen een goed geregeld theeuurtje en een marsch om den dag te besluiten. Die marsch zal een levend, bewegend panorama zijn van de verschillende afdeelingen van het Legerwerk. Voor ververschingen tegen billijken prijs zal gezorgd worden. zou 't met hem loopen leelijk misHij dacht zeker dat Proczna uit een achterhoek kwam Neem maar een retourbiljet, Flandern dat is je verbazend tegengeslagen!... ba ha! nu hebben de gouttes d'or een zusje gekregen Er heerschte zulk een dolle pret, zulk een daverend gegier in den kring dat Flandern's gezicht nog langer en bleeker werd dan gewoonlijkdoch hij nam een kort besluit en maakte bonne mine d mauvais jeu. «Je moet weten dat Flandern altijd met diezelfde aar digheid voor den dag komt 1" proestte Hechelberg 't uit, «hij heeft er ook een paar keer brutaal veel succes mee gehad en daarom «Nu ja succes gehad bij een of anderen zondagsruiter, die misschien nauwelijks een paard van een geitebok kon onderscheiden «Flandern moet rouwkoop betalen! Op naar Valencia! We zullen er eens op klinken, dat Proczna een verduiveld scherp oog heeft!" Prins Reusseck was van de tribune gekomen en stak Janeck de hand toe en heette hem welkom in den kring zijner kameraden. Xenia had haar goudvos meer en meer ter zijde ge drongen een oogenblik had zij een gevoel gehad alsof een kille hand haar naar het hart greep. Zij huiverde bij de gedachte, dat «de Pool" zich bespottelijk zou maken. Dat toch vooral nietWeinige dagen geleden zou zij zich vermeid hebben in zijn nederlaag, thans had ze een indruk alsof daardoor een beeld van volkomenheid zou geschonden worden dat zich langzaam maar overweldi gend voor haar geestesoog had gevormd. «Goddank, het bleef ongeschonden Xenia's hoofd richtte zich met meer fierheid op, er blonk iets van voldaanheid in haar oog. Zij wilde Janeck toewuiven en hem een vriendelijk woord toevoegen doch hij zag niet naar haar om hij wandelde met Reusseck naar de tribune, om de dames te begroeten. Reeds van verre zocht zijn blik de presidente Gartner, zij wuifde hem vertrouwelijk toe en hij deed zijn weergroet vergezeld gaan van een glimlach. De goudvos begon te trappelen. Zijn meesteres had eensklaps een ruk aan de teugels gedaan. Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2