Telegrafische Berichten. Liberale Unie. Stadsberichten. Markt- en Beursberichten. BURGERLIJKE STAND. Sanitair toezicht op de scholen en de leerlingen schijnt ons inderdaad een eisch des tijas. Voor 't geval dat in onze lezerskring belangstelling in dit onderwerp mocht ontstaan, verwijzen wij naar de »Geneeskundige bladen", uitgegeven door Dr. M. Straub en prof. Hector Treub, n°. II van dit jaar. Daaruit blijkt toch dat de kosten ons niet mogen afschrikken. Tal van verbeteringen zijn in de schoollokalen aan te brengen zonder hooge kosten. Het kost niets meer indien men b.v. den muren in plaats van een schel kalkwitte, een grijze of gele tint geeft en of men de schoolbanken iets grooter of iets kleiner maakt enz. Hij die onbevooroordeeld isziet in, dat het een besparing van belang is wanneer de gezond heidstoestand onzer kinderen niet langer benadeeld wordt gelijk thans door allerlei besmettelijke ziekten. Alleen door schoolartsen kunnen daarvoor afdoende maatregelen ingevoerd worden. GUreELMD? Lagerhuis. Den 21 kondigde de minister van oorlog, Campbell-Baunerman aan dat de hertog van Cambridge met 1 October zijn post van opperbevelhebber van het britsche leger nederlegt. Er bestond geen plandjen post af te schaffen maar de daaraan verbonden werk zaamheden zouden aanzienlijk gewijzigd worden. De ti tularis zal onderworpen zijn aan de gewone reglementen voor de andere officieren van den generalen staf. Er zal iemand aangesteld worden als voornaamste militaire ad viseur van den minister van oorlog, en deze adviseur zalmet een adj.-generaalden directeur der art. en den inspecteur der forten die allen persoonlijk ver antwoordelijk zijn aan den minister van oorlog een militairen raad van advies vormenom den minister van oorlog van raad te dienen. De conservatieve afgevaardigde Brodrick stelde voor, de jaarwedde van den minister van oorlog te verminderen met 1200bij wijze van protest tegen de onvoldoend heid van het reservemateriaal, Campbell-Bannerman verklaardedat het reservema teriaal volgens de militaire adviseurs voldoende is. Het voorstel van Brodrick werd niettemin met 132 tegen 125 stemmen aangenomen. Na dezen uitslag die een nederlaag voor de regeering isstelde Campbell- Bannerman voorde verdere beraadslaging te verdagen, welk voorstel aangenomen werd. Minister Harcourt verklaarde dat de avondzitting zou gewijd zijn aan de behandeling van niet-betwiste wets ontwerpen. Dadelijk na de nederlaag der regeering kwam het kabinet bijeen. DUITSCHLAND. De keizer heeft een eigenhandig schrijven uitgevaardigd aan den minister Von Bötticher, waarin hij zijn dank en volle erkenning voor zijne toe wijding en trouw uitspreekt. Als teekeu van zijne goede gezindheid zendt hij hem zijn borstbeeld in marmerbij het^ aanschouwen daarvan moge de minister zich steeds herinneren, dat de keizer zich verplicht gevoelt tot warmen dank voor de uitstekende diensten, aan zijn grootvader zijn vader en hemzelven bewezen. Op de stoombarkas van den amerikaanschen kruiser Columbia is den 21, des morgens te 8 uur de stoom ketel gesprongen. Twee der opvarenden werden zwaai en twee licht gekwetst. Een buitengewoon effect maakte de tocht des Keizers, na afloop van het avondfeest op het Alstereiland, van Hamburg naar Brunsbiittel, aan den mond van het nieuwe Kanaal. Op zijn jacht Kaiseradler, omringd en gevolgd door veertien jachten der buitenlandsche mogend heden, voer de Keizer de Elbe af, welker oevers tot nog een goed eind beneden Hamburg in eene zee van licht schit terden. Den 20 is de Hohenzollern, met den Keizer en de Prinsen aan boord, des morgens te 33/4 uur door de feestelijk versierde Westersluis te Brunsbiittel gevaren. Luide jubelkreten gingen op uit het talrijke publiek, waaronder de «Kriegervereine" en de schoolkinderen eene plaats hadden gekregen. De militaire muziek speelde het volks lied en de menigte zong het mede. De Keizer stond op het dek en dankte, zichtbaar bewogen, naar alle kan ten. Te vier uur verbrak de Hohenzollern den over het kanaal gespannen draad en begon het keizerlijke stoom jacht de vaart door het Kanaal. Het weder was prachtig. De hoogten langs den ingang van het Kanaal waren versierd met vlaggen en slingers. Den 21 kwam de keizer te half tien aan boord van de Rurik, en keerde te tien uur naar de Hohenzollern terug. Het feest ter eere van de opening van het Kanaal had overeenkomstig het programma plaats. Bij het leggen van den eersten steen sprak de Keizer «Ter nagedach- Xenia wendde zich af. «Gij komt dus hedenmiddag, Proczna?" «Dood of levendExcellentie." Hij boog zich wat tot haar overDaar wacht me dan de liefste ik vlieg haar in den arm neuriede hij en keek haar met een ver- metelen blik in de oogen. «En is 't geen opoffering voor u Ik zing erg gebrek kig wilt gij geduld met mij oefenen Zeg me dat, met de hand op het hart Hij had haar kleine mof genomen en drukte die nu als ter stellige verzekering tegen de borat. «Een einde loos geduld De sneeuwklokjes waren geknakt en vielen op den grond om onder de paardehoeven te sterven. Proczna bemerkte het niet eens. Xenia zag het. Plotseling ruischte en suisde het haar in de ooren zij staarde naar de witte vlokken en slaakte een diepen zucht, 't Was haar alsof die sneeuw klokjes in rooskleurige appelbloesems veranderden, juist in diewelke zij jaren geleden van Janeck's lievelings boompje sloeg om ze in blinden haat onder den voet te tredeD. Een ijskoude lucht drong door de deur der tribune binnen gravin Xenia stond driftig op en liet haar rijtuig komen. Donatus nam zeer vriendelijk af scheid van haar, zij knikte hem verstrooid toe en wendde het gelaat naar alle kanten, Janeck Proczna echter zag zij over het hoofd. Wordt vervolgd. tenis van Keizer Wilhelm den Groote doop ik het Kanaal als het «Keizer Wilhelmskauaal''. Daarop deed hij drie slagen met den hamer onder het uitspreken dezer woor den sin den naam van den Drieëenigen God, ter eere van Keizer Wilhelm, tot heil van Duitschland en tot welzijn der volkeren". De Rijkskanselier heeft vervolgens de oorkonde voorge lezen, waarin gezegd wordt, dat het Kanaal, een welspre kend getuigenis van duitsche energie en vaderlandsche vlijt, voltooid is, onder de hoopvolle deelneming van alle leden des Rijks en onder de zichtbare bescherming des Hemels, wiens gunst gedurende den aanleg alle stoornis van den vrede verre heeft doen blijven. Het verheugt ons bijzonder, dat wij, omgeven van bondgenooten, in tegenwoordigheid der Volksvertegenwoordigers onder te waardeeren deel neming van de afgezanten van andere mogendheden, wier eskaders in de eerste duitsche voor hen gastvrij geopende oorlogshaven hartelijk welkom waren, dezen weg voir hot verkeer mocht openen. Gelijk wij het als den voornaamsten van onze vaderen op ons overgeganen plicht beschouwen, door behoud van den vrede het door duitsche stammen op het gebied van welvaart, vrijheid en zeden verworvene verder te ontwikkelen zoo houden wij vast aan het pogen om den vaderlandschen arbeid bij de groote mededinging een vrije baan te maken en hem te beschermen tegen de gevaren van het bedrijf. Maar het Kanaal zal niet alleen ten bate komen van het vaderland wij stellen zonder afgunst de voordeelen van het Kanaal voor alle zeevarende natiën open. Het moge een werk des vredes zijn, en steeds alleen dienst doen in den wedstrijd der natiën die goederen des vre des ten doel heeft. De oorkonde sluit op een zinspeling op het op te richten monument dat tevens een gedenk, teeken van dankbaarheid moet zijn aan Keizer Wilhelm 1 Amsterdam, 22 Juni 1895. De bestuursmotie om reeds vóór de kieswet een pro gram optemaken waarin ook het sociale vraagstuk op uitgebreide wijze behandeld wordt, is met 39 tegen 11 stemmen aangenomen. Verworpen werd een motie van de kiesvereeniging «Burgerplicht", waarin de paragraaf betreffende het sociale vraagstuk ontbrak, en die bedoelde met het programma te wachten tot na de aanneming der kieswet. Tweede Kamer. Bij den aanvaug der vergadering op den 21 was aan de orde de voortzetting der beraadslaging over de motie van den heer Bahlmaun aandringende op nieuw vast stelling in het belang der inlandsche bevolking van er- schillende bepalingen der s u i k e r w e t van 1870 en vooral op regeling bij de wet van den verhuur van grond door inlanders aan niet-inlanders. De heer B a h 1 m a n n trok de motie in, na verklaard te hebben bij de indische begrooting op de zaak te zul len terugkomen en wanneer dan blijktdat de regeering nog niet diligent is geweest op nieuw eene motie te zullen indienen. Daarna werd zonder bespreking met algemeene stem men goedgekeurd het wetsontwerp tot aanvulling en ver hooging van hoofdstuk III der Staatsbegrooting voor 1895; het wetsontwerp tot wijziging van hoofdstuk III voor 1894 en hoofdstuk lila voor 1894 het wetsontwerp tot goedkeuring van grondverkoop te Bergen op Zoom en de onteigeningswet voor den spoorweg van Allernaar over Heerhugowaard naar Hoorn. Vervolgens kwam in behandeling het wetsontwerp tot wijziging der wet op de Rijkspostspaarbank. Algemeene beraadslaging had niet plaats. De artikelen 1 (presentiegelden van den Raad van Toezicht) en 2 (inlagen) werden goedgekeurd. Art. 3 verhoogt het rentegevend maximum van f 600 tot f 1200. Met 42 tegen 18 stemmen werd aangenomen het door de rapporteurs Ondersteunde amendement van de heeren Kerdijk en Drucker, om f 1200 tot f 2400 te verhoogen voor vereenigingenstichtingen en fondsen van maatschappelijk en godsdienstig belang of tot on derling hulpbetoon. Art. 3 werd daarna goedgekeurd, evenals art. 4, rege lende de Staatstusschenkomst voor de belegging van in schrijvingen op het grootboek, waartegen de heer Pijnappel juridische bezwaren ontwikkelde. De minister van finan ciën verklaardedat als er geen overwegende redenen tegen bestonden, aan den wensch van den heer Kerdijk zal worden voldaan, om de inschrijving kosteloos te doen geschieden en daarvoor niet f 1 te doen betalen. Bij art. 5 (vrijheid van inleg door minderjarige en gehuwde vrouwen) werd met 38 tegen 21 stemmen aangenomen een amendement van den heer Gerritsenom te bepalen, dat reeds op 12 en niet op löjarigen leeftijd de minder jarige spaarder zelf over zijn inleg kan beschikken. Na aanneming der artikelen 6, 7, en 8 werd beslist, dat de zitting van den 25 te half twee zou aanvangen, daar een der afdeelingen nog niet gereed was met hare werkzaam heden terwijl aan de agenda o.a. toegevoegd werd de bestuursregeling op Lombok. De veiligheidswet werd na goedkeuring der regeerings- w{jzigino aangenomen met 69 tegen 3 stemmen van de heeren A. Smit, Viruly en Smits van Oijen en de wij ziging der arbeidswet zonder hoofdelijke stemming. Bij art. 9 regelende de belegging der gelden, van de Rijkspostspaarbank werd met 47 tegen 21 stemmen ver- worpon het amendement der heeren Kerdijk en Drucker, om toe te staan, dat ten hoogste 1j10 van het te beleg gen kapitaal kan worden belegd in schuldbekentenissen ten laste der naamlooze vennootschappen en coöperatieve of andere rechtspersoonlijkheid bezittende vereenigingen, die zich ten doel stellen de huisvesting der mingegoeden te verbeteren, zooals in andere landen België, Duitsch land Frankrijk uitstekend werkten met 35 tegen 33 stemmen een amendement van den heer Plate, om onder de fondsen, waarin belegd kan worden, ook op te nemen schuldbrieven ten laste van buitenlandsche Staten. Na goedkeuring der artikelen 9 tot en met 12 werd de wet aangenomen met 68 stemmen tegen 1 van den heer T. Mackaij. Vervolgens kwam in behandeling de wijziging der indische comptabiliteitswet, welke ten slotte zonder hoofdelijke stemming aangenomen werd. Bergen. Een vader met 7 zoons is zeker niet zoo zeldzaammaar een zoodanig achttal tegelijk op het zelfde weiland te zien maaien is toch nog al opmerkens waard Den 17 kon men in het land van den heer Jac. Oldenburg K. Min met zijn 7 zoons zien maaien. De photograaf v. d. Aa uit Alkmaar heeft van dit fa milietafereeltje eene opname gedaan. Schagen. Bij den den 21 gehouden biljart- en kolfwedstrijd in het Noordhollandsch Koffiehuis alhier werd de 1 prijs van den biljartwedstrijd gewonnen door den heer D. de Beurs Barsingerhorn de 2 door den heer Kaan Wieringerwaardde 3 door den heer J. de Vries, alhier. De 1 prijs van den kolfwedstrijd door den heer W. Kraakman, Zuidscharwoudo (117 punten), de 2 door den heer J. Westerman, Barsingerhorn (115 p.), de 3 door den heer H. Moerbeek, Barsingerhorn (112 p.). Barsingerhorn. Het rijtoertje naar de Schager- kermis door de schoolkinderen van Kolhorn, op den 21 werd door prachtig zomerweder begunstigd. Te Schagen aangekomen, werden de verschillende inrichtingen bezocht de kinderen hadden allen blijkbaar veel pret. Ook de kindervoorstelling bij Hart viel zeer in den smaak, en dat de poffertjes zich wel lieten smaken, behoeft niet te worden gezegd. Winkel, In deze gemeente wordt de amsterdam- sche tijd wederom ingevoerd, op den 23 Juni, des mid dags te 12 uur. Pur merende— Alkmaar. Do aanvoer van zand voor den trambaan in Eilands polder en in de Schermeer is geëindigd. Ook zal de bovenbouw der laatste onvoltooide brug misschien eene volgende week gereed komenzoodatna nog eenige dagen arbeid voor het afwerken der baan de reeds zoo lang verbeide dag der opening van de lijn spoedig kan aanbreken. Den 20 had te Hoofddorp eene keuring plaats ter inschrijving van paarden in het Nederlandsch Paar denstamboek. Van de aangeboden 60 merriën werden 37 opgenomen één hengst werd mede afgewezen. Aieuwe-Niedorp. De heer P. Meurs, Schagen, heeft de alhier bestaande stoomgrutterij aangekocht met het doel de machines naar zijne woonplaats over te brengen. Onze gemeente zal dus binnen korten tijd een harer uitgebreidste werkplaatsen moeten missen. Het twee en dertigste christelijk nationaal zen- dingsfeest heeft plaats op woensdag, 3 Juli, op Ley- duin (nabij Vogelenzang). De nationale vclddag van het Leger des Heils wordt gehouden op 26 Juni te Velserbeek. De alhier op den 19 en 20 gehouden collecte ten behoeve van het Fonds tot aanmoediging en onder steuning van den Kewapenden Dienst in de Neder landen heeft opgebracht f 173.34. De barometerstand alhier was 's morgens te 8 uur als volgt: op den 21 769; den 22 772.3. Aan de bad- en zweminrichting alhier werden van den 15 tot en met den 21 genomen 64 baden door dames, 526 door heeren 55 door weezen, 97 door onvermogenden, totaal 742. De drukste dag was 21 Juni met 166 baden. De hoogste temperatuur van het water was den 21 66° F. Blijkens achterstaande advertentie worden deel nemers, alsmede jury-leden en zij, die bijdragen verleend hebben, uitgenoodigd, tot bijwoning van de uitreiking der medaljes en diploma's in den wedstrijd voor hand werkslieden voor Alkmaar en omliggende gemeenten, welke zal plaats hebben op vrijdag, den 28, in het lokaal Harmonie. Wij maken verder opmerkzaam, dat, blijkens diezelfde advertentie, nog een drietal prijzen der verloting niet zijn afgehaald. Door het stedelijk muziekkorps zullen op zondag den 23 des avonds te 7 uren in den Stads- hout de volgende stukken worden uitgevoerd 1. «Sonnez, clairons", marche militaire v. C. Faust 2. Ouverture zur Oper «Leichte cavallerie" v. Fr. von Suppé3. »Wo Lust und Freude wohnen", Concert- Walzer v. Ed. Strauss4. Fantaisie op motieven van het ballet «Coppélia" v. Léo Délibes 5. «Die Wachtparade kommtCharacterstück v. R. Eilenberg. 6. «Fest- ouverture de concert" v. A. Leutner; 7. Fantaisie op motieven uit de opera «die lustige Weiber von Windsor" v. O. Nicolaï 8a. «Alla stella confidente", romance v. Robandi h. «Nachtigall und Drossel", concert-polka voor 2 picolo-flniten v. H. Kling 9. «Eine Ktinstler-Revue", bouquet de mélodies v. L. Stetefeld. ONDERTROUWD. 20 Juni. Jacob Meijer en Bertha Hendrika Boer. Ar- noldus Johannes van Houtum te Arnhem, en Geertje Holsmulleralhier. Johan Hendrik Habichwednr. van Adriana Maria Deijlius en Anna Barbara Bonman wed. van Nicolaas Julsing. Jan Anthonie Boogh en Elisabeth van der Meer. Cornelis Petrus van der Vlugt, alhier, en Maria Cornelia van der Kwast, te Koedijk. GEBOREN. 20 Juni. Christina, d. van Martinus Christiaan Hoole en Aaltje Tin. OVERLEDEN. 21 Juni. Catharina Wierdagescheiden echtgeu. van Sake Leentjes, eerder wed. van Johannes Osinga, 45 j. ALKMAAR 21 Juni. Kleine kaas f 27,commissie 24,50middelbare f 25,50. Aangevoerd 572 stapels wegende 197314 K.G. ALKMAAR 21 Juni. Op de graanmarkt werden aan gevoerd 36 mudden. Haver f 2,— a 2,75 bruine boo- nen f 13,

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2