ALKMAAI1SCHE COURANT Amsterdamsche Brieven. Buitenland. Nederland. Veiling van vaste goederen. Advertentièn. De Nieuwe Glaper, Droge en bereide Verfwaren, Toelating Burger- en Meisjesschool. No. 74. Zeven en negentigste Jaargang. 1895. van ZOIVDAU 33 JUATÏ 1895. Tweede blad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van belanghebbenden dat zijdie na afloop der zomervacantie hnnne kinderen de open bare burgerschool of de openbare school voor meisjes wenschen te laten bezoeken daarvan aangifte moeten doen vóór 15 Jnli e.k. bij het hoofd van deze scholen onder overlegging van het geboorte- en inën- tings-bewijs van het betrokken kind. Do leerlingen moeten den leeftijd van zes jaren bereikt hebben of dien leeftijd bereiken vóór 1 November 1895. Voor aangifte voor de openbare school voor meisjes bestaat tot en met 10 Jnli gelegenheid aan de woning van het hoofd der school aan de Oudegracht des Dinsdags tusschen 3 en 4 uren des namiddags en voor de openbare burgerschool tot en met den 10 Juli, des Maandags, DinsdagsDonderdags en Vrijdags, aan het gebouw der Burgeravondschool, aan de Doelenstraattusschen des namiddags 1 en 2 uren. Zij noodigen de belanghebbenden dringend uit, hunne aanvrage niet tot het laatste oogenblik uit te stellen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MAOLAINE PONT. AlkmaarDe Secretaris 14 Juni 1895. NUHOUT VAN DER VEEN. XIII. „De steile van Oudt-Hollant" is do vorige week in rep en roer geweest. Er waren een tweetal grieven beiden van zeer ern- stigen aard. De marktbewoners waren zoo langzamerhand vrij eigen dunkelijk gaan optreden. Zonder zich aan de commissie te storen, hadden zij zich verstout, »het Marcktplein door ons zo gezont ter hant genomen gelyk of er de 17e eeuw zelve het oogh op gehad hadde noch te ver beteren." Met het karakter van het oude stedeke was daarbij in het geheel geen rekening gehoudenzoodat veel van de eigenaardigheid dreigde verloren te gaan. De architect Evert Breman meende dat slechts door ingrijpend optreden aan al die ongerechtigheden een einde te maken was. Met eenige werklieden kwam hij op een goeden dag het stadje binnenstormen en, zonder vooraf gaande kennisgeving werd alles wat in deze omgeving het oude ontheiligdeweggebroken. Dat gaf heel wat gemopperen hier en daar dreigde het tot verzot te zullen komen. Gelukkig werd dat althans verhinderd. De huurders van de inrichtingen in Oud-Holland beweer den dat zij hunne moderne verbeteringen" hadden aan gebracht onder de oogen der commissie en dat deze dan intijds had behooren te spreken. Om een herhaling van dat verwijt te voorkomen heeft de regeering de markt bewoners nu in een proclamatie gewaarschuwd. »Sy, die sulcks doen", wordt daarin gezegd, weeten wèl, dat de Regeeringhe de Macht bezitom alle sulcke afsehou- welycke saeken met een pennestreek te doen verdwynen, en sal sulcks seer ten nadeele der bedryvers syn." Toch is er nog veel in Oud-Holland overgeblevendat volstrekt niet in het kader past. Terwijl de regeering nog dezer dagen verklaarde»het sal een schrandere siel pynelyk vallen om by onse stellage der Spelluyden stoelen te siendie moogelyck eerst over 200 jaeren sellen worden gebruyekt" is niettemin het muziek corps in dezelfde inrichting gebleven. Wat zal prins Maurits daarvan wel zeggenals hij deze week zijn vendel komt inspecteeren Nog ernstiger liep de rust in Oud-Holland gevaar, toen onlangs de schepenen het poortergeld van 10 op 25 cents gingen brengen. Dadelijk was dat aan het bezoek te merken en toen werden de hoofden bij elkaar gestoken met het gevolgdat het dubbeltje weer in eere werd hersteld. Sedert is het getal dergenen, die zich als poor ter hebben laten inschrijven, weder sterk toegenomen. Om poorter te worden moet een dure eed afgelegd Dat sweert gydat gy een goed en getrouw Poorter dezer stededen Burgemeesteren en Regeerders in den tijd onderdanig wesea suit, in Waken Byten en andere Beschermenissen en lasten dezer Stedeen goedwillig syn suitdeze goede Stede voor 't quaaddat gy suit vernemenwaarschouwenen tot alle welvaartmet raad en daad naar allen uwen vermogen vorderen en helpen suitEn voorts alles suit doen en laten dat een goed Poorter schuldig is te doen en te laten." Als men dat beloven wilwordt men voor 10 cents ingeschreven en ziet men den volgenden dag zijn naam in Oudt-Hollant's Nieuystydinghe prijken. Dit krantje wordt alle werkdagen op de tentoonstelling door de Haarlemsche firma Johs. Enschedé Zn. gedrukt en uitgegeven. De naamlijst is een aardige gelegenheid om eens na te gaan, of er ook kennissen op de tentoonstel ling zijn geweesten biedt overigensgeheel als 't in het Ond-Hollandsch is geschreven, genoeg belangwekkende lectuur. Er blijkt o.a. uithoe streng de wetten in Oud-Holland zijn en dat is zeer loffelijk in een stad waar »Mijne Heeren van den Gereghte" zich nog onlangs genoodzaakt achtten een waarschuwing aan te plakken vteghens mommekensluydendie met steenen botten ofte de kaert kreuckenteghens borsensnyders en do hantgauwe luyden." Een dier luyden had onlangs een opschryftafelken gestolen uit het West-Fries Melkhuys op de graften dra werden nasporingen naar den dief ingesteld, 't Gelukte aan SchoutBorghemeesteren enz. van de Kaapstadt an die Moerdyck den schuldige te vatten die alsnu aan de Regeeringhe van Oudt-Hollant werd uitgeleverd. Voor de schepenen gebracht beleed hij ootmoedelik die waer- aftigheyt van het quaetdat syne aenbrenghers wiste en deze volledige bekentenis was oorzaakdat in dit geval »met eenige slapheyt van de justicie gehandelt" werd. Het vonnis luidde, dat de sinjeur van des nachts te twalef uren tot des morghens te X uren geen paspoirt soude konnen kryghen nae de stede van Oudt Hollant ende derwaarts nyet soude gaen op pene van ewelicken verbanning ende verlies van syn poirterrecht." Na dat voorbeeld is de lust wel vergaanom zich toe te eige nen wat oen ander behoort. Voor de naleving van de bepalingen van den reinigings dienst en voor het handhaven van do orde is »der stede schop" aangewezen. Dat is een forsche man in oen zwart fluweelen pakmet paarsche kousen en een blomzoet ge zicht. Hij houdt veel van een grapjeals men zich etipt aan de verordeningen houdt, maar verstaat geen scherts, wanneer men de voorschriften overtreedt. Ziju imposante figuur en knoestige handen zullon hem zekerna afloop van do tentoonstellingin de Nes een plaats doen innemen in het uitsmijtersgilde. Voor amusementon zorgt burgemoester Fabius uitmun tend. Nn oens worden er prooven gegeven van de Oud- Hol landsche cxerceerknnstdan weder worden duiven opgelaten cn als 's avonds jolyt en vrolykheit ten top stijgen is een gemeenschappelijk patertje langs den kant geen zeldzaamheid. Bovendion is er voor opwekking van de pret ruimschoots gelegenheid in de vele taveernen waaraan Oud-Holland buitougewoou rijk is. Vergissen wij ons nietdan belooft dit godeolte van do tentoon stelling hot meest rendeerend te worden. Ovorigens heerscht onder de exposanten ook na het toegeven van het uitvoerend comité in de ticket-quaestie nog alles behalve tevredenheid. Wanneer mr. Calisch langs de inzendingen looptkan men in verschillende talen liefelijke benamingen als uitzuigerrooverhoofdman en dergelijke hooren mompelen. Nu ligt dat zeker voor een groot deel aan de buitenlandscho inzenders zelf, want de élite is onder hen niet sterk vei tegen woordigd. ITALIË. Don 19 heeft de Kamer met algemeene stemmen het adres van antwoord op de troonrede aan genomen. De zitting was zeer rumoerig het gedruisch was op een oogonblik zelfs zoo hevig dat de voorzitter zijn hoed opzette en de zitting schorste. OOSTENRIJK— HONOVRIJE. Nadat de be- grootingscommissie van het oostenrijksche Huis van afge vaardigden met 19 tegen 15 stemmen den begrootingspost voor het Sloveensche gymnasiaal onderwijs te Cilli, waar over groot verschil van gevoelen bestond gehandhaafd had, hebben de duitsch-liberalenin overleg met de mi nisters von Plener en graaf Wurmbrand, hun deelgenoot schap in het verbond opgezegd. Het ministerie van prins Windischgratz vroeg dientengevolge ontslagdat door den keizer verleend werd. Graaf Kielmansegg is benoemd tot minister-president on minister van binuenlandsche zaken de heer Boehm Bawerk minister van financiën de heer Blnmfeld minister van landbouw, de heer Wittek minister van handel, de heer Rittner minister van onder wijs en de heer Krall v. KralRnberg minister van justitie. De heeron Welsersheimb (Landsverdediging) en Jaworsky (Poolsch minister zonder portefeuille) blijven aan. De hongaarsche delegatie heeft den 20 de begrooting van buitenlandscho zaken in de voltallige zitting aange nomen. Graaf Apponyi zeide, dat men, ofschoon met be houd van de fundamenteele beginselen der buitenlandsche staatkunde zal moeten trachten da zelfstandigheid der Balkan-staten te handhaven. In het oostenrijksche Huis van Afgevaardigden zeide graaf Kielmanseggde nieuwe minister-president-dat het nieuwe kabinet vóór alles den geregelden loop der geldmiddelen moest verzekeren, en dat met de behande ling der begrooting spoed moest worden gemaakt. Om in den geregelden dienst te voorzien bood de minister een voorloopige begrooting loopende tot het eind van Au gustus aan. PORTUlïVïi. Den 16 is te Lissabon het houten gebouw, waarin de Kamer van afgevaardigden vergadert, afgebrand. Des namiddagsom 1 uur braken aan verscheidene kanten de vlammen uitde brandweer slaagde echter in het behouden van de aangrenzende gebouwen. De brand was ontstaan door de zorgeloosheid van een werkman, die aan den glazen koepel der Kamer eenig soldeerwerk moest verrichten bij het hij naar huis gaan zijn houts koolbekken liet branden tengevolge waarvan het hout van het dak vlam vatte. Tweede Kamer. Een wetsontwerp is ingediend tot verandering van de grens tusschen de gemeente Amsterdam eonerzijds en de gemeenten Sloten, Diemen en Nieuwer-A-.istel anderzijds. Do omschrijving van het bij Amsterdam in te lijven gebied en de voorwaarden, waarop de overgang zal plaats hebben zijn geheel overeenkomstig het advies van Ged. Staten van Noordholland opgemaakt. Van de zijde van Nieuwer-Amstel is tegen de voorgenomen splitsing der gemeente, gelijk te vorwachten was, weder krachtig vor- zet gerezen. De bevolking van Amsterdam wordt door deze bijvoeging uitgebreid met 25658 zielen waaronder 1934 kiezers. Militaire inundatiën. Door de Regeering is de Memorie v. Antwoord inge zonden omtrent het ontwerpinhoudende bepalingen ter uitvoering van art. 1522e. lid der grondwet. Zij hand haaft haar beginsel om de rechtstreeksche schadedoor het voorbereiden en stellen van militaire inundatiën ver oorzaakt volledig te vergoeden daar die schade niet is aan te merken als een absoluut noodzakelijk gevolg van den oorlogomdat men zich een stelsel van verdedi ging kan denken zonder bedoelde inundatiën. Bestaat de kans dat die schadevergoedingen hoog kunnen klim men dit mag er niet toe leiden om als het beginsel wordt aangenomen die vergoeding niet toe te kennen of daarvoor slechts eeuo bepaalde som beschikbaar te stelllen. Daarom kan zij zich ook niet vereenigen met het denk beeld om alleen vergoeding te verleenen voor de schade, veroorzaakt door het stellen van inundatiën in geval van oorlogsgevaarniet door een oorlog govolgd. Nopens het wetsontwerpinhoudende bepalingen om trent de uitvoering van art. 187 (omtrent don staat van oorlog en van beleg) der grondwet, heeft reeds gedurende geruimen tijd overleg plaats tusschen de departementen van oorlog van justitio en van binuenlandsche zaken. In het ontwerp zjjn eenige geringe redactie-wijzigingen gebracht. De Koninginnen te Igls. Omtrent het verblijf van Hare Majesteiten te Igls wordt medegedeelddat op verzoek der Koninginnen den 16 een Tyrolerconcert van do Zillertaler in het hotel ge geven is. Den 17 zijn HH. MM. des morgens te 11 uur per rijtuig uit Igls over Lans en Ampas naar Hal ge reden alwaar de vorstinnen de zoutmijn hebben bezocht. Aan de zoutgroeve werden zij ontvangen door den in specteur hoofd- en andere ingenieurs van de mijn. De muziek der mijnwerkers speelde het nederlandsche volkslied. De mijn was gedeeltelijk geïllumineerd en overal in het plaatsje werd^druk gevlagd. De bij die mijn behoorende groote fabriek werd mede bezocht. Zij kwamen 's avonds te kwart voor 10 uur per rijtuig thuis. Den 29 Juni's morgens tusschen 7*l2 en 8 uur zullen de Koninginnen op Het Loo terugkeeren. De minister van binnenlandsche zaken heeft een schrijven gezonden aan de commissarissen der Koningin, inhoudende het verzoek om aan de burgemeesters te doen weten dat in het in behandeling zijnee ontwerp-besluit, tot wijziging van het kon. besluit van 10 Nov. 1892 (Staatsblad n°. 253) de bepaling is opgenomen dat de reis- en verblijfkosten van de burgemeesters ou anderen in zake paardenkeuring ten laste van het Rijk komen en dat zij ook zal gelden voor de kosten gevallen op de in 1894 gehouden paardenkeuring. Te Ameland zijn zes lijken van zeelieden aange spoeld op het eene lijk werd een witte zakdoek ge vonden, gemerkt M. R. en op een ander een overhemd, gemerkt R. H. Waarschijnlijk zijn de lijken van het on langs voor Terschelling vergane schip »Bretania." Bij kon. besluit van den 19 Nr. 49 is de gepen- sionueerde luitenant-generaal titulair van het leger in Neder!Indie J. A. Vetter in activiteit hersteld en geliiktijdig benoemd tot commandant van het departement van oorlog in Nederl. Indie. Door Ged. Staten van Zuidholland wordt met in stemming der regeering eene grensregeling tusschen Leiden en omliggende gemeenten voorbereid. Kerkvoogden en notabelen der ned. herv. gemeente te Urk hebben aan den minister van marine subsidie aangevraagd tot herstel van den bovenbouw van den toren der in 1786 herbouwde kerkomdat die toren dient tot baken voor de scheepvaart Amsterdam— Nieuwediep. Amsterdam. J. J. van de Bergh alhier is den 20 door de arr. rechtbank wegens beleediging der Ko ningin-Regentes veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf. De 21/j pets. obligatieleening (tweede serie) groot f 1.000.000 der Maatschappij voor de gemeentecrediet, is 21/J maal volteekend zoodat de toewijzing slechts 40 pet. der inschrijvingen bedraagt. Haarlem. Het primitief kohier der plaatselijke directe belasting voor bet jaar 1895 is door burgemeester en wethouders opgemaakt en den 19 vastgesteld tot een bedrag van f 295,565. Op eene bevolking van 59052 komen voor 7796 aangeslageuen met een belastbaar in komen van f 7988254 de heffing is bepaald op 3,7 pet. van het belastbaar inkomen. Den 20 is door het provinciaal bostuur van Noord holland bij enkele inschrijving aanbesteed 1°. het uit voeren van baggerwerken op twee plaatsen in het Noord zeekanaal geraamd op f 15000; laagste inschrijvers de heeren A. Volker Lz. te Sliedrecht en P. A. Bos te Gorinchem voor 130002°. het herstellen der Rijks zee werken op het eiland Wleringen van water- en stormschadegeraamd op 3550. Laagste inschrijver de heer J. Hermans te Wieringen voor f 3645. Den 20 des namiddags te half twee is het Bronge bouw do bekende stichting van de Maatschappij tot exploitatie van staalwaterbronnen, in hot Frederikspark geopend. De openingsrede werd uitgesproken door het lid der Tweede Kamer, den heer Lieftinck, een der com missarissen van de Maatschappij, daar de voorzitter van commissarissen, Dr. S. Posthuma, ongesteld was. Na die zeer toegejuichte rede opende de Commissaris der Koningin, de heer Schorer, de staalbron. Iiangedijk. De laatste uien in deze streek wor den nu verkocht voor j 1 per mud een goede prijs in vergelijking met een paar maanden geloden, toen er niet meer dan 0,25 per mud werd besteed. Uit de beste hoopen kan de bouwer ongeveer 4 mud goede uien zoeken, de overigen aien worden in het water geworpen om later als mest op het land te dienen. Schagen. Het bezoek aan de kermis is de ge heels week gering geweest. Kramers en theater-directies klagen dan ook steen en been. Aller hoop is op den laatsten Zondag, die jaar op jaar drukker wordt. Buiten de gewone oorzaken voor slecht kermisbezoek, als weinig verdiensten, ongunstig weer enz. zal do groote streep dooi de rekening wat de kermissen betreftdit jaar wel gegeven worden door de machtige magneet: »de Am sterdamsche wereldtentoonstelling. Wormerveer. De aanbeveling voor secretaris dezer gemeente is samengesteld uit 62 sollicitanten als volgtR. Rosema oud-secretaris der voormalige gemeente Charlois en K. do Vriescommies ter secretarie dei- gemeente Helder. Door den Notaris H. J. DE LANGE. 20 Juni 1895. Melkfabriek met machlneriën en erf te Alk- snaar, a/d Wognumsche buurt, .33.50. Str. S. Bregman j 5389, Verhoogd door A. H. W. Torchiana q.q. met 4700, LBTTIK-OrBQRP C 61. (licht en donker groen, rood, bruin, wit, zwart enz.) van af 25 ct. de 5 Ons. Best drogende VerfolieJkakken en Vernissen, Kwasten, l'enseelen, Drogerijen. JEMAIIiVEKF in busjes van 15, 30 en ÖO et. Verkrijgbaar bij H. PBAAAT VV.I"/..

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 5