Stadsberichten. De Wedstrijd. BURGERLIJKE STAND in Sept., zullen er 5 maanden zijn voor een grondige voorbereiding, inderdaad een behoorlijke tijd. De heer'V an Alphen heeft met zijne staatkundige vrienden steeds gestemd voor eene spoedige behandeling der kieswet. Terecht wees de heer Borgesins op vele struikelblokken die zich kunnen voordoen. Elke wijze van behandeling heeft haar nadeel maar hij en de zijnen zullen het voorstel-Borgesius steunen. Hij wijst er op dat er ook vele leden zijn die pas in het nieuwe zitting jaar het onderzoek willen houden en daartegen bestaat overwegend bezwaar. De Voorzitter verklaartdat daarvan bij het voorstel der centrale sectie geen sprake is. De beer Borgesins herinnert den heer Mees dat de vorige kieswet 21 September inkwam en de openbare behandoling is gehouden in Juni daarna. Met dergelijke antecedenten moeten we rekening houden. Als men in September onderzoektkan aan die kieswet in dit jaar niet worden gewerkt. De griffie is dan met begrootings- werk overladen en de Minister eveneens. Is het ondenk baar dat een tweede sectie onderzoek noodig is In elk geval is men met sprekers voorstel 6 weken vooruit. De heer Mees meentdat de heer Borgesins toch al te bezorgd is over hetgeen zich kan voordoen. Bij eene vorige gelegenheid rekende de heer Borgesius zelf op eene bijeenroeping in Augustus of September. De heer Borgesius: Toen was de kieswet nog niet ingekomen. Het vooostel-Bargesius wordt verworpen met 42 tegen 37 stemmen. Voor de heeren Lucasse Willingen, Bonman van Gijn, Staalman, Heldt, Hordijk, Kerdijk, Cremer, Heems kerk Meesters, A. Mackay Thooft, Lieftinek, Borgesius, Kuyper, Lely, de Kanter, Veegens, Smeenge E. Smidt, Hartogh, Zylma, de Boer, HouwingPerf, Pyttersen, Rink SeretPlate van Deinse van Alphen Knijff A. Smit, Roessingh, Drucker en Donner. Tegen de heeren Lambrechtsvan Vlijmen, Travagliuovan Gennep, van Bylandt (Apeldoorn), de Ram, Vos de Wael Dobbelmann Tydeman van der Kun van Limburg Stirum Conrad Harte van Delden Borretvan Berckel Haffmans Bahlmann Smits van Oyen KolkmanMichiels van Verduynen Royaardsvan Karnebeek Hintzeu Mutsaers Guyot Pijnappel Schaepman van Berckel Truyen van der Schneck de Beaufort (Wijk)Boolvan Basten Batenburg Mees T. Mackay SchimmelpenninckBastertde Beaufort, (Amsterdam), Goekoop, van Bylandt (Gouda) en de Voorzitter. (De heer A. Mackay heeft zich bij de stemming ver gist, daar hij in de centrale sectie meewerkte tot het be sluit.) Het voorstel-Pijnappel tot wijziging der wet op het faillissement en surséance van betaling werd aangenomen met 63 tegen 10 st., na aanneming met 63 tegen 17 stemmen van een voorstel van den Voorzitter, om door den heer Heemskerk ingediende amendementen op de wet van 1893 niet toe te laten als van te wijde strekking en verwerping van een amendement-Harte-Tydeman met 46 tegen 29 stemmen. Na behandeling der huishoudelijke raming in comité- generaal is de vergadering gescheiden. Paardenkeuringen. BEVERWIJK. De uitslag der keuringen den 26 van wege het Nederlandsch Paardenstamboek gehouden te Beverwijk en den 27 te Hoofddorp is als volgt Voor de keuring van aftandsche merriën met veulens waren 12 stuks aangeboden, aan wie de 2 uit te loven premiën ad f 40 en eene ad f 25 naar onderstaande volgorde zullen worden toegekend, nl. no. 1. »Mina'' van J. H. Cornelisse, IJpolder no. 2. >Rosa" van Sluiterman v. Loo, Haarlem no. 3. Prinses" van A. Troost, IJpolder; no. 4. »Mina" van W. v. Wou denberg, IJpolder; no. 5. Witvoet" van J. J. Koster, Beemster no. 6. »01ga" van K. Del Court, Velsen no. 7. »Oude Mie" van Woudenberg, IJpolder; no. 8. »Prin- 86s" van Jhr. van Fisenne, Rijswijk; no. 9. »Trui" van P. Barendrecht, Wijkermeer; no. 10. Leentje" van Jhr. v. Fisenne, Rijswijk; no. 11. »Vos vac W. v. Woudenberg, IJpolder; no. 12. »Nimi" van Biesheuvel, Halfweg. Voor hengsten, geboren in 1894, waren 11 ingeschreven. De twee premiën ad f 100 werden toegekend aan de heerenJ. D. G. v. Gulpen, Spaarndammerpolder en K. Del Court, Velsen. Voor 4 premiën ad f 50,uitgeloofd voor 2-jarige merriënkomen in aanmerking de heerenC. Schoen, Houtrakpolder J. D. G. v. Gulpen, Spaarndammerpolder, van Andel, J. J. Evers en W. v. Woudenberg, allen in den IJpolder. Aangeboden werden 12 staks. Voor 5- en 6-jarige merriënwaarvoor 3 premiën van f 100 werden uitgeloofd, werd de volgende uitslag verkregen: 1. Madam" van A. Troost, IJpolder; no. 2 »Roos" van P. Barendrecht Wijkermeerno. 3 »Prinses" van C. Schoen, Houtrakpolder; no. 4 »Pop", van G. Speijer, Nieuwendamns. 5, 6 en 7 Marie", »Christien" en »Jans," van J. D. G. van Gulpen, Spaarndam. Voor merriën van 1891 on 1892, 2 premiën van f 100, kwamen in aanmerking Antoinette II, W. Visser, Scher- meer»Marie", P. Barendrecht, Wijkermeer; Daisy", J. D. G. van Gulpen, Spaarndam »Cato", van Wouden berg, IJpolder; »Trui", C. van Baren, IJpolder. HOOFDDORP. Merriën met veulens1. A. A. v. d. Berg, Haar lem 2. L. Roubas, 3. G. J. J. Geertsema, 4. P. Zuiver, 5. B. Biesheuvel, 6. G. A. A. Knaap, allen Haarlem mermeer 7. Maatschappij Legmeer8. dezelfde9. E. Olie, 10. P. Zijlmans, 11. id., beiden Haarlemmer meer; 12. G. Moleman Kz., Amstelveen, 13. P. Zuiver, 14. D, J. v. d. Heuvel, 15. Legmeer, 16. P. Zuiver, 17. H. F. Bultman, 18. id., allen Haarlemmermeer. Be schikbaar 6 premiën ad f 40 en 1 ad f 25. Hengsten, geboren in 1894: 1. B. Biesheuvel, 2. P. Zijlmans, 3. D. Versluis, 4. J. de Graaf, 5. G. B. 't Hooft, 6. Bultman, allen Haarlemmermeer. Beschik baar 3 premiën ad f 100 en 3 ad f 50. Merriën, geb. in 1893 1. A. Knoop, 2. L. Roubas, 3. A. Knoop, 4. H. Groenberg, 5. A. de Zeeuw, 6. R. Rip Hz., 7. D. J. v. d. Heuvel, 8. Bultman, 9. G. J. J. Geertsema, allen Haarlemmermeer. Beschikbaar 4 premiën ad f 50. Merriën, geb. in 1891 en 1892 1. H. F. Bultman, 2. Maatschappij Legmeer, 3. S. Hoogsehager, 4. Bultman, 5. Legmeer, 6. S. Zuidgeest, 7. B. Verhulp, 8. J. Kofoed, 9. B. Verhulp, 10. K. Schuurman, 11. C. Bruinis, 12. P. Zijlmans, 13. B. Biesheuvel, 14. J. v. Zjjverden, 15. G. J. Stokman, 16. O. v. Willigen, 17. D. Knibbe, 18. M. Verkuijl, 19. dezelfde, 20. Legmeer, 21. id., 22. A. Stoel, 23. M. Verbeek, allen Haarlemmermeer. Beschik baar 6 premiën ad f 100. Merriën, geb. in 1889 en 1890; 1. A. A. v. d. Berg, Haarlem 2. P. Verkuijl, 3. H. Ran, 4. G. W. v. Vuuren, 5. dezelfde, 6. Wed. G. Claij, 7. P. Verkuijl, 8. R. v. Elderen, 9. G. J. Tiemens, 10. dezelfde, 11. P. v. d. Burg, allen Haarlemmermeer 12. Jhr. v. Fisenne, Rijswijk 13. M. Verkuijl, 14. Legmeer, 15. D. Knibbe, 16. J. v. Zijverden, 17. J. Kooy, 18. M. Verbeek, 19. Bultman, 20. Legmeer, 21. D. J. v. d. Heuvel. Beschik baar 6 premiën ad f 100. In het geheel werd aan de premiekeuringen door 227 paarden deelgenomen en wel door 60 te Schagen, (in ons vorig nummer plaatsten wij hiervan den uitslag), 46 te Beverwijk en 121 te Hoofddorp. Te Schagen werden 13, te Beverwijk 8 merriën in het Stamboek opgenomen. Te Hoofddorp onlangs 37. Schermerhorn. Wie thans deze streken bezoektbeziet met welgevallen de werkzaamheden die allerwege op het land plaats hebben. Overal zijn rappe handen bezigvan het gunstige weêr gebruik makende de weilanden te maaien en te hooien. In den polder Mijzen door velen wel eens miskendstaat men dezen zomer verbaasd over den groei. Als men nagaatdat de huurprijs van dit land veel minder bedraagt dan het Beemster- en Schermeerlandis er voor de gebruikers wel reden tot tevredenheid. Als oorzaak van den gun- stigen stand der gewassen kan misschien ook de verhoogde waterstand welke de laatste twee jaren in de groei- maanden wordt toegepastworden aangemerkt. PurmerendeAlkmaar. Een locomotief van de Tweede Noordhollandsche Tram wegmaatschappij heeft het baanvak PurmerendeRijp met een aantal kipkarren achter zichden 27voor het eerst bereden. Het laat zich aanzien dat met het oog op de nog te verrichten werkzaamheden de proefrit, welke door de directie schijnt bepaald te zijn op 15 Juli, in goede orde kan plaats hebben. Bij kon. besluit van den 25 is aan den heer M. A. J. Losgertop zijn verzoek eervol ontslag verleend als directeur der Staatsloterij, behoudens aanspraak op pen sioen en met dankbetuiging voor de aan den lande be wezen diensten. Bij kon. besluit van den 25 is benoemd tot dijkgraaf van den polder Plnge Woriner de heer A. L. Donker. Waard en Groet. In dezen polder is met het karweisnijden een begin gemaakt. Werd voorheen dit gewas 's avonds laatna zon en 's morgens vóór zon met de hand en met de grootste voorzichtigheid gesneden, om geen zaad te verliezen thans neemt men dit werk niet zoo zwaar op en wordt veel met de machine ge maaid terwijl ook niet meer in den nacht wordt gewerkt. Bij iets vroeger snijden en dos mindere rijpheid van het zaad is er van zaadverlies geen sprake meer. Dat thans niet meer als voorheen kan gewerkt worden is te be grijpen er zijn boeren die van 4 tot 12 bunders karwei hebben dit jaar is er zelfs 16 bunders karwei bij één landbouwer. Het hooigewin is ook in deze streek buitengewoon voordeelig. Er zijn veehoudersdie het bijna niet weten te bergen te meer daar van het vorig jaar nog veel hooi is overgebleven. De kwaliteit is dit jaar eveneens uitmuntend. De spinasie moet afgesneden worden zegt de tuinier, anders schiet ze en zou de tweede sneê weg zijn. Voor deze vaklieden zou het bijna niet zijn aan te zien dat zooals hiereen geheel veld met malsche spinasie (een paar bunders)waarvan nog niets is afgesneden door schiet. 't Is daar echter landbouw en geen tuinbouw; zaadgewin is het doel. Ook andere tuinzaden worden hier gebouwd meestal tegen vooraf overeengekomen prijs voor een groothandelaarveelal voor de firma Sluis Groot, te Enkhuizen. Met het uit- en inspnien der haven bij Kolbornis men wederom aangevangen. Het vorige jaar werd dit eveneens gedaan: verzanding voor den havenmond denkt men hiermede zoo niet geheeltoch grootendeelste voorkomen. De uitslag der examens in boekhouden en handels-correspondentie voor de praktijk van wege de Vereeniging van leeraren in het boekhouden, op 10 11 en 12 Juni te Amsterdam gehouden is als als volgt: boekhouden, 57 candidaten geslaagd 25, namelijk de heeren P. H. Bergmeier C. Bijmolt Jr., A. van Gelder H. Godefroi, W HaaksmanG. HeemskerkJ. H. Heerding D. W. Hinse W. N. Klein, J. van Oeveren, A. PostJ. de PostJb. Posten mej. W. Westra Amsterdam G. J. van Amersfoort, Zaandijk A. van Beek Jr., Weesp, H. W. Groot, UtreehtJ. van Har wegen den BreemsSchiedam, S. Kaper Wzn., Wor- merveer, J. Kuijk Gzn., Zaandam E. H. Minjon Utrecht, H. Miskatte Utrecht, P. SoelsUtrecht, J. C. Sweers Jr., Weesp en mej. A. O. SchieneUp. Handels correspondentie: in de fransche taal, 1 candidaat, afgewezen in de engelsche taal, 1 candidaat, teruggetrok ken; in de hoogduitsche taal3 candidaten geslaagd D. Visser van Zaandijk 1 afgewezen en 1 teruggetrokken. Door het stedelijk muziekkorps zullen op zondag den 30des avonds te 7 uren in den Stads- houtde volgende stukken worden uitgevoerd 1. »La vie militaire" pas redoublé van J. Steenebru- gen 2. Ouverture zum Trauerspiel »Egmont" v. L. v. Beethoven 3. »Rosen aus dem Süden", Concert-Walzer v. Joh. Strauss 4. Fantaisie op motieven uit de opera »Carmen" v. G. Bizet5. »Die Trompeter des Kaisers", Characterstilck in Marschform (dit muziekstuk bedoelt het defileeren der keizerlijke lijfgarde in toon te brengen); 6. Ouverture de l'opéra »Le poéte et le paysan" v. Fr. v. Snppé7. »Le réveil du lion", caprice héroïque v. A. v. Kontsky8. a. »Ave verum corpus", Kirchen- bymne v. W. A. Mozart; b. >Föte dans les montagces", fantaisie caprice v. Ed. Kiesler9. »Dur und Moll", bouquet de mélodies" v. Ad. Schreiner 10. »Oranje- Nassau", triomfmarsch, uitgevoerd door de gezamenlijke Noordbrabantsche harmonie- en fanfaregezelschappen bij gelegenheid der prov. huldebetooging aan H.H. M.M. de Koninginnen, 18 Mei 1895 te Tilburg, v. Jos. Kessels. Vrijdag, den 28, had de hoofdcommissie voor den wedstrijd tusschen handwerkslieden van Alkmaar en om streken, allen, die aan het tot stand komen van den wedstrijd en de daarmede gepaard gaande tentoonstelling eenig deel hebben gehad uitgenoodigd, om bijeen te komen in de groote zaal van het lokaal Harmonie, ten einde getuige te zijn van het uitreiken der toege zegde bekroningen aan de door de jury daarvoor aan gewezen inzenders. De voorzitter der commissie, de heer H. J. de Groot, opende de vergadering met de volgende toespraak: Dames en heerendeelnemers aan den wedstrijd tus schen handwerkslieden uit Alkmaar en omliggende ge meenten inzenders voor de aan dien wedstrijd verbonden tentoonstelling en belangstellenden, ik heet u allen wel kom. Wij stellen het op prijs dat gij ook deze plech tigheid wilt bij wonen. Voordat ik, namens de hoofdcommissie, er toe overga, de medaljes en diploma's aan de bekroondtn uit te reiken, nog een enkel woord. Het heeft velen uwer verwonderd, dat niet vroeger de uitreiking waarvoor wij dezen avond bijeen zijn kon plaats hebben. Ên toch kon dit niet; gij zult mij dat toestemmen, wanneer ik u mededeel, dat al de medaljes nog geslagen moesten worden, de getuigschriften van de noodige inschriften worden voorzien en eindelijk al de medaljes gegraveerd. Doch waartoe langer bij het verleden stil te staan 1 Laat ons er hedenavond uitsluitend naar streven de feestelijke stemming, die het karakter van dezen avond moet zijnniet te bederven door te lang ons in het verleden te verdiepen. En toch een enkel woord is niet overbodig. De hoofdcommissie in de eerste plaats is overtuigd dat haar werk gebrekkig was en dat de regeling van dat werk gelukkiger had opgevat kunnen worden. Ik zal daarbij niet in herinnering brengen de bedenkingen, die enkelen van de deelnemers hadden tegen het werk van de hoofdcommissie en tegen dat der juryleden. Wij laten op het oogenblik in het midden in hoeverre klach ten en grieven recht van bestaan hadden hedenavond willen wij het feestelijk karakter van deze vergadering er niet mede verstoren. Eén wênsch moet mij evenwel van 't hart, n.l., wanneer over een niet te lang tijdperk gij andermaal opgeroepen wordt om uwe krachten met uw gereedschap met vakgenooten te beproevendat er dan ten minste één onzer leden in de te benoemen com missie zitting zal hebben, om in herinnering te brengen de zwakke punten, die onze organisatie heeft aangekleefd. En wanneer ik dan nog een tweeden wensch daarbij voegdan zij het dezedat gij in de toekomst even bereid zult worden gevonden om de eer van uw vak te handhaven als gij dat bij dezen wedstrijd zijt geweest. Het is zeker ook voor u eene groote voldoening, dat de commissie tot bevordering van wedstrijden tusschen handwerkslieden in Nederland zich zeer gunstig over uw werk heeft uitgelaten. En zij heeft recht van spreken omdat zij al de tentoonstellingen en wedstrijden in ons land hielp voorbereiden en bezocht heeft. Met de uitspraak van die zijde wensch ik u geluk. Wij zijn er dankbaar voor, dat onze zwakke pogingen geslaagd zijn en geslaagd boven verwachting. Aau den krachtigen steun van de alkmaarsche burgerij denken wij daarbij in de eerste plaats, temeer nu vrij van de ruime geldelijke toezegging van het gemeentebestuur van Alk maar en andere gemeenten geen gebruik behoeven te maken. Ook in dit opzicht mag dus de wedstrijd ge slaagd heeteu. Ik wensch uw geduld niet langer op de proef te stellen en waartoe ook Bij de opening zijn allen die tot den wedstrijd hebben medegewerkt genoemd en voor hunne bemoeiingen bedankt. Doch waar het gebleken is dat wij vooral ons succes te danken hebben aan de krachtige medewerking van Alkmaar's ingezetenen, daar noodig ik uwerkliedenuit met mij uit te roepen »Lang leve Alkmaar's burgerij." Aan ieder der tegenwoordig zijnde inzenders werd daarop de hem toegekende bekroning met een toepas selijk woord, overgereikt, van welke zeker niet gemak kelijke taak de voorzitter zich uitnemend kweet. Nu en dan werd eene pauze gehouden en vergastte de heer J. M. Otto met zijn korps de aanwezigen op eeu nummer muziek. Toen de medaljes der vorstinnen aan de beurt waren, klonken nederlandsche wijzen door de zaal. De bekroonde inzenders werden inmiddels op een glas bier onthaald. Yan de inzenders sprak eerst de heer Schwar- zer een woord van dank tot de hoofdcommissie, daarna de heer Th. Roep, van Schagen, die op uiterst waar- deerende wijze de commissieleden voor hun arbeid bedankte. De op vrijdagden 28als verloren aangegeven portefeuille met geldswaarden is terecht. Bij de politie alhier is van den eigenaar deze mededeeling in gekomen. De barometerstand alhier was 's morgens te 8 uur als volgtop den 28 759.6den 29 757.9. Aan de had- en zweminrichting alhier werden van den 22 tot en met den 28 genomen 88 baden door dames, 741 door heeren, 63 door weezen, 135 door onvermogenden totaal 1027. De drukste dagen waren 22 Juni met 225 en 28 Juni met 201 baden. De hoogste temperatuur van het water was den 22 69° F. en den 28 71° F. ONDERTROUWD. 27 Juni. Anthonie Cornelia Jan Verhoef!, wednr. van Etina Harmanna Margaretha de Cockte Scha gen, en Adelheide Sophie Marianne Mensonides, te Alkmaar. Willem Beruardus Joosten en Elsina Antonia Beukenkamp, wed. van Cornelis Jabroer. Cornelis de Jong en Dieuwertje Nierop. Jacobus Johannes Poll alhier en Geertje Bar- telds, te Beerta. 28 Juni. Arie Kleef, alhier, en HendrikaPeters, te Akersloot

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2