Poolsch Bloed, No. 77. Tweede blad. Zeven en IVegentigste Jaargang. 1895. ZONDAG Stremming van het verkeer, Stedelijk Museum te Alkmaar. Buitenland. FEUILLETON. 30 JUNI. KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN, NATALY VON ESCHSTRUTH. (MURANT. Prijs der gewone Advertenties: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, D nderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonn enentsprijs pei maanden voor Alkmaar f O,SObanco door het geheele rijk 1, De 3 nummers ƒ0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer3 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat het Waaigat, achter de droote Kerkdoor de slooping van het oude Huis van Bewaring van af heden tot nadere aan kondiging voor alle verkeer gesloten is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. AlkmaarDe Secretaris, 26 J-uni 1895. NUHOUT VAN DER VEEN. KAASMARKT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar herinneren dat hetvolgens artikel 39 der algemeene politie-verordening verboden is tnssehcn de op de Kaasmarkt geplaatste kaasstapels te loopen, en dat dit verbod niet toepasselijk is op de land- en kooplieden en hunne bedienden de ambtenaren en be dienden door het gemeentebestuur aangesteld en tot de kaasmarkt in betrekking staande en de beambten van justitie en politie. Zij voegen daarbij dat dit verbod voortaan streng zal worden gehandhaafd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MAOLAINE PONT. Alkmaar De Secretaris 27 Juni 1895. NUHOUT VAN DER VEEN. Bezichtiging tegen B.O ets. de persoon op Zondag SO Juni, 's namiddags van 13 uren. Kostelooze bezichtiging op Zondag 9 Juli 's namiddags van 13 uren, waarvoor toegangskaarten te verkrijgen zijn ter vergadering der Oommissie op Don derdag 4 Juli 1895, 's namiddags van 23 uren, ten stadshuize. Aan en voor kinderen beneden 13 jaren worden geene toegangskaarten afgegeven. Verder is het m u seu m te bezichtigen tegen betaling van 25 ets. de persoon op Maandag en Vrijdag van iedere week, van des namiddags 1—3 uren. te ALKMAAR. TEB6AUER1N6 o.p Woensdag den 3 Juli 1895des avonds ten half acht unr, ten Stadshuize. De Secretaris Mr. W. C. BOSMAN. BXüIiGIEi. De Kamer heeft den 27 de beraadslaging over de voorloopige maatregelen voor den Congo-staat ten einde gebracht, te midden van een geweldig tumult dat door de socialisten werd verwekt. Als protest tegen het onderdrukken van de besprekingen verlieten de soci alisten voor de stemming de zaal. Met 71 tegen 16 stemmen en 8 blanco werd het voor stel om de schuldvordering van de Browne de Tiège te voldoen, aangenomen. De, hypothecaire ieening van den Congo-spoorweg werd met 66 stemmen tegen 15 en 7 blanco goedgekeurd. DCITSCHLAll». Op een pinas van het pantserschip Kurfürst Friedrich Wilhelm, had bij Eriedrichfort, ge durende de oefeningen, eene ontploffing plaats door het te vroeg ontbranden van een projectiel. Vijf personen onder wie een adelborstwerden gedood en twee zwaar gewondeen officier en twee manschappen bekwamen lichte kwetsingen. Ten teeken van rouw vlagden de in de haven liggende oorlogsschepen halfstokook de ame- rikaansche. EXGEEAK». Lagerhuis. Den 27 zeide lord Salisbury, dat het oogenblik nog niet gekomen was om eene verklaring af te leggen over de staatkunde der regeering het eerste wat der regeering te doen staat, is het Parlement zoo spoedig mogelijk te ontbinden hij hoopte, dat de ont binding reeds op 8 of 9 Juli zou kunnen geschieden. De regeering zou trachten, de beslissing der kiezers te ver haasten, want deze alleen, zou hare staatkundige gedrags lijn afbakenen. Lord Rosebery drukte er zijne verbaziug over uit dat, terwijl de vorige regeering bereid was hare staatkunde aan het oordeel der kiezers te onderwerpen, de tegen woordige regeering niets wilde loslaten van hare staat kunde. Verder vroeg hij opheldering over het buiten gewone feit, dat lord Salisbury reeds den 25, vóórdat hij tot den handkus als president en minister van bui- tenlandsche zaken was toegelaten, aan den heer Campbell- Bannerman den minister van oorlog de zegels van zijn bureau had laten opvragen. Lord Salisbury zeide, dat de oppositie met haar vraag om een staatkundige verklaring moest wachten, totdat de regeering voltallig w'as. Vvat de kwestie met den heer Oampbell-Bannerman betreft, hij had hem alleen laten vragen, of het hem in het belang van den open baren dienst schikte de zegels eerder af te geven hij had volstrekt niet bedoeld, den heer Bannerman te be- leedigen. Lord Rosebery verklaarde genoegen te nemen met deze verontschuldiging. FRANKRIJK. Kamer. De zitting van den 26 was gewijd aan de bespreking van de nadere kredieten, door de regeering gevraagd voor Soedan en voor den veldtocht naar Monteil. De republikein Bozérian beoordeelde de uitgaven, door de regeering zonder de goedkeuring van het parlement gedaan en diende een motie in, waarbij verklaard werd. dat de ministers civiel verantwoordelijk zijn. Deze motie werd met 309 tegen 154 stemmen aangenomen. Den 27 werd de beraadslaging over de kredieten voor de veldtocht naar Monteil voortgezet. De heer Delcassé DOOR 51) ZEVENTIENDE HOOFDSTUK. Hé stop! Procznablaas eens even uit!" De geroepene bleef op het smalle trotoir stilstaan en wendde het hoofd om. Dwars over het zonnige marktplein rinkelden sporen vorst Heller Hüniagen naderde met een stormpas, hief met zijn bekende ongegeneerdheid de hand op en wuifde met een vervaarlijk grooten ruiker viooltjes en den witten handschoen dien hij nog niet aangetrokken had. Zijn gansche gelaat ieekende opgeruimdheid de paletot met de breede kraag van bont was nog niet toegeknoopt en fladderde hem om de slanke leden en de sabeldie voor het oogenblik sleepte kletterde en danste met ver bazende dartelheid naast de verlakte laarzen van zijn meester er lag buitengewoon veel actie in het gansche wezen van den jongen officier. Proczna groette hem met waarlijk neerbuigende goedheid en Donatus opende reeds op een afstand van twintig pas het gesprek. »Heden zul je me niet ontsnappen 1 en al heb ik ook een leelijk vermoeden omtrent de plaats waar je heen wilttoch ben ik verradelijk genoeg om me zeiven voor enkele oogenblikken op nw baan der overwinning neer te leggenG'morgen mijn waardeDonatus wipte luchtig over de diepe goot en stak daarop Proczna de hand toe. Alles blonk en straalde en lachte aan hem. Je dienaar, doorluchtigheid Je ziet, dat ik op uw aanblik als aan den grond .genageld sta en dan spreek je nog van ontsnappen »Dat slaat op gisteravond Geheel en al op gisteravond! Laat maar een nieuwen rug in nw rok zetten Je hebt dien zoo voortdurend aan mijn blikken blootgesteld, dat ik hem halfsleetsch gekeken heb 1" ïDat verwijt is hard! Weet je dan niet, dat ik aan tafel een glas champagne tot den laatsten droppel op uw gezondheid geledigd heb?" Ja ja dat was heel aardig van je ProczEa, en ik heb t ook eerlijk nagedaan Maar zulk eon omgang op een afstand kunnen ze gerust van me present kqjgen 1 Ik brandde van verlangen om eens onder vier oogen met je te prateD hoe dikwijls ik echter op je afzeilde 't was of de duivel er mee speelde.ik kon je maar niet voldoende naderen Een bijna schalko lach speelde om Janeck's lippen, en toch zag hij er ten hoogste verrast uit. Wat je zegt! en daarvan heb ik in mijn verstrooid heid zelfs geen flauw vermoeden gehad Hoe dubbel gelukkig, dat we elkaar heden des te vroeger op den dag aantreffen... 't is zeker een gewichtige of veel haast ver- eischende mededeeling, die je me te doen hebt!!" Donatus trok den bovenlip op en zwaaide even met den ruiker viooltjes rond. »Dat spreekt vanzelfBeide riep bij lachend uit. »Als ik geen verbazend sterke zenuwen had zou ik er zeker niet van hebben kunnen slapen Hij trad nog een schrede nader pakte Janeck bij een der knoopen van zijn langen mantel en plukte er zoo hard aan alsof hij ze tot een aandenken aan den »onsterfe- lijke wilde afdraaien. Daarbij keek hij Proczna met een trouwhartigen blik in de oogen. »De zaak is namelijk weer een rozedoorn Proczna je weet nog weleen van die soortwaarover je me indertijd zooveel moois voorgepraat hebt. sRozedoorn? o ja juist, ik herinner 't me »Wel, je hebt verstand van die dingen, mijn waarde!" Donatns draaide nog altoos aan den knoop die er reeds onder begon te znchten en moest me eens nw meening daaromtrent zeggen Hoe vondt ge 't weldat ik gister- oud-minister van koloniën, verdedigde de organisatie van dien tocht. Verscheidene afgevaardigden verweten Del cassé, dat bij voor dat doel sommen had gebruikt, die voor Oubanghi waren toegestaan. De minister van koloniën Chautemps verlangde, dat men de kredieten zou aannemen, want men moest zijn handteekening gestand doen iudien de kredieten werden verworpen, zou de regeering een nieuwe aanvraag om kredieten moeten indienen. Een motie om de kredieten uit te stellen werd met 436 tegen 89 stemmen aangenomen. Een voorstel tot het houden van een enquête werd door Chautemps be streden en met 347 tegen 195 stemmen verworpen. Ten slotte werd een motie van vertrouwen aangenomen met 322 tegen 3 stemmen. SPANJE. In den ministerraad werd voorlezing gedaan van de telegrammen van maarschalk Martinez Campos, waarbij hij o. a. aankondigde, dat hij nog 14000 man noodig zon hebben, ,om den veldtocht op Cuba met kracht door te zetten na het regenseizoen. Inkomsten-belasting voor in Engeland geves tigde agenten van Imitenlandschc huizen. Het komt der Nederlandsche kamer van koophandel te Londen noodig voor de aandacht van hen die een gere- gelden afzet hunner producten in Groot-Britannië vinden te vestigen op eene beslissing van het Britsche Hof van Appèl in November j.l. genomen. Tenzij deze beslissing in hooger beroep door het Hoogerhnis gewijzigd wordt maakt de wet op de inkomsten-belasting agenten van buitenlandsche huizen hier te lande verantwoordelijk voor de winstdie hnnne principalen door de britsche amb tenaren geacht worden in Groot-Britannië gemaakt te hebben en kunnen de agenten gedwongen wordendie belasting nit eigen middelen te botalen al zijn zij ook niet in staat die terug te verkrijgen. Deze beslissing werd nitgelokt door een proces van de londensche firma Grainger Son tegen den inspecteur vau belastingen. De regeering sloeg de firma L. Roederer, te Reimsin den naam van hnnne agenten in Londen de heeren Grainger Son aan voor een bedrag, berekend op vermoedelijke winsten verkregen op champagne, door tnsschenkorost dier agenten aan britscho afnemers ver kocht. De firma Roederer weigerde zich aan de britsche jurisdictie te onderwerpen maar de heeren Grainger ver* zetteD zich tegen den aanslag die echter eerst door de Commissie voor de inkomsten-belasting daarna door het Gerechtshof, en eindelijk door het Hof van Appèl be vestigd werd. Er is eene s> Foreign Agents' Defence Association" ge vormd die haar best doetde noodige gelden te ver zamelen om de quaestie voor het Hoogerhnis te brengen, waar naar men hoopt de beslissing gewijzigd zal wor den. Mocht dit het geval zijndan zal de Kamer daar van te zijner tijd mededeeling doen. Intusschen behoeit bet nauwelijks vermeld te worden, dat de beslissing niet alleen den wijnhandelmaar ook alle andere takken van handel treft. avond zoo brutaalweg naar mevrouw Gower ging en haar de hand kuste kranig, niet waar Haha! nog nooit heb ik zulke grappige gezichten gezien als op dat oogen blik Mevrouw Gower is bepaald een knappe vrouw, ze ziet er heel aardig uitzoodat men niet eens de onaan gename bijgedachte krijgt»Die handkus smaakt naar vreemde vingers Op zich zelf genomen stak er dus mets heldhaftigs in maar wat het geval netelig maakte, was het verbod door hare Excellentie Gartner uitgevaar digd »dat iedereen mevrouw Gower links moest laten liggen tot dusver heb ik met de wolven meegehuild, omdat 't het gemakkelijkst was altijd maar na te dribl beien waarheen de belhamel voorging doch gisteren werd ik opeens zelfstandig kolossaal zelfstandigik deed de wereld verstomd staan en volgde mijn eigen weg, Nn, wat zeg je daarvan?" Janeck reciteerde opgewonden »Klapt in de handen, waarde vrienden ik heb mijn rol goed gespeeld 1" Kostelijk!. dat heeft Devriendt of Shakespeare eens gezegd of een ander groot tooneelspeler ja ik weet 't wel Verbeeldt je Proczna daar heb ik me voor me vrouw Gower allerlei loftuitingen afgestoken over de heerlijke voordracht van de 'Wagner-aria', en bij nader inzien was t een ballade van Löwe die zij geaccompag neerd had. ha ha ha ik was er danig ingeloopen 1 Goddank heeft niemand t gehoord en mevrouw Gower nam 't niet kwalijk, een allerliefst vrouwtje Proczna sloeg de handen ineen. »0 gij ongeluksvogel! we hadden het programma op het laatste oogenblik gewij zigd Dat ook niemand vooraf de misvatting ophelderde!" Donatns draaide hoogst vergenoegd aan zijn blonden sierlijk gekrulden knevel. »Wel heb ik er vooraf naar gevraagd maar, lieve hemel 't schijnt dat Bicky al even muzikaal is als ik en zie je amicedaarover heb ik verduiveld veel pret gehad want 't is een machtig ple zierig gevoeliemand te ontmoeten die ook een paar zwakke zijden heeftIk wees haar natuurlijk terecht, toon is later weer bij haar kwam en deed zeer geloof waardig voorkomen dat de dwaling mij nog te rechter tijd te binnen was geschoten. ha ha Je hadt die

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 5