P. BRANDS^ Advertentièn. RITSEYOORT A 33. De Groothertogin van Saksen-Weimar heeft aan den burgemeester van Tilburg, den heer J. F. Jansen, die na afloop van het feest op 18 Mei jl. de verslagen dier festiviteiten had opgezonden aan H. K. H., voor die oplettendheid Haar dank betuigd in de volgende be woordingen Zij bewijst, dat men mij in Tilburg nog in herinne ring blijft houden, ofschoon een reeks van jaren verstre ken zijn, sedert ik daar met Hare Majesteit de Koningin mijne moeder, en ook dikwerf alleen, bij Zijne Majesteit Koning Willem den Tweede, toenmalig Prins van Oranje, vertoefde. In den nacht voor het betrekken van het nieuwe Pa leis, dat mijn koninklijke vader destijds liet bouwen, en later tot een school werd opgericht, nam 's Konings ziekte, welke hem het leven kostte, een aanvang. Toen ik mij onmiddellijk na den dood van mijn vader op reis naar Tilburg had begeven, nam ik met wijlen mijn moeder intrek in de woning van den katholieken eersfen priester aldaar, gelegen tegenover het sterfhuis. Al dusdanige herinneringen uit mijn vroegste en latere jeugd zijn mij onvergetelijk. Met veel belangstelling heb ik kennis genomen van bovengenoemde verslagen en uit de samenstelling van het feestprogramma voor den heuchlijken dag kunnen opmaken, hoezee? mijn geliefd Tilburg in de laatste 40 a 50 jaren heeft ontwikkeld. Ik betuig umijnheer de burgemeester, mijn hartelij- ken dank voor uw attentie en verzoek n, met mijn beste wenschen voor den voorspoed en den vooruitgang van Tilburgook de verzekering mijner hoogachting aan te nemen." In de den 24 te Roermond gehouden vergadering van den gemeenteraad was o.a. ingekomen een schrijven van den wethouder Janssen, inhoudende, dat hij persoon lijk een brief had gericht aan de Koningin-Regentes, waarin hij aan H. M. op gepaste en eerbiedige wijze kennis had gegeven van de groote teleurstelling die Roermond had ondervonden door het niet-bezoeken dier stad door HH. MM. tijdens haar verblijf in Limburg, benevens het ant woord hierop ontvangen van H. M. De heer De Ranitz schreef nl. namens de Koningin-Regentes »Het deed Hare Majesteit leed, dat een bezoek aan de stad Roermond voor ditmaal moest achterwege blijven. »Omstandigheden echter geheel afgescheiden van de gevoelenswelke Hare Majesteiten aan het bestuur en aan de bevolking van Roermond toedragen, gaven daartoe aanleiding." Ook werd medegedeeld het vroeger vermelde antwoord van den Commissaris der Koningin in Limburg. De heer Miehiels deed hierna opmerken dat uit dit antwoord van den Commissaris gebleken was dat deze zich niet verplicht achtte de reden op te geven, waarom hij aan H. M. het voorgenomen bezoek aan Roermond ontried. Er bleef dus voor den Raad niets anders over dan zich tot de regeering te wenden, want de verdenking, die thans op Roermond rustte, mocht niet blijven bestaan. De Commissaris der Koningin was een regeeringsambte- naar en de regeering was verantwoordelijk voor de daden harer ambtenaren. Mitsdien stelde hij voor, dat de Raad zich zou wenden tot de Hooge Regeering, ten einde langs dien weg te mogen vernemen, waarom Roermond op deze wijze is behandeld. Dit voorstel zal in de eerstvolgende vergadoring wor den behandeld. iHelkonderzock. Door het Lactologisch Laboratorium te Kampen is thans de 10e eendaagsche cursus in het practisch Melk- onderzoek uitgeschreven en wel ditmaal te Amsterdam. Het uitgebreid programma wordt op aanvrage door deze inrichting franco toegezonden. Nu zulk een cursus in de hoofdstad wordt gegevenzal voorzeker menigeen daarin tot een bezoek aanleiding nemen. De cursus is ingericht zoowel voor directeuren van zuivelfabrieken en melkinrichtingen als voor landbouwers bakkers melk- slijters en fabriekspersoneel. De aanmeldingen sluiten den 5 Juli. oogen eens moeten zien Xenia zou die fopperij na tuurlijk terstond doorzien en mij den volgenden dag een verhandeling over klassieke en moderne muziek toege zonden hebben maar Bicky's argelooze ziel denkt niet aan dergelijke streken zij geloofde alles, vouwde in ware aanbidding de kleine handjes en zei met het aller liefste onschuldigste gezichtje van de wereld Ik zal nog bang voor je worden, Donatus je bent me waarlijk al te knap De jonge vorst sloeg dubbel van 't lachen. Is dat niet een onbetaalbare grap, Proczna 1 Daarvoor zal ze ook ter belooning dit groene voer krijgen ik ben juist op weg naar villa Floriana 1" »Ei zoowilt ge den rozedoorn met viooltjes om winden »Alle donders, ja, rozedoorn Heel goed, dat ge me daar aan herinnert, Proczna 1" Heller Hüningen zette zich in postuur, draaide op uitdagende wijze aan zijn snorren en trok een gezicht, dat, de schalke oogen uitgezonderd, er bepaald krijgshaftig uitzag. »Een vraag aan het nood lot Als een jonge dame tot een jongen cavalier zegt »gij zijt een bange wezel, een lafaard, ik zal u al mijn leven haten en hoogstens nog polka met u dansen en uw paarden geitebokken vinden en u zeiven zoo leelijk als een menscheneter en »Houd op, bedwing uw toorn »Is dat dan een rozedoorn, Proczna »'t Is God geklaagd, nog wel met een weêrhaak »En is zulk een stekelige geestkracht tegenwoordig in den smaak te Parijs »Dat zal waar wezen Nog meer en vogue dan rood haar en jabots!" Dank je, Proczna Gij spreekt het groote woord met kalmte uit, mogen alle Muzen het u vergelden au revoir en eer Janeck weer recht tot bezinning was gekomen, had de jonge vorst hem krachtig en hartelijk de hand geschud, salueerend naar de muts gegrepen en onder het gekletter van zijn sabel rechtsomkeerd gemaakL Als een echo klonk zijn vroolijk gelach nog eens na, toen hij zich na eenige schreden omdraaide, om met den rui ker een overmoedigen groet toe te wuiven. Wordt vervolgd.) Bij kon. besluit van den 25 is benoemd tot bur gemeester van Andijk de heer P. Kooijman Rzn. Bij de aanbesteding door Delfland van het verzwa ren der zeewering en kleibedekking onder Monster was laagste inschrijver de heer A. Prins te Sliedrecht voor 235.000. Dr. A. Kuyper heeft de op hem uitgebrachte be noeming tot bestuurslid van den Ned. Journalistenkring aangenomen. Aangenomen het beroep naar de evang. luth. ge meente te 's-Gravenhage door ds. J. O. Böhringer te Maastricht. De heer mr. J. A. N. Travaglino, lid der Tweede Kamer, is door den Paus benoemd tot ridder in de orde van den H. Gregorius den Groote. Den 26 is te Stockholm onderteekend eene nieuwe overeenkomst tusschen Nederland en Zweden, tot weder- zijdsche uitlevering van misdadigers. Wijlen de heer C. M. Hnguenin den 1 Mei 11. overleden te Hilversum, vroeger woonachtig te Franeker, heeft aan de diakonie der herv. gemeente te Franeker een logaat van 20000 vermaakt. Het renpaard «Krylaty", eigendom van den heer Johs. de Mol te 's-Gravenhage, is plotseling te Groningen overleden. De Commissaris der Koningin in Noordholland heeft benoemd tot zetter voor 's Rijks directe belastingen te Assendelft de heer C. IJsbrandzoon Kleijn te Berkhout de heer Klaas Swaagte Ilpendam de heer Jacob Lof; te Koog a. d. Zaan de heer Jan de Jager; te Westwoud de heer C. Neefjes en te W o g n u m de heer J. Commandeur Pz. Den 28, des morgens omstreeks 6 uren, is de sluis- knecht te Nieuwersluis bij het waterscheppen in het kanaal gevallen en verdronken. Den 28 des morgons te half tien, is te Schiedam brand uitgebroken in de stoom-meelfabriek »De Neder landen", die in korten tijd uitgebrand is. Den 26 is te Harderwijk de waterleiding feestelijk geopend. Te Middelburg wordt eeu proef genomen met den muntgasmeter, het toestel dat gas levert zoodra men er een bepaald muntstuk in werpt. Een 25tal ingezetenen, wier woning hoogstens eene huurwaarde van f 100 mag hebben volgens de grondbelasting, ontvangen niet alleen kosteloos de binnenleiding, maar bovendien eene nette gaslamp met brander, glas en kap of ballon, alsmede een flink gaskomfoor, met daarbij beboorende gutta-percha slang, op welk komfoor niet alleen water en aardappelen, maar ook een stukje vleesch gebraden, visch gebakken en de strijkijzers heet gemaakt kunnen worden. Bij kon. besluit van den 25 is de heer mr. E. N. Ra- husen opnieuw benoemd tot voorzitter van het college voor de Zeevisscherijen Amsterdam. De gemeenteraad heeft den 26 het voorstel van burg. en weth. aangenomen tot het ver- koopen van een terrein, gelegen aan de noordzijde van de ontworpen Raadhuisstraattusschen Singel en Spui straat, aan het Rijk tot oprichting van een hulpkantoor voor het Rijkspostkantoor. De Koloniale Bank kan over 1894 geen dividend uit- keeren de toestand der Bank wordt beheerscht door de suikerprijzen en zoolang deze gedrukt blijven, bestaat er weinig uitzicht op winst. Den 9 Augustus wordt aanbesteed de bouw van een post- en telegraafkantoor, met hetgeen daarbij behoort, geraamd op 868.840. Ter vervulling van de vacatureontstaan door het eervol ontslag verleend aan den heer mr. J. P. Moltzer, voor de betrekking van gewoon hoogleeraar in het bur gerlijk recht en de burgerlijke rechtsvordering aan de Universiteit alhier wordt aanbevolen de heer mr. J. F. Houwinglid der arrondissements-rechtbank alhier. Heerliugowaard. In concurrentie met eeDe amsterdamsche firma werd onlangs den heer J, Met al hier de levering opgedragen van eeu rijtuig voor 's Rijks brievenvervoer te den Helder. Deze week is bedoeld rijtuig, uitmuntende door soliede bewerkingvoor haar doel afgeleverd. De steeds druk bezochte kermis in »de Zwaan" is als gewoonlijk zonder stoornissen afgeloopen. De heer Bus- nac alleen heeft onder de aangeboden heerlijkheden der kermis zeker wel het minst geldelijk voordeel gehad. Formerend. Den 27, des nachts, is ingebroken in de woning van den heer van Thiel, hoofd der school met uitgebreid leerplan, wegens vacancie voor een paar dagen op reis gegaan. De dief of dieven hebben alles door elkaar gehaald. Texel. Den 27 werd door de rederijkerskamer »Door inspanning uitspanning" te De Cocksdorp eene tooneelvoorstelling gegeven. Opgevoerd werden: Doc tor Klaus" blijspel in 5 bedrijven, »Het Testament" of >de list der liefde," blijspel in een bedrijf en »Daar is Mijnheer," blijspel, mede in 1 bedrijf. Met de meeste belangstelling werd het spel gevolgd, terwijl een opge wekt bal den avond besloot. Wormier veer. De gemeenteraad heeft den 27 den heer J. Prinsen op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als secretaris der gemeente en hem een etui met een stel zilveren lepels en vorken aangeboden. Met al- gemeene stemmen is tot secretaris benoemd de heer R. Rosema, gewezen secretaris te Charlois. Zandvoort. De gemeenteraad heeft den 27 aan mej. G. PaapVriens eervol ontslag verleend als gemeente-vroedvrouw, met ingang van 1 Juli, en aan den heer Th. van Dantrig als onderwijzer, met ingang van 1 Augustus. Watermeters. In het Jnninummer van De Natuur komt een be langrijk schrijven voor van den heer Jos. Steijns direc teur der Rijks hoogere burgerschool te Venloover de onjuiste aanwijzing van een vleugelwatermeterten nadeele der verbruikers", waarvan wij de hoofdzaak hier mededeelen Meermalenzegt de schrijverstond ik verbaasd over de groote hoeveelheid waterdie jaarlijks in onze school werd verbruiktzoodat ik eindelijkin December 1894, het besluit nam de leiding te sluiten en een onderzoek in te stellen. Na mij overtuigd te hebben dat de meter goed en de aangegeven hoeveelheid water volgens den meter toch steeds veel grooter was dan de afgetapte hoeveelheid bleef niets anders over dan de veronderstelling van een Iele in de leiding. Er werd geconstateerd dat er geen lek waar ook aanwezig was. Desniettegenstaande werd er een waterverlies van 100 liter per uur geconstateerd. Tot meer zekerheid liet ik den fitter komen die een nog grooter verlies constateerdezonder dit te kunnen verklaren. Daar de directeur der waterleiding geen po ging deed om eenige opheldering te geven maar alleen van een aanwezig lek sprak, dat m. i. niet bestond of bestaan kon besloot ik een eigen onderzoek in te stellen om de oorzaak van het groote waterverlies op te sporen. Het resultaat van dit onderzoek laat ik hier volgen. De druk der leiding is niet constanthetgeen een na tuurlijk gevolg is van het aanhoudend openen en sluiten van kranen door waterverbruikers. Ook bestaan er nog andere oorzaken. Het is echter voor bet onderzoek vol doende te constateerendat het verschil tusschen hoog- sten en laagsten druk 0.6 atmosfeer was. Een in de leiding geplaatste manometer wees gemiddeld vier maal den minimum en vier maal den maximum stand aan per minuut. Op elke verdieping van bet hoofdgebouw bevindt zich in de leiding een brandkraan. Op den zolder was boven deze brandkraan een van boven gesloten cilindrische buis geplaatst van 5 c.M. doorsnede en 80 c.M. lengte. (Waartoe Deze buis trok al spoedig mijn aandacht. Daar de brandkraan alleen een afvoerbuis afsluitmoest de buis gedeeltelijk met lucht gevuld zijn en als een gesloten manometer werken. Bij een druk van 2 atmosferen was er een kolom water in van 40 c.M. hoogte. Stijgt de druk echter tot 2.6 c.M., dan stijgt deze kolom ongeveer 9 c.M,; er is dus een toevoer van ongeveer 170 kub. c.M. water. Deze toevoer wordt door den meter aangegeven, al kan men dit ook niet onmiddellijk op den meter aflezen daar de verplaatsing van den wijzer te gering is, om te kun nen worden waargenomen. Wanneer de druk 0.6 atm. daalt, trekt het water zich, natuurlijk terug, zonder echter eenigen invloed op den meter te oefenenmaar bij stijging van den druk zal de meter wederom in beweging worden gebracht. Deze aanvoer van water had volgens mijn waarne ming ongeveer 4 keer per minuut plaatszoodat er dus in 1 minuut 4X 170 kub. c.M. 680 c.M. werd door gevoerd d. i. per uur ruim 40 liter. Deze hoeveelheid kwam in het oog loopend overeen met het waterverlies, dat de meter aanwees. De meter wijst dus een verbruik van 40 liter per uur aan ofschoon geen water verbruikt is. Onnoodig het aanzienlijke verlies voor een jaar aan te wijzen. Ten slotte liet ik de cilindrische buis boven de brand kraan afnemen en de leiding onmiddellijk boven de brand kraan sluiten, en er iverd geen verlies meer geconstateerd Hierbij zij nog opgemerktdat deze manometrische werking aan elk »dood punt" in de leiding kan ontstaan, en ook op andere puntenindien menna de leiding afgetapt te hebben bij opening van de hoofdkraan niet alle kranen openzet totdat het water doorstroomt. Men zal daarom goed doende uiteinden van alle doode punten van een kraan te voorzienom de lucht te laten ontsnappen. Aan andere doode puntendie ik in de leiding vond, was het dan ook toe te schrijven dat ik op een gegeven oogenblik een verlies van 200 liter per uur consta teerde. Voorzeker geen onbelangrijk voordeel voor den leveranciermaar tevens geen gering nadeel voor den verbruiker Nadat bovenstaande verandering was aangebracht, nam ik dagelijks de verbruikte hoeveelheid water waar. Deze hoeveelheid bleef van toen af (5 Febr.) constant en was ongeveer 63 pet. minder dan vroeger. Plotseling noteerde de meter op 6 April weder een tienmaal grooter gebruik. Ik vernam dat de leiding van de straatzijde was af gesloten geweest, en veronderstelde daarom, dat er weder lucht in de buizen moest aanwezig zijn. Bij onderzoek constateerde ik een verlies van 200 liter per uur. De zaak was Ruidelijk. In het gebouw had men water getapt totdat de kranen geen water meer gaven daar de leiding afgesloten was. De leiding was binnen het gebouw gedeeltelijk leeg- geloopen en met lucht gevuld. Zoodra de leiding van de straatzijde weder geopend werdbegon dezelfde mano metrische werking van vroeger. Nadat alle kranen waren opengesteld en de lucht uit de leiding verwijderd was was het verbruik weder tot '/io gereduceerd. Het is soms niet voldoendede kranen open te stellen totdat zij water gevenzij moeten soms iets langer openstaan. Wil men zich op een gemakkelijke wijze overtuigon of er nog werking in de leiding isdan legt men het oor tegen een der hoofdhuizen en luistert nauwkeurig. Indien het volkomen stil is, is geen werking aanwezig; hoort men echter bij korte tusschenpoozen een klotsend en tikkend geluiddan kan men zeker zijndat er werking is, en de meter verbruik zal aanwijzen, zonder dat er eenig water verbruikt wordt. Wie te vorderen heeft van schuldig is aan of borgtochten bezit, geteekend door JAN WILLEM HOLTERMANden 9 Juni 1895 te St. Maartensbrug overleden wordt ver zocht opgaaf of betaling te doen ten kantore van Notaris VAN DER VEEN, te Schoorldam vóór den 15 Juli 1895. Per Prima gerookt Vleesch Fijne gekookte Ham Saucisse de Boulogne Boter hammenworst Tongenworst Haagsche Leverworst 5 ons. 1.20 I.OO l.OO O. ft» 0.50 0.40 o CD P

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 6