Poolscli Bloed, No. ?9. Zeven en Megentigste Jaargang. 1895. V R IJ I) A Ct 5 J U LI. Buitenland. FEUILLETON. Nederland. NATALY VON ESCHSTRUTH. 4LKMMRSC Deze Courant wordt Dl#sd»g., Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer: 3. Prj|g der gewone Advertentlën: Per regel j 0,13. Grooto letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS TER ZOON. EStJ-BLAWIL Koningin Victoria heeft den afge treden minister Rosebery de schotsche orde van den Distel verleend. Den 29 werd te Walthamstow in Essex een Gjarig meisje door hare ouders uitgezonden tot het balen van bier in de nabij zijnde herberg. Daar zij niet terugkeerde, ging de vader naar de herberg, waar het meisje, volgens het zeggen van den kastelein, geweest was. Nergens kon echter een spoor van het kind gevonden worden den geheelen nacht door zochten de ouders te vergeefs. Even vruchteloos bleef eene nauwkeurige doorzoeking van den omtrek door de politie. Den 30 des avonds liet de tuinman van een bij de pastorie behoorend stuk land den vader roepen, die dezen het door hem onder bladeren gevonden lijk van zijn dochtertje toonde. Uit de met bloed bevlekte en gescheurde kleederen viel op te maken, dat hot kind op schrikkelijke wijze mishandeld en ge worgd was om hare angstkreten te smoren. Blijkbaar was het kind derwaarts gelokt. Men heeft nog geen spoor van den dader kunnen ontdekken. Lagerhuis. Den 2 zeide minister Balfour dat hij hoopte, dat al de verschillende voorschotten op de begroo ting, welke de regeeriDg uoodig heeft om gedurende de algemeene verkiezingen de zaken voort te zetten den 6 afgeloopen waren in de beide Huizen. In dat ge val zal het Parlement den 6 verdaagd en den 8 out- bonden worden. Bovendien hoopte hij nog vóór dien tijd te zien aangenomen het ontwerp tot aanbouw van nieuwe schepen, het ui tie verings-wetsontwerp en het ont werp tot wijziging der wet op fabrieken en werkplaatsen. De voorschotten op de begrooting werden aangenomen. Chamberlain zoide dat de regeering, sedert zij aan hot bewind was gekomen, de meening omtrent de onvoldoend heid van de reserve-ammunitie bevestigd had gezien, en dat er maatregelen zouden worden genomen, om daarin terstond te voorzien. Het ontwerp betredende den aanbouw van nieuwe schepen werd bij derde lezing aangenomen. Den 3 werd het wetsontwerp betreffende do onteige ning voor de eerste maal gelezen en dat tot aanvulling van de wet op fabrieken en werkplaatsen bij derde lezing aangenomen. FRAAKRI JK. Den 1 heeft in de Rochechouartstraat te Parijs een ernstige brand gewoed. Het gebouwwaar de brand ontstond, was de fabriek van militaire uitrustingen, van oudsher bekend als Maison Godillot hoewel de vennootschap thans anders heetis deze naam blijven leven en de schoenen der infanteristen worden nog altijd godillots genoemd. In dit grootendeels van hout opgetrokken gebouw brak omstreeks één uur des namiddags een brand uit, die zich met verbazende snelheid uitbreidde. Het duurde 20 minuten, voordat de eerste spuiten kwamen; toen stonden reeds vier belendende perceelen in lichtelaaie en tot overmaat van ramp ontbrak het noodige water terwijl een krachtige wind woei. Tegen vier uren, toen veertien gebouwen in brand 3tonden, ging het blusschingswerk geregeld voort; in drie straten te gelijk was de brandweerversterkt door soldaten en politie, aan het werk. Met levensgevaar werden eenige menschen uit de brandende perceelen ge red en telkens ging er uit het publiek een gejuich op, als men een brandweerman met zijn levenden last te midden van rook en vlammen óver de daken zag klauteren of pijlsnel langs een touw naar beneden glijden. Twee kinderen zijn echter in de vlammen omgekomen. Om 5 uur meende men het vuur meester te zijn er bleven eenige stoomspuiten achter, om de rookende puin- hoopen nat te houden en men begon van de schrik te bekomen toen tegen halftien de vlammen opnieuw uit sloegen. Weder rukte de brandweer met al haar mate riaal aan maar eerst om 12 uur was zij het vuur voor goed meester. Door dezen brand zijn 40 gezinnen zonder dak en 2000 werklieden zonder werk. De minister Leygues heeft dadelijk 2000 fr. en de gemeenteraad 1000 fr. beschik baar gesteld om in den eersten nood te voorzien. De fabriek was verzekerd voor 2.840.000 fr., waarvan 2.000.000 fr. voor de koopwaren. De schade wordt op 7 8 miljoen fr. geschat. Kamer. Den 1 is de beraadslaging over het wets ontwerp tot regeling van de draukenbelasting voortgezet en een tegenvoorstel van den socialist Vaillant, strekkende om de rechten op de druiven-, appel- en perrewijn, thee en koffie af te schaffen en te vervangen door een alcohol monopolie verworpen met 342 tegen 193 stemmen. Vervolgens deelde de voorzitter mede dat de aanvraag om machtiging tot het gerechtelijk vervolgen van* den socialist Calvinhac, wegens knoeierijen bij zijne verkiezing ■te Toulouse, was ingetrokken. Op eene vraag van den heer Viviani, waarom dit geschied was werd door den minister-president geantwoordomdat met het oog op het aanstaand uiteengaan der Kamer de tijd voor de behandeling dezer zaak zou ontbreken. De heer Viviani ontkende, dat dit do reden was. De regeering was bang geworden voor ougewensehte ..panharingen omtrent d? ministers of hunne vrienden zij wilde den oud-minister Constans voor schande bewaren. De regeering redde zich door de vlucht Dat is hare gewoonte 1 riep de soci alist Jaurès. Met 291 tegen 179 stemmen werd eene motie ter verdaging der behandeling aangenomen. Den 2 werd de behandeling van eerstgenoemd wets ontwerp voortgezet. Aan de orde was een amendement van Vallé, luidende: «Alle thans geheven wordende rechten op wijnen, ciders enz. worden afgeschaft en vervangen door 1°. een ver hooging van het recht op den alcohol2°. enz." Dit amendement word door Ribot namens de regeering en de begrootingscommissie bestreden. Twee van de drie paragrafen van het amendement werden echter aange nomen. Minister Ribot zeide daarop, dat de Kamer thans nog te beslissen had over het voorgestelde monopolie van de DOOR 53) Janeck maakte met het hoofd een Beweging, die even goed »ja" als «neen" kon beteekenen doch Leonie ver volgde haastig: Welnu dan, bemint hij de prinses nog altijd «Wie Anna Regina tot het steunpunt zijns levens heeft gemaakt, zal die liefde nooit verzaken «Zonderlinge droomer, ofschoon Hare angstvallige Hoog heid hem om zoo te zeggen op «ijskussen'' onthaald heeftGij weet, dat ik de gansche zaak in handen ge nomen had 1" «Natuurlijk 1 Branca heeft mij tot u verwezen, hij vertelt niet gaarne bijzonderheden hij schildert slechts met breede trekken het aanbrengen van de karakter! seerende tinten en lichteffecten heeft hij overgelaten aan uw bekwaam, doortastend en bekoorlijk handje 1" «Vleier 1 Maar heeft hij u niet ten minste de inlei dende gebeurtenissen nauwkeuriger verteld Anna Regina beweert natuurlijk dat zij den mooien markies enkel in meisjesachtige dweeperij nu en dan eenige voor keur geschonken en misschien meer malen dan noodig den cotillon met hem gedanst heeftZooals van zelf spreekt een buitenkansje voor de babbelkousen harer vader stad, waar men dan ook de kleine prinses reeds formeel met den gezantschapsraad had doen trouwen Weet gij soms van Carlos, of het werkelijk nooit tot een heimelijke bekentenis tusschen hen beiden gekomen is Leonie's oogen fonkelden en de zachte met tal van ringen prijkende vingers die zich vaster om Janeck's rechterband sloten geleken een paar scherpe klauwen die roofzuchtig naar eeD prooi werden uitgestrekt. «Maar, Excellentie, vergeet toch vooral niet, dat we met het platonische Duitschland ais «plaats der hande ling" te doen hebben De arme Carlos smachtte als de denneboom naac zijn ver verwijderden palm blikjes over en weer ziedaar allesAnna Regina duldde zelfs niet dat hij haar met een vingertop aanraakteen Branca was genoeg dweperom in zijn hart de beeltenis eener heilige te bewaren, die de trekken van Anna Regina had Mevrouw von Gartner haalde half teleurgesteld half spotachtig de schouders op. «Welk een witte raaf onder al zijn koolzwarte kameraden Gewoonlijk offeren de aan bidders op een ander altaar en eerlijk gezegd ik houd meer van de vlammen die branden dan van die, welke als een eeuwige lamp een flauw licht geven Als echter de gansche hofmakerij werkelijk slechts uitloopt op een sentimenteele neigingwaarom behoeft dan August Fer dinand zoo jaloersch te wezen «Omdat hij zooals bekend is met zijn eerste verloofde droeve ervaringen heeft opgedaan en de wereld er steeds op uit is van een mug een olifant te maken. Doch gij wildet verhalen van de dagen die u tot patrones over dit lyrische paar gemaakt hebben Leonie knikte peinzend, «Een jaar geleden was Branca hier. Anna Regina had zich van den beginne af sterk aan mij gehechten hulp en raad verzochtten einde hier thuis te raken in de voor baar vreemde toestanden Op zekeren avond fluistert ze me doodsbleek van ont steltenis in dat zij me den volgenden dag geheel alleen moet spreken. Ik reed op een ongewoon uur naar haar toe werd in een kort tête a tête tot hartsvriendin ver heven en vernamdat Anna Regina een brief van den markies ontvangen had volgens welken hij zich over twee dagen bij Hare Hoogheid zou aanmelden, om haar al- leronderdanigst te verzoeken hem een aanbevelend schrij ven te bewilligen aan een zeker persoon van het hof te X, waarheen hij als gezantschapsraad verplaatst was. De prinses beefde van zenuwachtigheid daar de ijver zucht juist kort te voren een kleine scène had veroor zaakt tusschen haar en August Ferdinand zij bezwoer mij Branca onder mijn naam per telegraaf af te zeggen Mevrouw von Gitrtner hield oven op en lachte schril rectificatie van den alcohol. Namens de regeering ver klaarde hij zich tegen een dergelijk monopolie. Een sub amendement van Vallé, waarbij het monopolie werd ingesteld, werd met 307 tegen 225 stemmen aan genomen en daarna het geheele amendement met 287 tegen 236 stemmen. Naar aanleiding van deze beslissing nam de heer Salis, de verslaggever der commissie zijn ontslag. Op voorstel van Rouvier werd de verdere behandeling verdaagd tot den 4. OOSTEARIJK-SIOAGARLÏE. Dr. von Plener, de oostenrijksche minister van financiën, heeft zijn ontslag genomen. BRAZILIË. Maarschalk Peixoto, de gewezen pre sident, bekend door den laatsten burgeroorlog is over leden. Tweede Kamer. Overschrijding van Oorlogskredieten. Het Voorloopig Verslag is uitgebracht over het ontwerp tot aanvulling der Oorlogsbegrooting voor 1894. De in de Mem. van toelichting gedane mededeeling omtrent de legeradministratie en het ter regularisatie aangevraagd bedrag werd gebrekkig en onduidelijk geacht. Dientengevolge vestigt het Verslag op verschillende punten de aandacht en worden nadere inlichtingen ge vraagd omtrentde voorschotten aan de korpsen de stijging van de korpskassen uit overschotten het doen van uitgaven voor de korpsen zonder voorafgaande be moeiing der Rekenkamer; het weinig beteekenende toezicht der Rekenkamer op de legeradministratie weshalve werd aangedrongen op de aanstelling van controleurs over de vrijze van besteding der toegestane bogrootingssom; voorts omtrent de wijze van bepaling van de waarde van den voorraad goederen in de magazijnen de vermeerdering der uitgaven voor kleeding en uitrusting in verband met de vermeerdering van hel aantal lichtingen miliciens. Bij de behandeling van dit punt woes men or op dat de minister Seijffardtin plaats van de tusschenkomst der Wetgevende Macht in te roepen zoodra in 1892 de overschrijding van het voorschot vaststondde zaken gaande heeft gehouden door middel van belangrijke speciale kredieten. Terwijl sommige leden aanneming van het wetsontwerp wensehelijk achtten om de onvermijdelijke regularisatie van het gebeurde tot stand te brengen waren zeer vele leden tegen aanneming van het wetsontwerp, zoolang geen zekerheid bestaat dat de gepleegde onregelmatigheden zich niet zullen herhalen. Ten aanzien vaü de vraag hoe de aankoop van kleeding en uitrusting geregeld moot worden werd betoogd dat het verleenen van voor schotten aan de legeradministratie naar de tegenwoordige Staatsinrichting alleen zou kunnen geschieden bij de wet. Voorts werd aanbevolen en wel door vele leden «Het gansche geval was doodonschuldig mijn beste Proczna en indien Anna Regina niet al te naïf kin derlijk geweest was zou ze aan al het compromittee- reude onmiddelijk een einde hebben gemaakt door het verzoekschrift van den markies aan haar gemaal te overhandigen Doch zij was geheel en al ton einde raad en ik mon Dieu ik was ook ontsteld en wist niet wat te doen Had ik toenmaals de zaak even kalm overwogen als thans dan zou ik haar natuurlijk den ge noemden raad gegeven hebben maar zooals gezegd ik kwam ook op oen heel verkeerde en romantische ge dachte en stemde uit overgroote bezorgdheid met de prinses in om de gansche zaak geheim te houden. Ik had medelijden met haar ik geloofde dat er een onge lukkige liefdo in het spel was en in plaats van af te telegrafeeren noodigdo ik Branca uit incognito herwaarts te komen en vorraste Anna Regina twee dagen later met het volgende lakonieke briefje «Carlos is bij mij en smeekt om een paar minuten gehoor ik waarborg u volledige veiligheid en geheim houding Natuurlijk antwoordde ons vrouwtje omgaand met een briefje dat sterk aan een rendez-vous deed den ken en kwam een uur laterhalf dood van angst en zenuwachtigheid hier." Een onbeschrpijke uitdrukking lag in Leonie's gelaatstrekken een gruwzame zegepraal van slimheid en list «Eu had het onderhoud in uw bijzp plaats?" De presidente schoot in een luiden lach. «Neen, Proczna, zoo onbescheiden beu ik nietAnna Regina wilde wel niet toestaan dat ik de kamer verlietmaar ik trok mij terug naar de vensternis en telde de ramen aan het marktplein Den volgenden dag liet ik de prinses nog maals bij mij komon om persoonlijk haar schrijven voor Branca te brengen ik hoopte daardoor beiden een genoe gen te doen, maar waarlijk Proczna ik had er gerust bij kunnen blijven zitten want van zoo'n koud en vervelend onderhoud als van die twee verliefden heb ik nog nooit gehoord of gelezen Eu de markies is nog wel een beeldschoon man eerst nadat Hare Hoogheid zich met vochtigen blik, en na heel genadig een handkus to gestaan te bobben, verwijderd had, toonde hij zich in

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1