Uit Breda» Stadsberichteii. Historische Herinneringen. Om en bij de Schermerpoort BURGERLIJKE STAND? baar dan wezenlijk. Het is onvoorwaardelijk noodzakelijk dit koel op te nemen en de vrouwelijke rijder leert dit spoedig en brengt die gewoonlijk ook in andere levens omstandigheden te pas. Ben vrouw die anders in de war gebracht zon worden en schreeuwen bij kleine ongevallen, toont nu volmaakte kalmte en rijdt geregeld langs ge vaarlijke plaatsen zonder den minsten angst. Men moet haar de drukke pleinen van Parijs zien oversteken om te begrijpen wat zij aan zelfbedwang gewonnen heeft; zelfs bij rijderessen die niet jong meer zijn merkt men dit op. Welk eene opvoeding in flinkheid wordt aldus aan het meisje gegeven Een amerikaansch geneesheer, dr. Roosevelt, bespreekt hetzelfde onderwerp in Scribner's Magazine. Dikwijls is beweerddat wielrijden voor vrouwen nadeelig is, maar hierin is volgens dezen schrijver weinig waars. Wielrijden is schadelijkvoor sommige vrouwen altijdvoor alle vrouwen somtijdsmaar niet voor alle vrouwen altijd. Een gezonde vrouw zal van wielrijden geen nadeel onder vinden mits zij zich niet overspanne door te lang aaneen te rijden of te snelof tegen te steile heuvels op en op voorwaarde dat zij niet rijdt wanneer het gezond verstand iedere onnoodige inspanning verbiedtdat zij niet de slechte gewoonte aanneemtzich over het stuur te buigen. Het is niet alleen waarschijnlijk maar zeker dat vele vrouwen grootelijks door deze oefening gebaat worden. Het is voor een vrouw veel gevaarlijker dan voor een man, zich te overspannen maar indien zij dit zorgvuldig ver mijdt is het wielrijden heilzaam voor iedere vrouw die geen organisch gebrek heeft. In hetzelfde amerikaansche maandschrift vindt men ook een geestdriftig artikel van een wielrijdster, eindi gende met een gedichtwaarin de maat van het wiel- trappen gevolgd schijnt. Een der coupletten bijv. luidt: Oh, the merry comradeship of the road With trees that nod as we pass them by, With hurrying bird and lurking toad Or vagebond cloud in the noonday sky En de slotregels zijn Who rides may read The open secret of earth and sky. IV. Het is vrij lang geleden sedert ik het laatst iets uit Breda deed hooren. De lezers zullen begrijpen dat er weinig nieuws te vertellen was, en mijn zwijgen daarom billijken. Het is hier den laatsten tijd dan ook vrij saai en de heer Hans Mullereen Dnitsch kunstkennerdie zich onlangs te Breda ophield om een bezoek te brengen aan het praalgraf van graaf Engelbert II van Nassau in de Groote Kerk, had niet geheel en al ongelijk, toen hij in het tijdschrift Nord und Süd den blonden Germanen mededeelde, «dat te Breda de verveling u tegenkomt uit «elke straat en de vronwen u smachtend aankijken als «smeekten ze om verlost te worden uit deze eentonige «omgeving." Nu, zóó erg is het wel niet, maar toch is het een feit, dat we in 't openbare leven zeer goed kunnen bemerken hoe de rijen der cadets gedund zijn hetgeen met nog enkele andere fatale omstandigheden (o.a. verhooging der plaatselijke belastingen) medewerkt aan het neerdrukken der publieke stemming. In militaire kringen alhier heeft een voorstel van den gepensioneerden Indischen kapitein van Haeften om een marmeren buste van den op Lombok gesneuvelden generaal van Ham te doen plaatsen in den te verbouwen gevel van des generaals geboortehuis (hoek Ginnekenstraat en van Coothplein) veel instemming gevonden. Uit vrijwillige giften zullen de kosten worden bestreden en met veel plechtigheid zal de onthulling plaats hebben. De generaal van Ham zal dan de eerste Bredanaar zijn die in zijne geboorteplaats wordt vereeuwigd door eene buste. Ook standbeelden hebben wij hier niet. Nu mag hieruit volstrekt niet worden afgeleid, dat we onze groote mannen niet eeren of niet aan kunst doen. Wat het eerste betreft, zoo volgen we hier een goedkoope methodewe doopen onze straten met die van bekende overleden stadgenooten. En de kunst vindt in ons Brabantsch stedeken beoefenaars en waardeering genoeg. Zooeven nog hadden wij het genoegen kennis te maken met nieuwe composition van onze op muzikaal gebied begaafde stadgenoote mevrouw van der Linden van Snelrewaard-Boudewijns. De bundel van 6 liederen voor één zangstem met pianobegeleiding op gedichten van mevrouw Hélène Lapidoth-Swarth, getuigen, dat de componiste den geest en de beteekenis der gedichten zeer goed begrepon heeft. Het symbolische en mystieke, hier en daar zwaarmoedige en sombere karakter dezer gedichten wordt door de muziek juist weêrgegeven zoodat de componiste in het voldoen aan dezen eisch volkomen geslaagd geacht mag worden. Ook zijn de liederen over het geheel melodieus en zangerig. We noemen slechts Zondagskind lk toog door 't leven met mijn hazelroê En zocht mijn schat en werd van H zoeken moe, Mijn naam In het weeke, willooze duinzand Heb ik mijn naam geschreven Vooral ook Requiem Heen was de zomerlach, Kil was d' Octoberdag, Toen 'k hem niet komen zag Boeiend en indrukwekkend is dat Requiem voor den aandachtigen hoorder. De contrapuntische bewerking getuigt van ernstige studie. Schoon zijn de imitaties en modulaties, die in de liederen voorkomen. Het karakter van ieder lied is treffend weergegeven in het accompagnement, als o.a. het komen en wegvloeien van de golf in «Mijn naam"; het langzaam naderen van het verschiet in de 7 laatste maten van «Requiem"; het muzikaal nabootsen van den wiekslag des zeemeeuws en van den zang vau den kanarie. Als ik met voorliefde eenige regelen wijd aan dezen iederenbundeldan geschiedt dit omdat ik vertrouw, dat zij die de poëzie beminnen mij wel hebben willen volgen. Als militairen hechten we ook veel aan het uiterlijk en daarom ten slotte iets over het gewaad, waarin deze liederen gestoken zijn. Het omslag is gris-perle met witte letters. Voor het woord «Gedichten" is een schrijfletter gekozen. Het woord «Toonzettingen" bestaat uit een vierkante letter, ontleend aan een der vormen van muzieknoten, zooals deze in de kerkmuziek van den ouden tijd wordt aangetroffen. Het woord «Liederen" is saamgesteld uit accoladende nummering der liederen geschiedde met- muziekteekens. Het geheel is als in een lijstje omvat door een waas van gouden lettertjesdie te zamen zinnen vormen waarin de muzikale bewerking wordt verklaard. Ook de binneniitel draagt eenzelfde voornaam karakter. Uiterlijk en innerlijk hebben we hier een werkdat om aandacht vraagt. Ons land kan slechts weinig dames-componisten aanwijzen. Dat één ervan Bredasche is van geboorte en daar woont, verdient met alle respect voor de kranige van Ham-figuurevenzeer eene vermelding als het feit dat een van Breda's zonen in het verre Indie den hoogsten militairen rang bereikte. Bovendien geen kunst is zoo bij uitstek verwant aan het militaire als de muziek, die dan ook bij de cadets in hooge eere staat. Aan wie zingt of piano speelt zij deze bundel aanbevolen. Het doctoraalexamen in de geneeskunde is afge legd door mej. C. C. de Range te Amsterdam. De barometerstand alhier was 's morgens te 8 uur als volgt: op^den 3 761.-; den 4 766.6. De heer F. J. Bruggemaneerste onderwijzer aan de openbare burgerschool alhier, staat no. 5 op de voordracht voor hoofd eener school te Zierikzee. Den 3 vertrokken tusschen 12 en 1 uur ongeveer 700 kinderen naar Schoorl, om deel te nemen aan het jaarlijksche schoolfeest. Dank zij der welwillend heid der heeren 0. Bosman, Leo M. de Eouw alhier en den heer Holtzapfel te Amsterdam was het mogelijk, de kindereu met vier booten over te brengen. Liet het weder zich in den ochtend minder goed aanzien, op het midden van den dag was het veel verbeterd en konden de kinderen te Schoorl naar hartelust spelen en de duinen beklimmen, zonder last van de warmte te hebben. Eene tusschen half zeven en half acht gevallen regenbui was niet in staat om de vrolijke, opgeruimde stemming te bederven. Alleen werd de terugreis iets vervroegd en bij de aankomst te Alkmaar konden hon derden ingezetenen zich weder overtuigen, dat het feest goed geslaagd was en dat zij, die bijdragen daarvoor beschikbaar stelden, een goed werk hebben verricht. GETROUWD. 4 Juli. Johan Hendrik Habichwednr. van Adriana Maria Deijliusen Anna Barbara Bonman, wed. van Nicolaas Julsing. Jacob Meijer en Bertha Hendrika Boer. GEBOREN. 2 Juli. Cornelis, z. van Oornelis Ploeger en Maria Sloten maker. 3 Pieter Cornelis, z. van Pieter Dubbeld en Wijntje van Zalinge. Simonz. van Nicolaas Dekker en Marijtje van Diepen. Simon Johannes z. van Christiaan Duzink en Catharina Maria Ver hoeve. OVERLEDEN. 1 Juli. Elisabeth van der Vliet wed. van Hendricus Bernardus Kessens, 63 j. 3 Johan Coenraad, z. van Hendrik Botter en Rebekka Porck, 27 dagen. Spanbroek. Geboren: 17 Juni. Maria, d. van Jacob Zwagerman en Engelina Meijering. Overleden: 13 Juni. Aaltje, d. van Jan Rinkel en Grietje Vlaar, 15 m. 21 Aafje Rood, echtgen. van Pieter Ootes, 29 j. 28 Willem Duin, echtgen. van Wilhelmina de Groot, 54 j. Winkel. Geboren. 9 Juni. Alien, z. van Klaas Slooves en Trijntje Spaans. 28 Klaas z. van Jan Middelbeek en Trijntje Slo- temaker. Overleden. 1 Juni. Arie Liefhebber, 44 j. 25 Cornelis Koorn wednr. van A. de Beurs, 64 j. (Vervolg.) Buiten den stadswal was tusschen den Geestmeram- bachtsdijk en het Zeglis mede een strook land gelegen, tot verkoop waarvan voor timmerwerven de vroedschap den 25 Februari 1595 beslootburgemeesteren machtigende op elke werf eene woning „op de brand" (d. i. op af braak, des noods op verbranding ingeval de stad gevaar liep van belegering) te bewilligen. In verband hiermede vond men den 13 Maart goed, het maken van houtwerven aan de zuidzijde van het Zeglis, waar langs de trekweg naar de Schermeer liepte verbieden en den 29 April om Aelbert Cornelisz., die eene scheepstimmerwerf be noorden genoemd stedeland bezat, te vergunnen daarop eene schuur „op de brand te plaatsen. Op Drebbel's fraaie kaart van 1597 zien wij dan ook reeds eenige gebouwen en een molen op het voorland. Om de stad te bereiken moesten de gebruikers dezer terreinen en gebouwen langs den Omloopsdijk naar de in 1595 gebouwde Waterpoort gaan, zoodat een brug over de vestgracht hun als korter verbindingsmiddel gewenscht scheen. Hun verzoek hiertoe werd den 3 December 1604 door de vroedschap „in state" gesteld en den 24 April van het volgende jaar afgeslagen, met opdracht aan den oud-burgemeester en fabriekmeester Adriaen Anlhonisz. om nategaan, of de verzoekers ook te helpen zouden zijn door het maken van een buitensingel tot het nieuwe poortje en hoeveel voeten de weg dan korter zou zijn dan langs genoemden dijk. Het baatta niet veelvan den singel is niets gekomen en den 12 December 1609 werd er op nieuw een verzoek om een brug gelezen met even weinig gevolg. Eerst in 1620 den 18 Februari, werd een verzoek der scheepstimmer lieden om een bruggetje naar het nieuwgemaakte gat te leggen toegestaan met besluit de gelegenheid te in- specteeren en den 9 October d. a. v. het accoord goed gekeurd, volgens hetwelk zij 200 zouden bijdragen en de stad de brug zou leggen en onderhouden. Eerst de bedijking van de Schermeer verschafte de stad op het noordoosteinde een eigenlijken uitweg. Bij het accoord, den 10 November 1630 door burgemeesteren krachtens machtiging der vroedschap van den 9, met de heeren mr. Matthijs Oudensteyn en Eduard Jacot van Axele, heer van Dussen, voor zich en hunne medestanders ter bedijking getroffen, werd o. m. bepaald, dat de ondernemers be kwame wegen en vaarten zouden moeten maken van Schermerhorn tot de stad, en voorts alle wegen en wa tereu zoo dirigeeren, „dat dio tot do aengangen ende commoditeit van de stad mochten dienen." Nadat de nieuwe droogmaking in 1635 in perceelon aan de recht hebbenden bij loting verdeeld was, besloot de vroedschap den 1 September 1636, op een rekest der buren van het oosteinde van het Luttik-Oudorp en daaromtrentden weg en de inrede uit de Schermeer te maken naar en tot do poort de afsluiting aan het bruggetje der scheeps timmerlieden liggende aan het Heilige-Land. Van de commissie, benoemd om na te gaan wat er buiten en binnen gemaakt zou moeten worden, werd het rapport den 15 gelezen en geapprobeerd. Den 23 April en 24 Juni 1638 en den 26 Juli 1639 werden er 3 naast el kander staande huizen met hunne erven aan de stad overgedragen het laatste van Olphert Jansz., tegen den wal gelegen, volgens raadsbesluit tot naasting van den 19 Maart. Den 30 Mei 1639 werd ook goedgevonden eene gelegenheid te beramen op het Heilige-Land voor de inkomende wagens den 16 Juli om te trachten het weidje van den commies Ele Jansz. buiten de Schermer poort benoorden den weg te koopen, het Heilige-Land ter breedte van 2^2 roe te bestraten, waartoe burgemees teren met die van de houtnering in overleg zouden treden over het veranderen en transporteeren van hun werk en hontlegplaatsen, en tot betere inrede en het zitten van de wacht provisioneel op het oosteinde een houten poort te doen maken, ten minste kosten en meeste nut der stad; en den 27 Augustus de inrede te maken over het Heili ge-Land tot den bewesten do Waterpoort staanden Roö- molen en, deze verzet zijnde, over den stadswal tot de Wortelstraat en voorts raaiende tot aan de Friesche poort. Reeds den 11 Mei 1608 was op het verzoek der buren van het Achter-Toren burg en de Wortelstraat goedgevon den, de straat (onder den vestwal) te doen ruimen en repareeren en den uitstekenden hoek van de schuur van wijlen Hendrik Gerritsz. door fabriekmeesters te doen af rooien, mits de buren den wal (den binneDteen) beschoei- den, waartegen de stad hen tot opkooping van de schuur met 100 zou bijstaan. Maar het Molenpad, van de Wortelsteeg tot de Waterpoort, was onveranderd en te smal gebleven voor voertuigen, en men meende die dus over de vest tot het breedere gedeelte te doen gaan. Hetzij dat de landlieden zulks niet verkozen, hetzij dat het verplaatsen van den molen bezwaar ondervond, men reed langs het Luttik-Oudorp en door de Wortelsteeg tot 1644 toen de vest daarachtermet versmalling der buitengrachtwat verlegd en de binnenvoet [alsook een gedeelte van den buitenkant der vest bewesten de Wa terpoort] met een muur bemetseld werd, waardoor van de poort tot Torenburg een breede weg ontstonddie op de 4 jaren later verschenen baart van Johannes Blaeu den eigenaardigen naam draagt van Schermerstraat. Den 17 December 1640 vond de vroedschap goed, de Schermerpoort tot 's avonds 10 uren te doen openen op den voet der andere poorten, en den 2 Mei 1665 nam zij, op verzoek van eenige buiten de poort wonende buren nogmaals dergelijk besluit. Toen was de houten poort reeds door een steeneu vervangen, een gebouw waarvan de buitenkant in bak- en bergsteen, met zijne beide toscaansche pilasters en zijn gebogen fronton boven het stadswapen zich aardig voordeed. Men had den 16 April 1661 besloten het met de meeste mesnage te doen maken, maar toen den 7 Mei, nevens den uitslag der aanbesteding, bericht werd, dat de werkbaas aangeboden had om voor 300 het werk vrij aanzienlijker te maken, stapte men over dit hooger bedrag heen. De weg van de poort tot den Omval werd in 1679 of 80 bestraat met uit de stad verwijderde kegelsteenen hetgeen men thans slechts als eene twijfelachtige verbetering zon aanmerken. De hou ten hamei op de poortbrug werd in 1712 vervangen door 2 met beeldwerk en de wapens der burgemeesteren prij kende zuilen en daaraanhangende ijzeren hekken. Zoo geflankeerd door den in 1650 verbranden en herbouwden meelmolen*) de Zwartbleef de poort bestaan tot 1854 toen zij volgens raadsbesluit van 24 October '53 gesloopt en eene nieuwe woning voor den' commies-portier gebouwd werd. De laatste werd, als niet meer noodig, in 1866 verkocht en strektsedert zij hare 2een voorsprong van de lijst dragende kolommen verloorgeenszins tot sieraad van een ingang der stad. In het begin van 1622 van oliemolen daartoe ver anderd. Wordt vervolgd.) Markt- en Beursberichten. AMSTERDAM 3 Juli. 183 vette kalveren, le soort f 0,50 a f 0,70 p. P., 31 nucht. kalv. f 7,— a 11, 400 vette varkens f 0,27 a 0,29 p. P. AMSTERDAM 3 Juli. Aardappelen Geldersche Kra len f 3,— a 0,—, Rijnsburgers f 2,40 a 2,50, Katwijker zand f 2.60 a 3,40, dito Muisjes f 2.30 a 3,40, Andijker Muisjes f 2,60 a 2,80, Westlandsche f 2.60 a 2 80, dito zand f 2,80 a 3,20. Aanvoer 9 ladingen. Handel matig. Raapkoeken f 40 a 70. Lijnkoeken f 5, a 10, Petroleum kalmAmerik. loco f 9,50. Sept./Dec. f 9,50 E. ENKHÜ1ZEN 3 Juli. Karweizaad f 13,75 a 14,— Mosterdzaad f 10,75 a 13,25, blauw Maanzaad f 7, a groene erwten f 10 a Vale dito - a grauwe dito f 14,a 19,Wijker Vale f a Paardeboonen f 4,50 a f 5,50, Bruine boonen f 13,— a 19,—, Gerst f 3,50 a f 4,—Haver f 2,50 a 3,—, vette Varken 14 a 17 ct. per. P. Aangevoerd 17 stapels kaashoogste prijs f 27,

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 3