Nederland. Telegrafische Berichten, Stadsberichten. burCtE rTij k e staYIT Kantongerecht te Alkmaar. Nu begon zich ook de kellnersvereeniging «Onze Be langen" met de zaak te bemoeien. Op groote schaal ver spreidde zij een strooibiljet met het fraaie opschrift«De ondergang van de Prins-Hendrik" op den tentoonstel lingsoceaan." Daarin werden alle vakgenooten vermaand om toch vooral hunne diensten niet aan den (volgden eenige liefelijke titulaturen) Reints aan te bieden. Deze zelf begreep heel goed dat zijn belang meebrachtom de zaak zoo mogelijk te sassen. Als restaurateur begon hij zoo langzamerhand beroemd te worden en aan bezoekers ontbrak het niet kwam zijne onderne ming te veel in opspraakdan kon het publiek wel eens wegblijven. Vandaar een vergadering der beide vijandige partijenwaar een vergelijk getroffen werd. Overeengekomen werd dat de kellners 1 pet. van de bruto-ontvangst zouden krijgen. Donderdag togen zij aan den arbeid, maar dat was een korte vreugd. Nu wilden zij weder, dat de mannen die den pachter trouw waren gebleven, op staanden voet zouden worden ontslagen. Op dat punt was onze res taurateur echter onverbiddelijk dat zou hij nooit toe staan. Gevolghervatting van de werkstaking. Die heeren spelen hoog spel. Zij beweren weldat er toch geen ander personeel komt, maar wij zagen ver schillende vreemde gezichten op de mailboot en de pachter verzekerde ods dat hij al een menigte aanbie dingen had ontvangen. Thans heeft hij bepaald dat per dag een loon wordt uitgekeerd van f 0,50 en wie daarmee geen genoegen neemt, dien kan hij niet gebruiken. Wat de afloop zal ziju zal eerstdaags blijken. Leelijk is 't voor den heer Reints, dat de socialisten zich gehaast hebben om ook in dit troebele water te visschen; 't heette, dat er plannen beraamd werden om in grooten getale naar de mailboot te trekken en als dat gebeurt kon 't wel eens tot een bloedige botsing komen. Reeds nu wordt onze Indisch-man 's avonds en 's morgens onder geleide van tien agenten naar huis en naar het tentoon stellingsterrein gebracht. De Internationale jury zal hare werkzaamheden nu ook aanvangen; al weer een nieuwe bron voor klachten en verdachtmakingen. Maandag wordt deze jury geïnstalleerd en dan is er 's avonds groot feest, waarbij japansch vuur werk wordt ontstoken. De heeren, die naar de hoofdstad stroomen om dien dag Christiaan Huygens door prof. Bosscha te hooren gedenken in «Het Nederlandsch Na- tuur- en Geneeskundig Congres" zullen op de mailboot dineerenten minste als er dan genoeg handen zijn om hen te bedienen. Eén ding is ten minste gelukkig over het algemeen valt het aantal der bezoekers niet tegen. Vooral voor jong-Amsterdam is 's avonds de tentoonstelling het groote vereenigingspnnt. De café's in de stad merken dat ge ducht want zij hebben een slechten zomer. In dat op zicht blijkt de tentoonstellingscommissie nog niet zoo slecht gezien te hebbenamusemonten trekken de menschen bij duizenden en leerrijke inzendingen slechts bij honderden. Tweede Kamer. Veeartsenijkimdige wet. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de Tweede Kamer voorgesteld het tweede lid van art. 24 dezer wet aldus te lezen «Alvorens tot onteigening ter afmaking over te gaan, benoemt de burgemeester een deskundige om het vee te waardeeren waarbij moet worden inachtgenomen dat voor verdacht vee de volle waarde voor vee door eeno besmettelijke ziekte aangetast ten minste de helft en ten hoogste het volle bedrag der waarde die het in gezon den toestand zou hebben wordt berekend met dien verstande, dat in den algemeenen maatregel van bestuur, bedoeld in art. 34, voor elke besmettelijke ziekte, waarbij afmaking plaats heeft, de maatstaf bepaald wordt naar welken het bedrag voor vee. door die ziekte aangetast wordt berekend". De bedoeling is, om ook voor het vervolg de mogelijk heid te behouden om bij mond- en klauwzeer tot afma king over te gaan en nu strekt de voorgestelde wets wijziging om den belanghebbende vooruit zekerheid te geven omtrent de te ontvangen vergoeding. Door de voorgestelde bepaling wordt aan de regeering de noodige vrijheid van handelen gegeven en tevens de waarborg behouden welke voor de veehouders in het bestaande artikel gelegen is. Bij kon. besluit van den 2 zijn benoemd tot pre dikant bij de protestantsehe gemeente in Nederl. Indië de heeren J. F. Meijer, predikant bij de ev. luthersche gemeente te monnikendam en W. van Griethuijsen predikant bij de ned. herv. gemeente te Domburg. In do Staats-Courant van den 4 komt eene opgave voor der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in Nederland in 1894. Aan deze tabel werden de volgende cijfers ontleend Aantal inwoners op 1 Jan. 1894 4 732 912. Levend geboren 154 720 levenloos aangegeven 7390 overledenen met inbegrip der levenloos aangegevenen 95 360, aantal overledenen met levenloos aangegevenen op 1000 inwoners per jaar 20,15. Overleden op den leeftjjd van minder dan een jaar 23 587, 1—5 jaren 10 246, 5—14 jaren 3858, 14—20 jaren 2393 2050 jaren 14 206 50—65 jaren 11 039, 65 80 jaren 16 991boven 80 jaren 5606 onbekend 44. Overleden tengevolge vangebrekkige ontwikkeling 1413 lichaamszwakte tering 10 863 klierziekte rha- chitis syphilis 1050 absces ulcus gangraena pyae- mina haemorrhagia 1056 kanker 3859 waterzucht 9, scheurbuik 338, typhus, febris typhoidea 496, aanhoudende koorts 300, tusschenpoozende koorts febris int. perniciosa 76 pokken 625 roodvonk 128, mazelen 737, huidziekten 228 stuipen trismus epilepsia 3506 apoplexia 3207 hersenziekten 4115 ruggemergslijden 393 keel- en long tering bloedspuwing suikertering 9202 croup 680 kinkhoest 1269, acute ziekten der ademhalingswerktuigen 13 9 LI, chronische ziekten der ademhalingswerktuigen 4350 hart- en vaatziekten, rheumatismus. arthritis 1800 organische hartgebreken aneurysma 2357 angina diph- therina 903, diarrhaea, dysenteria 1232, cholera asiatica 52, ch lera nostras 229 acute ziekten der spijsverte- ringswerktuigen 6019, chronische ziekten der spijsver teringswerktuigen 2285ziekten der organa urogenitalia 2802 ziekten van het kraambed febris puerperalis 554, geweldadigen dood, zelfmoord 1071, verdrinken, zelf moord 1051, onbekende oorzaak, plotseling 5804, zonder geneeskundige behandeling begrepen in de vorige op gaven 5004. Bij kon. besluit van den 2 is benoemd tot heem raad van het heemraadschap Wierlngen de heer C. Bakker Sz. De afdeeling Enkhuizen van het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap is uit gebrek aan belangstelling en deelneming opgeheven. Ged. Staten van Noordholland hebben eene wet ontworpen tot verandering der grensscheiding tusschen de gemeenten Krommenie en Assendelftom met 1 Januari 1896 in werking te treden. De heer mr. H. R. van Marle heeft de benoeming tot lid der Eerste Kamer aangenomen. Haarlem. Den 4 is door het provinciaal bestuur van Noordbolland aanbesteed het herstel van de zee weringen langs het Noorderstrand van het eiland Vlie land en op de Hors van stormschadegeraamd op 18650. Laagste inschrijver de heer J. van Noordenne te Utrecht voor f 18345. De heer mr. A. H. M. van Berckelden 3 gekozen tot lid van Gedeputeerde Staten van Utrecht, heeft den 5 in dat college zitting genomen. De gewestelijke commissie in zake een «pensioen- fonds voor onderwijzers-weduwen en weezen bestaat in Noordholland uit de schoolopzieners H. J. Calkoen te Edam en J. Nuhout van der Veen te Alkmaar en de hoofden van scholende heeren A. J. Allan te Westzaan, F. J. Aukes te Alkmaar S. Th. Minnenou te Oudendijk, G. Noël te Nieuwer-AmstelC. Orbaan K. van der Veen en A. van Wamel te Amsterdam en L. J. de Vries te Zijpe. In den polder Waard en Cl roet staat thans alle karweizaad aan hokken. Met het ploegen van het bloot- gekomen veld werd alreeds aangevangen. Hoewel dooi den wind veel zaad verloren ging, verwacht men toch nog een ruime zaadopbrengst. Eenige prijsverlaging wordt evenwel tegemoet gezien, daar er veel karwei is verbouwd, en te voorzien is, dat veel gelijktijdig aan de markt zal komen. Dat de karweibony dit jaar buitengewoon groot kan heeten, blijkt wel hieruit, dat alleen in den polder Waard ongeveer 90 bunders karwei gehokt staat. In den Groetpolder naar evenredigheid, ook in den veel grooteren polder Anna Paulowna is veel meer karwei dan in vorige jaren. De vele en buitengewoon rijk bloei ende erwten trekken dit jaar ieders aandacht, en tusschen al deze erwten staat weder karwei, evenals tusschen de paardeboonen, voor het volgend jaar (karwei is een 2jarig gewas). In 1896 zal hier nog meer karweiveld zijn dan thans. Schagen. Uitslag aanbesteding polder en banne S c h a g e n van timmer- en schilderwerk. Ingeschreven werd door 7 personen(timmerwerk) P. Honijk f 475 P. Eriks f 394 (gegund); D. Kramer f 612 P. Voorman f 469; C. N. Vlaming f 597; J. Levendig f 398;. C. Visser f 417; schilderwerk: 4 biljetten; J. Streek f 70; T. Vader f67 (gegund); J. Krans f 70A, Bakker f 72,50. Bij kon. besluit van den 4 is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw de dirigeerend officier van gezondheid 2 kl. van de landmacht in Ned. Indië N. L. Holwerda, thans met verlof hier te lande. De minister van marine heeft afwijzend beschikt op het verzoek van kustvisschers van het eiland Texel, om een geleidelicht op Vlieland waardoor het mogelijk zou zijn ook des nachts veilig naar de haven van dat eiland te gaan. 's Gravenhage 6 Juli 1895. Lombok-onderscheidingen. De uitreiking der Lombok-onderscheidingen wekte veel geestdrift. De Koninginnen werden zeer toegejuicht. Na de inspectie gingen de vorstinnen te voet te midden eener groote hofstoet naar de tribunewaar zij werden ontvangen door de ministers van koloniënmarine en oorlog. De tribune was gevuld met ministers, kamer leden autoriteiten en echtgenooten van hen die onder scheidingen ontvingen. Op het Malieveld stonden indische officieren ridders van de Militaire Willemsorde depu- tatiën van militaire vereenigingen terwijl de koloniale reserve en mariniers de eerewachten vormden. Aan gene raal Vetter en 48 officieren en minderen werden eere blijken overhandigd door de Koningin Wilhelmina, ter wijl de Regentes hen toesprak en dank betuigde voor hunne zelfopoffering en vaderlandsliefde. De Koningin droeg een wit costuum met den Wil- helmina-hoed de Regentes een zwart costuum met witte staande strepen. Bij de uitreiking der decoratie aan generaal Vetter klonken luide hoera's op de tribune. De uitslag der aanbesteding, den 4 alhier ge houden voor het bouwen van een sigarenmakers- werkplaats onder het beheer van den bouwkundige W. H. Matthijsen voor den heer P. J. Boom alhier was als volgtW. Duinmeijer f 1568; C. Grootegoed 1545 J. Dorregeest 1530 C. de Wijs f 1525 allen alhier E. Kalverboer, f 1495, te Schermer G. Baasf 1488 H. de Louw, f 1474; T. P. v. d. Waal; f 1460; Spruit en Wils, f 1395; S. Fraijman, 1374, J. Schermer, f 1330; J. Elleman, f 1121, allen alhier. De rijksveldwachter-jachtopziener A. H. P. J. Bodaanwordt den 13 verplaatst van Hoofddorp (Haarlemmermeer) naar Alkmaar. De barometerstand alhier was 's morgens te 8 uur als volgt: op den 5 766.3; den 6 768.7. Aan de bad- en zweminrichting alhier werden van 29 Juni tot en met 5 Juli genomen 59 baden door dames, 795 door heeren, 81 door weezen, 145 door onvermogenden totaal 1080. De drukste dagen waren 29 Juni met 208 en 1 Juli met 234 baden. De hoogste temperatuur van het water was den 29 Juni 73° F. en den 1 Juli 70° F. Door het stedelijk muziekkorps zullen op zondag den 7 des avonds te 7 uren in den Stads- hont de volgende stukken worden uitgevoerd 1. Jubilé feest-marsch van v. Aaken2. Ouverture zur Oper «Don Juan" v. W. A. Mozart; 3. «Chants d' hyménée," suite de valses v. Czibulka4. Fantaisie op motieven uit de opera «Cinq Mars" v. Ch. Gounod 5. «Ulanenruf," Characterstück v. Rich. Eilenberg. 6. Ouverture de 1' opéra «Zampa", ou «La fiancée de marbre" v. F. Hérold 7. Fantaisie op motieven uit de opera »Les pêcheurs de perles" v. G. Bizet8. a Adagio de «la sonate pathétique" v. L. v. Beethoven b «Aubade printanière" v. Paul Lacombe9. «Militaria," Grosser Potponrri v. Ad. Schreiner1. Wie wil onder dienst? 2. Wat een genot soldaat te zijn. 3. Zwaard aan mijn linkerzijde. 4. Soldatenliefde. 5. Sta ik in den donkeren middernacht. 6. Het signaal om aan te treden. 7. Wat blazen de trompetten 8. Den ridder wacht de bloedige strijd. 9. Morgen marcheeren wij. 10. Steeds vooruit 11. Morgenrood. 12. Te midden van den vijand. Krijgs muziek. 13. Signaal (rechtuit). 14. Signaal (verzamelen). 15. Gebed gedurende den slag. 16. Signaal (voorwaarts). 17. Signaal (verspreiden). 18. Signaal (rechtuit). 19. Signaal (snel terug). 20. Signaal (aantreden). 21. Ik had een wapenbroeder. 22. Signaal (formeert colonne). 23. Legermarsch. 24. Kracht en moed. 25. Taptoe. Feest te Ffgmond aan Zee. Op maandag den 8 heeft de opening plaats van de Frlns Hendrik-stichting. Wij vernamen niet, dat daarmede bijzondere feestelijkheden zullen gepaard gaan. Hot mag daarom eene goede gedachte heeten van den ondernemer van het badhotelden heer S. Olij om in den avond van dien dag een concert te aoen houden door het Alkmaarsche Muziekkorpsonder directie van den heer J. M. Otto. Blijkens achterstaande advertentie vangt het te 7uur aan. Dat het weêr moge medewerken hopen wij voor vele onzer stadgenootendie stellig deze gelegenheidom een opgewekten avond aan zee door te brengen niet zullen laten voorbijgaan. In den nacht van den 5 op den 6 is in het stads ziekenhuis opgenomen de 24-jarige P. v. d. H., die bij een vechtpartij met den timmerman K. B. door dezen met een mes gevaarlijk is verwond. De dader werd op last van den officier van justitie van zijne woning naar het bureau van politie overgebracht. De heer A. A, Gouwe heeft de diepe wonde aan het linkerbeen aange naaid Den 30 Juni werd te Zaandam een crleket- wedstrijd gehouden tusschen de Alkmaarsche cricket club «Always Forwards" en de Z. C. C. «Albion" te Zaandam. «Albion" won met 160 punten; «Always For wards" had er 74. Wij vernemen, dat de rekening van den alhier gehou den wedstrijd tusschen handwerkslieden van Alkmaar en omstreken met daarmede gepaard gegane tentoon stelling een ontvang aanwijst van 1334.495, en eene uitgaaf van j 1335.455, welk nadeelig saldo ad j 0,96 bereids werd aangezuiverd. De rekening ligt voor be langstellenden ter inzage ten kantore van den heer 8. de Lange P. Bz. Ook ten opzichte van het geldelijk gedeelte mag de wedstrijd dus wel op succes wjjzen. Vaak gebeurt het niet, dat eene tentoonstellingsrekening zonder aanzienlijk tekort sluit. Waar dan ook op eene uitzondering gewezen kan worden, mag een woord van waardeering niet ontbreken. Het komt trouwens der ^ommissie ten volle voor haar arbeid toe. Veel toewijding veel tijd is er van de zijde der leden daarvan noodig geweestom de zaak voorte- bereiden en tot een goed einde te brengen. ONDERTROUWD. 4 Juli. Johannes Bernardus Janssen en Trijntje Blauw. Barend Slom en Elisabeth Catharina Duijneveld, beiden, te Amsterdam, laatstgen. onl. alhier. GEBOREN. 5 Juli. Roelof Bernardus, z. van Jacobus Wilhelm Taanman en Jannetje Berendina Vis. 6 Tennis, z. van Teunis Sehotvangor en Dieu- wertje Mieldijk. Zitting van 5 Juli 1895. D. V., Uitgeest, art. 27 en 64 spoorwegwet, f 2 boeten of 1 dag hecht. G. Tj., Assendelftart. 44 en 63 spoorwegwetf 1 boete of 1 dag hecht. H. H., WormerveerC. v. ds. K., VelsenP. Gr.» J. L., H. K. en J. S., Alkmaar dronkenschap ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. J. Kl., Egmondbinnenart. 32 prov. regl. op de weg.ea, f 1 boete of 1 dag hecht. L. Sch., Alkmaar visschen in gesloten tijdf 0,50 boete of 1 dag hecht. P. P., Alkmaar art. 165 politieverord. te Alkmaar f 0,50 boete of 1 dag hecht. C. A., Alkmaarart. 30 prov. regl. op de wegen f 0,50 boete of 1 dag hecht. C. W. H., J. V. en C. K., Alkmaar art. 201 politie- verord. te Alkmaar ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. O. K., Heerhugowaard art. 459 strafwetf 1 boete of 1 dag hecht. Allen Egmond aan Zee W. St. Jz., A. Kr. AzT. Zw. Kz., R. Zw. Kz. en And. Kr. Az strooperijde twee eersten ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de drie laatsten ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. E. St. Lz., E. v. P. Az. en Aid. D. Jz., art. 461 strafwetieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. A. D. Jz., vogelenwetf 0,50 boete of 1 dag hecht. A. D. Jz., A. D. Jz., E. Gr. Hz., W. Zw. Jbz., A. Zw. Ez., 0. Gr. Pz., K. Sch. Jz., A. Zw. Ez., C. Gr. Pz. en A. Zw. Ez., art. 1722 en 40 jachtwetde vier eersten ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht., de zes laat sten ieder f 1 boete of 1 dag hecht. T. Sm. Jz., als boven en vogelenwet2m. f 0,50 boete of 2maal 1 dag hecht. M. D. Cz., dronkenschapf 0,50 boete of 1 dag hecht.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2