Buitenland. Nederland BURGERLIJKE STAND. bronner thans de directeur. Men zegt dat de materieele schade vergoed zal worden door vele assurantie-maat schappijen. Voor deze is het een gevoelig verlies, want ook de buren, die door den brand geleden hebben, moeten door die compagnies d' assurances worden schadeloos ge steld. In geval van brand is hier de bewoner, bij wien de brand ontstaat, aansprakelijk tegenover zijn huisheer, en tegenover de buren, ingeval de bij hen ontstane brand ook bij anderen schade veroorzaakt. Daarom is men hier steeds verzekerd voor zichzelvenvoor zijn verhuurder en voor zijne buren. J. M. T. ENHEIjAND. Gladstone beeft aan zijne kiezers in Midlothian, welk district hij 15 jaren vertegenwoordigde, geschreven dat hij zich niet meer herkiesbaar stelt als lid van het Lagerhuis bij de aanstaande verkiezingen en zich voor goed uit het openbare leven terug trekt. Tevens heeft hij hen geluk gewenscht met de keus van den heer Thomas Carmichael tot zijnen opvolger. Hoogerhuis. Den 5 werd het voorstelom over te gaan tot de artikelsgewijze behandeling van het wets ontwerp waarbij de wet voor de gemeenteraads-ver- kiezingen in Ierland wordt gewijzigd verworpen met 77 tegen 17 stemmen. Namens de regeering werd verklaard, dat zij het beginsel der wet wel goedkeurdemaar dat eenige wijzigingen noodig waren zoodat het onmogelijk is het ontwerp in deze zitting af te handelen. FRA!VHK1JU. Kamer. Den 4 heerschte een levendige opgewonden heid wegens de nederlaag, door de regeering in de zitting van den 2 geleden. Wegens het besluit der xegeering om het ontwerp op de dranken-belasting niet in te trekken heeft de begrootingscommissie besloten aan te blijven: zij heeft den heer Doumer benoemd tot haren voorzitter, in plaats van den heer Salis, die zijn ontslag had genomen. Een woordenwisseling had plaats tusschen verscheidene afgevaardigden en don minister-president Ribotdie de houding der regeering verdedigde. Doumer zeidedat het de plicht der regeering was nieuwe voorstellen te doen. Millerand diende een voorstel in, waarbij de regeering werd uitgenoodigd ter uitvoering van de beginselen nedergelegd in het den 2 aangenomen amendement- Vallé, een voorstel te doen. Ribot zeidé, dat de regeering zich niet behoefde terug te trekken om een kwestie, die niet de algemeene staat kunde raakte, en dat het de taak der commissie was, nieuwe voorstellen te doen. Daarom verlangde hij, dat het ont werp zou worden teruggezonden naar de commissie. Rouvier zeide, dat er nog een weg was om de hervor ming der drankbelasting tot stand te brengen, door nl. de surtaxe op alcohol te verhoogen. Later kon men dan de monopoliekwestie onder handen nemen. Bij aanneming van art. 18 zeide hij, zullen wij de surtaxe op alcohol brengen op 270 of 280 (toejuichingen). Ribot kondigde daarop aan dat de regeering zich aansloot bij het voorstel der commissie op art. 18 tot vaststelling van een tariefwaaraan de verschillende soorten van absinth, bier en likeur zullen worden on derworpen. Na breedvoerige besprekingen werd aangenomen een recht van 10 fr. op likeuren van 30 a 40 graden en van 70 fr. op likeuren van 50 graden en daarboven, en voor absinth van elke sterkte. Het vervolg der beraadslagingen werd op den 6 be paald. ITALIË. De stoomketel van de italiaansche torpe doboot Aquila is gesprongen waardoor 5 personen ge dood en 12 gekwetst werden. TURKIJE. De Porte heeft in antwoord op een ver toog van Bulgarije ontkend voornemens te zijn troepen in dat land te doen binnenrukken iu geval van ernstige voorvallen aan de grenzen. Bulgarije heeft zich daardoor voldaan verklaard en afgezien van eene mobilisatie tot tegenweer, zonder den eisch om schadevergoeding voor aanval op een bulgaarschen wachtpost door eene bende Turken bij de Porte te herhalen. ik een kaart van Europatableau En zoo'n hatelijke kereldie zijn besten vriend en meerdere zoo bij den neus durft nemen zoudt ge dien nog wil len gelooven als hij vleiende praatjes verkoopt, freule Snel opeenvolgende hoefslagen kondigden prins Rens- seck aan. De officieren reden hun commandant te gemoet en onder de wat ter zijde staande oppassersdie de on gezadelde paarden en de korte rjjzwepen voor hunne meesters gereed hielden ontstond een levendige drukte. Janeck Proczna had de dames naar de rij af begroet, daarop echter zijn paard nogmaals naast de equipage der presidente von Gartner gestuurd die hem geheel alsof het vanzelf sprak aan hare zijde boeide. Xenia's blik richtte zich op ziju lachend gelaat. Hij scheen dien blik te voelen wendde plotseling het hoofd om en keek haar vlak in de oogen zei nog een paar haastige woorden tot mevrouw Leonie en bevond zich een oogenblik later weer naast Xenia. »Hebt ge me geroepen?" hij vroeg dit zacht en boog zich over om haar vorschend aan te zien. Xenia klemde de tanden op elkaar en hief het hoofd fier op. »Neen Mevrouw von Drach en Bicky waren van uit het rijtuig bezig handjes te wisselen met de gravinnen Ettisbach en TarenbergJaneck boog zich nog meer over. »Men heeft niet altijd woorden noodig om te roepen, Xenia," vervolgde hij met iets teeders in zijn stem »na een langdurige scheiding hebt gij mij de rechten van een broeder toegestaan en mij daarbij tevens diens plichten opgelegdik doe een beroep op uwe toegevendheid, voor mijne tekortkomingen bij de vervulling van het zoo onge wone ambten verzoek u over mij te bevelen zoodra gij mij noodig hebt 1" Xenia keek haastig op. »Moet gij dan ten opzichte van mij aan de kleine ridderdiensten herinnerd worden, die gij aan andere dames geheel uit eigen beweging bewijst?" »Zeer zeker zelfs van de meest vreemde dame sta ik niet zoo ver verwijderd als van u Xenia. Gij moet me met de bijzondere maaten wat anderen beleefd noemen, beschouwt gij als opdringend." ZWEDEN. Den 1 zijn bij een hevig onweder in het zuiden des Rijks boven Weziö in een schuur negen mannen en 5 vrouwen die aldaar eene schuilplaats ge zocht hadden acht mannen door één bliksemstraal ge dood terwijl de schuur afbrandde. De vrouwen kwamen met den angst vrij en de negende man werd zwaar gewond. De heeren J. R. Scholten en A. van Nulck, beiden makelaars te Amsterdam en wonende te Bussom, werden te Amsterdam in de inkomstenbelasting aangeslagen welken aanslag zij weigerden te betalentengevolge waarvan hunne inboedels in beslag genomen werden. Den 1 werd de inboedel van den heer Seholten verkocht. Het eerst werd ten verkoop aangeboden een oud vouwstoeltje, dat men gaarne kwijt wilde zijn dit bracht f 0,45 op daarna volgde een oude onbruikbare bloemenmand die ingezet en gegund werd voor f 640 daarna een kleine coupe voor f 10. Daarna was de verkooping afgeloopen. Den 3 had de verkooping bij den heer van Nulck plaats. Een stoel werd verkocht voor f 0,10 en daarna eene defecte stoel voor f 475. Toen was de verkooping afge loopen. Te Yechel is bij een brand een 87jarig man in de vlammen omgekomen. Te 's-Gravenhage zijn weder twee onderofficieren, een van het regiment grenadiers en jagers en een van het 3e. regt. huzaren ter beschikking van den auditeur militair gesteld als beschuldigd van misdrijf tegen de zeden. Gedurende Mei is in de Rijkspostspaarbank ingelegd de som van 2.183.092.725 en terugbetaald ƒ1.688.483.235, zoodat het tegoed op 31 Mei bedroeg f 39.504.622.99. In die maand werden 7006 nieuwe boekjes afgegeven en 2484 geheel afbetaald, zoodat aan het einde nog 471.310 stuks in omloop waren. Te Hilversum is den 4 des avonds brand ontstaan in eene als blokwoningen ingerichto boerderijgelegen achter het hotel »De Gouden Leeuw" aan de Veenstraat, toobehoorende aan den heer N. van Veerssen. Door het rieten dak nam de brand zoo snel toe dat aan redden niet te denken viel. Vijf gezinnen werden van alles beroofd. Te Utrecht is in den ouderdom van 51 jaren plotse ling overleden de heer J. H. Nivelsecretaris van de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen. Tot 1 Augustus is de inschrijving opengesteld op eene 3 pets. geldleening der gemeente Delft groot 224.000. Den 4 des avonds is iu een der spselzalen van het Kurhaus te Scheveningen door twee inspecteurs van politie op heeterdaad een engelsche zakkenroller betraptdie dit handwerk uitoefende ten nadeele van eene dame die naar het spel op een der biljarten keek. Heerliugowaard. De kiesvereeniging Burger plicht" heeft als kandidaten voor leden van den gemeen teraad gesteld de heeren Jb. Swaag, D. de Boer en K. van Dam. Scliageu. Door leden van den Bond van onder wijzers zal een tweede poging worden aangewend, om alhier eene afdeeling van genoemden Bond op te richten. Den 7 zal met dat doel eene vergadering in het lokaal- Roggeveen alhier worden gehouden, tot welker bijwoning vele onderwijzers zijn uitgenoodigd. IJinuiden. Bij het proefschieten op den 4 uit het fort in zee met stukken van 24 duim op een schijf, gesleept door de sleepboot Simson is de Simson even achter do machinekamer aan stuurboordzijde boven de waterlijn geraakt. De kogel is bakboord uitgekomen. Niemand werd gekwetst. Het Maandblad tegen de Vervalschlngen no. 12, met een bijblad gewijd aan hygiëne en industrie, onder redactie van dr. P. F. van Hamel Roos te Am sterdam bevateen nieuw materiaal voor koffieverval- schingonderzoekingen van levensmiddelen en handels artikelen gedaan aan het Bureau voor chemisch en micros copisch onderzoek, Keizersgracht 291, Amsterdam, (direc teuren dr. van Hamel Roos en Harmenscontrole onderzoekingen: stout advocaatboonekamp Janeck Proczna heeft tot dusver alle perken overschre den en niemand ter wereld om vergunning gevraagd »Die tijd ligt ver achter ons Hot uur, waarop uw eigen wil den graaf Hans Stefan Dynar' uit den doode heeft opgewekt, sloeg Janeck Proczna's doldrieste waaghal zerij in banden; wat ik als vrij kunstenaar kon bestrijden, moet ik als vertegenwoordiger van een eerbiedwaardigen naam eeren en afwachten tot de hand, die mij zoo koel heeft afgestooten mij vrijmoedig naderbij wenkt De laatste woorden waren schertsend geuiten ook over Xenia's aanvallig gelaat vloog een glimlach. »Ik zal u aan uw woord houden, Janeck, en uw moed in het brengen van offers op de proef stellen; wie weet, hoe spoedig gij reeds zuchten zult onder den lastdien de eischen eener zuster u zullen opleggen Als eerste vergoeding daarvoor zal ik u thans een handje helpen opdat da reusachtige bloemkransdien graaf Hechelberg voor den overwinnaar bestemd heeftden hals van uw edelen renner zal tooien Xenia was plotseling ge heel veianderd, zij sprak zoo levendig en opgewekt als maar zelden te voren. »Om 's hemelswil, Xenia, doe dat niet! Ik moet die gunst afwijzen!" riep hij vroolijk uit, »gij zoudt daardoor de betoovering breken die Hare Excellentie reeds om dien krans gesponnen heeftAls men van twee kanten geholpen wordtdoet de eene hulp de andere te niet, en daar het bijgeloof vereischt dat een hartelijk aandenken' er mee verbonden zij acht ik het waarlijk beter als me vrouw von Gfirtner de rol van het noodlot op zich neemt »Natuurlijk ik ben met mijn aanbod te laat ge komen ik trek me dus terug." Dit klonk weer heel kortaf en stroef, ofschoon gravin Dynar er bij glimlachte. »Houd uwe voorspraak bij het noodlot voor mij in pettomogelijk zal ik ze dringender noodig hebben bij een anderen wedrenwaarbij meer op het spel staatdan een krans van veelkleurige bloemen »Als gij dan door Hare Excellentie in den steek wordt gelaten doe ik 't misschien Janeck zag er eensklaps zeer ernstig uit, streek lang- portwijn, natuurlijk mineraalwater, beschuit, kindermeel, bruin brood boter, cacao, kaasstremsel en kaaskleursel, katoen-gaas voor boter, vertinde en geëmailleerde pannen, servies voor koffie- en theebereiding, kunstkaas, vervalsching van chocolade, vervalsching van worst, maderavervalsching, vervalsching van chloorzure kali; wetenschappe lijke berichten: onderzoek van olijfolie op sesamolie; korte berichten; hygiëne en indus trie: vergiftiging door in blik ingelegd vleesch en zalm vergiftiging door vleesch is de beweging van het reizen per spoor enz. ongezond eerste hulp bij ongelukken door electriciteit veroorzaaktinsecten-stekenaanvoer van geschikte lucht voor de ademhalingdoodelijke gevolgen van een bijensteek twee belangrijke tentoonstellingen een surrogaat van opium het suikeren van wijnen in Frankrijk electrische tramsfeuilleton: een en ander over water, tegen den hik het oudste recept van de wereldgemengde berichten; cor respondentie, Hooien. Het malsche gras, dat sappig rijpt, een deken voor de velden, een groen tapeet, gebloemd met geel en wit en rood, valt onder maaiers slagen. Met vasten, zwaren flinken stap treedt hij de akkers over en elke pas de zeis gehaald door duizend frissche halmen. Ter neer geveld in rij op rij ligt daar het wintervoeder te ster ven in de gouden zon, die blakert als een vuurtje. Het groen wordt geel, het geel verdort en vult de lucht met geuren, zoo zoet en malsch, zoo heerlijk rein als zomer- zonnestralen. En breed uit schudt de boer het gras, op dat het sneller droge. Een lichte wind blaast over 't veld en draagt de vochten mede, die geurend stijgen uit het gras als afscheid van het leven. De oppers worden opgezet, een kamp van vreemde hutten. En nauwlijks wekt het zonnelicht tot waken en tot werken of met zijn paarden gaat de boer het veld in met de zijnen. De wagens worden volgelaan, zij schudden onder 't rijden. Dè hooge, breede, diepe schuur ontvangt de zware vrachten en wordt gevuld haast tot de nok, zóóveel gaf deze zomer. Hoe warm is 't boven in de schuur, hoe scherp zijn daar de geuren van 't versche hooi, bijeen geperst door drukken en door stampen. De schuur is vol, het veld is ruim, de jonge, groene sprietjes groeien in den zonneschijn, bij dauw en zachten regen. Het nieuwe gras, zoo licht en fijn, en krachtig toch van leven het is een schat voor 't grazend vee,, een heerlijk zomer voeder. Acht vrij de Lente, dichter vorst, als 't schoonste jaargetijde, maar gundat wij als practici, den zomerhooioogst roemen. armenhuizen. Ondertrouwd. 28 Juni. IJf Dekker, alhier, en Leentje Groet, St. Maarten. Geboren. 19 Juni. Oatbarinad. van A. Commandeur en C. Goudsblom. Overleden. 8 Juni. Levenloos aangegeven kind van J. Biersteker en G. Blaakman. 18 Antoniad. van P. Nannes en G. Groot6 w. 22 Cornelia Waagmeester, wed. van C Wognum, 71 j. Oudkarspel. Getrouwd. 2 Juni. A. Brniju en B. Kruijer. 16 A. Mul en C. Admiraal. Geboren. 14 Juni. Johannes Martinusz. van Jan Brammer en Catharina Zut. 20 Jan, z. van Hermanus Barten en Jans Groenveld. Overleden. 4 Juni. Alida Buur, 1 j. 7 Hark Breed wednr. van Maartje Zwaag eerder van Antje Ootjers58 j. 12 t> Jan Dekker echtgen. van Maartje Hart58 j. zaam over den slanken hals van zijn paard en zweeg. Het rijtuig van mevrouw von Gürtner verliet zijn plaats en reed met een kleine bocht naar de equipage van gra vin Dynar. »Ik moet eens komen hooren wat broeder en zuster voor gewichtigs te bepraten hebben riep Leonie lachend uit terwijl zij Xenia haar fijn handje toestak gij ziet er beiden zoo betrokken uithebt gij soms gekibbeld Die woorden klonken heel vertrouwelijkplaagziek en hartelijk tevens. Proczna lachte bijna overmoedig. Stellig, Excel lentie zonder oorlog kan 't niet tot een vrede komen en wie overwinnen wil, moet eerst vechten Ik heb verba zend veel moeite om me al strijdend de slavenboei te verwerven want mijn zuster is zelfs gierig op dat ge ringste aller eereteekenen 1" »Zijne Hoogheid heeft de parforcejacht op overmorgen bepaald", zei Hare Excellentie glimlachend en hield haar lorgnet voor de oogen ten einde prins Reusseck op te nemen die juist op het rijtuig kwam toegetreden, om eerst gravin Kany en de plaatsvervangende hofdame, ba ronnes Zeutler, een bleek, innemend jong meisje met vrien delijke oogen, te begroeten- »Wij dames rijden allen mee, zelfs ik die nog wel vrij onvast in den zadel zit. Natuurlijk heb ik aan weerskanten een ridderlijk be schermer en uitstekend ruiter noodigop Flandern's trouwen liefdedienst kan ik rekenen doch hij alleen is niet voldoende Xenia was opgerezen en stond nu overeind in het rij tuig als een trotsche uitdaging trof haar blik de spreek ster. »Donatus zal zich gelukkig achten Excellentie, uw cavalier te mogen zijn en stellig dien post van vertrou wen alle eer aandoen »Wat Heller-Hüningen Rijdt die dan niet bij voorkeur met u?! Xenia wierp het hoofd in den nek. »Neenik heb dit maal mijn broeder aan mijn zijde... bevolenHaar blik trof Proczna vragend en vol verwachting. »Och kom, gij schertst! onmogelijk... broeder en zuster? dat is immers doodelijk vervelend!" Mevrouw von Gfirtner sloeg inderdaad onthutst den waaier dicht en schudde het hoofd. iDaar kom ik tegen in verzet daartegen trek ik te velde Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 6