Bij S. BRANDS, 21 apet Brusselsclie loten 1886.1 P. DEKKER Jzn., HOEKETOUW Historische Herinneringen. Om en bij de Scliernierpoort Advertentièn. M.H. Landbouwers. Hebr. van Assen. Houttilstraat B. 54, VARKENSVLEESCH van af lieden 30 cents BEKENDMAKING. AANBESTEDING 349ste Staatsloterij. Bijks Hoogere Burgerschool, Trekking* 15 Juli. Hoofdprijs francs 100,000. Firma GEBRs. SCHUTZ, voor liet bouwen van een WOONHUIS, PNIDSSEIV SS. s Noordscharwoude. Ondertrouwd en getrouwd. Jan Smit en Jetje Harreveld. Geboren. Oornelis z. van P. Keeman en P. de Wit Overleden. Antjed. van K. Schuit en A. Mak 6 m. Hermina d. van J. van Essen en H. Kuijk, 8 w Oude Niedorp. Getrouwd. 5 Juni. Maarten Groot, wednr. van Catharina Smit en Trijntje Dekker. Geboren. 14 Juni. Agnes Cornelia, d. van Petrus Bruin en Maar tje Slijkerinan. 17 Wilhelmina d. van Petrus Veldman en Trijntje Wit. 27 Maarten z. van Pieter Smit en Johanna Sohollee, Helloo. Ondertrouwd. 8 Juni. Jan Smit te Noordscharwoude en Jetje Harre veld, alhier. G etrouwd. 17 Juni. Engel Poland, te Heerhugowaard, en Cornelia de Zeeuw alhier. Geboren. 1 Juni. Guurtrnidad. van Johannes Zonneveld en Guurtje Dekker. 25 Pieter z. van Willem de Groot en Antje Asjes. 27 Andriesz. van Klaas Wognum en Jannetje Modder. O verleden. 9 Juni. Maarten, z. van Jacob Reik en Guurtje Stroo ker 8 j. 14 Cornelia d. van Willem Blokker en Pietertj Steijn 1 m. 1,1 iu men. Geboren. 2 Juni. Cornelia Maria, d. van Jacobus Adrichem en Catharina Dekker. 7 Anna Maria d. van Petrus Johannes van Kes- sel en Maria Petronella van Leeuwen. 10 Jacob z. van Jacob Admiraal en Veronica Fraijman. 20 Trijntje, d. van Hendrik Zaadnoordjjk en Maar- tje IJ if. 28 Agatha, d. van Jan Nuijens en Neeltje Beentjes. 29 Anna d. van Pieter van Leeuwen en Grietje Hoebe. Overleden. 10 Juni. Klazina Maria, d. van Jan Kuijs en wijlen Jo hanna Vesjes 21 j., overl. te Roosendaal en Nispen. 21 Aaltje, d. van Corneli3 Kieft en BregtjeOukes, lm. 30 Klasina Kuijs26 j. Hensbroek. Ondertrouwd en Getrouwd. a 7 en 23 Juni. Willem Groenwoudt, wedr. van Dieuwertje Boxman eu Trijntje Rolwed. Cornelis Metselaar. Overlede n. 28 Juni. Geertje Beek, wed Arie Brak. Oterleek. Geboren. 27 Juni. Pieter, z. van Willem de Geus en Engeltje Glijnis. 11 Levenloos aangegeven een kind van het vrou welijk geslacht van Dirk Bakker en Dieuwertje Timmerman. Overleden. 20 Juni. Cornelis Plas, echtgen. van Aagtje de Vries, 29 j. (S L O T). AANTEEKENINGEN. I. Het oude Hondsbosch, later Bierkade. Den 14 April 1564 verkocht de stad aan het college van de Hondsbossche het daarbij reeds in gebruik zijnde gemeenelands-erf houdende aan de meerzijde 12 voeten eigendom en 20 voeten gebruik, en aan de zijde van het Verdronkenoord 19 voeten eigendom. De stad zou aan den meerkant een brug met een oorgat maken en onder houden, en het Hondsbosch mocht de sloot tusschen het erf en het land van Coman Gerbrandsz. wijder en dieper maken, en dos verkiezende een brug maken en onder houden aan den kant van het Verdronkenoord. Blijkt hieruitdat de overheid reeds toen bedacht was op het verkrijgen van kaden een nog vroeger bewijs daarvoor leverde het besluit der vroedschap van den 10 April 1553toen aan Rijckelant IJsbrandsd. werd vergund de voor haie rekening te maken en te onderhouden platingen te doen uitsteken van de straat van bet Venisse to^de Hondsbossche-sloot mits de stad een gang behield van 18 voeten breedte langs haar huis en voorts van 20 voe ten breed van den zuidoosthoek van dat huis tot ge noemde sloot. Den 6 December 1587 werden burgemeesteren met de fabriekmeesters en 3 anderen gecommitteerd om het erf van het (oude) Hondsbosch bekwamelijk af te rooien en daarvan rapport te doen; en den 18 d.a.v. werd besloten, de erven te verkoopen en de sloot tusschen het Honds bosch en de erven der huizen van het Achtervenisse als- noch open te laten en op te keuren onverminderd het recht (tot naasting) dat de stad had op het ten einde daarvan staande huis van Jan Boem. Den 20 Maart 1588 werd aan burgemeesteren opgedragen om de nog restee- rende en onverkochte erven te verkoopen met conditie, dat de stad een brug en toegang tot die erven zou doen maken aleer do koopers den vierden of laatsten termijn hunner kooppenningen hadden te voldoen en den 17 November van dat jaar bepaald, dat de bierschepen slechts voor die erven zouden mogen liggen (Bierkade). De kraan werd, volgens besluit van 10 April 1590, van de Kraan- buurt, waar een gevelsteen nog heden haar beeld toont, naar de nieuwe kade, over het Achtervenisse, verplaatst. De buren van de Bierkade en van de zuidzijde van het Luttik-Oudorp waren er niet mede ingenomenzoodat op hun verzoek tot amotie den 13 Juni 1606 besloten werdnaar eene andere gelegenheid om te zieneen half jaar later, den 7 Januari, kwam bij de vroedschap ook ter tafel een verzoek van deken en raads van het schippersgilde, om voor de beurtschepen op Amsterdam, die bij de Roode Gans plegen af te varen een hoofd in de Voormeer (aan de Bierkade) te maken en daarop de kraan te stellenen tevens eene remonstrantie van de buren aan weerszijden der Schippersbrug om alles te laten zooals het was. Nadat ook de buren van het einde van het Verdronkenoord gehoord waren, werd den 12 Februari het door het gilde gevraagde toegestaan, mits de verzoekers geen waard in het hoekhuis het Dubbele Kruis mochten stellen dan met advies van burgemeesteren. Ten aanzien der personen, die in gebreke waren gebleven hunne erven op het Houdsbosch te betimmerenwas den 30 April 1593 goedgevonden hun ten langste één jaar uitstel te geven, op poene van verbeurte, en, wilden zij deze voor waarde niet bewilligen, dadelijk tegen hen naar rechten te procedeeren. II. Het slootje achter Jan Boon's huis. Nadat den 16 Mei 1591 op nieuw goedgevonden was, het alsnoch niet te dichten maar de buren te gelasten het langs hunne erven te beplaten, werd den 16 Novem ber 1607 besloten het te dempen en te bestraten, nadat den 3 October op het daartoe ingediend verzoek goedge vonden was de belanghebbenden te hooren. Den 27 Janu ari van het volgende jaar werden burgemeesteren ten verzoeke der buren van het slootje, ook gemachtigd ge noemd huis na behoorlijke inspectie te taxeeren. Vele lezers zullen zich nog de groote houten luiken in de Keizerstraat herinneren deze verleenden toegang tot een den 12 Juli 1609, op aanvraag van regenten van het mannengasthuis en van het huisarmenhuisbewilligde geul in die straat, waarvan de aanleg voor de helft door de stad en voor de wederhelftalsook het onderhoud door de gebruikers moest bekostigd wordenmaar den 29 Augustus werd op verzoek der buren alleen het onderhoud ten koste der belanghebbenden gebracht. III. De molen benoorden het Zeglis in 1597. Wij hebben wel eens vermeld gevonden dat de uit vinder van de houtzaagmolens die te Zaandam het Juf fertje oprichtte van Alkmaar was. Hij kan werk el,, van daar gekomen zijnal is Uitgeest onbetwist zijn geboorteplaats en het is niet onwaarschijnlijkdat de molen op Drebbel's kaart de voorlooper was van den aan de Zaan gebouwden. Immers onze vroedschap beschonk den 16 Januari 1595 Cornelis Cornelisz., op zijn verzoek, met een erf of werf benoorden het Zeglisom daarop een door hem uitgevonden windmolen „omme alderley hout mede te sagen", te bouwenop voorwaarde dat hij dien molen „in tijden van pericule" op aanzegging van burgemeesteren zou afbreken. Ten aanzien van den door hem ook verzochten vrijdom van accijns van wijnen eu bieren werd geenerlei besluit genomen. De tijd van de overbrenging zijner uitvinding naar Zaandam wordt in het Biogr. Woordenboek van v. d. Aastellig te vroeg op 1592in de Chronijk van Medenblik op 1596 gesteld. Al is het laatste jaartal juisttoch kan Drebbel den molen zeer goed op zijn geenszins in korten tijd te gra- veeren plattegrond afgebeeld hebben. Cornelis Cornelisz. deed zich evenwel nog later te Alk maar geldenin 1601 proponeerde hij bij rekest een middel om het Zeglis wel en vaardig te diepen waarop de vroedschap den 26 Maart burgemeesteren opdroeg met hem te spreken en rapport te doenen den 20 April burgemeesteren en fabriekmeesteren machtigde met hem te handelen. IV. De molen de Rood. Den 18 Maart 1550 verkochten burgemeesteren in de Croen voor f 280 aan Engel Engelsz., timmerman een erfwaarop te voren een molen had gestaanop het noordoosteinde van het Luttik-Oudorp bij den Rooden toren op voorwaarde dat hij aan de meerzijde platingen zou onderhouden, een brug zou toelaten als de buren die betalen wilden en nevens den hoek van den toren 16 voeten voor de stad zou laten liggen. Den 21 Febru ari van bet volgende jaar trof hij een accoord om een molen te mogen stellen op den toren dien hij geheel onderhouden en steeds ter beschikking der stad zou geven, daarvoor zijn woonhuis en erf aan den Voordam verbin dende. Den 11 October 1557 werd aan Adriaen Nan- nincx c. s. vergund den molen af te breken en te ver voeren mits Engel Engelsz. den toren weder in den vroegeren toestand bracht; maar hieraan is geen gevolg gegeven blijkens het den 17 Maart 1564 toegestaan verzoek van Harman Aertsz., om een gunstig advies van burgemeesteren en rade bij de Kamer van rekening van Holland ten einde den hem behoorenden molen dien hij „naar believen kon afbreken of verplaatsen", o'ver te brengen op de Hofweide buiten de Friesche poortaan biedende voor den molen en het daarbij te bouwen huis ook bij verkoop of afbraak, ten eeuwigen dage accijns te' betalen als andere poorters. Den 10 December 1574 accordeerden burgemeesteren krachtens machtiging der vroedschap van den 19 Sep tember met Aelbert Evertszrunmolenaarwiens huis en molen in het beleg verbrand warendat hij zijn molen zou mogen stellen op het toen vergroote Roode bolwerkmits hij dat met de borstwering zou onder houden zoolang de molen in stand bleef; tevens verkreeg hij een erf op het Luttik-Oudorp voor het bouwen van een huis zijn met vergunning bij den wal gezet huis moetende afbreken. In eene den 15 Juli 1575 door Claes Jansz. Goesinnen verleende kwijtschelding wegens het afbreken van 2 schuren en een huis op het einde van het Luttik-Oudorp, wordt het laatste dus aange wezen „daar nu het waehthuis staat met den gort molen", hetwelk doet vermoeden, dat Aelbert Evertsz. niet slechts run maalde. C. W. B. Goedkoopste en soliedste adres voor ls te ES1HHII1ZBSIper kluwen (60 vadem) f 0,3d. Slijters flink rabat. Aanbevelend, IS HET PGR VIJF OH8. De Commissaris der Koningin in Noordholland Brengt ter kennis van belanghebbendendat tenge volge van werkzaamheden aan de schutsluis te Purmerend le. het verkeer over den westelijken dijk van het Noordhollandsch Kanaal tusschen de schutsluis te Pur merend en de bezuiden die sluis gelegen denrenligplaats, gedurende eenige dagen (vermoedelijk nu en dan tusschen 10 Juli en 3 Augustus 1895) zal zijn gestremd, doch dat dit verkeer alsdan zal kunnen plaats hebben met behulp van de pont over het Noordhollandsch Kanaal bij de Amsterdamscho poort 2e. de scheepvaart door de groote opening der sluis op 24 Juli en eenige volgende dagen belemmering zal ondervinden, daar door het verwisselen der deuren slechts nu en dan door die opening kan worden geschut. Haarlem, De Commissaris der Koningin voornoemd, 2 Juli 1895. SOHORER. in de St. Jacobstraat No. 3 voor den heer K. HOP MAN op Vrijdag 12 Juli, des avonds ten 8 uur. Aanwijzing op Dinsdag 9 Juli, des voormid dags ten 10 uur. Nadere inlichtingen te bekomen bij W. H. MATTHIJ- SEN bouwkundige te Alkmaar. ^Wed. A. PRINS KOONLangestraat, Collecteurs der Staats-Loterij te ALKMAAR berichten dat de trekking der eerste klasse IHaandag den 15 Juli e.k., begint en ten hunnen kantore heele en gedeelten van loten te bekomen zijn. te ALKMAAR. De openbare mondelinge overgangs-examens zullen worden gehouden op Maandag 8 en Dinsdag 9 Juli, 9 tot 12 ureen de mondelinge toelatings examens voor het schooljaar 1895/96 op Donder dag 11 en Vrijdag 12 Juli, tusschen 81/2 en 4 uren. De Directeur Dr. J. D. B O E K E. REGENTEN van het BURGERWEESHUIS te Alkmaar zijn voornemens op lö Juli e.k., 8 unr 's nam., in de Regentenkamer van het gesticht aan te toesteden de levering van na te melden benoodlgdlicden voor het onderhoud der weezenvan 1 Aug. 189531 Juli 1896 als Rundvleesch rundvetsoepvleesch versch en gerookt spek versche worst gortgebroken boekweitboekweit- meel rijst groene en grauwe erwtenbruine boonen natuurboter zoutpeper groene en witte zeep soda stijfselbasterd en witte suiker stroop koffie thee tarwemeelazijnzoete-, patent- en raapoliekorte en lange turf. De voorwaarden van aanbesteding liggen ter visie in het kantoor van den weesvader, door wien de noodige inlichtingen zullen worden verstrekt. De inschrijvingsbiljetten moeten in het gesticht zijn bezorgd op 15 Juli e.k., uiterlijk zeven uur 's nam. Alkmaar, 3 Juli 1895. 25GOO ÏOOO 2 a ÖOO francs. HBELB AAIDEELENT 1 2,öO. IIALVG 1,25. Met f 2,59 kan men op 15 Juli e.k. de volle fr. 100,000 met f 1,25 fr. 50,000 winnen. Verkrijgbaar gesteld bij den boekhandelaar H. VAN ELST, Firma Erven U. VEEL te Alkmaar. P. S. Uitbetaling der prijzen dadelijk na ontvangst. Trekkingslijst franco en gratis. SPECIALITEIT IN WITTE tfOEDEKEN. Ruime keuze in stoffen Mousseline, zeldzame collectie nieuwe Katoenen, als Satinkatoen, Fantaisiekatoen, Lichtgronds, piqué, jour, Moltemine, Crepous, Blauwdruk en alle denkbare nieuwe KatoentjesStofrokkenHandschoenen, Boorden, Man chetten enz. enz. Tegen opruiming aangeboden eene kleine partij wol len zomerdekens.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 7