Poolsch Bloed, No. 81. ^even en UTegentigste «laargang 1895. WOENSDAG Inkwartiering. Buitenland. 10 J U LI. FEUILLETON. NATALY V0Y ESCHSTRUTH. ALUAARSCIIE COURANT. Deze Courant wordt Bi»8d»g., B«»derd*g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar/ 0,80; franco door het geheeie rgk 1, De 3 nummers f O,O®. Afzonderlijke nummers 3 ets. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat overeenkomstig art. 17 der wet van 14 September 1866 (Staatsblad No. 138) door hen is herzien en heden vastgesteld de lijst, bevat tende de namen der inwoners die in aanmerking komen voor het verleenen van Inkwartiering en onderhoud van militairen en paarden, welke lijst aangeplakt en ter inzage voor een ieder is nedergelegd ter gomeente- secretarie gedurende 14 dagen na heden. Bezwaren tegen die lijst kunnen schriftelijk worden ingediend binnen ééne maand na heden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MAOLAINE PONT. AlkmaarDe Secretaris, 9 Juli 1895. NUHOUT VAN DER VEEN. Pr()8 der gewone Advertentlpn: Per regel 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. BELGIE. Het wetsvoorstel der vlaamscke afge vaardigden om voortaan alle wettendie in België worden afgekondigd niet alleen in het fransch maar ook in het vlaamsch openbaar te maken is gunstig beoordeeld in de Kamercommissie. Zjj nam het beginsel met 4 tegen 2 stemmen aan. BUITSCHLAN». Ter eere van de Opening van bet Keizer Wilhelm-Kanaal is een groote zilveren penning geslagenaan de eene zijde prijkt de beeldenaar des Keizers in marine-uniform met de woorden: Wilhelm II, Deutscher Kaiser" en aan de andere zijde is de loop van het kanaal afgebeeldaanschouwelijk de verkorting der zeereis voorstellende door den daarnaast aangegeven vroegeren zeeweg. Van dezen penning zijn slechts 5000 geslagen. Den 16 wordt te Meppen een standbeeld voor wijlen Windhorst, den leider van het centrum, onthuld. 13WGJEI.AAl». Lord Rosebery heeft den 5 de3 avonds, het woord gevoerd in een monstervergadering dsr radicale partij in de Albert-Hall te Londen, waar 8000 personen tegenwoordig waren. Hij betoogde dat er in de vorige regeering niets was dat hij behoefde te ver dedigen noch haar leven noch haar dood noch haar geestnoch haar werk. Zij had groote regeeringsdaden tot stand gebracht, en nagelaten een groot surplus, een herlevenden handel en een tevreden volk. Daarentegen had hij ook niets aan te vallen, want tevergeefs had hij een verklaring omtrent de staatkunde zijns opvolgers afgewacht. Hij hoopte de nieuwe regeering te kunnen steunen in hare buiteulandsche staatkunde Wat Chitral betreft, was het de staatkunde der vorige regeering, de troepen terug te trekken zoodra zulks veilig kon ge schieden mocht de nieuwe regeering er anders over denken, dan hoopte hij, dat spoedig een gelegenheid zou worden gegeven om de zaak te bespreken voordat een eindbeslissing viel. Ten opzichte van Armenië had de vorige regeering steeds bij de Porte aangedrongen op waarborgen tegen een herhaling van gruwelen als het vorige jaar zijn voorgevallen en hij hoopte dat de nieuwe regeering daarvan niet zou afwijken. Ook de iersche kwestie werd door hem aangeroerdde tegen woordige rust in Ierland schreef hij toe aan John Morley en aan het vertrouwen van het iersche volk in de radicale partijDo ieren verlangden goen afscheiding maar alleen een eigen wetgeving voor het beheer van die iersche zaken, die te Westminster verkeerd begrepen en verwaarloosd werden. Ten slotte verklaarde hij, dat de strijd tegen het Hoerenhuis het wachtwoord bij de verkiezingen moest zijn. Een motie in dien zin werd aangenomen. De afgevaardigde deelnemers aan het spoorwegcongres brachten den 6 een bezoek op Windsor Castle. De voorzitters der afdeelingen werden door den prins van Wales aan de Koningin voorgesteld. Het Parlement is •ontbonden en nieuwe verkiezingen zijn bevolen, terwijl de opening van het nieuwe Parlement wordt bepaald op 8 Augustus, Hoogerhuis. Den 6 zeide minister Salisbury het volgendenaar aanleiding van de staatkundige rede voering van minister Rosebery. Hoe moet men vroeg hij de verklaring van minister Rosebery opvatten dat het wetgevend overwicht van het Hoogerhnis moet ge fnuikt worden Het Hoogerhnis neemt ga-m deel aan stemmingen waar het geldt de instelling of omverwerping eener regeering of het toestaan van geld voor den openbaren dienst; in alle andere zaken is de wetgevende macht van het Hoogerhnis dezelfde als die van het Lagerhuis waarin bestaat dan dat wetgevend overwicht? Wat betreft het verwerpen van wetten door het Hoogerhnis verdedigde hij het standpuntdaarbij inge nomen ten opzichte van het wetsontwerp tot herstel der verdreven pachters in Ierland en dat betreffende de subsidie van het onderwijs. Met de daaromtrent ver kondigde beginselen zou minister Rosebery wel kunnen instemmen, maar do eigenlijke misdaad die hij het Hoo gerhnis verwijtis de verwerping van Home Rule en Home Rule is het eigenlijke vraagstuk, dat thans door de beide partijen aan het oordeel der kiezers wordt onderworpen. Groote hervormingen kunnen alleen dau tot stand komen wanneer zij ondersteund worden door de groote meerderheid des volk-.. Noch Home Rule noch de kwestie der scheiding van kerk en staat in Wales, hebben den steun van de groote meerderheid des volk3, ten minste niet in Engeland. Er zijn echter andere vraagstukken diehoewel moeilijk, de aandacht van het Parlement eischen, n.l. het herstel van den voorspoed des lands en de leniging van den nood der arme klassen. Meer dan eenige andere kwestie verdient de nood van den landbouw de aandacht; daarin kan verbetering gebracht worden door hervorming van het tegenwoordige belastingstelsel en andere mid delen. Ook de armenwet vereischt hervorming. Men moest het Hoogerhnis dankbaar zijn dat het een einde had gemaakt aan onvruchtbare en verbitterde geschillen en dat het de wetgevers heeft aangespoord tot een meer loonenden arbeid, n.l. een onderzoek van de wijze, waarop de sociale toestand van het volk kan verbeterd worden. Nadat de Appropriaton Bill bij derde lezing was aangenomen werd het Parlement op last der Koningin zonder troonrede gesloten. Lagerhuis. Den 5 verklaarde do onder-minister van buitenlandsche zaken, dat der regeering niets bekend was van onderhandelingen tusschen Transvaal en Portugal over den aankoop van den Delagoabaai-spoorweg. Der gelijke onderhandelingen zouden ook kwalijk te rijmen zijn met de door Portugal gegeven verzekeringdat geene stappen, de toekomst van den spoorweg rakende, zouden gedaan worden voordat het scheidsgerecht uil- spraak gedaan heeft. llritsch-lndlë. Volgens een officiëel telegram van den gouverneur van Bombay heeft te Kathiawar eene botsing plaats gehad tusschen een Hindoebruiloft-stoet met een mohammedaansche processie ter gelegenheid van het Mohnrrum-feest. De Hindoes vielen de Mohamme danen aan en dreven hen in een moskee drie personen werden gedood en 184 gewond, waarvan twaalf ernstig. FRANKRIJK. De gewezen notaris Paulain die sedert 3 jaren te Riom gevangen zat, viel voor een paar dagen dood neder bij het vernemen dat hem de twee jaren gevangenisstrafdie hij nog moest ondergaan bij gelegenheid van den 14 Juli kwijtgescholden wareD. Den 7 hoeft te Saint-Quentin de inwijding van het gedenkteeken ter herinnering aan de verdediging dezer stad in 1558 tegen de Spanjaarden plaats gehad. Minis ter Hanotaux, die de plechtigheid bijwoonde, zeide in eene vaderlandslievende rede o. a., dat Frankrijk dikwijls ernstig werd getroffen, doch zich altjjd heeft hersteld, terwijl vele aanzienlijke Staten in zijn omgeving zijn ineengestort. Zijn kracht put het niet slechts uit ziju vaderlandsliefde het is die ook verschuldigd aan de onbetwistbare noodzakelijkheid van zijn rol te vervullen onder de andere natiën, waardoor het werkelijke vriend schapsbetrekkingen en daadwerkelijke samenwerking heeft verworven. Het mijdt alle avontuurlijke ondernemingen en kan de toekomst met vertrouwen te gemoet zien. Kamer. Het wetsontwerp tot hervorming der drank belasting werd den 6 in zijn geheel aangenomen met 394 tegen 130 stemmen. Deze uitslag werd met toe juichingen begroet. Aangenomen werd verder nog een voorstel van den radicaal Guillemetwaarin de regeering uitgenoodigd wordtbinnen zes maanden een ontwerp tot regeling van het alcohol-monopolie in te dienen. ITALIË. De Vesuvius is weder in werkinger hebben zich eenige nieuwe kraters gevormdwaaruit eene groote hoeveelheid lava stroomt. OOSTENRIJK-HONGARIJE. In den oosten- rijkschen Rijksraad is den 4 de begrooting voor binnen- landsche zaken aan de orde gekomen. Daarbij verklaarde minister van binnenl. zaken dat de regeering ten DOOR 55) Proczna baalde glimlachend de schouders op. «Ik ben overtuigd dat gij met de scherpste aan overwinnen ge wende wapenen zoudt strijden Excellentie maar toch betwijfel ik, of gij ditmaal de zege zult behalen!" »Als ik ten minste vaD uw kant op geen hulp te re kenen heb Leonie brak eensklaps af en wendde zich als een mokkend kind tot Xenia: Gij zijt in hooge mate zelfzuchtig gravin gij gelijkt op den hardvochtigen rijk. aard nit den bijbeldie zijn armen buurman zelfs den laatsten penning ontneemtWaarom wilt gij mij nu den eenigen cavalier, aan wiens bescherming ik mij met waar genoegen toevertrouw, afhandig maken?!'' «Opdat al de anderen, die daardoor uit uwe nabijheid worden verdrongenzich niet uit wanhoop een kogel door het hoofd jagen «Gij kleine lastertong Ja ja wie verlies leidt, wordt nog bespot op den koop toe Help me toch een beetje Proczna Onze gemeenschappelijke aanval zal misschien een bres slaan in de ombarmhartigheid van deze schoone ziel Xenia scheen zeer gelaten maar toch flikkerde er iets in haar oog. «Ate mijn pleegbroeder liever met narijdt Excellentie, zal ik me natuurlijk terugtrekken «OverheerlijkHebt ge dat gehoord, graaf?!' Ja, dat heb ik, maar ik zal dat gezegde enkel als een beleediging opvatten indien Xenia mij niet ten spoe digste de verzekering geeftdat zij schertste Mon Dieuhoe dijjicile! riep Leonie met een zenuw achtig lachje. «Is zoo'n woordenzifterij niet iets onge hoords onder broer en zuster «Maar Xenia, gij kunt toch niet verlangen dat Proczna om zijn ontslag verzoekt, gij moet 't hem geven Wilt gij Gravin Dynar richtte zicb nog hooger op, om hare lip pen trilde iets van een onwrikbaar besluit. «Neen antwoordde zij kortaf. «Gij schijnt beiden slecht geslapen te hebben zei mevrouw von Gartner met een poging om te schertsen doch in haar lach klonk iets scherpsbijna boosaardigs. «Met menschen die slecht gedineerd hebbeu of met het linkerbeen uit het bed zijn gestaptmoet men niet rede twisten! U echter, onverbiddelijke gravin kondig ik on verzoenlijke veete aan en ik zal alles in het werk stel len om u Janeck Proczna afhandig te maken! Wel zijt ge tegenover mij zeer in het voordeel, daar gij al jaren lang uw broeder met. genegenheid en vriendschap over stelpt voor hem de eerste lauweren gevlochten en van ongeduld gebrand hebt om hem aan de wereld als uw broeder bejïend te maken. De uitdrukking van schamperen boon in Leonie's stem joeg Xenia het bloed naar de wangen. Hare lippen beef den, zij zag de schaduw op Janeck's voorhoofd en haalde diep adem. «Gij vergist u, Excellentie viel zij met hee sche stem in, «van al die liefelijkheden en dien hartelij ken omgang is tusschen Janeck en mij nooit sprake ge weest, helaas, door mijne schuld Nu gij mij zoo even hebt voorgehouden hoe de betrekking tusschen ons had moeten zijn, gevoel ik dubbelhoeveel ik verzuimd en hoeveel ik tegenover mijn broeder goed te maken heb en daarom zult gij zelve het hoogst begrijpelijk vin den mdien ik geen afstand doe van zijn geleidemaar hem integendeel zoo dikwijls en zoo lang mogelijk aan mijne zijde tracht te boeienMet innige oprechtheid stak zij Janeck de hand toe. «Wat weet ge toch alles indrukwekkend te zeggen Xenia zei Janeck lachend, en bracht de aangeboden hand ridderlijk aan de lippen, «gij wilt schulden betalen, waar voor geen schuldeischer te vinden is en geeft aan onze kleine schermutseling iets buitengemeen aanlokkelijks Als wij onze bekoorlijke tegenpartij nu nog de verzeke ring gevendat al die tegenstand slechts een schild is geweest voor het weinig vuurvaste hart van den pleeg broeder, dan zijn er drie overwinnaars uit het strijdperk getreden I Mag ik om de voorkeur verzoeken, Excellentie, om bij de eerstvolgende sledevaart mijn paarden voor uwen triomfwagen te mogen spannen Leonie dreigde hem vol allerliefste schalkheid met haar waaier. «Bij zonneschijn en een lentekoeltje tot een sle devaart uit te noodigen, is een goedkoope beleefdheid «Ik laat zout strooien Mevrouw von Gartner richtte zich weer met de meeste vriendelijkheid tot Xenia. «Gij kent toch uw broeder, gravin waarom hangt ge dien gevaarlijken man niet een bordje om den hals met voorzichtiger op Men staat op glad ijs als men hem tegentreedt 1" Xenia knikte verstrooid, zij had inderdaad het gevoel alsof van het lachende gezicht van den Pool een ijs koude wind haar tegen woei. Prins Rensseck bracht zijn paard naar de equipage en stoorde mevrouw von Dracb iu haar zeer luid en leven dig gevoerd gesprek met de in het rijtnig gezeteuen hij reikte Xenia de hand en groette Hare Excellentie Gart ner. Ritmeester van Hofstraten meldde dat meneer von Flandern, die nooit op zijn tijd paste, eindelijk in 't ge zicht was. De heeren namen nu afscheidom hunne renpaarden te bestijgen, en Leonie wenkte Janeck Proczna nog even tot zich om hem een paar goheimzinnige woorden toe te fluisteren. «Ik heb u iets mede te deelen omtrent de late komst van Flandern, zal ik u spoedig bij me zien Proczna keek baar een oogenblik strak aan. «Enkel incognito Daarop groette hij vluchtig en rukte zijn paard om. Mevrouw van Hofstraten maakte aan het eind der kleine reeks van rijtuigen halt en nam met vooruitge schoven ondorlip het hoogst vermakelijke en levendige schouwspel waar, dat zich «op het ongezadelde paard" ontwikkelde. 't Is op en top een boerenhardrijderijZonder zadels is 't toch maar larie de kerels zien er uit als kleerma kersknechts nu ze zoo op die bloote ruggen hangen

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1