stelligste voornemens was de uitzonderingsmaatregelen voor Boheme in te trekken zoodra de toestand dit gedoogde. De minister keurde het optreden van sommige ambtenaren af. RUSIjAAD. Het keizerlijk besluit betreffende den door de rnssiscbe regeering verleenden waarborg voor de chineescbe leening, luidt als volgtIn de gevallen waarin, uit welke oorzaak ook sommen die voor de betaling van vervallen coupons of uitgelote obligation der chi- neesche leening worden vereischtaan de banken of ban kiershuizen die de betaling bezorgenniet tegen den vastgestelden termijn ter beschikking zijn gesteld, zullen de bedoelde banken of bankiershuizen met de vereischte middelen voor rekening der rnssische regeering worden voorzien onder voorwaarden welke de rnssische regee ring respectievelijk de minister van financiën heeft vastgesteld. Omtrent de aflossing der leening of de uit sluiting van verdere chineesche leeningen bevat het be sluit niets. SERVIE. Den 6 hebben bulgaarsche grenssoldaten een servisch douanekantoor aangevallen te Loeschnitza bij Perot; twee Servische kooplieden Michaël Jankowitch en Theodor Zakitch zijn levensgevaarlijk mishandeld en over de bulgaarsche grens gebrachtwaar zij gevangen gehouden worden. EOAPTE. De Onder-Koning vertrekt den 15 naar Konstautiuopel en Griekenland waar hij geruimen tijd denkt te verblijven. Tweede Kamer. Fallllsseinentswet. De minister van justitie heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen een gewijzigd ontwerp van wetinhou dende bepalingen omtrent het in werking treden van de wet op het faillissement en de surséance van betaling, de wijziging van bestaande wetten in verband daarmede en den overgang van do oude wetgeving tot de nieuwe. Daarin zijn opgenomen al de wijzigingen bedoeld in het schriftelijk antwoord op het verslag der commissie van voorbereiding over dat wetsontwerp terwijl daarin ter voldoening aan een door den minister in eene der met de commissie gehouden bijeenkomsten geopperd denkbeeld, dat bij haar instemming mocht vinden, is ingevoegd een nieuw artikel (art. 14), krachtens hetwelk zoowel de wot van 30 September 1893 (Stbl. n®. 140) «op het faillisse ment en de surséance- van betaling" als de thans voor gedragen wet onder eenvoudiger benaming zullen kunnen worden aangehaald. Tengevolge daarvan wordt art. 14 (oud) art. 15. lie gemeenteraadsverkiezing te Amsterdam. Onze Amsterdamsche correspondent schrijft ons De 16 Julide dag van de gemeenteraadsverkiezingen, wordt zeker in weinig steden met zooveel spanning ver beid als te Amsterdam. De bitterheid van den strijd zal in de hoofdstad buitengewoon zijn. »Burgerplicht" en «Grondwet" hebben dat op hun geweten. Zij hebben besloten al hunne krachten in te spannen om van de aftredende leden Gerritsen, Wormser en Heemskerk het mandaat niet te vernieuwen. In de democratische en anti-revolutionaire kringeu is dat be sluit met de grootste verontwaardiging begroet. Waarom de beide liberale kiesvereenigingen aldus de politieke hartstochten hebben opgewekt Menigeen is dat niet recht duidelijk. Zijn er dan zulke ernstige bezwaren tegen de wenschendoor de drie genoemde heeren in den Raad kenbaar gemaakt Maar waarom hebben Burgerplicht" en Grondwet" dan wel den heer Trenb gestelddie in hoofdzaken homogeen is met het uitgeworpen drietal De vergaderingen dier kiesvereenigingen hebben niemand wijzer gemaakt. Principiëele bestrijding, die een ernstig karakter droegwerd daar niet gehoord. Wel was 'l een feit, dat menigeen zich in den laatsten tijd ergerde aan de taktiek van den heer Gerritsen om het terrein van den strijddien hij thans met zijn voormaligen medestander Treub voert, ook naar de Raadzaal over te brengen, maar daaraan hadden de heeren Heemskerk en Wormser toch geen schuld Vooruit toch Hechelberg gespt natuurlijk zijn koppel eerst nog drie gaten ruimer en Hüningen draaft nog een beetje te voetMaar niet al te fel, saletjonkertje je zult je nog op de ulanenmantel trappen Daar wipt hij er op Vooruitjongens Jullie bent de knollen nog niet de baas Hep hep 1" De heeren wierpen zich met drift op hunne paarden luid en lustig vlogen de kwinkslagen over en weer, daarop ontstond er een gespannen stilte. »Geen vaandelsignaalde belriep prins Reus- seck naar het rijtuig zijner vrouw. De «steltlooper" spitste de ooren en deed de neusgaten druk op en neer gaan mevrouw van Hofstraten stoorde er zich echter niet aan al haar aandacht was gericht op de vrouw van den commandantdie, in haar rijtuig staan de volgens afspraak bet teeken tot afrijden geven zou. »Geeft acht" klonk het nogmaals. De »steltlooper" drong vooruit, naar de rij der renpaar den de ritmeestersvrouw schommelde even in den zadel en gaf den merrie een ruk in den nek. Met een schellen, ver hoorbaren klank weergalmde de bel in de hand der vorstin en als een pijl uit den boog, in wilde teugellooze vaartstormden de renners er op los de koetsiers dreven met zweepslagen hunne paar den voort, om het rennen op den kortst mogelijken af stand te volgen en de steltlooper'? Een schaterend gelach rees uit de equipages op. Als geëlectriseerd door het signaal, geprikkeld door het gezicht der renners rekte de wakkere dragondersknol eensklaps den halssloeg de lange pooten uit en vloog de ruiters na. Mevrouw van Hofstraten poogde met krachtige vuist haar paard onder bedwang te krijgen, zij schreeuwde en rukte aan de teugels vergeefs, vol vuur joeg de knol voortaltijd maar de officieren na, hoe langer hoe har der alsof hij vleugels had. Hulpeloos en ten einde raad hing de kloeke Hollandsche in den zadelde wind floot haar om de ooren en het armzalige gebeente der merrie bewees bij eiken stoot of ruk dat er bij haar van »Engelsch volbloed" volstrekt Waar die motieven zoo in het duister liggen missen de Burgerplichters een krachtig wapen. De zoogenaamde minderheden worden daardoor dubbel sterk. Menig kiezer, die zijn stembriefje niet zou willen invullen met namen, waardoor de fractie-Gerritsen c.s. in den gemeen teraad nog zou worden versterkt, zal er niet toe kunnen komen om den vertegenwoordigers der burgerijdie eenmaal op het Prinsenhof zitting haddendaar den verderen toegang te ontzeggen. Men erkent hen als partij hoofden en vindtdat zij als zoodanig hun nut hebben. «Dat alles hebben Burgerplicht" en «Grondwet" on getwijfeld bij zichzelf overlegd en er moeten wel zeer ern stige bezwaren zijn, dat zij, met kans op een vernietigend échec toch zulk een militante houding zou gaan aan nemen. Zullen de verkiezingsmanifesten meer licht geven In afwachting daarvan gelooven wij, dat de drie ver worpelingen de heer Gerritsen bovenal zonder vrees kunnen zijn. Roemster. Den 3 is tot onderwijzeres aan de school in de West-Beemster benoemd mej. Johanna Visser te Maasland. Aan de harddraverij den 5 te Appingedam ge houden waarbij Sadorals prijswinner van den vorigen dag uitgesloten was namen 12 paarden deel. De prijs, f 200 werd gewonnen door Rejected van den stal Trio te Soestde eerste premie f 100door Geraldine van A. Wassenaar te Harenen de tweede premief 50 door Olga van E. Bindervoette Zuidhorn. Den 5 des nachts is tengevolge van hooibroeiop Texel eene groote schuur van den heer J. J. Roeper dijkgraafafgebrand de daarnaast staande kaasmakerij kon behouden worden. Den 5 des avonds heeft in de Poortstraat te Rot terdam een moordaanslag plaats gehad. Een man en vrouwdie tegen een bloedverwantwonende in die straateen ernstige vete haddenbegaven zich met min der goede bedoelingen naar hun woonhuisalwaar zij de ruiten stuk sloegentoen zij het gesloten vonden. Zich alzoo toegang verschaft hebbende bracht de man den bewoner verscheidene steken en sneden over het hoofd toe. De wonden zijn niet levensgevaarlijk. Den 5 is te Heeze eene boerderij verbrand waarbij een paardvier koeien en eonige varkens in de vlammen omkwamen. Den 6 was bij de door dijkgraaf en hoogheemraden van Delfland gehouden herbesteding van het verzwaren der zeewering over eene lengte van 6 mijlen en het aan brengen eener kleibekleeding op het buitenbeloop onder de gemeenten Monster en 's-Gravenzandede heor H. P. Wiegerink te Groenloo voor 219.900 de laagste. Den 6 is te Harenkarspel eene afdeeling opge richt der noordhollandsche vereeniging «Het witte Kruis." Den 4, des nachts, is een brugwachter bij het slui ten der boomen van een overweg aan de Vecht te Utrecht, lijn Centraalspoor, door den trein medegesleurd en ver brijzeld. De bij het spoorweg-ongeluk te Antwerpen over leden vrouw was mej. de wed. de Haas, geb. Smagge uit Leiden. De gemeenteraad van Maastricht heeft den 3 be sloten tot den aanleg en de exploitatie eener gastram van de stad naar het spoorwegstation, waarvan de kosten geraamd zijn op f 58O00. De gemeenteraad van Enschede heeft, naar aanlei ding van de mededeeling van het bezoek der Koningin nen, op voorstel van burg. en weth. besloten rekening houdende met de geldelijke draagkracht der gemeente dat college een krediet te verleenen tot zoodanig bedrag als eene waardige ontvangst medebrengt. In verband daarmede is de kermis, die anders op 5 Sept. plaats heeft, gesteld op 12 Sept. en de gewone wekelijksche markt van 12 op 11 Sept. De bureaux van het stadshuis gaan met 1 Aug. tijdelijk naar een particulier woonhuisop dat het stadshuis voor de ontvangst behoorlijk in orde kan worden gebracht. Bij kon. besluit van den 29 Juni is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de zilveren medaille en een loffelijk getuigschrift ingesteld bij kon. besluit van 22 September 1855 Nr. 64, toegekend aan J. Zwaan, mari nier 2e kl., aan boord van Hr. Ms. flottieljevaartuig Madurawegens het met levensgevaar redden van den vuurstoker 2e kl., L. A. J. Elsman, op 14 Maart 1895 bij Kroeg Koekoes over boord gevallen en de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift aan M. Jans, kan toorbediende te Amsterdam wegens het met gevaar voor eigen leven redden van een kind uit den Amstel aldaar, op 16 April 1895; S. P. Wesker, stoelenmatter te Amsterdam, wegens de met levensgevaar volbrachte redding van twee kinderen uit een brandend huis op de Lauriergracht aldaarop 19 April 1895F. van der Meerklerk bij de Stoomvaartmaatschappij »Zeeland" te Vlissiugen, wegens het met levensgevaar redden van twee kinderen uit het water aan de Rommelkade aldaar, op 5 Juni 1895; J. J. Persoon te Maastricht wegens be toonde zelfopoffering bij de redding eener vrouw uit het Suikerkanaal aldaar, op 8 November 1894. geen sprake kon zijn. De toestand werd hachelijk me vrouw van Hofstraten viel het paard als het ware om den halsen op hetzelfde oogenblik joeg zij midden tus- schen de renners door »Om godswilmevrouw waar wilt ge toch heen? schreeuwde Hechelberg, «Weet ik 't 1" klonk het vol galgenhumor terug. Het gelach der heeren stierf weg in den windhet Engelsche volbloed was overvleugeld. Er was iets ongehoords gebeurd, iets wat in de gedenk boeken van het regiment nog niet stond opgeteekend. De ritmeestersvrouw had op een dragondersknol de Keizer-Frans-ulanen geslagen, zegevierend reed zij als over winnares de poort der kazerne binnen, gezeten op haar wakkeren «steltlooper", die een reusachtigen bloemkrans om den mageren hals droeg en voor het eerst zijn leelij- ken kop met zelfbewustheid in de lucht stak. Bij het gemeenschappelijk diner heeft mevrouw van Hofstraten met graaf Hechelberg eeuwige vriendschap gedronken, zoo staat 't vermeld in de jaarboeken van het regiment. "Hordt vervolgd. Bij kon. besluit van den 5 is benoemd tot kanton rechter te Rotterdam (eerste kanton) de heer jhr. mr. J. L. Stern, thans kantonrechter te Helder. Den 7 heeft generaal Vetter gevolg gegeven aan de belofte, door hem bij zijne aankomst in Nederland ge daan om een van de vergaderingen bij te wonen der Koninklijke Vereeniging van Ned. Ind. oud-strijders. In de na die openbare vergadering gevolgde bijeenkomst deelde de generaal o.a. het volgende mede. Toen de Koningin-Re gentes hem den 6 de eer aangedaan had hem aan te spreken in tegenwoordigheid der Koninginhad de Koningin eensklaps het woord genomen en hem gezegd «Generaal, ik ben recht gelukkig aan u en de andere militairen de verdiende onderscheiding op de borst te mogen hechten. Het is de gelukkigste dag, dien ik doorleefde sedert ik Koningin ben en hij zal mij altijd in aangename her innering blijven." «Zie", zeide de generaal, «het deed mij zóó aan, dit te hooren van dat lieve kind, dat tot een geslacht behoort, 't welk zooveel helden heeft voortgebracht en waaraan Nederland zooveel heeft te danken dat ik niet nalaten kon dit hier te vertellen." Geestdriftige toejuichingen volgden op deze eenvoudige mededeeling. De Zaanlandsche zeilvereeniging heeft besloten een Admiraal-zeilen te honden op Zondag 4 Augustus op het Alkmaarder meer. In de vorige week zijn o.a. voor het notarieel Staats examen eerste gedeelte geslaagd de heer JZeper te Hoorn en tweede gedeelte de heer E. N. van Ammers te JHedembllk. Te Prinsenhage is op de stoomtramlijn Breda Rozeudaal een 8jarig meisje, dat met hare vriendinnetjes voor een speelgoedwinkel stond en plaats maakte voor anderen door de machine gegrepen en onmiddellijk ge dood. Aan P. Uurbanus gewezen hoofd der school te Heider, is f 1200 pensioen verleend en aan A. Serné te Haarlem f 433. lOnkhulzen. Den 7 is de 18jarige zoon van C. Eken bij het zwemmen in de spoorhaven, verdronken; pogingen om hem te redden slaagden niet. Bij kou. besluit van den 4 is de commissie aan welke werd opgedragen een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om vereenvoudiging, en daardoor be zuiniging te verkrijgen bij de uitvoeringhet beheer en het onderhoud van burgerlijke en militaire bouwwerken in Ned.-Indieontbonden onder dankbetuiging voor de wijzewaarop zij aan die opdracht heeft voldaan. De Prov. Staten van Gelderland hebben met 36 tegen 18 stemmen verworpen het voorstel van Ged. Staten, om een subsidie van f 1000 uit de provinciale fondsen te verleenen voor de in Juli 1895 te Arnhem te houden landbouw-tentoonstelling. Beroepen tot predikant bij de herv. gemeente te Zierikzee ds. J. G. Benitte Purinerend. Bedankt voor het beroep naar de herv. gemeente te Zuidland door ds. J. H. Muhringte St. Maarten en Aalkoog. Te Breda heeft zich eene commissie gevormd die, ten einde eene zichtbare hulde te brengen aan de na gedachtenis "van generaal van Hamomgekomen bij den overval van Tjakra-Negara op Lombok ziju medaillon portret wil plaatsen in den gevel van het huiswaar de generaal geboren is De heer G. Ribbins Peletier te Utrecht heeft bij het overdoen zijner sigarenfabriek aan eene vennootschap f 25000 geschonken als pensioenfonds voor de werklieden. Bar singe rhorn. In deze omstreken is de hooioogst zoo goed als ten einde. Veel hooi is gewonnen bij allen tevens van uitmuntende hoedanigheid. Er zijn boeren, die driemaal zooveel hooi teelden als in 1893 op hetzelfde land. Het hooi is dit jaar droog gewonnen en van gevaarlijken broei zal bij eenige voorzichtigheid wel nergens sprake zijn. Onder de vele en velerlei gewassen in de polder Waard en Groet merkt men dit jaar niet opkoolzaad en vlas. Het eerste heeft nog elk jaar in den polder gestaan, vanaf do indijking af. Heerbugowaard. De kiesvereeniging «Burger plicht" vergaderde den 6 opnieuw. Er werd besloten alleen den heer J. Swaag als lid van den gemeenteraad kandidaat te stellen. Voor de twee andere vacaturen zal zij zich onzijdig houden Kiekenverpleging te Heiloo. Uit Heerhugowaard schrijft men onsDe heer P. Kooij, landman, alhier, is op 75jarigen leeftijd met gunstig gevolg een been afgezet. Na een verblijf van drie weken in het ziekenhuis te Heiloo is hij in bevredigenden toe stand in zijne woning teruggekeerd. De heer Kooij is vol lof over de verpleging, in deze nieuwe inrichting ondervonden. Koedijk. Voor de vacante betrekking van hoofd der school alhier, hebben zich 100 sollicitanten aangemeld. Schagen. Den 7 is alhier eene 'afdeeling van den Bond van Onderwjjzers opgerichtdie hare verga deringen in het lokaal-W. Roggeveen alhier zal honden. Den 8 vergaderde de kiesvereeniging «Burgerplicht" alhier tot het stellen van candidaten voor de a.s. ge meenteraadsverkiezing. Wegens de geringe opkomst van leden werd besloten geen candidaten te stellen. N. A. de Boer, leerling van de openbare school alhier, hoofd de heer J. H. Ressing is geslaagd voor het examen als leerling aan de Zeevaartschool te Amsterdam. Ilrsem. Sedert 1 Meiden dag waarop de heer N. v. d. Sluijs zijne geneeskundigo praktijk nederlegde is deze gemeente zonder eigen geneesheer. Wel is tij delijk de armenpraktijk opgedragen aan den heer Immink, arts te Obdamen komen ook andere geneeskundigen hun praktijk alhier uitoefenen doch in spoedeischende gevallen wonen zij allen te ver van hierzoodat het zeer wensehelijk zoude zijn, dat de aantewenden pogingen, om weder een eigen geneesheer te verkrijgen spoedig met een goeden uitslag bekroond mochten worden. Purnerend Alkmaar. Wie den 8 's morgens de werken van de trambaan alhier gezien had, zou niet gezegd hebben, dat het mo gelijk was, nog denzelfden dag met een locomotief en 2 wagens de geheele lijn PurmerendAlkmaar afteleggen. Toch heeft dit plaats gehad. Een aantal toeschouwers had zich bij de brug over de Beemsterringvaart ver zameld. Deze brug ligt in een bocht van 50 meter straal het midden ligt op een afstand van 13.50 meter water pas, de einden met hellingen van 1 a 100 zij vereischte

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2