Stadsberichten. dus wegens hare ligging eene nauwkeurige bewerking. Zonder de minste stoornis had de overtocht plaats. Na bij het station onder luide hoera's ontvangen te zijn, vertrok de tram ten omstreeks 9 uur naar Alkmaar. Aan den heer J. G. Mulder Jr., eervol ontslagen commies ter provinciale griffie in Noordholland, is een pensioen van 1328 verleend. Te Haarlem is eene commissie gevormdonder voorzitterschap van den burgemeester, tot oprichting van een monument voor Frans Hals. In verschillende andere gemeenten zijn sub-cotnité's opgericht. PRINS HENDRIK STICHTING. De Prins Hendrik stichting te Bgmond aan Zoe het toevluchtsoord voor oude zeelieden, is tegenwoordig het troetelkind der filanthropie in Nederland. Toen het oude gebouw te klein bleek is het mogen gelukken om de noodige gelden voor een nieuw gebouw bijeen te krijgen en die nieuwe slichting werd thans op maandag den 8, ingewijd. Het «Handelsblad" meldt daaromtrent het volgende: Tot dusverre had men in het oude gebouw aan 110 zeelieden een thuis kunnen verschaffen, doch de inrichting was te klein gewordendaar waren er zoovelendie wilden ingaan doch ruimte was er niet. Thans echter kon een nieuw, een grootor gebouw, worden ingewijd en te recht werd dit belangrijk feit op eenvoudige, doch waardige wijze gevierd. Aan den ingang tot het gebouw op welks voorplein Egmond's fanfarecorps bij aankomst der gasten de volks liederen deed hooren verwelkomde de directeur der stichtingde heer G. E. A. van Hallmet vrouw en dochter den vertegenwoordiger van H. M. in dit gewest, de regenten van de inrichting, t.w. de heeren Wertheim, Hendrichs, Wendelaar, Van Laer, Van Eeghen, Huijsinga, Van Veen, De Groot, De Wit, Quanjer Wttewaal en jhr. Schuurbecque Boeije alsmede dames en verdere ge- noodigden die in 16 rijtuigen van het station Castricum waren afgehaald en geleidde hen door het gebouw en over de ruime binnenplaats, waar de gepavoiseerde mast stond naar de met vlaggen en wimpels getooide ont spanningszaal waar o.a. het portret van prins Hendrik hangt en de namen van Van Galen, Van Neck, De Rnyter, Tromp, Evertsen, enz. in de muren gegriftherinneren aan Neerlands grootp zeehelden, en waar de verpleegden der stichting gezeten waren. De gasten namen plaats en een oogenblik later nam de voorzitter van regentende heer A. G. Wertheim het woord. Na een woord van welkom aan allen, met name aan Z. E. den Commissaris der Koningin, zeide spr., de aan gename taak te hebben op zich genomen hier een woord te spreken in dit nieuwe gebouw, waar men een jaar geleden nog niet kon denken ooit bijeen te zullen komen. Of spr. hier een gelegenheids-speech ging houden, die dikwerf verveelt Het was zijn bedoeling niet. Hij her innerde aan dien zoon in het gedicht van een Hongaarsch dichter, die, thuiskomende van lange zwerftochten, zijn moeder geen lange verhalen deed, doch haar eenvoudig om den hals viel. Dit nu zou spr. niet navolgen, doch niettemin zou hij slechts aanstippen de geschiedenis der stichting. En dan herinnerde hij er aan hoe het denk beeld om deze stichting voor den behoeftigen zeeman tot stand te brengen, opkwam bij Albert Wijker, en hoede Egmonder predikant van Laer de man wasdie dit denkbeeld uitvoerde met de hulp van vele goedgezinden. Ds. van Laer is reeds lang niet meer, doch spr. was gelukkig em woord van dank te kunnen spreken aan zijne nagedachtenis in tegenwoordigheid zijner gade en dochter. Terecht begreep ds. van Laer dat een stichting voor den zeeman aan zee moest staan, omdat die ouden behoefte hebben aan de zee, aan de stormen, die hen herinneren aan hun vroeger bedrijf en geen waardiger plaats kon gekozen worden dan Egmond, dat plekje in Kennemerland, het land zoo bekend in onze geschiedenis. Het was een heerlijk denkbeeld Prins Hendrik te vragen of hij zich de toekomstige stichting wilde aantrekken. En de prins, de man met zijn edel hart en degelijk ka rakter, gaf dadelijk aan die roepstem gehoor en legde in Maart 1874 den eersten steen. Die daad, zij leeft nog voort in onze harten. Doch, zeide spr., er was geen geld, maar niettemin gingen wij voort. Evenals de offi cier in de Dame Blanche die op de vraag hoe hij zooveel grond durfde koopen antwoordde «Van mijn inkomsten als onder-officier", zoo gingen wij verderdenkende aan de vele goede harten in Nederland en gelukkigonze postillon cl'amour, de post, bracht ons menigen aangetee- kenden brief maar toch slechts met 8 verpleegden kon in 1878 de stichting worden geopend. De Prins meende spoedig dat de stichting niet alleen voor Egmond moest zijn, doch moest wezen voor geheel Nederland en er moest komen een flink groot gesticht. Helaas, de edele vorst ontviel ons doch de koninklijke familie nam zijn taak op. Z. M. koning Willem III bleef de jaarlijksche gift van t 500, door zijn broeder geschonken, voortzetten en na zijn dood deed en doet H. M. de Regentes als hij en schenkt ook de jonge Koningin elk jaar f 100; de groot hertogin van Saksen steunde ook en schonk ons het voor geschoten geld en het beeld van De Rnyterdat in dit gebouw prijkt. Hulde en dank brengt spreker onder applaus der aanwezigen, aan deze vorstelijke personen. Maar toch er moest meer wezen. Geschriften over de stichting werden verspreid, waarbij mannen als Justus van Maurik Werumeus Baning en Braakensiek met pen en stift hun gaven dienstbaar maakten; gansch de pers hielp De Scheepvaart en Eigen Haard niet het minst en dank zij der hulp kwamen de gifteneene dame die niet genoemd wil worden gaf de verwarmingstoestellen en zoo konden wij uitbreiden en eindelijk 110 verpleegden opnemen. Maar steeds nam het aantal aanvragen toe doch plaats was er niet. Het denkbeeld rees om een groot nieuw gebouw te zetten doc.h dat moest 100,000 kosten. Honderdduizend gulden en dat in deze slechte tijden Twee edele geverswier naam alweer geheim moet blij ven schonken ieder 10,000 nog 10,000 werd bijeen gebracht de heeren Gulcher te Egmond gaven den grond, of liever geven deden zij het nietdoch zij vroegen er den prijs van één gulden voor maar nog kwam 70.000 tekort. Daar bezocht een man de stichting en hij was er zoo mede ingenomen dat hij de ontbrekende som gaf onder deze voorwaarde, dat op zijn verjaardag van het nieuwe gebouw steeds de vlag zal wapperen en dat hij, mocht de strekking niet meer voor het bestemde doel dienst doenhaar voor een doel door hem te noemen zou kunnen bestemmen. Die edele schenker, spr. mag zjjn naam niet noemen was heden 8 Julijarig en hij stelde voor hem het navolgende telegram te zenden «Vriendenbestuurderen en verpleegden der Prins Hendrikstichting te Egmond aan Zee, vereenigd in het nieuwe gebouw, door uw edelmoedige medewerking tot stand gekomen, brengen uw hun gelukwenschen. Gij zijt den ouden van dagen tot steun. God zegene uw ouderdom Met applaus keurden allen de verzending van dit tele gram goed aan den man, dien wij ook niet noemen, doch die wij meenen het te mogen zeggen is de bekende Amsterdamsche philantroop, die reeds zoo dikwerf met groote gaven edele stichtingen steunde of schiep. En toen zeide spr., konden wij bouwen. Onze vriend van Gendt, de amsterdamsche bouwmeester, nam op zich geheel belangeloos een goed gebouw tot stand te brengen. Dank bracht spreker aan dien bouwmeester in de zaal aanwezigaan den heer Aug. Hendrichs, die zorgde dat alles ,,goed liep"; aan de opzichters, de heeren van Gendt Zoon; aan den aaunemer, den heer Ruygewaard; aan de werkliedendie aan den bouw medewerkten. Dank bovenal aan den directeur, den heer van Hall, voor alles wat hij met vrouw en dochter jaren lang voor de stichting wasdank aan allendie hun giften schonken. Maarvraagt sprekerzijn wij er nu Het antwoord luidt ontkennend. De plaats voor 220 verpleegden is er nu maar voor hun verpleging is en blijft geld noodig. Wij moeten, zeide hij, blijven bedelen doch wij bedelen zooals weleer de Geuzen het deden zulk bedelen geeft ons recht te gaan', overal. Wij hebben een gebouw een duur paard op stal, wij rekenen op het hooi van anderen. De zeelieden verdienen onze sympathie zij bewezen net vaderland hun diensten, hun plichtbesef geeft hun recht op onze humaniteit. «Verpleegden", besloot spr. tot de aanwezige oudjes, «gij zijt hier niet minder dan wijwij zorgen dat ge het redelijk goed hebtgij zorgt dat wij met een tevreden hart huiswaarts kunnen gaan. Werkt trouw en eerlijk mede tot heil der stichting. Gij 20 nieuwelingen gij kent den weg misschien nog niet hier, doch gij zult hem spoedig kennen, naar wij hopen. Ik eindig, mijn woorden resumeerende in deze kreten Leve onze Koninginnen Leve het Vaderland Leve de Prins Hendrikstichting Daverende toejuichingen begeleidden de gesproken woor den, waarna de Commissaris der Koningin hartelijk dank bracht aan allen die deze stichting hielpen tot stand komen. Dank bracht hij bovenal aan de heeren Wertheim, Hendrichs en Van Hall namens gansch het land, namens de provinciedie den bloei dezer stichting aan deze mannen danken. Na deze toegejuichte woorden ging men het gebouw bezichtigen, dat hoogst eenvoudig, doch degelijk om een ruime vierkante binnenplaats is gebouwd. Ruime gangen gaan langs de aardige vertrekjes, waar de oude mannen alleen, of met hun gaden hun verdere levensdagen zonder zorg kunnen slijten. Een eenvoudige bedstee in elk ver trek heldere gordijnen voor de ramen een tafel en een paar stoelen en een kast vormen het meubilair terwijl groote ruime zit- en uitspanningszalen den verpleegden tot prettige zitplaats dienen. Deze stichting is een sieraad voor Nederlandgeen twijfel of nooit zal het haar aan de fondsen ontbreken om den ouden zeeman te kunnen verplegen tot zijn dood. Na de wandeling vereenigden de genoodigden zich in de ontspanningszaal, waar de beeltenissen van wijlen Prins Hendrik en ds. Van L®r den wand sierden, aan een lunch, hun door regenten aangeboden, terwijl in de aan grenzende zaal voor de verpleegden de feestdisch was aangericht. Aan dien lunch werd menig hartelijk woord gesproken. Allereerst bracht de heer Wertheim, terwijl allen zich van hun zetels hadden verheven, hulde aan de Koning innen en werd besloten aan H. H. M. M. een telegram van eerbied en hulde te zenden. De Commissaris der Koningin sprak den heer Van Hall toe en deelde hem mede dat het H. M. der Koningin- Regentes had behaagd hem te benoemen tot ridder der Oranje Nassau-orde, en toen hem namens de regentes de orde op de borst was gespeld verdrong men zich om den directeur geluk te wenschen, terwijl de verpleegden in de bovenzaal opstonden en juichten toen zij vernamen welke vorstelijke, welverdiende eer hun di recteur, hun aller vriend was toegebracht. De heer Hendrichs bracht nog hulde aan den com missaris der koningin, die de belangen van dit gewest zoo waardig behartigtde burgemeester van Egmond dronk op Z. E. en sprak de hoop uitdat het oude ge bouw dienstbaar zou worden gemaakt aan Egmond's belangen; kortom menig hartelijk en waardeerend woord werd nog gesproken, waarna het tijd werd nog een oogen blik aan het strand te gaan om van daar wedor naar het station Kastrikum terug te rijden en huiswaarts te keeren. In den avond van denzelfden dag had voor het Hotel «Zeezicht" een concert plaats, onder directie van den heer J. M. Otto, van Alkmaar. Het prachtige weêr had tal van bezoekers uit den omtrek en uit Alkmaar hier heen gelokt. Het was dan ook een heerlijke avond en dan biedt het terras van het genoemde hotel een eenig zitje aan. De zod ging prachtig onder, waarna zich aan den horizont van den overigens wolkenloozen hemel een prachtig violette streep afteekende die de donkere eindstreep van het schoone panorama scherp begrensde. Slechts hier en daar, eenigszins op den voorgrond, een enkele visscherspink, terwijl talrijke niet dan evon zicht bare stippen op de aanwezigheid van eene menigte andere wezen. Een groote stoomer trok vrij dicht, lang zaam en statig, langs de kust en verwijderde zich in de richting van IJmuideu, waar de lichten van de hoofden u tegen schitterden. De jeugd op het strand vond het noodig vreugdevuren te ontsteken ter eere van den ge- wichtigen dag; zij slaagde er in allerlei brandbaars bijeen te zamelen en hoog steeg de vlam midden van het strand op tegen de heldere lucht, terwijl de rook in de richting der zee door een zacht windje werd weggedreven. Hoe schoon de avond ook was, na tien uur buiten te zitten veroorlooft in den regel de temperatuur in deze streek niet. Het werd min of meer vochtig koeltoen de zon eenmaal onder was en toen dan ook eerst te 10 uur!! do tweede afdeeling van het concert een aan vang nam, waren reeds verscheidene bezoekers vertrokken. Laat men voortaan op tijd beginnen en ten behoorlijken tijde eindigendan zal dit zeker op het bezoek een gunstigen invloed hebben. Het Witte Kruis. Spanbroek. Bij het ongeluk met het zoontje van den schilder R., onlangs gemeld is weder gebleken hoe gelukkig wij ons mogen achten eene afdeeling van «Het Witte Kruis" te bezitten. Alle noodige verplegingsmid- delen, en dat waren er heel wat, werden voor hem (kosteloos natuurlijk) uitgereikt, en wanneer het been behouden blijft, dan heeft ook Het Witte Kruis voor een deel het hare daartoe bijgedragen. Daarom is het onbegrijpelijk dat de afdeeling Westfriesland niet méér leden telt. Het aantal is wel vrij wat gestegen gedurende de laatste jarenmaar 't is nog lang niet wat het zou kunnen zijn, als men de grootte der afdeeling in aanmerking neemt. De contributie ad 1,50 per jaar mag toch niemand afschrikken. Oosthuizen. Den 4 werd de jaarlijksche verga dering der onderwijzers en onderwijzeressen uit het ar rondissement Hoorn gehoudenouder leiding van den arrondissementsschoolopziener den heer P. C. Klaasesz. Aanwezig warenbenevens een lOOtal onderwijzers en onderwijzeressen de district-schoolopziener de heer Roo- donbnrch do burgemeester van Oosthuizen met de school commissie dier plaatsalsmede de schoolcommissie van Beemster. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleekdat het boekjaar sloot met een batig saldo van 39,10. Tot bestuursleden werden ge kozen de heeren Brom Hoorn KievietEtersheim en van LienenOosthuizen. De verschillende inleidingen werden bijkans zonder uitzondering met genoegen aan- gokoord. Amsterdam. Den 7 werd de tentoonstelling door 15300 betalende personen bezocht. Haarlem. De 32jarige J. Kwast alhierdie voor 14 dagen door Idesthans in hechtenis met een bierglas aan het hoofd verwond werdis in het gasthuis aan de gevolgen daarvan overleden. Acte landbouwonderwijs. Te Hoorn zal, onder leiding van den directeur van het Rijkslandbouwproefstation den heer dr. K. H. M. van der Zande, een cursus worden geopend tot op leiding van onderwijzers ter verkrijging van de acte voor landbouwonderwijs. Te beginnen met 10 Juli a.s., zullen de bij de heeren Nijgh van Ditmar, te Rotterdamverschijnende mode bladen «Kindermode" en «Dameskleeding" vereenigd wor den onder den titelDe Daines- en Hindermode, welk blad elke week in 8 pagina'smet groot knippa troon zal verschijnen. Het schoolfeest voor de jongere kinderen der openbare scholen, dat gewoonlijk aan dat voor de oudere leerlingen voor afgaat had thans den 8 n a dat feest onder zeer gunstig weder met dezelfde opgewektheid plaats. In de week van den 30 Juni tot den 6 Juli zijn in het badhuis van het Witte Kruis genomen 43 kuipbaden, 95 regenbaden le kl. en 173 regenbaden 2e kl., samen 311 baden. Aan de inrichting voor hooger onderwijs werden bevorderd tot de vijfde afdeeling J. Abendanon, D. Boeke, A. A. Boonacker, C. Mettot de vierde afdeeling W. B. Onnekes, V. Anna de Graaf (voor het latijn); tot de derde afdeeling D. Kos, F. M. Th. Gouverne; tot de tweede afdeelingD. BoekeC. L. de Fouw E. Kusters, A. Mooij, J. Nohout van der Veen, J. C. M. Simon Thomas, J. G. de Vries, C. W. Vollgraff. Een leerling kon niet tot de tweede afdeeling bevorderd worden. Dit zijn leerlingen, die tevens de lessen aan de Rijks Hoogere Burgerschool volgen. Voorts zijn op dit oogenblik nog leerlingenE. Besse, A. J. P. Boeke, L. M. van den Berg, W. Manschot. De barometerstand alhier was 's morgens te 8 uur als volgt: op den 7 769.4; den 8 767.7; den 9 764.-. Oude prenten. Op de bovenzaal van het Stedelijk Museum zijn thans tentoongesteld de preDten en teekeningen be treffende de dorpen Heiloo, Limmen, Egmondbinnen en Schoorl, waaronder een zestigtal der abtlij van Egmond, indertijd het voornaamste kloostergesticht in Holland en de rustplaats van 's Lands eerste Graven. Blijkens in dit nummer voorkomende advertentie wenscht de heer A. Conijn Az. voor het lidmaatschap van den gemeenteraad bij de verkiezing op den 16 dezer maandniet meer in aanmerking te komen. De uitslag der op den 8 en 9 gehouden over- gangs-examens van de leerlingen der Rijks hoogere burgerschool alhier is geweestdat van de eerste tot de tweede klasse zijn bevorderd H. B. A. Boekwinkel, D. E. Boeke, J. Bosman, R. BossertJ. H. Elfring C. L. de Fouw, C. Halff H. van HasseltW. Hillenius J. A Hoekmeijer, C. J. P. A. Knijper, Eulalie KnstersA. J. P. de Lange L. C. Meurs, J. E. van der Meer, A. J. van der Molen, J. Nnhout van der Veen, J. Poll, J. F. Quax, Marie van Soest, J. C. M. Simon Thomas W. van Trotsen- burg, C. W. Vollgraff en Marie de Vries. Voorwaarde lijk bevorderd 1 niet bevorderd 3. Van de tweede tot de derde klasse Anna Boeke, J. O. Brasser, A. Dros, Jacoba Duker, P. A. Enserink, K. Hart, J. van KoningsdaalD. Kos, A. Mooij, Guurtje Mooij; Betsy Pot, H. Adama van ScbeltemaW. J. Vos, J. Vrijer en G. Waijboer. Voorwaardelijk bevorderd 2 niet bevorderd 4. Van de derde tot de vierde klasse J. T. H. Abenda non A. A. Boonacker, C. Braak P. Bruntink, Rebecca Kalkoene, G. H. Leopold Martha Leopold, J. Marees C. Met (gedeeltelijk), W. B. Onnekes, Jacoba Simon Thomas (gedeeltelijk), J. G. Stoel en O. L. H. Vornholt. Niet bevorderd 3. Van de vierde tot de vijfde klasse: D. Boeke, Hen rietta HoekII. H. Hofmeester, A. Otto, A. Pot en J. A. van Trotsenburg. De zeven leerlingen voor volledig onderwijs der vijfde klasse hebben zich voor het eind-examen der Hoo gere Burgerscholen in Noordholland te Amsterdam aan gemeld. Voor het eerste toelatings-examon, dat woensdag 10 Juli schriftelijk en donderdag 11 en vrijdag 12 Juli mondeling afgenomen wordt, hebben zich 31 c.tn- didaten aangemeld.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 3