Poolscii Bloed No. 82. i&even en Megentigste «laargang. 1895. V RIJ1) A G Nationale Militie. Buitenland. FEUILLETON. 12 J U L I. NATALY VON ESCHSTRUTH. COURANT. Prp der gewone Advertentiëns Per regel f ©,1ft. Groote letters naar plaatsruimte. Brieyen franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. ALKMAARSCBË Deze Courant wordt IfJasdng-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar Oj8©; franco door het geheels rjjk 1, De 3 nummers/"O,©©. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer3. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR gelastkrachtens bekomen aanschrijvingen de onder staande hier wonende of tot deze gemeente behoorende verlofgangers, om zich tot bijwoning der oefeningen, 's namiddags vóór 4 uren bij hun korps te vervoegen als volgt 24 Juli 1895, korps Genietroepen, garnizoen te Utrecht: Gerrit Nijenhnis. 6 Augustus 1895, 4e Regiment Vesting-artillerie, gar nizoen te den Helder Johannes Mahieu, Lodewijk Jupijn, Hermanns de Jong, Rens de Vries, Christoffei Levert, Hendri- cus Josephus Eeldberg Jan Alfrink, Hermanns Wilhelmus Godijn, Adrianus Hoekmeijer, Johannes Jacobus Schouten Cornelis Smits, Cornelis Hoek, Johannes Simon Morscb, Adrianus Jacobus Pater, Hondricus Jacobus Hemmelder en Johannes Bur- gering. 9 Augustus 1895 4e Regiment Infanterie garnizoen te Haarlem Jacobus Petrus Johannes Besteman Dirk Zwart, Cornelis Nicolaas Portegijs Nicolaas JolCorne lis Groentjes, Josephus Wilhelmus Johannes Nelis, Jacob Johannes Duits, Hnibertus Leonardus Koot, Sjaak Johannes Tjeertes Wijbrand Houtkooper Jacob Hop Johannes van Dijk, Jacob Koeman Antonius Johannes Blom Pieter Bakker, Arian Kemp, Reijlof van der Meer, Albert Ploeger, Hen- dricus Petrus Droiven en Jan Verduin. 9 Aug. 1895, 7e Regiment Infanterie, garnizoen te Am sterdam Jan Basie. 9 le Kompagnie Hospitaal-soldaten garnizoen te Leiden Klaas Koster. 2e Regiment Veldartillerie garnizoen te Leiden Willem Molenaar. Ie Regiment Infanterie, garnizoen te Helder: Hendrik de Heer en Albert Runsink. De opgeroepenen hebben recht op vrij transport naar hun korps en daggeld dat ter gemeente-secretarie der woonplaats tijdig moet worden aangevraagd. Alkmaar, De Burgemeester van Alkmaar, 10 Juli 1895. A. MACLAINE PONT. 14 20 BElitilK. Den 7, des avonds kwartier over vijven, is te Brussel de stoomketel gesprongen van een klein bootje, dat bezoekers van den Pont de l'Allée verte langs het kanaal van Willebroeck naar »Venetië in Brussel' te Laeken zou overbrengen. De kade was vol wachtenden en wandelenden maar gelukkig waren nog geen passa giers aan boord. De gevolgen der ontploffing waren niettemin ernstig genoeg, want drie persoueD, de machi nistde stuurman en de stoker werden letterlijk in stukken gescheurd; twee anderen waren verminkt. Een lijk Whrd tot in de boomen van de kade geslingerd en kwam daaruit als een bloedige massa naar beneden ploffen. Deze ontploffing bracht grooten schrik onder de wandelende menigte. De justitie uam den eigenaar der boot, Sa geheeten een eenvoudig werkmau, geboren te Hattem bij Zwolle, die bij het onheil twee zonen verloor, in hechtenis. Het bootje, dat Sa pas de vorige week had gekocht en nu zijn eerste reis zou doen was zeer oad en wrak en de ketel was in verwaarloosden toestand. Het is de vraagof Sa vooraf den ketel heeft doen onderzoeken, zooals hij verplicht was. DIJITSCHFAAM. In het proces tegen Hanné is de hoofdbeschuldigde wegens hulpverleening tot het begaan van een misdrijfbedoeld in artikel 1 van de Rijkswet tegen spionnage, veroordeeld tot vier jaar tucht huis en zeven jaar verlies van eer, onder politie-toezicht. EAdBIiAA©. Den 9 des ochtends is de italiaansche vloot ter reede van Portsmouth aangekomen saluut schoten en hartelijk gejuich wisselende met de britsche schepen naast welke zij voor anker kwamen. Het jacht Savoiamet den hertog van Genua aan boprd is de haven binnengeloopen. De hertog begaf zich aan boord van Nelson's oud vlaggeschip de Victory waar hij door de marine-autoriteiten ontvangen werd. Ver scheidene dagen achtereen zullen er feestelijkheden ter eere van de italiaansche bezoekers plaats hebben eindi gende met eene inspectie van de vloot door den prins van Wales. FRANKRIJK. Bij een te Arles op den 7 ge houden stierengevecht zijn op het dringend geroep van het publiek weder zes stieren gedood. Senaat. Den 8 werd de handelsovereenkomst met Zwitserland aangenomen met 513 tegen II stemmen, en goedgekeurd het wetsontwerp tot bekrachtiging van de overeenkomst tusschen de stad Parijs en het Crédit Foucier gesloten over de aflossing van vroegere leeningen. ITAI.IB. Den 7 ia te F.ome bet burgerlijk hnwolijk voltrokken van den hertog van Aosta met prinses Hélène van Orleans. In het Parlement hield de minister van financiën een rede voering om de voorgestelde geldelijke maatregelen te verde digen. Hij toonde aan, dat de ontvangsten niet verminderd zijn en dat de opbrengst der nieuwe belastingen beantwoordt aan de verwachtingen. De regeering denkt er niet aan, monopolies in te voeren. Hij wees er op, dat de metaal reserve met 132.000.000 lire vermeerderd en het bedrag der in omloop zijnde staatsbiljetten verminderd was. Het verwijt, een staatsbank te willen vestigen, wees hij afhij wil alleen de emissiebanken op een gezonden grondslag brengen. Ten slotte bevestigde hij dat er evenwicht is op de begrooting 1895/96. RUSLAWD. Het dagblad van St. Petersburg ver klaart Rusland's borg blijven voor de chineesche leening uit do betrekkingen van vriendelijke nabuurschap. Rus land denkt ervolgens dat bladniet aan zich in DOOR 56) NEGENTIENDE HOOFDSTUK. Na het rennen hadden de heereu zich opnieuw om de equipages geschaard ten einde zich »per as'' naar huis te laten brengen. Donatus had zich schielijk meester gemaakt van de plaats aan Bicky's zijde. Mevrouw van Hofstraten steeg in het rijtuig van Proczna, haar man en Hechelberg volgden. Hare Excellentie Gart ner had in haar cabriolet slechts één plaats te vergeven zij wenkte Janeck tot zich. Flandern zal bij het echtpaar Hofstraten de honneurs wel voor u waarnemen, ik zou nog gaarne een beetje met u praten." Proczna riep zijn jockey een kort bevel toe en wipte in de equipage. Xenia zag boe de paarden uitsloegen hoe de lange veeren van den amazonehoed Harer Excel lentie in den wind wapperden, daarop onttrok eene krom ming van den weg het rijtuig aan hare blikken. »Ben je dan volstrekt niet nieuwsgierig, Proczna?" »0, ik brand van nieuwsgierigheid 1" »Wil ik dan eens wreed zijn en de nieuwste en be langwekkendste tijding als een tooverkoord gebruiken om u daaraan weer op de zoo snood verlaten pianokruk in mijn boudoir te trekken 1" »Wat kan een zijden koord tegen het ankertouw van mannelijke halsstarrigheid uitrichtenGij kent immers het toovermiddel, dat mij elk oogenblik op den verlaten post terugroept, waarom zijt ge zoo verbazend zuinig op uw schrijfpapier?!" Omdat ik zien wil, of Janeck Proczna werkelijk zoo verwend en eigenzinnig isals de booze wereld be weert »Zulk een zucht tot weten doet mij twijfelen aan uw goed hart. Men moet een feest vieren zooals het valt en de menschen nemen zooals ze zijn zoodra men een te sterke bril opzetbederft men zijn eigen oogen en stoort anderen in het genot om naar de maskerade des levens te kijken." Leonie liet het fraaie hoofd nog meer achterover leu nen en vestigde een strakken blik op het gelaat van den spreker. »'t Is iets eigenaardigs van uw scherts, graaf, dat ze meestal een zeer ernstig karakter draagt. Doch gij hebt gelijk de wereld is een groote maskerade en wie zich zei ven en ook anderen den zotskap het diepst over de ooren trekt, kan zeker zijn van een kolossale pret Eene vreemde uitdrukking lag in het geestige gelaat van den jongen man. »Niet altijd, Excellentie, vermetel heid en overmoed doen 't 'm niet alleen ook onder de kudden van zwakke, argelooze lammeren weet nu en dan een wolf binnen te dringen die het bedriegelijk man teltje -van den belhamel in stnkken scheurt." »En als dat toongevende" wezen met slim overleg twee waakzame vrienden bij zich weet te krijgen wier tanden scherp genoeg zijn, om het desnoods tegen een wolf op te nemen Janeck glimlachte fijntjes. »Wat noemt gij een vriend, Excellentie De wereld is zoo gul met dien titel, en do menschen zijn dikwijls zoo blind als de oorlog niet offi cieel verklaard is, achten zij zich in vollen vrede." Leonie glimlachte eenigszins meewarig. Beste Proczna 1 men moet al heel naïef zijn en drommels weinig men- schenkennis bezitten als men schijn voor waarheid en klatergoud voor het echte aanziet 1" »Zelfs in de meest scherpziende oogen kan wel eens een stofje waaien, en hoffelijkheid en vleierij zijn dikwijls zoo »fijn gewreven", dat ze gevaarlijker door de lucht dwarrelen dan een aschregen China's binnenlandsche aangelegenheden te mengen. Nadat Japan de raadgeving der drie verbonden mogendheden had opgevolgd was de financiëele operatie al is deze ook niet in de overeenkomst der mogendheden opgeno men een natuurlijk gevolg om China eene leening ge makkelijk te maken. Om de ontruiming van het door Japan bezette gebied te verhaastenwas geheel de zin van de zoo gelukkig tot stand gekomen verbintenis tusschen Rusland, Frankrijk en Duitschland. ZUID-AFRIKA. Den 8 had in tegenwoordigheid van tal van genoodigdeu de officiëele opening van den Delagoa-baai-spoorweg plaats in tegenwoordigheid van de gouverneurs der Kaapkolonievan Natal Bechuana- land en Delagoabaai. Ter gelegenheid van die inwijding werd den 9 een feestmaal aan 400 personen gegeven, waar vertegenwoor digers van Engeland, Duitschland, Frankrijk, Portugal, België en Nederland aanzaten. De heer Robinsonde gouverneur der Kaapkolonie verklaarde dat de belangen van de Transvaal dezelfde waren als die van de britsche koloniën in Zuid-Afrika. Sedert Engeland aan Transvaal onafhankelijkheid heeft toegekend heeft het nooit getracht terug te komen op zijn besluit van 1881. Paul Kruger antwoordde daarop, dat hij nu overtuigd is, dat zijn argwaan tegen Engeland ongegrond is. Frov. Staten van Aoordholland. Het lid der Prov. Staten, de heer P. Ledeboer heeft de volgende motie ingediend »De Provinciale Staten van Noord-Holland, Kennis genomen hebbende van de bezwaren inge bracht bij de Regeering, tegen den bouw en inwerking stelling eener fabriek van rookzwak buskruit, schietkatoen enz., in de gemeente Nieuwer-Amstel, »Geven hun leedwezen te kennen, dat door de Regeering toestemming is verleend tot het bouwen en in werking brengen van eene dergelijke fabriek, »en dragen voorts Gedeputeerden Staton op »om zich te wenden tot H. M. de Koningin-Regentes, met het dringend verzoek »om de nu onlangs door de gezamenlijke Buskruit- makers van Noord-Holland Utrecht en Zeeland aange vraagde toestemming om, op hetzelfde terrein, als waarop bovengenoemde fabriek reeds staat, eene fabriek van zuren (met name Salpeterzuur) op te richten, (onmisbaar voor de fabricatie der rookzwakke buskruitsoorten), te weigeren »ten einde nog tijdig groote en onberekenbare onheilen te voorkomen." Den 6 na afloop der plechtigheid heeft de Koningin- Regentes een telegram aan den gouverneur-generaal van Ned. Indië gezonden inhoudende dat HH. MM. bij de uitreiking der eereteekenen aan de indische dapperen hulde en dank gebracht hadden aan het geheele indische leger. Den 8 des avonds is met een extra-trein op het paleis het Loo aangekomen de groothertogin van Saksen- Leonie richtte 'zich op en keek den spreker lachend in het gezicht. »Genoeg beeldspraak, wantrouwend mensch Denkt ge soms dat ik niet weetwaar uwe pijlen op gericht zijn Die arme Flandern hij heeft zoo dikwijls het ongeluk voor valsch gehouden te worden men laat zich zoo licht door zijn puntige knevels en zijn slependen voet schrik aanjagen de menschen hechten nu eenmaal aan het bakersprookje van den vdiable boiteur," en vragen niet lang naar de toelichting tot zulk een hinkend dra ma Wees onbezorgd, mon ami, voor den goeden Flandern sta ik in! Al was hij me niet uit aanhankelijk heid of overtuiging getrouw dan nog zou hij 't uit zelf zucht zijn, want hij kan mij nog minder missen dan ik hem. Hij gebruikt mij als baanveegsterom datgene uit den weg te ruimen wat lastig isen ik heb een ^duivelstoejager" noodig die den zakdoek voor me op raapt als die me ontvallen iszoo zou de ruwste en scherpste beoordeeling van onze vriendschap luiden. Dat hij me nogthans oprecht vereert en als vrouw tSchoone vrouw i>Eh bien schoone vrouw aanbidtziedaar een over tuiging die ik u niet kan opdringen s Aan het volle bewustzijn dat gij een overschoone vrouw zijt, lijd ik reeds sinds geruimen tijd!..." «Spotter is 't wel mogelijk, u vijf minuten achtereen voet bij stuk te doen houden? Daar zijn we al bijna bij do eerste huizen en nog heb ik geen woord gesproken van hetgeen me op het hart brandt »Ik houd den adem in!" »Om kort te gaan, Proczna, gij moot mij helpen! De zaak is als volgt." Leonie richtte met een vlugge, vastberaden beweging het hoofd op. »De artilleristen vieren hedenavond hun Barbarafeest en verbinden daar aan de inwijding van eeü schilderstuk welks vervaardi ging de een of andere brekebeen in de kunst op zijn ge weten heeft. Nu zegt Flandern me dat August Fer dinand in een opwelling van voorkomendheid en zwakte, uitzicht gegeven heeft op zijn aanwezigheidingeval zijn tegenwoordige ongesteldheid het mocht toelaten. Ik ver moed dat die voorgewende ongesteldheidwaarvan nio-

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1