Gemeenteraad van Alkmaar, op Woensdag 10 Juli 1895, Weimarom aldaar eenige dagen te verblijven. Beide Koninginnen wachtten den trein af. Den 8 des avonds zijn te Genemuiden 11 hnizen, be woond door 18 gezinnen, afgebrand vier stieren van de gemeente kwamen in de vlammen om, terwijl 17 groote hooischelven mede een prooi der vlammen werden. De brand ontstond te 6 nren des namiddags vermoedelijk door het spelen van kinderen met luciferseerst des avonds te 11 uren was men den brand meester. Was het geen stil weer geweestde brand zou evenals in 1868, veel grooter omvang gekregen hebben. Den 8 werd door de Holl. IJzeren Spoorwegmaat schappij o.a. aanbesteed het bouwen van 2 goederenloodsen, het leggen en verleggen van sporen en wissels enz. op het stations-emplacement te Oldenzaal, geraamd op f 64200. Laagste inschrijver was de heer T. Verhoeven te Utrecht voor f 56400. De Provinciale Commissie van beoordeelingbe doeld bij art. 17 der wet van 20 April 1895 op de hef fing van invoerrechten naar de waarde der goederen bestaat voor Noord-Holland, uit de heerenG. M. 0. Dresselhuijs Inspocteur der Dir. Bel. en acc.; E. Franc- ken id.; Ph. Top, id.; A. P. Obermeierambtenaar bij het koloniaal établ.; J. van Burg gep. luitenant ter zee le kl.; Mr. N. H. de Lange, te Alkmaar, Ad vocaat-Procureur Mr. N. G. Cnoop Koopmansid.; N. Franken Az., houtkooper en assuradeurG. E. L. Hijmans, koopman; D. Tollenaar Hz., assuradonr die den vereischten eed in handen van den heer Commissaris der Koningin hebben afgelegd. Te Assendelft is een driejarig kind in een re genbak gevallen en verdronken. Den 8 is te Waalwijk de gemeentelijke bergplaats van petroleum in brand geraakt en in de asch gelegd. De gemeenteraad van Nienwer-Amstel heeft den 8 een adres aan de Tweede Kamer vastgesteld ter bestrij ding van het door de regeering ingediende wetsontwerp tot wijziging der grenzen tusschen die gemeente en Am sterdam. Voor het geval het wetsontwerp toch mocht aangenomen wordenheeft de Raad bezwaar tegen de bepaling, dat geen ontbinding van den B^ad van Amsterdam zal plaats hebben daar de 25000 nieuwe Amsterdamsche kiezers dan niet vertegenwoordigd zou den zijn. De gemeenteraad van Zwolle heeft den 8 besloten, de Koninginnen uit te noodigen bij haar bezoek aldaar deel te nemen aan een door den gemeenteraad aan te bieden maaltijd op Woensdag 4 Sept. a.s. Te Kampen is als apothekersbediende toegelaten de heer C. A. Verbeek te Hoorn. M. F. Visser van Nieuwe Niedorj» is bij de overgangs-examens aan de Rijkslandbouwschool te Wage- ningen bevorderd van B II naar B III. Amsterdam, De gemeenteraad heeft den 10 met algemeene stemmen goedgekeurd het voorstel van burgemeester en wethouders tot den bouw van een cen- traal-bureau voor den gemeentelijken telefoondienst aan de Raadhuisstraat, waarvan de kosten geraamd zijn op J 110.000 en benoemd tot hoogleeraar in het burgerlijk recht en de burgerlijke rechtsvordering aan de Univer siteit den heer mr. J. F. Houwingrechter in de arr. rechtbank alhier. Maarlem. Den 9 werd bij enkele inschrijving aanbesteed het maken van grindwegen en aardwerken in de linie Spaarndam geraamd op f 5600. Laagste in schrijver de heer A. de Groot Cz. te Heukelom voor f 4720. De gemeenteraad heeft den 10 den heer mr. Th. de Haan Ilugenholtz tot wethouder benoemd die de benoe ming aannam. Heerhugowaard. In den nacht van den 8 op den 9 is bij den landbouwer C. Meijer aan den Midden weg diefstal gepleegd. De diefof vermoedelijk wel de dieven hebben zich door het openschuiven van een raam, dat niet gesloten was toegang verschaft tot de binnen kamer. Met eene kaarswaarvan de sporen achterge bleven zijn hebben zij in de kamer en linnenkast alles doorgezocht en alle beste lijfskleeren on het linnengoed gestolen. Wat niet van hunne gading was hebben zij ter zijde geworpen. Tot heden is men de daders niet op het spoor. mand iets weetreeds een halve weigering is maar mon Dieuwie staat in voor de inblazingen van een Go- wer De vent vlast er natuurlijk op zijns gelijken in de hoogte te steken en groeit in de onderscheiding die aan de kanonnenluitenants te beurt valt. Tot dusver heeft August Ferdinand op vriendschappelijke wijze enkel deel genomen aan de feestmalen der ulanen tot groote erger nis en jaloezie van het voetvolken nu zoo plotseling koek en ei te wezen met de heilige BarbaraZiedaar de eerste heldendaad van een nieuwen adjudant, die Zijn Koninklijke Hoogheid aan de ooren relt met de wachtwoor den »Cameraderie en gelijkheid der verschillende wa pens." Hij zal zich echter misrekend hebben, die wak kere GowerIk haat den commandant van het regiment artillerie en zal hem toonen, dat een hard hoofd, hetwelk te eigenzinnig is om zich te schikken naar de wenken van een vrouwenhand ten slotte te bersten stoot tegen de fijne vingertoppen dier dameEen onuit sprekelijke triumf fonkelde in de oogen Harer Excellentie, zij kwam nog dichter by het oor van Proczna en grin- nekte De scheeve positie der beide regimenten voetvolk is mijn werkProczna men heeft 't gewaagd tegen mij in verzet te komen en daarover wreek ik me." Leonie zweeg een oogenblik en sloeg een scherpen blik op Proczna's peinzend gelaat. »Wat overweegt ge, graaf?" »Ik zoek naar een middelom het bezoek van den vorst aan het casino der artilleristen te verhinderen gij verlangt mijn hulpExcellentie en roemt daarbij op den invloed der vrouw ik geloof waarlijkdat uwe beschouwing de ware zal blijken indien ge er ook maar iets op weetmij schiet met den besten wil niets te binnen »Ja, ik heb een plan, wel is waar een beetje gewaagd, maar desnoods te gebruiken. Anna Regina is, zooals ge weetwat verkoudenen de vorst maakt zich spoe dig bezorgd, 't Zou me niet veel moeite kosten Haar Hoogheidje er toe over te halen een paar hevige aanval len van hoest voor te wenden ten einde daardoor August Ferdinand van het souper terug te honden Den 17 wordt de inschrijving tot den prijs van 98 pet. opengesteld op eene 3 pet. geldleening, ten laste van de gemeente Groningen groot f 4.890.000 nominaal, ter aflossing van 31/2 pet. gemeente-schuld. des namiddags S 2 3/4 uur. No. 8. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig alle 17 leden. De Voorzitter opent de vergadering waarna 1. de notulen der vorige vergadering gelezen en goed- keurd worden. 2. Deelt de Voorzitter mede dat reeds in handen der vaste commissie van financiën om bericht en raad gesteld zijn a. de bezwaarschriften tegen den aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1895 ingediend door de wed. Bauermann, geb. Holtz, wed. F. J. Peeters, geb. van den Bosch, mej. J. Cloeck, K. E. ScheldM. Peppingmej. G. J. C. Schouwenburg en B. S. Al; b. in handen dierzelfde commissie om bericht en raad gesteld zijn de adressen van dr. P. J. Hollman en G. Balder aan Ged. Staten waarbij zij in hooger beroep komen van 's Raads besluit op hun bezwaarschrift tegen den aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1895. Voor kennisgeving aangenomen. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering inge komen stukken. Van Gedeputeerde Staten. 3. Brief ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 5 Juni 1.1. tot het tijdelijk ter leen opnemen van ten hoogste j 100000 op dienst 1895. 4. Brief ten geleide van de goedgekeurde 3 suppletoire gemeente-begrootingdienst 1894en van het goedge keurde raadsbesluit tot het doen van af- en overschrij vingen in de gemeente-begrooting voor 1894. 5. Besluit tot goedkeuring der rekening van den schut tersraad der dienstdoende schutterij over 1894. 6. Brief ten geleide van de bij kon. besluit goedge keurde verordening tot heffing van hooger schoolgeld op de openbare burgerschool, met ingang van 1 November a.s., en tot heffing van schoolgeld op de gemeentelijke normaallessen. Nos. 3 tot en met 6 voor kennisgeving aangenomen. Van Burgemeester en Wethouders. Stoomtram PiirmerendAlkmaar. 7. Rapport, naar aanleiding van de onlangs door het lid, den heer 0. Bosman, gedane vraag om inlichtingen aangaande den afstand van grond of onttrekking van grond of water aan zijne besteqrming, in verband met den aanleg der stoomtram PurmerendAlkmaar. Burgemeester en wethouders berichten, dat zij na hun schrijven omtrent het adres van wijlen den heer K. Akkerman zeer kort kunnen zijn. Zij hebben niets anders ge daan dan uitvoering gegeven aan het raadsbesluit van 5 April 1893 No. 26 (zie bladz. 80 tot en met 88 der gedrukte raadsnotulen) in verband met dat van 27 De cember 1893 No. 24 (zie bladz. 335 dier notulen). Daar verscheidene, tegenwoordig zitting hebbende leden toen nog geen leden van den Raad warenleggen zij een afdruk van alle in die vergaderingen over die zaak ge wisselde stukken over. Op de bij eerstgenoemd besluit behoorende teekening is duidelijk aangeduid hoe alles zou worden gemaakt en met eene kleine verbetering welke in verband met verschillende omstandigheden nabij het gemeente-terrein aan Klein-Hargen ook door hen wenschelijk werd geacht, is het goedgekeurde plan van aanleg, met inachtneming van het bij punt 6 eerste lid der voorwaarden van de concessie gegeven voorschrift, behoorlijk uitgevoerd. Volgens art. 2 der voorwaarden moesten de dienstge bouwen, zoo zij gesticht werden op gemeente-grond, ge sticht worden volgens door hen goed te keuren plannen. Die goedkeuring verleenden zijnadat hun medegedeeld was, dat de Maatschappij die gebouwen op de aanvan kelijk daarvoor bestemde en op de teekening aangegeven plaats zou stichten. Janeck klemde even de lippen opeen, een plotseling rood gloeide aan zijne slapen daarop glimlachte hij wel wat erg verbaasd en schudde ongeloovig het hoofd. Gelooft gij, dat de prinses er in toestemmen zal, haar gemaal op zulk een geslepen wijze te misleiden Naar mijne meening mist zij daartoe elk talent Leonie glimlachte bijna wreedaardig. »Ik zal er haar wel op africhten maak u daar maar niet bezorgd over Mijn invloed strekt gelukkig nog wel zoover." »Dank zij het onverzichtige briefje der kleine prin ses." Proczna schoot in een luiden lach. »Ik neem den hoed voor u afExcellentieen voel me haast een hoofd gegroeid door de vriendschapwaarmee de geest rijkste vrouwdie ik tot dusver ontmoettemij be gunstigt Een sombere wolk lag over het voorhoofd der presi dente. »Elk mensch heoft zijn stokpaardje het mijne is van oudsher de eerzucht geweest. De liefde heeft me stiefmoederlijk behandeld en mij geplaatst aan de zijde van een man die me tot een kwelling en een last is." »Sla de glinsterende wieken uit en vlieg over de om heining heen Leonie's blik kruiste don zijne, daarop werden de don kere wimpers neergeslagen. »Als ik aan de buitenzijde van dien gevangenismuur een hart vond welks warme gloed mij aan de liefde en aan haar bedwelmend zoet geluk deed gelooven hier brak ze plotseling af en keek hem schalk aan »de almachtige van het hof siert de borst harer trouwe gunstelingen met ordelint er ster uw knoopsgat ziet er nog zoo leeg uitik zal zorgen dat het spoedig mijne kleuren draagt Janeck bracht de kleine hand aan zijne lippen. »Naar kruis en ster verlang ik niet, mijn bekoorlijke meesteres, ik ken een betere decoratieop welke al mijn doen en denken gericht is, een strookje rose-papier, waarop ik met eigen oogen zien kan dat ik de gelukkigste sterveling ter wereld ben Leonie trok haar hand uit de zyne. »De menschen staan voor de ramen naar ons te kijken, gij wilt toch de babbelkousen niet aan een interessant praatje hei- De voor die gebouwen benoodigde grond, groot ongeveer 1200 centiaren, is door hen tot wederopzegging toe in gebruik afgestaan tegen betaling eener recognitie van f 0,01 per centiare, in overeenstemming met het bij de behandeling dezer zaak in den Raad voorop gestaan hebbende ge voelen, dat van gemeentewege deze voor het verkeer nuttige onderneming in de hand moest worden gewerkt. Ten slotte herinneren zij, hoe zij bij een vroeger schrijven reeds mededeelden, hoe zij gemeend hadden, gebruik te moeten maken van hunne bevoegdheid om de concessie te verlengen om aan den concessionaris eenige nieuwe, in het belang der openbare veiligheid noodzakelijke en wenschelijke voorwaarden op te leggen. Uit deze inlich tingen zal nu blijkendat er volstrekt geen grond aan den concessionaris afgestaan is, terwijl overigens aan alle medegedeelde wenschen van belanghebbenden door den concessionaris zooveel mogelijk tegemoet is gekomen. De Voorzitter stelt voordit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De heer Kraakman zou het in handen van de vaste commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhoud der plaatse lijke werken en eigendommen om bericht en raad willen stellen. De heer de Groot zou in verband met het straks aan de orde komende verzoek van den heer Asjes wel een vraag over den toestand op den Tienenwal willen doen in verband waarmede dit rapport aange houden wordt tot de behandeling van dat verzoek. 8. Brief ten geleide van het op 24 Juni opgemaakte proces-verbaal van opneming der kas en boeken van den gemeente-ontvanger. Voor kennisgeving aangenomen. 9. Brief van de hoofdcommissie voor den wedstrijd tusschen handwerkslieden voor Alkmaar en omlig gende gemeenten, houdende mededeeling, dat nu de wed strijd afgeloopen is, de stand der geldmiddelen van dien aard is, dat eon beroep op do door den Raad tot een bedrag van f 300 uit de gemeentekas toegezegde bij drage onnoodig is. Zij dankt voor het gebruik der te harer beschikking gestelde localiteiten en biedt als her denking aan dien wedstrijd aan de gemeente Alkmaar eene herinneringsmedaille aan met verzoek, deze in het museum der gemeente te willen nederleggen. Voor kennisgeving aangenomenonder dankbetuiging aan de commissie voor de aangeboden medaillewelke in het museum zal worden geplaatst en onder het uit spreken van een woord van waardeering aan de com missie dat van de toegezegde gemeentelijke bijdrage geen gebruik is behoeven te worden gemaakt. 10. Brief van den heer Jan Holland thans te Rot terdam houdende berichtdat hij ten gevolge van eene aan den heer M. Lubcké te Brussel verleende concessie voor het aanleggen van een stoomtramweg van af Haar lem naar Beverwijk, met het plan dien tram door te trekken naar Alkmaar, intrekt zijn verzoek om concessie tot het aanleggen en exploiteeren eener stoomtramlijn van Alk maar naar Bergen over de Koedijkervlotbrugonder dankbetuiging voor de hem steeds bewezen welwillendheid. Voor kennisgeving aangenomen. 11. Adres van bewoners der Hekelstraat, allen nering doenden houdende mededeeling dat zij door de in vorige raadszittingen gemaakte bepalingen in zake het rijden van handwagens in het Fnidsen op marktdagen in zeer on gunstige conditie zijn gekomen, aangezien alle wagens nu hunnen weg nemen door de Hekelstraat, waardoor groote belemmeringen in het verkeer ontstaan en de door hen uitgestalde goederen dikwijls gevaar loopen aangereden en daardoor beschadigd te worden dat tot schade voor hen aanleiding geeft. Hoewel het ongetwijfeld niet in de bedoeling van den raad heeft geregenhen in zoo ongunstige conditie te brengen zoo verzoeken zij zoo danige maatregelen te nemendat daardoor schade en hinder voorkomen worden. Gesteld in handen van de vaste commissie voor de ver ordeningen, tegen welker overtreding straf is bedreigd. Op eene vraag van den heer Kr aak man antwoordt de voor zitter, dat de uitslag van de genomen proefin het Fnidsen, welke thans afgeloopen is zal worden medegedeeld. pen Laten we tot een besluit komen Overweeg het geval met het Barbarafeest nog eensvalt u ëen uit- komstgevende gedachte in zend er mij dan nog vóór zes uur bericht van gebeurt dat nietdan blijft 't bij mijn plan ik rijd nu onmiddelijk naar Kany om er met haar over te spreken »Gij weet, Excellentie, dat mijn slimme plannetjes dik wijls falikant uitkomen denk maar eens aan die piano begeleiding van mevrouw Gower 1 Maar toch zal ik alle moeite doen en er mij op spitsen of ik u niet een beetje van dienst kan zijn »De goede wil is reeds veel waard au revoirmon ami, misschien koop ik rose-papier!" Het rijtuig hield stil voor het hótelwelks eerste étage door Janeck Proczna bewoond werd. De livreiknecht sprong van den bok en plaatste zich met den hoed in de hand naast het opgeslagen portierProczna nam onder dankbetui ging afscheid* en wuifde de schoone vrouw nog op zijn ridderlijke wijze na tot de paarden weer in vollen draf waren vervolgens stapte hij de onderdanige hötelbedien- den voorbij en begaf zich de trap op naar zijn rookka mer. Zijn gelaat had een groote verandering ondergaan. Een mengeling van smart en verkropte woede groefde er diepe voren in zijn zware ademhaling geleek op diep zuchten. Hij wierp zich in een stoei liet het moede hoofd op de hand rusten en klemde de lippen op elkaar, als had hij een hevig lichamelijk lijden te verduren. O Anna Regina als 't niet om uwentwil was als uw rampspoed mij niet door het hart sneed en de on waardige behandeling die gij moet verdragen, mij niet innig verontwaardigde zou ik niet in staat zijn dit ver achtelijk spel vol te houden waartegen elke zenuw van mijn hart in verzet komt Doch welk een wapen voert een mannenhand tegen een vrouw List tegen list, ver raad tegen verraad »Een edeleschoone taak is 't voor de onschuldigen en onderdrukten in het krijt te treden der valschheid het masker af te rukken en een in het nauw gebrachte jonge loot van giftige parasieten te bevrijden Had ik maar met een tegenpartij te doen wien ik in een eerlijk gevecht met de vuisten kon aanpakken Doch nu is 't een arg listig verschalken een strijd waarbij lijmgarden en val len de wapens zijn (Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2